ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLADVOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN V No. 10.255 MAANDAG 18 AUGUSTUS 1941 81 e Jaargang Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. het teeken der overwinning in den strijd tegen het bolsjewisme NEUZENSCH ABONNEMENTSFRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen /2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE iDirecteur: I. van de Sande. GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEIN E ADVERTENTIfiNper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. BEKENDMAKING. Herhaaldelijk heb i'k de Nederland- sdhe bevolking er voor gerwaarschuwd op eenigerlei wijze de vijanden van Duitsdhland te begunstigen. Desondaniks is weer een ernstig geval van begunsti- iging van den vijand voorgekomen. Op 7 Augustus j.l. moest op Nederlandsoh gebied een Britsch gevecfhtsvliegtuig een noodlanding maken. De ongedeerd gebleven bemanndng, bestaande uit 6 personen, kreeg bij haar poging om te vlucihten steuh van Nederlanders, die geld gaven, levensmiddelen en burger- kleeding. Nog dienzelfden dag werden de Engelschen gevangen genomen. De personen, die hulp hadden verleend bij de poging am te vluchten, zijn terstond voor een Duitischen krijgsraad gebracht. Deize veroordeelde vijf bunner ter dood en drie anderen tot langdurige, deels leVenslange gevangenisstraf. w.g. FR. CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. Den Haag, 14 Aug. 1941. 0 f I DUITSOH WEERMACHTSBERIOHT. Het opperbevel van de weermacbt maakt bekend: Aan het geheele Oostelijke front blij- ven de operaties volgens de plannen en met succes verloopen. Voor de Oostkust van Engeland brach- ten gevechtsvliegtuigen overdag twee koopvaardijschepen met tezamen 7500 B.R.T. tot zinken. Zij beschadigden bij de Farder-eilan- den een vrij groot koopvaardijschip. Bij Oambridge werden militaire inrichtingen met bommen van zwaar kaliber be- stookt. Een patrouilleboot schoot in Het Kanaal een Britsch jachtvliegtuig omlaag. In den afgeloopen nacht ver- nietigde het luchtwapen voor de Brit- sche Oostkust een koopvaardijschip van 2000 B.R.T. en viel het verschillende havens en militaire inrichtingen in het Oosten van het eiland aan. In Noord-Afrika bombardeerden Duit- sche duikbommenwerpers met goed ge- volg Britsche schepen in de haven van Tobroek, luchtdoelstellingen, munitie- depots en wagenparken van den vijand. Een gering aantal Sovjet-bommenwer- pers heeft Zaterdagnacht geprobeerd het Noordelijke en Noord-oostelijke ge bied van het Duitsche Rijk aan te vallen. De aanvallen bleven volkomen aonder uitwericing. OPROEP. Opboimen. Dat wil het nieuwe Duitschland van Adolf Hitler. Een nieuw Europa opbouwen. Een nieuwe ordening vestigen. Ons werelddeel weer bewoonbaar maken voor een ieder die werken wil en kan. En Stalin? Wat wil deze? Het bolsjewisme vestigen, dat is: Christendom, beschaving en cultuur vemietigen. Dat beteekent: moord en doodslag, armoede en ellende. Nederlanders, de keuze kan toch niet moei- lijk zijn! AJs waar christen en goed vader- lander is uw plaats immers aan de zijde van hen, die den opbouw willen? U kunt toch nimmer wenschen, dat Europa het slachtoffer wordt van een horde barbaren die reeds 25 jaar een millioenenvolk onder- drukt en het tenslotte in het ongeluk stortte? En als gij uw keuze hebt gedaan, u dus schaart achter de bouwers van het nieuwe Europa, voegt dan de daad bij het woord. Vele dui2enden stelden reeds die daad, zij strijden aan het Oostfront of maken zich ge- reed daarheen te vertrekken. Zij begrijpen, dat zonder strijd geen overwinning mogelijk is. Zij beseffen, dat ook Nederland zijn aan- deel moet leveren wil het straks een eervolle plaats in het nieuwe Europa kunnen innemen. Zij zijn de sloopers van het bolsjewisme, maar tevens de bouwers aan de nieuwe toe- komst van ons vaderland. Een nieuwe toekomst bouwen voor ons land en volk. Er is geen schooner doel. Het is uw plicht daaraan mede te werken. Verzaak dien plicht niet, maar meldt u aan bij het Vrijwil- ligerslegioen Nederland. Koninginnegradht 22, 's-Gravenhage. VERORDENJNG Nr. 152/41. Toen wij, schrijft de N. R. Crt., eenige kantteekeningen plaatsten bij de beachouwing aver partem entarisane en ontbinding der politieke partijen, welke Dr. Rabl even tevoren in de Deutsche Zeitung in den Niederlanden gelevend had, konden wij niet venmoeden, dat dienzelfden avond de verordendng het licht zou zden, waarbij de werkzaamheden van de gemeenteraden en de Provinciale Staten, als- mede van eenige andere bestuursorganen tot stilstand werden gebracht en ter vergoeding daarrvan een geiheel nieuwe regeling werd in- gevoerd. Van wat wij, op het oogenblik, dat wij het schreven, nog mochten aannemen, dat het voor de toekomst, zij het ook te elfder ure, mogelijk was. hadden we moeten constatee- ren, dat het in het verleden, toen het nog mogelijk ware geweest, was verzuiimtd. En nochtans was het niet zeker geweest, dat de loop der dingen zich dan anders ge- dragen had dan thans. Want uit de toelich- ting, welke eveneens Dr. Rabl op verordening nr. 152/41 gegeven heeft, hlijkt wel, dat het ook met wat meer bezinning op onze consti- tutioneel-ihistorische ontwiikikeling niet gedaan zou zijn geweest. De aanleiding tot de thans genomen maatregelen school dieper. Politieke en juridische feiten heeft Dr. Rabl daarvoor aangevoerd en het is wel duidelijk, dat de politieke den doorslag helbhen gegeven. Zijn hetoog was, dat de politieke meenings- vorming hij het Nederlandsche volk onder de amstandigheden, welke door de bezetting van ons land opgetreden zijn, zich tenslotte niet meer voltrok binnen het bestek van de parle- mentaire partijen van vroeger, maar binnen den kring van andere organisaties, bewegin- gen en groepen. Hij vond dit ook daarin be- vestigd, dat de partijen zich allengs van alle in de operubaarheid tredende activiteit heh- ben ontlhouden, hetgeen riatuurlijk ook daar- mede samenhangt. dat zij voor de voortzet- ting van hun werkzaamhedeci andere voor- waarden noodzakelijk achtten, dan onder de bezetting te verwachten waren. ,,Maar, vervolgt Dr. Rabl aanstonds, zelfs indien zij dit niet hadden gewild, had haar na 22 Juni geen werkzaamheid meer kunnen worden toegestaan, want in het hezette Nederlandsche gebied kan nog slechts, nadat de oorlog tussohen Europa en het bolsjewisme is ontlbrahd, edn criterium voor de politieke meeningsvorming bestaan, en wel dat van den strijd en de bereidiheid tot den strijd tegen het bolsjewisme. Alle andere tegenstellingen zijn daartegenover van ondergeschikte betee- kenis en aan niemand kan worden toegestaan het Nederlandsche volk met tactische tegen stellingen van de partijpolitiek bezig te hou- den en het daardoor af te voeren van bezin ning op het fundaanenteele politieke pro- bleem van het eigen bestaan. Concreet ge- sproken is het van belang, dat het Nederland sche volk in den strijd tegen het bolsjewisme partij kiest, daartegenover is evenwel zonder belang, of het treffen van zekere practische maatregelen door bepaalde fracties uit over- wegingen van partij,tactiek wordt bevorderd of tegengewerkt." Nu zal onder de bezetting wel niet lich^een staat'k-undige organisatie geschapen kunnen worden, welke voor het Nederlandsche volk in den strijd tegen bet bolsjewisme partij kiest. Daaren tegen blijkt de bezetter de be- tetselen te hebben willen wegnemen, welke een samenhanigende meeningsvorming ten deze onder het Nederlandsche volk tot dus- ver in den weg stonden. O.m. door de ont- ibinding van de nog bestaande oude partijen. (Het is den bezetter immers niet ontgaan. dat juist ook in deze kringen, waar men voorheen geen woorden scherp genoeg gevon- den heeft, am het bolsjewisme te veroordeelen (en waar men ook gaarne op de „inconse- quentie" wilde wijizen van de verdragen, welke het Duitsche Rijik een trjdlang met de Sowjetunde verhonden hielden) thans op zijn ibest naar onzijdigheid gestreefd wordt, nu in het spel der EJuropeesche en wereldmadhts- verdeeling de Sowjetunie aan een kant met het Britsche Rijk is komen te staan en tegen- over het Duitsche Rijk. Moest en mocht nu echter toch van de af- gevaardiigden, die aan deze partijen waren verfoonden, de wettelijk bepaalde belangrijke bevoegdlheden blijven bestaan, om binnen het kader van de putoliekredhtelrjke vertegen- woordigende lichamen in provinoie en ge- meente autonome bepalingen uit te vaardi- gen, begrootingen vast te stellen en het toe- zicht op haar uitVoering te houden? Uit het artikel, dat Dr. Rabl in de Deut sche Zeitung i. d. N. gescihreven heeft, mee- nen we te mogen afleiden, dat dit nog niet uitgesloten geweest ware, indien de afgevaar- digden in de nog functionneerende vertegen- woordigende lichamen op een duidelijke wijze afstand genomen hadden van hun (ontbon- den) partijen. Nu dit niet gebeurd is, is de overlheid, aldus wederom Dr. Rahl, na rtjpe overrweging van den stand van zaken tot de, slotsom gekomen, dat dit niet mogelijk was. ,,Zij iB, aldus Dr. Ralbl, volgens het geldende Volkenrecfat verantwoordelijk voor de open- bare orde en de veiligheid van het openbare leven in de bezette Nederlandsche gebieden en zq kon zicih niet verhelen, dat de boven- besdhreven toestand een acuut gevaar voor deze reohtsgoederen met zich hracht. Zij was derhalve rverplidht de noodige maatregelen van bestimrsrechtelijken aard ter handihaving van de ongesctiondenheid van deze rechtsgoe- deren te nemen en heeft dit in verordening nr. 15(2/41 gedaan." Geimeenteraden en Provinciale Staten zijn niet opgeherven, evenmin als de Staten-Gene- raal, waarvan de werkzaamheden al sedert het begin van de bezetting rusten. Zooals wij reeds schreven, dat nieuiwe staatkundige vor- men niet klaar zijn en in dezen tijd ook niet klaiar kunnen komen, zoo heeft ook Dr. Rafbl het ,,zuiver bestuursrechtelijke" karakter van den maatregel in het licht gesteld. Noch tans voegde hjj eraan toe, dat het Neder landsche volk op een later tijdstdp gelegen- heid zal krijgen uit te maken, of verordening nr. 15(2/41 zich ,,er ook niet" toe leent onder de gewijizigde omstandigheden van een toe- komstige situatie als grondslag voor een nieuwe Nederlandsche constitutie in den ruim- sten zin te dienen. Wlanneer we in een volgende hesdhouwing de met ingang van 1 September in te voeren regeling nader onder oogen zien, zal blijken. hoeveel hiervan aan het gemeenterecht van het Duitsche Rijk verwant is. Tevens echter en niet zonder reden heeft Dr. Rabl er op gewezen, dat „men in dit verband vooral niet uit het oog moet verliezen, dat wat hier is ingevoerd de autoritaire verstrakking van de hestuursorganisatle in provimcie en gemeente reeds sedert vele jaren door de beste koppen van de Nederlandsche bestuurs- leer en bestuurspractrjk met aandrang is ge- eischt." Het is altijd hard, in tijden waarin „de dragers van de rechtmatige staatsmacht" hun geZag aan het feit van d< bezetting ontleenen geVestigde instellingen, zij het ook onder voorfbehoud van een definitief besluit, verloren te zien gaan, om voor een voorloopige rege ling plaats te maken, waaraan de bezetter in overeenstemming met het geldende volken* recht ter handhaving van de openbare orde en van de veiligheid van het openbare leven de voorkeur geeft. Dr. Rabl heeft het harde daarin willen verzachten, door er op te wijzen, dat de in- hodd van de verordening met de bevoegde Nederlandsche instanties uitvoerig besproken is. ,,Ditgaande van de politieke en juridische feiten, die op het .huidjge tijdstip den toon aangeven, is ook instemming van alle be- trokken Nederlandsche instanties met de onderhavige regeling hereikt. Het is dus geen octrooi, maar een regeling, die op Duitsch- Nederlandsche overeenstemming herust en in vele opzichten van de zijde van de betrokken Nederlandsche ministeries zelfs zeer is toe- gejudcht". Het zal aan ons, Nederlanders, zijn, om hetzij we in deze regeling inu inderdaad den grondslag voor een blijvende orde zien, hetizij we haar voor^hands aanvaarden de nieu we instellingen te vullen met Nederlandschen geest, tot welzijn van het Nederlandsche volk, zoodat ook hier ,,het geheele Nederland sche volk" vertegenwoordigfd blrjft. NA DE ONTMOET1NG OP DEN OCEAAN. Critiek van Duitsche zijde. Naar aanleiding van de gemeenschappelijke verklaring van Roosevelt en Churchill heeft men, schrijft de N. R. Crt., op de perscon- ferentie te Washington Cordell Hull, den minister van buitenlandsche zaken, gewezen op de omstandigheid, dat het Amerikaansche volk gegevens wenscht over de wijze, waarop men den oorlog denkt te winnen, tegen Vichy en Japan wil optreden en Engeland en Ame rika den benarden Sowjets te hulp zullen komen. In zijn antwoord beperkte Hull zich naar D.N.B. verneemt tot de algemeene be- wering, dat de gemeenschappelijke verklaring „fundamenteele beginseleri" inhoudt, die de Ver. Staten zullen steunen totdat ze in „de geheele beschaafde wereld" weer worden ge- huldigd. Nadere inlichtingen weigerde Hull, speciaal een antwoord op de vraag, of de plaats in de gemeenschappelijke verklaring, die spreekt van gelijk recht op de grondstof- fen der wereld, met inachtneming van de bestaande verplichtingen van Engeland en de Ver. Staten, wellicht beteekent, dat Engeland wil blrjven vasthouden aan de overeenkomst van Ottawa en alle offers in dit opzicht aan Amerika wil opleggen. De theatrale gemeenschappelijke verklaring van Roosevelt en Churchill kwalificeert men in politieke kringen te Berlijn, volgens den correspondent van het A.N.P., als een zeer onbeholpen agitatie-bluf en holle frasen. Oude plunje eens door Versailles en Geneve gele- verd, zoo verklaart men in genoemde krin gen, zijn thans uit de motzakken te voorschijn gehaald en opgestreken. De oude zondaar Churchill poogt zich door deze reusachtige op- lichterij uit zijn benardheid te redden. Chur chill en Roosevelt - dom en driest als steeds - meenen ook thans nog scheidsrechtertje te kunnen spelen en over Europa, dat op het punt staat zijn lot zelf in handen te nemen, voogd te blijven spelen en het te ringelooren zooals dit al tientallen jaren en nog langer geschiedde. Ten aanzien van de verklaring dat Churchill en Roosevelt geenerlei territo- riale uitbreiding van hun landen wenschen, wgst men in politieke kringen eenvoudig op de recente overweldiging van Groenland, Us- land en Syrie benevens in het algemeen op de territoriale onrechtvaardigheid van het ver- drag van Versailles. Naar de Londensche berichtgever van de New-Tork Post meldt, heeft Eden Maiski, den SOvjet-ambassadeur, over den inhoud der tusschen Churehill en »R®ose.velt-gevoerde be- sprekingen ingelioht. Maiski moet zijn vol- doening hebben uitgesproken. Lord Beaverbrook beeft volgens D.N.B. aan vertegenwoordigers van de Amerikaansche pers gezegd, dat bet tot dusver door de Ver. Staten geleverde krijgstuig voor Engeland niet voldoende is. De Ver. Staten mogen niet vergeten, dat Engeland, tegen een vijand vecht, die vol vertrouwen en goed georgani- seerd is. De Ver. Staten moeten Engeland meer oorlogsmateriaal leveren en de leveran- ties bespoedigen. In de eerste plaats behoeft Engeland bomvliegtuigen evenals tanks en levensmiddelen. Kort na zijn aankomst te Washington voer; de Beaverbrook, naar Associated Press meldt, met Knudsen, den directeur van het federale produotiebureau en andere regee- ringsambtenaren besprekingen. Omtrent de overeenkomsten tusschen Chur chill en Roosevelt schrijft de diplomatieke medewerker van Stefani onder meer: de eer ste gedaehte, die onwillekeurig bij de volken moet opkomen is, dat het Engeland en den Ver. Staten aardig slecht moet gaan, als ze zich laten verleiden tot zulke leege beloften. waarvan ze weten, dat zij zeniet kunnen houden. De tweede gedaehte is de herinne- ring aan de eeuwenoude Engelsche huichela- rij, in welker vaarwater zich thans ook Roo sevelt bevindt. Het document wordt met st-elligheid door de Engelsche geschiedenis gelogenstraft een geschiedenis van verraad, gebroken beloften en oeconomische maatrege len van geweld. Bijna dezelfde woorden zijn indertijd door Wilson en Lloyd George ge- bruikt met het voldoende bekende resultaat. De Engelsch-Amerikaansche verklaring kon- digt een tweede super-Versailles aan, want de eenzijdige ontwapening van het in het drie- mogendheden-pact verhonden landen zou ten gevolge hebben, dat de wereld weerloos zou worden uitgeleverd aan de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht van Engeland, de Ver. Staten en de Sovjets. Het Spaansche blad Informaciones merkt in de eerste plaats op, dat geen enkele zin- speling wordt gemaakt op de Sovjetunie, als- of dit vraagstuk niet bestond en dit blijkbaar omdat Londen en Washington niet den moed hebben in een voor het nageslacht bestemd document het schandelijk verbond met de bolsjewistische barbarij vast te leggen, waar- tegen bet beele Christendom in bet geweer komt. De Ver. Staten en Engeland beweren geen gebiedsuitbreiding te verlangen. maar in werkelijkheid is er geen grond meer, dien de Angelsaksers zich kunnen toeeigenen en er bestaan geen andere volken, die bereid zijn zich te laten inpalmen. De Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz noemt de verklaring een slecht plagiaat van Wilson's punten, die al daarom geen overredingskracht bezit, dewijl de op- stellers dezelfden zijn, die reeds nauwelijks 25 jaar geleden de wereld door niet ernstig gemeende beloften bedrogen en sindsdien door him daden al lang weer hebben bewezen, hoe het in waarheid met hun eigenlvjke gezindheid en politieke oogmerken is gesteld. Evenals in den wereldoorlog tracht Engeland ook nu andere volken aan zich dienstbaar te maken, die vrij willen zijn. En wat de politiek van Roosevelt betreft, het is juist een voomaam punt op zijn program de oeconomische en militaire heerschappij van buiten het Weste- lijke halfrond te verwerven. Deze opperheer- schappij bekommert zich niet het minst om de wenschen der betrokken volken. Desnoods worden ze met geweld tot rede gebracht. Eveneens staat het met het grootmoedig voor alle volken in uitzicht gestelde recht hun eigen regeeringsvorm te kiezen. Ze wor den met vrede gelaten in zoover ze zich on- voorwaardelijk naar de leidraden van Enge land en Noord-Amerika in de door deze mo- gendheden geeischte ruimten schikken. Voor het overige toont het zotte punt be- treffende de verwijdering van de door het heele volk gewilde leiding van Adolf Hitler dat het beiden volstrekt niet om de ware zelfbeschikking te doen is. Het bewijst ver- der, dat Roosevelt en Churchill een organische samenvatting van Europa gelijk de spilpoli- tiek beoogt, met alle middelen zouden willen verhinderen om gelijk in het verleden de naties van de oude wereld tegen elkander te kunnen uitspelen. In verbani met de sirenen- zangen over oeconomische samenwerking van de volken stelt de Korrespondenz vast, dat de Angelsaksische landen niet wenschen, dat andere volken zich oe'conomisc'i onafhankelijk maken. Indien ze dit toch doen stellen ze zich bloot aan boycot, zwarte lijsten en blok- kade. Om deze heerschappij te veranderen zouden de naties, die zich niet aan dit program willen onderwerpen, dat heet de z.g. aanvallers ontwapend blijven. Dan zou ook de ,,vrijheid. der zeeen" zijn bereikt en wel de vrijheid voor Engeland en Amerika om alien het verkeer ter zee te ontzeggen, die zich niet onder werpen. Dan zou met behulp van de steunpun- ten de droom der Angelsaksische wereldheer- schappij verwezenlijkt zijn. Ook de Diplo merkt op, dat over de rol van het Russische bolsjewisme zorgvuldig wordt gezwegen en besluitDuitschland en zijn bondgenooten zjjn ook tot-den strijd bereid tegen een ieder, die de volken. van hun hoogste goederen, in vrijheid.-ie leven en te werken, wil berooven. BERLIJN OVER HET ONDEKHOUI). De correspondent van de N. R. Crt. te Ber lijn telefoneerde Donderdagavond Het bericbt van de ontmoeting op den At- lantischen Oceaan tusschen president Roose velt en minister Churchill en de uit hun ge- voerde besprekingen voortgevloeide resultaten hebben hier weliswaar geen opwinding, doch uiteraard wel groote belangstelling verwekt. De ontmoeting op zich zelf behoefde hier geen verrassing te veroorzaken, omdat goed- ingelichte kringen in de Wilhelmstrasse sedert vijf dagen op grond van betrouwbare informaties op de hoogte waren van het feit, dat het jacht van president Roosevelt, de Po tomac, koers had genomen naar het Noorde lijke gedeelte van den Atlantischen Oceaan en tevens, dat van Engeland uit minister Churchill op een oorlogsbodem onder bege- leiding van verscheidene eenheden van de Britsche marine het schip van den Ameri- kaanschen president tegemoet was gevaren. Men schijnt zelfs met de plaats, waar de schepen met Roosevelt en Churchill aan boord zich bevonden, bekend te zijn geweest en men wist dus ook, dat het punt van samenkomst buiten het door Duitschland tot oorlogszone verklaarde gebied lag.- Het voomaamste wat de ontmoeting Roose veltChurchill heeft opgeleverd is uiteraard, dat de oorlogsdoeleinden van de Angelsak sische staten, zij het ook in beperkten vorm bekend zijn gemaakt. Het grootste gedeelte van deze doeleinden (geformuleerd in totaal acht punten of principes, zooals de Engelsche en Amerikaansche persbureaux het noemen) heeft men reeds diverse malen uit de rede- XII GAS EN ELECTRICITEIT. g 2000 boeten en ruini 100 afsnijdingen. g g Reeds vele malen is er op gewezen, J g dat de rantsoeneering van gas en elec- J s triciteit nog onivoldoende besparing ten g m gevolge heeft gehad. Het verbruilk moet tot 75 pet. van het g vehbruiik in de overeenkomstige periode g van het vorige jaar teruggebracht wor- g den en een ieder is verplicht er zorgvul- g dig voor te waken, dat zijn rantsoen g niet overschreden wordt. Hoewel het prijszenswaardig is, dat g vele verbruikers zicih aan de opgelegde g bepenking houden, zijn er daamaast nog g talloozen, die aanmerkelijk meer gebrui- g ken, dan waarop zij krachtens de distri- g butieregeling recht hebben. De gevolgen M hiervan zijn niet uitgebleven en in de afgeloopen twee wekenhebben ruim jj 2000 boeteheffingen plaats gehad en g meer dan 100 afsnijdingen. g Het laat zich aanzien, dat nog vele g afsnijdingen in tal van plaatsen zullen g moeten volgen. voeringen van Roosevelt en Churchill .kunnen vememen. En ook in de Rijkshoofdstad kan men ze niet anders beschouwen dan varianten op bekende eischen. Roosevelt en Churchill noemen brjvoorbeeld als gemeenschappelijk oorlogsdoel: geen ver- overig van gebied, vreedzaam samenleven der volken, zelfbestemmingsrecht en vruchtbare oeconomische samenwerking. Men reageert te Berlijn met de opmerking, dat dit sedert lang bekende gezichtspunten zijn, waarmede ook Duitschland het volkomen eens is. Van essentieel btlang echter zijn punt 6 en punt 8, omdat deze in feite de werkelrjke oorlogsdoeleinden van de Angelsaksische lan den omschrijven. Onder punt 6 eischt men de definitieve ver- niettging van de, zooals men dat in Engeland en Amerika noemt, nazi-tirannie. Punt 8 schrijft voor het afstand doen van het gebruiken van geweld en de ontwapening van die volken, welke tegen dit principe heb ben gehandeld. Het ligt voor de hand, dat men in verband hiermede te Berlijn het verdrag van Versail les in de herinnering terugroept en er op wijst dat ook dit verdrag culmineert in het mach- teloos maken en ontwapenen van het Duit sche volk. Hoewel de bijeenkomst tusschen Roosevelt en Churchill geen sensatie als een oorlogs- verklaring van Amerika of een bondgenoot- schap tusschen Engeland en Amerika ge bracht heeft, hetgeen men in Duitschland eigenlijk verwacht had, is het resultaat van de besprekingen, namelijk het „vredosprogram van den Atlantischen Oceaan, voor Duitsch land in zooverre van het allergrootste belang, omdat nu de zin van den jurlog, dien het thans voert, mogelijk nog duidelrjker is ge- worden. Daarbij komt, dat nu de beide Angel saksische mogendbeden het eens zijn gewor- den over de extreme oorlogsdoeleinden, niet alleen Engeland doch ook Amerika Duitsch land in zijn bestaan bedreigt. Dit feit zal het den Duitschen leiders ongetwijfeld niet moei- lijk maken het volk onder verwijzing naar de acht punten van Roosevelt en Churchill in zijn verzet aan te moedigen en de hardnek- kigheid, waarmede het strijdt ook onder het vooruitzicht op een langen oorlog -log te ver- grooten, WEERSLAG OP DE ANGELSAKSISCHE VERKLARING. Hasset, secretaris van Roosevelt, heeft vol gens Associated Press bekend gemaakt, dat de president op een nog niet bepaald tijdstip te Rockland (Maine) aan land zou gaan. Onder-staatssecretaris Welles, die, gelijk Associated Press meldt bij de ontmoeting van Churchill en Roosevelt tegenwoordig was, is naar Washington teruggekeerd, waar hij staatssecretaris Hull rapport uitbracht. Naar de correspondent van Associated Press te Durham (Noord-Carolina) meldt, heeft Knox, de minister van marine, in een rede de hoop uitgesproken, dat Roosevelt de verklaring der acht punten, aan het Congres ter goedkeuring zal voorleggen. In een verklaring tot de pers heeft Landon de vroegere candidaat voor het Amerikaan sche presidentschap en voormalig gouverneur, zich volgens Associated Press tegen de ont moeting van Roosevelt en Churchill uitge sproken. De wijze, waarop ze plaats greep, beteekende een met beleid in scene gezette poging om het volk omtrent het ware doel van de besprekingen te misleiden. De tegen- woordigheid der chefs, van de weermacht in plaats van den minister van buitenlandsche zaken duidt erop, dat over een samenwerking van de oorlogsvloten, niet over een vreedzame cooperatie is gesproken. Wonderlijk is het, dat ze alle mogelijke vrijheden afkondigen, alleen niet die van godsdienst. Klaarblijkelijk deinst men ervoor terug, de atheistische Sovjetunie voor het hoofd te stooten. Zelden, zoo betoogen Berlijnsche bladen, is een politieke demonstratie zoo eenstemmig en duidelijk van de hand gewezen en de door de aanstichters gewekte verwachting bitter- der teleur gesteld dan deze ontmoeting. In heel Europa, meent de Deutsche Allgemeine Zeitung wordt op die bluf zoo gereageerd als deze hoogst naleve proclamatie verdient. Men kan zich voorstellen, dat Roosevelt, die meer en meer uit Londen en New-York als de aan- stichter van deze groote manoeuvre wordt gedoodverfd, zich zelden zoo ernstig geslagen heeft gezien als nu. De Borsenzedtung spreekt van een „klinken- den kaakslag". Nauwelijks is het vertrekschot uit Londen en Washington verklonken of alle mooie plannen zijn al verdwenen, die de fabrikanten der verklaring nastreefden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1