ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAOVOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN i VICTORIE, No. 10.256 WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1941 81 e Jaargang Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. WANT DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN 1 NEDERLANDSOHE VOLKSDIENST. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden By vooruitbetr fr per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen /2,b6 per 3 maanden fr. per post Ahonnementen voor bet buitenland alleen by vooruitbetabng. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE 8ANDE GIRO 88150 TELEFOON No. 2078. Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.88 Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetabng. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien befst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. #%s— i HET GEBIED TEN WESTEN VAN DEN DNJEFR NAGENOEG GEHEEE IN DUITSCHE HANDEN. Uit bet boofdkwartier van den Fiihrer meldt het D.N.B. Het opperbevel van de weermacbt deelt mede: ,,De achtervolgingsgevechten in de Zuidelijke Oekraine, waarbij Duitsche, Roemeenscbe, Hongaarscbe en Italiaan- sche afdeelingen in voorbeeldige wapen- broederscbap hebben samengewerkt en voortreffelijke gevechts- en marscbpres- taties geleverd bebben, bebben het ge- heele gebied ten Westen van den Dnjepr in onze handen gebracbt. Op de stad Odessa en eenige kleine bruggehoofden aan den benedenloop van den Dnjepr, waar zich nog Sovjet-strijdkrachten be- vinden, is een aanval begonnen. Bij deze gevecbten beeft de vtjand uiterst zware verliezen geleden. Onge- rekend bet aantal gevangenen in den slag van Oeman zijn ongeveer 60.000 gevangenen gemaakt. Verder zijn 84 pantserwagens, 530 stukken gescbut en veel finder oorlogsmateriaal buitge- maakt. In de oorlogshaven Nikolajew vielen de volgende op stapel staande oorlogs- scbepen in onze handen: een linieschip van 35.000 ton, een kruiser van 10.000 ton, vier torpedobootjagers en twee duikbooten. Verder werd een kanonneer- boot tot zinken gebracbt, een tweede zwaar beschadlgd, een drijvend dok vol locomotieven buitgemaakt. Bij. den aanval op de haven van Odessa beeft de luchtmacht negen groote troe- pentransportschepen door zware bom- treffers onbruikbaar gemaakt en drie oorlogsscbepen, waaronder een zware, kruiser bescbadigd. Ook bij de gevechten in het gebied van Kiew en Korosten heeft de Sovjet-weer- macht zware verliezen geleden. Sedert 8 Augustus zyn bier 17.750 gevangenen gemaakt en 142 pantserwagens, 123 stukken geschut, een pantsertrein en veel ander oorlogsmateriaal buitge maakt. Duitsche successen tegen de Engelsche koopvaardij. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht deelt, na berhaling van hetgeen eerder op den dag reeds in een speciaal bericht was gemeld, in bet weermachts- bericht nog het volgende mee: Gevechtsvliegtuigen voor den grooten afstand bebben op den Atlantischen Oceaan, twee vijandelrjke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 23.000 ton, die deel uitmaakten van een krach- tig verdedigd konvooi tot zinken ge bracbt. Sterke afdeelingen van de lucht macht hebben Dinsdagnacht met duide- lyk waameembaar succes aanvallen gedaan op het Engelsche echeepsbouw- centrum Sunderland. Andere gevechts vliegtuigen hebben verscheidene vlieg- velden op het Britscbe eiland gebombar- deerd. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers de havenwerken van Tobroek aangevallen. Zij plaatsten voltreffers op opslagplaat- sen van materiaal en op losplaatsen. Een vijandelyk schip werd ernstig be- schadigd. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdagnacht op eenige plaatsen in West-Duitschland bommen laten vallen. De burgerbevolking leed geringe verlie zen. Er is geen schade toegebracht aan oorlogsindustrie of aan militaire objec- ten. Nachtjagers. gevechtsvliegtuigen en afweergeschut hebben 12 Britsche bommenwerpers neergeschoten. Enkele Sovjetvliegtuigen, die naar Noord-Oost- Duitschland vlogen, werden gedwongen van koers te veranderen. OFROEP. Na het binnenhalen van den oogst. Dat was het tijdstip, waarop de sowjet- oorlogsmadhine door Stalin in beweging ge- zet zou worden. De oogst in de Sowjetunie speciaal in de Oekraine wordt binnengehaald, maar zal niet door de hamdlangers van Stalin aan het volk onthouden worden, daarvoor zorgen de Duitsche bezettingstroepen. Adolf Hitler wachtte niet af. maar wierp de bolsjewistische horden terug. Terwijl de legers van Stalin door de Duitsche weermacht vervd*gd en vernietigd worden, werken reeds duizenden achter het front aan den opbouw, worden de door de bolsjewistische terreur ge- slagen wonden zooveel mogelijk geheeld. Vernietiging van den aartsvijand der be- schaving, direct daarop vestiging van de nieuwe ordening. Ziehier Nederlanders ben werk, waaraan u met eere kunt deelnemen, waaraan u venplicht bent deel te nemen, om- dat dit werk voor het nieuwe Europa en dus ook voor ons land ijizeren noodizaak is. Daarom zijn er duizenden landgenooten reeds vertrokken naar het Oostfront, daarom dient ook u zich te beizinnen oip de ware be- teekenis van den strijd tegen het bolsjewisme. De ware beteekenis van den strijd en het doel: het vemietigen van het bolsjewisme en het instellen van de nieuwe orde, vragen alle beschiMbare krachten: ook u/w krachten Meldt u dus aan by het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's-Graven- hage. ZIEKENFONDS EN VOLKSGEZONDHEID. De beteekenis, die een goed geordend ziekenfondswezen voor de volksgezond- heid in ons land heeft en kan hebben, kan schrjjft de N. R. Crt., moeilyk worden onder- schat. Tydige en systematische voorziening in de alledaagsche behoefte aan „kleine ge- neeskundige hulp" is en blijft de grondslag van elke ziektebestrijding. Onder die kleine hulp verstaan wij de voorlichting, huip en leiding van den dokter in al die keine afwij- kingen van de norm, die zoo gemakkelijk bij verwaarloozing kunnen leiden tot emstige en langdurige kwalen. Natuurlijk heeft ook de „groote hulp" o.a. de operatieve behande- ling in goed geoutilleerde inrichtingen bijzondere waarde, maar zij neemt toch pas de tweede plaats in. Het is met het ziekenfonds van de toekomst als met den arts van de toekomst: beide zul- len meer dan voorheen moefcen worden tot propagandacentra voor de volksgezondheid, waar een bezielende kracht van uit gaat tot behoud van het kostelijkste, wat een volk bezitten kan, haar gezondheid als volk. En het is dan ook allerminst onbegrrjpelijk, dat een van de eerste instellingen, waarnaar het herordende N.V.V. zijn ordenende belang- stelling uitstrekte, juist dit bolwerk der volksgezondheid was: het ziekenfondswezen Een bolwerk, dat zich tot dusver maar heel nmtig in sociaal-hygienische richting heeft kunnen ontwikkelen, merkwaardig genoeg, omdat de georganiseerde artsenwereld be- zwaar maakte tegen ontwikkeling in die richting. Nu echter door de aangekondigde maatrege- len de laatste beletselen voor de vrije ontwik keling van de ziekenfondsen in het algemeen en van de arbeidersziekenfondsen in het bij- zonder zullen worden weggenomen, is het goed te trachten in het kort de vraag te beantwoorden, in welke richting men zal koersen, teneinde het beoogde doel verbe- tering van de volksgezondheid en speciaal van het gezondheidspeil van de arbeiders zoo goed mogelijk te bereiken. Wij wezen er reeds op, dat een belangrijke stap in deze richting is de kwantitatieve ver- betering van de gewaarborgde hulp en ver- strekkingen. Om daarvan een denkbeeld te geven, is het goed in het kort een overzicht te geven van de veelal wel en van de veelal niet voldoende gewaarborgde hulp. Elk zie kenfonds verstrekt huisartsenhulp en phar- maceutische hulp (geneesmiddelen te leveren door apotheker of apotheekhoudend arts). Aan deze hulp valt door het ziekenfonds niet veel te veranderen of te verbeteren, afgezien van de maatregelen, die genomen kunnen worden tot beperking van het euvel van het overmatige geneesmiddelgebruik. Dat euvel heeft men in Duitschland slechts kunnen in- perken door een maatregel, waartegen men in ons land overwegende bezwaren heeft (het laten betalen van een deel van de kosten door de patienten), omdat het voor de minst draag- krachtigen een rem vormt voor het inroepen van de hulp van den dokter. Voorts kent men zoowel in Duitschland als in ons land een stelsel van aansprakelrjk stellen van den dok ter voor overschrijding van een zeker gemid- deld geneesmiddelverbruik, maar dit doet hier nu niet terzake. Slechts in beperkte mate en veelal onvoldoende verstrekt wordt tot dusverre door de meeste fondsen ,,specia- listische "hulp", te scheiden in spreekuurhulp (z.g. poliklinische specialistische hulp) en ziekenhuisbehandeling (z.g. klinische specia listische hulp). Voor een deel waren daaraan de moeilijkheden niet vreemd, die men ont- moette bij het onderhandelen met de geor ganiseerde specialisten die hoogere eischen stelden, dan de ziekenfondsen (en de huis- artsen) redelijk achtten. Voor een deel waren er organisatorische moeilijkheden. Wij noe- men in dit verband de concurrentie tusschen de ziekenfondsen en z.g. ziekenhuisverple- gingsfondsen eenerzijds en het anderzijds be- staan van een bloeiende particuliere (winst- beoogendeziekenhuiskostenverzekerings- branche. Een zeer belangrijke principieele beslissing is het voorschrift van de verordening. waarbij de volledige specialistische hulp poliklinisch en klinisch dus met inbegTip van zieken- huisverpleging, voor de erkende ziekenfond sen verplicht wordt gesteld. Of dit ten ge- volge zal moeten hebben, dat alle ziekenhuis- verplegingsfondsen zullen moeten verdwijnen en de maatschappijen voor ziekenhuiskosten- verzekering op den duur hun werkkring onder de ziekenfondsen vallende bevolkingsgroepen zullen moeten opgeven zal van de uitvoerings- voorschriften afhangen. Men kan zich ook een goed georganiseerde samenwerking voor- stellen op die basis, dat aan de ziekenfondsen toegestaan wordt het ziekenhuisrisico (met inbegrip van of zonder de klinische specialis tische hulp) by ziekenhuisverplegingsfondsen of ziekenhuiskostenverzekeraars onder te brengen, mits ten genoege van de controlee- rende overheidsinstantie \yaarborgen gegeven worden voor een goede functioneering. Met of zonder differentiatie zal hier niettemin veel meer eenheid en orde komen, dan tot dusverre bestond of zelfs bestaanbaar was. Dit geldt ook van sanatoriumverpleging (tuberculose), die tot dusverre door vrijwel geen enkel ziekenfonds werd verstrekt. Voor dit doel verdienen de reeds bestaande spe- ciale verzekeringsinstellingen zeker te wor den ingeschakeld, omdat ze over een apart en onmisbaar apparaat beschikken zoowel met het oog op de plaatsing der patienten als met het. oog op de controle op geschiktheid voor sanatoriumverpleging en op den duur dier verpleging. De behoefte aan gecentra- liseerde organisatie is nu eenmaal bij de sana toriumverpleging nog grooter dan by de ziekenhuisverpleging en daarbij weer grooter dan by de andere hulp en verstrekkingen van een goed geoutilleerd ziekenfonds. Zeer belangryke verbetering van de gemid- deld bestaande hulp en verstrekkingen be- looft de nieuwe verordening op twee terreinen. Allereerst op tandheelkundig gebied. Al was er een toenemend aantal ziekenfondsen, dat tandheelkundige hulp verstrekte, als regel was die hulp van beperkten aard en en was met name de z.g. conservatieve tand- behandeling (vullingen) en a fortiori de z.g. prothetische tandbehandeling (kunstgebitten) niet mogelijk zonder min of meer belangrijke bybetalingen, die deze hulp te minder popu- lair maakten naar mate het gemiddelde gebit van het gemiddelde ziekenfondslid bij ontstentenis van een behoorlijke schooltand- verzorging slecht tot heel slecht was. Anderzijds maakte de georganiseerde tand- artsenwereld bezwaar tegen een volledige verschaffing van tandheelkundige hulp zon der bijbetaling. Hier zal de nieuwe verorde ning baanbrekend werk kunnen doen en binnen enkele decennien op voorwaarde dat zooals te verwachten is, ook de school- tandverzorging voortvarend wordt ter hand genomen kunnen leiden tot .een ,,gebits- saneering", zoodat ons volk niet figuurlijk gesproken, maar letterlyk „met den mond vol tanden zit" en „zijn tanden kan laten zien"! 1 ,In de tweede plaats op verloskundig ge bied. Het is de bedoeling, dat de zieken fondsen verloskundige hulp bij de normale bevalling door vroedvrohwen zullen ver- strekken (geen vergoeding daarvoor) behalve op plaatsen waar geen vroedvrouwenhulp verkrygbaar is en overigens verloskundige hulp door huisarts en specialist uitsluitend op verzoek en advies van de vroedvrouw. De mede door concurrentie van de zrjde van een overmatig ontwikkeld aantal jonge artsen in de verdrukking geraakte vroedvroruwenstand zal haar oude en in het belang van de volks gezondheid zoo gewichtige taak met zijn zoo specifiek vrouwelijk karakter kunnen heme- men, wat uit een bevolkingspolitiek oogpunt van groot gewicht geacht wordt. Bovendien is reeds de uitkeering van een kraambed by bevalling van de echtgenoote van een ziekte- wetverzekerde aangekondigd in den vorm van een uitkeering in eens door de uitvoe- rufgsorganen van de ziektewet. Dit is dus een ,,kraambyslag" met n' soortgelijk karak ter als de „kinderbijslag" met het uitgespro- ken doel de belemmeringen, die thans oeco- nomisch aan de gezinsvorming in den weg staan, weg te nemen. Dat kraamgeld is echter niet bestemd voor de bekostiging van de verloskundige hulp verre vandaar. Wij zijn evenals de heer Woudenberg eenigszins vooruitgeloopen op de verordening en op de uitvoeringsbesluiten, aangezien dat nuttig, zoo niet noodzakelyk was om voor de velen, die niet georienteerd zijn op zieken- fondsterrein duidelijk te maken met hoeveel recht de heer Woudenberg sprak van een „werkelyk sociaal politieken vooruitgang". Inderdaad en dat niet alleen voor de ,,werk- nemers", maar niet minder voor de tallooze kleine zelfstandigen, die reeds heden ten dage en nog veel meer in de toekomst aangewezen zullen zyn op de ziekenfondsen voor hun ge- neeskundige hulp in den volsten zin des woords. Het spreekt vanzelf, dat talrijke details nader by uitvoeringsvoorschriften zullen moe ten worden geregeld en dat er heel wat te leiden en te cotirdineeren zal vallen. Over die leidende en coordineerende overheidstaak in een afzonderlyk artikel. DE VORDERINGEN NA DE INNEMING VAN NIOOLAJEW. Het communique, dat Zondag volgens Uni ted Press door het Sovjetcommando is uit- gegeven geeft toe, dat sterke Duitsche strijdkrachten Nikolajew en Kriwoj Rog heb ben veroverd. De Duitsche strijdkrachten zijn volgens dit communique tot in de nabijheid van den Dnjepr opgerukt. In den centralen sector van het Oostelyke front zyn Zondag op commige plaatsen hard- nekkige gevechten ontstaan. De bolsjewiki probeerden tevergeefs zich uit de omsingeling te bevrijden en het oprukken der Duitsche troepen tegen te houden. Politieke commis- sarissen dreven de Sovjet-troepen steeds weer het vuur van de Duitsche afdeelingen in. Uit vrees van achteren te worden neergeschoten gaven de Sovjet-soldaten zich slechts by uit- zondering over. De meesten moesten in ge vechten van man tegen man onschadelijk worden gemaakt. De bloedige verliezen der Sovjets zijn ook hier veel hooger dan het aantal gevangenen. In snelle marschen zyn Duitsche afdeelin gen infanterie, ondersteund door pantser- strydkrachten en artillerie-afdeelingen, Zon dag in de boCht van den Dnjepr terugtrekken- de bolsjewiki op de hielen gebleven. Nog voor dat de verspreide resten den Oostelijken oever hadden bereikt ging in de ochtenduren een orkaan van vuur over den heelen sector in. Zonder kans op redding aan de vernietiging prys gegeven renden de Sovjets om het naak- te lijf te redden. Kleine achterhoeden werden door de voortstormende Duitsche infanterie onder den voet geloopen. In groote groepen vluchtten de afgejakkerde en krachtelooze Sovjetsoldaten uit hun aardholen en schuil- plaatsen om zich spoedig daarop gevangen te geven. Ontelbare dooden liggen in de bos- schen, op de wegen, in granaattrechters en in de graanvelden. Lange coolnnes gevan genen trekken langs de met puinhoopen be zaaide wegen voorby hun in den steek gelaten stukken geschut om naar de Duitsche gevan- genkampen te worden gebracht. Zij vertellen steeds weer hetzelfde: ,,Het was verschrik- kelyk, v6or ons de Duitsche soldaten, achter ons de eigen politieke commissarissen met het pistool. Alle gewonden en kreupelen, die niet meer verder konden, werden door de commissarissen neergeschoten". De onderzoekingen in de vroegere Balti- sche staten hebben naar D.N.B. meldt, aan het licht gebracht, dat de. Sovjets 24 geeste- V lijken hebben gearresteerd en ontvoerd, om dat ze geprobeerd hadden het Vaticaan in- lichtingen te verschaffen over de positie der katholieke kerk in Litauen en Letland. Bij drie pogingen om over de grens te komen werden vier geestelyken neergeschoten, slechts ddn wist te ontkomen. Of hy evenwel te Rome is aangekomen staat nog niet vast. In elk geval heeft het Vaticaan hierover nog geen enkele mededeeling gedaan. -Een Duitsche formatie gevechtsvliegtuigen heeft Zondagochtend het ongeveer 70 km ten Zuiden van DnjeprPropetrowsk gelegen vliegveld der Sovjets Saporosje met succes aangevallen en 25 Martin-bommenwerpers vernietigd. Bij verrassing verschenen de Duitsche toestellen boven het groote vliegveld en wierpen zich op in lange reeksen opge- stelde tweemotorige Sovjet-toestellen. Van dertig, die in den Noordwestelyken hoek van het veld stonden, kregen 25 zoo zware tref- fers, dat ze 66n verwrongen massa vormden, de overige werden zwaar beschadigd. Voorts vernielde een bomvoltreffer een groote han gar, waarbij de opgeslagen voorraden brand- stof en munitie verloren gingen. De aanval was het werk van enkele seconden. De Duit sche formatie bereikte zonder eenig verlies de basis van uitgang eenige honderden kilo meters ten Westen. In den nacht van Zondag op Maandag heeft het Duitsche luchtwapen zijn - veelzijdige aanvalsoperaties in het Oosten met succes voortgezet. Op den Dnjepr werden 'n kanon- neerboot en twee kleine schepen der Sovjets tot zinken gebracht. Een koopvaardijschip der Sovjets van ongeveer 10.000 ton werd door bomtreffers zwaar beschadigd. Er ontstond een brand, welke zich snel uitbreidde en na korten tyd maakte het schip slagzij. Op een koopvaardijschip der Sovjets van 3000 ton veroorzaakten verscheidene bommen zware schade. De bevolking van Nikolajew heeft sinds weken onder groot gebrek aan levensmidde- len geleden, zoo werd den Duitschen troepen by hun intocht gerapporteerd. Zooals alle steden en dorpen in dit gevechtsgebied was ook Nikolajew van alle toevoeren afgesneden. Bovendien hadden de wykende Sovjetforma- ties de voorraden in beslag genomen en daar van zoo veel gebruikt, dat er voor de burger bevolking nog slechts melk als voedsel over- bleef. Warme spyzen hadden de bewoners al verscheidene weken lang niet meer gehad, daar de Sovjet-overheid het maken van vuur had verboden, z.g. als onderdeel van de lucht- bescherming. Naar het D.N.B. thans meldt, js bij Con- stantza ook het derde der aanvallende Sovjet vliegtuigen Zondagmiddag door Duitsche luchtdoelartillerie neergeschoten. Bij de voorspoedige gevechten voor de in- neming van Nikolajew heeft een Hongaarsche afdeeling op 16 Augustus 1200 bolsjewiki ge vangen genomen en negen pantserwagens, 13 stukken geschut en talrijke machinegeweren en wapens der infanterie vernietigd of buit gemaakt. Naar het D.N.B. van bevoegde zyde ver- neemt heeft een Duitsche divisie infanterie Zondag in den omtrek van Nikolajew de resten der Sovjetsdivisies in de tang gesloten en volledig vernietigd. De Sovjetafdeelingen hadden steeds weer in den donkeren nacht gepoogd een weg te bereiken, die reeds sedert Zaterdag stevig in Duitsche handen was. 's Morgens in de vroegte begon een hevig artillerievuur. Stelselmatig werden geheele deelen van het bosch met vuur bestookt. Dorr pen en afzonderlyke hofsteden, waar zich de bolsjewiki hadden genesteld, gingen in vlam- men op. Toen trokken de afdeelingen Duit sche infanterie in breede en diepe tirailleur- linie tot den aanval op. Honderden bolsjewiki die in wilde paniek trachtten te vluchten, vie len aan de Duitsche vuurbundels ten offer. In de nabijheid van een spoorlijn, waar zich de laatste Sovjet-strijdkrachten nog eens hadden samengetrokken en hun laatste krachten inspanden, stortte de laatste weer- stand onder het vuur der Duitsche infanterie ineen. Een reusachtig graf nam achter den spoorweg de laatst overgeblevenen van vier Sovjet-divisies op. De door de Duitsche troepen tot over den benedenloop van den Dnjepr teruggeworpen bolsjewiki hebben op enkele plaatsen getracht verkenningsacties over de rivier te onder- nemen. Zondag stak een Sovjetverkennings- troep ter sterkte van 88 man naar den Weste- lijken oever van den Dnjepr over. De Duit sche posten lieten hen ongehinderd aan land komen. Toen de bolsjewiki zich hadden ge orienteerd werden ze door de Duitsche sol daten omsingeld. Na een kort vuurgevecht was de bolsjewistische groep vernietigd. 47 Sovjet-soldaten bleven dood op het slagveld, aldus het Duitsche Nieuwsbureau. In steeds nieuwe aanvallen drongen de Duitsche pantserstrijdkrachten van den flank uit diep in de bolsjewistische colonnes door, Stukken geschut en bespannen voertuigen werden venietigd en colonnes infanterie uiteengeslagen. In een wilden wedloop van drie dagen met de Duitsche pantserkrachten, probeerden de Sovjets zich aan de Duitsche omsingeling te ontworstelen. Steeds weer werden kleine eenheden der Sovjets van de hoofdmacht los gemaakt en vernietigd. In een dorp maakten de Duitsche pantserwagens 50 voertuigen der Sovjets buit. Enkele uren later werd een bespannen colonne van meer dan 100 voertuigen en een Sovjet.-bataljon infanterie verstrooid en vernietigd. In talrijke afzonderlijke acties brachten de Duitsche ge- pantserde compagnieen den Sovjets zware verliezen toe. Ten slotte werden de laatste formaties der Sovjets omsingeld. De pantser wagens kwamen van een hoogte afrijden en vemietigden de bolsjewistische strydkrachten die zich nog steeds taai verdedigden. Zondag by de onverpoosde achtervoiging drongen Duitsche pantsertroepen een klein dorp -aan de bocht van den Dnjepr binnen, waar ze honderd Sovjets vrachtauto's en de heele verzorgingscolonne van een Sovjet- divisie buit maakten of vemietigden en ruim vyfhonderd man gevangen namen. In een garage van de plaats maakten de Duitsche pantsersoldaten bovendien vier Sovjet pant serwagens buit, die door de bemanningen daar wegens het regenweer waren neergezet. De bestuurders van de Sovjet-voertuigen wa ren by het plotselinge verschynen van de Duitsche pantserwagens zoo in de war ge- raakt, dat zy met vol gas op de eigen co lonnes infanterie tnreden. In deze verwarring sloegen de kogels van de Duitsche machine geweren en pantsercolonnes. Talrijke voer tuigen begonnen te branden. Honderden Sovjet-soldaten, die vaak elkaar afmaakten, probeerden te ontkomen. Uit een afgelegen bosch kwamen vier Sovjet-pantserwagens te voorschijn, die een aanval op de Duitsche strydkrachten wilden ondememen. Reeds op een afstand van 800 meter werden ze na een kort vuurgevecht door de Duitsche pantser wagens vernietigd. By de achtervoiging van de bolsjewiki, die de vlucht namen in het gebied van de bocht van den Dnjepr, drongen Duitsche pantser wagens diep in de linies en colonnes der Sovjets door. Een gemotoriseerd stuk pant- sergeschut der Duitschers geraakte daarby op verrassende wijze in een Sovjet-colonne met twee batterijen veldgeschut. De colonne was vergezeld van munitie- en manschapswagens. Voordat de bolsjewiki van hun verbazing wa ren bekomen, hadden de pantserjagers hun geschut gericht en joegen ze schot na schot in de geheel bezette manschapswagens. Een der munjtiewagens geraakte in brand en ont- plofte met een hooge steekvlam. Binnen enkele minuten waren zoo de begeleidende manschappen der batterijen overweldigd. Zes stukken geschut der Sovjets, vier munitie- wagens en vyftig gevangenen werden door de pantserjagers binnengebracht. Zes ver nielde auto's en groote hoeveelheden wegge- worpen uitrustingsvoorwerpen bleven aan den rand van den weg liggen. Bij de gevechten in het gebied van Kriwoj Rog heeft een bataljon Duitsche infanterie op 15 en 16 Augustus veldstellingen der Sovjets stormenderhand genomen. Verscheidene bols jewistische tegenaanvallen werden volgens D.N.B. met zware verliezen voor de aan- vallers afgeslagen. Het bataljon vernietigde 87 Sovjet-pantserwagens en maakte 52 stuk ken geschut buit. Duitsche pantsertroepen hebben van 15 tot 18 Augustus ten Zuid-Oosten van Smolensk vluchtende eenheden van de Sovjets omsin geld. Tydens deze driedaagschfe achtervol- gingsgevechten maakten de Duitsche pant serkrachten, aldus D.N.B., 700 vrachtauto's der Sovjets, 90 stukken geschut, 25- stukken luchtdoelgeschut, twintig stukken anti-tank- geschut, 25 zware gepantserde gevechtswa- gens en tien pantserverkenningswagens buit of vemietigden deze. Er werden meer dan 10.000 gevangenen gemaakt. Twee divisies der Sovjets waren daarmede in de nan ge- hakt. HET AANSTAANIDE OVERLEG TE MOSKOF. S.P.T. vemeemt uit Stockholm: Officieele kringen te Londen leggen groote ingenomen- heid aan den dag over het prompte antwoord van Stalin op de boodschap van Roosevelt en Churchill, aldus schryft de Uondensche cor- gl)iliIII1llil1lliI1lttlll!!!l!l!lllllillillllflljlll!l!UlttIllt)JitUllttli!lttIiltliltiltlitlll!lllllllllItiltii!llililllll!MliIlllllii!!it1Q 1 Het Nederlandsche volk op sociaal j e gebied op grootsche wijze te verzorgen j} 1 en wel in het bijzonder door de onder- jj J linge hulp en steun. die alle Nederlan- {j g ders elkaar willen verleenen, is de taak jj van den Nederlandschen Volksdienst. 1 De N.VD. hoapt door een groot aan- J tal medewenkers, die alom in den larude iwerkizaam. zullen zijn, dit contact tus- j schen alle Nederlanders te leggen. Iedere g g man, iedere vrouw, die in een sociale jj taak een opgave ziet, melde zich als jj 1 vrywilligentster) aan bij tiet onder- g staande adres, waar alle inlidhtdngen te jj verkrijgen zyn. De kosten, die de uitjvoering van het g S sociale werk van den N.V.D. met zich g g mede brengt, zullen bestreden worden M jj uit de offers van hen, wien het lot van jj g ons volk ter harte gaat. Daartoe is jj S door den N.V.D. een lidmaatschap inge- jj 1 steld, waaraan een vaste maandelykscihe fj B bij'drage is verbonden. jj Helpt het welizyn van ons volk ver- m zorgen. Provinciale leider van den Nederland- jj g schen Volksdienst voor Zeeland: Mr. W. g K. H. Dieleman Jr., Singelstraat 15, jj jj Mid'delfcurg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1