OUD GOUD in ODD ZILVER A. J. VAN DE REE Prijsbeheersching. Landbouwberichten Wij geven de dubbele waarde voor: TERNEUZEN, 11 AUGUSTUS 1941. THEE MAG NIET MEER WORDEN VERKOCHT. AXEL. BOEKBEOORDEELING GEDAOHTEN VAN FREDERIK DEN GROOTE. VERHOOGDE AARDAPPELTEELT IN EUROPA. van den dag behandeld en tevena eenige zeer belangrijke maatregelen van socialen aard aangekondigd. Aan deze rede ia door het A.N.P. het voi- gende ontleend Ik neb u op dezen dag tezamen geroepen om u opnieuw bekend te maken met de voortva- rendheid, waamnede onze sociaal-economische afdeeling zich met den uitbouw van soeiale verzekei ingseamtptexen bezighoudt en bet verheugt mij u thans mededeelingen te kun nen doen omtrent eenige verordeningen, welke van verstrekkende beteekenis voor de werkende arbeiders en de trekkers van de invaliditeits- en ouderdomsrente zgn. Twee van deze verordeningen betreffen den uit bouw van de wettelijke ziekteverzekering en een andere betreft financieele verbeteringen voor rentetrekkers door het verleenen van toeslag op de thans geldende wettelijke rege- ling. Weken lang zijn de verbeteringen in de socdale verzekering, waarvan u thans als eer- sten kennis neemt, op de sociaal-economische afdeeling van bet N.V.V. voorbereid, bespro- ken met alle organen van de Overheid en onze bemoeienissen hebben onze wensc'hen in een dusdanig stadium gebracht, dat ik vandaag nog, v66r de verordeningen in de Staatscou- rant komen, over de betreffende soeiale maat regelen als vaststaand kan spreken, omdat ik de zekerneid beb, dat zij binnenkort in Wer- king zullen treden. Dat ik dat tbans kan doen op een oogen- blik, dat er eenige beroering onder confessio- neel georganiseer'de arbeiders is, is mij een groote vreugde. Nu de leiding der confessio- neele bonden duideldjk heeft bewezen, afwij- zend te staan tegenover elk constructief werk verschijnt daarmede wel in soherpe tegenstel- ling de houding van bet N.V.V., dat onder alle omstandigheid zijn taak met alle kracht voortzet. De houding van de confessioneele vakbonden. Waar echter de actie, van confessioneele zijde gevoerd, dezen positievein opbouwenden arbeid tracbt te verbreken, acht ik mij ver- plicht van tevoren eenige opmerkingen te maken over mijn benoeming tot cornmissaris der confessioneele vakcentrales en vakbonden. Dat alle Nederlandsche arbeiders deei zullen uitmaken van een organisatie was en is het ideaal van haast alle arbeiders, die het em- stig met bun stand in bet volk meenen. Het is duidelijk, dat er voor de arbeiders maar een mogelijkheid bestaat, om zich voor hun voile waarde te doen gelden, d.w.z. een recht - vaardige plaats in bet volk te verkrijgen. Deze mogelykheid is een sterke en hechte organisatie, ongeacbt politiek inzicbt of reli- gieuze overtuiging. De praktijk heeft vol doende bewezen, dat er op sociaal-economisch terrein geen religieuze botsingen ontstaan. Het zou de dwaasbeid ten top gevoerd zijn, wanneer bet mogelijk ware, voor katholieke, protestantsche of anders denkende arbeiders verscbillende arbeidsvoorwaarden te schep- pen of te bestendigen. 'Het geldt bier im- mers algemeene volks- en arbeidersbelan- gen. Deze overtuiging heeft altijd in de bij bet N.V.V. aangesloten organisaties ge- heerscht, al moet weliswaar worden erkend, dat de naurwe verbintenis, die de modeme arbeidersbeweging bad met de Sociaal-Demo- cratiscbe Arbeiderspartij een belemmering was voor confessioneele arbeiders om zich daarbdj aan te sluiten. Nu echter bet N.V.V. los is gemaakt vein die politieke banden kan ik zeggen, dat een groot deel der bestuurders en zeker ook der leden over deze verbreking niet rouwig is ge- stemd. De goede vakvereenigingsman toch heeft zijn werkgebied steeds gevonden op het terrein, waar bij de sociaal-economische be- langen van zgn leden kan behartigen en ver- beteren. Hoe dit ook zij, ons volk moet ook in dezen tijd verder leven en er mag geen stil- stand komen op bet gebied van alle sociaal- economische mogelijkheden. Ik herhaal nog- maals, dat bet N.V.V. thans aan geen enkele politieke partij is gebenden en geen mantel- organisatie is van welke partij of beweging ook. Ik beb in het jaar, dat ik cornmissaris van het N.V.V. ben, deze lijn strak opgevolgd. Geen der oude functionarissen zal kunnen beweren, dat mgnerzijds eenige voorwaarden of eischen te dien opzichte zijn gesteld. •Vanzelfsprekend kon de bezettende macht niet toestaan en niet riskeeren, dat de vak bonden als vijandig instrument tegen de be- zetting zouden kunnen gebanteerd worden. Op grond daarvan zijn maatregelen genomen, zoowel voor de vakbeweging als voor andere instellingen van algemeen volksbelang. Wanneer dan ook van kerkelijke zijde een voorstelling van zaken wordt gegeven, waar- uit men zou kunnen afleiden, dat dergelgke maatregelen in het bijzonder tegen Katho lieke instelbngen zijn genomen, dan Is dit be- wuste misleiding met bet doel, voor zichzelf een sfeer van martelaarschap te scbeppen. De heer De Bruyn, voormalig voorzitter van bet R.K. Werkliedenverbond, schreef op 10 Augustus 1940: „Wij moeten er ons van bewust zijn, dat volgens bet Volkenrecht by bezetting de Staatsmacbt op den bezetter is overgegaan. Het gevolg daarvan is, zooals de bekende dr. Regout op het gebied van het Volkenrecht gezegd heeft, dat de bewoners van bezette gebieden juridisch en zedelijk ver- pbebt zijn, de nieuwe overheid te geboorzamen en hun plicht trouw te vervullen. Deze be- wijsvoering is niet alleen in de bepalingen van het internationaal volkenrecht vervat, maar komt ook overeen met de opvattingen van de Katholieke staatsleer, die staat op den grondslag van de woorden van Paulus aan de Romeinen: ,,Alle gezag is van God". Van zelfsprekend is het niet voldoende, dit als, principieel juist te erkennen; verstandig is het, als de practijk van het dagelijksch leven zich aan dit als principieel als juist erkende aansluit. De heer De Bruyn ging er later prat op, zulks geschreven te hebben. Hij zal daarbij echter wel niet gemeend hebben, dat zijn wijze woorden alleen betrekking hebben op de arbeiders en niet gelden voor de bisschop pen. Het N.V.V. geen mantelorganisatie van eenige politieke beweging. Ik herhaal: Het N.V.V. is geen mantel organisatie van eenige politieke beweging. Zijn eenige ideeele ondergrond is het verlan- gen naar een groote, alles omvattende orga nisatie van arbeiders, die, hoe wg ons de toe- komst ook denken, in elke nieuwe ordening een noodzakelijkheid zal zijn. Daartoe ben ik als cornmissaris van het N.V.V. benoemd en onlangs ook tot cornmissaris van het R.K Werkliedenverbond en van het Ohristelijk Nationaal Vakverbond. Ik heb de mij ver- strekte opdracht aanvaard, omdat daarin duidelijk tot conditio is gesteld, dat de rech ten en aanspraken van de leden der aange sloten vakbonden, voor zoover zij van sociaal- economischen aard zijn, onberoerd, onaange- tast en onveranderd moeten blijven. Ik meen, dat ik my aan deze opdracht stipt heb gehou- dien en ik geloof niet, dat iemand kan bewe ren, dat van deze rechten en aanspraken iets is gekort of geroofd, zooals men zich in Nederlamdsche kerken Zondag onwelwillend uitdrukte. Integendeel, daar is alles gedaan, en met resultaat, om deze rechten en aan spraken te verbeteren en te vergrooten, ik behoef hiertoe slechts te noemen alles, wat in een jaar tijds is geschied ten opzichte van het arbeidsrecht, de arbeidsbemiddeling, de ontslagverordening, de werkloosheidsverzeke- ring, de wachtgeldregeling, de werkverrui- ming, steun- en armenizorg, loon- en arbeids voorwaarden, soeiale verzekering, loonbelas- ting, bestrijding van de werkloosheid en de huuropzegging. 'Het geldt hier maatregelen, bij welker totstandkoming de organisaties, waarvan ik commissaris ben, een belangrijk, om niet te zeggen het leeuwenaandeel, hebben gehad. Niet de Rijkscommissaris en niet ik, maar ieder, die in deze dagen met geestelijke dwangmaatregelen de arbeiders aanraadt, om niet langer lid te blijven van hun organisatie, berooft den arbeider van alles, wat hij in lange jaren moeizaam tot stand heeft gebracht. De arbeider, die er gevolg aan geeft en voor dwangmiddelen zwicht, berooft zichzelf. Ook de eenheid van den arbeid komt. Deze voor dezen tijd noodzakelijke voortschrijdende ge- dachte maakt geen halt voor welken dwang ook, noch voor het booze gezicht van den vak- bondsbestuurder, noch voor dat van een bis schop. De eenheidsorganisatie is in dezen tijd in vele opzichten onmisbaar, vocral wanneer men denkt aan de tienduizenden Nederland- sche arbeiders in het buitenland, vooral in Duitschland, wier verzorging en verbinding met het vaderland het N.V.V. ter hand heeft genomen in samenwerking met het Deutsche Arbeitsfront, waarin de Nederlandsche arbei ders niet confessioneel zijn cndergebracht en waarop alleen een groote, vsterke organisatie invloed kan uitoefenen om die Nederlandsche arbeiders aan hun eigen cultuur- en geboorte- grond te blijven binden. Een ieder moet op zijn eigen wijze zalig worden, van welke con- fessie hij ook moge zijn. Op het terrein van den nationalen arbeid, die het geheele volk aangaat, moet men in saamhoorigheid samen- werken en voldoende gemeenschapszin heb ben, om op dat terrein ook als een volk naar voren te treden. Wij zullen voortgaan maat regelen te nemen, die noodig zijn, maar blij ven trouw aan het principe, dat, wat de ar beiders gebouwd hebben, een onvervreemd- baar en onveranderd bezit blijft, al zien wij den arbeider niet gescheiden in confessioneele of politieke bonden. Wie wegloopt, verbeurt zijn deel. De strijd tegen het bolsjeVvisdne. Wij zien, dat eenerzijds millioenen Duit- sche geloovigen voorop staan in den strijd, die in het Oosten woedt tegen het bolsje- wisme, dat daar een volk de beste van zijn zonen offert, ook de Katholieke, dat daar bloed vloeit, ook van Katholieken tot redding van Buropa. Het schrijven, dat Zondag in de Nederlandsche kerk^p is voorgelezen, heeft met godsdienst niets te maken, maar is een verlengstuk van de oorlogvoering. Wij gelooven in een goddelijke ordening, in een Voorzienigheid, Die rechtvaardig is. een Sehepper van de aarde en de rassen, die haar bewonen en naar die scheppingsorde zullen alle volken zich moeten richten. Er is geen kerk, die een monopolie op deze scheppings orde bezit; en ik er ben er van overtudgd, dat de macht van een volk, door de Voorzienig heid voorbestemd om het bolsjewisme uit te roeien, leiding zal hebben in de nieuwe orde ning, waarin de volken van Buropa gelooven. Zoo is het ook noodzakelijk, om bij de be striding van het kapitalisme, die de wensch is van de arbeiders, ook van de Katholieke, te komen tot nieuwe vormen, aangepast en geschikt om de nieuwe ordening door te voeren. Soeiale politiek in oorlogstijd. Ook in dezen oorlogstijd voeren wij een soeiale politiek, waarvan de komende veror deningen, die ik u in den aanvang van mijn rede heb geoemd, een bewijs zijn. Tot nu toe heeft de wettelijke ziekteverzekering in haar huidigen vorm slechts het financieele risico van arbeidsongeschiktheid ten gevolge van ziekte geregeld. De Ziektewet voorziet name1 lijk slechts in de gedeeltelijke vergoeding van het gederfde loon en biedt daardoor den ver- zekerde slechts een onvolkomen bescherming, want bij ziekte dreigen nog sterker dan de loonderving voor den verzekerde, de daaraan verbonden bijzondere kosten voor medische hulp, geneesmiddelen, medlcamenten, verple- ging, operaties, enz. Voor de betaling van deze bijzondere kos ten moes,t de verzekerde tot nu toe zelf zor- gen, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor zijn gezinsleden. Dit gebeurde gewoonlijik door een verzekering, bij de in ons land be- staande ziekenfondsen, die deze verzekering hoofdzakelijk particulier verzekeringsrechte- lijk sloten. Soeiale omstandigheden, zooals gezinsgroote, werden hierbij weinig of in het geheel niet in aanmerking genomen. Boven- dien waren aan deze verzekering naar ver- houding tamelijk hooge kosten verbonden, die de werknemer alleen dragen moest. Zoo kwam het vaak voor, dat juist de eco- nomisch zwaksten zich in het geheel niet, of op onvoldoende wijze konden verzekeren. Wanneer de arbeider of een gezinslid ziek weed, vielen zij direct in handen van Armen- zorg, of in handen van een particuliere lief- daxligheid, een lot, dat de arbeider niet ver- dierit, en dat hem ook onwaardig is. Onder deze omstandigheden is het te begrijpen, dat de verzekerde met de primitieve wettelijke ziekengeldverzekering niet tevreden kon zijn. Weliswaar heeft de Ziektewet zelf de moge lijkheid voor een verderen uitbouw der uitkee- ringen open gelaten. Art. 50 van deze wet bepaalt n.l., dat recht op ziekengeld niet be staat, wanneer de verzekerde geen lid is van een door de Ziekanfondswet erkend zieken- fonds. Deze wettelijke bepaling wijst er ondubbel- zinnig op, dat de wetgever zich van de onvol- komenheid van de bestaande regeling bewust was, temeer, omdat het oorspronkelijke ont- werp uit het jaar 1911 ook in de ujtkeerin- gen, die de genoemde bijizondere kosten met zich zouden brengen, voorzag. En ondanks een bijna 30-jarigen strijd, waarbij de ver- schillende politieke partijen een door haar egoistisch partij-standpunt bepaalde rol ge speeld hebben, is de verzekering in zijn meer volkomen vorm niet tot stand kunnen komen. Het N.V.V. heeft nu na maandenlange voor- bereiding en talrijke verhandelingen en be- sprekingen het zoover weten te brengen, dat de goede gedachte, die al in art. 50 tot uiting komt, in de daad kan worden omgezet. De tegenstand is overwonnen en met de komen de verordeningen, die wij dezer dagen kunnen verwachten, en die binnenkort in werking zul len treden, is de weg gebaand voor een goede geregelde wettelijke ziekteverzekering. (Wordt vervolgd.) COMM1SSARISSEN DER PROVINCIES GRONINGEN EN OVERI.ISSEE Het Rrjkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn Verordening nr. 3/40 over de uitoefening der regeeringsbevoe-gdheden in Nederland den cornmissaris van de provincie Gronlngen, mr. J. Lanthorst Homan, eervol uit zijn functie ontslagen en op pensioen gesteld. De Rijkscommissaris voor het bezette j Nederlandsche gebied, heeft verder op grond van dezelfde bepaling den cornmissaris van de provincie Overijssel, mr. A. E. baron van Voort tot Voorst, eervol uit zijn functie ont- slagen en op pensioen gesteld. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van art. 1 van zijn Verordening nr. 108/40 (vierde verorde ning betreffende bijzondere bestuursrechte- lijke maatregelen) den burgemeester van de gemeente Tubbergen in Overijssel, jhr. Egon von Bdnninghausen, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn functie van burgemeester, benoemd tot cornmissaris der provincie Over ijssel. Nu de ambtstijd van den burgemeester van Schiedam, mr. dr. Fr. L. van Haaren is afge- loopen, heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied hem, in over- eenstemming met art. 3 van zijn verordening, nr. 124/41 betreffende het onderhoud van ontslagen amibtenaren op pensioen gesteld. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van art. 1 van zijn Verordening nr. 108/49 (vierde verordening betreffende bij zondere bestuursrechtelijke maatregelen (den generaal-majoor b. d. dr. D. G. Draaijer be noemd tot burgemeester van Schiedam. Nu de huidige burgemeester van de ge meente Haarlemmermeer, mr. A. Slob wegens het bereiken van den leeftijdsgrens met pen sioen is gegaan, heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van art. 3 van zijn verordening nr. j.08/40 betreffende de bestuursrechtelijke maatregelen) den burgemeester der gemeente Westerborg (provincie Drente), E. Derks, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn huidige functie, benoemd als burgemeester van Haarlemmermeer. hetzij als sierraad, of in anderen vorm Horloger - Nieuwstraat 36 - Terneuzen PERSONEELE BELASTING- De Rijksontvanger verzoekt ens te bericfa- ten, dat deze week wordt aangevangen met het vervolgen van de aanslagen Personeele Belasting 1941, gedateerd in Mei 1941, waar op nog niet twee-zevende deel is betaald. RI.J KSPOSTSPAA RBAN K. In den loop der maand Juli 1941, werd aan bovengenoemd kantoor ingelegd 29.020,45 en terugbetaald 39.205,07, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 10.184,62. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 12. WIJZIGING IN DE DIENSTREGELING DER PROVINCIAEE BOOTEN. W5ji vestigen de aandacht der lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie be treffende een wijziging in den dienst der Pro vinciate booten, ingaande Zondag 24 Aug. Het staat er, b.v. voor wat betreft den dienst TerneuzenHoedekenskerke zoo sim- pel: „bootnummer 21 vervalt". Dit wil echter zeggen, dat niet alleen de eerste vaart van Hoedekenskerke naar Ter neuzen vervalt, doch ook d-e vaart van 6.50 van Terneuzen naar Hoedekenskerke, en dat men van Temeuizen uit pas met de boot van 9.50 zal kunnen oversteken, om eerst nfi. 11 uur Goes te kunnen bereiken. In de Zeeuw- sche hoofdstad kan men dan pas aankomen ongeveer kwart voor 12. Aangezien dan v66r het middaguur over het algemeen zaken doen wel niet mogelijk zal zijn, in verband met de slutting der kantoren, vloeit daaruit voort, dat men dan pas te half 5 weer uit Middel- burg kan terugkeeren en (zoolang ook dit nog duurt) met de boot te tien minuten voor 6 nam. naar Terneuzen kan terugkeeren. En dit beperkt zich dan tot het reizen naar de Zeeuwsche hoofdstad. Naar de Noordooste- lijke provincies zal men dan niet meer op 6en dag kunnen reizen, terwijl men in het cen trum des lands pas laat in den namiddag kan arriveeren. De bevolklng van Terneuzen en omgeving, die op dezen dienst zijn aangewezen, en ook in grooten getale daarvan gebruik maakt, wordt door deze groote beperking in de reis- mogelijkheid wel ernstig ontriefd. Vanuit Terneuzen of Sas van Gent bestaat thans geen gelegenheid om per tram aanslui- ting te krijgen op de eerste boot die van Perkpolder vertrekt, terwijl evenmin nog ge legenheid bestaat, dat veer met een particu lier vervoermiddel te bereiken, in-gevolge de regeling voor het rijden met taxi's. Indian de boot die tusschen Terneuzen en Hoedekenskerke vaart de eerste vaart van uit Terneuzen kon uitvoeren, zou dit nog ge- ruimen tijd een verruiming van de reisgele- genheid voor de belanghebbenden in dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen beteekenen. AARIiVPI'EEEN OP BON 30. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij deelt mede, in aan- sluiting op hetgeen reeds is bekend gemaakt met betrekking tot de moeilijkheden van tijdelijken aard, welke zich bij de aardappel- voorziening voordoen, mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 11 Augustus tot en met Zondag 17 Augustus a.s. de met ,,30 reserve" gemerkte ben van de bonkaart ,,diversen" recht geeft op het koopen van 1 Vi kg aardappelen. Zoodra zulks mogelijk is, zal nog een aan- vullende bon, eveneens voor 1% kg worden aangewezen. Indien de weersomstandigheden medewerken, zal dit reeds in den loop van deze week mogelijk zijn. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 11 Augustus tot en met 5 October a.s. elke der met „13" genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte konkaart ,,M" en de nieuw uitgereikte bonkaart ,,0"' recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor kook- doeleinden.. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de met „12" genummerde bonnen van bovenge- noemde kaarten komen te vervallen en dus kunnen worden vemietigd. HET VERROD TOT VERKOOP VAN VLEESCH OP MAANDAG EN DINS DAG. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstgd vestigt er nogmaals de aan dacht op, dat het verbod betreffende verkoop en afleveringen van vleesch en vlee3chwaren op Maandag en Dinsdag niet geldt voor: 1. levering aan de Duitsche weermacht op Bezugscheine en weermachtsmarken; 2. ziekenhuizen, e.d. instellingeif en zie- ken, voor zoover aan deze instellingen en personen wordt geleverd of verkocht op voor zieken beschikbaar gestelde rantsoenbonnen vleesch. Deze rantsoenen vleesch worden alleen verstrekt op doktersverklaring. De secretaris-generaal 'van het departe ment van landbouw en visscherg, vestigt er de aandacht op, dat de nieuw aangewezen met 198 genummerde bon van de bonkaart algemeen, uitsluitend recht geeft op het koo pen van koffie-surrogaat. De eventueel bij de detaillisten aanwezige restantvoorraden thee mogen dus tot nader bericht niet meer worden uitverkocht. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Gedurende de week van 27 Juli tot en met 2 Augustus 1941 kwamen in de provincie Zeeland drie gevallen van besmetteiijke ziekte voor n.l. twee roodvonkgevallen in Seroos- kerke en een geval van malaria in Middel- burg. JURILEUM IN DE VOETBALWERELD. Het is 20 jaar geleden, dat de Zeeuwsche Voetbal'bond werd opgericht, die voor korten tijd overging als afdeeling Zeeland van den N.V.B., doch onder dezelfde bestuursleden. Deze meenden, dat het vierde lustrum niet ongemerkt voorbdj mocht gaan en al wilde men er geen feestelijkheden aan verbinden, toch heeft het bestuur Zaterdag op de boven- zaal van de societeit „De Vergenoeging" te Middelburg, een receptie gehouden, waarop o.a. de directeur van het gemeentelijk sport- terrein en een der leden der commissie voor dat terrein hun opwachtingen maakten naast een aantal vertegenwoordigers van voetbal- vereenigingen uit de meer naaste omgeving van de hoofdstad. Anderen konden moeilijk komen in verband met de reisgelegenheden, doch het aantal schriftelijke en tetegrafische gelukwenschen was zeer groot. Er was o.a. een schrijven van het college van gemachtigden voor de sport van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, van het bestuur en officieele personen van den N.V.B., van afdeelingen van dien bond in andere provincies, van tal van voetbalvereenigingen zoowel van buiten de provincie als uit Zee- land zelf. Van bestuursleden en commissie- leden, die verhinderd waren, van scheids- rechters en van organisatie van deze wed- strijdleiders. Bloemstukken waren toegezonden door de Fecferatie van erkende Bonden, door de voet- bal vereenigingen „D.OjS."' te Utrecht, „Ter- neuzen" te Terneuzen, „Vlissingen" en de ,,Zeeuwen" te Vlissingen en „R.C.S." te Sou- burg en den restaurateur der Vergenoeging. Aangeboden werd namens de vereenigingen het ontwerp van een oorkonde, die aan alle 9 bestuursleden zal worden toegezonden. Het is een cirkelvormige teekening met een breede rand, waar in het midden staat het wapen van Zeeland, bovenaan in den rand „Zeeuwsche Voetbalbond en onderaan 1 Aug. 1921-1941, aan beide zijden een hard wer kende voetbalspeler. De afgevaardigden der vereenigingen en andere bezoekers hebben evenals dit in vele brieven was geschiedt getuigt van de groote waardeering voor het werken van bestuur en commisstes in het beiang van de voetbalsport in de provincie. Diplon^a knippen en naaien. Geslaagd met eer voor het diploma krip- pen en naaien voor huishoudelijk gebruik de dames S. Koekkoek, A. de Kraker, M. de Putter en A. Tieleman alhier. PRIJSVERHOOGING IN DEN TURFHANDEL. In de laatste maanden is herhaaldelijk gebleken, dat bij den handel in turf onvol doende rekening wordt gehouden met de prijsvoorschriften. In de veenderijen in het Oosten van ons land werd door verschillrnde verveners aan -de bij hen koopende hande- laren voor de turf een hoogere prijs berekend dan volgens de Prijzenbeschi-kkir.g Turf no. 1 is toegestaan. Het aldus teveel betaai.de werd natuurlijk op de koopers verhaald en de onrechtmatige winst van de verveners komt zoo geheel ten laste van den ver- bruiker. De Inspecteur voor de Prijsbebcersching te Amhem veroordeelde reeds verschiiicnde ver veners en handelaren wegens deze prijs- opdrijvingen tot gevoelige boeten. Vrijdag j.l. had zich nu de vervener K. S. uit Slagharen voor dezen Inspecteur te ver- antwoorden. Eind April had hij persturf 3e soort, welke tegen f 4,61 per 1000 stuks mag worden verhandeld, verkocht h 6 en 6,50 per 1000. De kwitanties, welke hg afgaf, werden echter uitgeschreven tegen den offi- cieel vastgestelden prijs. Een kooper, welke geprotesteerd had tegen den hoogen prijs, had hij gezegd< ,,dien prijs kan jg je afnemers ook best- afnemen, er zijn liefhebbers genoeg voor". De methoden, welke verder nog werden aangewend om de koopers tot het betalen van een ongeoorloof- den prijs te brengen, blijken uit twee verdere getuigen-verklaringen. ,,Ik heb niet graag, dat mijn naam genoemd wordt, want dan krgg ik geen turf meer", meende de eerste. De andere vertelde, dat als men niet den ge- vraagden prijs wil betalen, K. S. den schipper- kooper dagenlang laat liggen, voorgevende, dat deze nog niet aan de beurt is, of dat er nog geen droge turf beschikbaar is, waardoor natuurlijk groot nadeel ontstaat. K. S., die elke prijsopdrijving ontkende, voerde te zijner verdediging aan, dat hij een handelaar wel een te hoogen prijs gevraagd had, doch slechts om dezen hierdoor af te schrikken. Hij wilde hem liever niet leveren, want de kooper was z.i. financieel niet sterk genoeg. In een ander geval had hij een hoo- geren prijs berekend, om op deze wijze de huur van een den kooper verhuurd schip bin- nen te krijgen. De Inspecteur voor de Prgsbeheersching achtte de overtreding van de Prijzenbeschik- king Turf no. 1 bewezen en veroordeelde K. S. tot 1000 boete. ONTOELAATBAAR HOOGE PRIJS VOOR KOFFIE-SURROGAAT. Door de gebr. B. te Zaandam is sedert 1 September 1940 koffie-surrogaat bereid en, verpakt in kleine zakjes met een inhoud van 30 gram, in den handel gebracht. Dit surro- gaat moest door de winkeliers, die een nor- male winstmarge genoten, voor 25 cent per zakje aan de verbruikers verkocht worden. De grossiers maakten op dit artikel een rela- tief aanmerkelijk grootere winst, de fabri- kanten echter verdienden niet minder dan 200 pet. van den kostprgs. De accountantsafdeeling van de Inspectie voor de Prijsbeheersching te Amsterdam, die deze aangelegenheid nader ondenzocht, be- rekende, dat de verkoopprijs in den detailhan- del hoogstens op 15 cent per zakje had ge steld mogen worden. Bij dezen prijs zouden zoowel de grossiers en detaillisten alsook de fabrikanten een redelijke winst verkregen hebben. Door een zooveel hoogeren detailprijs vast te stellen werd de grens van het redelij ke en toelaatbare verre overschreden en maakte men zich aan prijsopdrijving schuldig. De Inspecteur voor de Prgsbeheersching te Amsterdam stelde op grond van deze over- wegingen vast, dat de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet, gezien in verband met het Prijs- beheerschingsbesluit, was overtreden en ver oordeelde de gebr. B. beide tot 500 boete. Frederik de Groote, kemspreuken van des staatsman, soldaat en denker. Uitgave P. N. van Kampen Zoon N.V., Amsterdam, 1941. Het is ongeveer twee eeuwen geleden, dat Frederik n als verlicht vorst heersohte over Pruisen. Aan het eind van zijn loopbaan geko- men, gaf hij in het Fransch zijn ..Memoires" uit, waaraan de in het hierboven genoemde boekje herdrukte spreuken en uitspraken stellig voor het grootste deel zijn ontleend. Ze hebben voor een groot deel ook thans/ twee honderd jaar later, nog haar waarde be- houden. Het boekje geeft, in keurigen vorm, behalve een aantal gedaehten van den grooten Frederik een achttal portretten van den vorst op verschillenden leeftijd en verschaft den lezer daardoor een uitstekend beeld van dezen vorst, veldheer en zooals hij zichzelf gaarne noemde ook filisoof. Er komt ons uit deze bladzijden een goed en nobel mensch tegemoet, een vorst, die als vader over zijn onderdanen wilde regeeren en die hen in de eerste plaats wilde dienen en goed doen; een chef van soldaten met humane ideeen zoowel tegenover zijn onderhebbenden als tegenover zgn tegenstanderseen idealis- tische denker over leven en dood en derzelver beteekenis. Een boekje, dat wij gaarne aan alle staats- lieden, militairen en menschen ook van onizen tijd ter lezing zouden aanbevelen, omdat zij er alien stellig iets in zullen vinden, dat, mits niet slechts mooi gevenden, maar ook beleefd, hen beter zal maken, beter als mensch en beter geschikt voor hun taak. PRIJSOPDRIJVING VAN CHEMISCHE PRODUCTEN. Een chemische fabriek te Delden heeft zich, naar bij een door het Rijksbureau voor Che mische Producten ingesteld onderzoek bleek, schuldig gemaakt aan ongeoorloofde prgs- verhoogingen. Van Mei 1940 tot eind April 1941 werden vele chemische artikelen voor hoogere 'prijzen verkocht, dan volgens de trgzenbeschikking 1940 no. 1 toelaatbaar was. Hoogere grondstoffenprijzen werden zonder meer doorberekend en ook had men de prijzen verhoogd, omdat de brandstoffen duurder waren geworden. Dit alles zonder de vereischte officieele toestemming tot prijsverhooging te hebben verkregen. Deze overtreding van de Prijzenbeschikking 1940 No. 1 werd door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Arnhem berecht, die de N.V. tot een boete van 65.000 veroordeelde. Bij het vaststellen van deze boete werd reke ning gehouden met den onrechtmatig ver kregen winst, welke aanzienlijk was. Ook het feit, dat er een overtreding der prijsvoor schriften was begaan, werd uiteraard in het bedrag der boete verwerkt. Het beiang van den aardappel voor het oeconomische leven wordt steeds meer inge- izien in verschillende Europeesche landen. IZulks heeft, naar de Frf. Ztg. meldt, tot daaruit voortvloeiende maatregelen geleid, waarbij een reeks staten aan de Duitsche marktordening een voorbeeld hebben ge nomen. Zoo kan men vooral in Italie een sterke intensiveering van de agrdappelteelt waar- nemen. De aardappel vindt hier als dage lijksch voedsel steeds meer ingang. Afge- scheiding van de uitbreiding van het bebouw- de oppervlak, hebben de boeren hier de af- geoogste tarwevelden met aardappels be- bouwd. De stand van de teelt is over het algemeen goed en men verwacht op goeden grond een buitengewoon gunstigen oogst. In Zwitserland heeft men zich in bet kader van de noodzakelijke beperking van de vee- teelt sterker op het verbouwen van aard appelen toegelegd. Evenwel schijnt in dit land in tegenstelling met den goeden stand van de granen, vooralsnog niet op een gunstigen oogst te kunnen worden gerekend. Voor Frankrijk zgn de tijden, waarin men den ooloradokever vrijwel zonder tegenstand vrrj spel liiet, voorbij en met ondersteuning van de Duitsche bezettingsautoriteiten heeft men, naast de uitbreiding van de bebouwde oppervlakte, ook van het standpunt van de bestrijding van schade, den bodem geschikt gemaakt voor een goeden oogst. Voor de vooKziening van het Fransche volk is ook de uitgebreide teelt in Algiers en Marokko van beiang, daar de mogelijkheden van een groo tere uitbreiding nog niet zgn uitgeput, maar veeleer in de eerste plaats afhankelijk zgn van de beschikking dver het vereischt poot- goed. In Nederland, dat stelselmatig medewerkt aan de Europeesche zelfvoorziening, heeft men grond, welke tot dusver diende voor bloementeelt, aangewend voor het verbouwen van aardappelen en groenten en rekent men op een grootere mogelijkheid van uitvoer, zoo deelt genoemd blad voorts mede. Met betrekking tot Zuid-Oost-Europa be- staan in het algemeen wel geen nauwkeurige gegevens omtrent de bebouwde oppervlakte, maar streeft er onmiskenbaar naar, hak- vruchten, naast de de overhand hebbende graanteelt, voornamelijk mats tot hun recht te doen komen. De berichten over den stand van het gewas zgn zonder uitzondering gunstig. Vooral Hongarije, van oudsher een exportland voor aardappelen, rekent op aan zienlijk grootere uitvoeroverschotten. Ook in Griekenland wint het inzicht veld, dat het nog bestaande tekort aan tarwe door ver- hoogde aardappelteelt gemakkelijk kan wor den opgeheven. BESTRIJDING COLORADOKEVER. In verband met de ongunstige weersge- steldheid is de bespuitingstermijn ter bestrij ding van den Coloradokever verlengd tot en met 16 Augustus.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3