OUD GOUDOUD ZILVER "AKKER'TJES Bureau Voedselvoorziening Zeeland, A. J. van "de REE Predikbeurten. Landbouwberichten Kerknieuws Hoofdpi jn Gemengde Berichten Wij geven de dubbele waarde voor: geslaagd. TERHEUZEN, 15 AUGUSTUS 1941. AXEL. BOEKBEOORDEELING RECHTSZAKEN. helpen direct hetzij als sieraad, of in anderen vorm Horlogir - Nieuwstraat 36 - Tarnauzan voor de acte den deer Chr. ga.au, doch die plaats innemen, welke God het in het nieuwe Europa geeft. Volk van Nederland, zoo besloot de heer Van Geelkerken, bezin u. Laat de stem van uw bloed spreken en toon u lotaverbonden met de Duitschers, die thans een strijd op leven en dood strijden met het monster uit den afgrond: het bolsjewisme. In de Sowjetunie brengen de Duitsche legers thans menschelijkheid, levensmogelijk- heid en brood. Eaten wij tot God, in Wien wij gelooven, bidden dat de Duitsche legers en de Fuhrer de kracht mogen ontvangen om hun grodtsche taak te voltooien, opdat wij, Nederlanders, zullen staan op onze plaats in het nieuwe Europa. HET NEDERLANDSOH LEGIOEN MAAKT HET BEST. V.P.B. Tegenover ons zit een jonge kerel, een kantoorman van even in de dertig, die, wegens bijzondere omstandigheden op het oogentolik weer in het vaderland is. Dit is voor hem inderdaad iets bijzonders, want hij maakte deel uit van het eerste contingent van het Vrijiwilligerslegioen Nederland, dat op Zaterdag 26 Jufli uit Den Haag naar Krakau is vertrokken. Hij vertelt over de prachtige geest, die er onder de vrijwilligers van het Nederlandsche legioen heerschte: „Je kon haast niet gelooven, dat het Hol- landscfhe soldaten waren, zoo geestdriftig was de opvatting, die mijn kameraden van den dienst hadden. En een stemming! De reis was lang van Zaterdagavond tot Maandagavotid, maar we heblben veel gezongen en gelachen. En over de politiek, waar iedereen het hier thuis zoo druk over heeft, hoorde je gelukkig weinig, hoewel we met vogels van verschil- lerude pluimage uit waren. Maar het scheelt natuurlijk, dat wij allemaal een gemeenschap- pelijk ideaal hadden: Europa te behoeden voor het bolsjewistische gevaar! Op de sta tions onderweg zorgde de Duitsche N.S.V. voor koffie en zoo noodig nog voor iets te eten ook. Op een van de grenastations ontmoetten wij een trein met Duitsche soldaten. De kennis- ma king was geiweldig hartelijk en we heblben natuurlijk druk sigaretten en etenswaren ge- rulld. Begroeting In Krakau. „Eln hoe was de ontvangst in Krakau?" ,,Het was een geweldige verrassing, toen we Dinsdagmorgen om zeven uur aantraden op het stationsplein, om te zden, hoe het heele plein versierd was met spandoeken, die ons in keurig Hol'landseh welkom heetten. Er was een eerecompagnie Waffen-SS aanwezig die later uitsluitend uit landgenooten bleek te bestaan. Vervolgens hield de gouverneur een toespraak, waarin hij ons welkom heette en bedankte voor den steun, welke ook wij in den grooten Europeeschen strijd wilden ver- leenen. En wij waren er natuurlijk trotsch op, dat hij ons tenslotte een compliment maakte over onze houding, ondanks het feit, dat wij toen nog in burgerpakjes gekleed waren. Na de toespraak van den gouverneur zijn we met muiziek van de grime Polizei naar onze kazeme gemarcheerd. We kregen uit- stelkend te eten en dien eersten avond heblben we tegelijk den smaak van de gezellige avon- den in de canitine te pakken gekregen. Dien eersten dag werden we tevens voorloopig in- gedeeld, de officieren en onderofficieren wer den udtgezocht." „Hebt U zelf ook gediend in het Neder landsche leger?" „Ja, ik was sergeant bij de grenadiers; in het legioen werd ik Gruppenfuhrer. Er werd verder ook onderzocht, wie er goed Duitsch verstond en spreken kon en de koks en admi- nistrateurs werden er uitgepikt. Discipline. De discipline was dadelijk goed, de Neder landsche officieren en onderofficieren werden even vlot gehoorizaamd als de Duitsche, hoe wel de mannen van het legioen er vooral veel prijs op stelden om door -Duitschers gedrild te worden. Dat is bij de reputatie, die de Duit sche weermacht geniet natuurlijk ook begrij- pelijk; men stelt er een eer in om daar onder Duitsche leiding geoefend te worden. ,,De verhouding tot de Duitsche meerderen was dus goed?" „Voortreffelijk zelfs. Zij waren aanwezig op onze gezellige avonden en bewogen zich in het algemeen zeer prettig en kameraad- schappelijk onder onze mannen. De eerstvolgende dagen hadden wij het druk met heit leeren van de Duitsche comman do's, het in ontvangst nemen van de unifor- men, exerceeren, zingen, bedden model op- maken en al die dingen van de militaire rou tine, die je toch moet kennen voordat je een voliwaardig soldaat kunt worden. Je kreeg trouwens uit den omgang met de Duitsche meerderen den indruk, dat zij er niet aan twijfelden of het Nederlandsche legioen zou zijn plaats naast de Duitsche weermacht vol- komen waardig zijn. Dinsdag 5 Augustus gingen wjj weer weg uit Krakau, dieper het Oosten in, om onze verdere opleiding te ge- nieten; de stemming bleef onveranderd geest driftig." Krakau niet verdulsterd. „IHeeft u al iets gezien van den eigenlijken oorlog in het Oosten?" ,,Nog niet veel meer dan een transport Sovjet-Russische krijgsgevangenen en een transport gewonde soldaten. Men heeft ons inderdaad niets teveel verteld over den ver- dierlijkten toestand, waarin de Sovjets leven. Men heeft er hier in het Western, eenvoudig geen idee van, dat er zulke toestanden be staan en dat er zulke menschen zijn in lan den, die nog tot Europa gerekend worden. Bij het gewondentransport is het mij opgevallen, welk een prachtig werk de N.S.V. verricht, die op de stations honderden pakketjes met vruchten voor de gewonde kameraden klaar hadden staan. Het meest verlbaasd zijn wij echter eigen- lijk nog geweest, dat er 's avonds in Krakau niet verduisterd wordt. Alle lichten branden in voile glorie, want men heeft er nog nooit iets gemerkt van het Sovjet-Russische lucht- wapen." Te 's-Gravenhage slaagde Hoogduitsche taal 1. O., Weststrate, alhier. DE NIEUWE BONNEN. De Secretaris^Generaal van het Departe- menlt van Landlbouiw en Visschervj maakt be- kend, dat onderstaande bonnen in de week van 17 Augustus tot en met 23 Augustus a.s. recht geven op de daaraohter vermelde rant- soenen: 31-4 brood en 31 brood, resp. 4 rantsoenen en 1 rantsoen brood of getoak; 31 bloem: y2 rantsoen bloem, brood of ge- bak; 31 vleesch en 31 vleeschwarenresp. en 1 rantsoen vleesch of vleeschwaren; 31 kaas: 100 gram kaas; 31 melk 1:1% liter melk. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de bonnen 30 en 31 voor kaas geldig bljjven tot met 6 September a.s. en dat voorts de bonnen 30 voor aardappelen geldig blijven tot en met 23 Augustus a.s. 'De bonnen, welke van 17 Augustus 1941 af zjjn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 16 Augustus 1941 worden gebruikt. Zooals bekend, is het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag niet geoorloofd. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 16 Augustus niet meer geldig: 30 brood: brood of gebak 30 vleesch en 30 vleeschwaren: vleesch of vleeschwaren 30 eieren: eieren; 30 melk 1: melk; 29 reserve: aardappelen. De bonnen voor aardappelen en voor eieren worden bij afzonderlijk persbericht bekend gemaakt. LUXOR-ljHEATER. Inspecteur Eyok in de val. In elk goed detectiveboek gebeurt een moord in het eerste hoofdstuk en in elken roman, die de moeite van 't lezen waard is, verschijnt nog op de eerste bladzijde een vrouw ten tooneele. Volgens die normen is dit Ufa-product een goede detectivefilm. Im- mers, ih de eerste honderd meter wordt in een Beiersch wintersporthotel een man dood- geschoten en de allereerste close-up in de film is een mooie, jonge vrouw, die zich helaas ontpopt als de fatale verleidster in dienst van een intemationale bende. Na dien eersten moord zdt de bezoeker eigenlrjik den geheelen tijd op den rand van zijn stoel, want elk fluks gelbaar, elk onvenwacht geluid kan een nieuwe sensatie beteekenen in het ge- beurtenisrijke leven van den criminalist In- specbeur Eyck. En de bezoeker krijgt zijn zin, want het licht flitst uit .op de film wel te verstaan en wanneer het weer opgaat, ligt er wedr een lijk op den grond en heeft de inspecteur een schot in zijn hand. Deze inspecteur is een nogal naiave jonge- man, die goed ski't, bokst en flirt, maar min der goed speurt, wanneer een mooie, zingen- de brunette zijn pad kruist. Met open oogen loopt hij in een hoogelijk overdreven valstrik, regelrecht in de armen van diezelfde verlei- delijke brunette, in een hotelkamer. Het kost ham zijn baan. De internationale bende, die er werk van maakt juweelen te rooven om die aan bezoekers van veilingen tegen een zoet prijsje van de hand te doen, heeft hem schaakmat gezet. Maar z6<5 dam is de politie niet, zooals deze film, die afwisselend vol spanning is en vol hichtig wintersportgedoe, ieder leert die haar ter verkrijging van en'keLe uren genoeglijke celluloid-illusies gaat zien. MOSSELEN UIT ZEELAND NAAR BELGlE. BEEEDiGD. Ter openlbare terechJtzitting der Arrondis- sements-Rechtbank te Middelburg, Kamer van Vacantie, van Woensdag j.l. heeft de heer O. E. de Vries, wonende te Temeuzen, den eed afgelegd als beeedigd makelaar in scheepsibevradhtingen. De correspondent der N. R. Crt. te Brus- sel meldt: Omtrent de vraag of in de komende maan- den, weer op invoer van mosselen uit Neder land, hoofdzakelijk uit Zeeland, kan worden gerekend, zijn, den laatsten tijd, in de Brus- selsche en Antwerpsche couranten, allerlei tegenstrrjdige berichten verschenen. In ver- band hiermede weet Handel en Distributie, orgaan van de nationale landbouw- en voe- dingscorporatie, echter te melden dat, in den hoofdgroepeering visch en visscherijproducten de bedrijfsgroepeering Weekdieren is opge- rioht met de opdracht speciaal den invoer alsmede de markt- en prijzenregeling van mosselen te behartigen. Deze groepeering zoekt contact met de bewoegde Nederland sche instanties ten einde versche mosselen in Belgie te kunnen invoeren.' Doch de ver- wachtingen zijn niet zeer hoopgeverri. An ders is het gesteld met den inmaak, in Neder land, van groote hoeveelheden mosselen, voor de Belgische markt bestemd. De invoer daarvan blijkt te zijn verzekerd, doch zal al- leen kunnen geschieden via bovengenoemde hoofdgroepeering van de Belgische 'andbouw- en voedingscorporatie. „HET CENTRUM". Brigadier Sohwenke. Dat ook een tactvol en ijverig agent van politie, die reed vele lastige karwijtjes heeft opgeknapt en daarvoor is bevorderd, onge- merkt in moeiljjkheden kan geraken, zal deze spannende rolprent, die vervaardigd is naar de roman „Oberwachtmeister Schwenke", de bioscoopliefhebbers toonen, die daarbij een hoogst genoeglijken avond doorbrengen, want zoo geleidelijk mogelijk komt de brigadier, die door zijn superieuren met een oogenschijnlijk eenvoudig opdrachtje wordt belast, in het middenpunt van een deviezensmokkelarij en een chantagegeval te staan. Hij begrijpt het zelf niet goed tot plots hij zelf het slachtoffer dreigt te worden van een geraffineerd opgezette val. Dan gaan zjjn oogen open en goed ook, want direct is hij in voile actie en zal hij niet rusten vddr hij de schuldigen achter slot en grendel heeft. Zoo heel eenvoudig gaat dit niet en het wordt een heftig strijden met een achtervolging over daken. Eindelijk zegeviert de brigadier en komt de onthulling van deze spannende film. „HOE STERK IS DE BRITSCjHE VLOOT?' door Dr. Otto Groos. Ui/tg.Gebr. van Cleef, 's Gravenhage. 1941. Een vraag, die in deze dagen, nu wellicht aan den vooravond van den beslissenden strijd staan, bij velen opgekomen zal zijn, heeft betrekking op" de sterkte van de Brit- sche vloot vroeger en nu. Het is waar, dat een halve eeuw en meer geleden de Engelscfae vloot vrijwel onaantasitbaar de wereldzeeen beheerschte, zoo zelfs, dat ook de tegenstan- ders het min of meer als een vanzelfspreken- de zaak beschouwden, dat Engeland overal een stem in het kaptttel had en het grootste imperium zijn bezit mocht noemen. Daann kwam evenwel reeds verandering tjjdens den wereldoorlog. Het gevecht in het Skagerrak beteekende de eerste geduchite slag voor de reputatie der Britsche Marine, die tot dus- verre als onaantasitbaar had gegolden. Dit werd niet alleen in de geheele wereld, maar oak in Engeland zelf terdege gevoeld. De ruggegraat van de Britsche Vloot was en is nog steeds: het slagsohip. In de wereldoor log bezat Engeland niet minder dan 69 slag- en linieschepen. Typeerend voor het geschokte zelfvertrouwen van de Engelsche Admirali- teit waren haar concessies op de conferentie van Washington in 1922; toen het daartoe genoopt door de Vereenigde Staten er voor teekende eenige tientallen slagschepen te laten sloopen. Dr. Goos behandelt in het zoo juist verschenen boekje „Hoe sterk is de Britsche Vloot?" de versohillende factoren, welke er toe geleid hehben, dat de Britsche vloot onder de zoo zeer gewijzigde omstan digheden niet op dezelfde sterkte gehouden kon worden. In de eerste plaats vroegen het expeditieleger en de luchtvloot steeds aanzienlijker bedragen op de oorlogs'begroo- ting, hetgeen geschiedde ten koste van de marine. Verder is gebleken. dat het slag- schip niet meer van dezen tijd is, daar het zoo onaantastbaar als het vroeger was in mijn en duiklboot een geduchten tegenstan- der heeft gevonden. Tegenover Duitschland, dat strijdt volgens geheel nieuwe methoden staat Engeland met een alleszins verouderde en verstarde tacttek. De deskundige schrij- ver behandelt dit belangwekkende vraagstuk in dit boekje op voor een ieder duidelijke wijze, zoodat wij het elkeen, die belang stelt in de problemen van dezen tijd, ter lezing aanbe- velen. DINSDAG 19 AUGUSTUS 1941. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 7 u., Ds. J. van den Berg, van Krabbendijke. ZONDAG 17 AUGUSTUS 1941. Ned. llervormde Kerk. TERNEUZEN. 10 u., Ds. J. E. Drost, van Zaamslag, liturgische dienst, medew. van kerkkoor; 2.30 u., de heer J. A. Alsfelt. SliUISKKL.10 u. en 2.30 u., de heer J. D. van de Bank. AXESL. 10 u. en 2.30 u., Ds. Van Oeveren. HtOEK. 10 u„ leesdienst; 3 u., Ds. E. Raams. ZAAM1SLA.G. 10 u., cand. J. A. Alsfelt, van Terneuzen; 3 u., Ds. Drost. KLiOOISTERZANDE. 10 u.. Ds. J. Kroon. SAIS VAN GENT. 10 u., D®. E. Raams. van Hoek. PHaOPPliNE. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 10 u. en 2.30 u., Ds. P. H. Wolfert, van Marienberg. AXEL. 10 u. en 2.30 u., Ds. Post. ZOUTESPUI. Geen opgave ontvangen. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. G. W. van Houte, (van Terneuzen. ZAlAMEiLlAG. 10 u. en 3 u., Ds. K. Bokma, van Waarder. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TElRNiBUZEN. 10 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. AXEL. 10 u. en 2.30 u., leesdienst. HOEK. 10 u. en 2.30 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEJUZEN. 10 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2.30 u. en 6 u., de heer M. A. Mieras. Evangelisatiegebouw Othene. 7 u„ Ds. P. H. Wolfert, van Marienberg. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u., 9 u. en 10.30 u., H.H. Missen; 2.30 u., Lof. was de goederen te vervoeren. Dit kon de bestuurder van den auto niet toonen, maar verklaarde de goederen in opdracht van zijn vader te verrvoeren. 'De verdachte, H. de Z., oud 45 jaar, vracht- rijder te Zaamslag, verklaarde dat zijn zoon de goederen in opdracht van hem had ver- voerd en dat hij geen beurtvaartadres had, daar hij dacht dat dit niet noodig was, om- dat de afstand minder dan 15 km bedroeg. Eisch en uitspraak 10 boete of 6 dagen hechtenis. Tarwe vervoerd. J. C. van W„ oud 22 jaar, bakker, en A. J. C., oud 26 jaar, landarbeider, heiden te Aar- denfourg, reden op 26 April 1941 onder de gemeente Oostburg met 50 kg tarwe op hun fiets toen zij aangehouden werden door de controtleurs van L.C.W. 1933. Zij konden des- gevraagd geen vergunning toonen waardoor zij gerechtigd waren de tarwe te vervoeren. Zrj wilden tegenover de controleurs niet ver- kiaren van wie zij de tarwe gekocht hadden, maar na in verzekering tezijn gesteld, ver- klaarden zij de tarwe bij een zekere F. te hebben gekocht, wat bij nader onderzoek juist bleek te zijn. Eisch ieder 30 boete of 20 dagen hechte- nis. Uitspraak /20 boete of 10 dagen hecht. Een paard gekocht zonder vergunning. Op 28 Maart 1941 werd de Marechaussee te Hansweert medegedeeld, dat een veehan- delaar P. V., oud 43 jaar, wonende te Oud- Beierland, in Zeeuwsch-Vlaanderen een paard had gekocht zonder dat deze daarvoor een vergunning had. Het paard zou per schip naar Rotterdam vervoerd warden en nu gang de Marechaussee naar de slUizen te Hans weert, waar juist bet schip waarmede het paard vervoerd werd, was aangekomen. Bij onderzoek bleek, dat er 5 paarden aan boord van het schip waren. De kapitein toonde desgevraagd 5 vergimningen, waarvan er vier geldig waren voor het vervoer van paarden beneden de 2 jaar, wat ook juist was, maar de vijfde vergunning was bestemd voor een paard van beneden de 12 jaar. Bij nader onderzoek bleek dat voor de 2 een 1 geplaatst was, waardoor deze vergunning vervalscht was. De kapitein verklaarde in Walsoorden de paarden geladem te hebben en van ver dachte de papieren te heblben gekregen, waar- bij verdachte hem gezegd had dat alles in orde was. J. P. Dekker te Axel verklaarde, dat hij aan verdachte een paard verkocht had van 10 jaar en daar op de vergunning 12 jaar stond en het stempel van den Provin- cialen voedselcommissaris vertrouwde Dek ker dat alles in orde was. Eerst anfkende de verdachte, maar bij een later verhoor verklaarde hij tegenover de Marechaussee, dat hij wist dat Dekker een paard van 10 jaar te koop had en daar hij alleen maar vergunningen had om paarden te koopen beneden de 2 jaar had hdj aan een zoon van een cafehouder in Oostiburg ge- vraagd of die met een schrijfmachine voor de 2 een 1 wilde plaatsen, waardoor hij dan het paard van Dekker zou kunnen koopen. Ver dachte bekende de vergunning opzettelijk te hebben laten venvalschen om deze dan als eciht en onvervalscht te gebruiken. De zoon van genoemde cafehouder ver klaarde, dat hij eerst die 1 er niet op wilde plaatsen met een sdhrijfmachine, maar daar verdachte steeds bleef aanhouden, had hij er in toegestemd en dit gedaan. Eisch 100 boete of 50 dagen hechtenis. Uitspraak 50 boete of 10 dagen hechtenis. CHR. GEREF. KERK. Aangemomen naar 's Gravenmoer: Ds. J. Tolsma te Zaamslag. RINNENHALEN VAN DEN OOGST. De Provinciale Inkoopcentrale voor Zeeland brengt nogmaals onder de aandacht van de telers van granen, zaden en peulvruchten, om toch vooral geduld te betrachten bij het bin- nenhalen van den oogst, teneinde straks een droge kwaliteit te kunnen leveren en geen groote korting op den prijs te krijgen voor behandeling der producten. De Pica geeft de telers in overweging de granen in z.g.n. Duitsche stuken of kleine schelfjes op het land te zetten, waardoor in- dien op de juiste wijze gehandeld wordt de producten practisch voor bederf gevrijwaard zijn. OMWTSSELJNG OUDE KUNSTMESTBONNEN TEGEN NIEUWE. De Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat verbruikers van kunstmeststof- fen(telers) alsnog de zegels van de tweede toewijzing stikstofmeststoffen 1940/41 (blau- we zegels) tegen nieuwe zegels voor het bemestingjaar 1941/42 kunnen inruilen. De verbruikers dienen bedoelde oude zegels v6or 30 Augustus, doch bij voorkeur in de week van 8 t/m 23 Augustus waarin de vee- voederbonnen worden uitgereikt, in te leveren bij den plaatselijken bureauhouder. Zij krijgen dan een ontvangstbewijs waarop zij later nieuwe zegels van de le periode in ontvangst kunnen nemen. Personen, die reeds eerder een verzoek tot omruiling van zegels hebben gedaan en een afwijzend antwoord hebben ontvangen, moe- ten zich dus thans met hun oude zegels naar den P.B.H. begeven. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van den Economischen Rechter van 15 Augustus 1941. Rehandeld zrjn o.m. de volgende zaken: Goederen vervoerd zonder vergunning. Op 31 Maart 1941 reed een vrachtauto van Zaamslag naar Kijkuit, een afstand van on- geveer 13 km. Op de Absdaalsche weg werd de auto aangehouden door twee controleurs van ^de Rijksverkeersinspectie, die aan den bestuurder van den vrachtauto inzage vroe gen van het beurtvaartadres, uit welks inhoud *moest blijken, dat de bestuurder gerechtigd HET PAARD EN DE PRODUCTIESLAG. Raadgevingen van Ir. Zwagerjnan. De tijd, waarin van onzen braven mede- strijder in den productieslag het paard de grootste inspanning gevergd wordt, breekt thans aan, aldus het productieslagmanifest, uitgaande van de commiasie dr. Posthuma en voorbereid door het Nederlandsch Agrarisch Front. Het zware oogstwerk is immers begonnen, terwijl de zware herfstwerkzaamheden voor de deur staan. Onze paarden krijgen het nu zwaar te verduren. Alles dient dus in het werk gesteld te worden om eenerzijds de paarden in zoo goed mogelijke conditie te krijgen en te houder, en anderzijds het werk voor de paarden zoo licht mogelijk te maken. Zoowel voor het een als voor het ander staan ons verschillende middelen ten dienste. De heer C. Zwagerman, Rijkszuivel- en veeteelt- consulent voor Zeeland, schrijft in het mani fest van deze week hierover o.m. het vol gende De tijdsomsltandigheden zijn oorzaak, dat een zeer belangrijke vermindering van het aantal werkpaarden sedert 1939 samenvalt met het grootendeels verdwijnen der motor- tractie. Daarom is een rationed udtbuiten van het arlbeidsvermogen der overgebleven werkpaarden een dringende noodzakelijkheid geworden. Rationeele benutting van arbeidskracht. Wanneer we de arbeidskracht van onze werkpaarden zoo doelmatig willen benutten, moeten onze maatregelen in drieerlei richting daarop ingesteld worden: Vooreerst vraagt de zorg voor goede leiding en een maximale werkconditie van het paard allereerst onze aandacht. Hiertoe is een goede beheerschte leiding noodig, ten tweede een passende voedingsconditie en niet in de laat- ste plaats regelmatig kammen en borstelen evenals goed beslag. In de tweede plaats moet gestreefd worden naar een betere verdeeling van het paarden- werk over het jaar. Speciaal de spitstijden moeten worden ontlast. Lp de weidegebieden geeft de toepassing van het modeine weidesysteem gepaard aan moderne gras-ensilage, voorweiden en later hooien, aanleiding tot een betere verdeeling van het paardenwerk. De geforceerde ouder- wetsche hooilbouw gaf daarentegen een groote ophooping van paardenwerk. Op de gemengde, vooral groote bedrijven bevcrderen een juiste gewassen- en varietei- tenkeuze zeer de betere verdeeling van het paardenwerk. Door een wat veranderde werk- imdeeling kan men dikiwij'ls werk van drukke perioden naar minder drukke verschuiven. O.a. komen in aarwnerking: inkuiling op het bouwland, het voorloopig opbergen van vruchten in zomer en herfst in de schuur of op het land, terwijl afdorschen, sorteeren en afleveren meer naar den winter verschoven worden. In de derde plaats noemt de heer Zwager man de maatregelen, die een grooter arbeids prestatie per paard ten gevolge hebben en welke ten slotte de voornaamste en dank- baarste voor de rationalisatie van den paar denarlbeid zijn. Hiertoe worden gerekend een weloverwo- gen samenstelling van het span; het tijdelijk opvoeren van de prestatie per paard met 30 procent in periode van groote drukte; het doelmatig geforuik van luchtbandenwagens; het combineeren van werktuigen en ten slotte het bijeenbrengen van een grooter aan- Laat U den dag toch niet bederven. Neem vlug een "AKKERTJE" en over een kwartier bent U weer 100°/B. tal paarden in een span (meerspan het vraag stuk van de rationalisatie van den paarden- arbeid, dat vooral in dezen tijd tie bijzondere aandacht verdient. De voeding. Over de voeding van het werkpaard geeft de heer C. Zwagerman in het productieslag manifest van heden een aantal gegevens, want meer dan ooit dient thans de voeding van onze werkpaarden zoo rationeel mogelijk te zijn. Waarbij vooral met de twee volgende feiten rekening gehouden moet worden. In de eerste plaats dient in aanmerking genomen te worden, dat de paardenstapel en de motortractie belangrrjk ibeperkt zijn. We staan dus voor het feit, dat bij veel minder paarden veel meer werk verricht moet wor den. Al-" de voeding daarmede niet behoorlijk rekening houdt, zal aan deze verhoogde prea- tatie-eischen niet voldaan kunnen worden. Een melkrijke koe reageert op te weinig krachbvoer en een te weinig edel rantsoen door veel minder melk te geven. Een werk paard, dat in een akkeibouwgebied in Juli voor de zomer-herfstcampagne staat die ongeveer 414 a 5 maanden aanhoudend en zwaar werk brengt reageert daarop door ongeschiiktheid am dat werk te volbrengen. Het tweede feit is dat door het wegvallen van den invoer van krachtvoer onze graan- producitie dringend noodig is voor de men- schelijke voeding, terwijl het edele hedrrjfs- voeder zooveel mogelijk voor melkkoeien en jongvee beneden 1 jaar bestemd moet worden Het werkpaard heeft betrekkeljjk weinig eiwit noodig. Het rantsoen mag tamelijk eiwit- arm zijn. Het meer eiiwitrijke voer kan dus voor melkkoeien en jongvee gespaard worden. Naar de paarden dus niet meer edel voer dan noodig is in verband met de arbeidspres- tatie. Een eerste eisch van dezen tijd is daar om het werkpaard te voeren volgens zijn ar- beidsprestatie. En dat beteekent practisch; edel en krach- tig voer in tijden van groote prestaties en kort daarvoor, matig edel en krachtig voer bij matige prestaties, en een voeding met weinig-edel ruiwrvoeder bij niet of zeer weinig werken. De meeste paarden in Nederland hebben lange perioden, waarin ze niet of weinig werken. Vele paarden kamen niet of zelden tot werkelijk langdurige, groote prestaties. Op de akkerbouwbedrijven op de klei worden daarentegen wel groote prestaties gedurende langere perioden gevraagd. Dit geldt ook voor vele sleepers- en vrachtrijders-paarden. Het rantsoen van het paard dient met de presta ties verband te houden, waarbij men moet rekenen met de gemdddelde verrichting over een langere periode, bijv. minstens 14 dagen. De meest rationeele voeding van werkpaar den is niet in een schema vast te leggen. In den landbouw wordt het paard practisch uit het bedrijf gevoerd. En die bedrrjfsrvoeding hangt af van jaargetijde en bedrijfstype. De heer Zwagerman besluit met erop te wijzen, dat naar de prestatie 20 tot 60 kg voederbieten per dag moet worden verstrekt. wll men de havergift zooveel mogelijk sparen. Bij topprestaties kan men zonder eenig beziwaar tot 60 kg voederbieten per dag gaan. Bij zeer zware anbeid is een geringer haver- rantsoen dan 2 a 3 kg per dag over het ge heel niet verantwoord. Bij zwaren arbeid laat zich door bieten en pulp meer haver vervan- gen dan door de op den duur verslappend werkende aardappelen. Het staat vast, dat rationaliseering van de paardenvoeding in deze tijden heel wat moge- lijkheden biedt. Men hoede zich echter voor eenzijdigheid of overdrijving, welke voert tot slappe paarden zonder „inhoud' en zonder duurzaam prestatie-vermogen. NOODLOTTIG EINDE VAN EEN UTTSTIAPJE. Eten droevig ongeval !s Woensdag te Hoog- kerk gefeeurd, waar twee menschen te water zijn geraakt en verdrchken. Het echtpaar J. 'VeenstraHuizinga was Woensdag met buurtbeiwoners in rijtuigen een uitstapje gaan maken. Na afloop brachten zij gezamenlijk te Vierverlaten in een caf6 nog eenige oogen- blikken door. Toen de man en de vrouw om elf uur, na sluiting van het cafe, te voet naar huis terug- keerden, het was toen noodweer met zwaren storm en regen, zijn zij vermoedelijk tenge- volge van de duisternis, bij de brug over het Hoendiep te water geraakt en verdronken. Toen hun vijf kinderen, die alleen thuis waren, Dondermorgen wakker werden, misten zij vader en moeder. Zij waarschuwden de poli tie, die na een ingesteld onderzoek is gaan dreggen in het Hoendiep. Bij de brug haalden zij het lichaam van den 50-jarigen vader op. DE POLITIE WAS HEM TE SLIM AF. De Geneefsche correspondent der N. R. Crt. schrijft: In Zwitserland mag men sinds eenigen tijd geen benzine meer voor het auto rijden ver- bruiken zonder bijzondere vergunning, die uit een duidelijk zichtbaar op den auto aange- braeht etiket moet blijken. Een zoodanige vergunning wordt in geen geival meer aan iemand verleend, die den auto slechts voor zijn genoegen gebruikt. Zelfs het in. bezit hebben van nog eenigen voorraad benzine kan geen reden zijn tot het verkrijgen van een vergunning. Wie daarentegen in dfe toe- komst met houtgas wi'l rijden kan daarvoor toestemiming aanvragen. Slechts weinig auto- motoilisten hebben van deze gelegenheid ge- bruik gemaakt. Het aanbrengen achter den auto van een inridhting voor houtgas is een kostbare geschiedenis. Zoo komt het wel voor, dat vermogenden. die over benzine be- schikken slechts voor den schijn een houtgas- installatie laten aanbrengen en hun auto niet- temin met benzine voortbewegen. Dezer dagen had een dergenen, die werd verdacht aldus het benzineverbod voor plei- ziertochtjes te ontduiken, zijn auto van een prachtigen houtgasgenerator voorzien, voor een bekend restaurant te Zurich geplaatst. De politie, die reeds lang op een gelegenheid wachtte om den man op overtreding van het benzineyerbod te betrappen, greep de kans aan. Terwijl de automobilist in groote ge- moedsrust aan tafel zat, maakte de politie de houtgasinrichting los zonder dat dit echter te zien was. Na den maaltrjd nam de bezitter

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3