a" isfmffm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No.; 10.268 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1941 81® Jaargang Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. X het teeken der overwinning in den strijd tegen het bolsjewisme engelsche vliegtuigen aan DE CONFERENTIE TE MOSKOU. NEUZENSCHE CO U RANT VA fc® 8 S 8 w 1 4 rebels f 0,88 Voor elken regel ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden ®ul^enD J6™^— £r per post 1,73 per 3 maanden - Bfl vooruitbetaling fr. per post /6 60 per jaar Voor BeU en ^erika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaUng. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2078. Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,88 - Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIiSNper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd taritf, Inzending van advertentien liefst een dag voor de uirga verkrijgbaar is. DIT BLAD VERSCHUNT Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. |S>SXS>^SX5XS>«XSXS-SXS>«>«XSXSXSXS><SXS I DUIXSCH WEERMAGHTSBERIOHT. Een groote Duitsche overwinning ten Zuiden van het Ilmen-meer. Uit het hoofdkwartier van den Fiihrer maakt het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend: In het gebied ten Zuiden van het Ilmen-meer zijn de laatste weken sterke strijdkrachten van het llde, 27ste en 34ste bolsjewistische leger door troepen van het Duitsche leger onder bevel van kolonel-generaal ;Busch met steun van formaties van de luchtvloot van kolonel- generaal Keller op beslissende wijze ver- slagen. Negen vijandelijke divisies wer- den volkomen in de pan gehakt. Negen andere divisies werden onder de bloedig- ste verliezen voor den vijand verslagen. Ruim 53.000 gevangenen vielen in onze handen. Voorts werden 320 pantser- 1 wagens, 695 stukken geschut van aller- lei kaliher, alsmede een groote hoeveel- ffl ft heid oorlogsmateriaal buitgemaakt of ft vernield. Een breed front over den beneden- loop van den Dnjepr, Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In de Oekraine Liebben formaties van het Duitsche leger, op doeltreffende wijze ondersteund door de luchtmacht, in dap- X pere aanvallen op de belangrijkste plaat- sen bruggenhoofden over den beneden- loop van den Dnijepr gevormd. Nadat de bruggenhoofden in gevechten, welke verscheidene dagen hebben geduurd, tegen verbitterde, sterke vijandelijke aanvallen, welke ten deele ondersteund 1 werden door pantserwagens, in bezit ge- houden en uitgebreid konden worden zijn thans de Duitsche divisies vandaar over een breed front zegevierend verder naar het Oosten opgerukt Suecjesisen tegen de Engelsche soflieepvaart. Na herhaling van hetgeen reeds in een extra bericht is medegedeeld, ver- volgt het weermachtsbericht: In den strijd tegen de (Britsche ravi- tailleerings-scheepvaart vernietigde de luchtmacht overdag ten Westen van de Hebriden een tankschip van 7300 brt. In den nacht van Maandag op Dinsdag wer den in het zeegebied om Engeland uit konvooien twee groote koopvaarders, waaronder een transportschip, in brand geworpen. In Noord-Afrika hebben Duitsche troe pen a an net front van Solloem een suc- cesrijken verkenningsaanval met pant serwagens uitgevoerd. Bij Tobroek werd na harden strijd een belangrijke heuvel genomen. Tijdens luchtgevechten en doer de luchtdoelartillerie werden op 14 September in Noord-Afrika zonder eigen verliezen acht Britsche vliegtuigen neer- gesciioten. Pogingen van Britsche vliegtuigen om Maandag overdag de Duitsche Bocht en de Nederlandsche kust aan te vallen, bleven zonder uitwerking. Jagers scho- lerr twee vijandelijke vliegtuigen neer. Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht van Maandag op Dinsdag op ver scheidene plaatsen in Noord-West- Duitschland bommen neer. De burger bevolking leed, vooral in Hamburg, eenige verliezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie scho ol ten negen der aanvallende bommenwer- pers neer. EIGEN RIGHTING. Er was een tijd, dat de Vereenigde Staten hun koopvaardijschepen ver buiten alle oor- logswateren hielden; thans is het zoover, merkt de N. R. Crt. op, dat de Vereenigde Staten den oorlogsschepen van Duitschland en Italie toeroepen: blijft buiten mijn verde- digingswateren. En wij we ten, uit uitlatingen van vooraan- staande Amerikaansche staatslieden, dat niet alleen Duitschland niet rechtstreeks kennis gekregen heeft van deze instelling van ver- dedigingswateren, maar dat niemand precies zeggen kan (of wil), hoever deze zich uitstrek- ken. Men wil zelfs wel den schijn wekken alsof alle zeven zeeen er binnen zouden val len... Natuurlijk is aan deze ontwikkeling een volkenrechtelijke constructie ten grondslag gelegd: het behoort tot de „historische" poli- riek van de Vereenigde Staten, om de „vrij- heid der zeeen" te beschermen; de Vereenig de Staten hebben een „zeer eenvoudige, fun- damenteele" politiek, ,,n.l. die, dat geen en- kele natie het recht heeft de oceanen der wereld op grooten afstand van het eigenlijke j oorlogstooneel onveilig te maken. Maar in dezelfde redevoering, waarin Roose- velt deze „rechts"beginselen aanvoerde, liet hij van zijn bekommering blijken, dat ,,zoo- j dra de wereld buiten het Amerikaansche con- j tinent onder de heerschappij der spil zou staan, de spilmogendheden in scheepsbouw- j mogelijkheden de Vereenigde Staten verre zouden overtreffen." Dienovereenkomstig was van de ,,twee bol- werken der defensie" niet de vrijheid der zeeen het eerste, maar de eisch, dat de weg vrijgehouden werd voor leveranties van mate- riaal aan ,,de vijanden van Hitler". Ook al mag men het nu wel als zeker be- schouwen, dat Amerikaansche oorlogsschepen niet voor het eerste schot zullen terugdeinzen, wanneei de aanwezigheid vaii Duitsche of Italiaansche oorlogsschepen ter plaatse, waar achteraf zullen blijken de Amerikaansche ver- dedigingswateren te golven, hun onwelkom zal zijn, zoo zijn de Vereenigde Staten nog altijd niet aan den ..shooting war" toe. Maar in den overigen oorlog tegen ,,het nazisme", die in werkelijkheid een oorlog tegen het Duitsche rijk is, zijn de Vereenigde Staten even druk in de weer met de omsinge- ling van de spilmogendheden, als het Britsche Rijk, dat dientengevolge de steeds verdere uitbreiding van den oorlog in de hand werkt. En ongetwijfeldhebben die Duitsche schrij- vers gelijk, die betoogen, dat Engeland het in zijn streven naar verspreiding van den oor log heel wat minder ver gebracht zou heb ben, wanneer het daarbij niet over den diplo- matieken steun van de Vereenigde Staten had beschikt. Men kan trouwens verder gaan en de vraag stellen, of Engeland in 1939 den laatsten stoot tot den oorlog zou hebben ge- geven, wanneer het niet in zekeren zin slacht- offer van de Amerikaansche diplomatie was geweest. Oeconomisch en dies ook politiek gespro- ken, komen de Vereenigde Staten uit de En gelsche school. De oeconomische constructie van den Noord-Amerikaanschen bondsstaat vereenzelvigt het politieke doel met het stie- ven naar de wereldheerschappij. Zoolang ,,de wereld" Europa was, heeft het Britsche stre ven zich daar doen gelden in de z.g. even- wichtspolitiek, waarop eenmaal ook de Fran- sche eerzucht gebroken is. Op het oogenblik echter, dat het Duitsche volk zoozeer in kracht gewassen was, dat het een nieuwe en bewuster poging tot eenmaking van het Euro- peesche continent ging doen. dan de vrucht van de Fransche revolutie had kunnen zjjn, namen de Vereenigde Staten in een intus- schen over de vijf werelddeelen uitgedijde wereld de Engelsche rol over. „De samenhangen in de wereldpositie, aldus Basil C. Walker in ..Current History", wijzen naar Amerika als de eenige natie, die een lei- dende positie kan innemen niet om E^uropa of het Europeesche stelsel te redden, maar om Amerika in het Amerikaansche tijdvak, dat thans deemstert, tot leider van alle vrije menschen in de heele wereld te maken ,,Het is onze taak, schrijft Walker, met koene vastbeslotenfaeid ons meester te maken van den huidigen toestand en den gang der ge- beurtenissen in banen te dwingen, die naar een wereld voeren, zooals wij die wenschen. De eenige vrede, waarbij wij belang hebben, is een ,,pax americana", precies zoo als er 1 eenmaal een „pax romana" en een „pax bri- f tannica" is geweest." Dat is een ontwikkeling, welke ook Enge land zijn zorgen baart. Toevallig heeft men dezer dagen nog kennis kunnen nemen van de notawisseling tusschen Eden en Winant, waaruit bleek, hoe moeizaam het Britsche Rijk zijn plaats op de wereldmarkt tegen de Amerikaansche concurrentie verdedigen moet. Maar edn ding'daarenboven moet den Euro- peeschen mensch duidelijk zijn. Zou er in- derdaad een wereld verrijzen, waarin de Ver eenigde Staten de suprematie hebben, dan verplaatst zich het zwaartepunt van de wereld uit Europa naar New York. „Niet om Europa of het Europeesche stelsel te redden", zegt Walker. Daarom moet Europa voor zich zelf zorgen. Hoe dan ook, moet uit dezen oorlog een sterk, ddn Europa ontstaar.. In een wereidorde, waarin voor ieder volk een gecoordineerde aanspraak op welvaart ver- wezenlijkt wordt. DE BEWONERS VAN LENINGRAD MEER EN MEER OPEENGEDRONGEN. De Duitsche weermachtsberichten der laat ste dagen toonen aan, naar het D.N.B. ver- neemt, dat de aanval op Leningrad met on- verminderde kracht en taaiheid wordt uitge voerd. Ofschoon de Sovjets zich bitter ver dedigen en bij hun tegenaanvallen ook ge- bruik maken van zware tanks, hebben ze met kunnen verhinderen, dat d#1 insluiting van de stad wordt voortgezet. Gebleken is, dat ze Leningrad reeds in vredestijd van moderne vestingwerken hebben voorzien. Op alle be langrijke plaatsen zijn verdedigingssystemen met sterke betonnen bunkers gebouwd. Deze terreinen zijn voorzien van hindernissen van allerlei soort, vooral landmijnen. Ook groote tankvallen, ongeveer twee meter diep en drie meter breed, waren uitgegraven om de Duit sche tanks tegen te houden. Al deze versper- ringslinies zijn echter tot dusver door de Duitsche formaties genomen, zoodat in af- zienbaren tijd een nauwe omsingeling van de stad kan worden verwacht. Aangezien tege- lijkertijd de Finsche formaties uit het Noor- den naar het Zuiden oprukken, zijn 4% mil- lioen menschen opeengedrongen op een ge bied van ongeveer 5000 vierk. km. De Sov jets hebben uitdrukkelijk gezegd, dat de heele bevolking van Leningrad aan den strijd moet deelnemen en alle valide mannen en vrouwen de wapens moeten dragen. De verantwoordelijkheid voor de komende bloedige verliezen ook bij de burgerbevolking komt dus op de Sovjets neer. De Duitsche weermacht heeft bij haar aanval op Lenin grad voldoende middelen ter beschikking om de voorgenomen doelen te bereiken, ook tegen een nog zoo harden tegenstand in. Tijdens de gevechten om de verdedigings- werken voor Leningrad hebben Duitsche troe pen 11 September een plaatsje veroverd. dat de vijanden taai verdedigden en dat met veld- stellingen en kazematten was versterkt. De Duitsche divisie brak door de stellingen heen en wist met een andere divisie contact te krijgen. In den loop van 12 Septemoer heef. dezelfde divisie een door landmijnen beveiligd verdedigingsnet der bolsjewisten doorbroken. De pioniers van deze divisie ruimden alleen op 12 September meer dan 10.000 landmijnen op en stelden in samenwerking met de andere onderdeelen 41 kazematten, waaronder 16 van verscheidene verdiepingen en twee van ka- nonnen voorzien, buiten gevecht. Op 12 Sept. 's avonds drongen troepen der divisie een door talrijke verdedigingswerken en steun- punten versterkt dorp binnen. Een voor Leningrad in den strijd geworpen Duitsche divisie infanterie heeft 11 September een heuvelachtig terrein veroverd, dat de Sov jets met mijnversperringen en talrijke kaze matten hadden versterkt. Tijdens deze ge vechten hebben de Duitsche troepen 50 kaze matten vernield. Hieronder bevinden zich ver scheidene, waarvan de betonnen muren meer den twee meter dik waren en tien kazemat ten van de modernste soort met draaibare koepels. De bolsjewiki" trachtten tevergeefs met zware pantserwagens het door de Duit sche troepen veroverde terrein te heroveren. Duitsche gepantserde gevechtswagens heb ben 14 September in den loop van de gevech ten om de versterkingen van Leningrad een doorbraak bewerkstelligd door een modern gebouwd stelsel van stellingen. In den loop van deze gevechten leden de Sovjets zware, bloedige verliezen. Ze verloren 12 tanks, o.a. verscheidene van 50 ton. Aan het Finsche front zetten de Duitsche en Finsche troepen hun opmarsch met succes voort. In harden strijd hebben zij nieuwe, be langrijke terreinwinsten gemaakt. In talrijke afzonderlijke gevechten zijn 150 bunkers, die een belangrijk kruispunt moesten beveiligen, buiten gevecht gesteld en genomen. Alle tegenaanvallen, waarmede de tegenstanders den opmarsch tot staan wilden brengen zijn met zware, bloedige verliezen voor de Sovjets afgeslagen. WORDT LENINGRAD OPGELAZEN? In den Noordelijken sector van het Ooste- lijk front hebben Duitsche afdeelingen bols jewistische gevangenen gemaakt, wier ver- klaringen van bijzonder belang zijn. Zij ver- telden. dat in alle wijken van Leningrad tal rijke gebouwen zijn opgeblazen. Onder lei- ding van de politieke commissarissen werden vooral belangrijke openbare gebouwen, doch ook talrijke woonhuizen in puin gelegd. Het is dus niet de beschietlng van de zware Duit sche artillerie, maar het zijn de bolsjewisten zelf, die Leningrad nog Voor de eigenlijke beschieting door de Duitschers in een puin- huip- verandereh. (D.N.B.) BESLISSINGEN ZULLEN VOOR DEN WINTER VALLEN. In een persconferentie werden van Duit sche militaire zijde enkele interessante mede- deelingen gedaan over de operaties in het Oosten, welke een zoo gunstig verloop heb ben, dat binnenkort berichten over belangrijke successen, behaald bij Leningrad en op andere deelen van het front, tegemoet gezien kunnen worden. Van militaire zijde werd voorts nog een commentaar gegeven op de Angelsaksische en Sovjet-Russische verwachtingen ten aan- zien van de hulp van .generaal Winter", welke in het verleden steeds de beste bondge- noot van Sovjet-Rusland geweest is. Nog voor 't invallen van den winter, aldus werd verklaard, kan men met felle Duitsche slagen in het Oosten rekening houden, slagen, waar- tegen de Sovjet-legers, gelet op hun huidige positie, niet meer opgewassen zullen blijken te zijn. Weliswaar dragen de winters in Rusland een ander karakter dan in Midden-Europa, maar in het gebied van Leningrad en Moscou dalen de gemiddelde dagtemperaturen eerst van begin November af beneden nul graden. In de omgeving van Kiew en aan de Don eerst eind November. Vorst en een lichte sneeuwval kunnen de operaties niet belem- meren. BEWVPENING VAN AMERIKAANSCHE KOOPVAARDIJSCHEPEN Associated Press geeft een bericht van zijn correspondent te Washington, die uit ge- sprekken met leden van het Congres afleidt. dat na de rede van Roosevelt de bewapening van de koopvaardijschepen der V. S. als de volgende stap beschouwd wordt. Als voor- naamste voorwaarde daarvoor is echter noodig, dat de neutraliteitswet wordt orrfge- werkt. daar deze uitdrukkelijk alieen hand- vuurwapenen op Amerikaansche schepen toe- laat. Een tweede probleem is de aanschaf- fir.g van het geschut. logsdoeleinden formuleeren. Het ligt voor de hand, dat wij den vijand niet kunnen laten weten, of wij verder willen oprukken of niet en in het eerste geval, hoe ver. Wij zijn wa- penbroeders van de Duitschers geworden en het er over eens, dat de Finsche oorlogsdoel- einden zich slechts tot de Finsche belangen beperken. De oorlog is voor ons zuiver een verdedigingsoorlog, wij voeren hem voor het bereiken van een duurzamen vrede. In groote trekken is dit reeds bereikt. Het is echter noodig de grenzen uit militair oogpunt werkelijk te beveiligen; zoo lang dit niet is bereikt kan geen vrede worden gesloten. DE AANVAL OP HET ENGELSCHE KONVOOI. Volgens de Britsche admiraliteit hebben Britsche schipbreukelingen de volgende bij- zonderheden medegedeeld van den Duitschen duikbootaanval op het Britsche konvooi op den Atlantischen Oceaan. De eerste aanval werd in den vroegen och- tend ondernomen. Twee Britsche koopvaar ders werden onmiddellijk getroffen en zonken binnen enkele minuten. Twee uur later volgde een tweede aanval, waarbij een koopvaarder midscheeps werd getroffen en onmiddellijk zonk. Twee andere schepen werden zoo zwaar beschadigd, dat de opvarenden in de sloepen gingen en van dichtbij hun schepen zagen ondergaan. Een groot schip werd in de"machinekamer geroffen, het ruim liep snel vol water, doch de bemanning kon zich nog juist in de booten begeven. Het Britsche stoomschip Brandenburg, dat erin was ge- slaagd een groot aantal schipbreukelingen an boord te nemen, werd »bij den derden aan val zoo ernstig getroffen, dat het onmiddel lijk zonk. Van de bemanning en de aan boord genomen schipbreukelingen werd slechts een persoon gered. Eenige schepen, die slechts zeer langzaam en met slagzij voeren zonken toen het zwaar weer begon te Wor den. Over het lot der bemanning van deze schepen is niets bekend. Men moet echter vreezen, dat de kleine sloepen in de woelige zee zijn vergaan. (D.N.B.) Talrijke opvarenden van getorpedeerde Engelsche schepen zijn, naar D.N.B. vemeemt, te Gibraltar aangekomen. Bij hen bevinden zich 25 Engelsche zeelieden van schepen, die op den Atlantischen Oceaan tot zinken wer den gebracht en 10 Grieken. NOORSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Naar het Noorsche telegraafagentschap meldt,, is nader gebleken, dat het door de Engelsche voor de Noord-Noorsche kust tot zinken gebrachte schip niet de Lofoten is, doch het passagiersschip Richard With. Van de passagiers en de bemanning, in totaal 130 menschen, konden zich slechts 26 in vei,ighe,d brengen. Meer dan 100 menschen waarvan 90 Noorsche burgers, zijn om het leven ge- komen. Verder is het Noorsche schip Baroy (600 door een Britsch vliegtuig tot zinken FINLANDS STRIJD. Volgens een bericht van United Press heeft Tanner over de houding der wereld tegenover Finland verklaard, dat in den vorigen strijd der Finnen tegen de Sovjet-unie de geheele wereld Finland's houding heeft begrepen. Thans echter toont men minder sympathie. De reden daarvoor is hierin gelegen, dat wij denzelfden weg gaan als een der oorlogvoerenden, namelijk Duitschland. Finland is echter nog hetzelfde land, dat de vrijheid lief heeft en dat zijn onafhankelijk- heid verdedigt als vroeger. Ook de Sovjet- unie is nog hetzelfde barbaarsche land, of schoon zij zich thans opwerpt als verdedigei der vrijheid en voorvechter der democratie. De overige wereld daarentegen is veranderd. Engeland en de Vereenigde Sta ten zijn de bondgenooten van de Sovjet-unie geworden. Zij verwachten natuurlijk niet de overwinning der Sovjets, maar zij willen dat hun tegenstand Duitschland zal verzwakken. In zijn rede te Vasa heeft minister van handel Tanner nog gezegd: Daar wij thans al onze grenzen in feite hebben hersteld beginnen onze oorlogsdoelein- den. die tot dusverre van zuiver militair ka rakter waren, een politiek karakter aan te nemen. In de pers is de wensch uitgespro- ken, dat regeering en parlement onze oor- brt.) o-ebracht. Ook dit schip voer niet in konvooi en was onbewapend. Aan boord van het schip bevonden zich 105 Noorsche burgers, waar van er slechts 14 gered konden worden. Zoo- doende zijn dus 200 Noren het slachtoffei geworden van deze Britsche overvallen. Elen derde Britsche overval op een Noor sche mailboot door een duikboot kon door het tijdig ingrijpen van de Duitsche lucht macht verhinderd worden. De duikboot had het schip onder artillerievuur genomen, toen twee Duitsche bewakingsvliegtuigen versche- nen. welke door het werpen van bommen dc duikboot dwongen snel onder te duiken. BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Boven bezet gebied aan het Kanaal en boven de Noordzee zijn, naar aan het D.N.B. wordt gemeld Maandag een Britsche bom- menwerper en, een Hurricane-jager neerge- schoten. Maandagnacht heeft het afweer- geschut in Noord-tFrankrijk een Britsehen bemmenwerper van het type Lockheed- Hudson neergeschoten. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NOORD-WEST-DUITSCHLAND. Het Britsche luchtwapen heeft, naar het D.N.B. meldt, Ddnsdagnacht op eenige plaat sen van Noord-West-Duitschland brisant- en brandbommen laten vallen, waardoor in woonwijken verwoesting en beschadiging van eenige huizen ontstond. Tot dusver is uitslui- tend melding gemaakt van dooden er, gewon den onder de burgerbevolking. Nachtjagers en luchtdoelgeschut schoten volgens de voor- loopige berichten zes vliegtuigen omlaag. ROOSEVELT'S BEVELEN AAN DE AMERIKAANSCHE MARINE. De correspondent van International News Service, Wiegand, schrijft in het New-York American Journal naar aanleiding van de rede van Roosevelt, dat Amerika door de jongste redevoering van den president veel dichter bij een deelneming aan den oorlog is gekomen. Wiegand wijst op de ernstige ge- volgen van het door Roosevelt aan de Ame rikaansche zeestrijdkrachten gegeven bevel tot schieten en verklaart dat een dergelijk optreden van de Amerikaansche zeestrijd krachten op den Atlantischen Oceaan door de Duitschers als een aanval zal worden be schouwd, waardoor ook Japan genoopt zou worden zijn verplichtingen na te komen, welke het bij het driemogendhedenpact heeft aan- gegaan. Hierdoor zouden de Vereenigde Sta ten niet alleen op den Atlantischen Oceaan, doch ook in den Stillen Oceaan in een oorlog gewikkeld worden. De sleutel voor de oor- lopsplannen van Washington, zoo besluit Wie gand, ligt in den Stillen Oceaan en deze sleu tel heet Japan. De verklaring van den voorzitter van de Amerikaansche Senaatscommissie voor bui- tenlandsche zaken, Connally, af gelegd in een commentaar op de rede van Roosevelt, vol- p-ens welke de ..Defense Areas" alleen betrek- king hebben op het gebied rondom het Ame rikaansche continent tot aan-IJsland doch met op het gebied ten Oosten van IJsland, doch op de Azoren en de Roode Zee, heeft sterk de aandacht getrokken. Ook andere sena- toren in het interventionistdsche kamp zrjn van dezelfde meening, blijkbaar om het Ame rikaansche volk te kalmeeren. De isolatioms- ten zeggen, dat Roosevelt weliswaar er voor oppast den oorlog te verklaren, doch dat hij de facto" oorlog voert en wel zonder het Congres te raadplegen dat hiervoor be- voegd is. Vice-admiraal Yates Stirling geeft m een artikel zijn meening weer over de uitingen van Roosevelt inzake de maatregelen voor de vloot. Stirling vindt, dat men weliswaar alle wereldzeeen tot gebieden kan verklaren, die gewichtig zijn voor de verdediging, maar dat het nog heel wat anders is die opvatting in de practijk om te zetten, de Vloot der Ver eenigde Staten is daar althans met toe in saat. Naar de meening van de vice-admiraal zal zich de geheele vloot-activiteit moeten be perken tot de wateren om het Amerikaansche gebied. HET SOVJET-FRONT. Aan het dagelijksche Deutscher Politischer Bericht wordt de mededeeling ontleent, dat een eskader van de Engelsche luchtmacht naar het oorlogsterrein in Sovjet-Rusland is gezonden. Het bericht, dat deze vliegtuigen deekiemen aan de verdediging van Leningrad heeft volgens Reuters luchtvaart-correspon- dent in Engeland de grootste voldoening Verwekt. Het Bericht merkt hierbij op, dat hoewel de juistheid van een en ander tot dusver nog niet kon worden vastgesteld, toch reeds ge zegd kan worden, dat Berlijn een opduiken van de Britsche luchtmacht met de aller- grootste bevrediging ter kennis zal nemen, omdat het er het bewijs in ziet, dat het Sov- jet-luchtwapen in twaalf weken zoo is gere- duceerd, als zelfs in optimistische Duitsch# schattingen niet werd mogelijk geacht. Volgens Engelsche' berichten zijn niet slechts vliegtuigen en vliegers, doch ook grondpersoneel naar de Sowjetunie gestuurd. Zoo zouden zich aan het Sowjet-front dus honderd, misschien wel duizend Engelschen bevinden. Ook dit acht het Bericht opmerkehjk, aan gezien de Sowjet-regeering indertijd een Er.- gelsch-Amerikaa nschen wensch heeft afge- wezen om waarnemers naar het front te stu- ren. Dit onder het motto, dat men geen menschen, maar materiaal noodig had. Het D.N.B. meldt uit Berlijn dat Radio Londen over het zenden van .Britsche vlieg tuigen naar de Sowjetunie heeft verklaaid, dat een dergelijke maatregel op moeilijk- heden stuit. De Sowjet-luchtmacht kan wel iswaar vliegvelder, ter beschikking stellen, doch echter niet de noodzakelijke outillage. Bij de Britsche luchtmacht heersc'nt minder uniformiteit dan bij de Duitsche luchtmacht. De Britsche luchtmacht gebruikt een grooter aantal verschillende type vliegtuigen. Dit feit is „in tactisch opzicht" een voordeel, doch aan den anderen leant vormt dit een nadeel. Wanneer de Britsche luchtmacht met de luchtmacht van een bondgenoot samenwerkt, wordt dit geval nog moeilijker. Ook bommen en munitie moeten door de Britsche lucht macht zelf verstrekt worden. Verder is een bijzondere motorbrandstof noodzakelijk. Het is mogelijk dat zelfs de brandsto^eerst naar de Sowjetunie vervoerd moet worden. Voor de bommen zijn bepaalde stellages en hijsch- installaties noodig. Een ander vraagstuk is het herstel. In Duitsche werkplaatsen wor den alle machineonderdeelen met de grootste nauwkeurigheid vervangen en weer gerepa- reerd. Een beschadigd Britsch vliegtuig moet echter naar het 'vliegveld in het vader- land worden teruggestuurd. Eerst bij het verplaatsen van een eskader merkt men hoe nauw een vliegtuig met de fabriek is verbon- den. Harriman, de leider van de Amerikaansche missie naar Moskou, heeft na zijn aankomst te Londen een onderhoud gehad met Churchill. Harriman heeft den wensch te kennen ge geven de conference zoo spoedig mogelijk te doen plaats vinden. Naar Associated Press meldt, moet de urgentie van het vertrek van Harriman wor den verklaard door berichten uit de Sowjet- Unie, volgens welke het Sowjet-leger in de Oekraine zich in een uiterst gevaarlijke posi tie bevindt. De bolsjewisten wenschen in allerijl ieder mogelijke materieele hulp. De uitlating van Lord Beaverbirook, die de arbeiders in de tankfabrieken in het vooruit- zicht heeft gesteld, dat de door hen vervaar- digde tanks aan het front van Odessa, Lenin grad en Kiew in den strijd zullen worden ge worpen, noemt men in welingelichte kringen te Becliin vermakelijk, aldus meldt.het A.N.P. van daar. Lord Beaverbrook vergeet hierbij, zoo verklaart men, het irecept mede te deelen hoe juist thans tanks naar Odessa, Leningrad of Kiew kunnen worden gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1