ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAOVOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.249 MAANDAGM AUGUSTUS 1941 81© Jaargang Buitenland Binnenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. TER NEUZENSCHE COURANT ABQNNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen f 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. iDirecteur: I. van de Sande. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regets f 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEIN E ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. L Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij de vernietiging van vijandelijke formaties ten Westen van het Peipus- meer zijn 10.000 man gevangengenomen en talrijke gevechtswagens, stukken ge- schut en ander oorlogstuig buitgemaakt. Aan de andere deelen van het Oostelijk front verloopen de operaties met succes. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van Zater- dag op Zondag met goede uitwerking militaire inrichtingen te Moskou. In den strijd tegen de Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart heeft het lucht- wapen Zaterdag en Zondagnacht bijzon- der groote successen behaald. Het ver- nietigde voor de Britsche Oostkust zes koopvaa>dijschepen. deel uitmakende van krachtig beschermde konvooien, waaronder twee tankbooten, met te zamen 40.000 brt., en heeft een groot vrachtschip zwaar beschadigd. Bij de Faroer-eilanden werd een koopvaardij- schip met bommen bestookt, waardoor het in brand geraakte. Succesvolle aan- vallen van Qpitsche gevechtsvliegtuigen waren Zondagnacht gericht op verschil- lende vliegvelden van het Britsche eiland. Voor de Nederlandsche kust schoten twee booten, ter bescherming vein de havens, elk een Britsch gevechtsvlieg- tuig omlaag. De Britsche vlootbasis Alexandria werd in den nacht van 1 op 2 Augus tus door Duitsche gevechtsvliegtuigen gebombardeerd. Britsche gevechtsvliegtuigen lieten Zondagnacht op eenige plaatsen van Noordwest en Noord-flDuitschland een gering aantal brisant en brandbommen vallen. Zwakke strijdkrachten drongen door tot Berlin. Als gevolg van het op- treden van het luchtdoelgeschut konden slechts enkele vliegtuigen de stad zelf bereiken. Onder de burgerbevolking ontstonden eenige verliezen. Drie Brit sche gevechtsvliegtuigen werden neer- geschoten. AMBTELIJKE BEKEN I»I VKING BETREFFENDE BIJZONiDERE MAAT- REGELEN NA VIJANDELIJKE LUOHTAANV ALLEN. Op grond van art. 45 der Verordening no. 138-1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde, wordt be- paald: 1. Het fotografeeren van plaatsen en voonwerpen, welke ten gevolge van luchtaan- vallen zijn beschadigd is verboden." 2. Handelingen in strijd met het bepaalde ir. daze bekendmaking zijn overtredingen. De daders worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straff en, voor zoover niet ingevolge andere bepalingen een ziwaardere straf is verbeurd. 3. Het bepaalde in deize bekendmaking treedt in werking op den dag harer afkon- diging. 4. De aandacht wordt er op gevestigd, dat fotografische artikelen, welke zijn gebruikt om beschadigde plaatsen en voorwerpen te fotografeeren, op grond van het bepaalde bij art. 5, lid 2, van de Verordening no. 3-1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied door Duitsche politie- organen in beslag kunnen worden genomen. De Oommissaris-Generaal voor de Openbare veiligheid, RAUTER, S.S.-Gruppenfuhrer. DENKEN EN DOEN. Het nieuwe Europa wordt, schrijft de N. R. Crt, niet slechts door de daad, maar natuur lijk ook door het denken gevormd aldus dezer dagen dr. Paul Schnadt in de Deutsche Zaitung in den Nederlanden. Te denken geeft, wat onze Berlijnsche correspondent tezelfder tijd over de positie van Finland op- merkte en over de positie van Zweden, als Finlands tegenhanger. Daarin werd nog eens het Duitsche stand- punt uiteengezet, dat ook andere staten dan de mogendheden van de spil een leidende plaats in het toekomstige Europa kunnen in- nemen. Echter kunnen slechts landen, welke actief voor een nieuw Europa strijden, voor zulk een plaats in aanmerking komen. Zoo wordt dan ook erkend, dat Finland door zijn strijd tegen het bolsjewisme, waar- van het de consequenties van een breuk met Engeland heeft aanvaard, een leidende plaats verdient in een ruimte, welke als de Groot- Scandinavische wordt aangeduid. Men zou het begrijpen, wanneer Finland daar ook aanspraak op maakte en in geval van over- winning niet wilde volstaan met uitbreiding van zijn grondgebied met Oost-Karelie, waarop het steeds historische aanspraken heeft laten gelden. Finland is dezen weg niet uit zucht naar avontuur opgegaan. In de nota, waarin zijn regeering te Londen kennis gegeven heeft van de staking van de werkzaamheden van het Finsche gezantschap te Londen, wijst zij slechts op feiten. Door de omstandigheden gedwongen, strijdt Finland aa.n de zijde van Duitschland, terwijl Groot-Brittannie een nulitair bondgenootschap met de Sowjetunie heeft aangegaan. ,,Door de omstandigheden gedwongen" beteekent niet tegen wil en dank''. Men kan eerder zeggen, dat Finland anderhalf jaar geleden den strijd tegen de Sovjet-unie zeer onwillig heeft opgegeven; en- ongetwijfeld is het door sterke banden van dankbaarheid aan Duitschland verknocht. Wanneer Finland er dan toch aan hecht te verklaren, dat het ,,door de omstandigheden gedwongen" in zijn huidige positie is geraakt, dan wil het daarmee te kennen geven, dat het niet op eigen houtje een politiek van avontuur begonnen is, maar de conclusie ge- trokken heeft uit de ontwikkeling van de Duitsche dynamiek tot een Europeesche poli tiek, waarin het, uit eigen belang, om zijn bestaan, strijdt voor een eigen plaats. Het Duitsche rijk geeft dit trouwens ook voortdurend als zijn eigen belang te kennen; dat de kleine staten zelf maatregelen nemen om de hun toekomende plaats in de nieuwe Europeesche orde te verzekeren. En zoo oefent men thans indirecten druk op Zweden, dat zich totdusver afzijdig hield: Zweden staat voor de keuze zijn wil tot medewerking kenbaar te maken en in de daad om te zetten of in de toekomst aan Finland een leidende plaats in Scandinavie te moeten afstaan. Een land, dat in den huidigen tijd diplomatieke betrekkingen met Engeland onderhoudt en zich slechts weinig gelnteres- seerd toont voor den strijd tegen Sovjet-Rus- land, komt in het Europa van de toekomst voor een leidende taak niet in aanmerking". Het besluit, waartoe Zweden komt, zal ook ,,door de omstandigheden gedwongen" zijn. Het zal niet zijn uit sympathie of anti- pathie. Het is welhaast toeval, wanneer beslissingen in de buitenlandsche politiek van een land liggen in de lijn van zijn sym- of antipathie. Hoe vaak komen sym- en anti- pathie niet achter de beslissingen aan De ,,dwang der omstandigheden" kan ech ter ook niet alleen maar worden ondergaan. Het kan natuurlijk wel, maar volk en staat, die daarin berusten, maken zich tot een speel- bal van de geschiedenis, terwijl hun natuur- lijke aandrift, de drang tot zelfbehoud, er juist op gericht moet zijn hun lot zooveel mogelijk te blijven beheerschen. Als het ge- voel daarbij geen leiding kan geven, dan komt het op het denken aan. Men kan zich voor laten denken, zooals de Deutsche Zeitung in den Niederlanden doet, die ook ons er nog eens weer aan herinnert, dat „voor Nederland het dwingende uur ge- komen is, om over doeleinden en middelen van het nieuwe Europa en over doeleinden en middelen van de oorlogsoeconomie na te denken". „Wanneer de weg naar overzee weer vrij zal zijn, aldus dit blad, weten wij niet. Zonder Duitschland zal hij nooit vrij worden! Boven hetgeen aan oorlogsoeconomie gegeven is uit heeft Nederland oeconomisch dus slechts de keuze tusschen het nieuwe Europa en den chaos. Ook de weg naar overzee zal voor Nederland slechts in de omlijsting van het nieuwe Europa te herwinnen zijn. Deelneming van Nederland aan de levensmogelijkheden van het heden en de nabije toekomst ver- onderstelt ook een zioh bezig houden met het gedachtengoed van het door Duitschland met zooveel succes bedreven nieuwe oeconomische denken''. Dat denkt Duitschland ervan. Accoord. Maar het Nederlandsche standpunt kan zich slechts laten gelden, wanneer men meedenkt: Duitschland, aldus nog eens de Deutsche Zeitung i. d. N„ heeft de grootste achting voor de oeconomische prestaties van het Nederlandsche volk. Zoowel in de perioden van de oeconomische ontwikkeling als ook van het ontloken kapitalisme hebben, le Nederlanders getoond, wat zij kunnen. Het kan daarom alleen maar goed zijn. wanneer Nederlandsche en Duitsche oeconomen aan edn tafel gaan zitten, om de opgaven op te lossen, die in het Nederlandsch-Duitsch bereik voorloopig in het teeken van den oor- log zijn gesteld. Uitwisseling van oecono misch kunnen is hier een gebod van den tijd. De ,,afwachters" verzuimen slechts hun vaderlandschen plicht". Dit schreef het blad naar aanleiding van de bijeenkomst van het Sociaal economisch genootschap Nederland en Europa. Daar had prof. Snijder,-de onder-voorzitter o.m. gezegd: ,,Men kan het niet vaak genoeg herhalen: geen macht buiten ons beschikt over ons. lot als volk. Wijzelf, ieder voor zich, en alien gezamenljjk, het Nederlandsche volk heeft zrjn eigen lot in handen. Bdijft onze taal Neder- landsoh, onze kunst Nederlandsch van ge- zicht, onze aard Nederlandsch, blijft de wijze en hoedanigheid van ons werk Nederlandsch, dan blijven wij Nederlanders. Dat zal echter niet door woorden, maar door daden gescbie- den, dat zal niet in defensieve afsluiting, maar slechts in open, strijdvaardige samen- werking zoo kunnen zijn. Wij moeten weer wennen aan de wijae ruimte, niet alleen ter zee, maar ook over land, wij moeten den samenhang van deze ruimte leeren zien". Hier vroeg het denken reeds weer, om de daad. Denken en daad moet samengaan om het behoud van den Nederlandschen eigen aard te verzekeren. Zij zijn veiliger waar- borg dan het gevoel, in afwachting, bjeden kan. OPROEP. Naar Moskoo. Dit hadden de leden van het eerste contin gent vrijwilligers, dat is vertrokken, op de wagons van hun trein geschreven. ,,Naar Moskou" daarheen willen zrj om den vjjand in zijn hoi op te zoeken en te vemietigen. Dit opschrift bewijst, dat zij weten waar- om het gaat. Het demonstreert den aanvals- geest van hen, die zich met inzet van hun leven, opgeworpen hebben als verdedigers der beschaving. ,,Naar Moskou". Daarheen zullen duizenden vrijwilligers vertrekken, omdat Nederland niet achter wil blijven, omdat het zijn aandeel wil leveren in den strijd, die aan "het Oost- front gestreden wordt. In de frontberichten, die ons via de radio bereiken, hooren wij de reportages van de verfclaggevers. Met moeite overstemmen zij het gedonder der kanoitnen en het geratel der machinegeweren. Geestdriftig verhalen zij ons van de successen die op hetzelfde oogen- blik bereikt worden. Straks zullen onze eigen verslaggevers ons vertellen van de wapenfei- ten, die onze Nederlandsche strijders berei ken tegen de bolsjewistische onderwereld. „Naar Moskou". Via Krakau is daarheen reeds het eerste contingent vertrokken. Nieu we en nog grootere contirtgenten zullen volgen en indien grj een man zijt, die begrijpt waar het om gaat, die beschikt over moed en vast- beradenheid, over doorzettingsvermogen en eergevoel, dan wacht gij niet langer, maar dan meldt u zich bij een der bureaux van het legioen, dan onderwerpt u zich aan de keu- ring en dannaar Moskou". Nederlanders strijdeil reeds mee aan het front voor Europa tegen de machten der duisternis, tegen de belagers der Westersche beschaving en zij verwacfaten van u, dat u zich bij hen voegt, zij verwachten van u, dat u zich meldt bij het Vrijwilligerslegioen Ne derland, Koninginnegracht 22, Den Haag. ITALIAANSCH WEERMACHTBERIOHT. In zijn weermachtbericht nummer 425 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol- gende bekend: Italiaansche luchtformaties hebben de vijan delijke vlootbasis Malta gebombardeerd. Noord-AfrikaActiiviteit van de artillerie aan het front van Tobroek. Onze luchtfor maties wierpen brisant- en brandbommen op het spoorwegstation van Mersa-Matroe, waar bij branden ontstonden. Oost-Afrika: De dappere troepen van het gamizoen van Woltsjefit hebben een nieuw bewijs gegeven van hun moed en strjjdlust. Een sterke coldiiiie, hoofdzakelijk bestaande uit Italiaansche troepen, onder bevel van luitenant-kolonel Gonnella, heeft een stout- moedig offensief geopend en is er in geslaagd, diep in de vijandelijke linies door te dringen, waarbij den vijand zware verliezen werden toegebracht. In de Middellandsche Zee heeft een van onze vliegtuigen een groote vijandelijke een- heid met torpedo's getroffen. GRUWELIJKE ONTDEKKING IN DE GEVANGENIS VAN SMOLENSK. Het D.N.B. meldt uit Berlijn:- Bij de bezetting van Smolensk heeft men in de gevangenis aldaar een gruwelijke ontdek- king gedaan. Op de binnenplaats van de ge vangenis ben/ond zich een massagraf ter lengte van 16 meter, breedte van 2.5 meter en diepte van 3.5 meter. In dit massagraf be- vonden zich 114 lijken van vermoorde burgers en Sowjetsoldaten. Volgens mededeeling van den chef-arts van het militaire district, die in de gevangenis van Smolensk zelf gevangen heeft gezeten, zjjn deze vermoorde slachtoffers vooral offi- cieren, artsen en ambtenaren van het mili taire district. De schedels van de lijken ver- toonden hevige misvormingen. Men had hun met een voorhamer, die pngeveer drie kilo gram woog, den schedel stukgeslagen. BRIT SOU E AANVAL OP BERTJJN EN POTSDAM. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag vluchten on- demomen naar West- en Noord-Ouitschland. Het waren storingsaanvallen zonder militaire uitwerking. Afzonderlijke vliegtuigen bereik- ten Berlijn en wierpen bijna uitsluitend in de omgeving van de stad een gering aan tal bommen op woonwijken. Onder de bur gerbevolking werden eenige personen gedood en gewond. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn drie der aanvallende Britsche vliegtuigen neergeschoten, waarvan een vlak in de omgeving van Berljjn. De Britsche luchtmacht strekt den laat- sten tijd haar aanvallen, die den Duitschen ,steden schrik bedoelen aan te jagen, ook weer tot de Duitsche- hdofdstad uit, zoo ver- neemt het D.NiB. ter aanvulling van het weermachtsbericht o.a. van j bevoegde mili taire zijde, De aanval van Zondagnacht op Berlijn en Potsdam heeft weer geen militaire of oor- logseconomische schade aangericht, maar onder de burgerbevolking wel tal van verlie zen doen ontstaan. Zoo liepen cultureel waardevolle gebouwen te Potsdam schade op, ofschoon zij in groote parken liggen, ver van eenigerlei militair of oorlogseconomisch doel. Dit feit bewijst, dat de Britten nog steeds aan hun oude, unfaire strijdgewoonten trouw blijven. Nacjhtjagers in actie. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben Duitsche nachtjagers, naar het D.NjB. verder vemeemt, de Britsche gevechtsvlieg tuigen, die Duitsch gebied binnenvlogen, door bliksemsnelle aanvallen verjaagd, herhaalde- lijk tot den strijd gedwongen en vemietigd. Zoo sloeg een Duitsch eskader nachtjagers kort voor middemacht een Britsche aanvals- groep ter hoogte van de Nederlandsche kust met succes terug. Toen de Britsche toestel- len onder bescherming van donkere wolken bij de kust opdoken, werden zij door Duitsche Messerschmitts omsingeld, die de Britsche fornaatie verforaken en door hevige aanvallen uiteendreven. Een Vickers Wellington stort- te met een groote rookpluim brandend in zee. Omstreeks een uur later kreeg een ander eskader Duitsche nachtjagers een tweede Britsch gevechtsvliegtuig te pakken, dat teruggeslagen was bij den muur van vuur rondom de Duitsche hoofdstad. Reeds bij de eerste ontmoeting kreeg het viermotorige DE RANTSOENEERING VAN GAS EN ELECTRICITEIT. De eerste klappen zjjn reeds gevallen. Bedenkt, dat het electriciteits- en gas- verbruik is gerantsoeneerd op 75 pet.; dat daarom iedereen alles m het werk moet stellen om dat rantsoen met te •overschrijden; dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en afsluiting van den toevoer. Niemand kan thans nog den indruk hebben, dat de beperking van het gas- en electriciteitsverbruik geen hoogst ernstige zaak is. De overheid doet nogmaals een beroep op aller medewerking. Een medewer king, welke zij ook vraagt in het eigen- belang van iederen burger. In de afge- loopen dagen zijn in verschillende deelen van het land op groote schaal verbrui- kers van gas en electriciteit, waaronder tal van industrieen, afgesneden, omdat zij hun rantsoenen overmatig hadden overschreden. Men zij dus gewaarschuwd om alles na te laten wat niet tot het allemood- zakelijkste behoort. toestel zware motorschade. Met geringe snel- heid koerstte het door de lucht, terwijl de bemanning den bommenlast noodgedwongen uitwierp. Door nieuwe treffers werden tanks in brand geschoten en als een fakkel stortte. het vliegtuig ten Westen van Berlijn neer. In de ochtenduren hielden Duitsche nacht jagers, die de achtervolging van de terugkee- rende machines ter hand hadden genomen, nog een derde gevechtsvliegtuig aan, alvorens het de Kanaalkust bereikte. Met enkele salvi werd ook deze Vickers Wellington, die op voile toeren voor de Duitsche nachtjagers vluchtte naar beneden gestuurd. Op het rots- achtige strand werden nog slechts rookende puinhoopen en de verkoolde Inken der be manning gevonden. INDO-CHINA ALS TOETSSTEEN. Op grond van het tusschen het Japansche keizerrijk en Frankrjjk gesloten verdrag over de gemeenschappelijke verdediging van Indo china zijn thans Japansche troepen Indo- Chma bmnengerukt, ten einde tijdig aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. Daarmede zijn de maatregelen, waartoe in langdurige onderhandelingen besloten was, m daden omgezet. Zij geven zoowel Frankrijk, welks souvereiniteit over zijn Indo-Chinee- sche bezit m den meest volledxgen omvang gewaarborgd is, alsook Japan, de leidende mogendheid in de Oost-Aziatische ruimte, de garantie, dat noch een overval, zooals die in Syrie is gepleegd, noch een omwenteling, zoo als deze kort geleden door elementen van De Gaulle op Tahiti ten uitvoer is gelegd, verwe- zenlijkt kan worden in Indo-China. Het spreekt vanzelf, dat deze nieuwe ont wikkeling, zooals zij zich laatstelrjk weer in dit deel van de Oost-Azidtische ruimte heeft getoond, door de ware vrienden van de orde, zooals zij begrepen wordt door alle leden van het Driemogendhedenpact, met vreugde ge- voeld wordt, als een vooruitgang op den ge- meenschappelijk betreden weg, aldus de Deutsche diplomatisch-politische Korrespon- denz. Jmmers, de overeenkomst toont evenals de uitvoering, dat Japan de taak, die het van nature toekomt, in den meest volledigen om vang ook kan uitvoeren en beheerschen. Wan neer aan den kant van de vrienden de ver- antwoordelijkheid aanvaardende houding van Japan als leidende mogendheid in het Oost- Aziatische gebied erkenning en waardeering heeft gevonden, hebben ook de tegenstrevers en afgunstigen zich gedwongen gezien om on- danks alle geschreeujw en dreigementen met den stap van Japan op eenigerlei wijze reke- hing te houden en hem in zekeren zm te ac- cepteeren. Het is slechts enkele dagen geleden, zoo gaat de Diplo verder, dat Engelsche en Amerikaansche autoriteiten nadat juist zij vol onschuld het afwezig zijn van alle voor- nemens tot een overval of inmenging m Indo- China hadden betuigd, Japan met de scherp- ste middelen hadden gedreigd. Men blufte op de macht te land, ter zee en in de lucht, die men in Singapore en op de Philippijnen in ge- reedheid had gebracht. Mien duidde zelfs aan, dat van Sovjet- en Qhineesche steunpunten uit te alien tijde Japansche steden met den aardbodem gelijk gemaakt konden worden. Het onbevreesde en zelfbe.wuste optreden van Japan heeft intusschen ook bij deze tegenover iedere nieuwe orde negatief staande krachten in zooverre positieve effecten teweeggebracht, dat haar politiek van bluf en intimidatie thans geweken is voor een duidelijke behoed- zaamheid, die niets anders beteekent dan on- zekerheid, maar ook respect. Zeker reeds om hun figuur te redden zagen de plutocraten ter weerszijden van den Atlantischen Oceaan zich gedwongen, de bij hen reeds gebruikelijk ge- worden sancties van economischen aard af te kondigen, waarbij zij er prijs op stelden, dat ook andere landen, waarop zij een desbetref- fenden druk vermochten te oefenen, zich aan- sloten bij dezen maatregel. Daarbij valt het wederom op, dat die kleinere staten, die men deze soort van economischen oorlog met Ja pan zou willen injagen, hum boycot onvoor- waardelijk en zonder lacunes moeten invoe- ren, terwijl vooral de Vereenigde Staten er prijs op stellen, voor zichzelf mogelijkheden tot ontwijking en achterdeurtjes. open te laten, in geval het mogelijk mocht worden, voor zich zelf een terugtochtlinie bij een on- getwecischte verscherping van de betrekkingen met Japan open te houden. Natuurlijk, zoo eindigt de Diplo, weet men in Japan maar al te precies, dat het hier met gaat om gevoelens van begrip of van bereid- heid tot overeenstemmimg, maar om een poli tiek van koude berekening, die streeft naar het winnen van tijd en die loert op gunstige omstandigheden. Met het oog op een zooda- nige gezindheid van de imperialistische pluto- cratieen, die op alle gebieden tot uiting komt in heerschzucht en afgunst, is voortdurende waakzaamheid, maar tevens ook krachtdadi- ge vastbeslotenheid de eenige waarborg voor het verzekeren van het succes. In Indo-China heeft deze methode zichtbaar de proef door- staan. DE ENGELSCHE GEZANT UIT HELSINKI TERUGGEROEPEN. Naar het D.N.B. te Helsinki van welinge- lichte zijde vemam, is de Engelsche gezant, m antwoord op het afbreken der diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannie, door Finland, teruggeropen. Het Foreign Office te Londen heeft de vol- gende mededeeling gedaan over het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Finland, teruggeroepen. Vrijdag is de Finsche gezant, Gripenberg, door Eden ontvangen. In opdracht van zijn regeering berichtte Gripenberg het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Finland en Groot-Britannie. Na dezen maat regel heeft de Britsche gezant te Helsinki, Vereker, opdracht gekregen, om zrjn pas te verzoeken. WAAROM DE DUITSCHE SOLDATEN OVERWINNEN. „De Duitsche soldaten eten goed, daarom overwinnen zij ook overal", zoo heeft de Sovjetsoldaat Kriwonogin verklaard, naar blijkt uit de protocollen van den krijgsraad die door de Duitschers op 31 Juli ten Oosten van Smolensk zijn gevonden. Onder belangrrjke documenten van een Sovjetdivisie hebben Duitsche soldaten bij de verovering van een Sovjetstelling protocollen van een krijgsraad gevonden, waarin de ver- klanngen waren vastgelegd van opstandige en muitende soldaten. In deze verklaringen is o.m. woordelijk gezegd: „Aangezien de eenheden niet tijdig van het noodige werden voorzien, zijn de laatste dagen herhaalde- lijk gevallen van muiterij en critische uit- latingen der Sovjet-soldaten voorgekomen. Zoo verklaarde op 26 Juli kameraad Joekin van de tweede compagnie pioniers: .Men moet jullie allemaal doodsohieten wat een eten, drie dagen geen brood en geen be- schuit, dat houdt geen menSch uit". De Sovjetsoldaat van de verkeerscompagnie Kri wonogin zeide dienzelfden dag: „Wij zullen spoedig door uitputting allemaal in elkaar storten. De Duitsche soldaten eten goed, daarom overwinnen zij ook overal". Als opschrift draagt dit protocol de namen van den chef der derde afdeeling van het 12de Sovjetleger, kolonel Rosin, en den chef van het derde district der derde afdeeling van het 12de leger, luitenant van den staatsveilig- heidsdienst Lewin. (D.N.B. AMERIKA MOET BEZUINIGEN OP ELECTRISCHEN STROOM. V.P.R In het program van de Amerikaan sche bewapeningen is opgenomen de oprich- ting van verschillende groote fabrieken van aluminium; men spreekt van zeven of acht. Men heeft er reeds van te voren op gewezen, dat daardoor tegelijkertijd de energiebronnen voor electriciteit moeten worden uitgebreid, aangezien de vervaardiging van ruw alu minium langs electrolytischen weg geschiedt, waarvoor een enorm verbruik van electrischen stroom wordt vereischt. De voorhanden krachtbronnen zijn niet voldoende om aan een zoo groote vraag naar stroom te voldoen, te minder, omdat ook de andere bedrijven. die voor de bewapening werken, hooge eistihen stellen aan de capaciteit van deze bronnen. Hoezeer deze vrees gerechtvaardigd was, blijkt uit een bericht in de Christian Sciene Monitor"' van 9 Juni, waarin wordt mede- gedeeld, dat in de Zuid-Oostelijke staten van de V. S. de eerste rantsoeneeringsmaatregHen zullen worden genomen op het gebied van het verbruik van electriciteit. Deze maatregelen worden verklaard door de sterke behoefte aan electrischen stroom der bewaoenings- industrie. Reeds vroeger was tot de ver- bruikers van electrischen stroom het verzoek gericht. om vrijwillig over te gaan tot het verminderen van hun verbruik met 20 Het allereerst zouden de lichtreelames in de steden van het Zuid-Oosten moeten worden gedoofd. Voorts wil men de bezuiniging on electrici teit doorvoeren door het oprichten van (Sen reusachtige centrale, waartoe 17 staten zou- den medewerken. In verband biermede heb ben meer dan een derde deel van al de elec- trische centrales van de V. S. zich vereenigd, ten einde, te voorzien in de nehoefte aan eiectrische stroom van de bewao°nings- industrie. Dit ten bewrjze, dat de productie van de gezamenlijke eiectrische bedrijven nauwelijks voldoende is, om de bewanenings- industrie te voorzien. Eh hier komen dan nog de aluminiumfaibrieken bij, die echte verslinders van electrischen stroom zijn! TEGEN BOLSJEWISME, VOOR BOERENORDE. Rede van Boerenleider Roska:n. Op den Zaterdag in den Bosch gehouden boerendag voor Zuid-Nederland onder het motto ..Bolsjewisme of boerenorde" heeft de heer E. J. Roskam Hzn. een redevoering ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1