m rfmffm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD.VOOR ZEEUWSCHtVLAANDEREN VICTORIE, No. 10.259 WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1941 81e Jaargang Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. WANT DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN ACHTER DE SGHERMEN VAN DEN FRANSOHEN GENERALEN STAF. n. NSCHE 8o§ w w H Vnnr reee ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr per post 1,73 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post /6.60 per jaar - Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor bet buitenland alleen brj vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Vinna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 3073. Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer f KLEIN E ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicbd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, ^Uvelk op aanvraag verkriigbaar is - Inzending van advertentien befst een dag voor de uitgave. DIT BLAD V ERSCHIJ NT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. (sxgxsxsxsxsxsxsxsxs^^sxsxs^xsxsxsxs) DUITSOH WEERMACHTBERICHT. opperbevel der Duitsche weer- Het macbt deelde gisteren mede: Aan het geheele Oostelijke front ont- wikke'leci zidh de operaties volgens de plannen en met succes. Aan de Britsche Oostkust zijn giste ren overdag militaire installaties ge- bombardeerd. In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen in het Ka- naal van St. George een vrachtschip van 6000 ton, dat in een konvooi voer, tot zinken gelbracht. In Noord-Afrika hebben Duitsche Stuka's eergisterem en in den nacht van 24 op 25 Augustus de haven van Tabroek aangevallen. Door zware bommen werden havenwerken vernield, een groot koop- vaardijschip besctiadigd en Britsche af- weerbatterijen tot zwijgen gebracht. Britsche vliegtuigen hebben in den af geloopen nacht West- en Zuldwest- Duitschland aangevallen zonder resul- taten van beteekenis te behalen. Zeven der aanvallende bommenwerpers werden door luchtafweergeschut neergeschoten. V DNJEPROPETROWSK IN EEN STOBMAANVAL DOOR SNELLE PANTSERFORMATIES GENOMEN. Uit het hoofdkwartier van den Fiih- rer meldde het D.NJ3. gisteravond: Het opperbevel van de -Duitsche weer- macht maakt bekend: Snelle formaties van het pantserleger von Kleist hebben gisteren na hevigen strijd het bnigge- hoofd van Dnjejropetrowsk en de stad zelf in een stormaanval ingenomen. De vrjand heeft daarmede zrjn laatste steun- punt op den Westelijken oever van den Dnjepr beneden Kieiw - verloren. Bij zijn opmarsch naar de bocht van den Dnjepr na den slag van Oeman heeft het pant serleger von Kleist thans in totaal 83.566 gevangenen gemaakt, 465 stuk- ken geschut en 196 pantserwagens als- mede een enorme hoeveelheid ander oor- logsmateriaal buitgemaakt. OPROEP. Waar de zon opgaat. iDaar strijdt een millioenenleger voor de toekomst van Europa. Daar waar de zon op gaat, in het Oosten, zal zij ook opgaan voor het nieuwe Europa. Reeds kleurt het mor- genrood de nog dreigende wolken van het bolsjewisme, maar alles wijst er op, dat de FJuropeesche zon straks in voile glorie, aan een strak blauwen hemel zal schijnen. Milloenen zullen zich koesteren in haar stralen, die vrede en levensgeluk zullen bren- gen, die ervoor zullen zorgen dat spoedig alle ellende zal vergeten zijn. "Hoe moeilijk de strijd ook is, als altijd zal het goede over- winnen en het kwaad ondergaan. Ben gelukkige toekomst voor het nieuwe Buropa, zich daarvoor inzetten is een plicht, die reeds duizenden Nederlandsche mannen vervullen. Ook zij laten vrouw en kinderen ouders en verloofden achter. Maar zij brach- ten dit offer en zrjn verder nog tot grootere offers bereid, omdat zonder offers en zonder strijd nu eenmaal miets mogelijk is. In het Oosten strrjdt een millioenenleger voor de toekomst van Europa. Duizenden Nederlandsche strijders gaven u een voor- beeld dat u zult mavolgen, tenzij u het met urw eer en geweten overeen kan brengen te parasiteeren op datgene, waarvoor Neder landsche mannen nu hun goed en bloed veil heblben. Indien u dat echter niet wenscht, indien door uwe aderen echt Hollamdsch bloed stroomt, meldt u dan aan bij het Vrijwilligers- legioen Nederland, Koninginnegracht 22, s-Oravenhage. „Oorlogsterrein gezocht". Het fiasco in Noorwegen. (V.P.B.) In het voorjaar van 1940 stond in een van de groote bladen de volgende advertentie: ,,Oorlogsterrein gezocht. Brie- ven met prijsopgave, ligging en nadere bijzon- derheden te richten aan het hoofdkwartier van de ge'allieerde legers." IHet was een grap, zij het met een wrange bijsmaak, doch weinig lezers heblben toen ver- moed, welke sinistere machten inderdad zoch- ten naar gesc-hikte oorlogsterreinen en deze zelfs reeds hadden gevonden. Want uit de documenten van La Charitd, gevonden op het station van het kleine, Fran- sche stadje en thans gepubliceerd door het Duitsche departement van buitenlandsche zaken, blijkt duidelijk, hoe de .dramatis per- sonae", de hoofdvertolkers van de dramatische ge'beurtenissen achter de sc'nermen het web van het noodlot weefden, waarin zoovele kleine landen verstrikt zijn geraakt. Reeds korten tijd na het uitbreken van den oorlog en vooral in het begin van het jaar 1940 blijkt het, dat Frankrijk zich geheel ge- bonden acht aan zijn grondgebied in Europa, aan ,,la patrie". Nog droeg de Fransche bodem de sporen van de gigantische worste- lir^g der jaren 1914 tot '18 en Frankrijk was vastbesloten om den oorlog uit te breiden op andere fronten, om het thuisfront, waarvan de innerlijke zwakte bekend was, te ontlasten, Ook Engeland streefde hiernaar, doch niet met inzet .van al zijn kracfaten. Het Britsche eiland immers, zoo redeneerde men, was on- aantastbaar en de belangen van het Empire gaan boven die van Frankrijk. Daarom moest Engeland zijn krachten sparen voor den be- slissenden eindstrijd en steeds zien wij weer, hoe deze geheime documenten van den Fran- schen staf eenenzijds blijk geven* van het stre- ven naar uitbreiding van het oorlogsgebied, van het verlangen om een snelle beslissing te forceeren, terwijl de Engelsche legerleiding een poli-tiek van afwachten wilde volgen, in de hoop Amerika tot actieve interventie te kunnen bewegen. De aanval van Sovjet-Rusland op het kleine Finland had op geen gunstiger tijdstip kun nen komen. Hier was de gezochte aanleiding om het oorlogsterrein naar het hooge Noor- den te kunnen verleggen en dadelijk na den ibolsjewistischen inval geven Frankrijk en Engeland den wensch te kennen, Finland zoo doeltreffend mogelijk te hulp te komen. An- derhalf jaar later zouden Engelsche bommen neenhagelen op hetzelfde Finland, dat des- tijd zoo uitbundig werd geprezen! De actie in Scandinavie. Generaal Gamelin werkte in breede trek- ken een ontwerp uit voor een gewapende tus- schenkomst in Finland. Dit plan bevatte in hoofdzaak de ontscheping van geallieerde troepen te Petsamo. Tevens zou men, ,,bij wijze van voorzorg" de hand leggen op de havens en vliegvelden aan de westkust van Nooriwegen. Dit plan voorzag bovendien de mogelijkheid de operaties verder tot Zweden uit te strekken om aldaar de ijzermijnen van Gallivare te bezetten. ,,Evenwel", zoo teekent generaal Gamelin aan, ,,bleek in den loop van de militaire be- sprekingen onder de geallieerden op 31 Januari en 1 Februari, die voorafgingen aan de zitting van den Oppersten Raad, dat de Britten de rechtstreeksche hulp aan Finland op den achtergrond schoven en besliste aan- hangers bleken van een, tegen de Noordelijke ijzermijnen gerichte actie. Men liet dus in werkeljjkheid de operatie tegen Petsamo varen." Terwijl zoo de tijd verstreek en Finland, bloedend uit duizend wonden, alleen zijn heroische worsteling moest voortzetten, be- raadslaagden Engeland en Frankrijk nog steeds over een mogelijke hulpactie. zonder eveniwel tot overeenstemming te kunnen ge- raken. Men beraadslaagde nog, toen het bericht kwam, dat Sovjet-Rusland en Finland een wapenstilstand hadden gesloten. De inval in Noorwegen. Duitschland doorkruiste de beraamde plan nen van Engeland en Frankrijk. Teekenend is in dit "erband een schrijven van admiraal Darlan, waarin deze betoogt, hoe het mogelijk was, dat Duitschland de door de geallieerden beraamde plannen kon voorkomen en waarin hij uitdrukkelijk constateert, dat het Duitsche oppercommando, ,,gezien het gebrek aan dis crete ten opziehte van de in de interge- allieerde samenkomsten besproken projeeten" de besluiten van den tegenstander moet heb ben gekend. Dan volgt het echec van de geallieerden in Noorwegen. Hoewel Frankrijk zich venzet tegen de Engelsche plannen om het gebied rond Drontheim weer te ontruimen en steeds opnieuiw aandringt om Engelsche vliegtuigen en ander materiaal, trekken de geallieerden uit Noorwegen terug. Hoezeer Noorwegen zelf zich door Enge land verlaten voelde, welks ,,hulp" onvol- doende was, welks vloot „niet eens de west kust van Noorwegen verdedigde", bewijzen de uitlatingen van den Noorschen gezant. te Parijs afdoende. Het Scandinavische avon- tuur heeft ten slotte de scheuring, welke gaan dew eg tusschen Frankrijk en Engeland is ontstaan, nog verhreed en uiteindelijk ge- leid tot den kloof, welke na den Fransch Duitschen wapenstilstand niet meer te over- bruggen was en tot een open vijandschap moest leiden. (Nadruk verboden.) medegedeeld, dat Sovjettroepen Iran zijn binnengerukt. Landing van Britsche troepen bij Bandaxsja-kpoer. Reuter meldt, dat een Britsch contingent van zee uit bij Bandarsjakpoer aan de Perzi- sche golf geland is. De Britsche troepen zijn op venzet gestuit. Het is echter nog niet be kend, waar dit verzet begonnen is en hoe sterl^ het is. De Britsche strijdkrachten be- BRITSCH -SO V J ETRUS SISOH E ACTIE TEGEN IRAN. Naar Reuter Maandag in een extra bericht meedeelde, is te Simla officieel bekend ge maakt, dat de regeeringen van Engeland en de Sovjetunie Maandag een gemeenschappe- lijke militaire actie begonnen zijn tegen Iran. Ook uit Londen kwam een Reuterbericht, dat Britsche troepen Maandagmorgen de grens van Iran hebben overschreden. Uit Moskou meldt Reuter, dat de Sovjet- comimissaris van buitenlandsche zaken, Molo- tof, aan den Iraanschen ambassadeur beeft staan uit Britsche en Indische troepen, doch niet uit troepen van de dominions. Generaal WaveJl leidt de operaties. Reuter meldt, dat de Britsche strijdkrach ten, die Maandag Iran binnentrokken, onder opperbevel staan van generaal Wavell, den opperbetvelhetober in Britsch-Indie. De Brit sche marinestrijdkrachten in de Perzische golf staan onder bevel van admiraal Sir Geoffrey Arbuthnot, den opperlbevelhebber in de oostelijke Indische wateren. Een extra-bericht van Reuter ter motiveering. In Londen werd er Maandag op gewezen, zoo meldt Reuter in een extra-bericht over de kwestie Iran, dat het antwoord der regee- ring van Iran op de Britsche en Sowjet-Rus- sische stappen van 1 Augustus beiwijst, dat het niet bereid is, dienovereenkomstig reke- ning te houden met de aanwijzingen van deze regeeringen. Het is nu duidelrjk, zoo merkt men in Londen op, dat andere stappen op ge- lijke basis geen nut zouiden hebben en dat de Britsche regeering en de regeering der Sow- jetunie ter bescherming van haar belangen tot andere middelen moeten overgaan. Ove- rigens motiveert Reuter de actie van Enge land en de Soiwjetunie tegen Iran met de ,,aanwezigheid van een overmatig groot aan- tal Duitschers in Iran" en noemt Iran ,,een bron van nazi-intrigues". Iran was bestemd, zoo meent Reuter, om als spring-plank voor een Duitschen aanval op Britsch-Indie te die- nen, en ook een aanvalsactie tegen de Sowjet- unie moest van daar uit plaats hebben. De Sowjet-Russlsche nota aan Iran. Naar de berichtendienst te Moskou meldt, heeft de Sowjet-R.ussisohe regeering er in een nota aan de Iraansche regeering op gewezen dat Iran de eischen van de Sowjetumie heeft afgewezen. Derhalve aldus de nota heeft de regeering der Sovjetunie ,,het recht genomen. tijdelijk troepen in Iran te laten binnenrukken." Als motief geeft de nota vol gens het D.N.B. een ,/Duitsch gevaar" aan. De SowjetnRussische gezant te Teheran heeft deze nota Maandag aan de Iraansche regeering avenhandigd. Associated Press meldt uit Teheran, dat in het Iraansche antiwoord op de Britschen eisch tot het uit het land zetten van Duit schers wordt gezegd, dat Iran als souvereine mogendheid zelf heeft te bepalen. welke j vreemdelingen verwijderd moeten worden. Iran past sedert lang het beginsel toe, dat slecht bekend staande vreemdelingen van welke nationaliteit zij ook zijn, het land moe ten verlaten. Verder meldt het Amerikaansche agent- schap, dat de be-zetting van Iran slechts uit strategische motieven geschiedt. De Sowjet- <Unie en Engeland willen met elkander in eontact komen. De Iraansche regeering wijst de berichten over een mogelijken Duit schen staatsgreep als dwaze verzinsels van de hand. De Londensche nieuwsdienst meldt, dat de Britsche regeering Maandag de regeeringen van Turkije, Egypte, Afghanistan- en Saoedi- Arabie op de hoogte heeft gesteld van de tegen Iran getroffen maatregelen. De Wilhelmstrasse toont zich niet verraat. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, heeft de ontwikkeling van de Sowjet-Russisch-Engel- sdhe manoeuvres om Iran in toonaangevende Duitsche kringen geen verrassing gewekt. De inval in een land, dat tot het laatst vasthield asm zijn neutraiiteit, die niet in twijfel ge- trokken kon worden, is naar de hier heer- schende meening in zekeren zin slechts de cynische consequentie van de bewust onjuiste bewering, dat Iran resp. de Sowjet-Russisch- Engelscbe 'belangen1 in Iran ibedreigd werden J door de Duitschers in het-land. Geheel afge- zieji van hef feit, dat deze bewering is ge- logenstraft door de get alien- omtren-t de wei- nige Duitschers in Iran en daor-de verklarin- gen der Iraansche regeering zelve, staat het volgens de opvatting der Wilhelmstrasse vast, dat Engeland er de schuld aan heeft, dat op- nieuw een land, of althans een deel daarvan, aan het bolsjeiwisme is ov-ergeleverd. -De door den omroep te Moskou gepubli- ceerde nota van Molotow aan de Iraansche regeering, waarin de Sowjet-Russische com- missaris zich beroept op 'n verdrag met Iran van 1921, acht men slechts opmerkelijk, om dat het Engeland is geweest, dat de Sowjet- Russen aan dit verdrag heeft herinnerd ter rechtvaardiging van den thans ondernomen inval. Gayda commenteert. Met hetrekking tot den inval van de Engel- schen en de Sowjet-Russen in Iran, schrijft Gayda in de Giornale dTtaliaMen kan wer- kelijk gespannen zijn op het standpunt van Roosevelt en zijn oorlogsdrijvers, die dagelijks den mond zoo vol hebben over de noodzake- lijkheid der verdediging van kleine neutrale volkeren. In dezen overval ziet tiet blad een nieuwe duidelijke tegenspraak voor den goe- den wil der heide opstellers van de verklaring betretffende de ontmoeting op den Atlanti- schen Oceaan. Iran heeft stellig niemand ge- provoceerd. Iran is niet, zooals de feiten be wijzen., van de zijde van de mogendheden van de spil bedreigd, noch direct noch indirect. De Britsche bezetting van Iran, welke ge schiedt met de paradoxale medewerking van de Sowjet-Russen, beteekent het uitvloeisel van een aggressief en imperialistisch geweld, dat koud en met vooibedachten rade op ver- overing uit is. Onder voonwendsel van oor- logsnoodzakelijkheid wordt in Iran, evenals in den wereldoorlog, het beeld vernieuwd der on-derdrukking van een kleine, onbeschermde natie door twee groote verbonden mogend heden. De Britsche vloot bombardeert Iraansche havens. Radio-Teheran publieeerde Maandag het volgende De Iraansche regeering betreurt het, het volk te moeten mededeelen, dat de Britsche gezant en de Sovjet-amtoassadeur ondanks het naar Londen en Moskou gezonden antwoord van de Iraansche regeering op de demarches _n beide landen den Iraanschen minister van buitenlandsche zaken vanochtend (Maan dag) vroeg om vier uur het besluit van hun regeeringen hetoiben medegedeeld oan militaire maatregelen tegen Iran te nemen. Op het zelfde oogenblik hebben" de Sovjettroepen en de Britsche troepen de Iraansche grens over schreden. De Sovjets rukten in Azerbeirds- jan in een zone binnen, welke als niet-mili- tari gebied wordt beschouwd. Gemotoriseerde troepen van de Engelsohen helbben de Iraan sche grens bij Kaisrsjirin van Kanakin ko- mend overschreden. De Britsche vloot heeft de haven en het kopstation van den trans- Iraanschen spoorweg Sjapoer en de haven van Kronsar in de Perzische Golf beschoten, waarbij schade is ontstaan. Het Britsche luchtwapen heeft een aanval op Teheran ge- daan. Duitschland heeft zijn housing nog niet bepaald. United Press seint uit Berlijn: In betrouwlbare kringen weet men nog niet of Duitsohland mogelijk van plan is een diplomatieken of anderen stap inzake Iran te doen. Op de vraag of Duitschland met Tur kije beraadslaagt op grond van het Duitsch- Turksche vriend'schapsverdrag zeide men, dat het nog te vroeg is dergelij-ke stappen te ondernemen. De Turksche ambassadeur is te Berlijn en von Papen vertoeft in het vacantie- oord Terapja in Turkije. Men verklaarde ver der, dat als men van sovjetzijde zegt, dat de invasie niet tegen het Iraansche volk be richt is, men precies hetzelfde voorwendsel ibezigt als toen de Baltische staten werden bezet en men Finland binnenviel. De beteekenis van Iran. Iran (vroeger Perzie) is een monarchie, met 15.5055.115 bewoners en beslaat 'n opper- vlakte van 1.647.000 km2. In het Noorden wordt het begrensd door de Kaspische Zee en de Sovjetunie. in het Oosten door Afghanis tan en Beloetjistan, in het zuiden door de Perzische Golf en in het Westen door Irak en Turkije. ■Het leger, dat naar Ruropeesch model is uitgerust, telt ongeveer 120.000 man. Reeds eenigen tijd geleden aldus de Na tional Ztg. zijn hij wijze van voorzorgs maatregel reeds drie lichtingen reservisten onder de wapenen geroepen, zoodat de totale sterkte van het Iransche leger op 200.000 man gesteld mag worden. In deskundige kringen te Instamboel, zoo meldt genoemd blad, schat men het aantal Britsche troepen, dat in Voor-Azie en vooral aan de grens van Iran geconcentreerd is, op 200.000 man, met gemotoriseerde eenheden en eenige luchteskaders. Ofschoon rijk aan nuttige mineralen (ijzer. koper en steenkool), staat de mrjnbouw in Iran door de ongunstige verkeerstoestanden nog op lagen trap. Alleen de petroleumontgin- ning heeft zich snel ontwikkeld. Zoowel de productietoedrijven als de raffinaderijen be- vinden zich voor het grootste gedeelte in Engelsch of Amerikaansch bezit. Sjah Pahlevi regeert thans vijftien jaar over Iran. Iran is in de eerste plaats van strategisch belang als drempel tusschen ons oude we- relddeel en Britsch Indie, maar het is ook een olieproducent van beteekenis en vandaar daj: het in politiek opzicht steeds een begeerd object is geweest. IRAN HEEFT DE VEREISGHTE MAATREGELEN VAN AFWEER GENOMEN. De Iraansche regeering heeft de bevolking via radio-Teheran opgeroepen kalm te blij- ven. Alle maatregelen zijn genomen om tegenstand te bieden aan den overval. Volgens te Tunis ontvangen berichten ope- reeren drie Britsche colonnes van Irak uit tegen Iran. In Noord-Iran begon de aanval van Ravandux en Rajat uit met het doel naar de in Azerbeidsjan opereerende Sovjet-troe- pen door te dringen. De middelste colonne rukt van Khanakin via Kasr-Sjirin aan de Iraansche grens op. Het zuidelijke operatie- gebied betreft de streek aan de Perzische Golf bij Bender-Sjapoer en het petroleum- gebied van Abadan. Saradjoglu, de Turksche minister van bui tenlandsche zaken, heeft den Engelschen, Iraanschen en Sovjet-ambassadeur te Ankara ontvangen. In politieke kringen verwacht men, dat de Turksche regeering haar neutra iiteit zal afkondigen. De correspondent van United Press te Ankara meldt: De openbare meening in Tur kije keurt algemeen de Sovjet-Engelschen aanval af. De bladen geven uitdrukking aan de sympathie voor Iran, welks sjah in vele opzicht en lijkt op Atuturk, den grondvester van den huidigen Turkschen staat. De Iraansche gezant te Washington heeft een onderhoud gehad met Sumner Welles, den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken. Na afloop verklaarde hij, naar Asso ciated Press meldt, dat hij de positie van Iran volledig had uiteengezet en voorts be- toogd, dat Iran open kaart heeft gespeeld. Een verordening van het Engelsche mi- nisterie van handel verbiedt, naar Reuter meldt, elken uitvoer naar Iran, voor zoover geen brjzondere vergunning wordt verleend. om hun overval op Iran te rechtvaardigen wordt door hun eigen vroegere beweringen weerlegd, naar het D.N.B. verneemt. Van het verdrag van 26 Februari 1921, waarvan art. 6 de basis vormt van de Sovjet-nota, bestaat een officieele Sovjet-uitleg. De toemnalige Perzische regeering had, aangezien art. 6 haar tevoren reeds deed vreezen, dat de Sov- jet-Russen zich hiermede een voorwendsel voor een overval wilden verschaffen, aan de Sovjet-regeering om nauwkeurigen uitleg ge- vraagd. In een nota van 12 December 19-21 verklaarde de Sovjet-unie o.a.: ,,art. 5 en 6 hebben uitsluitend en alleen betrekking op voorbereidingen tot een gewapenden strijd tegen de Sovjet-republieken van de zijde der aanhangers van het ten val gebrachte bewind of van de vreemde mogendheden, die dit steu- nen. Hierbij zouden door bemachtiging met geweld of list van Perzisch gebied operatie- bases kunnen worden verworven voor recht streeksche of met behulp van contra-revolu- tionnaaire krachten te plegen aanvallen op de Sovjet-republieken. Deze artikelen slaan niet op aanvallen in woord en geschrift op het Sovjet-regiem, hetzij door Perzische groe- pen of door Russische emigranten in Perzie". Hetzelfde persbureau herinnert aan de rede van Eden, den Engelschen minister van bui tenlandsche zaken van 6 Augustus. In deze rede, die de aanval op ondubbelzinnige wijze. aankondigt, bevinden zich zools bekend dui delijke dreigementen aan het adres van Iran. Hiermede is bewezen, dat de overval op Iran reeds lang tot het oorlogsprogram van Enge land voor het Nabije Oosten behoorde. Tot elken prijs moest een voorwendsel worden gevonden en het werd gevonden, ofschoon de Iraansche regeering door een correcte en matige houding alles deed om den Britten en Sovjet-Russen zelfs niet den schijn van een dergelijk voorwendsel in handen te spelen. De waarde der garanties van de beide aanvallers, dat bet Iraansche gebied slechts tijdelijk be zet en later ontruimd zal worden, blijkt dui delijk uit de z.g. pacten van btjstand der Sovjet-unie met Litauen, Estland en Letland. Deze pacten leidden tot annexatie en bolsje- wisatie van de Oostzeestaten. Thans neemt Fin geland deel aan de aggressie tegen Iran, waardoor deelen van dit land welbewust aan het bolsjewisme worden uitgeleverd. Naar de meening van Stefani bestaat het eigenljjke doel van Engeland in het tot stand brengen van een Elngelsch-Sovjet-Russisch front in den Kaukasus ten einde zich van de Iraansche petroleum te verzekeren voor het geval de olie van Bakoe verloren mocht gaan. Om dit doel te bereiken moest men kiezen tusschen schending van de neutraiiteit van Turkije, Iran of Afganisan. De wapening van Turkije en enkele vernederende militaire ervaringen der Flngelschen in Afganistan deden het raadzaam lijden Iran te kiezen. DE IRAANSCHE TROEPEN BIEDEN OVERAL KRACHTIGEN WEERSTAND. S.P.T. verneemt uit Ankara: Volgens de laatste berichten stuiten de aanvallende troepen overal op verzet. Uit den Kaukasus rukken zes tot zeven divisies Sovjet-Russische troepen op in de richting van Teheran, terwijl vrjf divisies Engelsche troepen van het Zuiden uit opereeren. S.P.T. verneemt uit Londen: In wel inge- lichte militaire kringen verneemt men, dat de Fkigelsche troepen van Irak uit Iran op twee punten zijn binnengedrongende linker- vleugel rukt naar het Noord-Oosten op om zich bij Tebris, met de Sovjet-Russische troepen te vereenigen, terwijl de zuidelijke vleUgel bij Basra het land is binnengetrok- ken. In Oost-Perzie trekken sterke gemoto riseerde afdeelingen door Beloetjistan het land binnen. Te Ankara verluidt volgens United Press, dat het in Iran tot gevechten van werkelijk hevig karakter gekomen is en dat de Iraan sche troepen bijzonder krachtigen tegenstand bieden tegen de voorhoeden van de heide Brit sche colonnes die uit de richting Bagdad langs den weg naar Teheran en uit Noord- Irak in de richting van Tabris oprukken. Men gelooft, dat de uit het gebied van Basra ope reerende Britsche strijdkrachten de olie- raffinaderijen van Abadan en de spoorlijn van de Perzische Golf naar Teheran willen bezet ten. De officieele zender Ankara schat, dat zes a zeven Britsche divisies, die grootendeels gemotoriseerd zijn van Irak uit Iran binnen- trekken en de Sovjets van het Kaukasus- gebied uit vijf tot zes divisies gestuurd hebben. Het agentscbap Mondo Arabo meldt uit Kaboel, dat de Iraansche regeering aan de grenstroepen het bevel heeft gegeven met alle middelen de onafhankelijkheid van het land te verdedigen. Verder heeft de regeering van Kaboel en Ankara de toepassing van de bepalingen van het verdrag van Saadabad verlangd, dat voorziet in een welwillende neutraiiteit der verdragsstaten voor het geval een der ver- dragsstaten door een derde mogendheid wordt aangevallen. Talrijke treinen en colonnes vrachtauto's met troepen en oorlogsmateriaal zijn uit Te heran in Zuidelijke richting vertrokken, naar uit deze stad wordt gemeld. De Amerikaan sche en Britsche staatsburgers staan in voort- durend contact met hun gezantschappen. De Duitsche consul in Teheran treft voorberei dingen voor het vertrek der Duitsche vrou- wen en kinderen uit Iran. De zender Ankara bericht, dat het in totaal 200.000 man sterke leger van Iran uit 17 gewone en ddn gemotoriseerde divisie bestaat, warbij nog tien divisies gendarmerie komen. De luchtmacht van Iran beschikt over 350 vliegtuigen, waarvan ongeveer de helft nieuwe. REDE VAN DEN IRAANSCHEN MINISTER-PRESIDENT. Volgens den omroep te Teheran heeft de Iraansche minister-president, Ali Mansoer, De poging van Eingeland en de Sovjet-unie jn een buitengewone zitting van het parle-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1