>i rfmffm NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VICTORIE, No. 10.267 MAANDAG 15 SEPTEMBER 1941 81« Jaargang Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. WANT DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN TER NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen jr. per post 1,73 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overlge landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. LTitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIiSN Van 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer f 0,22. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de mtgave. DIT BEAD Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAYOND. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het' opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Oosten zijn als gevolg van het gunstige verloop der operaties nieuwe successen te verwachten. Nu sterke Duitsche strijdkracbten tot in het ver- dedigingsfront van Leningrad zijn door- gedrongen, word't de nauwe omsingeling van de stad, ondanks de verbit'terde ver dediging, onweerstaanbaar voortgezet. Ten Zuiden van de Faroer-eilanden is Zaterdag een vrjandelijk vrachtscliip door bomtreffers zwaar beschadigd. Bij den in het weermachtbericht van Zater dag gemelden geslaagden aanval van de luchtmacht op een konvooi ten Oosten van Great Yarmouth is ook een Britsche torpedojager door een bom van zwaar kaliber getroffen. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 12 op 13 September en Zaterdag overdag Britsche luchtdoelstellingen en tenten- kampen rondom Tobroek gebombar- deerd. Boven Duitsch gebied heeft de vijand overdag noch des nachts militaire acties uitgevoerd. Op 12 September is bij de gevechten aan het Oostelijk front de opperbevel- hebber van een legercorps, General- Oberst Ritter von Schober, gesneuveld. GLANDESTIENE SLACHTINGEN De rijkscommissaris maakt bekend: De commissat'is-generaal voor de veiligtieid heeft zich opnieuw genoopt gezien, met de scherpste middelen energiek op te treden tegen de volksparasieten, die een behoorlijke levensmiddelenvoorziening van het Neder- landsche volk stelselmatig saboteeren. De Duitsche Sicherheitspolizei heeft te Renkum in de provincie Gelderland omvangrijke clan- destiene slachtingen opgespoord. De vier hoofdschuldigen zijn naar een Duitsch con- centratiekamp overgebracht om daar te boe- ten voor hun misdadig optreden. Dit zijn: 1. (Hendrik Smaling, arbeider, Kerkstraat 100, Renkum; 2. Jan Nab, slager, Bennekomsche weg 70, Renkum; 3. Cornelius Johannes Henkelman, schoen- maker, Kerkstraat 87, Renkum; 4. Jan ftozenboom, arbeider, van Ingeweg 65, Renkum. Verdachte Smaling heeft eind April van dit jaar een schuur gehuurd van Henkelman en in deze ruimte de runderen, die hij had ge- kocht, door Nab laten slachten. Bij het ver- hoor enkende Ihij, dat hij het besluit had ge- nomen, door clandestiene slachtingen geld te verdienen. Verdachte Nab, de slager, heeft in opdracht van Smaling geslacht en deelgenomen aan den verkoop van het vleesch. Reeds in FVbruari 1941 werd hij door een Nederland- sche "instantie wegens clandestien slachten met een geldboete gestraft. Verdachte Henkelman, de schoenmaker, heeft bet slachtlokaal vetrhuurd. Hij was van de gebeurtenissen op de hoogte, want hij was zelf aanwezig bij vrijwel alle slachtingen en heeft vrij groote hoeveelheden vleesch betrok- ken en aan anderen verkocht. Het vleesch werd op het terrein van 'Henkelman bewaard, alvorens het werd verkocht. Verdachte Rozenboom is opgetreden als wederverkooper van bet vleesch, afkomstig van de clandestiene slachtingen, en heeft het grootste deel hiervan verkocht. Rozenboom heeft volgens zijn eigen mededeeling aan den sluikhandel deelgenomen om daardoor bijver- dienste te krijgen. (Hierbij moet nogmaals het ondermijnende optreden tegen de belangen des volks van degenen, die ondanks alle waarschuwingen uit louter winstbejag zich aan de gemeen- sdhap vergrijpen, aan de kaak worden ge- steld. Moge de hun opgelegde straf opnieuw een waarschuwing zijn voor alien, die de wet onbduiken en het in hun gebrek aan verant- woordelijkheidsbesef v/agen de volksgemeen- schap te benadeelen. Laten zij in het oog houden: men blijft toeslaan. Het bovenstaande bericht laat omtrent het optreden tegen het euvel der clandestiene slachtingen weinig ruimte tot twijfel. Voor de tweede maal zijn eenige personen, die deel uitmaken van een complot, hetwelk zich uit winstbejag hiermede bezighield, naar een Duitsch concentratiekamp gezonden. De scherpe maatregel vindt zijn rechtvaardiging in het belang, dat met de uitroeiing van deze praktijken gemoeid is: de levensmiddelen- voorziening van ons volk. konden worden waargenomen. Een Britsch vliegtuig is bij Bardia door Duitsche jagers neergeschoten. In Oost-A.frika heeft de vijand in den sec tor Culquabert 66n ziekenhuis, dat duidelijk gekenmerkt was door Roode-Kruisteekens, gebombardeerd en met mitrailleurvuur be- schoten. Enkele personen werden gewond. Een bommenwerper werd door onze lucht- doelartillerie neergeschoten. Tijdens een vijandelijken luchtaanval op een konvooi heeft het luchtdoelgeschut op ontze schepen vier vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. In het Oostelijke deel van de Mid- landsche Zee heeft onze luchtmacht bij aan vallen op vijandelijke schepen een klein vrachtschip tot zinken gebracht. DE REDE VAN ROOSEVELT. Bescherming van Ameri kaansch e en bevriende scheepvaart in de „verdedigingswateren". In zijn aangekondigde radiorede heeft pre sident Roosevelt o.m. verklaard, dat oorlogs- schepen van Duitschland en Italie van nu af Amerikaansche „verdedigingswateren" siechts op eigen risico mogen bevaren. Hij, Roose velt, heeft als opperbevelhebber van leger en vloot het bevel gegeven deze politiek ter- stond in de praktijk te brengen. De uitslui- tende verantwoordelijkheid, zoo beweerde Roosevelt, ligt bij Duitschland. Het zal niet tot schieten komen, tenzij, zooals Roosevelt zeide, ,„Duitschland een crisis zoekt". Big kens 't verdere verslag van het D.N.B. zette Roosevelt uiteen, dat het tot de historische politiek van de Vereenigde Statei behootrde om de „vrijheid der zeeen" in stand te houden. De president geloofde de Duit- scfae duikbooten en handelsraiders langs de scheepvaartlijnen van de Vereenigde Staten naar de tegenstanders van de spil te kunnen aanduiden als ,,ratelslangen van den Atlan- tischen oceaan" en als ,.een bedreiging van den vrijen weg op voile zee". „Wij hebben geen schietenden oorlog met Hitler gezocht", zoo beweerde Roosevelt, en hjj vervolgde,,Wij doen dat ook thans niet. Maar evenmin wenschen wij een vrede, waar- voor wjj zouden moeten betalen door Hitler te veroorloven onze vloot en koopvaarders aan te vallen, zoolang deze op rechtmafige wijze optreden". Roosevelt beweerde verder, dat aanvallen op Amerikaansche schepen geen op zich zelf staande gevallen zijn gebleven en dat deze daden van ..international rechteloosheid" de manifestatie vormen van een bedoeling, die bet Amerikaansche volk reeds langen tijd duidelijk is gemaakt. Het is de bedoeling der nazi's, zoo zeide Roosevelt, om de vrijheid der zeeen te vernietigen en een absolute controle en beheersching der zeeen voor zichzelf te veroveren. Zoodra zij de controle der zeeen in eigen handen zouden hebben, zou de weg vrij kunnen worden voor hun volgenden stap, n.l. voor de beheersching van de Vereenigde Staten en van het Westelijke halfrond en we! een .beheersching met geweld". Roosevelt herhaalde vervolgens de bewering dat do Vereenigde Staten een „zuiver defen- sieve politiek" voeren. Men moet daarbij niet treden in kleinig- heden en zich niet afvragen, of de Vereenig de Staten na den vijfden, den tienden of den twintigsten aanval moeten beginnen. „De tijd voor ons om ons te verdedigen is thans ge komen", zoo besloot Roosevelt zijn rede. Het incident met de Greer. ITALIAANSOH WEERMAOHTBERICHT. Het 467ste communique van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidit als volgt: Aan het front in Noord-Afrika heerschte levendige bedrijvi'gheid van onze artillerie. Ondanks het hevige afweervuur van den vijand hebben formaties van de Italiaansche luchtmacht in den nacht van 13 op 14 Sep tember talrijke sectoren van de vesting To broek gebombardeerd. Batterjen, verdedi- gingswerken, barakken en munitiedepots werden getroffen door bommen van zwaar kaliber. Zware branden en ontploffingen President Roosevelt begon zijn rede met een berhaling van de Noord-Amerikaansche lezing van het incident met de Greer. In strijd met de officieele Duitsche constatee- ring verklaarde hij, dat de Duitsche duikboot het eerst, zonder waarscbuwing,. op den tor- pedobootjager had gevuurd. De Amerikaan sche torpedobootjager bevond zich in wateren, die de Amerikaansche regeering had uitge- roepen tot wateren der eigen defensie. Uit deze handeling, zoo beweerde Roose velt, spreekt een politiek van ongebreideld geweld tegen ieder schip, dat de zeeen be- vaart, onverschillig of het oorlogvoerend ox niet-oorlogvoerend is. Het betrof een daad van ,,zeeschuimerij". Het was niet de eer- ste Duitsche zeeschuimersdaad in dezen oor log tegen de Amerikaansche vlag. Aanval is gevolgd op aanval. Roosevelt noemde in ver- band biermede het geval van de Robin Moore, het geval van de Sessa, <yi het geval van de Steel Seafarer. Bovendien beweerde hij, dat in-Juli j.l. een Amerikaansch oorlogsschip in Noord-Amerikaansche wateren geruimen tijd door een duikboot was achtervolgd. Vier van de schepen, die tot zinken zijn gebracht of aangevallen, voeren onder de Amerikaansche vlag. In het vijfde geval betrof het een schip, dat onder Panameesche vlag voer. Roosevelt zeide verder, dat de Ver. Staten desondanks hun zenuwen meester bleven en niet hysterisch werden. Het zou een groote natie onwaardig* zijn een enkel incident te overdriven. 'Het zou echter een niet te ver- ontschuldigen dwaasheid zijn, wanneer men dergelijke incidenten wil bagatelliseeren, ge zien het bewijsmateriaal, dat er duidelijk voor spreekt, dat dit incident niet op zichzelf staat, maar veeleer een ,,deel vormt van een alge- meen plan". In het verdere verloop van zijn rede sprak Roosevelt over „nazicomplotten" op het ge- heele Westelijke halfrond en verklaarde, dat zoodra de wereld buiten het Amerikaansche continent onder de heerscbappij der spil zou staan, de spilmogendheden in scheepsbouw- moglijkheden de Vereenigde Staten verre zouden overtreffen. De Vereenigde Staten, zoo zeide Roosevelt, hebben een zeer eenvoudige fundamenteele politiek, n.l. die dat geen enkele natie bet recht heeft de oceanen der wereld op grooten afstand van het eigenlijke oorlogstooneel voor den handel van andere landen onveilig te maken. De tijd is gekomen, dat het Ame rikaansche volk moet inzien, dat „de veilig- heid der Vereenigde Staten wordt bedreigd" en dat dat zoo niet kan doorgaan. De patrouilleermg. De „twee bolwerken der defensie" zulien worden in stand gehouden, en wel ten eerste de leverantieweg voor materiaal aan de vijan- den van Hitler en ten tweede de vrijheid der zeeen. De tijd voor de „actieve verdediging" j is thans gekomen. Ook de patrouille ter zee en in de lucht van de Vereenigde Staten heeft den plicht de Ame rikaansche politiek van vrijheid der zeeen ten uitvoer te leggen en wel nu. Dat beteekent zeer eenvoudig en duidelijk, dat de patrouille- schepen en vliegtuigen alle koopvaarders zul ien beschermen en wel niet alleen Amerikaan sche schepen, maar schepen onder alle vlag- gen, die handel drijven in Amerikaansche „ver- dedigingswateren". Het is geen oorlogsdaad van den kant van Amerika, wanneer men de zeeen verdedigt, die voor de Amerikaansche verdediging belang- rijk zgn. Roosevelt beweerde ten slotte, dat dit de eenige mogelijkheid is om den defensiemuur in stand te houden, dien de Vereenigde Sta ten verplicht zijn rondom het Westelijk half rond in stand te houden. Hij maakt zich geen illusies ten aanzien van den ernst van dezen stap. Common ta ren Over de rede van Roosevelt meldt Associa ted Press, dat de president de'kwestie heeft open gelaten welke wateren hij als belang- rijk en beslissend besehouwt. Waarschijnlijk behooren hiertoe op den Atlantischen Oceaan de wateren tot Usland en nog iets verder. Hoe ver zich deze wateren tot voorhij Usland uitstrekken, is onbeantwoord gebleven. Even- eens zullen er wel toe behooren de toegangs- wegen naar de jBermuda eilanden, naar de Caraibische zee en naar het Panamakanaal. Senator Ney heeft verklaard, dat bet dui delijk is, dat Roosevelt, ongeacht zijn vroege- re beloften, konvooien zal invoeren. Dat be teekent, dat de Ver. Staten door de procla- matie van Roosevelt dichter zijn gekomen bij de actieve deelneming aan den oorlog. Senator McCarran heeft de rede een ,,on- geautoriseerde oorlogsverklaring" genoemd. De New York Herald Tribune schrijft, dat de belofte van Roosevelt betreffende een „vol- ledige bescherming voor alle Amerikaansche koopvaarders" velen de meening heeft ge geven, dat dit „feitelijke konvooien" betee- kent. Japan is niet met name genoemd, toen de president er op wees, dat de Amerikaan sche vrijheid der zeeen niet alleen den Atlan tischen, maar ook den Stillen Oceaan betrof en alle andere wereldzeeen. Dit laatste heeft het vermoeden doen opkom-en, dat Roosevelts bevelen aan de vloot veel verder strekkende wateren omvatten dan alleen die, welke men algemeen als behoorend tot de verdedigings- zone van bet Westelijke halfrond rekent. De New York Times is van meening, dat de verklaring van Roosevelt den Stillen Oceaan en andere zeeen evenzeer omvat als den Atlantischen Oceaan. Dat moet men op- vatten als een waarschuwing aan het adres van Japan om de Amerikaansche scheepvaart naar de Sovjetunie niet te hinderen. Naar het D.N.B. uit Tokio meldt heeft de Amerikaansche marineattache aldaar, luite- nant ter zee le klasse, Hutton, volgens Do- mei verklaard, dat Roosevelt z.i. met .Ame rikaansche defensiewateren" een uitbreiding van het patrouilleeringsgebied tot Afrika en de Britsche eilanden heeft bedoeld. De uit- drukking verdediging" is rekbaar. In bet internationale spraakgebcuik bestaat zij niet en daarom kunnen buitenstaanders moeilijk omschrijven, wat Roosevelt heeft bedoeld. De attache meende niet, dat Roosevelt een nieuw stelsel op den Stillen Oceaan wilde doen toe- passen, daar de oorlog zich thans op den At lantischen en niet op den Stillen Oceaan af- speeit. Tegen het isolationisme. De conservatieve afgevaardigde Cunning- hem heeft, naar United Press uit Louden meldt, in een redevoering in het Lagerhuis geeischt, dat de Britsche propaganda in de Vereenigde Staten zou worden ge'intensifieerd om het toenemende isalationisme te bestrij- den. Het aantal leden van het comitd Ame rica first is, zoo brathtiohg'-als motiveering naar voren, de laatste maand gestegen van 100.5 op 15 millioen. United Press meldt uit Washington: Generaal Wood, de voorzitter van het co- mitie America First, heeft een radiorede ge houden, waarin hij verklaarde, dat Roosevelts radiorede ten doel heeft, ,,de vrees van het volk verder te doen toenemen, den haat te vermeerderen en het volk steeds dichter aan den rand van oorlog te brengen". Wood zeide verder, dat de Vereenigde Sta ten geen schepen kunnen zenden naar de ge- bieden, waar de oorlogsschepen der oorlog voerende landen elkaar bestrijden, zonder ook te worden getroffen. V een permanente Amerikaansche staf onder leiding van kolonel Faymonville, voormalig militair attachd te Moskou, daar ter plaatse blijven. Onmiddellijk na het onderhoud met deze delegatie ontving Roosevelt de leidende leden der technische Sovjet-delegatie, die thans in de Vereenigde Staten vertoeft. Daarbij was ook de Sovjet-ambassadeur Oemanski aan wezig. DE BRITSCHE LUCHTMACHT BOVEN DUITSCHLAND. De Britsche luchtmacht heeft Zaterdag- r.acht een aanval op Zuid-West-Duitsch- land ondemomen. Brisant- en brandbommen beschadigden woonbuizen en doodden en ge- wonden verscbeidene burgers. Militaire of oorlogs-oeconomische scbade is niet aange- ricbt. De afweer heeft een vliegtuig om- laaggehaald, voor zoover thans aan D.N.B. bekend is. YANVALLEN OP HET ZUIDEN VAN LENINGRAD. Sterke afdeelingen van de Duitsche lucht macht hebben naar bet D.NjB. verneemt op 12 September in bet gebied om Leningrad de versterkingen, vooral ten Zuiden van de atad, met succes aangevallen. Ondanks bet slechte wewL vernielden Duitsche gevechtsvliegtuigen burners, veldversterkingen en batterijen. Tal rijke colonnes voertuigen en troepenconcentra- ties werden door den zwaren bommenregen uiteengejaagd. DE INVAL IN ENGELAND ZAL KOMEN. United Press meldt uit Berlijn: „De toekomst zal toonen, dat ook de inval in Engeland zal komen en wel dan, als de Engelschen dien niet verwachten". Dit schrijft de marine-deskundige van Das Reich. Nadat de schrijver heeft geconstateerd, dat de stra- tegische toestand van Groot Brittannie ter zee door de ontwikkeling van techniek en tactiek van den zee-oorlog ten zeerste slech- ter geworden is en dat deze ontwikkeling aan- leiding is tot de inkrimping van het zeegebied zoodat de wateren om Engeland in het bereik van het kustgebied van Europa's vasteland zijn gekomen, vervolgt hij: ,,Weliswaar gel- den in deze kustwateren evenals op voile zee de wetten van dezen zee-oorlog, maar toch is het gebruik op groote schaal van moderne wapens, in het bijzonder van vliegtuigen met bommen, mijnen en torpedo's, oorzaak van zulk een bewaking en beheersching van de zee, dat daardoor voor de sterkere partij vol- komen nieuwe mogelijkheden op succes ont- staan. De invasie van een eiland eischt, evenals de bestorming van een vesting, uitgebreide voor- bereiding. Tenslotte wordt in dit artikel gezegd, dat als Engeland nog hoopt, dat de hulp der Ver. Staten de verliezen aan tonnage zal goedma- ken en de catastrophe zal afwenden, hierop siechts te constateeren valt, dat de Ver. Sta ten met den opbouw hunner wapenindustrie veel te laat zijn begonnen om als hulp voor Engeland nog op tijd te komen. Engeland kan er op vertrouwen, aldus het artikel in Das Reich, dat de catastrophe nader is dan de hulp. i ROOSEVELT ONTVANGT DELEGATIE WELKE NAAR MOSKOU GAAT. President Roosevelt heeft Vrijdagochtend een bespreking gehad met de Amerikaansche delegatie, die naar Moskou zal reizen. Na dit onderhoud verklaarde de leider der delegatie, Harriman, dat men te Moskou spoedig het vraagstuk der Amerikaansche leveranties aan de Sovjet-Unie zal behande- len. Het programma der hulpverleening zal in tijdsduur niet werden beperkt. Behalve Wladiwostok zal de Perzische Golf een zear belangrijke weg voor de leveranties worden. Harriman aeelde vervolgens mede, dat de Amerikaansche delegatie eerst naar Londen gaat om te onderhandelen met de Engelsche onder leiding van lord Beaverbrook. Hij ver klaarde voorts, dat bij als leider te Londen en Moskou de vraag te berde zal brengen of Engeland van zijn Amerikaansche materiaal iets aan de Sovjet-Unie kan afstaan. Er zal ENGELSCHE BOMMEN OP CANNES. Eenige steden aan de Fransche Middelland- sche Zeekust zijn in den nacht van 10 op 11 September door Engelsche vliegtuigen gp- bombardeerd, zoo meldt de Petit Parisien. In Cannes wierpen Engelsche toestellen eenige brisant- en talrijke brandbommen. De bom men vielen in de nabijheid van een vliegveld, waar zich echter geen vliegtuigen bevonden. en in de nabijheid van een gasfabriek. Per- soonlijke verliezen noch stoffelijke schade werden veroorzaakt. GANDHI ONDER STRENGE BEWAKING. Volgens een bericht uit Bombay hebben de Britsch-Indische autoriteiten Gandhi onder strenge bewaking gcsteld. De artikelen van Gandhi worden aan een strenge censuur onderworpen of achter ge houden. Ook het blad van Gandhi ..Harijan" is verboden. Als motief voor hun optreden noemen de Engelschen het standpunt van Gandhi inzake het deelnemen van Britsch-Indie aan den oor log. De Britsche maatregelen hebben onder de Britsch-Indische bevolking een sterk mis- noegen gewekt. (D.N.B.) DESERTIE IN HET SOVJETLEGER. Den Finschen trcepen is, naar D.N.B. meldt een bevel in handen gevallen van den hoogen Sovjetverdedigingsraad, onderteekend door Stalin, Molotof, Worosjilof, Boedjenny en Ti- mosjenko. Het bevel draagt als nummer 270, 16 Augustus 1941. Het laakt ten scherpste de „vlucht" van drie hooge Sovjet-generaals, den commandant van het 28ste legercorps, luite- nant-generaal Katsjalof, den commandant van het 12de luitenant-generaal Pondel en den commandeerenden generaal van het 8ste, generaal-majoor Kirolof, die zich in gevan- genschap hadden begeven. Deze generaals worden lafaards en kwaadwillige deserteurs genoemd. Het bevel gelast alien politieken gevolmachtigden en bevelvoerenden instanties om alle deserteurs en lafaards, die zich aan den strijd onttrekken, moeilijkheden uit den weg gaan en zich van het slagveld verwijde- ren, als verraders te behandelen, te arrestee- ren of terstond dood te schieten. Hun familie- leden moeten worden behandeld als die van landverraders, d.w.z. terstond worden gear- resteeid. In het bevel wordt verder gezegd, dat dp politieke gevolmachtigden en com- mandanten bij den troep er ook op moeten letten, dat geen enkel bevelhebber zich van zijn onderscheidingsteeken ontdoet, achter het front vlucht, zich aan den vijand over- geef't of zich „verstopt". Iedere militair is verplicht, ongeacht zijn rang, pm wanneer zijn eenheid is omsingeld, zijn superieuren te vra- gen zich met uiterste inspanning een uitweg naar de eigen troepen te banen. Wanneer zoo'n superieur of eenige soldaat van het Sovjetleger voorstelt zich over te geven, moet hij terstond met alle ten dienste staande mid delen worden vernietlgd. De divisie-comman- danten en commissarissen zgn verplicht, zoo besluit het bevel, de ondergeschikte leiders van bataljons, reg'imenten en andere dienst- instanties terstond af te zetten, tot gewoon soldaat te degradeeren of zoo noodig ter plaatse te laten doodschieten en te vervangen door dappere en moedige mannen uit het onderofficierscorps of uit de gelederen der soldaten. Het bevel moest aan alle troepen- deelen worden voorgelezen. DE GEZONDHEIDSTOESTAND IN FRANSOH SOMALILAND. De Fransche radiozender van Dzjiboeti heeft opnieuw de van Engelsche zijde ver- spreide bewering, dat er in Fransch Somali- land een typhusepidemie zou zijn uitgebro- ken, tegengesproken. In dit verband werd van Fransche zijde opnieuw gewezen op den onhoudbaren gezondheidstoestand in deze kolonie, die door de toepassing van een on- verbiddelijke blokkade door Engeland is ont- staan. De Franscbe gouverneur van Somali- land heeft aan het Roode Kruis te Geneve een telegram gezonden, waarin verklaard wordt, dat alle berichten over een typhus epidemie onjuist ztjn, dat echter het abnor- maal hooge sterftecijfer in Somaliland uit- sluitend en alleen veroorzaakt is door de door Engeland toegepaste blokkade. RESULTATEN VAN DEN STRIJD IN DE LUOHT. Het Duitsche luchtwapen heeft in de week van 6 tot 12 September weer ouitengewone successen behaald in afweer en aanval, zoo verneemt het D.N.B. van militaire zijde. De Britten hebben hun aanvallen aan bet Kanaal bijna geheel gestaakt. In die eene week hebben de Britten in totaal 63 vlieg tuigen verloren. De Duitsche gevechtsvlieg tuigen behaalden daarentegen overdag en des nachts groote successen; zij wierpen bommen op de Schotsche en Britsche Oostkust, de militaire bedrijven aaxi de Tyne en aan de Humber, benevens in het graafschap York, op de havens van Great Yarmouth eh de boog- oven van Middlesborougb, Voorts troffen zij de Britsche scheepvaart weer zwaar: vijftien koopvaarders met in totaal 93.000 brt. werden tot zinken gebracht en 10, benevens een lichte kruiser werden zwaar beschadi-gd. Een gelijke bedrijvigheid ontwikkelde het luchtwapen in Noord-Afrika en aan het Oos telijke front, waar niet alleen alle ravitaillee- ringwegen en spoorwegen werden bestookt, maar ook de troepenconcentraties en verster kingen. Voorts werden bommen geworpen op het ingesloten Leningrad en op Moskou. Verscheidene honderden bolsjewistischc vlieg tuigen werden neergeschoten. De Britsche luehtma,cht heeft van 1 April tot 8 September bij gevechten aan het Wes telijk front meer dan 1600 bombardemeuts- jach-, verkennings- en gevechtsvliegtuigen verloren. Onder de bommenwerpers bevond zich een groot aantal zoogenaamde „vliegen- de forten". -Fhnsche jachtvliegtuigen en luchtafweer hebben Vrijdag negen Sovjet-vliegtuigen neer geschoten. Bovendien werden door machine- geweervuur twee watervliegtuigen verr^etigd. Door den storm zijn de laatste dagen ver scheidene versperringsballons op Finsch ge bied afgedreven, waarschijnlijk van den kant van Leningrad. Drie van deze ballons zijn in brand geschoten, twee zijn achterhaald. IRAANSCHE OLIEVELDEN GEHEEL ONDER BRITSCH TOEZICHT. Reuter meldt uit Teheran, dat de Iraansche petroleumvelden zich thans geheel onder Britsch toezicht bevinden. De Engelsche strijdkrachten hebben met de holsjewistische de strategisch belangrijke punten der Iraan sche verkeerswegen bezet. De Britsche en holsjewistische regeering onderzoeken thans grondig het vraagstuk der transporten van oorlogstuig door Iran naar de Sovjet-Unie. Er loopt siechts een spoor- lijp door het land, dat driemaal zoo groot is, als Frankrijk. Er zullen groote moeilijkheden te overwinnen zijn. Daar de spoorlijn van Teheran door het gebergte naar de Kaspi- sche Zee loopt, zal deze lijn waarschijnlijk zeer spoedig insneeuwen. Het materiaal, dat per spoor van de Perzische Golf naar Teheran komt moet worden overgebracht naar de Kaspische Zee en vandaar worden verscheept naar Bakoe. Reuter merkt voorts op, dat ook een moeilijkheid is, dat er bij de Iraan sche spoorwegen te kort aan rollend mate riaal bestaat, waarbij komt, dat er drie of vier maanden sneeuw lig op bet traject door het gebergte.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1