INKOOP Smeer worst Bloemenmagazijn G.J.WILL Bloemwerk J. P. PETERSMA fAigroine Kerknieuws Predikbeurten. Advertentien Fa E. A. IJSEBAERT v ve,.cV»n«t,deX'gS°" tvow rrA-wilttt a helpe Het adres voor keurig verzorgd voor alle gelegenheden. Bruidsbouquetten in iederen prijs. TERNEUZEN, 1 AUGUSTUS 1941. AXEL. van oud goud en zilver A. J. VAN DE REE WILHELMINA DE FEIJTER, MARINUS DE FEIJTER, WILLEM VAN GELDEREN, ADRIANA NAtHALlA HARTE Weest zuinig met boter. Besmeert Uw boterham met IJsebaert's 14 cent per 100 Gram. Drogisterij „DE VIJZEL revet V.v/arUer- birviveiv tv land t.b.v. de propaganda-afdeeling ontving de heer Herweyer van den commandant van bet legioen, den luitenant-generaal b.d. H. A. Seyffardt, oud-chef van den generalen staf, het volgende schrijven: Hooggeachte heer Herweyer, Zooeven vemeem ik, dat u een radio-repor- tage-wagen met alle technische toebehooren ter beschikking stelt van de uitrusting van de bij het Vrijwilligerslegioen Nederland op te richten propaganda compagnie. Ik moge u verzekeren, dat deze buitenge- wone royale geste mij met zeer grooten dank vervult. Dat u buitendien door raadgevin- gen en beschikbaarstelling van personen, die feitelijk in uw bedrrjf moeilijk kunnen wor- den gemist, zoo bijzonder hebt medegewerkt om de moeilijkheden voor deze organisatie te overwinnen, heb ik evenzeer ten hoogste ge- waardeerd. Met de meeste hoogachting, w.g. de luitenant-generaal b.d. H. A. SEYFFARDT. VERPLIOHT GEBRUIK VAN VETV ANGERS. De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, onder den titel Vetbesluit 1941. Het legt aan eigenaren van slachthuizen, slachtbedrijven, vleeschwarenfabrieken, des- tructiebedrijveh, vetsmelterijen, margarine- en oliefabrieken, vischbe- en -verwerkende inrichtingen, darmibewerkende inrichtingen, melkpoeder- en kaasfabrieken, zeep- en kaar- senfabrieken en hotels, restaurants en andere soortgelijke inrichtingen, waar dagelijks ten minste 300 warme maaltijden worden bereid, de verplichting op zorg te dragen dat vet, aanwezig in het, uit het bedrijf afkomstige, spoel of afvalwater, wordt ingezameld door middel van vetvangers. Onder vetvanger wordt verstaan een appa- raat, bestemd en geschikt om vetten en vet- houdende stoffen uit spoel- of afvalwater op te vangen, dan wel af te scheiden. Het besluit is 28 Juli reeds in werking ge- treden. MEEK TOEZICHT OP HET BIJZONDER ONDERWIJS. De nieuwe verordening, kent aan den secretaris-Generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher- ming twee ibevoegdheden toe voor het geval hij het wenschelijk acht meer dan tot dusverre mogelijk was in den gang van het bvjzonder onderwijs in te grijpen. De eerste mogelijkheid daartoe beperkt zich tot het gesubsidieerde bijzonder onderwijs; de reeds in de verschillende onderwijswetten neergelegde voorwaarden voor het verkrijgen van subsdie uit openbare kassen kunnen wor den aangevuld door scherper omlijnde voor waarden betreffende de samenstelling van het leerplan en het gebruik van leermiddelen. Worden deze voorwaarden niet vervuld, dan treft de betrokken inrichting slechts met financieele nadeel van een verbeurde uitkeer ring, doch overigens kan zij op den aanvan- kelijk ingeslagen weg voortgaan. De tweede mogelijkheid tot ingrijpen is af- hankelijk van de feitelijke omstandigheid, dat in een al dan niet gesubsidieerde inrichting voor bijzonder onderwijs de hand- having van de orde of rust op niet voldoende Wijze wordt gewaarborgd. In dat geval kan de genoemde secretaris-generaal of een onder hem ressorteerende instantie hetzij het schoolbestuur aanwijzingen geven, hetzij de school voor bepaalden of onbepaalden tijd sluiten; als tusschenstadium kan een ge maehtigde worden worden aangewezen, die de taak van het schoolbestuur geheel of ten deele moet overnemen, namelijk zoodra deze aanwijzingen niet of onvoldoende worden op- gevolgd. Niet geheel duidelijk is voorshands of de werkzaamheid van den gemaehtigde zich beperkt tot het doen opvolgen der aan wijzingen, en evenmin of deze laatste slechts op handhaving van orde en rust moeten zijn gericht. Eerstgenoemde mogelijkheid is uitdrukke- lijk in het leven geroepen teneinde een ont- wikkeling van het gesubsidieerde bijzonder onderwijs in overeenstemming met de onder de huidige omstandigheden te stellen eischen te waarborgen, waarbij de preventieve wer- king van het financieele belang terecht als genoegzamen prikkel wordt beschouwd. In het licht van diezelfde omstandigheden kan men gevoegelijk aannemen, dat de onder- havige verordening een zelfde doel nastreeft ten aanzien van sommige, met verouderde partijpolitieke denkbeelden verbonden school- besturen als bijvoorbeeld de vemieuwing der vakbeweging met betrekking tot de confes- sioneele vakvereenigingen: meer eenheid, meer bewustwording van de veranderde tijden. De verordening is reeds op 5 Juli in wer- king getreden. Vlooswljkstr. 27 - Tel. 2092 - Terneuzen 0V" Verzendlng naar alle plaatsen "M EXAMEN TEEKENAAR KADASTER. 'Bij het dezer dagen te \s-Gravenhage ge- houden examen voor teekenaar bij het kadas- ter slaagde de heer M. Loof, vroeger alhier. M.U J..O.-EXAVIEN. Te Bergen op Zoom slaagden j.l. Donderdag voor het M.U. L.O.-examen, diploma A: W. van Avermaete te Sas van Gent, Betsy Everaert te Terneuzen, P. van Hecke te SJuiskil, Ludwig van den Hemel te Terneu zen, Am. Kindt te Philippine, Jan Laros te Temeuzen, A. de Ridder te Sluiskil, Herm. van der Voorde te Sas van Gent, Johan Wijne te Philippine en Fr. Usebaert te Ter neuzen, alien leerlingen van de R.K. U.L.Q.- school alhier. ONDERWIJZERES NEEMT AFSCHEID. Donderdagmiddag, de laatste schooltijd voor de vacantie, nam mej. P. J. Stins, onder- wijzeres aan de openbare lagere school A alhier, afscheid van haar leerlingen wegens vertrek naar Den Haag. Nadat alle kinde- ren van een versnapering voorzien waren en hun ,,juffrouw" voor de laatste maal de hand hadden gedrukt, werd in het leslokaal van juffr. Stins eenigszins officieel afscheid van haar genomen. De burgemeester, Mr. Telle- gen, sprak namens het gemeentebestuur woorden van waardeering tot de scheidende onderwijzeres en dankte haar voor wat zij voor het onderwijs in Terneuzen gedaan had. Namens de Oudercommissie werd het woord gevoerd door den secretaris, den heer Robijn, die gewaagde van de prettige samenwerking, die er altijd geweest is tusschen Oudercom missie en juffr. Stins. Het leerlingetje Annie Dees dankte de juffrouw namens alle leerlin gen voor het genoten onderwijs, terwijl het hoofd der school namens het personeel de verdiensten van juffr. Stins in het licht stelde. Zoowel door de leerlingen als door Ouder commissie en personeel werden aardige her- inneringen aangeboden. Zichtbaar bewogen dankte juffr. Stins voor de hulde, haar ge- bracht en voor de mooie geschenken, die zij in ontvangst mocht nemen. Op eenvoudige, maar treffende wijze heb- ben autoriteiten enz. afscheid genomen van een verdienstelijke leerkracht. Moge het haar in haar nieuwe werkkring goed gaan. NIEUWE BONNEN BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELBINDEN EN GENERATOR. Van Vrijdag 1 Augustus tot en met Zon- dag 31 Augustus 1941 geven de met ,,04 k.f." gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zijn uitgereikt aan verbruikers, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in com- binatie met petroleum zijn aangewezen, recht op het koopen van ACn eenheid vaste brand stoffen met uitzondering van fabrieksturf. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met ,,generator-anthraciet achtste periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van een hectoliter (maximum 75 kg) anthraciet- nootjes v of 50 kg turfcokes, terwijl de met generator-turf achtste periode" gemerkte bonnen gedurende dit tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. NIEUWE BONNEN. Van 3 tot 9 Augustus: 29-4 en 29 brood: elke bon resp. 4 en 1 rantsoen brood af gebak. 29 vleesch en 29 vleeschwarenelke bon resp. en 1 rantsoen vleesch of vleesch waren. 29-kaas: 100 gram kaas. 29-eieren: edn ei. 29-melk I: 1% liter melk. 29-reserve: 3 kg aardappelen. 105. (bonkaart algemeen)250 gram suiker. Van 3 tot 20 Augustus: 26 en 27 (boterkaart)elke bon 250 gram bo ter. 26 en 27 (vetkaart)elke bon 250 gram boter met reductie (22% ct. per 250 gram). EUXOR-THEATER. „Je hebt 't of je hebt't niet". De tegenwoordige omstandigheden brengen nu eenmaal mee, dat men bij het zien van een film tot de ontdekking komt deze reeds eerder te hebben gezien. Zoo'n weerzien is niet altijd een verrassing, maar somwijlen is het dit wel en zelfs een zeer aangename. Aldus ook met de film van E. W. Emo ,,Je hebt 't of je hebt 't niet", waarin de bekende Weensehe acteur Hans Moser de hoofdrol speelt, al is hij dan maar de kamerdienaar van den graaf. Zijn kamerdienaar Anton is de vertolking van een speciaal menschen- soort, dat met een minderwaardigheidscom- plex behept, in geblaseerde aanbidding ligt voor etiquette en stand. Als dienaar van den adel, voelt hij zich een stuk van den adel en hij kan niet kwader worden dan wanneer de adel, in dit geval de jonge graaf, zich op zijn prerogatieven niet laat voorstaan en gewoon wil doen net als alle andere menschen. Met een hondentrouw bewaakt hij het adellijke erf en vindt de bevrediging van zijn aspira- ties in het aanblaffen en bijten van al, wat maar van gewonen komaf is. Maar toch huist er in dezen trouwen hond een goed hart. Wanneer hij bemerkt, dat het verkeerd gaat loopen, waagt hij het zelfs zijn cmderdanig- heid te verliezen en voor een kamerdienaar heel gekke dingen te doen. Maar dit is even- als bij een waakhond een teeken dat er on- raad is. Dan moet de meester dit verstaan en kan het onheil nog worden voorkomen. Als hij ziet, dat bij begrepen wordt, wordt de waakhond weer de volgzame, zachtaardige metgezel van zijn baas. In een vroolijk en spannend verhaal wordt dit gegeven heel typisch uitgewerkt en Hans Moser heeft daarin de gelegenheid om met zijn fijn afgewogen, in den grond zuiver sen- timenteele spel die echte, den mensch ver- lichtende ontspanning te brengen, die charme de levensrealiteit, waarin eeti lach wel eens een snik kan beteekenen, en een traan de uiting van hartelijke blijheid. ONDER WIJSRENOEMING. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Kattendijke, de heer P. de Hullu te Oostburg. BEEEDIGD. Ter openbare terechtzitting der Arrondisse- menUs-Kechtbank te Middelburg, Kamer van Vacantie, van Woensdag j.l., zijn beeedigd de heeren: O. A. E. Verstraaten, ambtenaar van den burgerlijken stand te Hontenisse, G. P. H. Wijffels en J. M. Paridaen, beiden ambte naar .van den burgerlijken stand te Aarden- burg. IN HET BELANG VAN DE ONVOIAVAARDIGE ARBEIDSKRACHTEN. Donderdagmiddag had in een der kamers van het verblijf van het Provinciaal Bestuur, de Sprenck aan den Seissingel te Middelburg, een korte plechtigheid plaats. namelijk de in- stallatie van de door den waamemenden commissaris der Provincie benoemde commis- sie, wier taak het is advies te geven en de belamgen te behartigen van de betrokkenen, in casu de arbeid voor onvolwaardige ar- beidskrachten. Voorzitter dezer commissie is het lid van Ged. Staten, de heer G. J. L. Goossens te Sas van Gent; leden zijn de heeren G. F. P. van der Peijl, Directeur van de N.V. „De Hoop" te Terneuzen; J. Mijs, notaris te Oost burg; A. Staverman, arts; W. F. Th. van der Bijl, arts-controleerend geneesheer, beide te Vlissingen; G. J. Scherphuis, zenuwarts, H. C. de Jonge Baas, bestuurslid voor Zeeland van het N.V.V., P. Ph. Paul; wethouder, alien te Middelburg; Jhr. Mr. J. Schuurbecque Boeije, burgemeester van Zierikzee; C. Fanse, landbouwer te Kleverskerke (gem. Arnemui- den); lid en secretaris is de heer Ir. J. Welle- man, directeur van de gewestelijke arbeids- beurs te Middelburg. De installatie werd verder bijgewoond door den heer W. F. Detiger, secretaris-penning- meester van de Vereeniging tot behartiging van den Arbeid voor onvolwaardige arbeids- krachten te Amsterdam. NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST (N.V.D.). Als directeur van den Nederlandschen Volksdienst zal in het gewest Zeeland optre- den de heer Mr. W. K. H. Dieleman, gewes- telijk directeur der W.H.N, te Middelburg. DR. IR. RINGERS IN ZEELAND. Donderdag heeft de algemeene gemaehtig de voor den wederopbouw, dr. ir. Ringers o.a. de gemeenten Middelburg en Ierseke bezocbt. teneinde* zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de vorderingen van den weder opbouw in Zeeland en besprekingen te voe- ren om het tempo van den herbouw te ver- hoogen. MAXIMUMPRIJZEN VOOR ZOETWATERVISOH. Een nieuwe regeling. De groote belangstelling, die er voor zoet- watervisch bestaat, maakte het eenige maan- den geleden noodig, de maximumprijzen en verhandeling daarvan in een besluit te rege- len. In een nieuwe beschikking, die in de Staatscourant van heden is gepubliceerd, zijn. zooals de Gemaehtigde voor de Prijzen mededeelt, de voorschriften nader uitgewerkt en verschillende maximumprijzen geWijzigd. Vooral voor visschers. handelaren en rookers zijn er vele belangrijke "bepalihgen in opge- nomen. De maximumprijzen gelden per kg met dien verstande, dat de win.kelier de visch niet schoongemaakt weegt; hij is echter verplicht volgens normaal hamdelsgebruik de visch zon- der prijsverhooging schoon te maken. De winkelier mag voor het thuisbezorgen van visch een extra-bedrag in rekening bren gen. Dit bedrag mag per bezorging van hoeveelheden tot een gewicht van 2 kg 5 cents bedragen. Voor hoeveelheden van 25 kg mag hij 10 cents bezorgloon in rekening bren gen; voor hoeveelheden grooter dan 5 kg mag het bezorgloon hoogstens 20 cents bedragen. Gemeenteraad. De openbare zitting van gistermiddag droeg een bijna zuiver formeel karakter. Doordat de heer Fanoy, wiens geloofsbrief in de vorige zitting was onderzocht, thans, na in handen van den voorzitter de vereischte eden te hebben afgelegd, zitting had genomen, ging de raad die nu voor het eerst sedert ge- ruimen tijd weer voltallig bijeen was over tot de verkiezing van een wethouder in de vacature van wijlen den heer F. Dieleman, hetgeen wel het meest kardinale punt der niet zeer lijvige agenda was. Bij eerste stem ming werd met 7 stemmen gekozen de heer De Ruijter; 3 stemmen waren op den heer Van de Bilt en 3 op den heer Hamelink uit- gebracht. Achtereenvolgens werden daarop zonder discussie en hoofdelijke stemming vastgesteld de verordening regelende de eischen van be- noembaarheid en bezoldiging van de veld- wachters der gemeente Axel, mitsgaders een wijziglng der algemeene politieverordening. Het voorstel tot verhooging van het uur- loon voor losse arbeiders ontlokte eenige dis cussie aan den raad, met als gevolg daarvan ruggespraak van den voorzitter met het col lege, dat de wensche 1 ijkheId aanvoelde van verhooging van dit uurloon tot f 0,37 per uur, inplaats van 0,32, zooals door hen was voor- gesteld. Overigens restten er slechts enkele for- meele punten, waaronder de vaststelling van een staat van oninbare posten, benevens een aan de agenda ter elfder ure toegevoegd supplement-punt tot het opnieuw vaststellen van het raadsbesluit tot verzekering van ge- meentegelden ingevolge art. 170, tweede lid, der Gemeentewet. Bij de rondvraag brak de heer Goossen een lans voor verbetering van het sedert jaren niet meer in den raad genoemde Spuipaadje, terwijl hij nader pleitte voor een meer inten- sieve wijze van publiceeren van de van ge- meentewege te geschieden aankondigingen per omroeper, wenschen die bij Burg, en Weth. weerklank vonden in den vorm van toezeg- gingen van vermoedelijk volgende verbete ring. Meer dubieus was de vraag van den heer Seghers om, in afwachting van nader defini- tief bericht daaromtrent van Ged. Staten, nu maar alvast 6 duurtetoeslag aan het ge- meentepersoneel uit te keeren, waar de voor zitter persoonlijk wel voor bleek te voelen, dodh het raadsbesluit spreekt van 10 De zitting in comitC-generaal was van lan- ger duur dan de openbare. HET CENTRUM. Voor deze week is ingezet een echte vroo- lijke film, waarin de bekende filmsterren Willy Forst en Magda Schneider de hoofdrol vertolken. i 1 w Een jonge componist heeft, gemspireerd door een portret van een jonge dame, een operette gecamponeerd die reeds direct een enorm succes oogst. Zijn vrienden drongen er op aan hen mede te deelen, wie die onbe- kende medewerkster eigenlijk is. Hij deelt echter mede dit niet te weten en toont hen slechts de foto. Nu herkent een der vrien den deze jonge dame eri tihans is het slechts de kwestie hoe met haar in contact te komen. Dit bltjkt echter het moeilijkste punt te zijn en de componist zal de taak der huis- knecht op zich moeten iiemen, Het spreekt vanzelf, dat hieruit weer tal van leuke ver- wikkelingen komen maar ten slotte vinden de jonge componist en. zijn nu bekende goede genius elkaar, zoodat de schlager thans zou moeten luiden: ,,Ich liebe Dich und ich kenn' Dich aucti". DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ds. M. J. Nolthenius is voornemetis Zondag 2.8 September afscheid te nemen van de Doopsgezinde gemeente te Bovenknijpe, om Zondag 5 October zich aan zijn nieuwe ge meente te Aardenburg te verbinden. dat het bij de thuisclub niet erg wil vlotten. ,,De jBruinvisch" maakt dan ook het eerste doelpunt. Einkele oogenblikken later slaagt de midvoor van ,,De Schelde" er in den gelijk- maker te forceeren. De bezoekers verhoogen echter langzaam maar zeker hun score tot 4—1, met welken stand het einde komt van den wedstrijd, welke verdiend door de Bruin- vischjes is gewonnen. De Schelde IIF' Bruinvisch I 11. Als scheidsrechter Pieters, uit Sluis, laat tossen, win^de Bruinvisch en verkiest met de zon in den rug te beginnen. Wanneer voor de eerste maal uitgezwommen wordt, kan men al zien dat het hier de gasten niet zoo gemakkelijk zal gaan als in den vorigen wed strijd. Het spel gaat gelijk op, terwijl bij enkele spelers de zenuwen een groote rol spe- len. Wanneer de Bruinvisch in den aanval is, wordt Claijssens zwaar gehinderd binnen de 2 meterlijn, htgeen den scheidsrechter niet ontgaat. Van Kerkvccrt moet het water verlaten en de gasten krijgen een strafworp te nemen van de 4 meterlijn. De doelverdedi- ger van De Schelde, die een zeer goeden wed strijd speelde, weet echter den bal tegen de lat te werken en een zeker doelpunt te voor komen. Dit is echter maar uitstel. Daar De .Schelde nu met een man minder moet spe- len, kan een doelpunt niet uitblijven en het is Claijssens, die eindelijk met een hard schot het net weet te vinden. 01. Met dezen stand gaat de rust in. Na halftime gaat de thuisclub direct tot den aanval over en oefent een zwaren druk op het doel van de gasten. Wanneer enkele m,inuten gespeeld zijn, krijgt Acke den bal' vrij en geeft met een keihard schot den kee per het nakijken 11. Hoe de beide zeven- tallen nu ook zwoegen, geen van hen slaagt erin het winnende doelpunt te forceeren. Wanneer de tijdopnelmer het einde aankon- digt kunnen beide partijen terugzien op een eerlijken en sportieven wedstrijd. De leiding was in goede handen. Door een protest van de Bruinvisch, het- welk is toegewezen, moet de wedstrijd De Bruinvisch IDe Schelde I, welke door de Sdhelde met 21 gewonnen was, Zaterdag 2 Aug. a.s. te Sas van Gent worden oVer- gespeeld. De stand van de competitie is thans als volgt: gesp. ge<w. verl. gel. doelp. pt. De Schelde 5 *4 1 17—2 9 De Bruinvisch 4 3 1 213 7 A. Z. C. 4—31 2—13 1 T. Z. P. C. 5 4 1 3—25 1 WATERPOLO. In „Zeebad Schelde" werden Woensdag j.l. een twee tal wedstrijden gespeeld tuscheti de eerste en tweede zeventallen van „De Schelde" en .Bruinvisch" (Sas van Gent). De Schelde UBruinvisch II I4. ,De Bruinvisch" begint met de zon in den rug. Reeds bij den aanvang kan men zien, ZONDAG 3 AUGUSTUS 1941. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 10 u., de heer J. A. Alsfelt; 2.30 u., de heer J. D. van de Bank. SLUISKIL. 10 u., Ds. Van Oeveren van Axel; 2.30 u., de heer J. A. Alsfelt. AXEL. 10 u. de heer J. D. van de Bank Van Sluiskil; 2.30 u., Ds. J. Kroon van Kloosterzande. HOEK. 10 u., Ds. E. Raams; 3 u., Ds. E. Raams, bed. H. Doop. ZAAMSLAG. 10 u., Ds. Drost; 3 u., Ds. Drost, bed. H. Doop. KLOOSTERZANDE. 10 u„ Ds. J. Kroon. SAS VAN GENT. 10 u., cand. v. d. Hof. PHILIPPINE. 2.30 u„ cand. v. d. Hof Gerefortneerde Kerk. TERNEUZEN. 10 u. en 2.30 u., Ds. Kok, van Zaamslag. ZOUTBSPUI. 10 u. en 2.30 u., Ds. H. A. L. v. d. Linden,, van Zonnemaire. HOEK. 10 u en 3 u., leesdienst. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. G. W. van Houte, van Terneuzen. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. Tolsma, Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. AXEL. 10 u. en 2.30 u., leesdienst. HOEK. 10 u. en 2.30 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2.30 u. en 6 u., de heer M. A. Mieras. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u„ 9 u. en 10.30 u., H.H. Missem; 2.30 u., Lof. (VOORZORGEN VOOR AFWEZIGHEID TIJDENS ONZE VACANTIE. Martha (Bos schrijft ons: Gaat men een langen tijd met vacantie, dan kan men niet zonder meer de huisdeur ach- ter zich dicht trekken. Er dienen verschil lende voorzorgen genomen te worden om bij thuiskomst niet voor onaangename verras- singen geplaatst te worden. Niet alles in een huis „alleen" kan men aan zijn lot overlaten. Kostbare voorWerpen kunnen buitenshuis in veiligheid gebracht of desnoods in een safe opgeborgen Wbrden. De provisiekast moet grondig geinspecteerd worden. Eetwaren, die aan bederf onderhevig zijn, moeten opgemaakt worden. Deze resten kunnen gaan schimmelen of rotten, waardoor een onaangename geur verspreid wordt. En resten levensmiddelen lokken imsecten, muizen en ratten aan. Men denke om den inhoud van broodtrommel en koekjesblik. De inhoud van voorraadpotten en bussen moet worden nagekeken, zoonoodig flink ge- schud en gelucht, terwijl men goed doet de potten en bussen een extra beurt te geven met zeepsop of sodawater. Eetwaren die houd- baar zijn, bergt men op in potten of bussen of hangt men in sloopjes en wel zoo. dat er geen muizen bij kunnen komen (bijv. grut- terswaren en peulvruchten). Metalen voor Werpen als fornuizen, bakblikken en bak- vormen maakt men schoon en dekt men af met krantenpapier. Wordt het huis voor zeer langen tijd gesloten, dan verdient het aanbe- veling, de voorwerpen eerst in te vetten met vaseline. Laat het huis schoon en ordelijk achter. Laat geen vuile wasch liggen. Dek de meu- bels zoonoodig met stoflaken of ki^nten af. Doq de gordijnen dicht en sluit de ramen, luiken en deuren. Denk aan de bovenlichten Draai de hoofdkranen van water, licht en gas dicht. De voorzorg tegen motten en insecten. De grootste vijanden tijdens onze afwezig- heid zijn de motten en insecten. want zij rich- ten in hun eenzaamheid vaak de grootste schade aan. Strooi over stoelbekleeding, vloerbedekking en wollen stoffeering motten- gas. Pak losse kleedjes, tafelkleeden, wollen kussens flink dik in kranten. Zorg dat deze stukken goed schoon en vooral flink gelucht Niauwstraat 36 - Telef. 2660 - Terneuzen zijn. Berg wollen dekens zoo mogelijk in kis- ten op en controleer den inhoud der kleer- kasten. Dood zooveel mogelijk de muggen en vlie- gen. Heeft men last van mieren, dan is een zeer goed afweermiddel het strooien van der- rispoeder. Men strooit dit poeder in de kieren, reten en gaatjes, waar men vermoedt, dat de mieren door binnen komen. Tenslotte kan men tegen het insectengevaar njeubels en ornamenten afdekken met kran ten. Denk hierbij ook aan de lampekap. Wil men, wanneer men thuis is, deze tegen het vliegenvuil beschermen, dan doet men het beste de kap te behangen met cellophaan. Deze afdekking maakt de kap niet leelijk en beschermt afdoende. Wat te doen met de bloemen Gaat men slechts voor korten tijd uit huis, dan kan men de planten goed begieten en in schotels met water in den kelder plaatsen, mits er in den kelder eenig daglicht kan bin- nendringen. Ligt de keuken op het Noorden, dan kan het aanrecht ook een goede plaats zijn. Gaat men langeren tqd uit huis en be- schikt men over een tuin, dan kunnen vele planten, zooals cactussen, vetplanten, gera niums en primula's met pot en al ingegraven worden, bij voorkeur op een plekje, waar alleen de morgenzon kan komen. De meeste planten zijn tegen een buitenverblijf in den warmen Augustusmaand wel bestand. Teere exempla- ren kunnen bchter geen buitenkuur verdra- gen en moeten uit logeeren gezonden worden bij familie of kennissen, tenzrj men een ver- trouwd persoon heeft, die van tijd tot tijd het huis kan komen nazien en de planten tegelijk begiet. Planten, die daardoor een of tweemaal in de week water krijgen, plaatst men in diepe schotels en zet men eveneens in den kelder of in de keuken. Eventueele cachepots moeten gedurenden dezen tijd van de potten verwij- derd worden, daar deze de watervoorraad op- zuiigen en oorzaak kunnen zijn, dat de potten met een witten of groenen aanslag bedekt raken. Heden nam de Heere van mijn zijde weg, na een geduldig lijden van 9 maanden, mijn geliefde Echtgenoote, in den ouderdom van 78 jaar en 8 maanden. D. MAAS. Terneuzen, 31 Juli 1941. Tulpstraat 1. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, den heer weduwnaar van Laurina Oppeneer, betuigen wij onzen hartelljken dank. Namens de Familie, A. PE FEIJTER. Terneuzen, 1 Aug. 1941. Voor de zeer vele bewijzen van deelneming ontvangen, bij het plotseling overlijden van onzen geliefden Man en Vader, betuigen wij mede namens wederzijdsche Familie onzen oprechten dank. In het bijzonder aan de Firma Gebr. Tazelaar en personeel voor de betoonde belang stelling en medeleven, Uit aller naam, C. VAN GELDEREN—Lensen. KOOS. Terneuzen, 1 Aug. 1941. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond tijdens de ziekte en bij het overlijden onzer geliefde Echtgenoote, Moeder en Dochter, geb. Vermeulen, betuigen wij onzen hartelljken dank, in het bijzonder aan den Weledelzeergel. heer dokter Smelt en zuster de Jong, voor de onvermoeide zorgen haar be- wezen. Mede namens de Familie, N. HARTE. Terneuzen, 1 Augustus 1941. ZENUWARTS, spreekuur te TERNEUZEN (Ziekenhuis) Maandag 4 en 18 Aug., 12—2 uur. Te OOSTBURG (Ziekenhuis) Maandag 11 en 25 Aue 10,30-12,30 uur. Voor Huidverzorging Vinolia Creme 0,35 0,65 Crerne Mouson 0,35 0,50 Creme AndnHon /0,50 p. tube/0,70 p. pot Creme Simon „0,70p.pot Sneeuwcreme Simon „0.90p.pot Nivea CrSme 0.35 0,55 Kaloderma Gelei. A. P. VAN BAAL. II

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3