nAKKERtJE OUD GOUDOUD ZILVER Kiespijn Ttv" 55 Alee KAN DE RIJWIELBAND WORDEN VERVANGEN Wij geven de dubbele waarde voor. A. J. VAN DE TERNEUZEN, 25 AUGUSTUS 1941. gemeenteraad van terneuzen. ooleiding genoten hebben, bun krachten in gemeensohappelijken en kameraadschappelij- ken arbeid te geven als een wederdienst aan het vaderland, als een geschenk aan de ge- meenscbap, als een daad van toewijding aan hUWij01 waren er bij voorbaat van overtuigd dat alle werkers van bet afgeloopen halfja blijde herinneringen aan hun diensttijd ZQUden behouden. Enkelen van hen bebben w\] laten spreken over bun ervaringen, naar eigen ge- aardbeid. De een legde den nadruk op de kameraadschap, een ander zong een lofbed op den gemeenschappelijken arbeid, een derd was getroffen door het nut van lichaamsoefe- ningen in de vroege morgenuren. ,,Voor een houten barak ontmoetten wij elkaar", zoo zeide onze eerste werker. ,,Deze barak zou ons gezamenlijk verblijf worden, maar wij voelden er ons als in een wacbt- kamer bij den dokter, met slechts vreemden om ons heen. We waren met zestien m een woon- en slaapvertrek. Zestien man uit alle deelen van Nederland, zestien karakters. Wij alien hadden een andere opleiding, andere levensomstandigheden, andere herinneringen. Wij zagen elkaar aan, namen elkaar op met de onuitgesproken vraag: Wat zal ik dit halve jaar aan je hebben? In de eerste dagen van ons verblijf in het kamp traden de levens- verschillen wel zeer duidelijk naar voren Een jonge zeeman deed niets anders dan vertellen van zijn reizen naar Archangel of Rio e Janeiro. Hij had veel van de wereld gezien, meer dan alle anderen. En er waren onder ons fabrieksarbeiders en winkelbedienden, I maar ook een surnumerair bij de belastmgen en een candidaat in de chemie. Zestien vogels van verschillende pluimage, inderdaad. Maar het wonderlijke was, dai deze menschen als bij tooverslag veranderden toen zij hun burgerpak hadden verwisseld voor het werkpak van den Nederlandschen arbeidsdienst, voortaan onze dagelijksche kleedij. Daarmee waren de zestien man wer- kelijk tot een ploeg geworden. Het spreekt vanzelf, dat dit alleen de een- heid aan den buitenkant betrof. Saamhoong- heid van binnen uit groeit langzaam. Er zijn kleine moeilijkheden, die ten algemeenen nutte worden opgelost, noodig om tot elkaar te komen. En we hebben moeilijkheden ge- had in de eerste weken van onzen arbeids dienst Samen overwonnen wij deze en zoo kwam er een sterk innerlijk verband in onze ploeg De sterkeren gingen de zwakkeren helpen, zij, die handig waren, gaven het voor- beeld aan de minder begaafden en zoo .eer- den wjj, alien ongemerkt van elkaar. Zoo groeide de kameraadschap, die met op- valt doch daarom niet minder krachtig en gezond is. Dit bleek in onze ploeg, toen een drietal werkers tegelijk met ziekteverlof thuis moesten achterblijven. Het duurde eenige weken voor zij weer in het kamp ver- schenen. Ze waren achter op het werken bij de theorie. Een paar kameraden offerden toen hun spaarzame vrije avonden op om ae gedupeerden bij te werken. Als men mij zou vragen: „Wat vind je nu wel het mooiste in den arbeidsdienst. da zeg ik zonder aarzelen: „Het mooiste in den arbeidsdienst is voor mij de kameraadschap Het zal niemand verwonderen, dat deze werker de arbeidsdienstgedachte in ons land naar beste weten zal propageeren. verantwoordelijkheid voor den gang van zaken in zijn gemeente. Eenzelfde verantwoordelijk- beid heeft de commissaris der provincie voor ZljDftebise<deefeitelijke inhoud van de laatste verordening, die bier in Nederland een be- stuursvorm invoert, die tot nu toe slechts vrome wensch van velen was, maar die in den democratischen tijd niet verwezenlijkt kon worden. Het ingrijpende van dezen nieuwen regee- rings-vorm is de verantwoordelijkheid: met meer stemmen over een bepaald voorstel, maar de beslissing van den enkeling, die verantwoordelijkheid durft dragen. Dat is „autoritair", dat is nationaal-socia- listisch want dat is durf en moed tot het nemen van besluiten, slechts met het welzgn van^ eigen volk voor oogen. Alle partijgekon- kel, alle groepsinvloeden worden hierdoor u t u-esioten, er is in de toekomst slechts een °partij", een groep en dat is het Nederland- SCHetV°iskeen groote verantwoordelijkheid, die op de scbouders van een man te rusten kom Hii kan zicb in het vervolg niet meer ver- schuilen achter een stemmingsuitslag in den raad achter een of meer anderen kerk-gewel denaar, die door de meerderheid der godsdien- stige overtuiging van de inwoners van een gemeente of provincie een macht kreeg, die iederen maatregel ten beste der volksge- meenschap te niet kon doen. De nleuJ® b^" stuurder kan zich niet meer ,V gen als een schooljongen met het eeuwige "JOp hem'ru'st de plicht zijn volk te dienen en daarom is hii een dienaar van zijn vol p hem rust ook de plicht zijn volk te leiden en daarom is hij zijn leider. In deze tweeledigheid van zijn opgave komt zijn heele verantwoor delijkheid tot uitdrukking, dienen en leiden moet hetzelfde zijn. Hij, die zich zeif zo goed kent, dat hij twijfel heeft of hij hieraan kan voldoen, zal deze verantwoordelijkheid nooit op zich mogen nemen, maar hij, die d ambt op zich neemt, zal zich duidelijk moeten maken, dat hij dienen en leiden moet dat hij de eerste burger in. zijn omgevmg is eni dat hij dus- iederen persoonlijken wensch terug- zetten moe, waar het gaat om het heil van de gemeenschap. Dit nieuwe beroep eischt den heelen man, maar ook den besten man. Den man ook die zijn eigen fouten moet dur- ven en kunnen inzien en herstellen, zo°dra hij inziet een fout gemaakt te hebben. En dat zal nooit lang duren, want ledere maatregel, dien hij neemt, zal direct inwerken op de practijk van het gemeenschapsleven, ledere maatregel zal zijn gevolgen meebrengen en zijn deze gevolgen goed, dan^is^kje maa - dr fentener van vlissingen over NEDERLANDS ECONOfflSCHE toekomst. Aan een atrikel van Dr. Fentener van Vlis- singen in de Essener National Zeitung ont- leenen wij het volgende: De internationale economische betrekkin gen lieten vodr den oorlog veel te wenschen over Daarover bestaat weinig verschil van meening en het zal dus taak van alle bedrijfs- leiders zijn om er toe mee te werken, dat wij na afloop van dezen oorlog niet weer in de- zelfde economische fouten vervallen als na den wereldoorlog werden begaan. M.a.w. zal het ook indien in onze wereldhuishoudmg grootere economische eenheden dan voorheen zijn ontstaan, noodig zijn dat deze eenheden met elkander samenwerken en elkaar aanvul- len Om hiertoe te kunnen komen zuUen door alle betrokkenen offers moeten worden ge- bracht terwijl om een doelmatige aanpassmg aan de groote veranderingen in de internatio nale en economische betrekkingen, die onver- mijdelijk zijn, te kunnen bereiken, geschikte bemiddelaars noodig zullen zijn, om die uit- eenloopende belangen tot elkaar te brengen. De gedachte, dat Nederland met succes als zoodanig een rol zou kunnen spelen is zeker niet verwerpelijk. Onze geografische ligging, onze langdurige koloniale ervaring, onze van- ouds krachtig ontwikkelde scheepvaart, onze handelsgeest en onze volksaard geven ons hiertoe de noodige geschiktheid. Hoe eervol het echter ook zijn zou, indien deze taak ons werd toegedacht, zoo zal men toch niet uit het oog mogen verliezen, dat onze bevolking niet enkel kan bestaan van het bewijzen van diensten aan anderen en van het bebouwen van eigen bodem. Te licht is men wel eens geneigd Nederland te zien als een Staat, die kan leven van landbouw, zee- vaart en visscherij. Deze takken van bestaan zouden ons niet ver brengen, indien wij met een uitgebreiden buitenlandschen handel kon- den voeren, ons koloniaal bezit zouden ver liezen en indien wij den weg der industriali- satie niet verder zouden kunnen betreden. Nimmer mag men uit het oog verliezen, dat Nederland een buitengewoon dichte en snel toenemende bevolking moet voeden. Nu wij in dit jaar de 9 millioen inwoners zullen pas- seeren, is het goed, dat wij er ons rekenschap van .-even, dat deze 9 millioen 100 jaar ge- leden slechts 3 millioen waren en dat men in ons land werkelijk nog niet tot de ouden van dagen behoeft gerekend te worden om een verdubbeling van het aantal inwoners te hebben meegemaakt. Dit feit dwmgt ons met >ren vuist om onze economie in te richten het te werk stellen van een snel stijgend regel goed geweest, zijn el elecM dan bewlj.t dat, dat hij een fout gemaakt heeft. Daarom zal iedere beslissing in gemeente en provincie eerst na rijp beraad genomen mogen worden. Persoonlijke befb®bb®rlJen' persoonlijke stokpaardjes, persoonlijk helang ziin voor den bestuurder uitgesloten, slechts het gemeenschapsbelang mag bij hem spre ken. Daarom is het goed, dat hij een aantal van zijn volksgenooten als raaslieden naast HOE Nu het tekort aan rijwielbanden zich lang- zamerhand nijpend begint te doen gevoelen en velen die niet tot de enkelingen behooren aan wie nog een band kan worden verstrekt, hun fiets niet meer kunnen gebruiken omdat hun banden zijn versleten, is het van groot belang dat er naar een oplossing, een vervan- gingsmiddel wordt gezocht, waardoor men ook zonder rubberbanden zal kunnen blijven fietsen. In verband hiermede heeft het cen- traal instituut voor industrialisatie voor be- roepstechnici en amateurs thans een pnjs- vraag uitgeschreven. Deze stichting, ressorteerend onder het departement van handel, nijverheid en scheep vaart, roept een ieder op, een vervangings- constructie te bedenken voor den rubber rij- wielband. Voor de beste oplossingen, zullen priizen worden beachikbaar gesteld, na. be- oordeeling door de jury, welke bestaat uit ir J A1 vertegenwoordiger van de mjver- heids-organisatie T.N.O., ir. E. C. ^an Erven Dorens, vertegenwoordiger van de njwiel- industrie, den heer R. N. Meyer vertegen woordiger van de rijwielbandenmdustrie, ir. H Zoetelief Norman, vertegenwoordiger van den A.N.W.B., ir. F. J. N. Stades, vertegen woordiger van het C.IJV.I. Uiteraard zullen de voor een prijs m aan- i1nr.nr.io o 1 nnfiPi' iizeren vuist om onze economie in te richteh op het te werk stellen van een snel stijgend aantal menschen en de weg, dien wij daarbij moeten volgen, is vrijwel aangewezen. Wij moeten onzen landbouw in de nchting van veredeling sturen (zuivelproductie, glascul- tuur enz.), omdat het aantal beschikbare hectaren cultuurgrond ondanks inspannir.g van alle krachten slechts in een langzamer tempo vermeerderd kan worden dan met het oog op den Snellen bevolkingsaanwas wen- schelijk zoude zijn. Wii moeten industrialiseeren, om voor het steeds stijgend aantal monden voldoende broJ>d te kunnen vinden. Dat deze 9 millioen op een klein plekje gronds dicht op elkaar gedrongen menschen, daarbij op een uitgebi ei den ruil van goederen en diensten met andere volkshuishoudingen zijn aangewezen, spreekt vanzelf. Of het ruilverkeer zich meer naar het Oosten of meer naar het Westen ncht, zal van tiid en omstandigheden afhangen. Het staat echter wel vast, dat een gedwongen eSnrichtingverkeer daarbij op den duur nim mer met welvaart en vooruitgang gepaard zich heeft staan. Op hen gezamenlijk rust de taak de voorgestelde maatregelen van aile zijden te belichten, op Hen rucht de plicht hun eigen persoonlijk inzicht m het belang van het volk, van de gemeenschap naar voren te brengen. En eerst na zijn raadslieden oehoord te hebben, dus eerst na zeer rijp overleg, maakt de bestuurder zijn beslissing bskend. Hii draagt de verantwoordelijkheid, dus hij ook zal de maatregelen, die genomen worden moeten kunnen rechtvaardigen, zoowel tegen- over de gemeenschap, wier hoofd hij is, als tegenover de boven hem staande mstanties die zijn maatregelen kunnen beoordeelen in het grootere verband, dat wil zeg-gen m het verband van een grooter volksdeel. Daarom zal van deze hoogere instanties altijd een cor- rigeerende werking uit moeten gaan, zul1®" zij echter ook in het belang van het grooter gebiedsdeel zekere maatregelen dwmgend aan de machthebbers in de kleinere deelen moeten kunnen opleggen. De rechtvaardigmg van de genomen maatregelen tegenover de eigen be volking is wel meer de belangrijkste taak van de nieuwe ambtsdragers. Want eerst door de voile medewerking van hun volksgenooten medewerking die in voile overtuigmg van het gemeenschapsnut der maatregelen moet ge- schieden, wordt het succes der maatregelen bepaald. Daarom moet opbouwende critiek vevoorloofd zijn, zoolang de maatregel ncg niet is afgekondigd, maar is de maatregel eenmaal van kracht, dan moet het vertrou- wen in het inzicht van den leider voor deze critiek in de plaats treden en moeten alien aan het welslagen in het belang der gemeen schap medewerken. Dit sluit in, dat de m - - we machthebbers het vertrouwen van de be- merking komende oplossingenspeciaa one. I vQlking. moeten hebben of binnen zeer korten 'lkk"7g" maken In dit verband moge de de Mdig. o»«»dlgd.d.n „ord„ gevee.fed op zekoro diegenen tot een post van vertrouwen te telers te doen aanbieden bij de Pica s. En speciaal in de grensstreken is het versnelde dorsdhen een uitstekend middel om smokke- larij te voorkomen. Den smdkkelaars zal voor hun euveldaden als het ware geen tijd worden gelaten. Zoo heeft Ib.v. Sen der Pica's een regeling getroffen, volgens welke de boerde- rijen naar gelanig van hun grootte, vodr een bepaalden datum met dorschen gereed moe ten zijn. Bedrijven tot een oppervlakte van een hectare moeten hun graan en peulvruch- ten vodr 15 September, bedrijven van een tot drie hectaren vdor 15 October en bedrijven van drie tot vijf hectaren vodr -1 December a.s. heblben gedorscht. Deze Pica heeft ver der voor Nederlandsche telers, die graan of peulvruchten op Belgisch grondgebied ver- bouwen, een speciale regeling getroffen. Deze telers moeten hun oogst in ongedorschten toe- stand naar Nederland vervoeren en, ongeacht de grootte van hun bedrijf, vdor 15 Septem ber met dorschen gereed zijn. Het schijnt niet uitgesloten, da. tegen deze regelingen beziwaren rijzen bij in de grens streken gevestigde boeren, die zich niet aan smokkelarij hebben schuldig gemaakt en nu toch aan zekere verplichtingen, welke vroe- ger niet op hen hebben gerust, worden onder- worpem. Maar deze boeren kunnen die bezwa- ren, waarvan de ernst volstrekt niet word, weggecijferd, met eenigen goeden wil wel overwinnen. De moeilijkbeden, welke de rege lingen voor hen meebrengen, wegeti niet op tegen bet groote belang, dat schuilt in een beveiliging van onze voedseiproauetie .en bate van ons volk. Deze beveiliging wordt door de genomen maatregelen in ruime mate ge- diend. Het algemeen belang, dat bier op bet spel staat, zal den doorslag m.eten geven. Vertrouwd mag worden, dat ook de boeren- stand, die tamers reeds i^roeger heeft ge- toend van goeden wille te zijn. dit zal inzien. MAATREGELEN BETREFFENDE DE PRIJSVORMING. Het achterhoudeii van goederen en kettinghandel verboden. In bet Verordeningenblad van Zaterdag is opgenomen een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij, van whterstaat, van binnenland- sche zaken en van financien betreffende prijs- vorming. Algemeene voorschnften. Art. 1. (1) Een ieder is verplicht de prij- zen en vergoedingen voor goederen en dien sten van elken aard zoodanig te vormen, dat deze beantwoorden aan de eischen, welke bet algemeen belanig, in het bijlzonder met betrek- klng tot de oorlogsomstandigheden, stelt. (2) Prijzen, welke hooger zijn dan de vol gens het eerste lid geoorloofde, moeten wor den verlaagd, ook dan, wafineer zij volgens andere prijsvoorscbrif ten geoorloofd zi^ti, voor het overige blijven deze prijsvoorschrif- ten van kracht. Nieuwe goederen. Onvenminderd het bepaalde in en onderneimingen tot het verriehten van diensten uit te breiden. Art. 7. (1) Een ieder is verplicht aan de secretarissen-generaal aan den gemachtig e voor de prijzen of aan door ben aan te wijzeti instanties alle inlichtingen te verstrekken welke zij ter beoordeeling van de pr^zen en vergoedingen of van de berekenmg daa^rva noodzakelijk achten, en bun led®re de boeken en bescheiden, alsmede de bezich tiging van de bedrijfslokalen en magazijnem, tO0(2) Een ieder is verplicht tot geheimhou- ding van datgene, waarvan hij op grond van zijn bevoegdheid krachtens lid 1 kenms krijgt, voor zoover hij niet ingevolge eenig wettelijk voorschrift of uit hoofde van zijn ambt of ■beroep bevoegd of verplicht is daarvan mede- deeling te doen. Slotbepalingen. Art 8 (1) De voorschriften ter uitvoe- ring van het bepaalde in de artikelen 1 en 2 (titels 1 en 2) worden overeenkomatig net 'besluit no. 218-1940 in zake de benoeming van een gemachtigde voor de prijzen door den 'bevoegden secretaris-'generaal uitgevaardigd. De secretarissen-generaal van de departemen ten van handel, nijveiheid en scheepvaart en van landbouiw en visscherij zijn bevoegd uit- zonderingen op het in artikel 2 bepaalde toe te staan. (2) De gemachtigde voor de prijzen is be voegd voorschriften te geven ter uitvoering van het bepaalde in de artikelen 3 t/in 7 (titels 3 en 4) en uitzonderingen op het be paalde in de artikelen 3 tot en met 5 toe (3) De uitvoeringsvoorschriften worden in de Nederlandsche Staatscourant bekend ge- t. Art. 9. De bepalingen van dit besluit en de op grond daarvan gegeven uitvoerings voorschriften zijn prijsvoorschriften in den zin van het PrrjSbefaeerschingsbesluit (no. 11-1941) Art. 10 (1) Dit besluit treedt 14 dagen na den dag zijner afkondiging in werking. (2) Het kan als Prijsvormingsbesluit 1941 worden aangehaald. Terneuzen Art. 2. zal kunnen gaan. ledere poging om te geraken tot een d - matige bemiddeling tusschen producent en af- nemer moet worden toegejuicht, vooral in tijden dat groote economische veranderingen zich voltrekken. Wii weten alien, dat er weer een tijd zal komen, dat de mate van onze welva.art voor een groot deel zal afhangen van de goede economische betrekkingen, welke er tusschen de verschillende Gross raumwirtschaften be staan en het kan niet anders dan wgs beleid ziin dat 't Nederlandsche bedrijfsleven, ter- wiil het rustig voortbouwt aan eigen outil- laee er zich op voorbereidt om zoodra dit weer mogelijk is de rol van bemiddelaar in internationale zaken op zich te nemen DE VOEDSELVOORZIENING EN DE bestrijding van de smokkelarij. Men schrijft van befvoegde zijde: Verscheidene maatregelen, in den loop van den tiid genomen. hebben reeds herhaaldelijk aanleidiog gegeven, er op te wijzen hoe krachtig de overheid er naar streeft de voed- selvoorziening van ons volk in dezen tij waarin beperking onvermijdelijk is, zoo rurni kan ten zijn. Vernuftige ideeen grondstoffenschaarschte geen gevolg worden gegeven, zal de jury naast zich neer moeten leggen. Voor bruikbare gedachten zijh de volgende prijzen beschikbaar: een eerste prijs van 250; een tweede prijs van f 100; viif prijzen van 50. De jury behoudt zich het recht voor, indien zij daartoe aanleiding aanwezig acht, de prijzen of een gedeelte daarvan met toe te kennen. De uitspraak van de jury is bindend, correspondentie kan daarover met worden Het C.I.V.I. heeft het recht, iedere inzen- dina ter beschikking van de Nederlandsche industrie te stellen, waarbij echter de rechten, voortvloeiende uit aangevraagde of verleen- de octrooien, zullen worden geeerbiedigd. Voor zulk een beschikbaarstelling zal aan de inzenders een door het C.I.V.I. vast te stellen veraoeding worden toegekend. Inzendmgen, welke het C.I.V.I. niet aan de industrie door- geeft, kunnen desgewenscht weer ter beschik- kin-" van de inzenders worden gesteld. Beroep tegen de beslissingen van het C.I. V.I. in deze aangelegenheid is niet mogelijk en ook hierover kan niet worden gecorrespon- d66rd> Ook eenvoudige, niet gedetailleerde uitge- werkte ideeen, mits zij een bruikbaar element bevatten, komen voor een prijs in aanmer- kine- Een ieder, die meent over het probleem van'de rijwielbanden lets te kunnen zeggen, dat tot de oplossing daarvan katj bijdragen, wordt uitgenoodigd zijn gedachten op papier te zetten. Inzendingen, bij voorkeur vergezeld van tee- keningen of schetjes, dienen onder motto, te geschieden v6<5r 1 October 1941 bij hetcen- trale instituut voor industrialisatie, Bezui- denhoutscheweg 81, 's-Gravenhage. De uitspraak van de jury zal worden gepu- bliceerd, onder meer in het weekblad Oecono- misehe voorlichting waarna de inzenders wor den verzocht zich bij het C.I.V.I. bekend maken. LEIDEN EN DIENEN. Storm, het blad der Nederlandsche S.S. schildert in een artikel onder bovenstaanden titel de taak van den burgemeester en den commissaris der provincie onder de nieuwe regeling van het geeentelijk en provinciaal bestuur. Het luidt als volgt; De burgemeester draagt in het vervolg de volksgenooten beaitten. Dit geldt speciaal voor de kleine gemeenten, waar ledereen iedereen kent. Zoo ontstaat een ha.rmomsche, organische staatsorde, opgebouwd op ver trouwen in de eigenschappen en in het kun nen van den besten man en gedragen door zijn verantwoordelijkheidsgevoel. Zoo knjgen wii een staatsorde, die logisch voert van per- soon tto gezin, van gezin tot gemeente, van gemeente tot provincie, van provincie tot de volksche staatsgemeenschap, waarin steeds de juiste man op de juiste plaats gevonden zal worden. Zoo zal ook ieder zijn eigen verantwoorde lijkheid nooit over zijn gezichtskring heen uitgaan. Naast de burgemeesters en de commissaris- sen zullen nog bezoldigde personen komen, die geen raadgevende stem,hebben, maar die slechts uitvoerders zijn van de door den machtsdrager genomen beslissingen. Zij zul len in den waren zin des woords zijn mede- werkers zijn, niet meer gebonden aan een ot andere bevolkingsgroep, zooals b.v. de vroe- gere wethouders aan hun kiezers en hun nartij gebonden waren, maar ook zij uit krachte van hun persoonlijkheid en hun per soonlijke eigenschappen; dienaren der voiks- gemeenschap. Het is een mooie taak die door deze verordening op de schouders nieuwe bewindvoerders gelegd wordt, een mannentaak, die slechts door ware mannen goed vervuld kan worden. Door mannen d.e de liefde voor hun volk in het hart dragen, die de belangen van dat volk tot de hunne gemaakt hebben en die bereid zijn allesi te geven voor de eigen gemeenschap. Velen van de tegenwoordige titeldragers zullen deze taak niet kunnen vervullen. Wij weten, da ook zij het beste gewild hebben, maar de nor- men, waarnaar zij werden uitgezocht de eigenschappen die hen vroe-ger voor hun taak eeschikt maakten, zijn veranderd. Daarom zullen veelal nieuwe krachten, die deze op- gave als een levensopgave willen zien en^ die ae verantwoordelijkheid onverdeeld willen dragen en kunnen dragen, hun plaats moeten innemen. Wil dit bestuur eenmaal vruchten dragen, en daar kunnen wij geen jaren op wachten, dan beteekent dat hier In dezen waarlijk volkschen staatsvorm meer dan ooit. de juiste man op de juiste plaats. voorzorgsimaatregelen, wel'ke getroffen zijn ter bestrijding van de smokkelarij in de grens- gebieden. Ook deze maatregelen zijn nood zakelijk. Want het gaat natuurlijk met aan, dat nadat veel tijd, moeite en kosten aan onze bodemopbrengst zijn besteed, een mm ot meer' belangrijk deel dezer voor ons eigen volk noodige productie clandestlen over onze grenzen zou worden gebracht. Om dit laatste zooveel mogelijk te voor komen heeft de overheid den desfoetreffen- den boeren met betrekking tot het dorschen van graan en peulvruchten en tot de .afleve- ring ervan aan de Provinciale Inkoop-Cem- trales voor Alkkenbouwproducten (de Picas) bepaalde verplichtingen opgelegd. De getrof fen maatregelen hebben ten doel, ten eerste om het dorschen te bespoedigen; ten tweede om het toezicht op het dorschen te verscher- pen; en ten derde om de telers te verphch- ten hun graan en peulvruchten aanstonds na dat die zijn gedorscht, ter beschikking van de Pica in hun gewest te stellen. Wat het dorschen betreft, verdient vermelding, dat de opbrengst van de kleine bedrijven aan graan en peulvruchten aanstonds in haar geheel zai worden gedorscht. Op deze manier worden deze boerderijen zoo spoedig mogelijk ..leeg- gedorscht". Den oogst van de grootere bedrij ven zal men dorschen volgens een bepaald systeeim, waanbij de Pica vaststelt, hoevele malen een dorschimachine naar elke boerderij mag worden vervoerd om daar telkens een deel van den oogst te bewerken. Opdat men de productie gedurende het dorschen genoegzaam seherp zal kunnen con- troleeren, zal de Pica dus aan het dorschen de leiding geven. De teler kan bovendien worden verplicht zijn graan en peulvruchten, wanneer die van het land zijn geihaald, te de- poneeren op bepaalde zetplaatsen, welke de Pica aanwijst. Deize maatregel, welke vooral voor de kleine bedrijven van belang kan we- zen, dient om, naast een bespoediging van de dorschcaimpagne, tevens een zoo economisch mogelijk gebruik van de dorschcapaciteit te bewerkstelligen. Voorts zal de teler niet steeds geheel vrij kunnen worden gelaten in de keuze van een loondorscher (d.i. een dor- scher, die voor hloon voor anderen dorse it). Wat de bespoediging van het dorschen aan- gaat, dit zal vooreerst ten goede komen aan ux nfxaimn nvprbeid om v66r 1 Decem- het streven der overheid om v66r ber a.s. tweederden van den oogst door de artikel 1 en indere voorschriften, mogen nieuwe goederen door den fabrikant, den ver- of bewerker ten hoogste worden verkocht tegen de prijzen, welke worden verkregen door* optelling van de toelaatbare inkoops- prijzen voor grond- en hulpstoffen, de toelaat bare directe locnen en de voor vergelijkibare transacties op 9 Mei 1940 door hem gemid- deld berekende absolute bedragen voor alge meene kosten en winst. (2) Onverminderd het bepaalde in artikel 1 en andere voorschriften, mogen nieuwe goe deren door den handelaar worden verkocht tegen ten hoogste de prijzen, welke worden verkregen door optelling van de werkelijke betaalde inkoopsprijzen, voorzoover deze niet hooger zijn dan de toelaatbare en de absolute bedragen voor algeimeene kosten en winst, welke de handelaar bij vergeliikbare trans acties in het eerste kwartaal van 1940 in het algemeen berekende of welke in die periode bij dergelijke transacties als gebruikelijk kun nen worden beschouwd. (3) De In de leden 1 en 2 bedoelde prijzen mogen worden verhoogd met het bedrag aan omzetbelasting, dat ter zake van de leveling van detee goederen is verschuldigd. (4) Als nieuiwe goederen worden beschouwd alle goederen, welke van de op 9 Mei 1940 in het verkeer zijnde goederen in zoo belangrijke mate afwijken, dat zij daarmede niet of meer kunnen worden vergeleken. (5) De secretarissen-generaal van de depar tementen van handel, nijverheid en scheep vaart en van landbouw en visscherij kunnen bepalen, dat nieuiwe goederen eerst dan mogen worden verkocht, nadat aan hen of aan een door hen aan te wijzen instantie een uitvoe- rige prijsberekening is voorgelegd. IHet achterhouden van goederen, de koppelverkoopen en de kettinghandel. Art. 3. Goederen, welke voor den verkoop zijn bestemd, mogen niet worden achterge- houden ten einde voor andere of voor latere leveriwgen hoogere prijzen te verkrijgen dan die, welke ten tijde van het achterhouden wet- telijk zijn geoorloofd. Het bepaalde in den vorigen zin is van overeenkomstige toepas- sing op het weigeren van diensten. Art. 4. Het is, behoudens het bepaalde in andete wettelijke voorschriften, verboden, voor zoover dit op 9 Mei 1940 in den handel niet gebruikelijk was, de afgifte van goede ren afhankelijk te stellen van den gelijktijdi- geei verkoop van goederen van een andere soort of van een andere kwaliteit of van de belofte, dat goederen van een andere soort of van een andere kwaliteit zullen worden gekocht. Hetzelfde geldt voor het koppelem van dienstverrichtingen aan den verkoop van goederen of aan het verriehten van andere diensten. Art 5. Het is een ieder verboden zich zeif of een ander op een maatschappelijk niet ge- rechtvaardigde wijze in het goederenverkeer tusschen voortbrenger en verbruiker in te schakelen, indien daaruit een verhooging van den prijs voortvloeit. x\anteekeningen van en geven van inlichtingen over prijzen. Art. 6. (1) Fabrikanten en groothandela- ren zijn verplicht aanteekening te houden van de door hen gemaakte verkoopprijzen. (12) Het tot stand komen van de prijzen moet uit de adrninistratie kunnen worden aan- getoond. Daaruit moet blijken, dat de bere kende prijs wettelijk is geoorloofd. (,3) De prijzen moeten zoodanig worden geadministreerd en de betreffende bescheiden moeten, onverminderd andere wettelijke voor schriften, gedurende twee jaar zoodanig wor" den bewaard, dat de hoogte en het tot stand komen van de prijzen te alien tijde op een voudige wrjtze kunnen worden geccntroleerd. (4) De gemachtigde voor de prijzen is be voegd de in de vorige leden bedoelde verplich- tot amibachtslieden, kleinhandelaren hetzij als sieraad, of in anderen vorm Horloger - Nieuwstraat 36 In de Vrijdagmiddag gehouden raadsver- gadering was alleen de heer Klaassen afwe- fig Op voorstel van den heer De Vos werden de loonen van de nachtwakers verhoogd tot f 15 per week. De heer Chr. Weststrate, die als eerste op de voordracht geplaatst was, werd met alge meene stemmen benoemd ^t onderwijze^ aan de openbare lagere school A alhier. In de vacature, die per 1 October a-s\ blJ d®" reinigingsdienst ontstaat, werd voorzien door de benoeming tot gemeente-werkman van de heer M. J. van de Wege. In verband met het overlijden van den heer L. J. Geelhoedt, werd tot vertegenwoordiger bii de N. V. Waterleiding Mij „Zeeuwsch- Vlaanderen" benoemd de heer L. J. van Driel Tot plaatsvervangend vertegenwoordi r TTTD 4 nlnnVmt OT1 tinigen ger werd benoemd de heer Van Rietschoten. Aan den heer J. Boerbooms werd het pn- vaat verkocht met de daaronder gelegen grond aan de Kandeelstraat. Aan Rijksgebouwendienst werd vergunmng verleend tot het bouwen van een belastmg- gebouw aan de Axelschestraat. Burgemeester en Wethouders werden ge- machtigd tot het in uitvoering brengen van het uitbreidingsplan te Sluiskil. m verband met de wederopbouw der verwoeste womngen aldaar. Tevens werd besloten tot het bouwen van een 7-tal arbeiderswoningen te bluiskii met Woningwetvoorschotten van het Rijk. De verordening precariorechten en de ver ordening gemeentepolitie en de kinderbijslag- verordening werden gewijzigd. Voor het per- soneel van de vaste kern van den luchtbe- schermingsdienst werd een arbeidsovereen- komstenhesluit vastgesteld. Aan de Vereeniging tot verhetenng van de Vlasteelt en de Vlasbewerking in Zeeuwsch- Vlaanderen werd voor de oprichting van een vlasschool een subsidie verleend van 200. In verband met bet feit, dat dit de laatste gemeenteraadsvergadering was, werd door enkele heeren het woord gevoerd bij de om- Hierbij werd door den heer Lambrechtsen van Ritthem het voorstel gedaan, welk voor stel met algemeene stemmen werd aanvaard, om als herinnering aan de vele besluiten, die in de raadszaal van Temeuzen zijn genomen. aldaar een eenvoudige plank op te laten han- gen, vermeldende de woorden. Mijn schild ende betrouwen zijt Gij, o God, mijn Heer! Op U zoo wil ik bouwen, verlaat mij nimmermeer! De heer Colsen sprak de hoop uit, dat alle raadsleden goede Nederlanders zouden blijven en zich als goede burgers van Terneuzen zul len o-edragen. Hij wenschte den Voorzitter Gods zegen en kracht toe, nu thans zoo n zwaren last op zijn schouders wordt gelegd. De Voorzitter dankte voor de hem toege- sproken wenschen en gaf den raad de verze- kering, dat hij, zoolang hij het ambt van burgemeester vervult, zich bij de uitvoermg van zijn taak bezield zal weten van den •geest die steeds in den gemeenteraad heett geleefd. 3 KG AARDAPPELEN OP BON 33 RESERVE. Gedurende het tijdvak van Maandag 26 Augustus tot en met Zaterdag 30 Augustus geeft de met „33 reserve" gemerkte bon van de bonkaart diversen recht op het koopen van 3 klg aardappelen. HET VEER iVLISSINGENBRESKENS. Naar het D. v. Z. meldt, zal de voor reke- ning van de provincie gebouwde ferryboot, hoewel deze bijna voltooid is, vooralsnog met op den dienst VlissingenBreskens worden Zooals men weet, hadden Prov. Staten voor den bouw van deze moderne ferryboot vdor het uitbreken van den oorlog een crediet toe- o-estaan van /I millioen. Verleden jaar zijn de werkzaamheden gestagneerd door oorlogs- schade doch sindsdien is de bouw van de boot Peregeid voortgezet. Thans heeft men op- dracht ontvangen de machines te monteeren. Intusschen wordt ook de reparatie en ver- nieuwing der tijdens de oorlogsdagen zeer be- schadigde provinciale stoombooten voortgezet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3