ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOORZEEUWSCH-VLAANDEREN VICTORIE, No. 10.265 WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1941 81® Jaargang duitschland strijdt VOOR EUROPA. Buitenland WANT DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN NEUZENSCHE COU RANT Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 6,60 per jaar per 3 maanden fr. per post ABONNEMENTSPRIJSt fr per post 1,73 per 3 maanden Bij voormtbetalmg Voor Belgie en America 2,20, overige landen 2,65 Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firm* P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. Directeur: I. van de Sande. 2073. tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer f 0,22. per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. en cliches worden naar plaatsruimte berekend. ADVERTENTIENVan 1 KLEIN E ADVERTENTIEN Crootere letters verminderd tarief, betwelk op aanvraag Handelsadvertentien bxj regelabonnement eg t (lag Voor de uitgave. Inzending van advertentien heist een verkrijgbaar is. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, Harte, Temeuzen. WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: DUITSCH WEERMAOHTBERICHT. Het opperbevel der Duitsche weer- macht maakte gisteren bekend: De gevechtsvliegtuigen hebben gis teren en in den afgeloopen nacbt wapen- en ravitailleerimgsbedrijven in Petersburg gebombardeerd. Een tweede nachtelijke aanval van het luchtwapen was gericht op Moskou. Duikbooten hebben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan vier koop vaarders van in totaal 21.500 ton tot zinken gebracht. On het Britsche eiland heeft het lucht wapen in den nacht van 8 op 9 SePte™~ ber militaire installaties gebombardeerd in het graafschap York en havenmstal- iaties van Great Yarmouth. Ben aanval van Duitsche gevechts- vliegtuigen in den nacht van 7 op 8 Sep- tember op vijandelijke schepen in de golf en op de reede van Suez heeft S^oot sue des ieh ad. Een tankschip van 7000 ton werd vemietigd. Vijf andere koopvaar- ders werden zwaar beschadigd. De vijand is in den afgeloopen nacht naar West- en Zuid-West-Duitschland gevlogen. Door 't werpen van bommen op woonwijken, vooral in Kassel, heeft de burgerbevolking verliezen geleden a an dooden en gewonden. Luchtafweer- geschut schoot een der aanvallende Britsche bommenwerpers neer. Bij de uitvoering van konvooidiensten ter ravitailleering van de in het uiterste Noorden strijdende troepen ontmoette de arillerieschoolboot Bremse, groot 1400 ton in het Noorden van de Noorsche wateren tijdens slecht zicht plotselmg Britsche zeestrijdkrachten, bestaande uit een kruiser en twee torpedobootjagers. Ter bescherminig van het konvooi aan- S vaardde de (Bremse den strijd tegen deze overmachtige vijandelijke stnjdkrachten en ging na een kort, hard gevecht ten wevolge van verscheiden torpedotref- fers verloren. Door het dappere optre- den van de Bremse bereikten alle sche pen van het konvooi ongedeerd hun bestemming is gered. de lijn krachtiger en algemeener doortrekken, met medewerking van speciale consulenten op dit gebied. Stellig zal het doel daarbij niet gericht zijn op de vorming van athleten, waarmee het volksonderwijs zijn strekking zou te buiten gaan. Naast de algemeene school blijft in het particuliere en vereenigingsleven terrein voor de sport over, die op allerlei wrjzen kan worden beoefend. Uit een oogpunt van volks- opvoeding ecfdter zijn het leveren van top- prestaties en het houden van wedstrijden voor een (zelf passief) publiek niet van essentieel belang. Het komt er op aan, de hoedanig- heden van het lichaam van elken mensch, met inachtneming van de persoonlijke gesteld- heid en angstvallige vermijding van gevaar- lijke excessen, tot harmonische ontwikkeling te brengen, opdat de mensch individueel maar 66k en vooral de gemeenschap het voile pro- fijt zullen trekken van de mogelijkheden welke het menschelijke lichaam (het edne meerhet andere minder) biedt. Terloops denken wij hier aan het zwemmen, dat wel van het aller- grootste belang is voor ons volk; niet alleen is het een prachtige en gezonde lichaams- oefening, maar bovenal is het een eisch van veiligheid en zelfbehoud in ons waterrijke land aan de zee, dat iedere Nederlander reeds op jeugdigen leeftijd de zwemkunst mach- tig is. Uit te maken, hoe en volgens welke metho- den de liehamelijke opvoeding op de volks- school moet geschieden en in welke verhou- ding zij moet staan tegenover het op de ont wikkeling van verstand en gemoed gerichte onderwijs, is bovenal-sen zaak van de deskun- digen op deze gebieden. Wij mogen echter, nu het volksonderwijs als voorbereiding voor de practijk van het leven op den voorgrond wordt geschoven, de aandacht vestigen op den handenarbeid als leervak. Wie kent niet de menschen, oude- ren en jongeren, wier ,,handen verkeerd Een deel der bemanning OPROEP. Van museum tot Godshuis. Aan de kathedraal van Smolensk, die door de bolsjewistische misdadigers als godloozen- museum was ingericht, werd door de Duit sche militaire overheid weer haar oorspronke- lijke bestemming gegeven. t7 Eindelijk zal een millioenenvolk wo^e verlost van een minderheid, die zich slecfats kon handhaven door terreur. Eindelijk zullen de beschaafde volken van Europa een kans krijgen te leven zonder de nachtmerne van heLndenJkV zal er een begin gemaakt kunnen worden met het opbouwen van e^ Europee- sche werkgemeenschap, waarin plaats is voor een ieder die werken kan en wil. Schouder aan schouder met de Duitsche soldaten strijden ook de Nederlanders en zuU fok u kunnen strijden tegen het bolsjevnsme, mits u zich spoedig meldt bij het Vrtfwilli- gerslegioen Nederland, Koningmnegracht U, 's Gravenhage. staan" als zij deze gewichtige Hchaamsdeelen moeten gebruiken voor eenigerlei practische bezigheid. Hoeveel verstandelijk kmappe menschen geraken niet in verlegenheid als zij eens de handen uit de mouwen moeten steken, al is 't maar om een spijker in een muur te slaan! Zij hebben nooit geleerd hun handen te gebruiken; door hun onhandigheid zijn zij op dit gebied van het practische leven ware stumpers. Reeds hierdoor springt het groote nut van goed geleid onderricht in handen arbeid op de volksschool in het licht. Buiten- dieri heeft het ook beteekenis door de kennis. welke het geeft van verschillende technieken, de waardeering van het handwerk en het materiaal, welke hieruit voortvloeit; den prik- kel tot nuttige zelfwerkzaamheid. Dit onder richt is als het ware een yerlengstuk van de liehamelijke opvoeding en tevens een over- gang tot de verstandelijke vorming, van te meer belang omdat het richting geeft aan de levensvulling en daarmee het levensgeluk van velen, die hun geheele leven dankbaar zullen zijn, voor de verworven kunde, be- kwaamheid en „handigheid". Het ligt voor de hand, dat evenals bij de liehamelijke opvoeding, bij den handenarbeid het onderwijs voor jongens en meisjes niet geheel hetzelfde kan zijn; men zal meer mar.- nelijke en meer vrouwelijke vakken moeten onderscheiden, al naar de eischen. die het leven onderscheidenlijk aan de beide seksen stelt. Ook op individueele voorkeur of aan- leg zal wellicht moeten worden gelet. Doch ook deze en andere punten iggen weer meer op het terrein van de deskundigen; wij kun nen hier volstaan met in algemeene trekken de beteekenis van deze dingen voor onderwijs en leven naar voren te brengen. Amerikaanschen torpedojager „Greer" en stellen de Amerikaansche beweringen, dat deze door een Duitsche onderzeeer zou zijn aangevallen, tegenover het officieele Duitsche communique. Omtrent het incident met den Amerikaan schen torpedojager Grser, die volgens Angel- saksische berichten, door een Duitsche duik- boot zou zijn aangevallen, schrijft het Zwolf Uhr Blatt, dat Roosevelt in antwoord op de officieele Duitsche verklaring een nieuwe mededeeling door zijn departement van marine en oorlog laat publiceeren, "waarin wordt gezegd, „ondanks de in de pers ver- schenen Duitsche bewering, dat de Greer in het gevecht met den onderzeeer als aanval- ler is opgetreden, ~zijn de feiten, zooals oor- spronkelijk weergegeven door het departe ment van marine en oorlog, nl. dat de eerste aanval bij deze ontmoeting uitiging van de duikboot". j Het blad vraagt nu: „wie is deze Franklin Roosevelt, die het waagt de officieele Duit sche verklaring als leugen te brandmerken Het blad geeft daarop een overzicht van de vele uitdrukkelijke beloften van Roosevelt, dat hij de Vereenigde Staten buiten den oor- log zou houden. Dezelfde Roosevelt onder- teekent thans milliarden programma's voor hulpverleening aan Engeland. Tot slot schrijft het blad„wie eenmaal liegt, dien gelooft men nooit." In toonaangevende kringen der Wilhelm- strasse verklaart men, dat de officieele Duit sche mededeeling over het voorval met den Amerikaanschen torpedojager „Greer" onbe- twist is en dat niemand kan beweren, dat van Duitsche zijde twist gezocht is. De Duitsche mededeeling geeft een onweerlegbare uiteen- zetting der feiten, terwijl men de vraag kan stellen, of het oorspronkelijke rapport van den commandant van den torpedojager mis- schien niet achteraf opgepoetst is. Bovendien kan men hier niet ontkomen aan den indruk, dat de voorstelling, welke in de Ver. Staten van het voorval wordt gegeven, slechts een schakel is in de keten van tendentieuze mededeelingen waarmede men den oorlog nadenbjj wenscht te laten komen. Men her- innert in dit verband aan de vele opmerkin- gen van den Amerikaanschen minister van marine, 'Knox, die een incident wenschte. Men wijst op de onwaarachtigheid, waarmede sedert het begin van <-den oorlog het Ameri kaansche volk moest worden voorbereid op dingen, waarvoor ook het voorval met de ..Greer" klaarblijkelijk dienstig was. V Het Hamburger Fremdenblatt, aldus Uni ted Press, schrijft naar aanleidimg van het incident met de Greer: ,,Bij incidenten be- hooren twee partijen: de partij die provoseert en de partij, die zich laat provoceeren. De Vereenigde Staten hebben duizendvoudig ge- provoceerd en toch heeft de Duitsche politiek zich in het voile besef van de in Europa be- haalde overwinningen en in het beWustzijn van de onvermijdelijke definitieve overwin- ning niet van streek laten brengen. In Duitschland weet men, dat er verschil bestaat tusschen een onwaarachtigen president, die zelfs de vriendschap met de bolsjewistische Beelzebubs niet afwijst, en de misleide mas ses der Vereenigde Staten, die den oorlo-g niet wenschen. Indien er geen Congres be- stond en geen afgevaardigden, die rekening moeten houden met de gevoelens hunner kiezers en niet de laatste resten van een democratic, die Roosevelt iederen dag meer havent, dan zou de dubbeltongigste en begee- rigste naar macht van alle staatshoofden zijn volk reeds lang ook in de daarvoor voonge- schreven vorm tot deelnemer aan dezen oor log gemaakt hebben." DE UGHAMELIJKE OPVOEDING EN HANDENARBEID OP SCHOOL. Tot de punten, waaraan bij het onderwijs on de (lagere) volksschool bijzondere aan dacht zal worden besteed, betioort - merkt de H. Crt. op de liehamelijke opvoeding. Nieuw is dit vak niet, maar het ligt in de be- doelimg. er meer dan tot dusverre werk van te maken, het meer op den voorgrond te bren gen, meer op hetzelfde niveau als de ver standelijke opvoeding. „De overdreven voor keur voor de intellectueele ontwikkeling zal op dem duur moeten wijken voor een scho- ling die meer rekening houdt met alle krach- ten van den mensch", zeide prof, van Dam de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetemflchap en Cultuurbe- scherming, in zijn hier reeds meer besproken radiorede over de in te voeren wijzigingen in het onderwijs. De mensch is te zien als een diieledigheid van lichaam, geest (of verstand) en gemoed. Een opvoeding, welke zich niet richt op deze drieledigheid. gaat mank aan een eenzijdig- heid, welke zich moet wreken. Naarmate men aan de school een grooter aamdeel toe- kent in de opvoeding van den jeugdigen mensch, zal haar een grooter aandeel toeval- lein van elk der drie genoemde gebieden, naast het aandeel van de andere van nature, op- voedkundige instituten, als gezin, kerk, maat- schapprj. Ongetwijfeld is de zorg voor een gezond, sterk en lenig en daardoor goed brink- baar en tegen moeilijkheden bestand lichaam een zeer belangrijk onderdeel van de zorg voor een gezond en sterk volk, dat zijm reeht op zijn plaats in de wereld mag en kan op- eischen en de factoren bezit van ontwikkeling en groei. Dit imzicht is in de Nederlandsche onder- wriswereld meer en meer doorgedrongen, doch in de praktijk ontbreekt er nog veel aan, vooral op het platteland, waar over het alge- meen de licbamelijke opvoeding achter staat bij die in de stedein, hoewel toch zeker de voor het volksbestaan zoo belangrijke boeren- stand niet minder dan de stedeling behoefte heeft aan een gezond, sterk en bruikbaar lichaam. Zooals men weet gaat men thans HET INCIDENT MET DEN TORPEDOJAGER GREER. Omtrent de Amerikaansch-Engelsche be richten inzake de ontmoeting tusschen den Amerikaanschen torpedojager Greer en een Duitsche duikboot op 4 September j.l., waar- bij volgens deze berichten de duikboot den torpedojager met torpedo's heeft aangevallen, zonder hun doel te treffen, terwijl de torpe dojager in een tegenaanval de duikboot meL dieptebommen had achtervolgd, wordt van officieele Duitsche zijde opgemerkt, dat op 4 September op 62 gr. 31 min. Noord en 27 gr. 06 min. West een Duitsche duikboot om 12.30 uur in het Duitsche blokkadegebied met dieptebommen werd aangevallen en achter volgd. De Duitsche onderzeeer was niet in staat de nationaliteit van den aanvallenden torpedojager te onderscheiden. In geoorloof- den afweer heeft hij toen om 14.39 uur van zijn kant het vuur geopend, dat echter niet trof. De torpedojager bleef de achtervolging met dieptebommen tot tegen middemacht zonder succes voortzetten. Wanneer, zoo wordt voorts te Berlin verklaard, door een officieele Amerikaansche instantie, met name 't Amerikaansche departement van marine beweerd wordt, dat de aanval van de Duit sche duikboot is uitgegaan, dan kan dit slechts ten doel hebben aan den met de neutraliteit in strijd zijnden aanval van een Amerikaan schen torpedojager op de Duitsche duikboot althans den schrjn van recht te geven. De aanval zelf is het bewijs voor het feit, dat de heer Roosevelt in strijd met zrjn beweringen reeds aan de Amerikaansche torpedojagers opdracht gegeven heeft, om positie van Duit sche schepen en duikbooten te rapporteeren hetgeen in strijd is met de neutraliteit - doch bovendien die vaartuigen zelf aan te vallen. De heer Roosevelt probeert ook daar door om met alle hem ten dienste staande middelen incidenten uit te lokken om het Amerikaansche volk tegen Duitschland in den oorlog te jagen. bladen gaan in lange uit- op het gebeurde met den De Berlijnsc'he eenzettingen in AANVAL TEN NOORD-OOSTEN VAN HET IA DOG A M EE R HERVAT. Officieel is te Helsinki medegedeeld: De laatste dagen heeft de vijand geen bom men op Finsch gebied laten fallen. Finsche gevechts- en bomvliegtuigen hebben in Oost- Karelie vijandelijke loopgraven, kampen, ar- tilleriestellingen, schuilplaatsen en colonnes lastdieren gebombardeerd, waarbij de vijand zware verliezen leed. Op het Zuidelijke traject van den Moer- manskspoorweg zijn voile treffers geplaatst op een vijandelijken transporttrein. Bovendien werd een station gebombardeerd. Bij ludht- gevechten in het gebied tusschen de stad Aunus en het Ladogameer zijn drie vijande lijke bommenwerpers en twee jagers neerge- schoten. Op de Karelische landengte is een sterke afdeeling vijandelijke jagers verstrooid en tot terugkeer ged"wongen. In Oost-Karelie heeft de Finsche lucht-afweer drie bommen werpers en een jager neergschoten. De vijand verloor dus zes bommenwerpers en drie jagers. Bij deze operaties moest een Finsch vliegtuig een noodlanding maken, doch de bemanning kon zich redden. Uit het Finsche hoofdkwartier wordt ge- meld: Na een vrij lange rustpoos is de in Juli ingezette aanval ten Noord-Oosten van het Ladogameer voortogezet. In drie dagen heb ben onze troepen de Swir bereikt, na al strij dende een afstand van 75 km te hebben afge- 'Het geheele gebied van Salla, in Noord- Finland. dat door den afigedwongen vrede van Moskou aan de Sovjet-unie was •gekomen is thans geheel bevrijd en de vijand vemie tigd of over de grens gejaagd. Het gemeentebestuur van Salla heeft als uitimg van dankbaarheid den bdvelhebber der zegevierende Duitsche troepen een in het Cuitsch gesteld telegram gezonden. Aan dat front zijn weer goede vordenngen gemaakt. In een sector is het aantal gevan- oenen met inbegrip van die uit den strijd op Viipuri tot 9000 gestegen. De bloedige ver liezen der Sovjet-mannen zijn groot. Aan vallen in het Noorden. De in den Noordeijken sector opereeren- de afdeelingen der Duitsche luchtmacht heb ben, naar het D.N.B. van bevoegde zijde Ver- neemt, de laatste dagen de aanvallen gericht op troepenconcentraties en veldstellingen in het gebied ten Zuiden van het Ladogameer. Ook Zaterdag waren honderden gevechts vliegtuigen en stuka's voortdurend in actie. Zij brachten den vijand reusachtige verliezen aan menschen en materiaal toe. De supeno- riteit van de Duitsche luchtmacht blrjkt uit het feit, dat in den geheelen Noordelijken sector Zaterdag slechts edn Duitsch vliegtuig verloren ging, in weerwil van de zeer groote bedrijvigheid. Naar van militaire zijde te Berlijn wordt meegedeeld, is Zaterdag een Sovjet-trans- portschip van 2000 t. in de' wateren van het eiland Oesel midscheeps door het Duitsche luchtwapen getroffen. Het zonk in korten tijd. Drie patrouillevaartuigen en een snel- boot der tegenstanders werden in hetzelfde gebied zwaar beschadigd. Drie luchtdoelbat- terijen die van de eilanden uit de Duitsche aan'vallen op de Sovjet-schepen trachtten te verhinderen, werden door bommen tot zwij- gen gebracht. In den Noordelijken sector hebben verder Duitsche troepen op verscheiden pla,atsen Sovjetformaties teruggeslagen, die met mfan- terie en artillerie krachtigen tegenstand boden. Telkens "weer probeerden ze zich in plaatsjes en aan den zoom van boaschen ach ter sterke mijnversperringen te nestelen. De Duitsche troepen bleven hun echter op de hielen en drongen hen na opruiming reeds in den sector van een legercorps werden 1000 mijnen onschadelijk gemaakt. Ondanks groote terreinmoeilijkheden en slappe modderwegen overwonnen de Duitschers elken tegenstand. Zware verliezen der Sowjet-oorlogs- en koopvaardijvloot. Naar het D.NH. van bevoegde zijde ver- neemt hebben de Duitsche vlootstrijdkrachten in de afgeloopen week de oorlogs- en koop vaardijvloot der sowjets zware verliezen toe- gebcacht. Zij brachten 43 met troepen en oorlogsmateriaal geladen transportschepen, drie torpedobootjagers, negen mijnenvegers, negen andere oorlogsvaartuigen en drie pa trouillevaartuigen tot zinken. Drie zware kruisers, de zware kruiser Kirow, drie torpe- bootjagers, een mynenveger en vijf andere oorlogsvaartuigen, alsmede acht transport schepen werden zwaar .beschadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in de afgeloopen week 22 koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 74.000 ton een kruiser en twee torpedobootjagers tot zinken o-ebracht en een kruiser, vier torpedoboot jagers en 39 koopvaarders zwaar beschadigd. De Duitsche vloot en luchtmacht hebben daardoor de vlucht der sowjettroepen uit Reval en Baltischport verhinderd. Bovendien heeft men in de Duitsche mijnenvelden nog meer dan 60 brandende schepen gezien: een teeken van den ondergang der sowjetmacht in de Oostzee. recruteering zijn getroffen. Indische nationa- listen verzetten zich daartegen. Voorts wordt gemeld, dat nieuwe Indische troepenafdee- lingen voor Iran en Malakka bestemd zijn. Nieuwe gemechaniseerde afdeelingen zouden reeds onderweg zijn. Vele honderden Japanners blrjven nog op (Britsch Borneo, in de hoop, dat de toestand in de Stille Zuidzee in de naaste toekomst tot rust zal komen, zoo hebben 150 Japanners verklaard, die te Kobe met eem Japansch schip van genoemd eiland zijn aangekomen. In de wijk Akasoeka te Tokio is een groote anti-Joodsche betooging gehouden, die was georganiseerd door de Japansche vereeniging tegen de spionnage. In een motie werd ver klaard, dat de Joodsche aspiraties omtrent beheersching van de wereld ten stelligste moeten worden afgewezen door de Japansche natie, daar zij in scherpe tegenstelling tot den Japamschen geest staan. (D.N.B.) De Japansche regeering heeft decreten af- gekondigd betreffende de wet op de alge meene mobilisatie tot verscherping van de controle op het materiaal, de arbeidskrachten en de verkeersmiddelem met het oog op een snelle versterking van de nieuwe orde in tijd van oorlog. De raad van beheer van den raad van omderzoek voor de algemeene mobilisatie is in de offjeieele woning van den eerste-mi- nister bijeengekomen. De voorloopige rege- ling van kwesties zal in de brjeenkomst van den raad op 11 en 12 September worden be- studeerd. MAATREGELEN TEGEN DE JODEN IN BELGIfi. In het nieuwe Belgische verordeningenblad wordt een verbod voor joden gepubliceerd om zich tusschen 8 uur 's avonds en 7 uur 's och- tends buitenshuis op te houden. De joden mo°-en zich voorts niet begeven naar andere plaatsen dan Brussel, Antwerpen, Luik en Charleroi. Deze verordening was noodig, daar geble- ken was, dat juist de joden het ook^ wageh op groote schaal -1-1 nog WIJZIGING VAN DE FRANSCHE REGEERING? In politieke kringen te Vichy doet het ge- rucht de ronde, dat binnenkort wijziging in de Fransche regeering is te wachten. Tot minister van justitie zou de gewezen ambas- sadeur te Moskou, Bergery, worden benoemd als opvolger van Barthelemy. Bergery Lieeft verleden jaar groot aandeel gehad in de samenstelling van de eerste constitute. Ook aan onderwijs zou een nieuwe functionaris komen, wiens naam nog niet wordt ge- hoemd. (D.N.B.) DE OONFERENTIE TE MOSKOU. Volgens een bericht van United Press uit Londen in Dagens Nyheter zal de Britsche regeering alles doen om IVashingtcn de over- tuiging bij te brengen, dat de Vereenigde Sta ten op de a.s. conferentie te Moskou omvang- rijke hulp aan de Sovjet-unie moeten toe- zeggen. 1 i De Engelsche opvatting van den toestand is ongeveer als volgt: De Engelsche en Ame rikaansche gedelegeerden kunnen te Moskou ongetwijfeld onomwonden taal ,van Stalin vei - wachten. Zij moeten voorbereid zijn op afleg- ging van een definitieve verklaring hoe de groote verliezen der Sovjets moeten worden aangevuld. Engeland kan voor het oogenblik niet voldoen aan den Sovjet-wensch omtrent grooter actie aan het Westelijk front. In En geland acht men de Amerikaansche openbare meening onbetrouwbaar. Voorts is de Ameri kaansche productie van oorlogstuig onvol- doende. (D.N.B.) DE TOESTAND IN DE STILLE ZUIDZEE. Naar de correspondent van het D.N.B. uit Bangkok vemeemt is de Engelsche regee ring van meening, dat de sterkte van het Britsch-Indische leger onvoldoende is. hoewel ze reeds bijna een millioen man bedraagt. Er zouden speciale maatregelen voor een verdere sluikhandel te drflven en zich zoo aan de gemeenschap ver- o-rijpen. De nachtelijke uren leenen zich hier- toe het best en derhalve was het noodig hun dan het uitgaan te beletten. Zoo moest ook voorkomen worden, dat zij zich aan de stren- gere controle in de groote steden zouden ont- trekken door zich op het platteland of in kleine stadjes te vestigen. MACKENZIE KING TEGEN EEN EMPIRE-KABINET. Mackenzie King, de Canadeesche premier, heeft bij zijn terugkeer uit Londen verklaard, dat hij meer dan ooit gekant is tegen de vor ming van een oorlogskabinet voor het geheeie empire, waardoor slechts snelle beslissingen zouden worden verhinderd. Hij zei voorts, dat de aanblik van Londen s centrum hem diep heeft getroffen. De ge heele omtrek van St. Paul's Cathedral is een puinhoop. DE RING OM PETERSBURG EN ZIJN GEVOLGEN In aansluiting op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B., dat dooi de omsingeling van St. Petersburg de.Sovjet- scheepvaart over de Newa naar het Ladoga meer en over het kanaal naar de Witte Zee onmogelijk is geworden. S Petersburg is na Moskou bet oelangnjK- ste centrum van metaalnijverheid, chemiscbe en electro-technische industrie. Bovendien is de helft van de scheepsbouwnijverheid te Petersburg gevestigd. De energievoorziemng der stad is zeer geschaad door den Duitschen opmarsch en de Finsche successen bij de Swir. De productie zal dan ook binnenkort gestaakt moeten worden en dit verlies kan niet door andere industriegebieden gecompen- seerd worden. De lucht- en marinebases in het gebied van Petersburg worden eveneens bedveigd, waai- door ook de aanvoer van voorraden voor de Sovjets te Hangoe en op Oesel en Dagoe op- nieuw beperkt wordt. Tijdens den strijd om Schlusse.burg heeft een Duitsche afdeeling artillerie naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, de scheepvaart op de Newa ten Oosten van de stad verhinderd en de pogingen der Sovjets, om het oorlogsvaartuigen de stad binnen te komeiTT verijcteld. Vijf iSovjetkanonneerboo- ten werden zwaar getroffen en zittem thans aan den grond. Niet ver daar vandaan drij- ven de wrakstukken van twee groote stoom- booten, waarmede de bolsjewisten versterking wilden halen. Bij gevechten ten Noord-Oosten van Rns- lawl hebben Duitsche troepen tegen numeriek sterkere Sovjet-afdeelingen de laatste dagen 2650 gevangenen gemaakt en 178 pantser- wagens vemield. In den centralen sector hebben snelle Duitsche troepen Maandag tal- rijke gevangenen gemaakt en 38 stukken ge- schut en zes pantserwagens buitgemaakt. In den Zuidelijken sector hebben de Duitsche troepen in talrijke kleine gevechten 2000 ge vangenen gemaakt en 40 stukken geschut tenevens verscheidene wapendepots ver- overd. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat een Duitsch jachteskader Maandagmiddag in een kwartier tijds 16 Martin-bommen'werpers der Sovjets heeft neergeschoten. Snelle opmarsch der Finnen- De inneming van de stad Aunus aan het Zuidoostelijke front van Finland, die reeds is gemeld, kwam tot stand door een aanval bg verrassing. Toen de bolsjewistische limes bij Tuulos werden doorbroken, was de divisie- commadant aldaar doodelijk gewond. De Sovjets waren na .zeven uur taaien tegenstand omsingeld. Daarmee was het lot der stad beslist. De Finsche troepen dreven uiteen- si a gen bolsjewistische afdeelingen m een wilde vlucht voor zich uit en ofschoon de bolsjewiki erin slaagden een belangrijke brag

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1