ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLADVOOR ZEEUWSCHtVUANDEREN No. 10.257 VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1941 81« Jaargang Buitenland EERSTE BLAD DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. het teeken der overwinning in den strijd tegen het bolsjewisme TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMJDNTSPRIJSBinnen Teraeuzen f 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het bnitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Flrma P. J. VAN DE SANDE Directeur: I. van de Sande. GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTTBNper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Har.delsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. tnzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakt bekend: In het Zuiden van de Oekraine heb- ben formaties der Waffen-S.S. de haven- en industriestad Cherson, aan de mon- ding van den Dnjepr, genomen. De slag in het gebied om en ten noor- den van Gomel is, zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld geeindigd met een zware nederlaag voor de sow- jet-weermacht. Divisies infanterie, ge- motoriseerde en gepantserde divisies hebben in samenwerking met de lucht- macht deelen van zeventien divisies in fanterie, vijf divisies cavalerie, twee pantser- en een gemotoriseerde divisie, alsmede twee over land aangevoerde brigades luchtlandingstroepen verslagen, vernietigd of gevangen genomen. De bloedige verliezen van den vijand zijn op nieuw zeer groot. Het aantal gevange- nen is tot 84.000, het aantal kanonnen tot 848 gestegen. Bovendien vielen 144 pantserwagens en twee pantsertreinen in onze handen. Tusschen het Ilmen- en Peipusmeer werd na hevige gevechten, welke ver- scheidene dagen hebben geduurd, een door den vijand zwaar versterkte en bij- zonder hardnekkig verdedigde stelling doorbroken. De steden Nowgorod, Kin- gisepp en Narwa zijn genomen. Onze troepen zetten hun zegevierenden op- marsch voort. Formaties van de luchtmacht hebben den uit Odessa en Otsjakow over zee vluchtenden Sowjet-troepen, alsmede vijandelijken colonnes ten Oosten van de bocht aan den Dnjepr, opnieuw zware verliezen toegebracht. Zij brachten op de Zwarte Zee een transportschip van 6000 brt. tot zinken en beschadigden drie andere groote koopvaardijschepen. Bij. een aanval op de Britsche kust hebben motortorpedobooten een krachtig beschermd vijandelijk konvooi aangeval- len en een tankschip van 5000 brt. en een vrachtboot, van 4000.brt. tot zinken gebracht. Gevechtsvlieg-tuigen hebben in het zeegebied om Engeland overdag uit een konvooi een vrachtboot van 3000 brt. vernietigd. Aan de Kanaalkust verloor de Brit sche luchtmacht tijdens luchtgevechten vier jachtvliegtuigen. Vier andere Brit sche vliegtuigen werden door mijnvegers en patrouillevaartuigen neergeschoten. Een poging van enkele Sowjet-bom- menwerpers om in den nacht van Woens- dag op Donderdag het Noord-Duitsche kustgebied aan te vallen, leverde geen resultaat op. OPROEP. Leg diables du Fiihrer. Zoo noeimden de Franschen de S.S. man- nen, die evenals indertijd aan het Westfront nu aan het Oostfront voonwaarts storm em en belangrijike punten bezetten. Las diables du, FUhrer. Een naam die be- wijst, boeveel ontzag de tegenstanders heb ben voor deze dapperen, die zich hebben in- geizet in het Oosten. terwille van hun idealen en terwille van de veiligbeid van Europa. Maar het zijn niet alleen dappere S.S. man- nen die strijden in "het Oosten tegen de ben- den van Stalin. De geheele Duitsche weer- macht, de legers van Finland, Slowakije, Roemenie, Hongarrje en Italie, de legioenen van Zweden, Noorwegem, Belgie, Spanje en... Nederiand strijden mee. Ja, ook Nederland- sche mannen helbben begrepen, dat zij schou- der aan sctaouder met de anderen moeten staan, omdat ook Nederlanid alleen kan blij- ven voortbestaan, indien het bolsjewisime vol- komen vernietigd is. Les diables du Fiihrer de duivels van den Fiihrer daanmede samen te mogen strijden tegen de Sovjets', onze mannen van het legioen stellen er een eer in. En gij Nederlanders, die nog steeds geen besluit genomen hebt. waar wacht gij op? Voelt gij niet hoe eerloos het is. u te ver- schuilen achter argument en, waarvan gij weet dat zij volkomen valsch zijn? Gaat gij voort met het bloed uiwer voorvaderen te ver- loochenen en durft gij dan nog te spreken over onze roemrijke geschiedenis, of schaart u zich adhtex het vaandel van ons legioen? Nederiand levert zijn aandeel in den groo- ten strijd in het Oosten en het is uw plidht uw beste krachten daarvoor in te spannen. Meldt u dus aan bij het Vrijwilligerslegioen Neder iand, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. AGHTER DE SCHERMEN VAN DEN FRANSCHEN GENERALEN STAF. Hoe Nederiand in den oprlog werd gedreven. Duitsch witboek gee t toelichting op dramatische ooriogsdagen van 1940. I. (iV.P.B. i Voor ons ligt een verzameling documenten. Foto-copdeen van de authentieke teksten, van doorslagen en ontcijferde tele- grammen. ,,Tres secret'', zeer geheim, is op de meeste dezer docuanenten gestempeld en op het hoofd van verschilllende brievein staat te leizen: Ministerie van oorlog, oorlogskafoinet of generale ktaf. De onderteekeningen be- staan uit toekende namenReynaud, Weygand en_ Vuillemin. Het is, of bij het lezen van deze sfukken nogmaals het sc-herm werd op- gehaald, dat dichtviel na het einde van een drama, waarvan wij de opvoering niet alleen helbben bijigewoond, doch waarin ook wij een korte, maar tragische rol hebben gespeeld. Want bij het doorlezen van deze documen ten, die gevonden waren op het station van het kleine Fransche stadje La C3harit6, adh- tergelaten door de in paniek vluchtende Fran sche troepen, worden de dramatische dagen van het veeltoewogen jaar 1940 niet alleen op- nieuiw beleefd, maar wij zien tevens het sinistere spel achter de sehermen; wij zien de duistere machten, die het web sponnen aan gene zijde van het oorlogsfront en wij zien hoe Frankrijk's ineenstortinig zich onaf- wendbaar voltrekken moest. Deze zeventig documenten houden, behalve een felle beschul- diging tegen de Engelsche trouweloosheid, het verhaal v§in den eigen oorlog, waarin wij door het drijven der geallieerden werden meegesleurd. OpiiMirscii der geallieerden. Reeds in de besprekingen tusschen de En gelsche en Fransche generale sta-ven, welke in het voorjaar van 1939 hadden plaats ge- vcnden, was de beteekenis van het Belgische en Nederlandsche staatsgebied als uitgangs- basis voor een offensief tegen Duitschland vastgelegd. Bij het uitforeken van den oorlog neemt generaal Gamelin deze gedachte on- middellijk weer op. In een brief aan den Franschen minister-president sohrijft hij: Het binnenmarcfoeeren in jBeligie zou het ge heele voordeel van de Belgische vliegtuig- bases aan onze zijde brengen en den oorlog van de Fransche grenzen verwijderd houden, in het bijzonder van onze noordelijke provin- cien. Bovendien zou een offensieve actie tegen Duitschland van het Belgische- of beter nog van het Nederlandsche gebied uit, een heel wat gunstiger terrein en minder sterke vestigiwerken ontmoeten", Later zijn het diplomatieke voorbereidin- gen ter on'tvouwing van een militaire actie in den Balkan, dan wel vemietiging van Sovjet- Rusland's olieproductie in het Kaukasusge- foded, die meer op den voongrond treden. Ver- volgens is Scandinavie aan de beurt. Afsnij- ding van de Zweedsche erstvoorziening aan Duitschland en bezetting van de Noordsche havens is het leidende idee, dat de politiek der geallieerden in Scandinavie beheerscht en ten slotte wordt na het mislukken van deze pogingen opnieuw aangestuurd op den oorloig in het Westen door een offensief, ge- ric'ht op het hart van het -Duitsche Rijk. Bij ail deze plannen en voorbereidingen blijkt dui- delijk het verschil tusschen de Fransche en Engelsche opvattingen inzake den te voeren oorlog. Het zijn de Franschen, die telkens opnieuw met elhn het tempo opdrijven, die aandringen op een forsch toetasten, het in- zetten van alle beschikbare strijdkrachten, teriwijl de Britsche leiding wel de algemeene plannen onderschrijft, doch huiverig blijft al te waardevolle deelen van haar militaire krachten in de waaigsohaal te zetten. Zjwarte bladzijden in het boek der hlstorie. Zijn de eerste documenten, hoe belangwek- kend ook, slecht* het voorspel voor de komen- de catastrophale gebeurtenissen, de laatste documienten zullen eenmaal in de wereldge- schiedenis geboekstaafd worden als de zwart- ste bladzijden uit de Engelsche geschiedenis. Frankrijk, noch militair, nocth economisch in staat een oorlog te voeren. heeft zich, ver- trouwende op de Engelsche beloften. op leven en dood met dit land verbonden, om in de beslissende uren van den traigischen eindstrijd trouiweloos in den steek te worden gelaten. Op 16 Mei vraagt Gamelin aan Londen, waar de beloofde tien escadrilles jachtvlieg tuigen blijVen. Op 17 Mei meldt de generaal, dat het Fransche leger ten zuiden van Mau- beuge in zware gevechten is gewikkeld en verlangt dringend den inzet van het Britsche luchtwapen. Op 22 Mei telegrafeert minis ter Reynaud aan Ghurchill, dat ondanks de orders van generaal Weygand en ondanks de Engelsche verzekerinig, het Engelsche leger de stad Arras ontruimd heeft, terugtrekt naar Dulnkenken, en daardoor direct verantwoor- delijk is voor het verliezen van den slag in Vlaanderen. Steeds wanhopiger worden de Fransche smeekibeden. De Engelsche troe pen hefbtoen zich te Duinkerken ingescheept, Frankrijk moet de geheele last van den oor- lcg torsen. De slag woedt thans aan de Somme en Oise en van dezen slag, aldus een telegram van Reynaud aan Churchill, hangt het lot van Frankrijk en Groot-Brittannie af. ,,Het ware ontoelaatbaar, wanneer niet de strijdkrachten van beide landen in haar ge- heel in dezen strijd werden geworpen. Onder deze omstandigheden begrijp ik niet, waarom u er in volhardt, om voor de bescherming van Uw falbrieken het meerendeel van Uw lucht- strijdkradhten in Engeland te houden. Ik ver- zoek U met den meesten aandrang oramiddel- lijk 500 jachtvliegtuigen naar Frankrijk te sturen, waar vliegvelden gereed zijn, om deze te ontvangen." Kwestie van leven en dood. Nog eenmaal, als het S.O.S. van een zin- kend sdhip, wordt een laatste wanhopige poging gedaan am Engeland te bewegen de luchtmacht in te zetten. ,Het is een kwestie van leven of dood'' schrijft generaal Vuille min, de oppertoevelhebber van het Fransche luchtwapen. Engeland antwoord niet! Zoo werd de kloof gesohapen tusschen de landen, die eenmaal elkaar plechtig beloofden te samen te strijden tot het bittere einde. Na den Fransch-Ouitsdhen wapenstilstand zal de verwijdering tusschen beide landen zich ont- wikkelen tot een open vijandschap. Want .voor Frankrijk was de inzet van dezen strijd alles, voor Churchill golden, toen Frankrijk verloren was, de eenmaal gegeven beloften niet meer. Was de partij in Frankrijk verloren, welnu, dan had Engeland geen belang meer bij dat land. Dit dirigeerde zjjm beslissirug over de wanhopige smeekbede om hulp! HET ITALIAANSCHE WEERM.4CHTS- BERICHT. Het 433ste communique van het Italiaan- scfae hoofdkwartier iuidt: Donderdag hebben Britsche vliegtuigen een aanval op Augusta gedaan. Eenige bur gers werden gewond, de schade is van weinig belang. De luchtafweer kwam snel in actie en schoot een der aanvallende toestellen neer. In Noord-Afrika wordt van het front van Tobroek een snel en doeltreffend optreden van onze afdeelingen tegen vijandelijke aan- vallen gemeld. Nauwkeurig- gericht artille- rievuur trof doelen in de haven en veroor- zaakte branden in de militaire installaties der stad. De stad Benghasi werd opnieuw door Engelsche vliegtuigen gebombardeerd. Er zijn geen slachtoffers, eenige gebouwen werden beschadigd. In Oost-Afrika worden van verschillende sectoren aan het front van Gondar levendige aanvallen en tegenaanvallen gemeld van onze onvermoeibare troepen, die een groote ver- kenningsactie ontplooiden en de pogingen van den vijand verijdelden. De vijand die door de luchtmacht gesteund werd, werd overal met aanzienlijke verliezen teruggeslagen. In het Oosten van de Middellandsche Zee hebben twee Italiaansche torpedovliegtuigen, bestuurd door Untenant Cesare Graziani en tweede luitenant Aldo Forzinetti (waarnemer Untenant Fietro Riva) een geladen petroleum- tankschip van 10.000 ton getroffen en tot zinken gebracht. „WLADIWOSTOK, OPERATLEBASIS TEGEN JAPAN". Het Japansche hlad Hotsji, aldus seint. S.P.T. uit Tokio, schreef Donderdag in een hoofdartikel onder het opschrift Singapore en Wladiwostok" Engeland en de Vereenigde Staten trachten een crisis in den Pacific te forceeren om een aanleiding te hebben, Japan volkomen te isoleeren. Tot voor kort was Singapore het militaire en politieke cen trum van het omsingelingsfront tegen Japan. Onlangs is daar ook Wladiwostok bijgekomen, dat de tweede schakel in de Britsch-Aimeri- kaiansohe blokkade-ketting moet vormen. Het staat vast, aldus gaat het blad voort, dat Engeland en de Vereenigde Staten van deze haven niet alleen e.en steunpunt voor den hulp aan de Sovjet-unie willen maken, doch tevens een operatiebasis tegen Japan. Japan is vastibesloten, besluit de Hotsji, deze nieuwe ontwikkeling met de grootste waakzaamheid te bestudeeren en het blijft op alle mogelijk- heden voorbereid. BESCHERMING DER OLIEBRONNEN IN IRAN. Naar men te Vichy uit Teheran verneemt, treft de regeering van Iran aUe mogelijke maatregelen ter bescherming van de waarde volle oliebronnen. Er bevindt zich thans een uitgestrekt cordon van politie en militairen om de olievelden. Voor het verkeer zijn slechts bepaalde wegen vrij gehouden. A.N.P.) BOLSJEWISTISCHE STRIJDMETHODEN. Bij de gevechten rondom Kirowo waren 14 Augustus twintig gewonde Duitsche soldaten bij hun troepenonderdeel ten achter geraakt. Zij konden zich in een klein Oekrainsch dorp aanvankelijk verbergen. Enkele licht ge- wonden gelukte het met steun van hulpvaar- dige Oekrainers de Duitsche stellingen weer te bereiken. De andere zwaar gewonde Duit sche soldaten werden door de Oekrainers ver bonden en in hun huizen ondergebracht. Den volgenden dag verscheen in het dorp een afdeeling Sovjet-soldaten, die door den bur ger opmerkzaam waren gemaakt op de aan- wezigheid van gewonde Du'itschers. De bols- jewiki drongen de huizen binnen en schoten of sloegen de weerlooze gewonde Duitschers dood. De Oekrainers werden met kolfslagen en bajonetsteken mishandeld, omdat zij zich het lot der gewonde Duitsche soldaten had den aangetrokken, aldus D.N.B. Een in het gebied van Narwa oprukkende compagnie Duitsche infanterie had op een plek onder toezicht van een onderofficier der sanitaire afdeeling twaalf gewonden achter- gelaten, die later vervoerd zouden worden. Kort daarop verscheen echter op deze plek een troep slechts gedeeltelijk in uniform ge- stoken bolsjewiki. Zij omsingelden hun lig- plaats en drongen van alle kanten tot de weerlooze gewonden door. De onderofficier kreeg verscheidene bajonetsteken in het on- derlijf en in den rug en werd door een kolf- slag gedood. De bolsjewiki d-oodden alle ge wonden door hun den schedel met de kolf in te slaan en met bajonetten te steken. De onder officier die zwaar werd gewond, was de eenige die er levend afkwam. OPROEP VAN MAABSOHALK WOROSJILOW. Het D.N.B. meldt uit Helsinki: Maarsehalk Worosjilow heeft Donderdag- ochtend vroeg in een door de Moskousche radio verspreiden oproep de bevolking van St. Petersburg aangespoord ,,als een man voor de verdediging van de stad op te staan". Naar in den oproep verder wordt gezegd, moet de bevolking „de verdediging van de stad versterken". Vooral is het noodig, de productie van oorlogsmateriaal te verhoogen. De oproep eischt waakzaamheid en onbarm- hartigheid jegens lafaards en saboteurs. HET NON-STOP OFFENSIEF DER ENGELSCHEN. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt heeft de Duitsche luchtafweer het zoogenaamde non-stop offensief der Engel- schen tot een ..Britsch Smolensk in de lucht." doen worden. Alle pogingen van het lucht wapen van Groot-Brittannie over de Duitsche afweermuur aan de Kanaalkust te komen, zijn evenlzeer door het ooncentrische vuur der Duitsche wapens verijdeld als de doorbraak- pogingen van hun Russische bondgenooten, tot wier ontlasting deze pogingen tot binnen- dringen werden ond era omen. Sedert het foe- gin der pogingen tot ontlasting van hun Sowjetbondgenooten verloor het Britsche luchtwapen bij dag- en nachtaanvallen in totaal 931 vliegtuigen, zonder rekening te houden met hun eveneens naar verhouding sterke verliezen in Noord-Afrika. Bovendien moet hij de beoordeeling van deze cijfers rekening worden gehouden met het feit, dat de Engelschen in het tijdvak van 22 Juni tot 20 Augustus verscheidene dagen geeei pogin gen hebben gedaan om binnen te dringen. Van wellicht nog beslissender beteekenis dan de vliegtuig verliezen is voor het Britsche luchtwapen het verlies van talrijke vliegers. Neemt men de bemanning van ieder vlieg tuig aan op in doorsnee drie man, dan hebben de Engelschen alleen sedert 22 Juni 1941 ongeveer 800 vliegers enkel bij htm pogingen tot binnendringen in het Westen verloren. Behalve een groot aantal dezer Britsche vliegers, die levend in Duitsche gevangen- schap geraakten, werden velen als lijken geborgen. AANVALSGOLVEN VAN DE SOWJET- INFANTERIE MISLUKTEN IN HET DUITSOHE VUUR. In aanvulling op het weermachtsbericht van Donderdag verneemt het D.N.B. van militaire zijde: Vandaag wordt de tweede maand van den veldtooht tegen de Sowjets afgesloten. In deze twee maanden heeft de Duitsche weer- macht in het Oosten letterlijk bovenmensche- lijke dingen gedaan. Ze staat in het alge- meen, naar de hemelsbreedte gemeten, zes tot achthonderd kilometer van haar begin- stellingen in voortdurende voorspoedige ge vechten met de Sowjettroepen. Ze heeft in die twee maanden de in aantal menschen en materiaal sterkere Sowjetlegers in verschei- den groote vernietigende gevechten zonzeer uit elkaar geslagen, dat ze zich gedeeltelijk in wanorde moesten terugtrekken en tevens belangrijk oorlogsmateriaal in groote hoe- veelheden moesten prijsgeven. Bijzonder op- merkelijk zijn de cijfers omtrent buitgemaakte en vernietigde pantserwagens en vliegtuigen, die eens de kern vormden van de offensieve kracht der Sowjetlegers. Volgens de tot dus- ver ontvangen berichten zijn ongeveer 14.000 pantserwagens, meer dan 14.000 stukken ge- schut, waaronder pantser- en iuehtafweer- kanonnen en meer dan 11.000 vliegtuigen buiten gevecht ggsteld. Tegelijkertijd werden meer dan 1.200.000 soldaten gevangen genomen. Daar de weer- machtsberichten er telkens weder op hebben gewezen, dat de bloedige verliezen der Sfow- jet-Russen een veelvoud der gevangenen be- dragen, kan in totaal worden aangenomen, dat ongeveer vijf millioen buiten gevecht zijn gesteld. Doch ook de terreinwist der Duitsche en samenwerkende strijdkrachten in de afgeloo- pen twee maanden van den strijd is geweldig. Galicie, Bessarabie en de Westelijke Oekraine tot aan den Dnjepr zijn op zeer kleine stqk- ken na vrijwel in Duitsche handen. Hetzelfde geldt van Wit-Roethenie en de Baltische lan den tot aan de Finsche Golf. Dat is een op- pervlakte van, ruw geschat, 870.000 vierk. km., dus meer dan het Duitsche rijk en de nieuw daarbij gekomen gebieden in het Oosten en Westen en het protectoraat Bohemen en Moravie evenals het goevernement-generaal. De Sowjetunie heeft haar belangrijkste havens aan de Zwarte Zee en een deel van haar be- langrijke Oekrainsche industriegebieden ver loren, en de beste daarvan wordt onmiddel- lijk door de Duitsche troepen bedreigd. Ver der heeft de Sowjetunie in feite haar in de jaren 193940 naar het Westen vooruitge- schoven machtspositie en haar positie aan de Oostzee verloren. Ook haar eenige Europee- sche mogelijkheid tot onmiddellijke aanslui- ting hij het wereldverkeer in het gebied van de IJsZee wordt reeds bedreigd door de Duit sche en Finsche troepen, die in Karelie en op het schiereiland Kola oprukken. Daar ook het Duitsche luchtwapen de wapeningsindustrie in het gebied van Moskou reeds gevoelig heeft getroffen zal het voor de Sowjetunie moeilijk zijn binnen afzienbaren tijd het door de uit- werking der Duitsche wapenen ontstane ge- weldige verlies aan wapens en materiaal te compenseeren. Hoe Odessa wordt geteisterd. Duitsche verkennlngsvliegtuigen bevesti- gen de verschrikkelijke vernietiging, die onder den geconcentreerden aanval der Duitsche en Roemeensche formaties en onder den hagel van ijzer der Duitsche artillerie en gevechts- vliegtuigen boven de in Odessa opgesloten Sowjet-formaties is losgebroken. Een der Duitsche vliegers rapporteert: zonder door jagers of luchtdoelgeschut te worden lastig gevallen heb ik in duikvucht boven de haven en stad Odessa gevlogen. Ik heb Duinkerken en Calais gezien, maar wat zich in Odessa afspeelt. is nog veel gruwzamer en ontzetten- der. Ik heb sowjet-soldaten gezien, die uit schrik over ons plotselinge verschijnen na den laatsten aanval van onze duikbommenwerpers als verlamd stonden te kijken en zich niet van hun plaats verroerden. Een ineenstorten- de opslagplaats bedolf honderden uitgeputte sowjet-soldaten onder het puin. Door de dikke walm en rook, die boven de geheele stad hangt, namen wij talrijke vrachtauto's en pantserwagens waar, die zoodra wij ver- schenen op goed geluk door de straten raas- den. Het was een beeld van gruwzame ver- warring en vernietiging, dat wij boven Odessa hebben waargenomen. In het Zuidelijke deel van het Oostelrjke front werden Woensdag de havenwerken van Odessa door Duitsche gevechtsvliegtuigen hevig gebombardeerd. Vernietigende treffers op - kaden en hangars alsmede op troepen- formaties berokkenden den Sowjet-Russen zware verliezen aan menschen en materiaal. Bij aanvallen op schepen werd een Sowjet- schip van 6000 ton beschadigd. Bij Otsjakof werden twee Sowjet-koopvaardijschepen van tezamen 7000 ton beschadigd en talrijke tref fers op een luchtdoelbatterij geplaast. Sow- jet colonnes en treintransporten ten Oosten van de bocht van den Dnjepr werden met bommen en boordwapens aangevallen. In dit gebied werden in totaal 120 vrachtauto's ver- nield, vier transporttreinen tot ontsporen ge bracht, een munitietrein opgeblazen en nog een batterij luchtdoelgeschut tot zwijgen ge bracht. Successen voor de Finnen. Te Helsinki is officieel medegedeeld: Woensdag zijn er geen bommen op Finsch gebied geworpen. Aan den Westelijken oever van het Ladogameer werden twee vijandelijke gevechtsvliegtuigen door Finsche vliegers neergeschoten. Bovendien heeft de Finsche kustartillerie in de Finsche Golf een vijande lijk watervliegtuig neergehaald. Het Finsche luchtwapen bomhardeerde hevig de omsingel- de afdeehngen en de plaatsen van inscheping aan het Ladogameer. De gevechten der Duitsch-Finsche troepen werden Woensdag weer met succes bekroond, aldus D.N.B. De Sowjets probeerden tever- geefs het oprukken van de Duitsche en Fin sche formaties te stuiten. Tegenaanvallen werden overal onder bloedige verliezen voor de Sowjet-troepen afgeslagen. In deze ge vechten is het Sowjet-regiment-tirailleurs no. 426 bijna geheel in de pan gehakt. De strijd in den midden sector. Het D.N.B. verneemt: In een grooten aan val hebben afdeelingen van het Duitsche leger Dinsdag en Woensdag bij Gomel ingesloten Bolsjewistische troepenresten totaal versla gen. De dichte golven der Duitsche infante rie drong de zwaar geteisterde en in ontbin- ding verkeerende sowjetafdeelingeo steeds dichter op elkander. Een kenmerkend voor- beeld voor den omvang der sowjetverliezen geeft de verrichting van een Duitsch regi ment infanterie. In een hevig vuurgevecht vernietigde dit de resten van twee sowjet- divisies, die met alle macht op een strategisch punt de doorbgraak trachtten te verhinderen. De in breed front toestormende sowjet-infan- terie werd vernietigd door het geconcentreer- de vuur van Duitsche machinegeweren, infan- teriegeschut en granaatwerpers. Telkens weer faalden de aanvalsgolven der sowjets, die door hun commissarissen werden opge- jaagd. De Duitsche soldaten zagen, dat de lijken zich meer en meer ophoopten. Daama ging de Duitsche infanterie tot den storm- aanval over. Zij drong de laatste centra van verzet binnen en vaagde de overblijfselen der sowjettroepen weg. De bolsjewiki die in de bosschen waren gevlucht, gaven zich over. De gevangenen zeiden, dat ze hun commis sarissen hadden neergeschoten om niet in een zinneloozen dood te worden gedreven. Voorbij Gomel zijn de Duitsche regimen- ten opgetrokken om de verslagen Sowjet- Russen te achtervolgen. De oprukkende Duit sche soldaten nemen weer de sporen van een verschrikkelijke vernietiging waar. Nog liggen op de slagvelden de duizenden gesneu- velde bolsjewiki, wier wanhopige aanvallen in het vuur van de Duitsche infanteriewapens en artillerie zijn ineengestort. In de bosschen hangt nog de scherpe rooklucht van de gra- naten, ontploffingen en branden, ziet men nog de resten van pantserwagens en voer- tuigen van allerlei soort als getuigen van de i trefzekerheid der Duitsche artillerie. Waar de wegen voor den Duitschen opmarsch zijn vrijgemaakt stapelt zich het vernietigde en i kapot geschoten oorlogstuig van de Sowjet- mannen hoog op: geweren, machinegeweren, stukken geschut en ransels, waarvan de in- houd ver over het land is verspreid, kisten met documenten en kaarten, gasmaskers en stalen helmen en groote hoeveelheden on- bruikbare levensmiddelen en munitie. Uit de bosschen rondom Gomel worden steeds nog j kleine groepen verspreide Sowjet-soldaten te 1 voorschijn gehaald, die gevoegd worden bij de 1 eindelooze colonnes gevangenen langs de wegen. Honderden gewonden worden door de gevangenen wier verbanden met bloed zijn doordrenkt naar de verbandplaatsen mee- gedragen: een stoet van ellende en vernieti ging der verslagen Sowjets. AUSTRALIe en het verre oosten. i S.P.T. meldt nader: De vraag, of minister- i president Menzies naar Engeland zal vertrek- 1 ken, is Woensdag in het Australische i parlement besproken. Mennzies verklaarde, dat hij zijn reis ,,niet practisch" acht, als niet alle partijen het nut ervan ten voile inzien. De premier zeide o.a.' „De toestand is op het oogenblik zoo, dat ik het verstandig acht het land niet te verlaten in verband met de spanning in het verre Oosten". Hiema gaf Menzies een beschouwing ten beste over den toestand in den Zuidelijken Pacific en lichtte daama het groote strategische belang van Singapore en Malakka toe. CUBAANSGHE CONSULATEN IN DUITSCHLAND GESLOTEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Aan den Cubaanschen zaakgelastigde is een nota overhandigd, waarin er op wordt gewezen, dat het gedrag van een Cubaan schen consulairen ambtenaar in Duitschland sedert vrij geruimen tijd tot emstige klach- ten aanleiding heeft gegeven. De rijksregee- ring beschikt over materiaal, waaruit blijkt,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1