Aanvraagformulieren voor Vetkaarten, GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSM1DDELEN PUROL Geneest en Verfraait de Huid OOO Illijnftazdtfci DISTRIBUTEE. IN DE WEEK VAN 17 AUG. TOT EN MET 23 AUGUSTUS 1941 1 2 3 4 5 6 7 OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHT1GDE VOOR DE PRIJZEN OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN wi£d. 4 VERDERB GELDIGE BONNEIM HooFdpijn- Migraine 4 De Burgcmeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat in verband met de a.s. uitreiking van de nieuwe boter/vetkaarten, gedurende de week van 18 Augustus 3.S. door den Distributiedienst zullen worden uitgereikt, aanvraagformulieren voor vet kaarten. Hierbij zij opgemerkt, dat in aanmerking voor vetkaarten komen allson diegenen, wier gezamelijk gozins- inkomen ligt beneden de hieronder ver- melde normen Aantal gezinsleden Gezinsinkomen minder dan f 1000,- 1100,- 1200,- 1300,- 1400,- 1500,- 1600,- Uitsluitend zij, die volgens deze normen voor een vetkaart in aanmerking komen, dienen bet aanvraagformulier bij den Distributiedienst af te halen. Terneuzen, 15 Aug. 1941. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van ,fl Aug. t/m 23 Aug. 1941: I 31-4 Brood 31 Brood 31 Bloem 31 Vleesch 31 Vl.waren 31 Kaas 31 Melk 1 4 rants. 1 rantsoen 14 rantsoen 14 rantsoen 1 rantsoen 100 gram Is/, liter Beschikbaar per persoon Ot/m 3 jaar 4 t/m 13jaar 14 t/m 20 jaar Vol- was- senen Eenheid In tijdvak van edn week 10 Aug. t/m 6 Sept. 1941. 107 Algemeen 108 Algemeen 109 Algemeen 110 Algemeen B Rijst 111 Algemeen B Havermout 112 Algemeen 1 kg 250 gram 500 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Brood of gebak Bloem, Brood of Gebak 1 Vleesch of j Vleeschwaren Kaas Melk Suiker Koffie-Surrogaat Jam Rijst Havermout of Gort Vermicelli of Maizena 10 20 24 20 rants. 1 1 1 1 rants. 1 3 3 3 rants. 100 100 100 100 gram 7 3'/2 liter In tijdvak van vier weken 3 Aug. t/m 20 Aug. 1941: 26-27 Boter I 250 gram 26-27 Vet I 250 gram Boter 1 250 500 1 250 500 1 250 500 1 250 500 kg gram gram 500 250 250 250 gram 500 250 250 250 gram 100 100 100 100 gram In tijdvak van 18 dagen 250 250 500 500 500 500 500 500 gram gram 0.22 per stuk 0.19 0.15 0.11 - 0.08 Bericht No. 20. In bericht No. 19 betreffende de hoogst toelaatbare prijzen van groenten en fruit, dat Dinsdag 12 Augustus j.l. is verschenen, zijn in een aantal dagbladen eenige onjuistheden geslopen Hierdnder volgt daarvan de verbetering. KOMKOMMERS: boven 850 gram 700-850 600-700 500-600 KROPSLA Hiermede vervallen de overeenkomstige opgaven in bericht No. 19. BEWAAR DEZE OPQAVE EN OEBRU1K HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. Bericht No. 21. Bii verkoop door den kleinhandel mogen de in de eerste kolom genoemde prijzen-ten hoogste aan het publiek in rekening worden gebracht. (In deze prijzen is de thuisbezorging en het panklaar Bii verkoo'p door jagers, groothandelaars en opkoopers aan het publiek mogen ten hoogste de prijzen, genoemd in de tweede kolom worden berekend. (In deze prijzen zijn de kosten van verzending, verpakking en panklaar maken niet inbegrepen. Wilde Eenden2.10 per stuk 1.25 tot 1 Oct per stuk 1.35 van 1 Oct. af per stuk. EEN BOER DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. (V.P.B.) Het is een jaar of zes geleden, dat in den Ballo-er kuil te Rolde een man het spreekgestoelte beklam en in felle hartstoch- telijke woorden de toecumalige landbouw- politiek geeselde en helder en duidelijk de richtlijnen aangaf, waarlangs de Nederland sche landbouw geleid moest worden naar een nieuwe en betere toekomst. Het was Augustus en oogsttijd._ Maar dui- zeruden agrariers, Friesclie greidlboeren en kromgewerkte Drentsdhe boertjes, Gronin- ger kleiboeren en landlbouwers uit Zeeland hadden iboeve en oogst vergeten en luisterden met gespannen aandacht naar den man op het spreekgestoelte. Deee man was .bekend bij iederen boer. Maar voor sommige journalisten, die op de perstribune zaten te luisteren of haastig bun blocnote volscihreven, was de spreker nog een onibekende. Zoo kon bet gebeuren, dat een van hen vroeg: „Wde is die man toch eigen- lijk?" Hij kreeg tot ant'woord: „I>at is de man, die eens minister van landbouw zal worden. Niemand kon destijds vermoeden, dat deize profetie z66 stiel in vervulling zou gaan. Het was in de jaren, dat het zaad van Landbouw en Maatschapipij ontkiemde, dat het boeren- volk van Nederland zich bewust werd van zijn goed recht en van de taak, die het te venvullen had. Het was in de jaren, dat steeds kleimimender de eisch werd gesteld: Boerenland in boerenhand! (Het was in de jaren, dat de regeering de beteekenis van den landlbouw volikomen uit het oog verloren scheen te hebben, dat tevergeefs in steeds breedere agrarlsohe kringen gevraagd werd om een afzonderlijk Ministerie van Land bouw. Geen politicus. De man, die zes jaar geleden op het spreek gestoelte zoo klemmend de eischen der agra- rische bevolking liet hooren, was geen politi cus, geen partijman m den engen zin van het woord. Hij was voor alles een boer. Ieder in De Knijpe, ja, ieder in geheel Friesland kent zijn boerderij „Oer 6 Dyk" en bewon- dert zijn t.b.c.-vrije stajmboeikveestapel. Maar naast zijn (harden en noesten arbeid op het land vond h(j steeds den tijd cum met raad en daad, boer en landarbeider bij te staan in den strijd voor waardeering, rechtvaardiger be- looning en grootere eensgezindheid. De boer, die om zijn breeden kennis, zijn vooruitzaen- den blik, zijn landbouw-technische ervaring een eerste plaats innam in de irijen van de Nederlandsche agrariers, die in de voorbije jaren telkens weer stormliep tegen muren van omlbegrip en onwil, is thans benoemd tot Direc teu r-Ge ne r a al van den Landbouw. En het teetoent deizen man, dat hij ondanks de hooige functie, waartoe hij geroepen werd en welke functie hij slechts aanvaard heeft, o.t- dat hij wist, daardoor den boerenstand en het geheele volk te dienen, zijn boerderij niet wil verwisselen voor een villa in Den Haag. Levensloop. De heer G. J. Ruiter werd op 22 Augustus 1898 te De Knijpe in Friesland geboren. Hij lien de Middelbare Landbouwschool te Gro- niiagen af en vestigde zich in 1925 op de boerderij „Oer e Dyk" te De Knijpe als vee- houder en stamboekfokker. Hij was secr®" taris van de C.A.F., secretaris van de Zuivel- fabriek te 't Meer en bestuurslid van den Bond van Coop. Zuivelfabrieken in Friesland. In 1939 werd hij gekozen tot voorzitter van de Friesche Maatschappij van Land bouw Als voorzitter van het Veevoeder- bureau in Friesland, der graslandcommissie, der proef boer der ijen van de Maatsenappij. ais bestuurslid van het Friesch Rundvee Slnm- boek en in talrijke andere functies heeft hij al zrn kunnen in dienst gesteld ten bate der gemeenschap. Talrijke pubUcaties verschenen van zijn hand, niet alleen op landibouwtech- nisch getoied, doch 00k op cultureel ten em. De heer Ruiter stichtte o.a. kort geleden de^ Fryiske Rie", de Friesche afdeelimg van "saxo Frisia". In 1935 trad hij toe tot de NjSB. In het Ned. Agr. Front is hij plaats- vervangend leider. En thans is deze Friesche boer geroepen tot de hoogste functie op het gebied van den Landbouw. Thans zal hij kumnen toonen, dat practijk en ttieorie samengaande, de produc- tiviteit van den Nederlandschen Landbouw, reeds enorm hoog in verhouding tot andere landen, nog is op te voeren. Fries in halt en nieren, zal hij met het doorzettingsver- mogen den Fries eigen, den Nederlandschen landbouw en daarmede het geheele Neder landsche volk tot zegen kunnen zijn. GESTRAFTEN BIJ DE WERK- AERRUEMING. In het nieuwe besluit van de loonbepaling voor de werkverruiming is bepaald, dat de straffen van personen, die zich bij de werk- verschaffing hebben misdragen, zullen be- staan uit een waarschuwing, een schorsmg van ten hoogste drie dagen en plaatsing m speciaal ingerichte werkkampen. Aan de gemeentebesturen is nu medege- deeld dat aan arbeiders over de dagen dat zij geschorst zijn, geenerlei vergoedmg of uit- keerine mag worden verstrekt, dus 00k geen steun ingevolge de zgn. steunregeling voor gestraften. Na afloop van de schorsmg en bij niet oraniddellijke tewerkstelling mogen de SEN RANTSOEN IS: Brood: 100 gram brood. Gebak- 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, of 140 gram speculaas, koek. of 300 gram cake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram gevuld groot korstgebak, of 600 gram taart, gebak jes. Bloem: 70 gram tarwebloem. -meel, roggebloem, -meel, aelfrijzend bakmeel. Rijst: 250 gram rijst, rrjstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gemengd meel). Havermout, 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlokken. Gort: 250 gram gort, gortmout, grutten. Vermicelli: 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti. Maizena: 100 gram maizena, sago, aardappelmeel, of 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Vleesch- 100 gram vleesch, gewioht van been inbegrepen. Vlelschwaren: 75 gram gerookt of gekookt vleesch, of 75 gram gerookte worsteoor- ten, of 100 gram gekookte worstsoor ten, of 125 gram leverartikelen, -o g worst, nierbrood, of 150 gram bloedworst. Jam: 500 gram jam, siroop, honing enz. Voor de overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovemstaande ltfst vermelde hoeveelheden. ATTENTLE! De volgende bonnen zijn na Zaterdag 16 Aug. niet meer geldig. 30 brood; 30 vleesch en 30 vleeschwaren; 30 eieren; 30 melk 1; 29 reserve (aard- appelen). N.B. De bonnen 30 en 31 voor kaas blijVen geldig t/m 6 September 1941. De bonnen 30 voor aardappelen blijven geldig t/m 23 Aug. 1941. De bonnen, welke van 17 Aug. 1941 af zijn geldig verkl^rd, met uJtzo^eri^^ voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zalterdag 16 Aug. 1941 worden ge Het k'oopen van vleesch of vleeschwaren in den kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. Fazanthaan Fazanlhen Korhaan Korhen Jonge Patrijzen Oude Houtduiven Talingen Wilde Ganzen Houtsnippen Watersnippen 2.90 2.70 2.90 2.70 1.50 1.— 0.75 0.90 3.- 1.70 0.80 w aiciomFH'-"nan Goudpluvieren Wilde KonijnenL™ Hazen voile (meer dan 3 kg.) 3.— Hazen 3/„ (2 kg. tot 3 kg.) 3.— Hazen J4 (lichter dan 2 kg.) 3.— Edelwild geheel rag achterbeen andere deelen Damwild geheel rug achterbeen andere deelen Reeen geheel rug achterbeen andere deelen Wilde Zwijnen geheel rug andere deelen Mouflon geheel rug achterbeen andere deelen Tamme Konijnen kg- stuk kg- 1.85 2.70 1.70 1.55 1.85 2.70 1.70 1.55 2.85 4.10 2.55 1.90 2.50 3.80 2.- 2.85 4.10 2.55 1.90 2.70 2.10 2.— 2.10 2.— 1.— 0.50 0.40 0.50 1.- 1.15 0.50 0.50 1.10 4.- 2.65 1.75 0.80 0.80 1.10 0.70 1.10 kg. stuk in de huid per kg. zonder darm I 1.— levend gewicht per kg. 2.— geslacht HET VRAGEN VAN HOOQERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPQAVE EN QEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. ZEEP. Bon 106 (bonkaart algemeen) en bon „A-zeep" van de zeepkaarten P en Q, geldig tot 31 Aug., voor 150 gram toiietzeep (nieuwe samenstelling)of grarrf huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van jObr l Jam 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Jan. 1941), 300 gram zachite zeeppasta, of 250 gram zeeppoeder. Bon ^toiietzeep" van zeepkaart P geldig tot 31 Aug., voor 75 gram toiietzeep Sf mannel. personen boven 15 jaar). geldig tot 31 Aug., voor M gram sch^rzeep of - voor zoover voorradig - een tube scheercreme dan wel een pot scheerzeep. PETROLEUM. Bonnen 13 (petroleumkaarten M en O), geldig tot 5 Oct., elke bon voor 2 liter petroleum. KOLEN. Bon 04 K.F. (kaarten gemerkt M en N), geldig tot 31 Aug., voor een een- BMmeToi t^To^^nkaart haarden en kachels J, bonnen 01 t/m 04 bonkaart haar- den en kachels K en bonnen 01 t/m 11 bonkaart centrale verwarming L, geldig tot 31 Dec elke bon voor een een heid vaste brandstoffen. ^onnwi, gemerkt .brandstoffen, eecr eeuheid", geldig tot 1 Mei 1942, voor een eenheid vaste brandistoffen. OFFERZIN. Een echt Nederlandsche eigenschap, bekend tot ver over onze grenzen. Voor een liefdaddg doel beeft men nog nim- mer vergeefs een beroep op ons volk ge- daan. Ambulances voor Abessinie en Fin land. Deze konden, dank z(j de offer- vaardigheid van tienduizenden landge- nooten, veel hulp bieden en veel nood lenigen. En de Nederlandsche ambulance voor het Oostfront? Ook deze zal binnenkort \jertrekken. Uiitstekend udtgerust. Het wordt de beste ambulance die ooit uit Nederland naar het front vertrok. Voor het geval dat u nog geen bijdrage stortte, vermelden wij nog eens het giro- nummer 87600 Koninginnegracht 22, 'a Gravenhage. betrokken arbeiders, voor zoover zij voor het overige voor steun in aanmerking komen, in de steunregeling worden opgenomen. Ook ge- schorste personen mogen in den tijd, waarop zij van het werk verwijderd zijn en het oogen- blik waarop zij in een speciaal kamp ge- plaatst worden, in de steunregeling voor werkloozen worden opgenomen. DE RIJKSBIJDRAGE AAN STEUNBEHOEVENDE GEMEENTEN VOOR 1941. De secretaris-generaal van het departe- ment van binnenlandsche zaken heeft, mede namens zijn ambtgenoot van financien, in sen schrijven aan de gemeentebesturen ge- wezen op de noodzakelijkheid van 0-perking van uitgaven en versobering. Het zou van welnig begrip van de uiterst moeilijke ^'n^n" cieele omstandigheden van dezen oorlogstyd getuigen, indien niet met inspanning van aUe krachten getracht werd om de tekorten op de begrooting zooveel mogelij'k te beperken. Door venzuim in dit opzicht zou het belang van de gemeente bovend'ien ernstig worden geschaad omdat het rijk bij al zijn eigen zorgen zich ten aanizien van het voor steun in de tekor ten van de gemeenten beschikbaar te stellen bedrag een grens moet stellen en derhalve niet ten voile in de tekorten kan voorzien. Dit beteekent niet, dat er toe is overgegaan om het van rijlkswege beschikbaar te stellen bedrag voor dit jaar lager te stellen dan voor het vorig jaar; integendeel is om over de ge heele lijn aan de gemeenten hulp te bieden het bedrag ad rond 7 millioen, hetwelk meer uit de opcenten op de gemeentefondsbelasLing zou zijn verkregen, indien de heffing dezer opcenten in alle gemeenten op het maximum ware gesteld. nog 10 millioen aan het be drag van vorig jaar toegevoegd. Met het aldus verhoogde bedrag tot uit- gangspunt is een regeling ontworpyn. welke de gemeenten, de mate van haar noodlydend- heid in aanmerking genomen, in beteekenende mate te hulp komt. Het verleenen van steun zal echter alLeen en uitsluitend verantwoord kunnen zijn, indien de zekerheid bestaat, dat het gemeentebestuur, aan hetwelk de steun wordt toegekend, een beleid voert, hetwelk aan strenge eischen van soberheid voldoet. Voorts wordt medegedeeld, welke gemeen ten voor een rijksbijdrage in aanmerking komen. De heffinig van opcenten op de diverse belastingen zullen tot redelijke bedragen moe- ten zijn opgevoerd. Bij de beoordeeling van het tarief der personeele belasting zal geen bezwaar worden geimaakt tegen verlagingen van het wettelijk tarief voor koffiehuizen e.d welke afwijkingen ook aan noodlijdende ge meenten in vorige jaren zijn toegestaan. Deze bijdragen zullen A fonds perdu wordeu verstrekt. Voorbehouden wordt ecbter om ten aanzien van de gemeenten, wier grenzen ge- wijzigd zijn, van de gestelde regelen zoo noo- dig af te wij'ken. In het schrijven wordt dan nog opgemerkt: Aldus zal worden nagegaan of het beleid, dat de gemeenten hebben gevoerd, getuigt van een voUedige afstemming op de tegen- woordige financieele situatie der overheids- kassen en of de gemeentebesturen derhalve eenerzijds alle maatregelen hebben genomen, welke noodzakelijk zijn om tot de onvermij- delijke beperking der uitgaven te geraken en anderzijds alle medewerking hebben verleend om de van hoogerhand aangegeven sanee- ringsmaatregelen door te voeren. De regeling geldt alleen voor 1941. STRENGE CONTROLE OP DEN GROENTENpANDEL. De Telegraaf sohrijft naar aanleiding van de gepuibliceerde officieele maximumprijzen voor groemJte en fruit Men heeft lang geaarzeld alvorens tot deze stap over te gaan. De autoriteiten hebben gemeend de tuinbouwproducten zoolang pio- gelijk vrij te moeten laJten. De zich hoe langer hoe meer opstapelende klachten van den laatsten tijd zijn evenwel voor den gemachtigde voor de prijzen aanlei ding geweest, een onderzoek in te stellen, met het reeds gemelde gevolg, dat van de 60 steekproeven er 58 raak waren. Van bevoegde zijde werd ons verklaard, dat reeds in de loop van deze week in het ge heele land een strenge controle zal worden gehouden, zoowel op de naleving van de nieuwe prijsvoorschriften, als die van het prijsaanduidingsbesluit. Het is niet uitgeslo- ten, dat handelaren, die Vrijdag op een over- treding betrapt worsen, reeds Zaterdag d.a.v. voor den economischen rechter zullen ver- schijnen. Als bezwaar tegen de regeling zullen som- migen ongetWijfeld aanvoeren, dat bij den handel de neiging zal bestaan om nu alle kwaliteiten tegen den hoogsten maximum- prijs te verkoopen. Ook hiertegen zal gewaakt worden. Deskundigen zijn van meening, dat ten hoogste een vijfde van het totaal voor de bin nenlandsche beschiklbare kwantums tegen de hoogste maximumprijzen mag worden ver- kocht. Overigens zal het publiek zelf in staat zijn am te berekenen, welke prijzen voor een be- paalde groente of fruitsoort mogen worden betaald. De veilingprijzen toch worden regel- matig in de bladen gepubliceerd. Wanneer men nu weet, dat de grossier op de door hem aan de veiling betaalden prijs een winst van 12 pet. mag leggen en daarbij verder de vracht- en bepakkingskosten mag voegen, terwijl de detaillist een bruto-winst van 30 pdt. mag berekenen, dan weet men vrij nauw- keurig waar men aan toe is. Modht blijken, dat de thans getroffen prijs- regeling onivoldoende is om te voorkomen, dat buiten de veilingen belangrjjke hoeveelheden aan een normale* distributie worden onttrok- ken. dan moet het niet ultgesloten worden geacht, dat ook voor tuinbouwproducten een veilingsplicht wordt ingesteld. DE STRIJD VAN DE N. S. B. Rede van den heer C. van Geelkerken. In Bellevue te Amsterdam heeft de plaats- vervangende leider van de N.S.B., de heer C. van Geelkerken, Dinsdagavond een rede uit- gesproken. In dezen tijd, zoo zeide de heer Van Geei- kerken o.m., is het niet overbodig en zelfs wenscheljjk, dat wij de vraag stellen: Waar- uit ontstond de N.iS.B. De N.SjB. is ontstaan uit liefde voor ons eigen land en voor eigen volk. Daarom zjjn wij tien jaar geleden als onbekende soldaten opgestaan, daarom hebben wij ons ingezet en geven wij ons voor den grooten strijd, ge- schraagd en gesterkt door Godsvertrouwen en liefde voor den arbeid. Wij dienen niet het heden en het ik, maar het morgen en de ge- 1 meenschap. Dat eischt van ons volk een offer. Het nationaal-socialisme is een offer van den enkeling aan het volk. Rust en beweging Nu kan men zeggen, dat het Nedenandsche volk niet om het nationaal-socialisme heeft gevraagd. Dat is waar: het Neterlandsche volk vroeg slechts om rust. Doch dit was niet het levensideaal van het volk. Het werd slechts door hun leiders als cen ideaal voor- gesteld Toen de onrust kvvam viuchtten deze leiders.' De rust was dus hun ideaal. De rust kan een neiging tot ondeugd zijn, want het is niet eervol te berusten in datgene wat is Het is oneervol te leven van de vruchten van den strijd van een voorgeslacht. Wij hebben meer te doen dan een erfems te aan- vaarden Wij moeten zelf strijden en zelf- respect kweeken. En door dat zelfrespect kunnen wij toonen wat er van kan uitgaan voor de volksgemeenschap. Tien jaren zijn wij bestreden en wij hebben intusschen zelf op alle fronten gestreden met inzet van al onze krachten. In dezen strijd zijn wij gestaald en harder geworden en daar helpen veilig en vlug Doos 10 en 50ct bij hebben wij ons ideaal steeds sterker voor de oogen zien komen. Wij hebben fouten begaan. Wij hebben ons in zaken, personen en omstandigheden ver- gist en dingen gedaan, waarvan men kan zeg gen, dat zij beter niet hadden kunnen worden gedaan. Maar iedereen maakt fouten en wij hebben fouten gemaakt omdat wij streden. Anderen konden geen fouten maken, omdat zij niets deden. Mien verw(jt ons ook uiterlijk vertoon, om dat wij uiting willen geven aan ons streven. En dan is er de leidersgedachte. Tien jaren lang hebben wij onder Mussert gewerkt. Hij is een zoon van den Nederlandschen stam. geen slooper, maar een bouwer, die met hart en ziel voor zijn volk werkt. En zou deze goede Nederlander, die ons karakter wil be- waren en onze zeden, gebruiken en cultuur, niet de leider van ons volk kunnen zijn Hij is Nederlander voor ons en met ons. Er zijn on-Nederlandsche uitingen bij ons geconstateerd. Wanneer men de baldadig- heid en vernielzucht van de Nederlandsche jeugd stelt tegenover de zelftucht van de nationaal-socialistendan zou men inderdaad kunnen zeggen, dat onze uitingen on-Neder- landsch zijn. Maar dat is de ware aard van ons volk niet. Dat volk is alleen verslapt, doch behoeft de orde evenzeer. Er zijn menschen, die den strijd in ons volk niet willen en dien strijd ontloopen. door te doen alsof er niets is. Maar wij willen de werkelijkheid. De N.iS.B. wil geen secte, geen opgesloten eedgenootschap. maar zij wil scheppen een volk en een volksgemeenschap. Wij zetten ons in voor een gemeenschap, waarin geldt: Een voor alien, alien voor een. Na den oorlog kunnen wij niet meer zeggen, dat het langs ons heen gaat. Want deze oor log, die als een revolutie door de wereld gaat, dwingt iedereen stelling te nemen. Wij moe ten onze positie bepalen, omdat wij willen dat ons volk blijft leven. Wij- zetten ons uitsluitend in voor het eigen Nederlandsche volk. Want hij die dat niet doet, zal schuldig zijn aan den ondergang van dit volk. De onverschilligen zeggen: ,,Dit gaat voor- bij. Laten zij echter bedenken, dat zij zelf eveneens voorbijgaan. Want voor den enke ling is in de toekomst geen rustige plaats meer. Dan bestaan nog de hetzers. Dat zijn in bet bijzonder zij, die weggmgen toen het volk in nood was en die thans hun ooroepen richten van over zee en verkondigen dat een nieuwe tijd zal aanbreken. Daann hebben zij gelijk, maar het is niet de tijd, waarop zij rekenen. Vervolgens bracht de heer Van Geelkerken den brief van de katholieke bisschoppen ter sprake. die in de kerken is voorgelezen, naar aanleiding van het feit, dat de katholieke arbeidersorganisatie onder een commissaris is gesteld. In dit schrijven is gesproken over berooving van wat op sociaal gebied door de arbeiders is bereikt. Dit is een leugen. Er wordt integendeel gezorgd, dat datgene wat voor de arbeiders is bereikt, ook voor de ar beiders behouden kan blijven. Het nationaal-socialisme is geen gevaai voor het geloof. Want waarom zou men met als geloovig katholiek of protestant zijn reli- gieus-zedelijk doel kunnen blijven naatreven Het geloof hangt immers met aan een vak- bond maar is persoonlijk en onvervreemd- baar bezit. ,.AV,f God wil, dat wrj trouw zijn aan den plicht, dien Hij ons heeft opgelegd. Wij zijn met een beoaald doel in het levein geplaatst Dit is niet toevallig, maar dit) is onze bestemmm^'. Wanneer wij doen wat onze plicht is, dan zal het lot van het Nederlandsche volk in veiUge handen zijn. Dan zal het volk nooit onder-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2