I OUDGOUDt. OUDZILVER Migraine? "ee™AKKEtiHE OFF1CIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE_PRIJZEN Vastgestelde maximumprijzen. Wij geven de dubbele waarde voor: A. J. VAN DE REE TERNEUZEN, 18 AUGUSTUS 1941. GEMEENTERAAD. generaal van sociale zaken en van ftmancden, waartby de aangekondigde vertioogingen van de renter krachtens de sociale vc rzekc rings- wetten worden vastgesteld. De veifhoogin'gen gelden voor den duur van 1 Juli 1941 tot en met 31 December 1942. Voor de grootte van de vertioogingen ver- wijzen wij naar de rede, welke comjmissaris Wouden'berg Vrijdag 8 Augustus te Amster dam voor het N.V.V. heeft gehouden, velk verslag wij ook in ons blad hebben opge- nomen. Het besliiit trad* Zaterdag in weriking. NIEUW VEBOBDENINOENBLAD. zaterdag is verordeningenlblad nr. 34 ver- scbenen. Verordening nr. 153 is een verordening. volgens weike op instructie van den Rijks- cammissaris aan universiteiten of hoogesctio- len het bebeer kan worden overgedragen van het curatorium op den presideerenden curator. Verordening nr. 154 bebelst regelingen om- trent het joodscbe grondbezit, voorzoover dit niet als landbouwgrond onder verordening nr. 102/41 valt. Het joodscbe grondbezit met inlbegrip van hypotheken moet voor 15 Sep tember 1941 worden aangegeven ibij het Nederlandsohe kadaster in Den *Haag. Dit is gemacbtigd bet bsheer van het joodsche grondbezit otver te neimen. Bovendien wordt iedere wijtzigiing in den eigendom of den toe- stand van joodsch grondbezit onderworpen aan een goedlkeuring van den Rijkscommis- saris. Verordening nr. 155 behelst een aanvullihg op de bestaande verordening betreffende het binnenreiizen in of vertrekken uit het land. Er is een strafbepaling ingevoerd. Verordening nr. 156 behelst de vonming van enkelvoudige kamers bij bepaalde landgerech- ten en van een politieredhtbank in Den Haag voor de uitsluitecide behandeling van alle fei- ten, die de politieike rust binnen de volksge- meenschap in gevaar brengen of uit politieke beweegredenen worden gepleegd. Verordening nr. 157 bebelst een aanpassing van den tekst der verordening op de loonbe- lasting aan de verordening op de inkomsten- belasting. Verordening nr. 158 voert een van den werkgever te heffen nivelleeringsbijdrage van het loon in, waarvan de opbrengst bestemd is voor dekking van de door de volgende ver- ordeningen ontstaande grootere uitgaven op het gebied van de sociale verzekering. Verordening nr. 159 voert de verbooging in van de uitkeeringen volgens de wet op de invaliditeit en op het ouderdomspensioen aoor toekenning van een specialen bijslag van 25 tot 50 pet., die voor gezinsleden nog hooger wordt. Verordening nr. 160 vormt de principieele verordening bettreffende de reorganisatie van de ziekenfondsen. De ziekenfondsen worden onder toeizicht van den staat gesteld, er wordt een verplichte Verzekering ingevoerd en de prestaties worden verbeterd. Verordening nr. 161 brengt wijziging van de ziekteverzeikeringsweit door het invoeren van een bijdrage voor kraamvrouwenbulp voor de gezinsleden van den verzekerde. INSTEUJNG VAN VREDERECHTERS EN EEN VREDESGERECHTSHOF. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie betreffende de in- stelling van vrederechters en van een vrede- gerechtshof. Daarin wordt het volgende bepaald: Artikel 1. (1) By de arrondissements- rechtbanken te 's-Hertogenbosch, Amhem, 's-Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden, worden uit een lid bestaande (enkelvoudige) kamers ingesteld; de leden dezer kamers dragen den titel ,,vrederechter". Artikel 2. (1) De vrederechters zijn voor zoover dit besluit niet anders bepaalt, bij uit- sluiting bevoegd in eersten aanleg kennis te nemen van alle misdrijven en overtredingen, welke den politieken vrede binnen de volksge- meenschap in gevaar brengen of de hoogste politieke belangen van de velksgemeenschap raken of uit politieke beweegredenen zijn be- gaan en voorts van de strafbare feiten, welke met zoodanige misdrijven of overtredingen door deelneming of samenloop verband hou- den. (2) De bepalingen der artt. 92 en 93 van de wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie blijven, onverminderd van kracht. DE HANDEL IN OUD-GOUD EN OUD-ZILVER. Behalve de Goud- en Zilverbeschikking 1941 no. 1, bevat de Staatscourant no. 158, ook een beschikking, betreffende den handel in oud-goud en in oud-zilver (Goud- en Zil verbeschikking 1941 no. 2). De beschikking bepaalt o.m., dat ongebruikte gouden werken aan het publiek niet mogen worden verkocht of afgeleverd dan tegen inlevering van een overeenkomstige hoeveelheid oud-goud of andere gebruikte gouden werken. De verkoop of aflevering is zonder deze inlevering toe gestaan, indien reeds te voren een overeen komstige hoeveelheid oud-goud of andere ge bruikte gouden werken zonder afgifte van ongebruikte gouden werken is verkregen en nog in het bezit van den verkooper is. Verkoop of aflevering van trouwringen is zonder inlevering van oud-goud toegestaan, mits door den afnemer een bewijs van zijn ondertrouw, afgegeven door de bevoegde in stance, wordt overgelegd. Ongebruikte zjjveren werken met een ge- wicbt van 800 gram fyn of meer per stuk, alsmede tafelcouverts van elk gewicht, mogen aan het publiek niet worden verkocht of af geleverd dan tegen inlevering van een over eenkomstige hoeveelheid oud-zilver. De af gifte is zonder deze inlevering toegestaan, in dien reeds te voren een overeenkomstige hoe veelheid oud-zilver zonder afgifte van boven- bedoelde zilveren werken of tafelcouverts is verkregen en nog in het bezit van den ver kooper is Ten aanzien van ongebruikte zilve ren werken beneden 800 gram fijn, doch boven 30 gram fyn, kan bij verkoop of aflevering inlevering van een overeenkomstige hoeveel heid oud-zilver worden verlangd. Bij verkoop of aflevering van ongebruikte zilveren werken met een gewicht van 30 gram fijn of minder, mag geen inlevering van oud-zilver worden verlangd. In consignatie geven wordt ten deze gelyk- gesteld met verkoop. De kleinhandelaar is verplicht het door hem verkregen oud-goud en oud-zilver uiterlijk op den zevenden dag van de maand, volgende op het kwartaal, waarin het is ontvangen, hetzij: a. in eigen bedrijf te verwerken; b. aan den fabrikant of den groothande- laar te verstrekken, resp. voor vervaardiging of levering van nieuwe gouden en zilveren werken; c. aan derden te verkoopen, mits dezen in het bezit zijn van een vergunning, als bedoeld in artikel 8 der Goud- en zilverbeschikking 1941 no. 1. De groothandelaar is verplicht het door hem verkregen oud-goud en oud-zilver binnen ge- lyken termgn, hetzy: a. aan den fabrikant te verstrekken voor de vervaardiging van nieuwe gouden en zil veren werken; b. aan derden te verkoopen, mits dezen in het bezit zyn van een vergunning, als bedoeld in artikel 8 der Goud- en zilverbeschikking 1941 no. 1. Ten aanzien van het bij het in werking tre- den van deze beschikking reeds in het bezit van den groot- of kleinhandelaar zijnde oud- goud of oud-zilver moet aan deze verplichtin- gen worden voldaan op een nader te bepalen tydstip. De secretaris-generaal kan maximum pnj- zen vaststellen, welke fabrikanten en groot- handelaren mcgen berekenen voor het bij hen ingeleverde oud-goud en oud-zilver. Deze schikking is Vrydag in werking ge- treden. Voor den volledigen tekst van de beide be- schikkingen verwijzen wy naar de Staats courant. ENGELSOHE BO.IDIEN OP ONS LAND. Vrydagnacht hebben verscheidene Britsche vliegtuigen boven ons land gevlogen. Vele brisant- en brandbommen werden geworpen. Een woonhuis werd verwoest. In een stad kregen verscheidene honderden huizen glas- schade. In totaal zyn twee dooden en een gewonde te betreuren. DE WINTERHULP NEDERLAND EN DE NEDERLANDSOJ1E VOLKSDIENST. Het onderscheid tusschen beide stichtingen. Het A.N.P. meldt: Meer dan eens blijkt, dat er nog verschei dene landgenooiten zijn, voor wie niet duidelijk is het verschil,' het groote principieele on derscheid zelfs, tusschen het werk van de stichting „Winterhulp Nederland" (W.H.N.) en dat van den onlangs opgerichten Neder- landschen Vol'ksdienst (N.V.D.). Vooral in de provincie heersoht er hier en daar een ern- stig miisverstand en er zijn zelfs menschen, die de vraag heibben gesteld, waarom de W.H.-N. van naam is veranderd. Ter verduide- lijking van den bestaanden, we mogen, orga- nisatorisch gedacht, haast spreken van idealen toestand, en van de ontwikkeling, welke hiertoe heeft geleid, volgt hieronder allereerst een uiteenzetting, welke verschei- denen lanrigenooten een beter hegrip zal geven nopens het verschil in doelstelling en werk- wijze der beide genoemde instellingen. Toen de stichting „WInterhulp Nederland" in den herfst van het vorige jaar op zeer korten termijn en haast zender voorhereiding, haar werkzaamheden begon, stond bij het Nederlandsche volk de wensch voorop, dat hulp zou worden geboden aan hen, die hulp dringend noodlig hadden. In de gegeven om- standigheden kon het werk der W.H.N. niet beperkt blijven tot zuivere Winterhulp, maar strekte haar artoeid zioh uit over een zeer groot deel van het sociale terrein. De W.H.N, kreeg hienmede een taak, welke in dezen ver uitging boven het doel, waarvoor zij in het leven was geroepen. Want niet alleen werd aanvullende steun verleend aan hen, die door de strengheid van den winter dien steun noodig hadden, maar iwerden ook noodtoe- standen bestreden en opgeheven, welke niet direct het gevolg waren van de koude. Wil men de taak van de W.H.N, heel in het kort zuiver weergeven, dan kan men zeggen, dat de W.H.N, de opdracht heeft op redelijike wijize den nood op te heffen in die gezinnen, waar als gevolg van den winter, kleeding, dekking, voeding en brandstoffen onvoldcende zijn, door aanvullenden geldelij- ken steun, eventueel door deze goederen in natura te verstrekken. Dat is de taak van de W.H.N, en niet meer. Door de opriChting van den Nederlandschen vol'ksdienst in deze taak t'hans zuiver uit te voeren. De N.V.D. en nu komen we tot het groote verschil tusschen beide instellingen - beschouwt de individueele sociale behoef- ten van elk gezin apart. De N.V.D. heeft tot taak alle behoeften in den grootst mogelijken omvang op te heffen. De N.V.D. biedt hulp en bijstand aan elk Nederlandsch gezin, dat leeft beneden het normale peil, dat als mini mum moet worden aangenomen am zijn taak de taak dus van het gezin naar buiten te vervullen, alsmede om zich als gezin uit te leven. De N.V.D. stelt het probleem van een bepaald gezin in zijn vollen omvang: ge- zondlheidsitoestand, woningtoestand, kleeding, hulp in de huishouding, indien deze taak de huisvrouw te boven gaat, kinderverzorging enz. De duur en de omvang van den steun worden bepaald door den nood, welke moet worden opgeheven om het gezin tot een meer normaal leven te brengen. Deze steun, die zich kan uitstrekken tot alle zijden van het gezinsleVen, zal van korten duur kunnen zijn. Hij kan echter ook voor langen tijd noodig blijken. ,,Zorg voor moeder en kind" dat is het motto, waaronder de N.V.D. werkt en de ver- werkelijking van de sohoone gedachte, welke in deze woorden is weergegeven, zal zeer zeker ieders sympathie en daadwerkelijken steun hebben. Als draagster van het gezin zal daarbij de moeder de eerste zijn, die in het middelpunt van de belangstelling staat. Op welke wijze deze zorg voor moeder en kind in de praktijlk zal worden ge/bracht en wat de N.V.D. in de naaste toekomst dus van plan is te doen, daarover zal in een volgend artikel een uiteenzetting worden gegeven. HET ZIEKENFONDSENBESLUIT VERSGHENEN. Het verschenen Verordeningenblad bevat het besluit van den secretaris-generaal van sociale zaken, warbij de positie van de zieken fondsen volgens de door den heer Woodenberg onlangs te Amsterdam aangekondigde nieuwe sociale maatregelen wordt vastgesteld. Aan dit besluit ontleend de N. R. Crt. het volgende Ziekenfondsen in den zin van dit besluit, zijn de door den secretaris-generaal van sociale zaken erkende instellingen van iederen aard, welker doel is de uitvoering van de verzekering van personen in geval van ziekte overeenkomstig de in de volgende artikelen vastgestelde minimumeischen. Ieder, wiens inkomen niet by de statuten van het ziekenfonds of by eenig ander voor- schrift vastgestelde inkomengrens te boven gaat, heeft het recht te vorderen, dat hij tot het sluiten van een verzekering, als in artikel 1 bedoeld, wordt toegelaten. Het ziekenfonds is echter bevoegd het toe treden tot de verzekering afhankelijk te stel- Ien van het voldoen aan andere by de statu ten vastgestelde vereischten. Berlcht No. 22. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan de verbruikers in rekening worden gebracht EENHEIDSR1JWIELBANDEN maat 28/1J4 2-— 28/1 3.30 28/13/4 15/» 3.70 28/2 4.25 26/2 4.- 28/1*4 - 0.68 28/154 0.87 28/13/4—l5/a - 0.96 26/2 (ook ballon) 1.05 28/2 1.12 Voor montagekosten mag hoogstens 0.30 per band worden berekend. Bij gelijktijdige montage van een binnen- en buitenband mogen de montagekosten slechts eenmaal in rekening worden gebracht. Tour buitenband Transport buitenband, Tour binnenband Transport binnenband RUBBERCONSERVENQLASRINQEN. Middellijn binnen- en buitenmaat: 64 X 85 96 X 118 74 X 88 93 X 107 mm 93 X 109 mm 94 X 110 mm 94 X 108 mm 144 X 160 mm mm mm mm met 2 lipjes 0.0354 0.0554 0.03 n 0.0354 0.0354 0.0354 0.0354 0.0654 In de vastgestelde maximumprijzen voor inmaakglazen (zie Bericht No. 15) zijn de rubber- ringen niet inbegrepen. Hiervoor mogen de bovenstaande prijzen afzonderlijk in rekening worden gebracht. Het vragen van hoogere prijzen Is strafbaar. BEWAAR DEZE OPQAVE EN GEBRU1K HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. it, N* Roggebouw in de duinen. In de duinen tusschen lleemskerk en Castricum heeft met een terrein van 200 ha duingrond in cultuur ^chW^den De erkenning en de toelating. De erkenning van een ziekenfonds geschiedt op verzoek van die instelling door den secre taris-generaal van sociale zaken. Ziekenfonds, welke de verzekering uitvoe- ren van personen, die volgens de Ziektewet verzekeringsplichtig zijn, behoeven bovendien toelating. Ziefkenfondaen, welke deze toelating hebben verkregen, zijn verplicht zich te noemen „algemeen ziekenfonds". Het voeren van deze benaming, zonder daartoe gerechtigd te zijn, is strafbaar. Staatstoezicht. De ziekenfondsen zijn onderworpen aan een staatstoezicht. Dit toezicht strekt zich mede i uit over het geldelijk beheer van het zieken- j fonds. Het toezicht wordt uitgeoefend door den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken. Deze is bevoegd ziekenfond sen te vereenigen of te ontbinden. By uitvoeringsvoorschrift worden regelen gegeven omtrent de gevallen, waarin tot vereeniging of ontbinding van ziekenfondsen kan worden overgegaan en omtrent de rege- ling en de afwikkeling van de zaken der vereenigde of ontbonden ziekenfondsen. De secretaris-generaal van sociale zaken is bevoegd den directeur-generaal der volks- gezondheid van genoemd departement met het toezicht op de ziekenfondsen te belasten. Deze heeft in de hoedanigheid den titel van ,,commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen". Hij wordt bij dat toezicht bijgestaan door een raad van bijstand. De raad van bijstand bestaat uit op het gebied der volksgezondheid, der sociale ver zekering en der private verzekering deskun- dige ambtenaren, uit vertegenwoordigers der verzekerden en uit vertegenwoordigers der geneeskundigen en van de kringen der andere personen, die bij het verleenen van de onder- scheiden onderdeelen der geneeskundige ver- zorging hun medewerking aan de zieken fondsen hebben te verleenen. Het aantal van de vertegenwoordigers is voor elk dezer drie groepen hetzelfde en bedraagt ten minste drie en ten hooste zes. Het besluit treedt op 1 November 1941 in werking. De bijdrage in de kosten van bevalling. Bij besluit van den secretaris-generaal van sociale zaken is bepaald, dat aan artikel 37 der ziektewet een nieuw lid wordt toegevoegd luidende 8. Aan de echtgenoote alsmede aan de dochters, stief- en pleegdochters van den ver zekerde, die in diens gezin leven, wordt bij bevalling voor eenmaal een bijdrage in de kosten der bevalling, groot 55 gulden, toe- gekend. Voorts treedt artikel 50 der ziektewet met ingang van 1 November 1941, waarop dit besluit in werking treedt, buiten werking. EEN NEDERLANDSOHE VON DELI NO IN FRANKRIJK? De camanissaris van rijkspolitie, afd. 2, rijksopsporinlgSdienst der rijksrecherdhecen- trale te 's Gravenhage, maakt bekend, dat, blijkens bericht van den consul der Neder- landen te La Madeleine-Lille (Frankrijk) op 20 Mei 1940 omstreeks 12 uur te Abbeville (Somime), na een bombardement, in de om- geving van het station een klein meisje werd aangetroffen, wier ouders of familieleden niet koniden worden opgespoord. Signalamentleeftijd ong. 2 jaar, blond krullenid haar, zwarte oogen, 'gekleed met lichhblauw wollen tricothemd, geanerkt P. R. Het kind is opgenomen door den service de l'enfant van het departement van de Somme. Volgens den betiandelenden geneesheer zou het lichamelijk en geestelijk wat achterlijk zijn. 'Het praat niet en schijnt geen Fransch te verstaan. De mogelijkheid wordt niet uit- gesloten geadht, dat het kind van Nederland sche herkomst is. |Beridhten, welike er toe kunnen leiden het kind te identificeeren, worden ingewacht aan den rijksopsporingsdienst. onder aanduiding van ,,vondelinig te Abbeville". hetzij als sieraad, of in anderen vorm Horlogar - Nieuwstraat 36 - Tarnauzen In de op Vrijdag 22 Augustus a.s., des namiddags 2 uur, te houden apenibare ver- gadering van den gemeenteraad komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekamen stukken. 3. Benoeming van een onderwijzer .aan de openlbare lagere school A. De voor- dracht luidt als volgt: 1. Chr. West- strate te Terneuzen; 2. J. A. Hennekeij te Biervliet; 3. J. ,Blok te Serooskerke. 4. Benoeiming van een gemeente-arbeider. 5. Benoeming van een vertegenwoordiger bij de N.V. Waterleiding Mij „Zeeuwsch Vlaanderen" in verband met het over- lyden van den heer L. J. Geelhoedt. 6. Voorstel van Burg, en Weth. tot het verkoopen van het privaat met de daaronder gelegen grond aan de Kan- deelstraat aan den heer J. Boerbooms. 7. Voorstel van Burg, en Weth. tot het ongegrond verklaren van het beroep, ingesteld door het wnd. hoofd van den Rijksgebouwendienst tegen het besluit van Burg, en Weth. tot weigering van een bouiwvergunning tot het bouwen van een belastinggebouw. 8. Voorstel van Burg, en Weth. tot het verleenen van machtiging tot het in uitvoering brengen van het uitbrei- dingsplan te Sluiskil in verband met de Wederopbouw der verwoeste wonin- gen aldaar. 9. Voorstel van Burg, en Weth. tot het bouwen van een 7-tal arbeiderswonin- gen te Sluiskil met Wonlngwetvoor- sohotten van het Rijk. 10. Voorstel van Burg, en Weth. tot wijzi ging van de verordening precariorech- ten. 11. Voorstel van Burg, en Weth. tot het verleenen van een subsidie van f 200 aan het bestuur van de Vereeniging tot verbetering van de Vlasteelt en de VlaSbewerking in Zeeuwsch-Vlaanderen voor de oprichting van een vlasschool. 12. Voorstel van Burg, en Weth. tot het vaststellen van een ..Arbeidsovereen- komstenbesluit" voor het personeel van de vaste kern van den Luchtbescher- mingsdienst. 13. Voorstel van Burg, en Weth. tot wijzi ging van de verordening gemeente- politie en de Kinderbijslagverordening. 14. Voorstel van Burg, en Weth. tot het verleenen van ontheffing schoolgeld dienst 1941. 15. Qmvraag. BENOEMING. Met ingang van 1 October a.s. is tQt direc- teur van het post- en telegraafkantoor alhier benoemd de heer Mr. A. P. Benjaminse, thans directeur van het p°st- en telegraafkantoor te Harlingen. GESLAAGD. Bij de dezer dagen te Utrecht gehouden exaimens voor de Vereeniging ter veredeling van het Aimbacht slaagde o.m. on'ze stadge- noot, de heer W. G. Simons voor meester in het metselen. DE BLOEMBONNEN. Ter aanvuiling van de wekelijksche bonaan- wyzing wordt bekend gemaakt, dat oeider de bonnen, welke na Zaterdag 16 Augustus niet meer geldig zijn, nog dient te worden ver- meld: 30 bloem (bloem, brood of gebak). Tevens wordt medegedeeld, dat met 25, 26, 27, 28 en 29 bloem gemerkite bonnen van de bonkaart dtversen niet voor het koopen van distributiegoederen zullen worden aange- wezen. Deze bonnen kunnen derhalve worden ver- nietigd. DE NIEUWE AARDAPPELBON. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visschery maakt het volgende bekend met betrekking tot de distri- butie van aardappelen. Gedurende de week van Zondag 17 tot en met Zaterdag 23 Augustus a.s. geeft de met „31 reserve" gemerkte bon van de bonkaart ..diverserr" recht op het koopen van iy2 kg aardappelen. Met ingang van Vrydag 22 Augustus a.s., zal wederom een nader aan te wijzen bon voor het koopen van IV2 kg aardappelen worden geldig verklaard. Deze bon zal der halve in de Donderdag-avondbladen worden gepubliceerd. Aangezien door tijdelyke moeilijkheden bij de aardappelvoorziening het rantsoen van 3 kg per week momenteel niet geheel beschik- baar gesteld kan worden, zal binnen den kortst mogelijken tyd dit tekort door een toeslag boven het .rantsoen van 3 kg worden aan- gevuld. Teneinde er voor te zorgen, dat zonder eenige uitzondering op de met ,,29 reserve" gemerkte bonnen het rantsoen daadwerkelijk verkrygbaar is geweest, is voorts bepaald, dat op deze bonnen ook in de week van 17 tot en met 23 Augustus a.s. het rantsoen van 3 kg kan worden afgeleverd. In verband met bovenstaand bericht moge herinnerd worden aan de mededeelingen be treffende de aardappelvoorziening, welke in het einde van de vorige week zyn gepubli ceerd. Toen is gewezen op de moeilykheden, waarmede men bij de aardappelvoorziening te kampen had tengevolge van de slechte weersomstandigheden. De aanvoer van aard appelen was z6o, dat het rantsoen van 3 kg niet volledig beschikbaar kon worden gesteld. Daarom moest voor de afgeloopen week wor den volstaan met 1V2 kg aardappelen, onder de mededeeling, dat nog in den loop van deze week een aanvullende bon van 154 kg bekend gemaakt zou worden, indien de weersomstan digheden gunstigr werden. Dit is helaas niet het geval geweest. Het weer is uitermate ongunstig gebleven en daarom is de moge lijkheid om de aanvullende hoeveelheid van 154 kg reeds thans beschikbaar te stellen, niet aanwezig. Hier komt nog bij, dat een gun- stige wending in het weer nu wellicht niet meer onmiddellijk tot het gewenschte resul- taat zal leiden. Indien het mooi oogstweer wordt, zullen de telers vermoedelijk in de eerste plaats trachten het graan geborgen te krijgen, waardoor zy uiteraard minder aard appelen zullen kunnen rooien en afleveren. De aardappelpositie zal zich echter gaande- weg verbeteren. In verband met het bovenstaande moest evenwel thans worden volstaan met een bon van 154 kg aan te wijzen. DE EIEREN-DISTR1BUTIE. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visschery maakt bekend, dat gedurende de week van 17 tot en met 23 Augustus a.s. de met ,,31 eieren" ge merkte distributiebon recht geeft op het koopen van een ei. Deze bon behoudt ook gedurende de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. zijn geldigheid. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. geen nieuwe bon voor het koopen van eieren zal worden aangewezen. De Directeur-Generaal van de Voedselvoor- ziening heeft onlangs reeds gewezen op de slechte veevoederpositie, waardoor het onver- mydelijk is geworden om op korten termijn over te gaan tot inkrimping van den pluim- veestapel. Deze zal tot ongeveer een derde van den huidigen omvang terug moeten wor den gebracht. Dit beteekent, dat wij over zeer weinig eieren zullen kunnen beschikken, te weinig om de distributie van een ei per week te kunnen volhouden. Het moment waarop de distributie gestaakt zal moeten worden, komt dan ook in zicht. De eieren, waarover wy nog zullen kunnen beschikken, zijn bestemd voor bijzondere in stellingen en bijzondere omstandigheden. In de eerste plaats zullen natuurlijk de zieken- huizen en de zieken eieren ontvangen. Nu komt er nog zooals uit bovenstaand bericht blijkt een ei in de 14 dagen. Wel- liciht komt er daarna nog een keer een ei in de maand. EEN NIEUWE METHODE BIJ DEN HERBOUW VAN MIDDELBURG. De Zeeuwsche correspondent der N. R. Crt. schryft o.m.: Het ligt voor de hand, dat men in en buiten Zeeland meermalen de vraag stelt hoe het op dit oogenblik met den wederopbouw staat. Het antwoord kan niet onverdeeld gunstig luiden. Wat de dorpen, die oorlogsschade leden, betreft, kan worden gemeld, dat daar reeds veel van het vemielde is hersteld, of staat te worden hersteld. In Kruiningen, waar 50 woningen werden verwoest, zijn zeven huizen herbouwd, terwijl nog 22 stuks in aanbouw zijn. In Ierseke met pl.m. 70 vernielde pan- den, zijn er ongeveer 50 in aanbouw; in We- meldinge, dat 13 huizen verloor, zijn 7 panden herbouwd, en 5 zijn in aanbouw. Van de 29 panden, die in Westdorpe verloren gingen, zijn 18 herrezen, en 4 komen binnenkort gereed. Zoo voorspoedig als in de dorpen is het echter niet gegaan met den wederopbouw in Zeeland's zwaarst getroffen gemeente, Mid- delburg. Daar is een, zegge een verbrand woonhuis bijna weer opgebouwd. Bij de regeling der schadevergoeding bleek n.l. dat de vele oude, groote woonpanden, die Middelburg destijds rijk was, en die verloren gingen, aanzienlijk minder verkoopwaarde hadden dan zij zouden hebben gehad als zij b.v. in Rotterdam of Amsterdam hadden ge- staan. Omdat bouwen in Middelburg niet veel goedkooper is dan in beide genoemde steden, en omdat de verkoopwaarde nu eenmaal be- slissend is voor de grootte der schade- uitkeering, ontstond zoon' groot verschil tus schen vergoeding en herbouwkosten, dat het voor de meeste eigenaren der vemielde pan den niet mogelijk bleek tot herbouw over te gaan. Zij lieten plannen ontwerpen, maar als puntje bij paaltje kwam, strandden deze op de financien. Ten deele was dit ongetwijfeld toe te schrijven aan het verlangen der gedu-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3