OISTRIBUTIE SLUISKIL. Binnenland Liefde's Zegepraal OPENBARE RAADSVERGADERING. JAPAN OP LUCHTAANVALLEN BEDACHT. hHoofdpijn en Kiespijn NEDERLANDSCHE P.K. VERTROKKEN. FEUILLETON De Burgemeester van TERNEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat een open- bare vergadering van den raad dier gemeente is ibelegd tegen Vrijdag 22 Augustus a.s., des namiddags 2 uur. Terneuizen, 18 Augustus 1941. De Burgemeester, P. TELLBGEN. De Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat in de week van 18 t/m 23 Augustus a.s. door den Distributiedienst zitting zal worden gehouden te SLUISKIL uitsluitend op Donderdag 21 Augustus des voormiddags. De zitting op Dinsdag 19 Augustus komt dus te vervallen. Terneuzen, 18 Augustus 1941. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. De Volkisciber Beobachter stelt bet ver- scbil in bet licht tusschen de Duitscbe oorlog- voering en die van de tegenstanders, dat de wereld nooit scberper dan door dlt „staats- stuk" is ingeprent. De Duitscbers bebben van den eersten dag af de wapens laten spreken, de Britten tracbten daarentegen de successen, die bun op bet slagveld ontzegd •bleven, met woorden te bebalen. In bet Huis van Afgevaardigden wierp de Republikein Knudsen de vraag op, of bet thuislaten van Amerikaanscbe journalisten gedurende de besprekingen van Roosevelt en Cburcbill niet beteekende, dat Roosevelt tegenover Cburcbill verplichtingen op zicb genomen bad, die, indien gepubliceerd, bet Amerikaanscbe volk welbcbt in opscbudding zouden brengen, Cburcbill de Britscbe pers niet uitgesloten. De Amerikanen, die zelf nog denken kunnen en bet oog gericbt bouden op de toekomst van bet eigen volk, vragen zicb derbalve af, waarom de Britscbe pers toegelaten en die van de Ver. Staten uitge- schakeld werd. Roosevelt boudt van publi- citeit, dit is de eerste maal, dat hij zijn krantenmenscben en fotografen tbuis beeft gelaten. Daar moet een reden voor geweest zijn. Chicago Daily Tribune zet uiteen, dat m nood verkeerende dagbladen, die den koers van Roosevelt ondersteunen, met regeerings- gelden zijn gesaneerd. Tot deze couranten be- hooren Philadelphia Record en New-York Post. Beide onfvingen ondanks protest van Jesse Jones, den leider van de Reconstruc tion finance corporation na persoonlijke be- moeienis van Roosevelt een voorscbot van de Federal Reservebank. Voor de geldelijke gezondmaking van jegens de regeering sym- patbieke bladen heeft zicb ook Harry Hop kins bijzondere moeite gegeven. EEN BRIEF VAN CHURCHILL EN ROOSEVELT AAN STALIN. Associated Press meldt, dat Washington den inboud beeft bekend gemaakt van een brief, welken Cburcbill en Roosevelt aan Stalin bebben gescbreven. Daarin wordt bet voorstel gedaan, dat booge Britsche en Noord-Amerikaansche regeeringsvertegen- woordigers te Moskou met Stalin zullen be- spreken, welke soorten oorlogsmaterieel de Sovjets noodig bebben. De brief is aan Stalin overhandigd door de ambassadeurs van de Vereenigde Staten en Engeland. Churchill en Roosevelt prijzen den tegenstand van de Sovjets tegen Duitschland en beloven Stalin, dat Engeland en de Vereenigde Staten zullen samenwerken om Stalin te voorzien van bet krijgstuig, dat bij 't dringendst noodig beeft. Talrijke scbepen, wordt verder in den brief gezegd, zijn reeds met zulk materieel onder- weg. Binnenkort zouden andere schepen V°Deen' bond van katbolieke Amerikaanscbe oorlogsveteranen heeft in een brief aan president Roosevelt de Amerikaanscbe hulp aan de Sovjetunie veroordeeld. EEN DIRECTE WAARSCHUVVING AAN JAPAN. De Londensche nieuwsdienst heeft gemeld, dat men de verklaring van Roosevelt en Churchill moet beschouwen als een rechts- Btreekscbe waarschuwing aan het adres van Japan. De Sovjetunie is volgens Londensche kringen op de hoogte gehouden omtrent de biieenkomst. De woordvoerder van de Japansche regee- rinig beeft medegedeeld, dat Japan nog geen officieel standpunt met betrekking tot de verklaring kan innemen, aangezien net resul- taat van het desbetreffende onderzoek moet worden af gewacht. Bevoegde Japansche kringen geven als eomimentaar op de Engelsch-Amerikaansche verklaring, naar Dconei meldt, dat de ver klaring in xje eerste plaats een Britscbe ver- plidhting tegenover de Ver. Staten beteekent om den oor.log voort te zetten en geen een- zijdigen vrede met Duitschland te sluiten. In de tweede plaats onderstreept de verklaring de Engelsch-Amerikaanscbe oogmerken na den oorlog, welke een Angelsaksische wereld- overfheerscbing beoogen. In de derde plaats toont de verklaring aan, dat Groot-Britannie en de Ver. Staten een volslagen wanbegrip koesteren ten aanzien der werkelijke oor- zaken van den Buropeeschen oorlog. Offi- cdeele kringen zijn ook van meening, dat de verklaring van Roosevelt en Churchill gelijke- nis vertoont met de 14 punten van Wilson, welke leididen tot de stichting van den Vol- kenlbond als instrument voor de handhaving van de Angelsaksische wereldbegemonie. Van betrouwbare zijde vemeemt Domei te Tokio, dat weldra een verzekering tegen luchtaanvallen zal worden ingevoerd, ais bet onderzoek van bet ministerie van bandel en nijverheid, resultaten oplevert in overeen- stemming met de nationale verzekering voor oorlogstijd. Het Duitsche en bet Fransche stelsel van den wereldoorlog, toen particuliere maatschappijen een verzekering tegen lucht aanvallen boden, zoowel als het huidige Duitscbe en Britsche stelsel, waarbij de staat de scbade vergoedt, worden onderzochh De bedoeling is mede te werken aan stabilisatie van bet nationale leven en daling van de bypotheekwaarde te voorkomen. TOENEMENDE SPANNING IN EN OM HET NABURIGE OOSTEN. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Donderdagavond De omstandigheid, dat de Engelsche en de Sovjet-Russsicbe regeering eergisteren den Turkscben minister van buitenlandsche zaken een nota bebben doen overbandigen, waarin de beide regeeringen Turkije bepaalde verze- keringen geven met betrekking tot de zee- engten en de integriteit van het Turksche territorium, bescbouwt men hier niet als heel belangrijk. Men acht slechts van belang de Engelsch-Sovjet-Russische verzekering, vol- gen^ welke men bereid is Turkije effectieve militaire hulp te verleenen, ingeval Turkije door een Europeesche macht zou worden be- dreigd. Of hiermede Bulgarije, dat, zooals bekend zal zijn, troepen aan de Turksche grens beeft samengetrokken hetgeen een- zelfde reactie van Turkije asm de Bulgaarsche grens uitlokte dan wel Duitschland wordt bedoeld, laat men in het midden. De vraag is thans hoe de Turksche regee ring op deze verzekeringen zal reageeren. Men moet in de Duitsche hoofdstad aan- nemen, dat Ankara op de hoogte was van de te Londen en Moskou tegelijkertijd gepubli- ceerde verklaring. Daarbij is het opgevalleri, dat in verband hiermede nog geen Turksch standpunt bekend is gemaakt. Volgens te Berlijn uit Ankara ontvangen betrouwbare informaties ziin Londen en Mos kou met hun beloften inzake hulp aan Turkije nog verder gegaan dan officieel bekend is ge maakt en wel in zooverre, dat Engeland en Sovjet-Rusland niet alleen bereid zijn aan de Syrisch-Turksche of Kaukasisch-Turksche grens, doch ook in de zee-engten en in de zee van Marmora in actie te komen. Indien het gerucht wordt bevestigd, dat Turkije aan Engeland en Sovjet-Rusland den doortocht van troepen door zijn gebied zou toestaan, dan is het duidelijk, dat zulks niet te vereenigen is met den geest en den zin van het op 18 Juni tusschen Duitschland en Turkije gesloten vriendschaps- en consultatie- pact. Zelfs het accepteeren van een garantie van staten, die met Duitschland in oorlog zijn, kan men als in strijd met d;t pact be schouwen. Te Berlijn wacbt men tbans met spanning op het standpunt van de Turksche regeering. Het bericht, dat Von Papen, de Duitsche ambassadeur te Ankara, te Berlijnvertoeft, is onjuist en op zijn minst praematuur. Dat de heer Von Papen naar Duitschland zal ko men om de Rijksregeerlng persoonlijk op de hoogte te stellen van de ontwikkelmg der gebeurtenissen is natuurlijk niet uitgesloten. De Engelsch-Sovjet-Russische stappen heb- ben de spanning in het Zuid-Oosten van Euro pa en het Naburige Oosten ongetwijfeld vergroot en het is aan te nemen, dat de toe- stand nog meer zal verscherpen. SOVJET-VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Een gering aantal Sovjet-bommenwerpers heeft Zaterdagnacht een aanvalspoging ge daan op het Noord-Oostelijke deel van het Duitsche Rijk, welke zonder resultaat bleef. Slechts een vliegtuig slaagde erin den rand van Berlijn te bereiken, waar het door het luchtdoelgeschut werd verdreven, aldus het D.N.B. Het platteland is vrijwel intact. Van Warschau tot Minsk bedraagt de afstand ongeveer 700 km. iZoo ver het oog reikt ziet men niets dan graan- en aardappelvelden. Hier en daar heeft de oogst iets door den strijd geleden, maar veel is bet niet. In de Kolchozen wordt normaal gewerkt. Een Vlaming uit Meenen bevestigde: De oogst was vrijwel geheel onbeschadigd. In Rusland trof ons de ellende der bevolking, welke ellende nog heel wat grooter was dan in Polen. Schoenen waren een luxe-artikel. Bij de gevangenen merkten wij ook niets van de boog geroemde ,,Russische laarzen". BOERENWACHT OPGERICHT IN BELGIfi- Op 24 Juni is voor geheel Belgie bij ver- ondening een boerenwacht ingesteld. Deze moet den eiigendom der boeren, zooals vee en gewassen, voor en na den oogst tegen dief- stal beschermen. Deze eigen hulp, aldus het A.N.P. uit Brussel, was noodzakelijk gable- ken, daar den laatsten tijd diefstallen op den akker en op de boerderijen in ontstellende mate toenamen. Tot nu toe zijn meer dan 100.000 vrgwilli- gers tot deze organisatie toegetreden. Zij staat onder leiding van een algemeen com mandant, die wordt bijigestaan door een on- derzoekingsddenst, een juridlische en een pro- pagandlstisdhe afdeeling, alsmede door een cultuurraad. Aangezien de huidige sterkte der boeren wacht niet voldoende is om een gelijkmatige controle in alle plaatsen uit te oefenen, is op 4 Augustus een besluit verschenen, dat de fc-urgemeesters der plattelandsgemeenten madhtigt de mannelijke inwoners tusschen 18 en 60 jaar daarvoor op te roepen. Daartoe wordt alleen overgegaan, indien zich niet ge- noeg vrijwilligers hebtoen aangetmeld. De sterkte der afdeelingen moet een man per ha bebouwde oppervlakte uitmaken. De leider van de boerenwacht, Dalle, heeft venklaard, dat de openlbare meening spoedig er van overtuigd moet zijn, dat de dienst in zijn organisatie geen heerendienst is, doch een eereplictit. Als door middel dezer ver- plichte deelneminig alle gemeenten van Bel gie eens hun bewakingsafdeeling zullen heb- ben, zoo zeide bij verder, dan zou aan de dief stallen der laatste weken op definitieve wijze paal en perk kunnen worden gesteld. In verband daanmede is ook een nieuwe verordening van belang, waarbij de straffen voor diefstallen op den akker en op de boer derijen worden verhoogd. DE INDIRECTE BETEEKENIS VAN DEN DUITSCHEN OPMARSCH. United Press meldt uit Londen: Naar aanleiding van den terugtocht der Sowjettroepen aan den Dnjepr verklaart men in bevoegde kringen te Londen, dat door dezen terugtocht een groot gebied aan rijk korenland wordt prijsgegeven evenals een be langrijk deel van bet industriegebied der Oekraine. Bovendien worden de Duitschers in staat gesteld bet einde van den bekenden Dnjeprostroydam te bereiken, waar een groot deel van de voor de industrie der Oostelijke Oekraine noodige electrische energie wordt geleverd. DE ENGELSCHE ZYVARTE LIJST. Het Britsche ministerie van blokikade heeft beschiikt, dat neutrale schepen, die voor Europa bestemde vrachten in Zuid-Ameri- kaansche havens op scbepen van de mogend- hdden van de spil overladen, op de zwarte lijst zullen worden gezet. Deze schepen mo- gen geen Britsche .havens meer aandoen en veriiezen alle gunsten ten aanzien van de be- handeling. de Duitsche rechterlijke macht voor straf- zaken, zooals deze verordening is gewijzigd bij de verordening no. 123/1941. GIFT VAN DEN NEDERLANDSGHEN VOLKSDIEN ST. De Nederlandsche Volksdienst heeft den burgemeester van een gemeente in bet Wes- ten des lands, waar een der vorige nachten 13 huizen door toommen zoodanig werden be- scbadigd. dat zij door de bewoners ontruimd moesten worden, een bedrag van 1500 ter beschikking gesteld om de getroffenen hier mede gedurende de eerstvolgende dagen bij te kunnen staan. HOE NEDERLANDERS AAN HET OOSTFRONT STRUDEN. De persdienst van de N.S.B. meldt: Een van onze kameraden, dr. D. Tappen- beck, die als vrijwilliger in de Standarte Westland van de Waffen S.S. heeft dienstge- nomen en thans als S.S.-oorlogsverslaggever aan het front in de Oekraine dienst doet, tee- kent op treffende wijze, hoe de Nederlander soldaat kan zijn, evenals vroeger. Na lezing van onderstaande regels moet het volkomen duidelijk zijn, dat de in de nu voorbije jaren door verslapte geesten verkondigde meening, dat Nederland geen militair volk is, op waan- denktoeelden en bedrog beeft berust. DE STRIJD IN OOST-EUROPA. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt Verscheidene Belgen, die als chauffeur in de streek van Smolensk bebben dienst ge daan en juist eenige dagen bij bun gezin te Brussel en te Antwerpen kwamen door- bren^en, bebben aan vertegenwoordigers van de pers eenige hunner indrukken mede gedeeld. En de oogst op bet platteland belangstellend gevraagd. werd COMMISSARIS-GENERAAL SCHMIDT SPREEKT VOOR DE N.S.B. Op 14 Augustus heeft de staf van de N.S.jB. in Utrecht een conferentie gehouden, waar commissaris-generaal Schmidt in diepgaande beschouwingen den binnen- en buitenland- schien politieken toestand heeft behandeld. De leider der N.S.B., Ir. Mussert, ging vervol- gens uitvoerig in op de rede van den com missaris-generaal. De leiding der conferen tie was in handen van den plaatsvervangenden leider der N.S.B.van Geelkerken. HET ONBEVOEGD IN- EN UITREIZEN jVVN HET BEZETTE NEDERLANDSCHE GEBIED. Verschenen is een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied, welke Zaterdag in werking is getreden en waarbij par. 4 van de verorde ning 6/1940 betreffende het in- en uitreizen van het Nederlandsche gebied de volgende nieuwe paragraaf als 4a wordt toegevoegd: 4a. (1) Hij die oribevoegd het bezette Nederlandsche gebied binnenreisit of uit dit gebied uitreist, wordt gestraft met gevange- nisstraf van ten hoogste twee jaren of met boete van ten hoogste twintig duizend gul den. (2) Poging is straflbaai'. (3) Feiten, als bedoeld in het eerste of tweede lid, zijn delicten in den zin van 2, lid 2, der verordening no. 52/1940 betreffende Het is nog niet veel meer dan een maand geleden, dat de kruistocht tegen het bolsje- wisme begon en onzen vrijwilligers in de S.S. eindelijk de kans werd geboden om te laten zien, wat er in hen stak. Het moet vooraf worden gezegd, dat de verwachtingen in dit opzicht niet bepaald hoog waren gespannen. Immers wat zou dat piepjonge regiment Westland, dat uit een bont mengsel van Noord-Nederlanders, Vlamingen en Duitschers werd samengesteld, al kunnen presteeren in vergelijking met de geroutineerde Duitscbe keurkorpsen, met wie zij zijde aan zijde den strijd tegen een goed uitgerusten tegenstan- der, die in aantal verre de meedere was, zou den moeten aanbinden en dat nog wel in dit onmetelijke land, waar de gesteldheid van de wegen en het weer, aan manschappen en materiaal de meest zware eischen stelden? Maar het wonder geschiedde! In deze lut- tele weken is ons regiment een hechte ge- meenschap van strijders geworden, die, alien bezield door eenzelfde ideaal, zich een naam hebben weten te veroveren, waarop ons volk trotsch mag zijn en moet zijn. Tal van wapen- feiten uit dezen veldtocht zullen voor altijd met onze vrijwilligers blijven verbonden. Van Polen uit trokken zij Galicie binnen en zij zagen te Lemberg de beestachtige slachtin- gen, die joden en bolsjewisten onder de onge- lukkige Oekrainers hadden aangericht. Van- daar ging het steeds verder in oostelijke rich- ting, steeds dieper de Oekraine binnen. Daar ontving het regiment Westland op 1 Jpli bij Olzanicka den vuurdoop. Het werd een schit- terende overwinning, waarbij alleen al de vijfde en zesde compagnie een volledig Rus- sisch regiment geheel vernietigden. Toch werd deze zege duur betaald, want den volgenden dag werd de kranige commandant, standaard- leider Waeckerle, voor wien onze jongens in den meest letterlijken zin door het vuur gin- gen, op het slagveld door een verraderlijk schot van uit een korenveld doodelijk gewond. Zijn taak werd terstond overgenomen door overste B., die een waardig opvolger bleek te zijn en onder wiens bekwame leiding het regi ment het eene succes na het andere behaalde, waarbij vooral de verovering van de stad Huziatyn en de heldhaftige verdediging van Taratsje onvergetelrjk zullen blijven. De overste, een Volksduitscher uit Zeven- burgen, die reeds in den wereldoorlog zijn sporen ruimschoots verdiende, is echter niet alleen soldaat in hart en nieren, maar tevens een oprecht vriend van de lage landen, die er zich in het onderhoud, dat ik met hem mocht hebben, zelfs op beroemde, dat zijn voor- ouders eveneens uit dezelfde buurt kwamen. (Het is bij ons weinig bekend, dat de Duit schers uit Zevenburgen inderdaad in hoofd- zaak uit de zuidelijke Nederlanden afkomstig zijn). Over onze jongens als soldaten sprak hij met veel lof: „Onder de meest moeilijke omstandigheden hebben de Nederlanders zich steeds prachtig gehouden en ik ben er trotsch op, dat ik in dezen veldtocht de leider mag zijn van een regiment, waarin onze Germaan- sche eenheidsgedacbte als nooit te voren vleesch en bloed is geworden. Die eenheid is zoo hecht, dat ik in den regel nauwelijks meer weet, wie van ons Nederlander en wie Duitscher is, want blond zijn zij allemaal!" Niet minder gunstig luidde bet oordeel van tal van andere officieren. Kapitein V. H. bv., de chef van bet eerste bataljon zei ronduit: ,,Voor den veldtocht-hield ik mijn hart vast, hoe ik het er met de Nederlanders zou af- brengen, maar nu ik ze ken, vraag ik voor de reserve, die onze gelederen opvult, uit sluitend om Nederlanders''. Ook de gewone Duitsche soldaat, die ons vroeger als verzadigde bourgeois bij uitstek beschouwde, heeft zijn meening in deze weken radicaal gewijzigd. ,,De Nederlanders zijn best in orde, goede soldaten en goede kame raden", zoo drukt de frontsoldaat eenvoudig en duidelijk zijn gevoelens uit. En iedereen, die onze jongens heeft gezien bij Olzanicka, bij Huziatyn of te Taratsja, toen een handvol van onze mannen de plaats tegen de wan- Veilig en vlug als geen ander belpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnbardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd ,.,Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. bopige doorbraakpogingen van een Russiscb leger in wist te behouden, zal het met dit oordeel eens moeten zijn. Als soldaten gelijkwaardig aan den Duit- scben broeder bebben zij bun eigen volksaard weten te behouden, die vooral bij de moeilijk- beden van den opmarscb, wanneer de wielen tot aan de as in den modder wegzakken, in den vorm van een kostelijk gevoel voor humor aan den dag treedt, dat zelfs onze gewonden niet geheel in den steek laat. De stalen helm en een lacbend gezicht eronder, dat zou ik het kenmerkende voor onze jongens hier buiten willen noemen. Zij kennen den oorlog als wei nig anderen, zij geven dagelijks bun bloed voor de toekomst van een volk, dat ben nog steeds veelal als verraders bescbimpt en dat gevangen Britsche vliegers, die ons land bombardeerden, openlijk toejuicht. Maar zij vechten door en weten er nog bij te lachen. Op het departement van Volksvoorlichting en Kunsten te 's Gravenhage hebben com mandant en mansdhappen van de propagan- da-compagnie van het Vrijwilligenslegioen Zaterdagmiddag afscheid genomen alvorens naar het Oostelijk front te vertrekken. Onder de ca. vijftig man bevinden zicb drie vertegenwoordigers van genoemd departe ment; verder acht journalisten, vier fotover- slaggevers, twee filmoperateurs en vier tech- nici en radioreporters. De commandant der propagandacompag- nie, de heer Wouter Hulstijn, thans gekleed in de uniform van Hauptmann der Waffen S.S., nam als eerste het woord om zijn man nen toe te spreken: .,1k verwacht, dat gij alien uw plicht zult doen", zoo zeide hij o.m., ,,en dat wij ons voor onize Duitsche wapenbroe- ders niet zullen behoeven te schamen". Hij wekte de vertrekkenden op tot bet in acht nemen van de strilkste discipline. Dit is in het belang van hun eigen veiligheid. Hij zelf zal zich na enkele dagen met de autocolonne bij de Zaterdagmiddag per trein vertrokken vrijwilligers voegen. Hierop was het woord aan prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kun sten. ,,De" zestiende Augustus 1941 zal in de ge- scbiedeni'S van de Nederlandsche journalistiek een wel zeer gederakwaardige dag zijn. Voor de eerste maal vertrekt vandaag een vol komen o,p militaire leest geschoeide journa- listeneenheid, voorzien van de meest moderne tedhnische hulpmiddelen, om de gebeurtenis sen van den oorlog in beeld, woord en letter vast te leggen. Deze bewapende joumalisten- eenlheid, welke ons Duitsche broedervolk pro- pagandacompagnie noemt, of kortweg P. K„ beeft een tweeledige taak. In de eerste plaats is zij een volksvoorlichtende, in de tweede plaats is zij die van den geschiedschrijver, die zelf met de wapenen in de hand de ge- weldige gebeurtenissen, die in dezen tijd plaaJts vdnden, beleetft", aldus spr. ,,De eerste Nederlandsche P. K., die thans staat aange- treden, is samengesteld uit een 50tal mannen die ieder op hun terredn reeds hun sporen ver- diend hebben. Daar is onder hen een drietal medewerkers van mijn departement, de hee- ren Hulstijn, Kelderman en Vetheul. Verder telt de P.K. acht journalisten, die ook ideo- logisch bij het departement behooren. Wat de beeldberichtgetving betreft, gaan met de P.K. vier foto-verslaggevers en twee filmopera teurs mee. De radioreportage heeft de be schikking over vier teohnici, terwijl verder, en zeker niet in de laatste plaats te noemen, een aantal mannen zich beschikbaar gesteld heeft als chauffeur, mecanicien, fourier, kok, tezamen vormende een militaire eenheid, die te velde geheel zelfstandig kan optreden. De leiding van deze expeditie is opgedragen aan den u welfbekenden Wouter Hulstijn, tot wien ik thans in het bijizonder een enkel woord richt. Kanneraad Hulstijn! Ik zie u en uw mede werkers, die ik bier op het departement zoo goed heb leeren kennen, slechts noode ver trekken. Ik ben er van overtuigd, dat onze Nederlandsche P.K. onder uw bezielende lei ding ginds in het Oosten een uitstekend figuur zal slaan. U zult het beste uit uw menschen weten te halen en ik weet, dat dit alles in een ware kameraadschappelijke sfeer zal geschieden. U verstaat de kunst vrienden te maken en vrienden te houden. Ik moge er wel op wijaen, dat deze eigenschap voor een leider van een P.K. van wel zeer groot be lang is. Immers ginds zal onder de meest moeilijke omstandigheden gearbeid worden, er zal ontzaglijk veel van u en uw mannen gevergd worden en er zullen ongetwijfeld momienten zijn, waarop het woord van een waarachtig kameraad de zorgen kan ver- liohten. Roman van A. HRUSCHKA 3g (Nadruk verboden) HCCFDSTUK XXV. Dr. Turba had Ilse voorgerekend, dat Marc in ieder geval nog eenige dagen zou uitblij- ven. Dat kon niet anders, had hij gezegd... Use trad de kamer binnen, zonder eenig ver- moeldlen van de blijde verrassing, die b.— wachtte. Zij slaakte een kreet en vloog in Marcs armen... Nu zitten zij hand-in-hand tegenover den ouden graaf, en zooals een uur te voren moet Marc vertelien. Eerst van Brazilie en dan van zijn wedervaren in den nacht van 28 Febru- ari, welks raadsels ook thans nog niet opge- lost zjjn... Ilse's gezichtje betrekt allengs. Zij heeft zoo veel hoop op Marc s mededcckngen ge steld en nu is het weer niets... Wel begrijp ik nu, sprak ze, dat je je vader voor den moordenaar moest houden, maar ik rekende er zoo vast op, dat je mede- deelingen ons althans een vingerwijzing aan- gaande den ecbten dader zouden geven... en nu zijn we nog even ver als vroeger. Voordat je kwam, spraken vader en ik juist daarover, wij namen alle mogelijkheden in oogenscbouw, maar alles tevergeefs. De persoon van den moordenaar blijft nog steeds in geheimizinnig duister gehuld. Naar mijn meening blijft ons nog maar een middel over om licht in de zaak te brengen. Laat hooren! Wij laten een detective van den eersten rang kamen, installeeren hem hier onder de een of andere vermomming op Kronstein, brengen hem volledig op de hoogte van de s bekende feiten en laten verder alles over aan zijn ondervinding en scherpzinnigheid. Neen, neen, daar moet ik mij krachtig tegen verzetten! viel graaf Klemens zijn zoon in de rede. "Zelf de politie in huis halen en mijn prive-leven prijsgeven aan haar speur- instinct die gedachte is mij onverdraag- lijk! Hij wierp Marc een verwijtenden bhk toe. Vergeet je heelemaal, wat ik je aan- gaande mijn huwelijksleven heb verteld? zei die blik. Marc werd rood en. haalde de sc^houders op. Neem 't mij niet kwalijk, vader. Die stap zou mij zeer pijnlijk vallen, maar ik weet nu eenmaal geen ander middel... Toch zfln er nog verschillende. Daar bebben wij bijvoonbeeld juffrouw Motika. Ilse beweert, dat zij meer weet van de zaak, dan zij wil zeggen. Wat zou juffrouw Motika kunnen we ten Zij sliep reeds lang toen de moord werd ffivnl PTi Juist, dat geloof ik niet, verklaarde Use, maar am de een of andere onverklaarbare reden wil zij deci moordenaar sparen. Trots alle inspanning is 't mij niet gelukt, meer dan halve woorden uit haar te krijgen, maar die halve woorden hebben mijn vermoeden nog versterkt. En dan ook nog de man, die je beeft gadegeslagen op je vlucht naar 't park, Marc. Die persoon komt mij zeer verdacht voor. Hoe kwam hij 's nachts om e6n uur op die plaats? Wat had hij daar te maken? Kan hij niet zelf den moord gepleegd hebben en daarna getracht hebtoen, de verdenking op jou te laten vallen? Ik weet wel, Zonne- straaltje, dat je vader, die zoo vast over tuigd is van Marc's schuld je niet gaarne over die zaak te woord zal staan, maar zou je toch niet eens kunnen probeeren, van hem den naam van dien man te weten te komen. Ik ken hem reeds, maar ik geloof met, dat hij ons kan helpen, antwoordde Use. Zij wendde zich tot Marc, die haar ver- baasd aankeek en ging voort: Ik helb nog geen gelegenheid gehad om jou en vader te zeggen, dat papa mij eer gisteren betrapt heeft, toen ik, zooals ge- woonlijk, door het poortje achter in het park, Kronstein verliet. Er volgde toen een onder houd in den loop waarvan ik papa alles be kende, wat ik tot dan toe voor hem had ver- borgen gehouden en hem ook zeide, om welke redenen noch jij, Marc, noch je vader iets met den moord konden uit te staan hebben. Die redenen verwierp hij natuurlijk! Zei Marc niet zonder eenige vertoittering. Neen, zij maakten blijkbaar ihdruk op hem, en ik mag aannemen, dat zijn geloof aan je schuld zwaar is geschokt. Ons onder houd had ook vender een niet ongunstig ver- loop. Papa beloofde mij geen hindernissen meer in den weg te zullen leggen wat mijn bezoeken aan je vader betrof, Marc... rr enkel tot je terugkeer. Hij verklaarde name lijk dat hij in geen geval zijn toestemming tot een verlcxvinig kon geven voordat de zaak volkomen was opgehelderd en dat daarom vendere bezoeken op Kronstein na je terug keer mij aan praatjes zouden kunnen bloot- stellen. Dat is zoo. En daar je goeden naam mij even diertoaar is als hem, heb ik onderweg reeds ernstig nagedaoht over dat punt. In geen geval zou ik vader van je gezelschap willen berooven en daarom heb ik besloten, slechts eenige dagen op Kronstein te blijven en dan op ons jachtslot Tamnstein mijn in- trek te gaan nemen. 't Ligt een heel eind van hier, maar toch niet zoover, dat vader mij niet van tijd tot tijd per auto een bezoek zou kunnen brengen. Maar zeg ons nu den naam van den man, die mij dien nacht heeft gade geslagen; want ik meen uit je woorden te kunnen opmaken, dat je van je vader habt gehoord, wie hij is. Ja, papa heeft op mijn vraag bereid- willig geantwoord. 't Is de bejaarde hout- vester Ulrich, die toen, om sneller thuis te komen, zijn weg door het park van Kron stein nam en je toevallig zag. Toen den vol- gendien dag den moord ruchttoaar werd, be gon die nachtelijke ontmoeting hem zwaar te drukken. En daar hij in dienst van Kronstein is en jou Marc, goedgeizind, ging hij, gehoor gevend aan den drang van zijn geweten, mijn vader opzoeken, met wien hij reeds tientallen jaren bevriend is. En hij stelde papa de vraag, of hij oiver de zaak moest spreken, dan wel zwijgen, hoewel hij moest aannemen, dat jij, Marc, de dader was. Papa gaf hem de raad te zwijgen, zoolang hij niet van bevoegde zijde uitdrukkelijk werd ondervraagd, en dat is nooit gebeurd. Vader en zoon keken elkaar teleurgesteld aan. Dus weer niets, zei Marc eindelijk, want de oude Ulrich heeft natuurlijk niets met de moord uit te staan. DE VERHOOGING VAN DE OUDERDOMS- EN INVALJDITEITSRENTEN TRAD ZATERDAG IN WERKING. (Het Zaterdag verschenen Verordeningen- blad bevat een besluit van de secretarissen- Ilse staarde een oogenblik peinzend voor zich uit. Zjj wist niet goed hoe in tegenwoor- digheid van den ouden graaf en zonder hem te kwetsen, te beginnen over datgene, wat haar op het hart lag en dat nacht en dag haar gedachten beizighield. Maar eindelijk schepte zij moed en begon een weinig be- clccsd. Toch is er iemand, die miaschien niet heelemaal buiten verdenking valt... Ik had meer dan eens opgemerkt, dat juffrouw Mo tika uw inspecteur doodelijk haat. Zij noem- de hem een zeer slecht mensch en waar- schuWde mij tegen hem... omdat hij, sdnds de familie Trebitsch hier is. veel op Kranne- bit'ten komt en ik hem dikwijls daar aantref. Telkens wanneer Heiden ter sprake komt geraakt zij in staat van groote opgewonden- Graaf Klemens werd bleek, doch Marc wierp hem een geruststellenden blik toe. Hij viel Use in de rede en zei: LJieve, aan meneer von Heiden valt even- min te denken als aan Ulrich. Wie weet, waarom juffrouw Motika hem zoo bitter haat ook my is dat reeds opgevallen; maar fctii zij nu al of niet een zoo slecht mensch aan die misdaad van 28 Februari is hij zeker niet schuldig. Ik geloof daarvoor te kuainen imstaan. Dus ook met hem heb ben wij ohs verder niet te bemoeien. Ditmaal was de teleurstelling aan de kant van Use. Marc, hemam zij, zou je met eens zelt met juffrouw Motika willen spreken. ja, lieve, dat zal ik doen, hoewel het, vrees ik, niet zal baten, maar om je gerust te stellen zal ik haar, vddr mijn vertrek naar Tannstein, gaan opzoeken. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2