,PpMOL OUD GOUD en OUD ZILVER Isesrclis BIDSTOND VOOR DEN NOOD DER TIJDEN. Wij geven de dubbele waarde voor: A. J. VAN DE REE ff(pUROL| C&ZQtid 1/vvZ de ladd TERNEUZEN, 17 SEPTEMBER 1941. Zenuwtabletten koker 75 cent Maagtabletten koker 75 cent Hoofdpijntabletten koker 60 cent Laxeertabletten doos 60 cent Aileen echt mot den naam Mljnhardt. symphonie-orkest vervolgens de door hem gecomponeerde symphonie in fis kl. terts opus 22 uit. waarna de heer Jan Goverts in een korte rede den huidigen stand van het muziek- leven in Nederland schilderde. Het program- ma werd vervolgd met intermezzo en slot- scene uit de opera „Beatrijs", van Will'em Landre, waarbij als soliste optrad 'Corrie Bijster. (Hierna werd een werk van A. Voormolen uitgevoerd, getiteld: „Zomerzang" voor sop i a an en orkest, waarbij Corrie Bijster eveneens als soliste optrad. Het programma werd beeindigd met de ouverture Cyrano de Bergerac' van wijlen dr. Wagenaar. DE INDUSTRI ALISATIE VAN NED.-INDIE Een bijzonder vertegenwoordiger van pre sident Roosevelt is te Batavia aangekomen tot het voeren van besprekingen met de Nederlandsch-Indische regeering inzake de verdere ontwikkeling van de industrialisatie in Nederlandsch-Indie. Van Amerikaansche zijde wil men n.l. trachten invloed te oefenen op deze verdere ontwikkeling. aangezien men gaame zou zien, dat het Nederlandsch-Indische bedrijfs- leven zich zoo snel 'mogelijk aanpaste aan de eischen, welke het grondstoffenvraagstuk thans aan het Amerikaansche bedrijfsleven stelt. De bijzondere vertegenwoordiger van presi dent Roosevelt heeft tegenover den directeur voor den handel, den heer Mook, reeds ver- klaard, dat de Ver. Staten gaarne bereid zijn financieel deel te nemen aan de industrialisa- tie van Nederlandsche-Indie, waartoe de Ver. Staten een dollarleening aan Nederlandsch- Indie willen verstrekken. Voorts heeft hij den wensch te kennen gegeven, dat de voor- genomen industrialisatie in versneld tempo zou worden uitgevoerd, aangezien op deze wijze de handel tusschen Nederlandsch-Indie en de Ver. iStaten nog sterk kan worden be- vorderd. Aangezien de onderhandelingen nog gaan- de zijn, worden, naar Europapress uit Sjang- hai meldt, van officieele zijde nog geen mede- deelingen omtrent de hangende voorstellen gedaan. MR. J. E. W. BUYS. f In 66-jarigen ouderdom is overleden mr. J. E. W. Buys, sedert kort vrederechter en oud-lid van de Tweede Kamer, waarin hij vele jaren de S.D.A.P. heeft vertegenwoordigd. Hij werd op 21 Februari 1877 te Nijmegen geboren en werd, na aanvankelijk als licht- matroos hebben gevaren, opgeleid tot candidaat-notaris. Als zoodanig was hij sinds 1900 op verschillende kantoren werkzaam, totdat hij in .1903 adjunct-commies werd aan de Rijksverzekeringsbank. In 1905 vestigde hij zich te Zaandam, waar hij in 1907 lid van van den raad en wethouder werd. |In 1909 werd hij in de Tweede Kamer gekozen. Hij heeft o.a. bij de behandeling van het ontwerp Talma tot invoering van een Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering een rede van negen uur gelhouden. Hij is lid gebleven tot 1936, dus 27 jaar lang. A1 dien tijd is hij als amb- tenaar, n.l. hoofdcommies, der Rijksverzeke ringsbank op nonaotiviteit geweest. In 1935 verliet hij echter de soc.-dem. fractie wegens hevige geschillen met de party, o.a. door zijn brochure Ter Orienteering, eenige beschou- wingen naar aanleiding van enkele vragen der democratic, welke zelfs tot voorstellen tot royeering als lid der S.D.A.P. leidden„ welke echter werden ingetrokken. In 1923 had hij zich in Den Haag gevestigd, waar hij ook korten tijd lid van den raad is geweest. De wijzigingen in het Academisch iStatuut maakten het mogelijk, dat hij in de rechten kon gaan studeeren. In 1926 prcrmo- .veerde hij en hij werd een bekend pleiter in straf- en civiele zaken. Niet lang nadat hij de Tweede Kamer had .verlaten, is de heer Duys uit Den Haag ver- trokken. Hij vestigde zich toen te Lochem Eater is hij lid van de N.S.B. geworden en nog pas kort geleden, toen het Vrederechter- ,schap werd ingesteld, is hij tot vrederechter in Amhem benoemd. Naar De Z. verneemt, heeft de classis 's-Gra- venhage der Geref. Kerken, daartoe aange- wezen door de Generate Synode dezer kerken, een bidstond uitgeschreven voor den nood der tijden, op Zondag. 21 September a.s., zoo- veel mogelijk te houden in de morgengods- dienstoefening. ONZE GEWONDE STRIJDERS. In het ,,Tijdschrift voor armenwezen, rnaat- schappelijke hulp en kinderbescherming" van 1 September wordt medegedeeld, wat er zoo al voor onze oorlogsinvaliden wordt gedaan. Het comite voor den zieken en gewonden sol- daat" brengt recreatie en versnaperingen aan hen, die nog in de hospitalen liggen, het regelt de overeenkomst en het bezoek van hun familieleden, verschaft hun zoo noodig burgerkleeding enz. Het „Fonds tot bevor- dering van den gewapendten dienst" houdt zich bezig met de geldelijke belangen van de betrekkihgen van gevallenen en van de ge- pensionneerde militairen, door het aanvullen van invaliditeits-, weduwen- en weezenpen- sioen. Tenslotte wordt de arbeidshulp gebo- den door de vereeniging ,,Arbeidsbureau voor onvolwaardigen" (de A.V.O.). Zij doet dit in overleg met en in opdracht van het Departement van Defensie. De taak van deze Vereeniging begint, wan- neer die der medici ophoudt. Getracht wordt, om betrokkenen zooveel mogelijk aan pas- senden arbeid te helpen. Arbeid, die hen in staat stelt, voor zich en de hunnen het brood te verdienen." En welk resultaat valt hierbij te boeken? Aanvankelijk is dit bemoedigend. In 't Aprilnummer van het A.V.O.-orgaan werd medegedeeld, dat op 1 April in totaal 1355 militaire oorlogsinvaliden een beroep hebben gedaan op de arbeidshulp der A.V.O. Voorts, dat 484 hiervan min of meer afdoende zijn ge- holpen. De medewerking der werkgevers wordt behoorlijk genoemd, zelfs bij de slechter wor- dende conjunctuur. ,,Natuurlijk boekten de bemiddelaars wel eens tteleurstellingen, aldus het Tijdschrift: een werkgever vraagt graag 5 pooten aan een schaap; hij wil juist net die vaklieden hebben, die er in en buiten den kring van oorlogsinvaliden niet zijn; de den moet bij wijze van uithangbord een ,,echte" oorlogs- invalide met'goed zichtbare gebreken hebben; een ander speculeert bij de loonbepaling op het pensioen, dat de man krijgt, enz." Tegenover zulke gevallen staan gelukkig prettiger wijzen van hulpverleening, zooals het experiment, waaraan de Rotterdamsche Lloyd heeft willen meewerken. In haar werkplaatsen wordt thans aan een aantal oorlogsinvaliden door de bazen van den Lloyd wat vakkennis bijgebracht. Ook de Rijks- en Gemeentelijke Arbeids- bureaux doen, zoo lezen wij, alle moeite om aan de gewonde oud-strijders een betrek- j king te bezorgen. Maarde overheid in het algemeen toont zich nalatig. Met uit- zondering van enkele Centrale keukens, Luchtbeschermings- en Crisisdiensten, die w&l oorlogsinvaliden in dienst hebben geno- men, verschuilt het meerendeel van de depar- tementen en andere overheidsdiensten zich achter de stelling, dat de candidaten van het Centrale Plaatsingsbureau voor Overheids- personeel behooren voor te gaanen de oorlogsinvaliden dus maar moeten wachten. Dit is, ronduit gezegd, een schandelijke toestand. Er bestaat hier de onhoudbare figuur, dat allerlei wachtgelders en anderen voor gaan boven degenen, die hun bloed niet alleen voor het Vaderland over hebben gehad, maar het ook in feite voor ons land hebben vergoten. Juist de Staat heeft hier den eereplicht een voortreffelijk voorbeeld te geven, dat voor anderen uitstekend zou kunnen werken. 't Moet niet zoo zijn, dat Nederland deze mannen, die hun arbeidsinvaliditeit verloren voor de zaak des vaderlands, vergeet en dat ze straks armlastig worden. Nederland heeft tegenover hen een eereschuld te vereffenen. Het is plicht, dat voor hen wordt gezorgd, indien maar even mogelijk, door hun een pas- sende en loonende betrekking te bezorgen. Als de Staat begint zich door allerlei for- maliteiten aan dien plicht te onttrekken, heeft dat op anderen een funeste uitwerking. De Staat en de overige publieke diensten dienen voorop te gaan. Dan zullen zeker de particuliere werkgevers van wie sommige de Overheid nu reeds beschaamd zetten volgen. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. Het Erganzungsamt der Waffen S.S., Erganzungstelle Nordwest, Stadhouders- laan 132, Den Haag, deelt mede, dat verdere keuringen voor de S.S.-regimenten Westland en Nordwest in onderstaande plaatsenzullen worden gehouden. Nederlanders van 17 tot 40 jaar, ten min- ste 1.65 meter lang, kunnen worden aange- nomen. Voor hun verwanten, voor zoover het kostwinners betreft, wordt zorg gedragen. Kostelooze bewijzen voor vervoer van woonplaats naar de plaats van keuring, kun nen worden aangevraagd bij de Erganzungs- stelle Nordwest, Stadhouderslaan 132, Den Haag. Voor de terugreis worden op de keu ring, om het even of de aanmelder wordt aangenomen of niet, uitgegeven. Het schema voor de keuringen voor Neder land van 22 September tot 3 October luidt: 22.9.41 919.00 uur Amsterdam Deutsches Haus. 23.9.41 9—12.00 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 15—19.00 uur Groningen Concerthuis, Poelestraat. 24.9.41 912.00 uur Assen Kazeme. 1620.00 uur Hengelo Deutsches Haus. 25.9.41 918.00 uur Amhem Deutsches Haus. 26.9.41 9— 15.00 uur Venlo Deutsches Haus, hoek Wil- helmstraat. 17—19.00 uur Maastricht Hotel Momus, Vrijthof. 27.9.41 9—12 uur Maas tricht Hotel Momus, Vrijthof. 15—19.00 uur Eindhoven Deutsches Haus. 2.10.41 913.00 uur Utrecht Deutsches Haus. 1519.00 uur Rotterdam Deutsches Haus. 3.10.41 918.00 uur Den Haag, Stadhouderslaan 134. SALARIS-ADRES ALGEM. NED. OND. VERBOND. Het Algemeen Nederlandsch Onderwijzers Verbond heeft het ontwerp eener nieuwe salarisregeling voor onderwijzers gezonden aan den secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cultuur- bescherming. De voorgestelde aanvangs- salarissen zijn voor ongehuwden zonder en met hoofdacte f 1400 en f 1800, voor gehuw- den 1800 en f 2200; na 15 dienstjaren wor den de maxima van 3400 en 38003800 en 4200 bereikt. De hoofdenmarge be- draagt 600 voor scholen met minder dan 6 leerkrachten, anders /700. De u.l.o.-marge en die voor het buitengewoon 1. o. f 400. Voor lagere akten, ingesloten handwerken, wordt 50 gegeven; worden ze door het onde'rwijs gevorderd dan f 100; bij het u.l.o. voor een middelbare akte f 200. Onderwijzers aan leerstoelen krijgen een marge van f 400. Erbij gevoegd is een ,,memorie van toelichting en een memorie, inzake de salarieering der onderwijzers van 1920 tot heden. SLACHTOFFER VAN ENGELSCHEN VLIEGERAANVAL OP DE „TEXEL 29" BEGRAVEN. Maandagmiddag heeft onder groote belang- stelling van de Scheveningsche visschers- bevolking de teraardebestelling plaats gevon- den van den 42-jarigen Scheveningschen stuurman Jacob Bruin, die vorige week Woensdag op tragische wijze om het leven kwam toen een Engelsch vliegtuig een mittrailleuraanval pleegde op de eenige mijlen voor de kust kruisende motorvisch- kotter ,;Texel 29". De stuurman werd toen door een kogel in de long getroffen en over- leed onmiddellijk. Talrijke buurtgenooten hadden zich in de omgeving van de woning opgesteld. Nadat Ds. D. Boer daar woorden van troost had gesproken tot de echtgenoote en de drie kin- deren van den overledene, werd het stoffelijk overschot uitgedragen. Begeleid door zes oollega's die als slippendragers fungeerden, overdekt met talrijke kx^nsen en gevolgd door verscheidene rijtuigen met familie en deputaties van de IJmuidensche, Katwijksche, Tesselsche en Scheveningsche visschers, trok de stoet naar het kerkhof. Op de algemeene begraafplaats waren eenige honderden visschers en visschers- vrouwen -in hun stemmige volksdracht bijeen om den overledene een laatste hulde te bren- gen. In wgden kring geschaard rond de groeve aanhoorden zij daar de woorden, die de heer Groenendijk, godsdienstleeraar der Ned. Herv. kerk, aan dit slachtoffer van den oor- log wijdde. De plechtigheid werd besloten met het zingen van twee verzen uit Psalm 103. STAATSPRIJZEN VOOR MUZIEK TOEGEKEND. De secretaris-generaal van het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten heeft aan verschillende componisten staatsprijzen voor muziek uitgereikt. Voor de symphonische Imuziek zijn zes prijzen, elk van f 250 uitgereikt aan Henk Badings, W. Landrb Sr., G. Landre Sr., W. van Otterloo en A. Voormolen. Vier prijzen van elk f 100 werden toegekend aan Cor de Groot, F. E. A. Koeberg, Leo Orthel en Leo Ruygrok. Voor kamermuziek, muziek voor kamer- orkest en/of liederen kregen H. Andriessen, J. Felderhof, Hugo Godron, P. Ketting en H. Zagwijn elk een prijs van 100. De kunstenaars Arie Verhaar en J. P. J. Wierts ontvingen voor hun composities op het gebied van volksmuziek, dus voor harmo- hetzij als sieraad, of in anderen vorm Horloger - Niauwstraat 38 - Terneuzen nie- en fanfare-orkest en volksche koor- muziek ieder >een staatsprijs van f 100. Voor koor en orkest werden twee prijzen van f 250 toegekend aan Rud. Mengelberg en B. van den Sigtenhorst Meyer. Een extra-prijs van 250 viel ten deel aan Ed. Flipse, die gedurende vele jaren achtereen de Nederlandsche muziek heeft gepropageerd. MANIPULATIES MET PAARDENPRIJZEN BEBOET. De bedrijfsleider van een exportslachterij te Gieten, R. D., bood op 9 Juli op de paar- denmarkt te Winschoten zeven paarden te koop aan. De handel in paarden is eVenwel aan zekere banden gelegd, ook voor wat be treft de daarbij te betalen prijzen. Geen paard mag verhandeld worden tegen een hoo- geren prijs dan daarvoor door een taxatie- commissie is vastgesteld. D. had dan ook zijn zeven paarden laten taxeeren en de waarde ervan was bepaald op ongeveer 1100 per stuk. Voor dit bedrag wilde hij nu de paar den van de hand doen, maar vroeg van den kooper een bedrag van .f 500 per paard, dat hij later verlaagde tot /425 voor het recht van koop. Daar het "echter niet geoorloofd is, om, in wel ken vorm ook, bij verkoop van paarden meer te bedingen dan de taxatiewaarde be- draagt, werden hier de prijsvoorschriften overt reden. Tegen D. is proces-verbaal op- gemaakt en hij stond dezer dagen voor den inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeuwarden terecht. Te zijner verontschuldiging voerde D. aan, dat hij geenszins het voornemen had gehad zijn paarden te verkoopen, maar slechts om ze te laten taxeeren. Verschillende handela- ren hadden hem voor de paarden echter steeds meer geld geboden en daardoor was hij tot den door hem gevraagden prijs ge- komen. Dit verweer verminderde volgens den inspecteur in geen enkel opzicht den ernst van het feit, dat D. de paarden had te koop aangeboden voor de taxatiewaarde plus 425 per paard; voor het recht van cessie. Des- wege werd hij wegens overtreding van het paardenbesluit 1941 (handel .en prijzen) ver- oordeeld tot 2000 boete en werden zijn paar den verbetird verklaard. HERZIENING VAN DE STAATSLOTERI-J. In het jongste nummer van Europa-Kabel spreekt de heer W. H. Haighton de zijns in- ziens gegronde hoop uit., dat binnenkort een reorganisatie van het Nederlandsche loterij- wezen zal plaats hebben in dezen zin, dat de Staatsloterij en de daarop gebaseerde parti culiere loterijen tot een nieuwe organisatie zullen worden vereenigd. Deze zou onder staatstoezicht moeten staan en door de over- neming van de commercieele leiding van de particuliere instellingen tot resultaten komen welke een harmonische verbinding tusschen staatsbemoei'ing en particulier initiatief op- leveren. Op de boven geschetste wijze zou de reeds jarenlang van verschillende kanten voorge- stane verbeteringen van de organisatie der staatsloterij ten bate van den fiscus een feit kunnen worden. De heer Haigthon herinnert er aan, dat wijziging tot nu toe uitbleef, omdat bepaalda vroegere politieke partijen op grond van haai overtuiging tegen het loterijwezen waren ge- kant. Niet de opzet van de staatsloterij be- hoefde verandering, maar wel haar omvang. Deze was immers sedert 1814, het jaar waarin de Nederlandsche Staatsloterij werd opge- richt, onveranderd gebleven; alleen de prijs van een heel lot steeg in ruim 1(4 eeuw van 70 tot f 72. Het gevolgde stelsel, dat veel gelijkenis vertoont met de Saksisehe loterij, biedt den kleinen man gelegenheid mede te spelen zon der hem hooge financieele lasten op te leg- gen; weinige trekkingen per jaar, een lagen prijs van 1/20 lot en geleidelijke betaling van dien inleg. Dat breede lagen des volks zonder nadeel voor hen zelf kunnen meespelen, vormt den grondslag voor een blijvend succes van een staatsloterij. Zooals gezegd, vormt de beperkte omvang van de Nederlandsche Staatsloterij echter een bezwaar. Sedert 1814 is de bevolking verdrie- dubbeld en het nationale inkomen sterk ge- stegen, doch het aantal loten bleef onveran derd. Geen wonder, dat er naast de staats loterij met 21.000 heele loten per trekking nog ruimte voor het particuliere initiatief was met het gevolg, dat er in 1930 naast de staatsloterij nog zeven series van 21.000 loten volgens hetzelfde stelsel door particuliere ondernemingen aan den man werden ge- bracht. Het is duidelijk, dat hierdoor den fiscus belangrijke bedragen zijn ontgaan. Be regeling, gelijk de heer Haighton thans verwacht, zou mits juist uitgewerkt met behoud van het goede, n.l. de aanpassing aan de kleine beurzen van de staatsloterij en de deugdelijk gebleken commercieele leiding van de volgens het stelsel van de staats loterij georganiseerde particuliere loterijen een uniforme en voor den fiscus rendabele officieele speelgelegeriheid scheppen. Het meermalen bepleite ,,meer handelsgeest in de staatsloterij" ware daarmede tevens bereikt. illlllllllllllillll C. F. Verkraeije te Aardenburg, J. Ramondt te Schoondijke, gezworene van den Generalen Prins Willempolder; A. J. Cambier te Bres- kens, dijkgraaf van het waterschap Groot- en Klein Baarzande; A^_ J. de Bruijne te Cad- zand, plaatsverv. dijkgraaf van den Lap- schuurschegatpoldefR. J. M. Lanoye te Aardenburg, dijkgraaf van den Isabellapolder benoorden Aardenburg; P. L. de Meijer te IJzendijke, dijkgraaf van het waterschap Eiland- en Brandkreek; ir. H. L. G. Carpreau te IJzendijke en A. P. Kostense te Biervliet, ontvanger-griffier van enkele polders en wa- terschappen. PRIJZEN VOOR MOSSELEN. De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van landbouw en vissche- rij, waarbij maximumprijzen zijn vastgesteld voor den verkoop van mosselen door het cen- traal verkoopkantoor van mosselen, groot- handelaren, tusschenhandelaren en kleinhan- delaren. De prijzen voor de door Cevenos te leveren mosselen bedragen A-mosselen; minimum schelpgrootte 70 pet. van 60 mm, 20 pet. van 55 mm, 10 pet. van diverse afmetingen. Het minimum ge- wicht aan vleesch per 100 kg bruto bedraagt 20 kg 3,65. B-mosselen: minimum-schelpgrootte 65 pet. van 55 mm, 25 pet. van 50 mm, 10 pet. van diverse maten, onderverdeeld in: B-extra: met blank hard vleesch tenmin- ste 22 kg vleesch per 100 kg bruto; bijzonder geschikt om verwerkt te worden door inleg- gerijen, bij aflevering in glasverpakking f 3,65. (B-le soort: tenminste bevattende 19 kg vleesch per 100 kg bruto gewicht /3,40. B-2e soort: tenminste bevattende 14 kg vleesch, doch minder dan 19 kg vleesch per 100 kg bruto gewicht f 3,20. Deze prijzen zijn per ton van 100 kg, ge- leverd op de verwaterplaatsen in de aanvoer- havens. SAMENVOEGING VAN ZEEIWSCH- VLAAMSCHE GEMEENTEN. Prof, van Vuuren te Utrecht, die zal advi- seeren over combinatie van gemeenten in den Zak van Zuid-Beveland, is eveneens uitge- noodigd zijn meening kenbaar te maken om trent samenvoeging van Zeeuwsch-Vlaam- sche gemeenten. TENTOONSTELLINIG „ONZE VOEDING IN DEZEN TIJD". De commissie voor huishoudelijke voorlich- ting, gevestigd te 's-Gravenhage, heeft te Kortgene Vrijdag en Zaterdagmiddag en -avond in de Landbouwhuishoudschool een tentoonstelling georganiseerd, welke „Onze voeding in dezen tijd" is genoemd. Mr. P. Die- leman uit Middelburg heeft er voor gezorgd, dat de tentoonstelling in vele plaatsen van Zeeland gehouden kan worden. Vrijdagmiddag heeft burgemeester Schuit van Kortgene de tentoonstelling geopend. ,,Een tentoonstelling als deze", aldus spreker, ,,wil een voorstelling geven hoe wij in dezen tijd onze voeding moeten bereiden en hoe wij met de ons ten dienste staande middelen goede en voedzame maaltijden kunnen klaar- maken". En dat deze inderdaad smakelijk bereid kunnen worden, bewezen wel de verschillende uitgestalde gerechten, Er was verder o.a. een stand voor kinder- voeding, een afdeeling van den keuringsdienst voor waren, een afdeeling vitaminen, hoe men levensmiddelen moet bewaren, alsmede een 1 afdeeling hoe men t rands t of fen kan bespa- f ren. Er was op de tentoonstelling een afdee ling waar jus ber«id was en 6en waar vleesch vervangen werd door coteletteh en garnalen- gehakt. Ook was er te zien hoe men dran- ken uitstekend kan vervangen door bijv. lin- denbloesemthee, rozenbottels en zoete most- dranken. Mej. Diny J. ten Haaf uit Den Haag, leerares koken en voedingsleer, sprak over alle tentoorgestelde voorwerpen. J JAARWEDDEN VAN BURGEMEESTERS, llkrt. plekM zu|vert[ verzacht, geneest DOOS 30-60.TUBE ^5 CT. POSTG1RONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, D£n Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- geiwezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 871. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. BiiHiiiiiiiimiiiinRinitiiiHHiiiiiiiHiiiiuiiiiiititniiiHiiiiiiiHnMiHHiuiiiiHiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuniitiUHiiHimaiiiiiffii BETERE TRAMVERBINDINGEN VERZOCHT. Het bestuur der Vereeniging* ,,Gemeentebe- lang" te IJzendijke heeft bij den secretaris- generaal van het departement van binnen- landsche zaken een verzoek ingediend, om de tot stand koming van betere tramverbindin- gen tusschen de plaatsen in West Zeeuwsch- Vlaanderen te willen bevorderen. (P. Z. C.) •HET VRIJE VAN SLUIS. De waarn. commissaris der provincie heeft benoemd tot voorzitter van het waterschap Het Vrije van Sluis, den heer J. P. Becu, tot nu toe dijkgraaf van het waterschap Oud- en Jong Breskens, en tot gezworenen de heeren SECRETARISSEN, ONTVANGERS EN WETHOUDERS. Ged. Staten hebben besloten met Ihtrekking van hun besluit dd. 20 Juni 1941, no, 832-227, 3e afdeeling, tot wijziging van de regeling der jaarwedden van de burgemeesters, secretaris- sen, ontvangers en wethouders, die regeling te wijzigen als volgt: I. Het bepaalde sub 3e wordt vervangen door het volgende: Boven en behalve de wedde en toelagen wordt aan de burgemeesters, secretarissen en ontvangers bij Wijze van tijdelijke toelage voor hun wettige of gewettigde, zoomede voor de uit een vroeger huwelijk van hun echtge noote gesproten kinderen, beneden den leef- tijd van ,18 jaar, die zij op den eersten Januari van het jaar bezitten, een kindertoelage toe gekend. Deze toelage bedraagt per kind 3 ten hon- derd van de wedden en toelagen, met uitzon- dering van die, bedoeld in dit punt benevens 3 ten honderd van de geldswaarde voor het ge- heel of gedeeltelijk genot van vrije woning en/of vrij vuur, licht en/of water, voorzoover deze inkomsten worden genoten op den lsten Januari van het jaar of bij de latere indienst- treding op den datum van indiensttreding. Een en ander met dien verstande: a. dat deze toelage, behoudens het be paalde in het volgende lid, ten minste f 60 en ten hoogste 205 per kind bedraagt; b. dat, ingeval beide ouders een betrek king in dienst der gemeente bekleeden, uit- sluitend rekening wordt gehouden met de wedde of het totaal aan wedden en toelagen, met uitzondering van die, bedoeld in dit punt, van den hoogst "bezoldigden ouder; c. dat, indien de andere ouder ten laste van eenige andere publiekrechtelijke gemeen- schap een kindertoelage geniet, de in dit punt hedoelde toelage slechts wordt uitgekeerd, indien en voor zoover deze toelage hooger is dan hetgeen door een anderen ouder uit even- genoemde hoofde wordt genoten. Ten aanzien van pleegkinderen, die deel uitmaken van het gezin van den ambtenaar en geheel als eigen kinderen door hem worden onderhouden en opgevoed, zijn de bepalingen van dit punt van overeenkomstige toepas- ■sing. In geval van cumulatie van betrekkingen wordt de kindertoeslag omgeslagen over de betrokken 'gemeenten naar evenredigheid der wedden. Bij ongelijke bezoldiging wordt de kindertoelage bereker.d naar de hoogst be- zoldigde betrekking. In geen geval wordt voor elk daarvoor in aanmerking komend kind meer dan edn toelage genoten. In afwijking van het bepaalde in het 2e lid sub a van dit punt wordt het minimumbedrag der kindertoelage bij wijze van tijdelijken maatregel verhoogd tot 75. Aan de jaarwedde-regeling wordt een nieuw punt 2bis toegevoegd, luidende: Aan de gehuwde burgemeesters, secretaris sen en ontvangers in vasten en tijdelijken dienst wordt een tijdelijke toelage verleend van zes ten honderd van de bruto-wedae, voorzoover de bruto-wedde, vermeerderd met deze toelage, een bedrag van 1900 's jaars niet overschrijdt. EEN GESCHENK AAN MIDDELBURGS ARCHIEF. De Zeeuwsche correspondent der N. R. Crt. meldt In het rijksarchief, gevestigd in de Abdij van Middelburg, heeft Maandagmiddag een bijzondere plechtigheid p:aats gehad. De generale commissaris voor bestuur en finan- cien, dr. Wimmer, heeft daar den rijksarchi- varis voor Zeeland, mr. A. Meerkamp van Embden, namens den Rijkscommissaris zes folianten overhandigd, dieeertijds hebben toebehoord aan den Middelburgschen reeder Benjamin Raule en die tot nu toe hebben berust in het staatsarchief Berlin Dahlem. Raule was de eerste directeur van marine van den groot-Duitschen keurvorst, zijn me- dewerker bij het scheppen .van de eerste Brandenburgseh-Pruisische vloot en ook in de koloniale politiek van den keurvorst ver- vulde hij een belangrijke rol. De thans aan Middelburg overgedrogen handelsboeken van Raule, die behalve koopman, regent van de provincie Zeeland was, dateeren van 1604 tot 1673. Zij geven een goed voorbeeld van een groot Zeeuwsch handelshuis ten tijde van Johan de Wit en zij getuigen van de in die dagen bestaande handelsbetrekkingen tus schen Middelburg, Hamburg, Bordeaux, Por tugal en W.-Indie. Na de overhandiging van de archivalia, welke plechtigheid o.a. werd bijgewoona door den gevolmachtigde voor Zeeland van den Rijkscommissaris, den waarnemend commis saris van de provincie Zeeland en dr. Volmer, directeur Van het staatsarchief, heeft mr. Meerkamp van Embden dr. Winner zijn dank betuigd voor het helangrijke geschenk, dat past in het raam van de onlangs ingezette ruilingen van belangrijke archivalia usschen het Duitsche Rijk en Nederland- DE GRDNDSLAGEN VAN HET NIEUWE BESTUURSREOHT IN NEDERLAND. Maandag jl. waren op uitnoodiging van den Beaufragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Zeeland in den schouwburg te Middelburg bijeengekomen de burgemeesters en secretarissen van de Zeeuwsche gemeen ten, benevens een aantal andere genoodigden, om de uiteenzetting aan te hooren, die door Dr. Rabl zou worden gegeven over de ver- ordening van den Rijkscommissaris met be trekking tot het provinciaal en het gemeen- telijk bestuursapparaat. De vergadering werd ingeleid door den heer Mr. P. Dieleman, waarn. commissaris der provincie Zeeland, die naast een woord van welkom aan Dr. Rabl ook begroette de gas- ten, o.m. General-Kommlssar fUr Verwaltung und Justiz, secretaris-generaal Dr. Wimmer, de commandant der Seeverteidigung Siid- Holland", kapitein ter zee Mollmann, de refe- renten bij het bureau van den Beauftragte, de heeren Lanwer en Kretschmar en eenige militaire autoriteiten, terwijl de heer Mr. Dieleman er ook zijn voldoening over uit- sprak, dat de genoodigde bestuursfunctiona- rissen uit de geheele provincie in zoo grooten getale van hunne belangstelling voor deze bij- eenkomst deden blijken. In een zeer doorwrochte rede heeft daarna Dr. Rabl het uitgangspunt en de beteekenis der nieuwe bestuursverordening uiteengezet. Na afloop heeft de Beauftragte van den Rijkscomtnissaris, de heer Miinzer een toe- spraak gehouden, waarin hij de aanwezigen wees op de noodzakelijkheid de uiteenzetting van Dr. Rabl grondig te overwegen en in zich op te nemen, aangezien hierbij een groot nationaal belang op het spel staat. Door den heer Mr. Dieleman werd een slotwoord gesproken, waarin hij den preker dank betuigde voor zijn vooraracht. Ten slotte werden een aantal Jgr.OOdigden nog In de gelegenheid gesteld met RUtori^ teiten kennis te maken. VEREENIGING TOT CHRISTELIJKE VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN ZEELAND," Woensdag j.l. hield de Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, waarvan uitgaande de Stichting ,,(Vrederust" te Bergen op Zoom, haar 37e jaarvergadering te Bergen op Zoom. Evenals net vorg jaar droeg de vergade ring een beperkt huishoudelijk karakter. Op de vergadering waren vertegenwoordigd 38 afdeelingen en 26 corporaties, terwijl het bestuur bijna in zijn geheel aanwezig was. De ^ecretaris, Mr., P. A. Schwartz, kon niet aan wezig zijn. De samenkomst werd op de gebruikelijke wijze geopend door den voorzitter, Dr. J. J. C. van Dijk, In zijn openingswoord wees hij op het bijzondere van de plaats en het karak ter der vergadering, voortspruitende uit de bijzondere omstandigheden, waarin de Stich ting verkeert. Daarna sprak de 2e secretaris, Ds. A. Scheele uit Kapelle-Biezelinge een wijdings- woord. Aan zijn toespraak legde hij den grondslag Luc. 7 22 en 23. Uit de verslagen van secretaris en pen- ningnneester valt te vermelden, dat aan het einde van het verslagjaar in ,,Vrederust", met inbegrip van de gezinsverpleging, werden verpleegd 913 patienten, waarvan 318 in de aangewezen afdeeling, 581 in de gestichts- afdeeling en 14 in de gezinsverpleging. Het verpleegpersoneel bestond uit 74 verplegers en 127 verpleegsters. De buitendienst in Zeeland en Zuidoosthoek van Zuid-Holland kon geregeld behoudens een tijdelijke onderbreking in Mei, voortgang vinden. In Zeeland beliep 't totaal aantal personen, waarover de voor- en nazorg zich uitstrekte 122, het totale aantal bezoeken 158 en 378 consulten. Mede als gevolg van de bijzondere omstan digheden, waarin de Stichting verkeert, sloot de exploitatierekening met een nadeelig saldo van f 45.184,24. In totaal kon worden afge- schreven op gebouwen, machines en inven- taris f 33.598,22, waarna alle bezittingen op de balans voorkomen tot een bedrag van f 879.949,82. De opbrengst van contributies collecten en giften bedroegen in totaal f 3612,29. Ter vervulling van de vacatures Dr. J. J. C. van Dijk, Mr. P. A. Schwartz, J. J. Duvekot, W. den Boer en fis. D. J. Vossers, waarvan de beide laatste niet herkiesbaar waren, wer den gekozen: Dr. J. J. C. van Dijk te 's-Gra venhage; Mr. P. A. Schwartz te Maassluis; J. J. Duvekot te Goes; J. Bosselaar te Aag- tekerke en Ds. J. J. Hietkamp te Vlissingen. Nadat gezongen was Ps. 123 1 en Ds. J. de Vries uit Goes in dankgebed was voorge- gaan, sloot de 'Voorzitter de vergadering. (De Z.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3