Damrubriek. Buitenland LONDEN EN MOSKOU ZEGGEN ANKARA STEUN TOE, hierbij is 1 kind gedood en zijn een vrouw en 3 kinderen zwaar gewond. Voor de kust heeft een vliegtuig een visschersvaartuig met mi- trailleurVuur besdhoten; een vissoher is ge- Wond. DE UITREIKING VAN NIEUWE BOTER- EN VETKAARTEN. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, zullen de nieuwe boter- en vetkaarten (de 3e serie) in de onderseheidene gemeenten wor- den uitgereikt in het tijdvak van 18 tot en met 30 Augustus. Oak bij deize uitreiking is het verkrijgen van een boterkaant of een vetkaart afhanke- lij'k van het ge'ziinsinkomen. Bepaald is dat diegenen in aanmerking komen voor een vetkaart, welker gezamen- lijk inkomen ligt beneden de volgende nor- men: 1 gezinslid minder dan 1000 gulden, 2 gezinsleden minder dan f 1100, 3 gezmsleden minder dan f 1200, 4 gezinsleden minder dan f 1300, 5 gezinsleden minder dan f 1400, 6 ge zinsleden minder dan 1500 en 7 gezinsleden minder dan f 1600 gulden enz. Uitsluitend zij, die op grond van deze nor- men voor een vetkaart in aanmerking komen, moeten een daartoe strekkend formulier in- dienen bij de uitreiking van de kaarten. Leveren zij geen formulier in, dan ontvan- gen zij boterkaarten. Voorts is de leeftijdsgrens, ten einde in aanmerking te komen voor een heele dan wel een halve boter- of vetkaart, tihans bepaald op 4 jaren en derhalve gelijk gesteld aan de leeftijdsgrens voor de distributiekaarten voor brood en vleesch. De pe'rsonen, die voor 2 September 1937 zijn geboren, ontvangen derhalve een beele boter-, resp. vetkaart en zij. die zijn geboren na 1 September 1937, een halve. HET mNDBOU W VERLOF BLIJFT VOORLOOPIG GESHANDHAAFD. In enkele bladen is aangedrongen op 'sdhrapping van belt tweeweekseh landbouw- verlof uit de Leerplichtwet. Naar aanleiding daarvan wordt van be- voegde zijde opgemerkt, dat men in land- bouwerskringen er van is overtuigd, dat ook in den landfbouiw de kinderarlbeid moet wor- den geweerd, doch dat versdheidene lichte bezigheden, onder toezicibt van de ouders zon- der ernstig beiziwaar wel door kinderen, zij het met mate, kunnen worden uitgevoerd. Door hen deze bezigheden te laten verrich- ten, kan dan arbeidskracht voor volwassenen die nuttiger aanwending kan vinden, worden vrijgemaaktt. Nu er minder volwassenen als anbeidskrach- ten voor het landbouwbedrijf best^ikbaar zijn dan gewoonlijk het geval is en de oogst- werkizaamheden dit jaar meer arbeid vorde- ren dan anders, is het gewensdht, het land- bouwverlof voorsbands te handhaven. Een definitieve regeling kan bij het terug- keeren van normale omstandigheden een on- derwerp van overleg vormen. EEN TENTOONSTELLING: iDE PRODUCTIESLAG IN EUROPA. Toen .in het begin van diit jaar het Neder- landsch Agrariseh Front de leuze Eigen volk voeden uit eigen bodem mluidde, vond deze weerklank in het besluit van den Rij'kscom- missaris, die de commissie-dr. Poshuma belastte met de praatische uitvoering van de plannen om het eigen volk nu en in de toe- komsit zooVeel mogelijk met producten vpn den e'igen bodem te Voeden. De commissie-dr. Posthuma, die onder do moeilijkst denkbare omstandigheden haa.r taak aanving, heeft besloten tot het organi- seeren van een tentoonstelling onder den titel: De productieslag in Europa, velke Dinsdagmiddag 19 Augustus wordt geopend in Pulchri Studio in Den Haag. Den dag te voren zullen ongeveer d'uizend leidende figuren op landbouwgebied in een groote vergadering in het ge'bouw voor kun- step! en wetenschappen, eveneens in Den Haag, bijeenkomen om te 'hooren wat dr. Posthuma en Staatssekretar Backe over de productieslagen in de verschillende Europee sche landen en inzonderheid met betrekking tot ons land hebben te zeggen. Een redacteur Van den persdienst van het Nederlandsch Agrariseh Front heeft zich om bijzonderheden tot een van de medewerker^. van de commissie-dr. Posthuma, ir. A. W. Ausems, die Voor een ibelangrijk deel met de organisatie van de expositie is belast, ge- wend. ,,De itentoonstelling", aldus ir. Ausems, „brengt de woonden van de beide sprekers, dr. Posthuma en Staatssekretar Backe, op geeigende, doch hovenal pakkende manier in beeld. Zoo zal, om maar eens een greep te doen Staartsekretar Backe de noodzakelijkheid van pnoductievermeerdering uiteenzetten. Dit laatste geldt zoOwel voor het heden als voor de toekomst. Verder zal deze Duitsche spre- ker vertellen over de wijze, waarop Duitsch- iarid het voorbeeld gaf om tot productiever- meerdering te komen. Sind's het vorige jaar is de blokkade tot geheel Europa uftgebreid en hierdoor werd het noodzakelijk, dat, wat Duitschland als eerste is begonnen, ieder land in ons wereld- deel moet navolgen, willen de volken van Europa niet verhongeren. In aansluiting op het betoog van Staats sekretar Backe, die de zaken in grooter ver- band beziet, zal dr. F. E. Posthuma een uit- eenzetting geven over hetgeen er in Neder land reeds is gedaan, waarna richtlrjnen sul len worden uitgestippeld van wat er nog dient te geschieden. Hierbij is er vanuit .gegaan, dat slechts een volk, dat zichzelf kan voeden, een zelfstandig volk kan zijn. De zaak is, aldus ir. Ausems. „dat daar onze land- en tuinbouwproductie, wat de hoeveelheid betreft, aan de spits van de we- reld stoat, productieverhooging voor Neder- land pas een tweede taak van de commissie- dr. Posthuma is. Dit wil natuurlijk geens- zins zeggen, dat we in zelfgenoegzaamheid op ons peil van prestatie mogen blijven staan. Overal, waar de productie kan worden opge- voerd, zal dit moeten geschieden. De eerste opgave voor den productieslag in Nederland is de land- en tuinbouw zijn basis te geven in eigen land met als eerste doel: het voeden van ons eigen volk. In zijn rede zal dr. Posthuma uitvoerig uiteenzetten, wat hiertoe dient te geschieden. De tentoonstel ling. „En hoe brengt de tentoonstelling dit nu in beeld?" „In Pulchri Studio zullen groote wandbor- den met duidelijk sprekende beelden het hier- boven geschetste illustreeren. Voor wat het Nederlandsche deel betreft, is de tentoon stelling aangekleed met een keur van pro ducten van onzen tuinbouw en van onze kweekerij. In het middelpunt stiaat het gezin van Jan Jansen te Ieverstad. Jan Jansen heeft een vrouw, een oude moe- der en twee kinderen. Dezen personen staan bij elkaar twee hectaren Nederlandschen grond ter beschikking, waarop zij zijn geboren en getogen, waarop izjj leven en weiken en waaruit nu en in de toekomst ten minste hun noodzakelijke levensbehoeften moeten komen. Eigenlijk staat hun nog geen twee hectaren grond iter beschikking, daar de bevolkings- dichtheid in ons land 250 inwoners per vier- kanten km bedraagt. Dit is nog geen 40 are per hoofd. Dus ook nog geen 2 hectaren per vijf inwoners (het gezin Jansen). Om echter afgeronde getallen te houden hebben we den grond van Jan Jansen en zijn gezin op 2 hec taren gesteld. In twee maquettes wordt de verdeeling van den Nederlandschen bodem, zooals die was vddr JO Mei 1940, plastisch uitgebeeld. De tweede maquette geef aan, hoe die ver deeling er in de toekomst zal uitzien. Tusschen de maquette staat de gedektc tafel van de familie Jansen met een maaltijd geheel samengesteld uit producten van eigen bodem en volgens het huidige bonnenrant- soen"". Tot slot heeft ir. Ausems nog medegcdeeld, wie aan deze tentoonstelling meewerken. .Het fruit, de groenten en de bloemen worden be- schikbaar gesteld door de Nederlandsche groenten-, fruit en sierteelt-centrale, den bond van veilingen, de Aalsmeersche kweekers, de veiling Berkel, de bloemenveilirg Westland, en de veiling Rijnsburg. De heeren Zeilma- kers en Veld^rs verzorgen voor dit onderdeel de uitvoering. Zeer op prijs werd gesteld de groote mede- werking, ook voor het Nederlandsche gedeel- te, van den Vorbereitungsstelle Kundgebun- gen van den Reichsbaurnfuhrer. Aan ieder, die belang heeft bij de voedsel- voorziening van ons volk, en dat is van- zelfsprekend niet alleen de producent, hetzij boer of tuinder, doch eigenlijk iedere Neder- lander wordt aangeraden deze tentoonstel ling te gaan bezoeken. Men make tijd vrij voor een bezoek aan de tentoonstelling Pro ductieslag in Europa, wel'ke van 1923 Augustus wordt gehouden in Pulchri Studio, Lange Voorhout 15, 's-Gravenhage. 1. 33—28 18—23 2. 31—27 20—24 3. 39—33 24—29 Ongebruikelijk, maar niet slecht. 4. 33X24 19X39 5. 44X33 12—18 6. 28X19 14X23 7. 43—39 O.i. was 3328 wel zo sterk. 7. 1__ 7—12 8. 35—30 10-^-14 9. 40—35 1419 10. 49—43 1—7 11. 30—25 15—20 12. 25X14 19X10 13. 86—31? 1"—21 14. 31—26 10—14 15. 26X17 11X31 16. 37X26 7—11 PARLEMENTARI8ME EN PARTIJ-ONTiBINDING. iDe ..Deutsche Zeitung in den Niederlanden" van 10 dezer bevat. van de hand van dr. Kurt O. Rabl, een artikel, waarin deze een be- schouwing levert over parlementarisme en partij-ontbinding en, deze beide met elkaar in verband gebracht, over de positie van den parlementarier wanneer zijn partij is ont- bonden. Dr. Rabl, die een goed kenner is van de Nederlandsche staatsinrichting, behandelt zijn onderwerp grondig en met opmerkelijke des- kundigheid. Hij begint met vast te stellen, dat. para- graaf 8© der Nederlandsche Grondwet den leden der Tweede Kamer verbiedt, ten aan- zien van het uitbrengen van hun stem, eenig bevel van hun kiezers te aanvaarden of daar- omtrent met hen ruggespraak te houden. In zijn ..Handboek van het Nederlandsche Staatsrecht" gaf prof, van der Pot een uit- voerige uiteenzetting van de redenen, welke den wetgever van het jaar 1814 noopten, deze bepaling in de wet op te nemen. Dr. Rabl geeft een belangrijk deel dezer motiveering weer, welke,samengevat, hierop neerkomt, dat, onder het voorafgaande regiem een dergelijke verhouding'' tusschen kiezers en gekozenen w&l bestond en tot iets vanzelf- sprekends was geworden. De kiezers fun- geerden zoo ongeveer als opdrachtgevers van de afgevaardigden, die de bevelen schriftelijk ontvingen en, voorzoover het zaken betrof, waaromtrent zulk een schriftelijke aanwijzing niet werd gegeven, toch in elk geval verplicht waren, in ruggespraak te treden met de op drachtgevers, alvorens hun stem in de Staten- Generaal uit te brengen. In Frankrijk aldus prof. v. d. Pot verder werd al spoedig na de revolutie op prac- tische gronden aan dit systeem een einde ge- maakt; de afgevaardigden verbrandden hun ,,cahiers", ,,opdat zij voortaan zouden hande- len gelijk het algemeen belang dat vorderde Het verbod tot het in ontvangst nemen van bevelen der kiezers en het houden van rug gespraak met hen, was er het verder gevolg van en deze beide criteria werden overgeno- alle kiesstelsels der 19e ook neer te leggen in de provinciale wetge- ving. Het verbod der z.g. imperatieve man- daten werd op deze wijze tot een vast element in de Nederlandsche staatsrechtelijke orde- ning. Het verbod werd tenslotte gecomple- teerd door de invoering van z.g. verschoo- ningsrecht van leden der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en Gemeenteraden, voor uitspraken, redevoeringen enz. in de verga- deringen dezer lichamen gedaan. Zoo probeerde men de volkomen onafhan- kelijkheid der volksvertegenwoordigers van elken ongewenschten invloed van buiten te verzekeren. De afgevaardigde diende zich enkel en alleen te laten leiden door de zede- lijke overwegingen van den eed op de belofte, welke hij aflegde bij zijn intrede in een der vertegenwoordigende lichamen. Uit de afhan- kelijkheidsverhouding groeide aldus een ver- trouwensverhouding. Hier ligt ook de ideologische wortel, aldus dr. Rabl, van de bepalingen in par. 81 der Grondwet, volgens welke de Staten-Generaal ,,het geheele Nederlandsche volk" vertegen- woordigen. Haar ware beteekenis krijgt deze bepaling uiteraard eerst, wanneer iedere af gevaardigde afzonderlijk het geheel vertegen- woordigt en hij niet bijzondere belangen of belangengroepen dient. De wetgever heeft het zoo ook bedoeld en deze opvatting blijkt ten duidelijkste uit het bewuste streven, om in het Nederlandsche kiesrecht het inschakelen van organisaties of groepen te vermijden. Het zijn uitsluitend afzonderlijke personen uit de bevolking die zitting nemen in de publiekrechtelijke licha men en niet de vertegenwoordigers van be- paalde groepen, vereenigingen e.d. Bedoeling en vverkelijkheid. Hoe heeft zich de practijk tegenover dezen theoretischen opzet gehouden7vraagt dr. Rabl zich daama af. Er is niet al te veel van terechtgekomen, constateert hij. Het werden allengs meer de politieke partijen, die zich met het vaststellen der candidatenlijsten voor de verkiezingen gingen bezighouden. De partij-bureaucratie kreeg tenslotte de beslissing over de kabinetsformatifc. omdat het bekleeden van het ministersambt afhan- kelijk werd gesteld van het lidmaatschap der Staten-Generaal. Bovendien kw&m de keuze der bezetting der posten van commissarissen der Provincies en die der burgemeesters in feite aan dezelfde partij-bureaucratie, omdat de benoemingen in de bedoelde fancties ge- schiedden door de Kroon, doch op voordracht van den minister van Binnenlandschg Zaken. Daarbij voegde zich de onderworpenheid der afgevaardigden aan de partij-discipiine, waardoor de volksvertegenwoordigers in de uitoefening van hun taak onder een nieuwe en der formeele rechtsordening vreemde wet- geving werden gesteld, t.w. onder die der partijorganisaties. Dr. Rabl releveert dan eenige gen alien in jaren 19351937, waarin Kamer- of Gemeen- teraadsleden weigerden zich aan de partij- discipiine te onderwerpen en als gevolg daar van gedwongen werden hun mandaat neer te leggen, nadat zij ofwel uit hun vroegere partij waren getreden, of door haar waren geroyeerd. In het bijzonder van anti-revolutionnaire zijde werd een standpunt ingenomen- v66r het imperatieve mandaat en tegen het vrije be- schikkingsrecht van den afgevaardigde. Het verbod van het imperatieve mandaat had.in feite geen beteekenis meer. De afge vaardigden vertegenwoordigden niet meer het geheele Nederlandsche volk maar de politieke groepeeringen, waarin, naar het heette, de volkswil belichaamd was. De beteekenis van de ontbinding d<» partijen. den aangevraagd bij de Erganzungstelle, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Retourbiljetten worden bij de keuring uitgereikt onverschil- lig of de sollicitant wordt aangenomen of niet. Keuringen voor Nederland A'an 1621 Augustus 1941: 16 Augustus 10.00 uuiUtrecht, Deutsches Haus; 16.00 uur Amsterdam, school, Iepen- weg 13. 17 Augustus 10.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat; 15.00 uur Groningen, concertgebouw, Poelstraat. 18 Augustus 10.00 uur Zwolle, school aan del Turfmarkt; 14.00, Deventer, Park- weg 2; 17.00 uur, Amhem, Willemskazeme. 19 Augustus 10.00 uur Eindhoven, huis Maria, Kruisstraat 53; 17.00 uur, Heerlen, restaurant Kloeren, Emmastraat. m 20 Augustus 10.00 uur Tilburg, Werklie- denvereeniging, Tuinstraat 68; 14.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark. 21 Augustus 11.00 uur Den Haag, Konin- ginnegracht 22. men eeuw. in nagenoeg Het doorbreken der liberale gedachte in Nederland in de jaren 1840*1848, bevorderde deze „onafhankelijkmaking" der afgevaardig- en men ging er hier te lande toe over behalve in de Grondwet, het principe den om, 17. 18. 19. 20. 41—37 50—44 47—41 35—30 14—19 5—10 10—15 2—7 655. Partij, gespeeld in de wedstrrjd Vlissingen West Zeeuws VI. op 29 Juni j.l. (4e bord). Wit: A. Kerjanel, Vlissingen Zwart: P. de Bruijne, Aardenburg Met het oog op de randschrjf 26 achten wij de opstellinig 1217 en 15-20 24 heel wat kansrijker. 21. 30—25 15—20 22. 25X14 19XW 23. 4540 914 24. 4035 1117 25. 35—30 7—11 26. 30—25 10—15 27. 4440 Nodig was hier 41—36 Zwart voert nu een type-zet uit, die hem bij goed spel winst zou hefolben opgeJeverd. In dit verband komt als vanzelf de vraag naar voren, welke gevolgen de Verordening no. 120/41, betreffende de ontbinding van politieke partijen, voor de thans nog bestaan- de openbare staatsrechtelijk vertegenwoordi gende lichamen heeft. De acht grootste par tijen werden bij deze verordening ontbonden. Wanneer men deze zaak beziet, in aanmer king nemende, den hierboven geschetster. ontwikkelingsgang, dan schijnt het, dat deze vertegenwoordigende lichamen, hun basis metterdaad hebben verloren en dus geen be- staiansrecht meer bezitten. Dr. Rabl herinnert in dit verband aan het gebeurde in de Prov. Staten van Zeeland, waar de vertegenwoordigers der oude politieke partijen aan een verzoek hun zetels ter beschikking te stellen, geen gevolg gaven. Daaruit kan de conclusie getrokken worden, dat de verbondehheid der afgevaardigden aan hun inmiddels verdwenen partijen, nog altijd bestaat. Bij de overweging van een en ander, zoo besluit dr. Rabl zijn betoog, dient men zich er echter ook rekening van te geven, dat het volbrengen der opgaven, aan de openbare staatsrechtelijk vertegenwoordigende licha men gesteld, in gevaar dreigt te geraken. Dit gevaar dient wel degelijk onderkend te worden, een taak, waaraan het rechtmatige staatsbestuur zich niet kan en mag onttrek- ken. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS. Het Erganzungsamt van de Waffen-S.S., Erganzungsstelle Nordwest, Den Haag, stad houderslaan 132, deelt mede, dat de eerstvol- pende keuringen voor de S.iS.-regimenten Westland en Noordwest zullen worden ge houden in de hieronder volgende plaatsen. Nederlanders in den leeftijd van 17 tot 40 jaar en met een minimum lengte van 1.65 m worden aangenomen. Er wordt zorg gedragen voor hun familieleden (voor zoover de goed- gekeurden kostwinners zijn). Een vrijbiljet voor de reis van de woor.- plaats naar de plaats van keuring kan wor- 39. 4136 812 40. 3025 3 41 32—28 9—14! Juist! Zw. 4550 is niet speelbaar wegens 38—32, 3228 en 25X3 met winst. 42. 3631 12—18 Op 4550 zou volgen 3731X7. 43. 3833 4550 Nu kan het edndelijk en zwart wacht ook geen seconde met dam nemen. DE POSITIE VAN DARLAN VERSTERKT. Dinsdag is te Vichy officieel bekend ge- maakt, dat admiraal Darlan, plaatsvervan- gend minister-president en minister van bui- tenlandsche zaken, tevens benoemd is tot minister van defensie. BRITSOH TRANSPORTVLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Britsch transportvliegtuig, dat dienst deed voor het verkeer tusschen Engeland en Canada, is volgens een officieele mededeeling van de Britsche luchtmacht, naar Associated Press uit Montreal meldt, Zaterdag veronge- lukt. 22 inzittenden, waaronder zeven per sonen uit de Vereenigde Staten en acht uit Canada, kwamen om, toen het vliegtuig kort na zijn start van een Britsch vliegveld, tegen een berg vloog. DE SOWJET-POGINGEN BERLIJN TE BOMBARDEEREN. Tegenover de door Moskou en Uonden ver- spreide fantastische berichten omtrent de aanvallen van Sovjets-vliegers op Berlijn ver- neemt het D.N.B. van bevoegde zijde: De bolsjewistische vliegtuigen hebben Ber lijn slechts 6en keer bereikt. Bij die gelegen- heid hebben zij twintig bommen geworpen met een totaal gewicht van den ton. Gedu- rende de drie daarop volgende nachten is het hun niet gelukt tot Berlijn door te dringen. Daarentegen zijn de Duitsche vliegers iede- ren nacht tot Moskou doorgedrongen. Gedurende de afgeloopen nachten hebben zij achtereenvolgens 60, -53, 70 en 40 ton bri- santbommen geworpen. De verhouding is dus als een tot 205 ton. Door deze aanvallen op Moskou is een bijzonder belangrijk gebied der Sowjet-wapen-industrie, vooral van de Sovjet-vliegtuigindustrie, die bijna voor de helft te Moskou is geconcentreerd, getroffen. De in de overige industriegebieden, als Gorki, Tala en Charkow en het Donetz-gebied aan- wezige vliegtuigfabrieken, die geen aaneen- gesloten industrie vormen zooals in de om- streken van Moskou, kunnen de in dit laat ste gebied thans uitgevallen productie met vervangen. Bovendien neemt hun productie- capaciteit door hef in sterke mate onttrek- ken van arbeidskrachten, de steeds sterker merkbaar wordende storlngen in het trans port en de andere gevolgen der door de Duitschers toegebrachte slagen waarschijnlijk belangrijk af. Onder die omstandigheden is het begrijpelijk, dat de Sovjet-legerleiding de voor militaire operaties op groote schaal niet meer voldoende luchtstrijdkrachten ge- bruikt tot verberging van haar militaire on- macht en ze van de weinige nog aanwezige startplaatsen van waaruit het Duitsche^ ge bied nog bereikt kan worden, ■l— Rijk la at binnenvliegen. het Duitsche AANSLAG OP JAPANSGH MINISTER. Op den minister zonder portefeuille en minister van binnenlandsche zaken in het tweede kabinet Konoje, baron Hiranoema, is eeff aanslag gepleegd. Dinsdagochtend tegen 8 uur drong de dader de particuliere woning van den baron binnen en verwondde hem door een revolverschot in den hals. De dader, die onder gebruik van geweld de woning was binnengedrongen, kon korten tijd later door de politie gearresteerd worden. Over zijn persoon en over de be- weegredenen van zijn daad is tot dusver niets naders bekend. De toestand van Hiranoema is zorgwek- kend. Naar Domei verder over den aanslag op baron Hiranoema meldt, heeft de dader een onderhoud met Hiranoema gehad, in den loop waarvan hij plotseling een revolver trok en den baron in den hals schoot. Ondanks ziji verwonding nam baron Hiranoema zelf aan de achtervolging deel. De toestand van het slachtoffer is verontrustend. Het D.N.B. meldt nader uit Tokio: tegen acht uur 's ochtends drong de dader de parti culiere woning van den baron binnen en vei - wondde hem door een revolverschot in de hals De dader, die met geweld was binnen gedrongen, kon korten tijd later door de politie worden gearresteerd. Hij komt uit de streek van Sjimonoseki en heet Naohiko Nisji. Over zrjn persoon en beweegreden is tot dus ver niets naders bekend. De keizer heeft zijn lijfarts naar Hiranoema gezonden. Verscheiden leden van het kabi net met den minister-president aan het hoofd hebben Hiranoema een bezoek gebracht. De keizer ontving Tanabe, den minister van bin nenlandsche zaken in bijzondere audientie. De minister bracht den Tenno waarschijnlijk ver- slag uit over den aanslag. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat de Britsche ambassadeur te Ankara 10 Augus tus den Turkschen minister van buitenland- sche zaken een verklaring van de Britsche regeering heeft overhandigd. Daarir. zegt Groot-Brittannie aan Turkije zijn steun toe voor bet geval een Europeesche mogendheid een aanval op Turkije zou ondernemen. De Britsche regeering, zoo wordt in de verkla ring gezegd, zal vasthouden aan de convencie van Montreux en ervoor zorgen, dat de Dar- denellen niet in handen van een andere mo gendheid vallen. De Engelsche nieuwsdienst meldt verder, dat ook de Sovjet-ambassadeur te Ankara een dergelijke verklaring heeft doen toekomen aan het Turksche departe- ment van buitenlandsche zaken. ENGELSCHE BOMMENWERPERS BOVEN DUITSCHLAND. Engelsche bommenwerpers zijn Woensdag- nacht West-, midden- en Noord-Duitschland binnengevlogen. Een gering aantal brisant- bommen werden volgens het Duitsche Nieuwsbureau neergeworpen op woonwijken in buitenbuurten van de Rijkshoofdstad, waar eenige dooden en gewonden zijn te be- treuren.* Volgens tot dusver ontvangen be richten zijn 10 der aanvallende bommenwer pers neergeschoten. Naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt hebben de Britsche verliezen zich Dinsdag middag met nog een vliegtuig verhoogd. De Britsche luchtmacht verloor aldus in den loop vang 12 Augustus bij elkaar 42 toestel- len. FRANSCHE MISDADIGERS IN DIENST VAN DE GAULLE. Naar de .Effort" meldt, hebben de Engel- schen en de in hun dienst staande oud-gene- raal De Gaulle 170 gevaarlijke Fransche mis- dadigers, die tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld en naar Fransch Guyana gezon den waren, voor den militairen dienst ge- engageerd. De „Effort" schrijft, dat zich in Fransch Guyana ongeveer 600 gevaarlijke misdadigers bevonden. Hun militaire bewa- king stond onder leiding van den Franschen kapitein Chandon. Deze liet zich door de Gaulle voor 200.000 francs omkoopen, verliet zijn post en trad in dienst van de Engelschen en de Gaulle. Met zijn hulp werden 170 mis dadigers vrijgelaten, naar Nederlandsch Guyana gebracht en vandaar aan boord van een Nederlandsch schip naar Britsch Guyana vervoerd, waar zij met alle eer werden ont vangen. Daama vertrokken zij met een Canadeesch schip naar Afrika, waar zij door den Engelschen en de aanhangers van de Gaulle in Equatoriaal Afrika werden gebruikt als wachtposten en bewakers der Fransche gevangenen in de door Engeland geroofde Fransche kolonien. AMERIKA EN DE OORLOG. Naar aanleiding van een bezoek van den hertog van Kent aan Washington, dat tegen 't einde dezer maand verwacht wordt. schrijft de ..Chicago Daily Tribune", dat Engeland voomemens is een nieuw offensief in de Ame- rikaansche hoofdstad op touw te zetten, ten- einde nieuwe voteeringen voor de wet tot hulpverleening aan Engeland te bewerken. De 7 milliard dollar, die in Maart beachikhaar werden gesteld, zijn zoo goed als verbruikt en thans spreekt men van een nieuw bedrag van 10 milliard. De hertog van Kent moet den slechten indruk wegnemen, dien de Engelsche arbeidersafgevaardigde Wedgwood bij zijn be zoek aan Amerika heeft gemaakt door te ver- klaren, dat de Europeesche oorlog de oorlog van Amerika is en dat de Vereenigde Staten reeds tot den hals" in den oorlog staan. De oorlogspropaganda van Wedgwood heeft de laatste weken 'n krachtige anti-Britsche reac- tie teweeggebracht, terwijl hooge Amerikaan- sche ambtenaren en officieren worden geprik- keld door de aanmatiging van de Engelschen. Men heeft, aldus vervolgt het blad, reeds ingezien, dat een dramatische stap noodig is om de belangstelling voor de Engelsche zaak nieuw leven in te blazen, vooral ook omdat er geruchten de ronde doen, volgens welke het verzoek tot het beschikbaar stellen van een nieuw bedrag voor de hulp aan Engeland in Congreskringen niet geestdriftig ontvangen zou worden. In de bijeenkomst van het comite Ame rica First" te Cleveland, heeft de democra- tische senator Clark, naar het D.N.B. meldt, verklaard, dat president Roosevelt in een be paald opzicht een „niet verklaarden oorlog" voert. IJsland is met geweld aan het hulp- looze Denemarken ontrukt en de Vereenigde Staten rammelen op het oogenblik met de sabel tegen Japan. De eenige reden, waarom de Vereenigde Staten niet openlijk actief aan den oorlog deelnemen, is dat het Amerikaan- sche volk hiertegen vastberaden gekant is. Clark beschuldigde het Congres, dat door het aanvaarden van de wet tot hulpverleening aan Engeland, het daarmede president Roosevelt de volmacht gegeven heeft, in een hoekje der wereld, waar het hem belieft, een niet ver klaarden oorlog te voeren. De New-York Times" meldt uit Washing ton, dat regeeringsambtenaren met familie- betrekkingen in de as-landen systematise!! worden uitgesloten van verantwoordelijke of vertrouwelijke posten. Een aantal van derge lijke ambtenaren is reeds verplaatst. De fede rate geheime dienst verdubbelt zijn voorzich- tighefd vooral bij aanstelling van nieuwe amb tenaren, die aan een uiterst nauwkeurig onderzoek worden onderworpen. Ook in deize partij blijkt het eindspel weer het zwakke punt te zijn. Probleem van C. K. Kaan, Koudekerke. („De Humorist" van 31 Juli '41.) ZWART Eindspel. Een eenvouddg, maar zeer practisch eind spel naar de partij. dan 18—22 50X36 13—19 36X9 9—3 27. 28. 25X14 29. 14X5 30. 33X24 31. 6X28 32. 26X17 33. 43—39 34. 37—31 35. 3126 Dam halen ging niet wegens 3933, al was dan schijf 24 wel verloren 36. 26X17 12X21 37. 3934 611 38. 34—30 11—16 14—20 4—10 23—29 18—23 17—21 11X35 35—40 40—45 16—21 44. 4237 45. 28X 26 46. 37—32 47. 24X13 48. 46—41 Tot zover heeft zw. de partij goqd behan- deld. Nu raakt hij de kluts kwijt en laat hij den wiitspeler. die glad verloren staat, zowaar nog remise maken. Met 922 was het spel gewonnen geweest, bijv. zw. 922; wit 41 36, 22—6 en scbijf 15 loopt ongehindend naar dam. 49. Zw. 50. 51. De 34—1; wit 17 52. 53. 3227 1420 317 won als boven. 25X*14 3X®5 27—22 25—14??? juiste zet was 2534, wit 22 17, za wit 2621 wat anders?; zw. 16X27; 11; zw. 15—20 enz. wint nog steeds. 22—18 14X46 1813 remise. ZWART WIT Wit speelt en wint. Wit forceert de winst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 6