Liefde's Zegepraal FEUILLETON HooFdpijn-Kiespijn O <3 b TTZifn/iwidlJe* DE ONTGINNING VAN DEN NOORD-OOSTPOLDER. Zeer binnenkort zal met de ontiginning van de Noord-oostpolder een aaravang worden ge- maakt. Bij Blokzijl werden reeds voor de huisvesting van wecknemers barakken ge- bouwd en ook bij Lemmer zullen dergelijke gebouwen verrijzen. Het is de bedoeling, dat de arfoeiders zoo- veel mogelijk uit de randgemtenten worden betrokken. De plaatsinig van de arbeiders geschiedt uit- sluitend over de gewestelijke arbeidsbureaux. Ongeveer 3000 arbeiders zullen bier werik vinden. OOMMISS/ARIS VOOR DE ZIEKEN- FONDSEN. Bij beschikking van den secretaris-genera-1 van sociale zaken is, onder den titel commis- saris, belast met bet toezicht op de zieken- fondsen, Ibelast met het toezicht op de zieken- fondsen in Nederland de directeur-generaal, chef der afdeeling volksgezondheid van het departement van sociale zaken. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben enkele Britsche vliegtuigen boven ons land gevlogen en hier en daar brisant- en brandbommen neergeworpen. In een stad in Noord-Holland werd een kerk bescbadigd. Qp een andere plaats in het Noorden des lands liep een industrlebedrijf lichte schade op. In totaal zijn 1 doode, 2 zwaar en 4 licht gewon- den te toetreuren. Zaterdagnacht hebben slechts enkele En- gelsche vliegtuigen bovsn ons land gevlogen. Door bomimen werd aan twee woonhuizen glasschade teweeggebracht. Een visschersiboot war! in voile zee door een Engelsch vliegtuig aangevallen; de boot is binnengaats gesleept met de lijken van den visscher en zijn zoon aan boord, die door bom- splinters gedood waren. MAXIMUMPRIJZEN VOOR EENHEIDS- RIJWIELB ANDEN De Staatscourant ibevat een beschikking van den secretaris-igeneraal van handel, nijver- heid en scheepvaart, waanbij maximumprijzen voor eenheidsrijwiellbanden worden vastge- steld. De prijs van de buitentoanden varieert van 4,25 tot /2 (tour buitenband), die van de binnenbanden van 1,12 tot f 0,68 (tour blnnentoand). UIT DE N.S.N.A.P. Het Nieuwe Voik, orgaan van de N.S.N.A.P. deelt mede, dat in overleg met de bevoegde autoriteiten ibesloten is tot oprichting van een afizonderlijk bataljon der N.S.N.A.P., dat onder eigen officieren, in het kader van de Waffen SS, aan den strijd tegen het bolsje- wisime zal deelnemen. De jeugdorganisatie van de N.S.N.A.P. zal dezer daJgen als gast in de Hitlerjugend van de N.S.D.A.P. worden opgenomen. PERSONEEL RADIO-CENT RALES GAAT GOEDDEELS OVER IN RIJKSDIENST. Allen, die voorheen in dienst waren van een door e'en particulier geexploiteerde radio- distributiecentrale en die, naar het oordeel van de commissie, geschikt zijn bevonden om in rijksdienst te worden opgenomen, zullen zGGr toinnenkort meded^eling" ontvangen., op welke voorwaarden zij in dienst van het rijk zullen kunnen worden aangesteld. Vrijwel alien zullen in de gelegenheid worden gesteld om in dienst van het rijk te komen. In het algemeen zal aan de belanghebbenden een loon worden toegekend, dat gunstig afwijkt van de bezoldiging, welke tot nu toe werd betaald. De indienstneming zal op arbeidscontract plaats vinden. Indien de betrokkenen echter geschikt blijken te zijn en met werkzaamheden van blijvenden aard zijn belast, zal later een vaste aanstelling volgen. Degenen, die niet voor een aanstelling in aanmerking komen of die voor de aange- boden betrekking meenen te moeten bedan- ken, zullen een uitkeering ontvangen ten be- drage van een jaar loon, berekend naar het bedrag, dat zij bij hun vroegeren werkgever hebben verdiend. DE RESTITUTIE VAN MOTORRIJTUIGEN- BELASTING. Reeds is bekend gemaakt, dat houders van zestigdagenkaarten, wier rijivergunning inge- trokken of niet verlengd werd, n» afloop van den geldigheidsduur van de kaart restitutie van belastimg kunnen krijgen over het aantal niet gebruikte dagen op de kaart. Thans heeft de waarn. secretaris-generaal van het departement van financien aan den ANIWB bericht, hereid te zijn ook, indien de rijvergunning tijdens den geldigheidsduur van de zestigdagenkaart eenige maanden in- getrokken is geweest, in ieder geval op zich- zelf te (beoordeelen of er aanleiding is voor restitutie. Men wende zich daartoe tot ge- noemden secretaris-generaal. DE HONDERDDUIZEND IS ER! Honderdduiizend gulden liggen op hun bestemming te wachten. Honderd duiizend gulden zullen goed worden (b^St-GGKi. Want deze honderdduizend gulden zijn bijeen gebracht voor de Nederland sche aimibulance, die straks naar het Oostfront gaat vertrekken. Toen enkele weken geleden het giro- nummer van de ambulance bekend werd gemaakt, stroomden al heel spoe- dig de giften binnen en nog dagelijks worden overschrijVingen gemaakt. Wlant men moet niet denken, dat men er met deze eerste honderddui zend gulden is. Er is veel geld noodig, oim een dergelijke hulp-expeditie uit te rusten. Immers, het beste is nog maar net goed genoeg en hoe beter beslagen men ten ijs komt, hoe beter en inten- siever daar straks kan worden gear- beid om de lijdende menschheid te helpen. Honderdduizend gulden is een groote som gelds, doch wanneer wij denken aan al het leed, dat ginds in de Sovjet- unie wordt geleden, dan zullen wij moeten toegeven, dat er veel en veel meer noodig is dan honderdduizend gulden. Daarom wordt thans, nu deze mijl- paal is bereikt, met onverminderde kracht voortgegaan. Laten de Neder- landers, die nog niet in hun beurs heb ben getast, een voonbeeld nemen aan de gevers van deze eerste honderd duizend gulden. De Nederlandsche am bulance wacht ook op hun bijdragen. Doe wat anderen reeds deden. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kumt missen, op giro-rekening 87 600 Nederlandsche ambulance, Koninginne- gracht 22, 's Gravenhage. Ook komt het voor, dat houders van zestig dagenkaarten weliswaar doorloopend in het bezit van een rijvergunning zijn geweest, maar dat zij, omdat de toegewezen hoeveelheid ben zine zeer gering was, tijdens den geldigheids duur geen zestig dagen hebben kunnen rrjden. In deze gevallen vindt de secretaris-gene raal geen termen om restitutie te verleenen. provincie, voor de gemeente en voor het ge- meentefonds. Dit oude tarief is nu vervangen door een tarief, zonder opcenten, dat geldt voor het geheele land. De belasting bedraagt thans vijf gulden voor elk geheel bedrag van dui- zend gulden, dat in het zuiver vermogen is begrepen. Ten aanzien van binnen het rijk wonenden natuurlijke personen wordt het zuiver ver mogen echter verminderd voor ongehuwden met /7500, voor gehuiwden met 15.000 en voor ieder kind, waarvoor de belastingplich- tige aanspraak heeft op kinderaftrek, met 7500. Dit besluit is Zaterdag in werking getre- den met terugwerkende .kracht tot 1 Mei. DE UITVOERING VAN HET PRIJSyORMINGSBESLUIT. De Staatscourant van Zaterdag bevat een beschikking van den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart en van landlbouw en visscherij, waartoij bepalingen worden vastgesteld ter uitvoering van het Prijsvorminigsbesluit 1941. Deze beschikking luidt: Artikel 1. Indien tengevolge van vermeer- dering van den amzet de kosten vermindei d zijn en dientengevolge de netto-winst per een- heid product ten opzichte van 9 Mei 1940 is gestegen, moet de prijs dienovereemkomstig worden verlaagd. Artikel 2. 1. Bij toepassing van het be- paalde in artikel 1 moet, indien de winst af- zonderlijk per artikel kan worden bepaald, de prijsverlaging zoo mogelijk per artikel plaats hebben. 2. Indien onder de artikelen, ten aanzien waarvan de prijsverlaging moet worden toe- gepast, artikelen voorkomen, welke van be- lang zijn voor het levensonderhoud, moet het bedrag, waarmede de prijzen moeten worden verlaagd, in de eerste plaats worden omge- slagen over laatsttoedoelde artikelen. Artikel 3. Voor zoover de door handelaren toegepaste opslagen voor algemeene kosten en winst procentueel hooger zijn dan die, welke in den destoetreffenden Ibedrijfstak voor het betrokken artikel algemeen gebruikelijk zijn moeten zij worden verlaagd, tenzij men kan aantoonen, dat de hoogere opslagen door bijzondere omstandi'gheden gerechtvaardigd zijn. Artikel 4. Indien na een prijsverlaging een stijiging van de kosten intreedt, mogen de HET GOEDEREHVERKEEK 'MET HE! DUTTSCHE RIJK. In het Zaterdag verschenen Verordeningen- blad is gepubliceerd verordening nr. 162 be- treffende de prijsvonming met betrekking tot het goederenverkeer met het Duitsche Rijk. Hierin wordt bepaald, dat voor leveringen en diensten, welke uit het bezette Nederland sche gebied naar het Duitsche Rijk worden gericht, ten hoogste die prijzen of vergoedin- gen mogen -worden gevraagd, welke binnen het bezette Nederlandsche gebied zijn toege- De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied kan in afwijking hiervan prijzen vaststellen. Deze verordening treedt op 1 Sept. 1941 m werking. Op hetzelfde tijdstip treedt de ver ordening nr. 6 van den opperbevelhebber del legergroep over bet verbod betreffende de verhooging van de prijzen van 10 Mei 1940 buiten werking. WET GEBRUIK VERVOERMLDDELEN. Bij beschikking van de secretaris-generaal van waterstaat zijn de ambtenaren der invoer- rechten en accijnzen, naast de reeds eerder aangewezen personen, Ibelast met het opspo- ren van de bij de wet gebruik vervoermidde- len 1939 strafbaar gestelde feiten. WUZIGING VAN VERMOGENS- EN VERDEDIGINGSBELASTING. Roman van A. HRUSCHKA 39 (Nadruk verboden) Daar vindt zij Jacob met een ernstige ver- wonding aan het hoofd; twee dienstboden doen haar best om het bloed te stelpen. By het lossen van het hooi heeft een der paarden den armen Jacob door een hoefslag gekwetst. Heel erg is het niet, zegt vrouw Kam- mauf de huishoudster, het schijnt maar een vleeschiwond te zijn. Maar hij heeft veel bloed verloren en is, tengevolge daarvan heel zwak. De inspecteur mag boos 'zijn maar wij kun nen Jacob niet meer laten uitrijden... Hij zal niet boos zijn. Laat den dokter halen, vrouw Kammauf. Intusschen zal ik den wagen zelf terugbrengen naar de wei. O, juffrouw Ruth, u denkt er toch zekei riiGt aan... Rutih luistert ZGlfs diet mGGt. Zij heeft de twee paarden reeds bij den teugel gegrepen en twee minuten later draven zij gedwee en lus- tig over den stoffigen weg. In vijf minuten kan Ruth terug zijn aan de weiden. En wat zal Holder dan wel zeggen?... iMiaar op bet laatst gebeurt er nog brjna een ongeluk. Want op de plaats, waar de weg een nog al scherpe bocht beschrijft, komt Ruth een snel rijdenden auto tegen, die zij, in gedachten verdiept, te laat gewaar wordt. Te laat om nog te kunnen uitwijken, want zij draaft onbekommerd midden over den weg.... Op het laatste oogeniblik bespeurt zij het gevaar rukt bliksemsnel de paarden naar finks, maar geraakt daarbij van den weg en de leege wagen komt terecht in de sloo. tus- scben den weg en de weide, waar hij omslaat. In het Zaterdag verschenen Verordeningen- blad is gepubliceerd een besluit van de secre- tarissen-generaal van de departementen van financien en van binnenlamdsche zaken be treffende de vermogensibelasting en de ver- dedigingsbelasting I. Dit besluit behelst een wijzigmg in het be- lastingjaar, een wijziging van het tarief der belasting en voorts bepalingen betreffende den aftrek voor ongehuwden, gehuwden en voor kinderen. Zooals bekend, hep het belastingjaar vroe- ger van Mei tto Mei. Het is de bedoeling, met ingang* van 1 Januari 1942 faet belastingjaar te laten loopen van Januari tot Januari. Daarom is in het onderhavige besluit een overgangstijdvak van acht maanden vastge steld en wel van 1 Mei tot en met 31 Decem ber 1941. Wat het tarief betreft is het volgende op te merken: vroeger was van kracht de ver- mogens- en verdedigingsbelasting I, waanbij voor verschillende plaatsen in ons land ver- schillenlde opcenten werden geheven voor de Wat Ruth betreft, die vliegt gelukkigerwijze in het hooi, dat aan den overkant is opge- hoopt. EJen dubbele kreet een van die kreten komt van den weg, de ander wordt door Kurt Holder geslaakt vergezelt Ruth's buite- ling. De auto is plotseling blijven staan en de man, die erin zit, de heer Trebitsch in eigen persoon komt bleek van schnk naar de plaats van het ongeluk geijld. Pa... pa... is u het? stottert Ruth, die zich lachend opwerkt uit het hooi. 'Hoe... hoe komt u hier op den weg naar Krannebitten Ik wilde je verrassen. Maar jij?... Je he'bt je tocb niet bezeerd, kind? Niet in het minst, papa; wees maar mei. Zij trekt het hooi uit haar prachtige lok- ken en vertelt haar vader lachend oorzaak en doel van haar dolle vaart. Een verwijtende blik van meneer Trebitsch tresft Kurt Holder, die nog zeer bleek is en nog beeft van schrik. En zoo iets heibt u kunnen toelaten m- Ik vind het eenvoudig onverant- prijzen van de 'betrokken artikelen dienovei- eenkomstig worden verhoogd, docih ten hoog ste tot den prijs, welke v66r de prijsverlaging wettelijk geoorloofd was. Artikel 5. Als overtreding der prijsvoor- schriften wordt beschouwd wanneer iemand goederen, die hij niet meer in de vroegere qualiteit verkoopt, tegen de oude prijzen in rekening brengt, ofschoon de kostprijs lager is. Hetzelfde geldt, wanneer iemand goede ren of diensten naar hoeveelheid of omvang venmindert, zonder de prijzen dienovereen komstig te verlagen. Artikel 6. In de prijsberekening mogen slechts de volgens de Verordening No. 217/1940 betreffende de totstandkoming van regelin- gen in zake Joonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden geoorloofde loonen wor den opgenomen. Artikel 7. Uitgaven van socialen aard, die niet wettelijk voorgeschreven zijn, mogen bij de prijsberekening in acht worden genomen, voor zoover zij in hot ibGtrokikGn bGdrijf of m de betrokken branche gebruikelijk zijn en met een zuinig bedrijfsbeheer in overeenstem- ming z(jn. Artikel 8. Belangrijke afwijkingen, als bedoeld in artikel 2, lid 4, van het Prijsvor- mingsbesluit 1941, zijn afwijkingen in soort, samenstelling of merk. Deze "beschikking treedt geiijktijdig met het Prijsvonmingslbesluit 1941 in werking. HET BESTUUR VAN DE UNIVERSITEIT TE LEIDEN EN DE TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. In het Verordeningenblad van Zaterdag is een decreet van den rijkscommissaris bekend geimaaikt, waarbij is bepaald, dat de artikelen 2 tot en met 5 van verordening nr. 153-1941 van Zaterdag af worden toegepast op de rijks- universiteiten te Leiden en de technische hoogeschool te Delft. Voor deze beide mstel- lingen van hooger onderwijs gaan de bevoegd- heden, rechten en plichten van het college van curatoren dus over op den president-cu rator. De colleges van curatoren te Leiden en Delft hebben tegenover de presidenten- curator adviseerende bevoegdheid. De presidenten-curator te Leiden en Delft staan van nu af in de uitoefening van hun functie onder toezicht van den secretaais-ge- neraal en zijn venplicht, diens bevelen, aanwij- zingen en voorschriften onverwijld op te vol- gen. Artiikel 5 van de verordening nr. 153 be- paalt, dat de secretaris-generaal de presi denten-curator benoemt en ontslaat en dat het college van curatoren bestaat uit vier leden. die door den secretaris-generaal, den president-curator gehoord, worden benoemd en ontslagen. Zoolanig de secretaris-generaal de colleges van curatoren niet opnieuw samenstelt, bestaan deze colleges uit de leden, die er thans tot behooren. DE RLOKKEERINGSMAATREGELT2N IN NEDERLANDSCttl-INDli'. Men verwacht, dat de regeering van Neder- landscih-Indie een verordening zal uitvaardi- gen waarin de remises uit Japan onder de wet op de blokkeering van saldi worden ge bracht, aldus meldt Domei uit Batavia. Een nieuwe overeenkomst is hieromtrent tot stand gekomen tusschen het wisselcpn- trolebureau en den heer Imagawa, directeur van de Jokohama Species Bank :e Batavia. Inmiddels heeft de heer J. H. Ritman op 21 Augustus als woordvoerder van de reigeering verklaard, dat nog niets kan wotdeu gezegd omtrent de toekomst der handelabetrekkin- gen tusschien Japan en Nederlandsch-Indie. Hij voegde er aan toe, dat een iicentie voor export over het algemeen niet word: ver- strekt. Ritman verklaarde te.nslotte dat het besluit van de regeering afhangt van de toe- komstige ontwikkeling van den toestand. PRIJZEN VAN GROENTE EN FRUIT. De maatregelen, welke door den gemach- tigde van de prijzen genomen zijn, om te komen tot lagere groente- en fruitprijzen, gaan uiteraard vergezeld van scherpe con- trole op de voorgeschreven prijzen bij de dui- izenden grpssfers eh handelaren over het ge heele land. In vrijwel alle steden werden verscheidene processen-vei baal opgemaakt, zoowel wegens het vragen van hooigere prijzen dan toelaat- baar zijn als wegens het onvoldoende, of in •het geheel niet prijzen van de waren. Zoo werden in Roermond een dertigtal, in Til'burg een veertigtal processen-verbaal op gemaakt. De inspecties voor de prijsbeheer- sching zijn met iberechting dezer zaken reeds begonnen. In het rayon Amsterdam werden b.v. al ongeveer 80 tuchtbeschikkimgen tegen gros- siers en groothandelaren gewezen, o.a. in Amsterdam, Haarlem, Zaandam, 'Hilversum en LJmuiden. De inspectie voor de prijzenbeheersching in het ressort Arnhem be'boette reeds een honderdtal handelaren, woonachtig in Arn hem, Hengelo, Almelo, Ede, Zwolle en andere plaatsen. De intensieve prijscontrole zal met kracht worden voorbgeizet: er dient nu eenmaal een eind te komen aain de overtredingen der jong- ste overheidsmaatregelen. (A.N.P.) de opheffing van VEREENIGINGS- BLADEN NA 15 SEPTEMBER A.S. Naar gemeld wordt, zal het besluit van den Commissaris voor niet-commercieele vereeni-_ gingen en stichtingen tot staking, met het- oog op de papierschaarschte, van de uitgave van alle vereenigingaperiodieken (zoowel ge- drukte als gecyclostlleerde en gestencilde) na 15 September a.s. van kracht worden. Officieele mededeelingen (convocaties e.d.) zijn niet in "dit verbod begrepen. MR. ROST VAN TONNINGEN SPREEKT OP HET AMSTELVELD. Op het Amstelveld te Amsterdam heeft de N.S.B. Donderdagavond een openlucht- bijeenkomst gehouden, waar de president van de Nederlandsche Bank, mr. M. M. Rost van Tonningen, het woord heeft gevoerd. Er was voor deze bijeenkomst zeer groote belangstelling; het marktplein was geheel met luisteraars gevuld. De W.A.-kapel van de heerban Amsterdam, onder leiding van kompaan Schoemaker, luisterde de pauze met muziek op. Bij den aanvang sprak de krmgleider Joh. M. van Twuijver een openingswoord, waarin hij er aan herinnerde, dat duizenden Neder- landers thans aan het Oostelrjke front staan en hun leven op het spel zetten om de bols- jewieken weg te vagen tot heil van Europa en van ons eigen vaderland. Mr. Rost van Tonningen begon zijn rede met eveneens te wijzen op den strijd in Sov- jet-Rusland, waar binnenkort tiendmzend Nederlanders zullen vechten naast de Fran- schen, die eens tot de erfvijanden van Duitschland behoorden, de Denen, Noren, Zweden, Finnen en andere vrijwillige strij- ders tegen de bolsjewistische Sovjet-unie. Sprekende over de houding van het episco- paat zeide mr. Rost van Tonningen, dat dit, toen hij het zedenbederf in Oss ter sprake bracht, in alle talen zweeg. De strijd in Sovjet-Rusland, zoo zeide hr| verder is een strijd van 130 jaren arbeiders- leed, welke door Troelstra en Domela Nieuwenhuis is begrepen. Deze droegen liefde in hun hart voor het volk. Hun werk wordt nu voortgezet door het nationaal- socialisme, want socialisme beteekent kame- raadschap en alleen het offer kan een volk overtuigen. Wijzende op de verwijten van landverraad zeide mr. Rost van Tonningen, dat de poli- tieke geestelijken, Joden en plutocraten, die het volk lichamelijk verminken en geestelijk kapot maken, de werkelijke volksVerraders zijn, wier vertegenwoordigers in Londen zit- ten. Helpen veilig en vlug Doos lOen 50ct De strijd van de N.S.B. is thans moeilijker geworden dan voor den lOen Mei, omdat thans het volk toeziet, of wij de in onze han- den gelegde macht goed gebruiken of mis- bruiken. Als de oorlog nog een jaar duurt, zal er in Sovjet-Rusland een Nederlandsche divi- sie vechten, als hij nog vijf jaar duurt, zal er een geheel Nederlandsche leger gereed staan. Op het slagveld immers zal de bloed- gemeenschap der Germaansche volkeren wor den bezegeld. Van deze strijders op het slag veld kan elke Nederlander zeggen, dat zij hun leven voor hun ideaal veil hebben, terwijl de ozo-mannetjes rustig thuis blijven zitten en weinig van heldenmoed blijk geven. Als de Duitsche troepen over eenige weken aan de Wolga staan, zal Duitschland over voldoende grondstoffen beschikken om de angelsaksische mogendheden totaal te vernie- tigen. De organisatie van technici en andere werkers staat reeds gereed om binnen te trek- ken zoodra de strijd gestreden is en alles te organiseeren als of er nimmer bolsjewisme in Rusland is geweest. Na de pauze richtte mr. Rost van Tonnin gen zich tot de Amsterdamsche arbeiders in het bijzonder en wees erop, dat er geen over- productie is, wanneer er gerechtvaardigde verlangens bestaan naast eten, drinken, klee- ren en behuizing. In het Europa van na den oorlog zal altijd arbeid te veel en een arbei- derstekort zijn. Dan zal er geen moordende concurrentie meer bestaan tusschen de ha vens Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen en andere, maar de havens van Europa zullen al hun krachten moeten inspannen om het han- delsverkeer te kunnen verwerken. Dan zal de periode komen, waarin de arbeider aan het eind van zijn leven eindelijk zal kunnen hopen, dat voor zijn kinderen een gelukkige toekomst verzekerd is. De bijeenkomst werd besloten met net zingen van de zesde strophe van het Wil- helmus. DE NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST. De pioniers keeren huiswaarts. Het A.N.P. meldt; Binnenkort hebben de pioniers van den Nederlandschen arbeidsdienst hun taak vol- bracht. Een half jaar geleden gaven zij zich vrijwillig op, omdat zij begrepen, dat zij met hun dienst in den Nederlandschen arbeids dienst een heilzamen invloed zouden uitoefe- nen op de vorming van karakter voor hun toekomstig leven. Zij hebben elkaar in de zes maanden van werkend samenzijn leeren ken- nen zij hebben elkanders gaven leeren waar- deeren, zij hebben vriendschap gesloten, welke in den arbeid werd bevestigd. Begin Maart van dit jaar werden de eerste kampen van den Nederlandschen arbeidsdienst eeopend. Tevoren hadden er opleidmgen plaats gehad voor 't benoodigde kader, maar de eerste vrijwilligers konden 6 maanden ge leden hun bestemming volgen, welke ztj met vreugde hadden gekozen om de zegeningen van den dienst aan lichaam en geest te on- dervinden. Het vastgestelde halfjaar spoedt thans ten einde binnenkort stroomen de eerste kampen leeg: op 23 Augustus Elst, Nunspeet (ronde huis), Steenwijk en Vierhouten, op 30 Augus tus Beekbergen, Ommen (kamp Eerde), Deume (de Wasberg) en Baam (Draken- tainv7" In het eerste vlugschrift, dat in tiendui- zenden exemplaren onder de Nederlandsche ieugd werd verspreid, is gezegd, dat de arbeidsdiensttijd den vrijwilliger een rijkdom zou schenken voor het leven. Of de vrijwil liger in de toekomst geneesheer of kantoor- bediende, onderwijzer, landbouwer of fa- brieksarbeider zal worden, steeds zal hij ervaren, dat een paar maanden arbeidsdienst hem den zin van het leven duidelijk heeft gemaakt, dat hij sterker is geworden voor den strijd, welke hem wacht in den dienst voor land en volk. De werkers zullen elkaar leeren kennen en waardeeren in den arbeid als kameraden. Zij zullen, in de maatschappij teruggekeerd deze ervaringen in den grooten krmg van het Nederlandsche volk kunnen verbreiden en daarmede den natuurlijken grondslag leggen voor een nieuwe samenleving van ons volk Zoover is het nu. De pioniers hebben een heerlijk verblijf in de vrije natuur genoten met de weldaad van een geregelde Uchaams- oefening. Alle ervaringen behouden zij m hun hart en daarmede zijn zij geworden tot de beste propagandisten voor den Nederland schen arbeidsdienst in ons land. Wii zijn er van overtuigd, dat de kampen niet leeg zullen blijven. Thans, na zes mad den gemeenschappelijken arbeid wordt de arbeidsdienstgedachte in woord en _daad te midden van de Nederlandsche jeugd uitge- dra^en. Nieuwe vrijwilligers zullen op dit voorbeeld aantreden, omdat zij bereid zijn tot dusver aan opvoeding en na hetgeen zij teur van Kronstein, vcti Heiden. Ja, papa, u moogt trotsch zijn op uw inspecteur. Ruth's blik zocht warm stralen Kurt Hol der, die vreeselijk bedremmeld voor zich uit De oogen van den heer Trebitsch gaan van 'Holder naar Ruth en van Ruth naar Holder. Zijn gezicht betrekt meer en meer... Hij heeit begrepen. TV Maar Holder doet zich geweld aan. Ik begrijp heel goed, mijnheer Tretoitsch, dat u boos op mij is en ik beken dat u redenen daarvoor hetot... Ik hetot mij uw vertrouwen niet waardig getoond, maar nu ben ik ook besloten wat ik misdreven heb zooveel mo- geli% te herstellen. Kunt u mij vanavond als 't werk gedaan is, eenige minuten te woord staan? Ik zou gaarne althans een pogmg doen, om mij te rechtvaardigen. Ik wacht u om zeven uur op mijn kan- toor, inspecteur, antwoordt Trebitsch, niet specteur woordelijk. Kijf niet op hem, papa, hij wou mij met laten gaan, maar ik deed mijn zin. Het was van groot belang, dat wij den wagen hadden en ik was zoo Iblij... Lieve Rutlh, je leven is heel wat meer waard dan al het hooi van Krannebitten en het verwondert mij, dat inspecteur Holder, aan wiens zorg ik je steeds gaarne heb toe- vertrouwd, dat niet heeft bedacht... Trou- wens, wat heb je hier te doen? Kaarom blijf je niet bij mama en je zuster. Stap nu gau in de auto en kom mee naar huis. Omimogelijk, papa, wij hebben hier nog veel te doen, U ziet toch wel dat we regen kriisen En maak er den inspecteur toch geen verwijt van, dat hij zich half dood werkt in uw dienst; u weet immers heel hij v/aard is. Vergelijk met hem dien inspec- bijster vriendelijk... En jij Ruth, je wilt dus niet meekomen? Neen, papa, neern 't mij met kwalijk... Zoo heel lang zullen we niet meer uit'blijven. De onverwachte aankomst van meneer Tretoitsch op Krannebitten was natuurlijk een groote verrassin'g en verheugde iedereen. Me- vrouw Trebitsch schreide van blijdschap en die blijdschap werd nog grooter toen haar En nu blijf ik bij je totdat we alien samen naar Weenen terugkeeren. Hii legde haar uit dat zakelijke schikkin- gen waarop hij niet had dunven rekenen, hem tijdroovende reizen en veel ander werk ha den toespaard. O Simon, wat ben ik blij, dat ik eerst nog eens met je kan spreken voordat de kin deren komen. Ik heto je zooveel te vertellen. Maar ik hoop toclh niet. dat iets je zorg baart. Ik weet niet... Op de eerste plaats Ruth. Je zult haar veel veranderd vinden. Zij ziet er weer even goed uit als vroeger, maar heeft het nu in het hoofd gekregen te werken als een dagloonster. Dat werk schijnt haar ge- lukkig te maken en zij is er fier op. Maar Elfi beweert dat zij zich bezig houdt met die dingen omdaj zij verliefd is op onzen inspec teur. Nu, dat geloof ik ook. Op de weide heb ik een en ajnder gezien, dat mij zoo maar half en half aan staat. Nog altijd een weinig boos, vertelde hij Ruth's gevaarlijk avontuur en zei toen: Men zou blind moeten zijn am met te bemerken dat het meilsj'e pp Holder verliefci is. Doch laten we nu eerst op ons gemak eten en ons voorloopig niet plagen met die affaire. Het is in ieder geval goed, dat zij Wiedemann, die 't enkel op haar geld gemun. had, vergeten heeft. Ja... Maar als zij nu haar hart weg schenkt aan iemand, wien het eveneens om haar fortuin te doen is? Aangaande dat punt, Klara, verkeeien wij voor het oogeniblik nog in het onzekere. Holder is in ieder geval van goede familie en heeft altijd een zeer goeden indruk op mij gemaakt. Maar hij zou toch geen partij zijn voor Ruth wat |bedoel met partij, Klara? Op de eerste plaats willen we ons kind gelukkig zien, niet waar? Mevrouw Trebitsch wierp haar man een tolik van dankbare bewondering toe en ant- woordde: O, Simon, ik moet je volkomen gelijk Maak je niet te vroeg blij, lieve. Ik moet in ieder geval eerst precies weten, wat Hol der inwendig voor een mensch is. Zijn voor komen en zijn manieren laten niets te wen- schen over, en zoogenaamd standsverschil zou voor mij geen beletsel zijn, maar dat is absoluut niet voldoende... Maar vertel mij nu van Elfi. Heeft ze in haar nieuwe omgevmg Treurwart vergeten? u Helaas, neen, hoewel meneer von Heiden een aangenamen indruk op haar moest maken en voortdurend zijn best deed om met- haar op goeden voet te komen. Ik hoopte aanvan- kelijk^on HeWen? Wacht even... Is dat niet de inspecteur van Kronstein, die man van de wereld Ja. Ken je hem? 'HggI appcrvlakkig. Maar ik moet je bekennen dat die meneer ik heb hem slechts een paar maal ontmoet, geen aan genamen indruk op mij heeft gemaakt. Toch? En ik vindt hem zoon net mensch! Hij is een echt cavalier en zijn con- versatie. Kan zijn Maar dat is niet voldoende om een vrouw als Elfi gelukkig te maken Zij schijnt dus niet veel met hem op te he j Neen. In den beginne praatte zij veel met von Heiden, en hij maakte haaropenlij" het hof. Maar toen ik onlangs Elfi polste^ verklaarde zij onmiddellijk, dat 't v°°^ ba|Ij eenvoudig tijdverdrijf was en mets meer. Zij kon noch wilde Klaus Treuwart vergeten, haar- liefde voor hem was het beste m haar leven. Daarom ook zou zij nooit een andere man trouwen en 't was haar eemg verlangen altijd bij ons te moigen blijven. 't Is erg, heel erg, als 'n meisje geen an deren wensch meer koestert, dan bi) haar ouders te mogen blijven, zeide Trebitsch met een diepen zuc'ht. Zouden we het met eens met reizen pcobeeren? Het binnentreden van vrouw Kammauf, die de kleine ronde tafel in den erker kwam dek- ken, onderbrak het gesprek. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2