ALGEMEEN NIEUWS- EN A0VERTENTIE6LA0VOOR ZEEUWSGHtVLAANDEREN V No. 10.260 VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1941 81® Jaargang Buitenland EERSTE 8LAD DUITSCHLAND STRIJDT 89 VOOR EUROPA. ACHTER DE SOHERMKN van den FRANSCHEN GENERALEN STAF. DE AANSLAG OP LAVAL EN DLAT. het teeken der overwinning in den strijd tegen, het bolsjewisme NEUZEN OURANT ABONNEMENTSPRIJSr Einnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,20, overige landen f 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEIN E ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. - Grootere letters en clichA's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een (lag voor de uitgave. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, VVOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. fc&X§XS><&XSr&XS><SX&<SXx>&Xgs<SX~XSXSXSXSX§>{ DUITSOH WEERMAOHTSBERIOHT. Het opperbevel der Duitsche weer- macht deelde Donderdag mede: Aan bet geheele Oostelrjke front ont- wikkelden zich de operaties ook Eonder- dag volgens de plannen. Aan bet Finsche front hebben Duit- sche en Finsche troepeu in nauwe samenwerking een belangrgk succes be- haald. Na onder de moeilijkste terreins- en weersomstandigbeden gevoerde ge- vecbten, die dagen daurden, is ten Oosten van Salla een vijandelijke strijd- macht ter sterkte van twee divisies vemietigend verslagen. Slecbts kleine afdeelingen siaagden erin, met aehter- lating van vrijwel alle oorogsmaterieel, te ontkomen. Afdeelingen der Duitsche weermacht hebben Donderdag overdag 109 Sovjet- vliegtuigen vernietigd. Bovendien scho- ten Hongaarsche jagers 10 en Italiaan- sche 8 Sovjet-toestellen neer. In de Engelsche wateren heeft een gevechtsvlieg'tuig overdag bij de Faror een vrachtschip van 4000 ton tot zinken gebracht. Op verscheidene Engelsche vliegtuigen zijn geslaagde nacbtelijke aanvallen gedaan. Aan de kust van bet Kanaal verloor de Britsche luchtmacht Donderdag 11 vliegtuigen bij luohtge- vecbten en twee door afweergescbut. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 26 op 27 Augustus bomtreffers geplaatst op de installaties van het vliegveld Ismaila aan het Suezkanaal. Britsche vliegtuigen hebben Donder- dagnacht het gebied rondom Mannheim aangevallen. De schade is onbelangrijk. Een der aanvallende bommenwerpers is door afweergeschut neergehaald. OPROEP. De stormers voor de toekomst. Voor de toekomst van Europa bestormen millioenen jonge mannen de stellingen van de bolsjewisten, die zij steeds verder naar het Oosten terugwerpen. Het zrjn de stormers voor de toekomst van Europa, dappere onversaagde strijders, die zich hebben geworpen op den doodsvijand van de beschaving en die niet zullen rusten, voordat deze doodsvijand volkomen zal zijn vernietigd. Het is een geweldige strijd, waar- in deze moedige kerels zijn gewikkeld. Het is een strjjd met een inzet, zoo hoog, dat geen man kan worden gemist, dat alien moeten helpen de gelederen van deze stormers te versterken. Reeds hebben duizenden landgenooten hun plaats in die gelederen ingenomen, vele an- deren maken zich gereed het zelfde te doen. Reeds is de Nederlandsche propaganda-com- pagnie vertrokken om ons in woord en in beeld verslag uit te brengen over hun daden, maar dat is niet genoeg. Er zijn nog dui zenden Nederlanders, wier plaatsen open zijn, daarin het Oosten waar de strijd woedt. Neem uw plaats in, gij die weet wat er op het spel staat, gij die begrijpt dat het ook Uw plicht is U te melden bij het Vrijwilligers- legioen, Koninginnegra'cht 22, 's-Gravenhage. De strijd om de olie. TurkijCs „neutraliteit". ITT .(V.PiB.) Voorjaar 1940. In de Fransche en Engelsche generale staven zitten officieren over kaarten gebukt: daar worden aanteeke- ningen bestudeerd en plannen ontworpen. In Bakoe rijzem boortorens omhoog. Ameri- kaansche ingenieurs leiden de werkzaam- heden, koortsachtig zwoegen opgezweepte en uitgehongerde Armeniers, Georgiers en Tar- taren op de olievelden. Petroleum is thains waardeVbller dan bloed. De grond rondom de boortorens is ten gevolge van de ondeskun- dige exploitatie door de Sovjets doordrenkt met olie. Ben voruk kan een ramp veroor- zaken... Ben vonk kan een ramp veroorzaken. Dat is ook de overtuiging van generaal Gamelin. Staal en olie spelen tot nu toe een grootere rol in dezen oorlog dan legerkorpsen. Duitsch- land moet getolokkeerd worden. afgesneden van alle grondstoffen-voorziening. Sabotage op de Roemeensche olievelden, invalsplannen in Scandinavie, vermietiging van de oliebron- nen in den Kaukasus. Uitbreiding /an het oorlogsterrein. De dreigende stilte van de Duitsche legers achter den Westwal bevalt het Fransche opperbevel niet. Er moet gehandeld worden en er moet snel worden gehandeld. Op 7 Maart schrijft generaal Weygand vanuit zijn Commandopost 601 aan generaal Gamelin, opperbevelhebber van het Fransche leger: ..Luchtmaarschalk Mitchell heeft, in verband met de voorbereidingen voor het eventueele bombardement van Bakoe en Batoem, mijn toestemiming gevraagd om de vliegvelden in Syrie te inspecteeren. Hij heeft mij op de hoogte gebracht van zijn voornemen, om aan maarschalk Tsjamak toestemming te vragen om verkenningen te laten verrichten naar Turksche vliegvelden, die voor tusechenlan- dingen zouden kunnen dienen." De rol van Turkije. De aanval op de Sovjet-Russische olievelden zou niet plaats kunnen vimden zonder de medewerking, openlijk of stilzwijgend van Turkije. Het sluiten van een hulpverleenimgs- pact en van een militaire conventie was een eerste vereischte. De Fransche ambassadeur te Ankara, Mas- sigli, ontvangt zijn instructies en gaat aan het werk. Op 15 Maart schrijft hij aan het Fransche ministerie van Buitenlandsche zaken: „Ttjdens het bezoek, dat ik den Turkschen minister van Buitenlandsche zaken bracht, heeft hij mij uit eigen heweging een telegram laten lezen, waarin de Turksche vertegenwoordiger te Moskou verslag uitbracht over een gesprek met den ambassadeur der Vereenigde Staten. Volgens laatstgenoemde zouden de Russen zich dermate over de gevaren van een bom bardement en een brand van het petroleum- gebied van (Bakoe bezorgd maken, dat de Sov jets aan Aimerikaansche ingenieurs hadden gevraagd, of en hoe men een brand, die door een bombardement zou ontstaan, met suc ces zou kunnen bestrijden. De ingenieurs zouden hebben geantwoord, dat de bodem ten- gevolge van de wijze, waarop de petroleum- velden tot nu toe waren geexploiteerd, dus- danig met olie doortrokken is, dat een brand zich onmiddellijk over het geheele aangren- zende gebied zou uitbreiden; het zou maan den duren, voor men hem zou kunnen blus- schen en jaren, voordat men het bedrrjf weer op gang zou kunnen brengen. ,,Wat denkt U er van?" vroeg Saracoglu mij. Ik heb ge antwoord. dat modeme bommenwerpers on- getwijfeld ver genoeg konden vliegen, om van Dzjezirch of Noord-Irak uit Bakoe te kunnen bereiken; daartoe zou men echter over het grondgebied van Turkije en Iran moeten vliegen. ,,U bent dus bang, dat Iran zal protesteeren?" antwoordde de Minister. Hij had mij niet duidelijker aan het verstand kunnen brengen, dat de moeilijkheden niet van Turksche zijde zouden komen..." Het blijkt echter, dat Massigli te optimis- tisch is geweest. Twee weken later, op 28 Maart, is hjj veel minder enthousiast. De Turksche regeering is voorzichtiger geworden. Misschien heeft men in Ankara een voorgevoel gehad van de mislukking van het Scandinavische avontuur? Ankara bedenkt zieh. Massigli telegrafeert uit de Turksche hoofd- stad: „Wjj moeten er ons inderdaad rekenschap van geven, dat, zoo de regeering te Ankara er van nu af aan van overtuigd is, dat Duitschland niet de overwinning op de weste- lijke mogendheden zal behalen, veel menschen in Turkije er toch niet van overtuigd zijn, dat deze op het oogenblik een beslissende zegepraal kunnen behalen". En verder: ,,Men moet den moed hebben te zeggen, dat de Tur- ken op het oogenblik niet het gevoel hebben van onze onweerstaanbare superioriteit, hoe groot hun sympathie voor ons ook mag zijn"... Massigli heeft zich ditmaal niet vergist. De Turken wijzen hun deelname aan een offensieve actie tegen Bakoe van de hand. De geallieerden geven den strijd om de olie echter niet op. Generaal Gajmelin ontwdrpt een nieuw plan, waarin ditmaal Iran en Afghani stan betrokken worden. De operaties in deze landen zouden onder bevel staan van den Britschen opperbevelhebber, Frankrijk zal Saloniki verdedigen. Voorbereidingen worden getroffen voor een luchtaanval op Bakoe. En op 17 April kan generaal Weygand melden, dat de voorbereidingen zoo ver gevorderd zijn, dat het mogelijk is, een termijn vast te stellen, waarop de operaties uitgevoerd kunnen worden. Het is het laatste document uit de gevonden stukken op het station van het kleine stadje La Charite, dat handelt over het voorgeno- men bombardement van de Sovjet-Russische olievelden. De termijn kan worden vastgesteld l'Heure hache, het uur U, werd echter niet meer vastgesteld. Het Scandinavische avon tuur, intusschen begonnen, werd een verplet- terend echec en Frankrijk, dat korten tjjd later het geheele gewicht van den Duitschen aanval te torsen kreeg, zag geen kans meer verdere aandacht te besteden aan het mid den-Oosten. (Nadruk ver.boden.) REVAL EN BALTISOHIPORT DOOR DE DUITSCHE TROEPEN VEROVERD. De Russische oorlogshavens Reval en Bal- tischport zijn Donderdag door de Duitsche troepen ingenomen. Het D.N.B. meldt uit Parijs: Tijdens een anti-bolsjewistische demon- istratie te Versailles, heeft een man verschei dene actio ten gelost, waardoor Laval en Deat werden gewond. De dader, die uit communis- tische kringen afkomstig is, werd gearres- teerd. Hij gaf voor Paul Collette te heeten. Laval en Ddat werden naar het ziekenhuis overgebracht. Hun toestand is minder ernstig dan aanvankelijk werd aangenomen. Hoe de aanslag zieh toedroeg. Omtrent den aanslag van den communist Collette op Laval en Deat vemeemt het DJN.iB. nog, dat Laval een vleeschwonde op- liep aan den rechterarm en een kleine wond aan de recldterhand. Zijn toestand geeft geen reden tot ongerustheid en in een telefonisch onderhoud heeft hij dit zijn vrouw reeds kun nen mededeelen. Marcel Deat, die in het ge- zelschap van Laval was, is rechts door een kogel getroffen, welke in de borstkas is blij- ven steken. De algemeen gevolmachtigde der Fransche regeering in het bezette gebied, ambassadeur de Brinon, heeft verklaard, dat hij getuige van den aanslag is geweest. Bij hem waren generaal iBridour en de prefecten van Versail les. ,,Vlak achter ons", aldus de Brinon, „liepen Laval en Ddat. Plotseling hoorden w(j schoten en toen wij ons omkeerden, zagen wij, dat Laval was getroffen. Hij werd ter- stond in een auto gelragen, waarin hij naar het ziekenhuis van Versailles werd overge bracht. Marcel Ddat, die eveneens was ge wond, werd ook naar het ziekenhuis ver- voerd." De ambassadeur voegde hieraan toe, dat hij onmiddelijk naar Parijs was terugge- keerd om maatregelen te nemen en besloot zrjn verklaring met de woorden: ,,wij hebben hier te doen met een terroristisciae, commu- nistische organisatie. Deze kan sledhts met geweld worden uitgeroeid." Het bericht van den aanslag verspreidde zich snel te Vichy. In Fransche politieke krin gen heerscht groote verontwaardiging over den aanslag en men verklaart, dat in deze communistische daad van terreur niet alleen een aanslag op een vooraanstaande Fransche persoonlijkheid moet worden gezien, doch ook een reactie op de enkele dagen geleden door de regeering uitgevaardigde wet ter bescher- ming van den Franschen staat. Het D.N.B. meldt, dat Colette, die den aan slag op Laval heeft gepleegd, Domderdagoch- tend aan een streng verhoor is onderworpen. Paris Midi meldt, dat Colette heeft bekend, een aanhanger van De Gaulle te zijn. De Fransche politie heeft terstond na den aanslag huiszoekingen verricht bij communis tische en Gaullistische elementen in het be zette en het onbezette gebied. De vraag naar de beteekenis resp. de ach- tergrond van den aanslag op Laval en D6at kan, naar men Donderdag in politieke krin gen te Berlijn tegenover het A.N.P. opmerkte, vrij eenvoudig beantwoord worden, wanneer men bedenkt, dat deze aanslag gepleegd werd nu practisch en symbolised een actie tegen het bolsjewisme is begonnen. Men meent hier ook het feit niet over het hoofd te mogen zien, dat de Engelsohen bij het begin van den strijd tegen de Sowjetunie vrijwel onver- bloemd te verstaan hebben gegeven, dat de Sowjetunie zich niet slechts tot den strijd op het slagveld zou beperken, doch de ervarin- gen, die zij vroeger in de thans bezette ge- bieden hadden opgedaan. zich aldaar thans practisch ten uutte zouden maken. Laval's toestand bevredigend. Omtrent den toestand der slachtoffers van den aanslag te Versailles meldt het D.N.B., dat de gezondheidstoestand van Laval bevre digend is. Hij heeft een rustigen nacht ge had. De toestand van Marcel Deat is evenwel erger geworden. United Press meldt uit Vichy: Laval heeft een goeden nacht gehad. Zijn toestand is onveranderd. Op grond van een Rontgenonderzoek hebben de doktoren beslo- ten van verwijdering van een kogel, die op enkele centimeters van het hart in de borst is gedrongen, af te zien. De kogel zal slechts weggenomen worden, wanneer er complica- ties te vreezen zouden zijn. De familie van Laval is Donderdagmorgen vroeg te Versailles aangekomen. De toestand van Ddat is siechter geworden. Naar uit Versailles wordt gemeld moet hij een buikoperatie ondergaan, daar inwendige organen getroffen zijn. De beide andere ge- troffenen bevinden zich buiten gevaar. Naar verluidt was de eenige Duitsche autoriteit, die binnen het bereik van de zes door den aanvaller geloste schoten was de Duitsche gezant bij de Parijsche ambassade Schleier. Deze stond naast Laval en trachtte hem na de eerste schoten te dekken. De aanvaller is tot vijf uur s middags en na een pauze later opnieuw verhoord. Een der kogels, die Deat getroffen hebben, is door de maag gedrongen; ook de ingewan- den van Deat werden gekwetst. Petain heeft, ondanks het gebeurde te Ver sailles zijn plannen niet gewijzigd. Donder- dagavond zou hij, na de vlam van het legioen ontstoken te hebben, naar Gascogne vertrek- ken. Indien de verwonding van Deat doodelijk zou blijken te zijn, dan zal Collette waarschijn- ljjk binnen drie dagen veroordeeld en terecht- gesteld worden. NIEUW IRAANSOH.JtABENET STAAKT DEN STRIJD. Het D.N.B. meldt uit Teheran: Er is een nieuwe regeering gevormd. Minister-president is Ali Foeroeghi, die deze functie reeds van 1932 tot 1935 heeft bekleed. Minister van buitenlandsche zaken is Ali So- heily, minister van binnenlandsche zaken Amery. Met het oog op de overmacht der Engel sche- en Sovjet-troepen, die het land zijn bin- nengevallen, heeft het nieuwe ministerie in een buitengewome zitting besloten, dat de Iraansche troepen hun tegenstand zullen sta- ken, om verder bloedvergieten te voorkomen. Het persagentschap Pars meldt uit Tehe ran, dat de nieuwe premier, Foroeghi, zijn kabinet Donderdag aan het parlement heeft voorgesteld. Daarbij heeft hij verklaard, dat de Iraansche regeering met den oprechten wensch goede betrekkingen met vreemde staten te onderhouden en vrede en rust te handhaven aan. de Iraansche strijdkrachten bevel heeft gegeven zich van alien tegenstand te onthouden. Het parlement heeft eenstem- mig zijn vertrouwen in het nieuwe kabinet uitgesproken, aldus dit agentschap. In bevoegde Duitsche kringen, aldus Uni ted Press uit Berlijn, leverde men den volgen- den commentaar op de capitulatie van Iran: „als er een gangster komt, die U in uw huis aanvalt, dan is het dom te trachten U te ver dedigen. als gij niet over wapens besc'nikt. Dit zouslechts beteekenen, dat gij U doelloos laat vermoorden. Iran heeft de eer gered door tegenstand te bieden. Het ligt voor de hand, dat de regeering van Iran een derge- lijker. aanval op haar gebied door Engeland niet had verwacht. De Britten hebben Iran aangevallen als een gangster zonder voorafgaande oorlogs- verklaring, op plaatsen waar zelfs geen af weergeschut was inplaats van militaire doelen met de luchtmacht aan te vallen.De sjah is blijkbaar tot het besluit gekomen dat het doelloos is het land aan het gevaar van vernietiging bloot te stellen. De heele kwestie beteekent echter een buitengewone beangrijke les, die door andere landen niet vergeten moet worden. Van welingelichte diplomatiel{e zijde ver- nam het D.N.B. te Kaboel, dat een van de voomaamste motieven van de huidige actie van Engeland en de Sovjetunie tegen Iran was een einde te maken aan de regeering van den tegenwoordigen Sjah en zijn verwijdering uit het politieke leven. De sjah "heeft juist door zijn grooten hervormingsarbeid, welke ook in Engeland dikwijls is erkend, de grond- slagen gelegd voor een nieuwen sterken en nationalen staat in het Midden-Oosten. Een dergeiijke staat echter werd van jaar tot jaar gevaarlijker voor de Engelsche politiek. Sedert de beschieting van de haven van Bandar-Sjapoer door Britsche oorlogsschepen zijn, naar het agentschap Pars mededeelt/ reeds ongeveer 100 dooden onder de burger- bevolking te beklagen. Reuter meldt dat luit.-generaal Edward P. Quinan belast is met de leiding over de Britsche en Britsch-Indische troepen in Iran. United Press meldt uit Stamboel: De eerste groep Duitsche vluchtelingen is Donderdag met de Taurus-express in Stam boel gearriveerd. Naar verluidt bestaat zij uit 60 personen, die op Iraansch gebied drie auto- bussen gehuurd hebben, waarmede zij naar Erzeroem zijn gereden, waar zij den trein bestegen. Het waren blijkbaar zakenlieden. ITALIAANSOH WEERMACHT SBERICHT. Het 450ste communique van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: De DuitschItaliaansche luchtmacht heeft Donderdag een levendige bedrijvigheid ont- plooid tegen de vesting Tobroek: sterke af deelingen Italiaansche en Duitsche bommen werpers hebben, begeleid door onze jagers, haveevwerken, batterijen en andere doelen bestookt. Boven Sidi el Barrani hebben Duit sche jagers twee Britsche vliegtuigen van het Curtiss-type neergeschoten. Italiaansche escadrilles hebben de vijandelijke stellingen in de oase Dzjaraboeb gebombardeerd. Aan het landfront van Tobroek groote bedrijvig heid van vooruitgeschoven afdeelingen en artillerievuur. De Engelsche luchtmacht heeft opnieuw aanvallen gedaan op Tripolis en Bengazi. In Oost-Afrika is een hevige vijandelijke aanval op Wolsjefit afgeslagen door den ha'*d- nekkigen tegenstand van onze troepen, die werden gesteund door een wel onderhouden artillerievuur en de doeltVeffende actie onzer dappere vliegers. In de Middellandsche Zee hebben Italiaan sche torpedovliegtuigen in opeenvolgende golven twee vijandelijke oorlogsschepen aan gevallen en getroffen en wel een lichten krui- ser en een hulpkruiser van 12.000 ton. Een onzer vliegtuigen is niet op zijn basis terug- gekeerd. DE SPANNING OP DEN STILLEN OCEAAN. Ogoera, de Japansche minister van fitian- cien, een der bekendste oeconomen van Oost- Azie, schrijft in de Berliner Borsenzeitung onder het opschrift: Japan's afweer, een arti- kel over de beteekenis van Japan's verdedi- ging tegen den Amerikaanschen druk. De economische afpersingspogingen, alflus Ogoe ra, hebben thans een stadium bereikt, dat beslissend en vooral voor den vrede in den Stillen Oceaan gevaarlijk is, zoodat de Japan- sche regeering maatregelen moest nemen om dezen aanval op de onafhankelijkheid van Japan af te weren. Engeland en de Vereenig de Staten noemen hun gemeensohappelijk op- treden tegen Japan een reactie op het bin- nentrekken der Japansche troepen in Indo china, docti dit is sledhts een voorwendsel, want in werkelijkheid zijn de maatregelen van Roosevelt en Churchill slechts nieuwe schakels in de keten van economische maat regelen van pressie tegen Japan, die ten doel hebben den opbouw van Groot Azie te ver- hinderen. Daar zich bij dien economlschen druk thans ook militaire dreigementen voegen, is Japan er op voorbereid om de ernstigste ontwikke- ling het hoofd te bieden. Japan is door het Chineesche conflict geenszins uitgeput, zoo- als men in de Vereenigde Staten meent. Wel- iswaar streeft Japan niet naar gebiedsuit- breiding, maar het wil een expansie der kracht van het Japansche vdlk en in de eer- ste plaats samenwerking van alle groote Aziatische volken. De tegenwoordige ,,dwang- positie" heeft ertoe geleid, dat Japan harts- tochtelijk verlangt autarkie te verkrijgen op economisch zoowel als op financieel gebied. Daarom- moet de Japansche politiek vasthou- den aan het uitschakelen van de Britsch- Amerikaansche hegemonie in Zuid-Oost Azie. De toestaud in den Stillen Oceaan wordt van dag tot dag moeilijker. Japans toekomst is afhankelijk van de besluiten, die het thans neemt. Japan zal alle krachten inspannem om tijdig en energiek op te treden tegen de eco nomische en politieke omsingeling door zijn tegenstanders. Japan staat voor den drempel der nieuwe wereldorde en zal zijn bijdrage daarvoor naar vermogen leveren. SOVJET-AANVALLEN AFGESLAGEN. Naar het D.N.B. verneemt, trachtten de bolsjewiken in den centralen sector Woens- dag plaatselijke afleidingsanvallen te onder- nemen. A1 deze aanvallen, die werden ge- steund door pantserwagens en krachtig artillerievuur, werden door den heldhaftigen Duitschen afweer verijdeld. Op een punt werden drie eskadrons cavalerie tegen de stelingen der Duitsche infanterie in het vuur gebracht. Ook deze aanval werd gesmoord in het geconcentreerde vuur van Duitsche in fanterie en artillerie. De drie escadrons wer den geheel vernietigd. Aan den benedenloop van den Dnjepr be- merkten Duitsche infanteristen in den vroe- gen ochtend van 27 Augustus, dat aan den Oostelijken oever Sovjet-pioniers- en infan- terie-afdeelingen gereed stonden om de rivier over te steken. Klaarblijkelijk waren de bol sjewisten van plan, met behulp van pontons en rubberbooten naar de overzijde te komen. Onmiddellijk gewaarschuwde Duitsche batte rijen namen de Sovjet-concentraties onder vuur. De granaten sloegen in de infanterie- compagnieen, die uiterst zware verliezen leden. De pontons werden vernield. In hetzelfde gebied heeft een Duitsche stoottroep, bestaande uit pioniers en infan terie, een vrij groot eiland in de rivier geno- men. De bolsjewisten, die het eiland tracht ten te verdedigen, werden in een gevecht van man tegen man overweldigd. DE VEEDEDIGING VAN PETERSBURG STEEDS MOEILIJKER. Als aanvulling op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde: Aan het front gaat de toestand aan de Finsche Golf thans zijn beslissing tegemoet. Het is den Duitschen troepen gelukt, de rest van Noord-Estland in bezit te nemen, de eilanden Osel en Dago uitgezonderd. Om de havens en zeesteunpunten Reval en Bal- tiiski-port wordt thans nog gestreden, doch men kan aannemen, dat ook die binnenkort zullen vallen. Dan zulen de Sovjet-troepen nog slechts over de genoemde eilanden Osel en Dago alsmede over het stpunpunt Hango aan de buitenkust van de Finsche Golf, dat zij in 1940 van Finland hebben afgeperst, beschikken. Inmiddels is het gebied om Petersburg door den Duitschen opmarsch uit het Westen, Zui- den en Zuid-Oost en weer zoo vemauwd, dat de Duitsche troepen ten deele reeds 50 km voor Petersburg staan. Aangezien ook de Finsche opmarsch op de landengte van Kare- lie tusschen het Ladogameer en de Finsche Golf voortdurend ruimte naar het Zuiden krijgt, wordt de verdediging van Petersburg steeds moeilijker. De eenige plaats van be teekenis ten Noorden van Petersburg, welke in 1940 aan de Finnen is ontrukt, t.w. Wiborg Viipuri) is reeds ingesloten. Zoo beschikt de Sovjet-leiding thans nog slechts over Kroqn- stadt en Petersburg als zeesteunpunten in de Finsche Golf. De succesrijke oorlog "met mijnen van de Duitsche marine in deze wateren en het voortdurende optreden van het Duitsche luchtwapen, en van de Finsche marine tegen konvooien van de Sovjets in de Finsche Golf bemoeilijkt echter ook thans reeds de ver- binding der Sowjets met hun buitenposten. welker volkomen afsluiting na den val van Reval en Baltiiskiport verwacht kan worden. Zoo worden in het gebied van de Ooste- lijke Oostzee beslissingen van principieele beteekenis voorbereid, waarvan het resultaat zal zijn, dat de Sovjet-unie geheel uit het Oostelijke gebied van de Oostzee verdreven zal worden. Actie te lajid em in de iucht. Op 27 Augustus is een Sovjet-koopvaardij- schip van 3000 brt. door bomtreffers in de Finsche Golf zwaar beschadigd. Bij een aan val op Reval troffen Duitsche bommen op de reede een torpedojager en een koopvaardij- schip van 4000 brt. Beide schepen werden zwaar beschadigd en bleven met slagzij lig- gen. In het uiterste noorden van het Duitsche Oosteljjke front bestookten Duitsche ge vechtsvliegtuigen op 27 Augustus colonnes en concentraties der Sovjets alsmede een barak- kenkamp op succesrijke wijze met bommen. Het kamp brandde volkomen uit. Sovjet- infanterie leed door de aanvallen van het Duitsche luchtwapen zware Verliezen. Aan de kust van de IJszee werden twee koopvaardijscnepen van tezamen 7000 brt. zwaar beschadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten op 27 Augustus in de Zuidelrjke Oekraine ten Oosten van den Dnjepr een munitieiabriek op geslaagde wijze met bommen van allerlei kaliber, De Duitsche bommen troffen de fabriekshallen. Met drie steekvlammen ont- ploften voorraden munitie, welke de omlig- gende fabrieksgebouwen in brandzetten. Bij hun verrek zagen de Duitsche vliegers onder zich den geheelen omtrek van de fabriek in een geweldige zee van vlammen gehuld. Aan het front van Kiew vernietigde het Duitsche luchtwapen op 27 Augustus 17 pantserwagens en 259 vrachtauto's. De aan vallen waren in het brjzonder gericht op de spoorlijn KiewNesjin, die op verscheidene plaatsen door voile treffers beschadigd werd. Door duikvluchten op treinen werden negen rijdende en stilstaande treinen vemietigend getroffen. De spoorlijn BrjanskLgow NisjinTsjernigow werd door talrijke bom men onbruikbaar gemaakt. Bij dezen aanval vernietigden de Duitsche gevechtsvliegtuigen 103 vrachtauto's, zes stukken geschut en een zwaar stuk treingeschut. Twee Sovjet-batte- rijen werden door bomtreffers tot zwijgen gebracht. Op het genoemde traject werden 18" geheel geladen goederntreinen tot ont-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1