Feuilleton-vertellingen Buitenland NEDERLAND OOK HEDEN GROENTEN- TUIN VAN EUROPA. BRABANTSCHE BRIEVEN. landbouw zijn baisis in eigen land behoeft te verliezen. Een eventueele toekomstige invoer van voe- dergranen zal niet meer prijsdrukkend wer- ken op de in eigen land verfbouwde granen. De prijs, die voor de producten wordt Ibe- taald, zal dan niet afhangen van vraag en aanlbod, maar van de gemiddelde productie- kosten met premie of korting voor de betere of mindere dan gemiddelde kwaliteit. Met deze beheersching van de prijizen moet samen- gaan een regeling en ordening van het han- delsapparaat en aanpassing van de productie, in- en uitvoer. Qm de consument te beschermen dienen de wegen aan te worden gegeven, waarlangs de producten heblben te gaan. Door saneering en regeling van het distrilbutieapparaat, waar- door teVens de bona fide handel wordt be- schermd, is dit te bereiken. De derde taak van de markt-regelende or- ganen is de izorg. dat in tijden van schaarschte iedere volksgenoot zijn rechbmatige portie van het voorgelbrachte ontvangt, de rantsoe- neering, in het bijizonder van de eerste levens- behoeften. Sipr. keerde zich in dit verband tegen den sluikhandel. De dienst van de manktregeling heeft er ook voor te zorgen, dat boer en tuinder het hun toekoanende loon voor hun arbeid ont- vangen. De dienst van den boerenstand zal er o.a. voor heblben te zorgen, dat de band tus- schen boer en erf wordt hersteld en bewaard blijft. Tot slot van zijn betoog trad dr. Posthuma dieper in de taak en de mogelijkheden van den productieslag in Nederland. In de eerste plaats noemde hij de inrichting van de bedrij- ven naar de behoefte van het eigen volk. In het bouwjaar 1940'41 is reeds een eer ste bescheiden stap in deze richting gezet. In 1941—'42 zal de oppervlakte bouwgrond met 100.000 ha worden uitgebreid tot ruim een half millioen ha. Geen- plekje mag ongebruikt blijven en een venbetering van de waterhuishouding te'zamen met een ruilverkaveling zal, waar dit noodig is, productieivermeerdering mogelijk maken. Voor dit werk is naar spr's meening de Ne derlandsche arbeidsdienst de eerst aangewe- zen instantie. Wiaar de uitbreiding van den akkenbouw hierop niet kan wachten is voor dit moment het scheuren van grasland van urgent belang. Ook het nijpende tekort aan krachtvoer kan ten deele verholpen worden door meer ruJW voeder. Aan den oproep 'bij den aanvang van den productieslag 1941 am meer aardappelen te verbouwen heeft men goed voldaan. Volgend jaar zal de teelt hiervan nog slechts weinig uitbreiding behoeven. Uitbreiding van den graanbouw is echter dringend noodzakelijk. De vier voornaamste slagtwoorden voor den productieslag 1941, welke ook voor het komende jaar van kradht zullen zijn luiden: Nergens braak land; beter gebruilk van het grasland, ook in den winter; veevoeder van eigen bodem en ten vierde meer graan, me^j aardappelen. Als vijfde dringende oproep aan de boeren komt nu hier bij: vedbouwt meer koofeaad. Voorts zijn er nog 6 belangrijke punten, die men niet uit het oog mag verliezen, wil de productieslag worden gewonnen. In de eerste plaats het mestvraagstuk, ten tweede de be- strijding vein sohadelijk gedierte, ten derde de dienziektelbestrijding, ten vierde de zorg voor prima zaai- en pootgoed, ten vijfde het scheuren van grasland en den verbouw van koolzaad. Als laatste belangrijk punt, dat niet mag worden vergeten, noemde spr. de visscherij. Nederland voedt zichzelf, is een moeilijk te vervullen wensoh, doch zal ondanks alle zwarigheden en belemmeringen ernstig moe ten worden nagestreefd. Wanneer in moeilijke oogenblikken een van onze boeren mocht twijfelen, laat hij zich dan de woorden eigen maken, die admiraal De Ruyter eens moet heblben gelbruikt tot de heeren staten en welke luiden; „Indien de heeren staten wil- len, dat ik in het belang van het volk met deze slechte en sleoht uitgeruste schepen den slag tegen den vijand zal winnen, ik zal hem winnen." Een Duitsehe visie op deze zaak. iDe persdienst van het Ned. Agr. Front schrgft De buitengewone omstandigheden, waaron- der wij leven, aldus lezen wij o.m. in de .Deutsche Zeitung in den Niederlanden", de noodizakelijkheid voor Europa uit eigen mid- delen de volksvoeding te verzekeren, heeft hier en daar de vraag doen opkomen of het voor ons land wel te verantwoorden is, wan neer het, inplaats van zich met alle kracht op een zoo groot mogelijke opbrengst van de meest noodzakelijke levensmiddelen als aard appelen en granen toe te leggen, een stuk van den bodem te gebruiken voor den verbouw van groenten, zaden, fruit, ja zelfs van bloem- bollen en bloemen. Ons land was tot op heden altijd de groen- tentuin van Europa. Zal het dit blijven De tuinlbouw in Nederland dateert niet uit de laatste jaren. Reeds in de 14e en 15e eeuw, toen de provincies Noord- en Zuid-Holland de kern vonmden van de Nederlandsche industrie en de dichtst bevolkte deelen van Europa waren, bestond een uitgebreiden en intensie- ven tuinlbouw. En zoo is het in het dicht bevolkte Neder land. waar de boer bovenal graag zelfstan- dig is, waar hij liever onafhanlkelij-k werkt als tuinder op zijn eigen bedrijfje van 1 of 2 ha dan als boerenkneeht op een hofstede van 50 ha, en waar hrj. van geslacht op geslacht de uiterst moeilijken abbeid van de groenten- teelt heeft leeren kennen, tot op den huidigen dag toe gebleveti. Nederland zorgt voor zichzelf met groen ten, vruchten en bloemen; het voert uit en kan een groot deel van Europa van de toch ook noodzakelijke groenten voorzien. Eenige cijfers. In 1938 bijvoorbeeld had ons land een uit voer aan roode kool van 14.000.000 kg, witte kool 15.000.000 kg, uien 108.000.000 kg, augur- ken 31.000.000 kg, tomaten 45.000.000 kg, sla 19.000.000 kg. bloemkool 17.000.000 kg, appels 17.000.000 kg, druiven 10.000.000 kg, enz. ene Hienbij komt nog 52.000.000 kg bloembollen, struiken en boo men, bloemen en bloeimzaden. Alleen aan groenten en vruchten werd in de jaren 1929 tot 1939 voor 70 tot 100 millioen gulden per jaar omgezet. Hieruit blijikt overduidelijk het groote be lang van den tuicrbouw in ons land en voor de landen, die uit Nederland groenten en fruit ontvangen. Het zrjn Rleine bedrijven, die deze gewel- dige massa groenten en fruit voortbrengen betlrijfjes van een tot 3 ha, waarop de eigenaar en zijn familie, vaak zelfs zonder personeel en zonder machines een opbrengfet per are kweekt als nergens in de wereld. (Hierdoor bedraagt de p.acht van de tuin- gronden. welks kwaliteit in werkelijkheid niet veel beter is als een van bouwland, 300 per ha, terwijl gelrjkwaardig bouwland 90 of 100 per ha kost Deze bedragen zijn in vergelijking met an- dere landen hoog. Maar welke oplbrengsten dan ook in W-est-Friesland, in Zuid-Holland en andere tuinbouwgebieden in ons land aan aardappelen, kool, druiven en aardibeien be- haald worden, is voor een oningewijde haast onbegrijpelijk. En toch blijft onder de tegenwoordige om standigheden de vraag: Zou het voor de Europeesche volkerengemeenschap niet van meer beteekenis zijn, als de bodem, die nu als tuingrond gelbruikt wordt. ingeschakeld werd tot tarweland, bestaan. De Deutsche Zeitung" meent van niet, om- dat niet alleen ons land, doch "een groot deel van West- en Midden Duitschland zijn groen ten, bloemen en vruchten zou moeten ont- beren. Borvendien zou, wanneer alle tuindersgrond met tarwe bezaaid werd,- zoo toont de „D.Z." met cijfers aan, de opbrengst hiervan slechts 5 toedoen aan het huidige aantal tonnen tarwe, dat geoogst wordt. En delze 150.000 ton tarwe wegen ook ons inziens niet op tegen de ettelijke kilo's koste- lijke groenten e.d., die nu van dezen bodem komen. Zoo is de vraag, in den aanvang gesteld, dus geen vraag meer, maar een wedt! ONTSLAGVERGUNNLNG VOOR PERSONEEL IN AKKERBOUW- EN VEEHOUDERIJBEDRIJVEN. Krachtens het bepaalde in het eerste uit- voeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken be- treffende de verorddning van den rijkscom- missaris inzake het beperken van werk, is de directeur-generaal van den arbeid bevoegd uitzonderingen vast te stellen op den regel, dat het aan leiders van ondernemingen ver- boden is werknemers te ontslaan, tenzij art. 1639p van het burgerlijk wetboek op hen van toepassing is. Gebruik makende van deze bevoegdheid. heeft de directeur-generaal van den arbeid, de leiders van akkerbouwbedrijven en veehouderijbedrijven, die niet gecombi- neerd zijn met bedrijven van anderen aard, vergunning verleend om mannelijke arbeiders, die korter dan gedurende acht maanden per kalenderjaar bij hen in dienstbetrekking zijn, te ontslaan, onder voorwaarde, dat in het bedrrjf een genoegzaam aantal manne lijke arbeiders van 14 jaar en ouder werk- zaam is en blijft aangehouden. De personeelsbezetting zal als genoegzaam worden aangemerkt indien -zij aan de hier- onder nader uiteen te zetten vereischten be- antwoordt. In uitsluitend akkerbouwbedrij ven zal de leider van het bedrrjf niet mede- gerekend als vaste kern gedurende het geheele jaar een aantal werkkrachten met volledige dagtaak van ten minste een per 12 ha, bedrijfsoppervlakte in het bedrijf aanwezig moeten zijn en daarenboven gedurende de maanden Maart, April, Mei, Juni, Juli, Augus tus, September en October een zoodanig aan tal, dat het aantal werkkrachten, de vaste kern inbegrepen, ten minste een per 8 ha be drijfsoppervlakte bedraagt. Voor akkerbouw bedrijven, gelegen in den Wieringermeerpol- der, en in de veenkolonien is echter als vaste kern een aantal van een werkkracht per 15 ha en tijdens de vermelde acht maanden een werkkracht per 10 ha als een voldoende be- zetting aan te merken. In veehouderijbedrijven, alsmede in gecom- bineerde akkerbouw en veehouderijbedrijven zal de leider van het bedrijf niet medege- rekend als vaste kern gedurende het ge heele jaar een aantal werkkrachten met vol ledige dagtaak van ten minste een per 10 ha oppervlakte in het bedrijf aanwezig moeten zijn. Als bedrijfsoppervlakte komt hiervoor in aanmerking de oppervlakte van den grond. verminderd met 10 ha voor die gevallen. waarin de leider van het bedrijf regelmatig daarin persoonlijk mede arbeidt. Voorts heeft de directeur-generaal bepaald, dat, bij de berekening van de personeelsbezet ting een arbeider van 2,1 jaar of ouder voor een werkkracht, van 20 jaar of ouder voor 0.9, van 19 jaar of ouder voor 0.8, van 18 jaar of ouder voor 0.7, van 17 jaar voor 0,6, van 16 jaar voor 0,5 van 15 jaar voor 0,4, van 14 jaar voor 0,3 werkkracht zal worden gesteld. Ten slotte zij er de aandacht op gevestigd, dat voor ontslag van personeel, dat lahger dan acht maanden in dienst is, of voor ont slag van personeel in gevallen, waarin de hiervoren omschreven personeelbezetting niet aanwezig is, een bijzondere vergunning dient te worden gevraagd bij het districtshoofd der arbeidsinspectie. zijn uit Bangkok te melden. In de eerste plaats acht men het in het belang van den nationalen voorspoed onder de nieuwe con stitute noodzakelijk den aanwas van de be- volking te bespoedigen. Men wil daarom de geboortebeperking bestrijden. Voorts heeft het ministerie van binnenlandsche zaken be paald, dat maatregelen tegen luchtaanvallen moeten worden genomen. Men verwacht, dat de bevolking spoedig zal worden aange- maand schuilkelders in te richten. Tegelijkertijd met het bericht van de aan- komst te Singapore van een Britsch konvooi van 31 schepen, wordt uit 'Saigon bekend ge- maakt, dat daar 48 schepen aankwamen met Japansche troepenversterkingen. Uit Neder- landsch-Indie wordt gemeld, dat brigadier- generaal H. B. Clagett, de commandant van het luchtwapen van de Philippijnen, op Java een conference heeft gehad met Australische en Nederlandsche militaire autoriteiten. Het doel van zijn reis was om de mogelijkheden voor de levering van oorlogsmateriaal van de Philippijnen naar Nederlandseh-Indie te be- studeeren. Nederlandsch-Indie hoopt zoo spoedig mogelijk 600 kleine wagens uit de Vereenigde Staten te ontvangen, zoogenaam- de Blitz-buggies. Clagett zeide, dat, ofschoon I er een overeenkomst bestaat, dat de Ver eenigde Staten Nederlandsch-Indie in geval van oorlog zullen helpen, daarnaast toch geen geheime overeenkomst bestaat. Uit Serawak op Borneo wordt de samen- stelling van een militaire formatie zooge- naamde Serawak-rangers gemeld. Comman dant is majoor Pegler. De hoofdstad Kuching en de stad Miri zijn tot militaire verdedigings- zones verklaard. Talrijke kinderen en vrou- .wen uit Borneo zijn in Singapore aange- komen, waardoor in weerwil van het georga- niseerde vertrek der Japanners gebrek aan kwartiermogelijkheden ontstaan is. Naar men zegt heeft een gedwongen evacuatie van de Oostelijke districten van Borneo plaats. De weggevoerden reizen voor het grootste deel naar Australie door. VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJ K VERBR ANDING. De vereenigdng voor facultatieve lijkver- branding te 's Gravenhage heeft op Zaterdag 16 dezer aldaar haar jaarlijkscfae algemeene vergadering geQjouden. Ter vervanging van den heer Abrahams, die venzocht had niet voor een herkiezing in aanmerking te komen, werd als lid van het hoofdbestuur gekozen de heer M. J. de Moor te Amsterdam. Met bijna algemeene stemmen werd beslo- ten tot het doen bouwen van een tweede cre matorium der vereeniging te Zwolle. Mr. Dr. J. H. CARP PRESIDENT VAN HET VREDESGEREGHTSHOF. De persdienst van de N.S.B. meldt, dat mr. dr. J. H. Carp, die de vorige week is benoemd tot raadsheer in het gereahtsliof te 's-Graven- hage, en tevens tot lid van het vredegerechts- hof, bij een besluit van den .secretaris-gene raal van justitie van 18 Augustus is benoemd tot president van het vredegeredhtshof. wegrukt, de wereld in kennis te stellen van de onmenschelijke methoden van Engeland, die zonder eenige rechtvaardiging tegen ons gebruikt worden. Het geweten der wereld zal daarover een oordeel vellen". ROOSEVELT OVERLEGT MET MINISTERS. President Roosevelt heeft met Stimson, minister van oorlog, en Knox, minister van marine, een vertrouwelijke bespreking ge- voerd, welke een uur duurde, zoo meldt de New York Times uit Washington, In aan- sluiting hierop werd ook de minister van bui- tenlandsche zaken voor een bespreking in het Witte Huis ontboden. Manuel Quezon, de president der Philip pijnen, heeft in een radioboodschap aan Wal lace, den vice-president der Vereenigde Sta ten, naar Domei uit Manilla meldt, verklaard, dat de Philippijnen zich bij de Vereenigde Staten zullen aansluiten voor het geval Amerika den oorlog verklaart. Hij zinspeelde op de mogelijkheid van versterking van de Philippijnen door het leveren van vliegtuigen, kanonnen en ander oorlogsmaterieel door de Vereenigde Staten. Naar de Jomioeri Sjimboen meedeelt, zal het te iSjanghai gestationneerde Amerikaan- sche marine-corps Maandag met 1000 man worden verminderd. De blijvende 500 man zullen kort daarop de stad verlaten. De hier door vrijgekomen 1500 man zullen naar Ma nilla worden getransporteerd ter versterking van het Amerikaansche garnizoen op de Philippijnen. Ulvenhout. Amico, Na den overdadi- gen regen van de leste week, begosten Zaterdags de lochten weer te kleeren. 'n Zilver zonneke gong zwakskes gloren aan den kleurloozen hemel; werendig, zoo nou en dan streepten weer schaduws den blaauwen steenweg, die, gansch proper gespoeld, er nou uit- zag of ie veur den komenden Zondag 'n JAPANSGH-CHINEESCHE SAMEN- WERKING GEWENSCHT. DE VERHOOGING VAN DE OI DERDOMS- EN INVALIDITEITSRENTEN. Het besluit van de secretarissen-generaal van sociale zaken en financien, waarbij de invaliditeits- en ouderdomsrenten zijn ver- hoogd, is op 16 Augustus j.l. verschenen. Aangezien het betrekking heeft op meer dan 260.000 loopende renten en er voor al deze gevallen een ambtelijk onderzoek noodig is. kan niet aan alle rechthebbenden onmid- dellijk de volledige bijslag worden gegeven, waarop zij ingevolge dit besluit van Juli 1941 af recht hebben. Aan alle rechthebbenden, van wie reeds nu kan worden vastgesteld, dat zij voor bijslag in aanmerking komen, wordt daarom, met wel- willende medewerking der postkantoren, op de kwitantie, welke in September a.s. betaal- baar is, voorloopig een bijslag van 25 pet. ge geven. Eenzelfde bijslag wordt gegeven oyer de bedragen der kwitanties van Juli en Aug. In totaal ontvangt iedere rechthebbende in September dus een bijslag van 75 procent. Mocht aanspraak op een hoogeren bijslag be staan, dan gaat deze eveneens Juli 1941 in. Men wordt dringend verzocht geduld te willen hebben en zich niet met verzoeken om be spoediging tot de rijksverzekeringsbank en tot de raden van arbeid te wenden. Al het mogelijke zal worden gedaan om de noodzake lijke werkzaamheden, die uit den aard tijd- roovend zijn, zoo vlug mogelijk te doen ver- loopen. Op de renten, toegekend na 1 Juli, zal eveneens zoo spoedig mogelijk de verschul- digde bijslag worden betaald. Personen, die in het genot zijn van een rente, toegekend ingevolge een door hen krachtens art. 10 of art. 24 der Ouderdoms- wet 1919 gesloten verzekering, en zij, die een vrije invaliditeits- of een vrije ouderdoms- rente krachtens art. 93 of art. 94 der Invali- diteitswet genieten, hebben geen recht op een bijslag. DE SPANNING IN HET ZUIDEN VAN DEN PACXFIC. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Woensdagmiddag: Onder den titel ,,oorlogsvoorbereidingen in Nederlandsch-IndiS" publiceert de Deutsche Allg. Ztg. een bericht van haar bijzonderen verslaggever te Bangkok, waarin deze mel ding maakt van maatregelen, welke in het Verre Oosten, ook in Nedelandsch-Indie, wer- den getroffen. Twee belangrijke regeeringsverklaringen De Oost-Aziatische autarkie. Na een verblijf van drie maanden in Japan is Honda, de Japansche ambassadeur te Nan- kiifg, te Sjanghai aangekomen. In een onder- houd met de pers zeide hij, dat de ontwikke- ling van den wereldtoestand een Japansch- Chineesche samenwerking dringend noodig maakt. Hij zeide, naar D.N.B. meldt, voor- nemens te zijn na aankomst te Nanking een Chineesch-Japansche commissie te benoemen om dit doel te bereiken. Ogoera, de Japanscheminister van finan cien heeft voor het eerst sedert zijn benoe- ming voor de vereeniging van Japansche bankiers en financiers een rede gehouden. Sprekende over de blokkade van de Japan sche saldi door de Vereenigde Staten en Engeland zei hij, dat industrie en economisch leven van Japan hierdoor nauwelijks worden getroffen, daar met het oog op de mogelijk heid van dezen maatregel omvangrijke voor- bereidingen waren getroffen. De tegen Japan gevoerde economische oorlog heeft ertoe ge- leid de Oost-Aziatische autarkie te verwezen- lijken. Ogoera riep zijn toehoorders op het aanwezige kapitaal zoo te gebruiken, dat steeds rekening wordt gehouden met de drin- gendste eischen van de nationale economie. De banken en financieele ondernemingen die- i tot overeenstemming te komen om de oorlogsindustrie zoo veel mogelijk te finan- cieren. Ten einde verspilling van benzine te voor- komen heeft de regeering tot een drastische beperking besloten. S.P.T. meldt uit Camberra: Het Australische huis van afgevaardigdep is wederom in geheime zitting in tegenwoor- digheid van Menzies bijeengekomen. Aange- nomen wordt, dat de intemationale toestand speciaal die in het Verre Oosten, onderwerp der bespreking heeft uitgemaakt. DE A.S. CONFERENTIE TE MOSKOU. Uit Moskou verneemt United Press: Stalin heeft den ambassadeurs van Enge land en de Ver. Staten laten weten, dat hij spoedig een samenkomst der drie-mogend- hedenconferentie te Moskou wenscht. Roosevelt heeft tijdens de persconferentie, volgens United Press gezegd, dat er nog geen besluit is genomen, of de Ver. Staten al dan niet een delegatie naar Moskou zullen zenden. NOORD-AFRIK AAN SOME ECONOlMISCHE CONFERENTIE GEOPEND. Het D.N.B. meldt uit Vichy: Onder voorzitterschap van den algemeen gevolmachtigde der Fransche regeering in Noord-Afrika, generaal Weygand, is te Al giers een groote Noord-Afrikaansche econo mische conferentie begonnen. Op deze confe- rentie zal het vraagstuk betreffende het op- voeren van de ravitailleering van Frankrijk door de bezittingen in Noord-Afrika bespro- ken worden, teneinde de voedselpositie in het bezette en onbezette gebied te verbeteren. Naar verluidt, zijn reeds maatregelen ge nomen om het grootste deel van den Noord- Afrikaanschen graanoogst naar Frankrijk te verschepen. De Fransche zender te Dzjiboeti, die, na eenige maanden om technische redenen ge- zwegen te hebben, zijn uitzendingen heeft hervat, heeft zich gekeerd tegen de Engel- sche blokkade. In de eerste uitzending zeide de omroeper onder meer: Sedert een jaar zijn wij bloot- gesteld aan een blokkade die op geen enkele wijze gerechtvaardigd kan worden. Er is een beangstigend gebrek aan levensmiddelen ont staan en de honger eischt dagelijks meer siachtoffers. Wij hebben derhalve besloten, alvorens een algemeene hongersnood ons goeie beurt" had ge- kregen mee den luiwagen. De koeienwei, die daar, naast den weg, wekenlank gelegen had lijk 'nen stoppelakker na den oogst, zoo geel, zoo dun, de koeienwei stond weer vol nuuw gras. Ze r66k malsch naar 't regenwater, dat hier en daar, op lage plekken, nog te blinken stond tusschen t versche gras. 'n Windvlieske beefde over de voile Mark, die op lage plekken, over de wei vloeide. Ruim roosch 'nen pittigen Zuidooster deur 't voile geblaart, dat lekker droogwaaide. Den boomSchors zat mee groenen beslag, zoo had 't water er dagenlank teugen aan ge stagen. Den anderen dag, Zondag, in de vroegte, zat den hemel dicht. 't Was donker in ons kerkske. 't Klokkentouw hong te beieren van den wind, die daarboven deur den toren spookte. Ge hoorde den waai schuren langs de hooge muren en beeren van den bouw; de toppen der poppels veegden langs de boog- i ramen, wier kleuren dof te schemeren ston- den teugen den vroegen regenhemel. De kerkbank was klam, de tegelpajen sloe- gen nat uit. Maar de k5ersenvlamkes op den altaar glorieerden fel in alien stroeven duister, die hong in de kruisbogen, in diepe hoeken, in 't hooge gewulft; die wemelde om 't keersenlicht. Bij 't uitgaan van de kerk tuurden de kerk- gangers naar den dag onder den boog van de deuren. Maar 't was droog gebleven! Wel viel onder den toren op 't kerkplein veul werlwind, maar 'k zou gezeed hebben: de lochten waren dunner! Ja! Ziedewel! Daar rechts, boven de bosschen, daar dreef 'n zilveren zonneschijf deur den hemel. En onder 't gaan naar huis, mee de twee klein- mannen, zag ik nou en dan heel efkes onzen langen schaduw over den properen steenweg. ,,Wat zoude'r van denken, opa?" vroeg Dr6 HI. Droog weer, jonk! Droog weer! Zdkers tot den avond!" „Wat dunkt jou, Eeker-" vroeg ik. ..Kweetnie, baas. - k Gaai straks naar ons- thuis en van 'nen druppel regen za k nie smelten, ee zee-t-ie gezellig-egoistisch. 't Kwam uit als ik gedocht had. De loch ten wierden steeds dunner, den wind flierde ze uit malkaar! En eer 't tien uren was scheen de zon, al was 't dan van achter 'nen dunnen tule, die 't zonnelicht temperde. Trui was naar de late mis, den Eeker stond z'n eigen op te poetsen om naar. z'n Moeder te gaan, den Drd zat zijnen wekelijkschen brief naar Amsterdam weg te schrijven. Daarna gong ie 'n uur rijen. Bles stond ge- 't Was wel 'n bestig uurke nou, om wat te gaan bosschen; 'nen buitenmensch hooit in d'open locht! 'k Vatte mijnen stok, 'k gong stappen. m de blaauwe boschdreven wemelde t teere zonnelicht binnen als deur gebrand glas. Hier en daar hong 'n herfstvlamke te branden in de dichte blarenkroonen. Over de wegels lag 't dooie hout gespreid dat deuze week, mee 't straffe weer was losgeslagen uit 't geboomt. 't Was lekker hier. De natte geuren van 't zatgedrenkte hout, van den zachten blarenbojem en uit de voile greppels dreven op 't windeke deur 't blaauwe bosch. Eekers glipten langs den zachten schors, lijk 'n lichte streep glee rap 'n wit konijn over den donkeren boschbojem. Veugeltjes hoord-n-ik niemeer. Ze zijn deus trj in den rui, 'k zag hier en daar 'n pluimveerke drijven op 'nen zwarten, boorde- vollen greppel. Gunderwijd, 'n open groene plek, stonden rechte sparren te spiegelen om 'nen plas. 't Boschwasveranderd! De kleu ren den bojem, ja de geuren, alles was anders dan 't heel den heeten zomer was ge- W€6St Daar zompten peerdehoeven mee zachten dreun deur de natte stilte. Den ruiter was nog wijd weg. Maar den doffen echo van den peerdedraf vulde 't heele bosch. Daar wierd straf gerejen, in ieder geval! Hah, daar wijd weg, daar zag ik den ruiter gagn. Hij zwaaideDan moest 't den Dre zijn! Efkes kwam de zon ten voile deur. Nou zag ik den glanzenden Bles, lijk 'nen schicht langs de boomen. Hij w&s 't, ja! En plazierig sloeg ik m'nen stok teugen deh zachten eek van 'nen eik, dat sapspetterkes in m'n ge- zicht sprongen. 'k Liep wljer. Kuierde deur den s ne gen dag, zonder gedachten ennevaneigens. kwam ik uit bij Hanneke. Ze waren in den hof, Frank, Hanneke en den kleinen Vic. Hanneke was aan t tuinie- ren, den Frank zat veur't boschhuis de krant te lezen, den kleinen Vic lag te slapen in den wagel. Ze hadden me nie gehoord, Hanneke stond te rijven. Ik kost nie anders, dan efkes deus tafc- reeltje lachend bespieen, hier tusschen Je beuken vandaan, in 't eikstruweel. Als nou den Vic z'n groote stem hier galmen kost, - 't was pas compleet! 'Nen hoogen fluittoon klonk ier uit den huis. Wat klonk dat schoon in't bosch. Han neke keek lachend om naar den Frank, die toen braaf z'n krant weglee en naar binnen gong. „Zuinig, hoor" riep Hanneke 'rn na. Frank glimlachte. Ik begreep wel: hij gong 'nen steuvigen bak zetten. EnneHanneke kost dat ook wel nagaan. Weer dreef 't gezomp van peerdehoeven aan. Ik zag hoe ook Hanneke ophield mee rijven, scherp luisterde. Ah! De dochter van kunstschilder den VicEn 'nen ruiter deur de bosschen is zekers gin schoon ge- zichtDan keek ze naar de locht. Naar 't zonneke en'k zag toen werendig heel efkes den Vic! Ja, die zijnen kop draaide sjuust zoo, als ie den buiten opnam. Z'n oogen tuurden op dezelfde manier. Maar er waren nog honderd dingskes, die 'k nie be- schrijven kan, doch krek den Vic gaven lijk ie in m'n gedachten leeft. Wat was ze schoon, deus jonge Moederke, dat onder alles mee 'n schuin oogske den wagel in de kieren hield. Heur beenen waren bloot. 't Zwarte haar golfde in welige strengen om 't blanke kopke, terwijl 'nen zwaren knot rustte op den statigen, blanken nek, trots, fier, schdon! 'Nen lichthlaauwen linnen schort sloot strak om den lenigen leest, 'n wefke om op te eten. Daar kwam den blonden Frank verom. In z'n smettelooze overhemd, den kop locht ge- bruind. ,,Zuinig geweest, jongen?" lachte Hanneke, m bij voorbaat vergevend! „Wijf!" toen pakte-n-ie haar vast als... als... wel als 't m6t, streek alle lokken uit 't edel kopke, hij moest dat weer 'ns goed zien! En sjuust zou ie 'r gaan kussen, als den kleinen Vic tusschenbeie kwam, mee z'n geweldige stem. En 't was 'n wonder van sierlijke snblheid zoo rap Hanneke heur ar- men vol had mee 't jongske, terwijl den Frank even stond te kijken of ie 'n dubbeltje verloren had! Ja, ik kdn die vaderlijke stropkes. van vroeger! Die wefkes zijn alle- maal eender. Afijn, wij ook......! Toen riep ik: ,,mergen samen! Ik ruuk den koffie!" „Ja, je trdft 't Drd!" lachte den Frank en mee 6en hazenrap oogske zag ie naar z'n Hanneke, want den onervaren Frank besefte nog nie, dat z'n wefke al van den beginne af geweten had, dat ie veul te royaal in de koffiebus zou tekeer gaan! Plazierig kwam ie op me af, mee 'nen steu vigen klavier. Dan was Hanneke bij ons, mee 't Vic-ske, dat mee z'n steuvige knuiste- kes Moeders schort probeerde te rinneweeren. Dicht hield ze 'r jongske bij me, maar hij had veur mij gin oog. Hij had trouwens veur niks oog, den baas moest ,,aan tafel" „Hij is toch zoo gezond, Dre, zee Hanneke gelukkig. „Gin wonder, meid, elken teug asem hier in de bosschen, is 'nen paplepel ge- zondheid veur 't jonk. 'k Ben content, dat juilie hier egn! Want... eh... als dieen Bos- tonschen Johnny vandaag of mergen, den true vindt om den Vic over 't water te krij- gen, dan mot ie hier 'nen kleinzeun vinden lijk 'n beer. Ee?!" „Dreheb jijZou je denken.-...., datOch, neenhakkelde Hanneke axhter malkaar; en meteen peile heur oogen in me, datdat ik ook begoet te stotte- ren. ,,Kek 's, Hanneke, ik... kik... 'k heb den Vicden witten tooven5er lijk ik 'm alto noem, alal zooveul wonderlijke din- gen zienbereikenmee humvan hum durf ik allesmaar ook &lles te ver- wachten!" Heur lipkes wierden wit. 't Jongske bleer- de. Maar ze hoorde 't nie en tdch. ze stond 'm in d'armen zachtkes te wiegen. De zenuw- kes naast heuren mond sprongen onder de soepele, blanke huid. Heur oogen verglaas- den. Dan: „dus jij„Dus ik, Hanneke. als ik 'm vandaag of mergen over m'nen erf zie stappen, dan Toen sprongen twee knikkers van tranen in heur oogen. „Dan zal ik wel stapelgek zijn van plazier, maar nie van schrik!" Deur de tranen heen begost Hanneke te glimlachen. Dan zee ze: ,,Dr6bedankt! Frank zeiochneenIk ga eerst m'nborelingske" voeden! (Als ze blij is, praat ze altij 'n woordeke Brabantsch ziede ,,Vijf minuten, Dre!" ,,A1 is 't 'n kwartier, lot 'm maar schran- sen, meske!"' ,,Dre", zee den Frank seerjeus: ,,geloof jij, wat je daar zei aan m'n vrouw?" TjaFrank! Den Vic, hij is jouw schoonvader, maar ik\ken 'm langer dan gij, misschient ook 'beter, den Vicallee, die heeft maar eenen baas! Z'n hart! Z'n hart stuurt 'm naar hier; dus Frank trok 'ns aan z'n pijp, peisde, schud- de dan lankzaam z'n hoofd. En zee: „ditkanniet, Dre. En tdch diepin heeft Hanneke jouw overtuiging. Kom 'ns mee!" Hij trok me naar de ramen van den Vic zijnen atelier. Ik stond stijf. Daar stonden verschillende dingen weer van vroeger! En op de oude plots. Den ezel, de teekentafel, de groote, ronde kolomkachelzelfs..,-... zelfs lag 'n pijp gereed op 't groote teeken- blad. „Frankzee ik. „Ja, Drd! Z66 sterk gelooft ze erin. Iederen dag komt er weer wat nieuws en maneer d&t op z'n goede plaats staat...!" „Daar staat zelfs 'nen rol pampier...!' -Die is gisteren aangekomen. Recht van de fabriek. 't Is het merk van Vader, naar ze zegt. „Frank, ma... mag ikmag k daar ns binnen?'" „Hanna heeft den sleutel jong Weer keek ik deur de ramen. En ik hoor de hern zeggen„zelfs de werkster mag er niet binnen. Hanna maakt alles iederen dag schoon! ,JEn daar staat 't ouwe Mevrouwke zaliger", zee ik zachtkes. Op de eigenste plek ,,Ja, dat schilderij heb ik mee moeten sjou- wen uit Zwolle." Daar kw&m Hanneke. Gereed mee heur moedertaak. Den beerendresseur sUep al- weer. Bulkte van den freet. Als ze me zag, veur de ramen van den atelier, dan kreeg ze 'n 'nen vuurrooien bios over 't blanke kopke. Zwijgend stopte zij d'r Vic'ske weg. Spreid- de zurgzaam 'nen tulen doek over den wagel. gee dan: „koffieDre. Frank?" 'k Heb maar nergens meer over gesproken. Dingen, waarvan den mensch vol is, daar over zwijgt ie soms t liefste. Maar ik heb ook nog 'n paar dingskes van den Vic, die motten toch ook in den atelier, 'k Zal ze aan Hanneke geven. Vaneigens? Vol. Veul groeten van Trui, Dr6 HI, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t. a. v. DRE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 6