Strijd en Qverwinning OUD GGUD <n QUO ZILVEfi AKKERTJB Binnenland Neem'n BEKENDiVIAKiNG. FEUILLETON Dr. Burmesters WAAR MOET DE OOSTZEEVLOOT DER SOVJETS HEEN Wij geven de dubbelo waarde voor: A. J. VAN DE REE De Burgemeester van Temeuzen ziet zich genoodzaakt, nogmaals in herinnering te brengen, dat bet verboden is zich binnen de door de Duitsche Weermacht met prikkel- draad of anderszins afgesloten ruimten te begeven, o.a. hoofden Oosthaven, omgeving Loodsenwacht enz. Overtreding van dit verbod zal in het ver- volg door de Duitsche Weermacht met hechtenis gestraft worden. De Burgemeester voornoemd, C. A. VERLINDE, waarn. Terneuzen, 15 September 1941. BEN PANAMEESCH SOHIP TOT ZINKEN GEBRACHT? De Amerikaansche pers publiceert een bericht van het departement van buiten- landsche zaken, als zou de Amerikaansche vrachtboot Montana (1700 ton), die onder Panameesche vlag voer, tot zinken zijn ge- bracht TERREINWINST AAN HEX OOSTELIJK FRONT. In talrijke gevechten, waarbij op taaien bolsjewistischen tegenstand werd gestuit, behaalden de Duitsche troepen in een sector van het Oostelijk front op 12 September een flinke terreinwinst. De bolsjewisten leden in deze gevechten zware en bloedige verlie- zen. 2850 soldaten geraakten in Duitsche gevangenschap. Verder werd een groote hoe- veelheid oorlogsmateriaal buibgemaakt. De Sovjet-luchtmacht, die de Duitsche aanvallen moest afslaan, verloor zes vliegtuigen. Naar het D.N.B. verder van militaire zijde vemeemt heeft een afdeeling afweergeschut in den centralen sector tot 9 September 500 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten en 360 Sov- jet-pantsers vemield. HAR.DE WOORDEN IN DE DUIXSCHE PERS. De Duitsche pers geeft, naar het D/N.B. meldt, in krasse bewoordingen uiting aan haar verontwaardiging over de huichelachtig- heid van Roosevelt, die onder het mom van zijn voorgewende streven om Amerika buiten den oorlog te houden zijn land tegen den wil der bevolking stap voor stap dichter bij deze ramp brengt. Ze geeselt de lange rij uitdagingen, waaraan het Amerikaansche staatshoofd zich in woord en daad heeft schuldig gemaakt. Het Zwolf Uhr Blatt schrijft: naakt en erbarmelijk in zijn leelijk- heid, staat deze bloeddorstige imperialist met zijn eerzuchtige kramersziel, die naar de sterren zou willen reiken, voor de geheele wereld. Volgens het Hamburger Fremden- blatt heeft de president der Vereenigde Sta- ten thans de vrijheid ter zee of liever de An- gelsaksische tyrannie ter zee tot integreerend bestanddeel van de Amerikaansche politiek uitgeroepen en zonder oorlogsverklaring het optreden der Amerikaansche wapenen voor deze politiek in uitzicht gesteld. ,,Eten zeeroover spreekt recht". ,,De ophit- ser tot den oorlog zoekt nieuwe incidenten ter zee." „Roosevelt mitiveert het bevel tot schieten met een hoop leugens achter-af", zoo luiden de opschriften boven de Duitsche com- mentaren op Roosevelt's rede. De Volkische Beobachter schrijft: Het Amerikaansche volk is nog gezond genoeg om weerzin te voe- len tegen een president, die zijn bevel om te schieten als het „resultaat van maandenlang bestendig bidden" durft aan te duiden. „Alle Amerikanen begrijpen, dat de tijd is aange- broken, waarop ze zich zelf moeten verdedi- gen.", heeft Roosevelt gezegd. Dat was missc'hien het eenige ware woord in de heele rede; en blijft den Amerikanen inderdaad met 'veel tijd meer om hun vrede, vrijheid en nationale eer tegen Roosevelt te verdedigen. De Deutsche Diplomatisch-politische Kor- respondenz schrijft, dat Roosevelt's bevel tot schieten niets nieuws is, want al weken hee de Amerikaansche vloot dergelijke orders, maar men heeft ze niet officieel durven pu- bliceeren. De president doet door middel van zijn nieuwste vervalschingen thans een poging om de heerschappij over alle zeeen op te eischen en een ieder, die hem daar niet be- valt, te elimineeren. Dit alles samen noemt hij dan „vrijheid ter zee" en daarop maakt hij ook met verkrachting van de logica aan- spraak voor de ongehinderde voorziening van een oorlogvoerende mogendheid met Ameri- kaansch oorlogstuig. Slechts de verschaffing van levensmiddelen aan de burgerbevolking is volgens Roosevelt geen recht, dat van zell spreekt en op de vrijheid ter zee berust. Roo sevelt, de imperialist met grootheidswaan- zin die het transport van oorlogstuig uit de Vereenigde Staten naar Engeland met geweld willen doorzetten, die elke belemmering van deze leveranties voor zoover in zijn macht to,, vernietigens toe wil .bestrijden, die ledereen wil neerschieten, alleen om zijn aanwezigheid in wateren, waarbij de Vereenigde Staten, om welke reden dan ook, belang hebben, deze Roosevelt laat het voorkomen, alsof hij en ziin land worden bedreigd. alsof hij zich brj de uitvaardiging van dergelijke instructies nog in het defensief bevindt. In werkelrjk- heid kan Roosevelt niemand wijs maken, zoo besluit de Diplo, dat hij lets anders doet dan incidenten zoeken, waardoor hij met verval- sching van de feiten het Amerikaansche volk ZIJ ZUN ALLEN EEN. W Op de slagvelden zijn alle gewonden 6§n. l§ Daar wordt niet gevraagd, wie is s vriend en wie is vijand; daar wordt g M slechts gevraagd, hoe is dit menschen- g 1 ieven te redden? En als het gaat om 1 het redden van een menschenleven, dan g 1 is het beste nog maar net goed genoeg. g 1 Dan kan er niet snel genoeg gehandeld g M worden. Vandaar ook, dat de Nederlandsche g 1 Ambulance, welke naar het Oostfront g 1 gaat, de beste moet worden, welke ooit werd uitgerust. Daar is veel geld voor s noodig; Uw bijdrage zal zeker ook een E steentje bijdragen aan het tot stand g z itomen van deze ambulance. 1 Stort haar nog heden op girorekening g 1 8-7-6-0-0 J 1 Nederlandsche Ambulance, Koninginne- g 1 gracht 22 's-Gravenhage. Roman van HANS HIRTHAMMER 9 (Nadrak verbcden) Met deze gedachte viel Lorenz Burmester in B<r Burmester liep lang.zaam het pad op, dat 'toegang gaf tot de woning van Erwin Volkmann. De tuindeur stond wijd open en by de massieve huisdeur was een dienstmeisje aan het werk, dat hij verzocht hem bij den dokter te willen aandienen. ,,Wilt u zoo lang in de wachtkamer gaan. Ik kom niet als patient", protesteerde Lo renz, ietwat verlegen. „Dr. Volkmann is een oude schoolvriend van me. Ik kom hem zoo maar eens opzoeken". Hij noemde zijn naam. „0, dr. Burmester... Uit 'Heidmuhle, niet- waar? Een oogenblik dan zal ik dokter even van uw komst in kennis stellen. Lorenz werd in de studeerkamer van den heer des huizes gebracht. Hij liet zich in een der groote fauteuils vallen en keek naar het machtige schrijfbureau bij het raam, dat met boeken en papieren overladen was. lets van verbittering bekroop hem, toen hij het vertrek wat nader opnam en al die behaaglijke din- gen ontwaarde, waarmee slechts iemand van welstand zich kan omgeven. Maar onmiddel- lijk daairop schaamde hij zich voor dezen, hem anders vreemden gemoedstoestand. Was he! nu waarachtig al zoover met hem gekomen in een toestand van opwinding hoopt te kun- nen brengen om het dan in ,,zijn avontuur te kunnen storten." Ook de Nitsji Nitsji te Tokio ziet in de rede een stap naar de echte oorlogvoering. Dit blad bestempelt het als een sophisme te bevelen, alle Duitsche en Italiaansche sche- pen tot zinken te brengen, die in de Ameri kaansche konvooieeringszone komen, en tege- lijk te herhalen, dat dit geen oorlogsdaad is. DE GERUCHTEN OMXRENX FINSCH-SO|VJETRUSSISCHE ONDER- HANDELINGEN. Het Zwits. Tel. Ag. meldt uit Berlijn: Ten aanzien van de geruchten, die in het buitenland de ronde doen en volgens welke de Sovjets hun voelhorens uitsteken en de Fin- nen zouden trachten met de Sovjets tot een wapenstilstand te komen, is Vrijdag van ge- zaghebbende zijde in de Wilhelmstrasse ver- klaard, dat hiervan in Berlijn niets bekend is. Voorts is men er van overtuigd, dat door Fin land geen stappen van dien aard zijn onder- nomen. Men vermoedt, dat de geruchten hun oorsprong hebben gevonden in die kringen, die gaame een breuk tusschen Duitschland en zijn bondgenooten zouden zien. Met nadruk werd er tenslotte nog op ge wezen, dat een wapenstilstand met de Sovjets niet mogelijk is, daar „met het bolsjewisme geen pact kan worden gesloten. Het moet vernietigd worden." (V.P.B.) De Oostzee beslaat een opper- vlakte van 422.300 vierkante km; zij is dus bijna even groot als Duitschland na het Ver- drag van Versailles. Het Oostelijkste deel van de Oostzee is van buitengewoon groot belang. Dat is de route, welke de stoomschepen nemen, die ijzererts, hout en cellulose uit Zwe- den of Finland vervoeren. Het behoeft geen betoog, dat dit deel ook uit strategisch oog- punt vap groot gewicht is. Dat weten de Sovjets ook wel. Daarom heb ben zij wel geen overweldigende, doch in elk geval een niet te versmaden Oostzeevloot ge- bouwd, duikbooten, torpedobooten, snelle mo- torbooten, torpedojagers, lichte kruisers, ten slotte ook de zware kruisers van de „Kirow "- klasse. Inmiddels werden ook enkele slagsche- pen van de Oostzeevloot gemoderniseerd; met behulp van Amerikaansche ingenieurs werd de kiel gelegd voor enkele groote, module slagschepen. Wat zal het lot nu zijn van deze Oostzee vloot 7 Daarover breekt men zich in het bui- tenland het hoofd. Uit de Oostzee blijven haar slechts twee wegen open: naar het Westen door de Sont of de Belt en naar het Oosten door het Stalinkanaal. Het zou ecbter aan waanzin grenzen om te probeeren door de Finsche Golf naar de Sont of de (Belt te komen. De eenige uitweg, die dus nog zou overblijlven, is het Stalinkanaal, dat, gebruik makend van verschillende rivieren en meren, Leningrad verbindt met de Noordelijke Us- zee. De sluizen zijn echter inmiddels door den tegenstander vernield. Buitendien vergt de doorvaart geruimen tijd, daar het kanaal na- tuurlijk niet met voile snelheid kan worden gepasseerd. Voor de groote schepen kan het vanzelfsprekend niet dienen. Misschien kun nen de kleine kruisers er nog door. Men be- weert, dat het gebruikt kan worden door sclhepen met niet meer dan 3 metei diep- gang, 10 meter breedte en ter lengte van 100 meter. De Oostzeevloot is in den loop van dezen oorlog nooit bepaald actief geweest. Dit neemt niet weg, dat zij reeds gevoelige verliezen heeft geleden. Kroonstad, Leningrad en Hango bieden geen veilige toevlucht meer. Het groote probleem van den dag is dus voor deze sclhepen, waar moeten zij blijven? DE TOESTAND IN DEN PACIFIC. De correspondent van de Koln. Ztg. te Tokio meldt d.d. 10 September: Hoe meer Roosevelt zich op Europa con- centreert, zoo meer neemt men aan, dat met Japan een compromis nopens den Pacific dat hij anderen begon te benijden? De deur werd haastig opengetrokken en Erwin stormde naar binnen, vlot en veer- krachtig in zijn fladderende, witte doktersjas. Nog onder het loopen stak hij zijn bezoeker de hand toe. Lorenz, ouwe jongen. heb je me dan ein- deiijk eens weten te vinden? Hoe staat het leven en hoe gaat het met de practijk? O, dank je, dat gaat!" antwoordde Lorenz, de hem toegestoken hand drukkend, maai tegelijkertijd voelde hij een hevigen afkeer, waartegen hij zich met alle kracht trachtte te verzetten. Erwin's woorden kwamen niet uit het hart; zijn joviale begroeting klonk kenne- lijk geforceerd. Onoverbrugbaar zag hij een kloof tusschen ziohlzelf en den man, op wien hij zijn laatste hoop had gevestigd. Erwin trok een stoel naderbij en zette mei een breed gebaar een kistje sigaren op tafel. Maak het je voorloopig gemakkelijk, waarde heer. Je zult me nog 'n oogenblik moeten ex- cuseeren. Spreekuur, hd...?! Je weet, hoe dat gaat!" Hij keek haastig op zijn horloge. „Over een half uur ben ik tot je beschikking. Je hebt toch geen haast, wat of? „Nee, nee, ga je gang! Laat je met storen. Ik,,p6rachttg! Uitstekend! Snuff el intusschen maar een beetje in die boekenkast rond.Dat was vroeger ook al een hobby van je Het volgende oogenblik was Lorenz alleen. Nog geheel onder den indruk van de geveins- de hartelijke ontvangst, bleef hij een oogenblik onbeweeglijk op dezelfde plaats staan; daar- na begon hij langzaam de kamer op en neer te loopen. Dat was er dus van Erwin geworden, van den overmoedigen kwajongen, wien hij zoo vaak in alle vriendschap een pak slaag had gegeven, in wiens gezelschap hij bij hun nachtelijke omzwervingen voor het eerst de groote geheimen van het leven had leeren ken- mog-elijk is, welks aspecten echter bij gebreke van officieele berichten over de besprekingen te Washington aan niet-verbindende vermoe- dens blijven overgelaten. Rechtsche Japan- scbe kringen keeren zich scherp tegen con- cessies, zoodat een compromis wellicht .e moeilijker is te vinden, daar Washington blijkbaar van Japan verlangt, dat het China volkomen vrij geeft. Een compromis, als het al te bereiken is, zou Japans principieele eischen omtrent een politiek en militair ge- waarborgde defensief-ecenomisch autarkie en door Japan geleide Oost-Aziatische groote oeconomische ruimte moeten nakomen, wat echter volkomen in tegenstelling zou zijn met de Angelsaksische belangen. De benoeming van den 67-jarigen interna- tionaal geachten Jozjizawa tot gezant met bijzondere volmachten in Fransch-Indo-China wordt als demonstratie beschouwd van Ja pans goeden wil, zich nauwkeurig aan het Japansch-Fransche verdrag te houden en als weerlegging van kwaadwillige Angelsaksische beweringen die Japan ten aanzien van Indo china plannen tot een Nieuw-Mantsjoekwo toeschrijven. GEEN CONCENTRATIE VAN DUITSCHE TROEPEN AAN DE TURKSCH-BULGAARSCHE GRENS. S.P.T. meldt uit Berlijn: Op een vraag van een buitenlandschen journalist of het gerucht waarheid bevat, dat sterke Duitsche troepen aan de Bulgaarsch-Turksche grens waren samengetrokken, heeft de officieele woordvoeder van de Duitsche regeering in de Wilhelmstrasse geantwoord, dat dit ge rucht iederen grond van waarheid mist. ,,De bedoeling van dit gerucht kan geen andere zijn" aldus de woordvoerder, ,,dan onrust te zaaien en de Turksche openbare meening te vertroebelen". ZWITSERSCH PROTEST TE LONDEN. Het D.N.B. meldt uit Bern: Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt het volgende Op grond van het feit dat de vreemde vlieg tuigen, welke in den nacht van 10 op 11 Sep tember boven het Westelijk deel van Fransch- Zwitserland hebben gevlogen, Engelsche bommenwerpers waren, heeft de Zwitsersche gezant te Londen opdracht gekregen zeer ernstig de aandacht van de regeering van Groot-drittannie op den ernst van deze schen- ding der Zwitsersche neutraliteit te vestigen en erop aan te dringen, dat strikte bevelen worden gegeven, opdat dergelijke voorvallen voortaan achterwege blijven. versperringen te nestelen. Maar de Duit- schers overmeesterden deze versperringen binnen zeer korten tijd, zoodat zij hun op- marsch' konden voortzetten. Bij een aanval op een vrij groote plaats stuitten Duitsche troepen op vrij sterke Sow- jetformaties, waarbij zich tanks bevonden. Zonder eigen verliezen vernietigden zij 15 bolsjewistische gepantserde vechtauto's, waar- onder verscheidene van 52 ton. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front hebben Duitsche troepen Dinsdag, na hardnekkigen bolsjewistischen tegenstand te hebben gebroken, 700 soldaten gevangen ge- nomen en 10 tanks vernietigd. Op een andere plaats werden 1000 soldaten gevangen ge- nomen en 14 stukken geschut en vier vracht- auto's buitgemaakt, elders eveneens 1000 ge- vangenen en 14 tanks. Tijdens de gevechten van de laatste dagen hebben de bolsjewiki door het vuur van Duit sche infanterie en artillerie aan den beneden- loop van den Dnjepr tal van kannonneerboo- en, monitors, sleepbooten en andere vaartui- gen verloren. Dinsdag is op den benedenloop van den Dnjepr ten Oosten van Cherzon een geladen bolsjewistisch transportvaartuig door welgericht Duitsch vuur tot zinken gebracht. Het grootste deel der opvarenden verdronk. Stroomafwaarts van Kiew is een monitor vernietigd. Tijdens de gevechten, welke in de tweede heeft van Augustus aan den benedenloop van den Dnjepr zijn gevoerd heeft, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medege- deeld, een Duitsch pantsercorps den bolsje wisten aanzienlijke -verliezen toegebracht. De sowjettroepen probeerden tevergeefs met alle krachten een bruggehoofd op den Westelijken oever van den Dnjepr te houden. Met uiter- ste verbetenheid boden zij den oprukkenden Duitschers verzet. De tegenstand der bolsje wisten werd door het pantsercorps in een ge- vecht, dat drie dagen duurde, gebroken. 98 pantserwagens, alsmede 108 stukken geschut en zes vliegtuigen werden buitgemaakt. Een afdeeling pioniers van dit pantsercorps heeft in deze worsteling van drie dagen 16 granaat- werpers, 19 zware en 35 lichte machinegewe- ren, 226 automatische geweren, 495 infan- teriegeweren en zes voertuigen buitgemaakt of vernietigd. SOWJET-RUSSISCH PROTEST TEGEN DE BULGAARSCHE HOUDING. Het D.N.B. meldt uit Helsinki: Naar de Moskousche radio meedeelt, heeft de volkscommissaris van buitenlandsche zaken der Sovjet-unie, Molotow, Woensdag den Bulgaarschen gezant te Moskou, Strome- nof, ontvangen en hem een scherp gesteld protest der Sovjet-regeering overhandigd tegen de houding der Bulgaarsche regeering. zooals deze den laatsten tijd jegens de Sov-* jetunie is. Ten slotte wijst de Sovjet-Rus- sische regeering de Bulgaarsche regeering zeer scherp op de omstandigheid, dat de houding van Bulgarije, h.i. onvereenigbaar is met normale, loyale betrekkingen. ONDERZOEK NAAR HET INCIDENT MET DE GREER. De Democratische senator Clark heeft naar D.N.B. meldt den eisch gesteld, dat het mi nisterie van marine aan het Congres inzage geeft van het logboek van de Greer omtrent de ontmoeting met de Duitsche duikboot. Hij zei, dat vele Amerikanen jegens de mededee- lingen van het propagandabureau van het ministerie van marine wantrouwig staan. Uit marinekringen had hij vernomen, dat de ge- beurtenissen van den 4den September met betrekking tot de botsing tusschen Greer en duikboot weliswaar zijn gepubliceerd, maar dat de gebeurtenissen van de beide vooraf- gaande en de twee volgende dagen als mili tair geheim zijn behandeld. Naar in bevoegde kringen te Washington wordt medegedeeld, heeft senator Nye een wetsontwerp in voorbereiding, waarbij de Amerikaansche marinecommissie aan de be- manning van de Greer een verhoor achter gesloten deuren zal afnemen, om zich nauw keurig op de hoogte te stellen van de toe- dracht van het incident, aldus meldt S.P.T. ONSCHADELIJK MAKEN VAN MIJNENVELDEN NA DE INNEMING VAN SCHLuSSELBURG. Na de inneming van Schliisselburg hebben Duitsche pioniers, naar het D.N.B. van mili tate zijde verneemt reeds meer dan 10.000 mijnen onschadelijk gemaakt, die om de stad waren aangebracht. In de komende dagen zullen ook de huizen gezuiverd worden. Zelfs in woningen en openbare gebouwen waren mijnen geplaatst. De Duitsche troepen hebben bij hun verde- ren opmarsch in den Noordelijken sector van het Oostelijk front een belangrijk kruispunt van wegen ingenomen, dat de bolsjewiki ver- bitterd verdedigden. Dit kruispunt werd be- veiligd door bunkers en veldstellingen. De Sowjet-troepen poogden zich ten Zuiden van het Ilmenmeer herhaaldelijk achter mijn- nen, met wien hij lief en leed had gedeeld. Zijn blik viel op een foto, die in een smal zilveren lijstje naast het raam hing. Zijn vrouw. Hij had haar een paar maal gezien, in Heidmuhlezij had achter het stuur van den mooien wagen gezeten, waarmee hij op zie- kenbezoek ging. Van deze herinnering dwaalden zijn ge- dachten weer naar Marlene en hij herinnerde zich plotseling met scfarik de woorden, welke ze hem vandaag bij hun afscheid had toege- voegd. „Ik wacht met smart op je terug- komst, Lorenz! Als je niet met den trein van zes uur komt, dan den gebeurt er een onge- luk. De laatste trein zal stellig te laat zijn. Ik heb me nog nooit zoo moedeloos, zoo ver loren gevoeld..." Met innig medelijden had hij Marlene om- helsd en haar moed ingesproken. - ,,Nee, Marlene, je moet jezelf zien terug te vinden. Wat zou ik zonder jou moeten be- binnen Nochtans had hij moeten ervaren, dat zijn woorden haar niet bereikten. Vermoeid, in een snel opkomende ergernis, had hij haar los ge- laten; zonder groet en zonder afscheid had hij hun woning verlaten. Nu kwelde hem deze ondoordachte handel- wijze, maar tegelijkertijd voelde hij, hoe een merkwaardige opwinding zich van hem mees- ter maakte. Hij ging naar het raam en keek naar buiten. Bergen en bosschen iagen voor hem, het door de natuur zoo rijk bedeelde landschap van de Ostmark, een landschap, dat zich niet aan elkeen bood, maar dat men zich eerst moest verovefen. Wanneer men zijn bijzondere aantrekkelijkheid echter eenmaal had leeren kennen, dan geraakte men ook on- voorwaardelijk onder zijn zeldlzame bekoring. Langen tijd staarde Lorenz peinzend voor zich uit en zijn gedachten gleden weer terug I in duistere diepten. ,,Als je niet met den trem hetzij als sieraad, of in anderen vorm Horloger - Nieuwstraat 36 - Terneuzen INKOMSTENBELASTING 1941. De wnd. secretaris-generaal van het depar tement van financien deelt het volgende mede: In de Staatscourant van 1 September j.l. no. 169 is ter uitvoering van het besluit op de inkomstenbelasting 1941 opgenomen de eerste uitvoeringSbeschikking inkomstenbelasting 1941. Door de hierin gegeven voorschriften worden de bezwaren, die voordien verbonden waren aan de invulling van voordien reeds uitgereikte aangiftebiljetten opgegeven. De voor den eersten September uitgereikte bil- jetten dienen uiterlijk den 21sten September bij den inspecteur te worden terugezorgd. Het nieuwe aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting. Het nieuwe aangifteformulier voor de in komstenbelasting is dezer dagen uitgereikt en binnen den vastgestelden termijn van twintig dagen zal dus iedereen zijn inkomen hebben aan te geven, naar de nieuwe regelen van het spel, zooals die zijn vastgelegd in het Besluit Inkomstenbelasting 1941. Het is een moeilijk karwei. De belasting- administratie heeft dat voorzien en daarom is bij ieder formuiier een dubbel vel gevoegd, waarin niet minder dan 17 aanwijzvi ren zijn gegeven. Hoofdzaak is, zoo schrijft Drs J. Groot in de Chr. Bouwvakpatroon, dat de fiscus wenscht te weten welk inkomen de heiasting- plichtige in het kalenderjaar 1940 bt eft ge- noten. Aan de nand van deze gegevens zal dan aan ieder die daarvoor in aanmerking komt, een voorloopige aanslag worden opge- legd. Let wel, een voorloopige aanslag, die straks zal worden herzien in den vorm van een definitieve aanslag, zoodra bekend zal zijn wat het inkomen over het kalenderjaar 1941 is geweest. In wezen is het den fiscus alleen te doen om het inkomen over liet jaar 1941. maar omdat het nog zoo lang duurt eer dat bekend is en de schatkist natuurlijk dringend geld noodig heeft, wordt vast een voorloopige re- kening gepresenteerd, berekend over het in komen in 1940 genoten. Later zal daarop cor- rectie plaats vinden. Blijkt straks cat het inkomen over 1941 hooger is dan het in 1940 was, dan wordt bij definitieven aanslag het verschil alsnog ver- rekend. Blijkt omgekeerd, dat in 1940 het in komen hooger was dan in 1941, dan zou dus •eigenlijk terugbetaling op den voorloopigen aanslag moeten plaatsvinden, maar dat ge beurt niet. Vroeger pleegden wij slechts aan te geven het inkomen dat was genoten uit inkomsten- bronnen welke op 1 Mei nog in ons bezit waren. Waren in den loop van het belasting- jaar effecten verkocht en was daarmede dus de bron van inkomsten (het effect) verloren dan behoefden de inkomsten daaruit genoten niet te worden aangegeven. Omgekeerd, had- den wij een huis gekocht op 1 April dat was verhuurd voor 1200 per jaar, dan moesten wij niet aangeven 100 huuropbrengst, welke vodr 1 Mei was genoten, maar dan moesten wij het inkomen van deze nieuw verworven in- komstenbron voor het komende belastingjaar begrooten en dus het geheele huurbedrag van /1200 (minus de kosten) aangeven. Dat was ingewikkeld en in de nieuwe inkomstenbelas ting is deze kwestie zeer vereenvoudigd. Het interesseert voortaan de fiscus niet meer of de bron van inkomsten bij het einde van het belastingjaar nog bestaat of niet. De belas- tingadministratie wil in den vervolge slechts weten wat het totale inkomen is over het af- geloopen belastingjaar genoten. Men telt dus samen alle in 1940 genoten inkomsten uit hoofde van beroepbetrekking of bedrijf, als mede alle inkomsten uit vermogen verkre- gen, daarbij inbegrepen alle inkomsten van echtgenoote en van kinderen, voorzoover kin- deraftrek wordt genoten. Op kinderaftrek heeft de belastingplichtige recht wanneer hij zich verheugt in het bezit van minderjarige eigen en aangehuwde kin deren en pleegkinderen, die tot zjjn huishou- den behooren of met zijn toestemming elders wonen voor het genieten van onderwijs. Kin deraftrek wordt verder ook verleend voor meerderjarige kinderen of pleegkinderen, tot 25 jaar, wanneer zij nog op kosten van den belastingplichtige onderwijs genieten en door hem grootendeels worden onderhouden. Heel merkwaardig en tevens heel onaange- naam is de nieuwe bepaling dat zgn. alimen- tatiekosten niet meer van het inkomen mogen worden afgetrokken. De zoon die 4000 verdient en van dit in komen 400 per jaar betaalt aan zijn be- hoeftige moeder, of de vader die in het levens- onderhoud van zijn meerderjarige kinderen moet helpen voorzien, mag de daarvoor be- taalde bedragen niet zonder meer van zijn in komen in mindering brengen. Wanneer de hieruit ontstane lasten buitengewoon druk kend" zijn en wel zoo dat zij „aanmerkelijken invloed hebben op het vermogen de verschul- digde belasting te betalen", kan hij wel aan den inspecteur verzoeken het belastingbedrag te verlagen. Onder buitengewoon drukkende lasten worden echter slechts verstaan beta- lingen aan ouders, kinderen, broers en zus- ters, die meer bedragen dan 10 pet. van het totale inkomen, nadat dit is verminderd met 10 pet. voor elk kind waarvoor aaijppraak op kinderaftrek bestaat, met dien verstande dat de aftrek per kind nooit hooger kan zijn dan 1200. De oude wet, waarbij aftrek was toege- staan van alle toelagen die waren verstrekt op gronden van moraal en fatsoen, was heel wat schappelijker. Aan den anderen kant kan men onder de nieuwe wet aan den inspecteur ook vermin- dering van den aanslag verzoeken wanneer het gezin in eenig jaar financieel ernstig is getroffen door onkosten van ziekte of sterf- geval. Ook hier moet dan weer sprake zijn van een ./buitengewoon drukkende last''. Voor hen die in het bezit zijn van een polls voor levensverzekering ook nog een treurige mare. Vroeger mocht immers de betaalde pre mie tot een maximum van f 100 van het in komen in mindering worden gebracht. Daar- aan is nu een einde gekomen. Aftrek voor premie levensverzekering is niet meer toege- staan. Aftrek van kosten betaald voor de ver- krijging van toekomstig pensioen is wel toe- gelaten en op grond daarvan zijn er reeds velen die overwegen hun levensverzekering geheel of gedeeltelrjk In een pensioenverzeke- ring om te zetten. van zes uur komt, dan dan gebeurt er een ongeluk..." Boven de bergtoppen in het Westen trokken zich vale wolken samen. Zou het niet verreweg het beste zijn, als...! Hemel, neen, hoeveel hij ook van haar hield het was op den duur niet aan te zien, hoe zij onder hun ondraag- lijk bestaan leed en hoe dat willoos zich over- geven aan haar wanhoop ook de kinderen ten slotte niet onberoerd liet, om van de verlam- mende uitwerking op zijn eigen krachten nog niet eens te spreken... Het gebeurde den laatsten tijd herhaalde lijk, dat den veel geplaagden man zulke duis tere gedachten overvielen, waarbij hij zich dan met angstig kloppend hart en dichtge- snoerde keel trachtte in te denken, hoe alles zich ten goede zou keeren, wanneer hij de vermoeide, wanhopige vrohw niet meer op zijn levensweg zou behoeven voort te slee- pen. In zulke oogenblikken verlangde hij hartstochtelijk naar zijn vrijheid en maakte hij zichzelf wijs den hemel te kunnen bestor- men, als een barmhartig noodlot hem die zou willen verleenen. „...Dan gebeurt er een ongeluk..." Toen dr. Volkmann, nadat hij zijn laatsten patient had ontslagen, de kamer binnentrad, vond hij Lorenz Burmester tegen het raam leunend en met ontsteld gezicht in de wazige verte starend. ,,Wel, wat beraam je voor duistere plan nen?" lachte Erwin en onwillekeurig kromp Lorenz ineeh onder deze scherts. Hoewel hij zich weldra wist te herstellen, was zijn lachje nog wat verwrongen, toen hij zich omkeerde. °Zoo, al klaar Dat valt mee! Jij hebt het, ge'ioof ik, goed getroffen, wat?" ,,Ach ja, ik mag niet klagen. En hoe staat het met jou? Dat was werkelijk een verras- sing toen ik hoorde, dat jij je in Heidmuhle had gevestigd. Ik heb je al een paar maal willen opzoeken, maar je weet, hoe dat met ons werk gaat... Een medicus is nu eenmaal geen baas over zichzelf!" Hij liet zich met een zucht in een stoel vallen en grabbelde een sigaar uit het kistje. „Ga toch zitten, Lorenz! Wil je niet rooken Het praat wat genoeg- lijker, als je wat te dampen hebt." Terwijl Lorenz een sigaar uit het kistje nam/ voelde hij weer dezelfde antipathie van zooeven tegen zijn gastheer in zich opstijgen. Zooals hij daar eenigszins verveeld in zijn stoel hing, een welvoldaan eri van alle idealen gespeend mensch, vertegenwoordigde hij het type, dat Lorenz haatte en deze overwoog dan ook reeds met een paar formeele woorden af scheid te nemen, toen hij plotseling weer aan Marlene dacht. Neen, hij mocht niet met leege handen terugkomen en haastig van wal stekend, begon hij te spreken. ,,Ik zal je kostbaren tijd niet al te zeer in beslag nemen, Erwin! Om direct maar met de deur in huis te vallen ik wou je vragen mij te helpen. Weet je, de practijk gaat met al te best, van het begin af heb ik het ver- duiveld moeilijk gehad... Je zult dat mis schien niet zoo kunnen begrijpen, maar... Aha!" viel Erwin, wiens gezicnt reeds Dij de eerste woorden van zijn gast een algeheele verandering had ondergaan, hem in de rede. M'n waarde heer, voor je verder gaatje schijnt je vein de inkomsten van een kieine plattelandspractijk wat al te veel voor te stellen. Eerlijk gezegd, heb ik mij met eenige verbazing afgevraagd, hoe je op het dwaze idee bent gekomen om je in Heidmuhle te vestigen! Daar zit toch niet de minste toe- komst in. Zelfs als ik in de gelegenheid was om je te helpen, zou ik m« nog wel een paar maal bedenken alvorenB daartoe te besluiten. Begrijp me niet verkeerd, Lorenz, je weet, dat ik (Wordt vervolgd.))

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2