ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD.VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Houdt Uw meterstanden in het oog No. 10.248 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1941 81 e Jaargang RAADGEVINGEN VOOR DE HUISVROUW VOOR HET CONTROLEEREN VAN HAAR GASVERRRUIK Buitenland Binnenland EERSTE BLAD DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. 100 60 ^■9H0 DUITSCHE COLONNES OPEREEREN VER TEN OOSTEN VAN SMOLENSK. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRUS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overlge landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen brj vooruitbetaling. UitgeefsterN.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Directeur: I. van de Sande. GIRO 38150 TELEFOON No. 20*3. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KEEINE ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cllchd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien ^iefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRI.IDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakte gisteren bekend: Brj de achtervolging van de in de Oekraine verslagen Sovjetlegers zijn Duitsche strijdkrachten diep in de vij- andelijke achterwaartsche verbindings- wegen doorge'drongen. De omsingeling van den vijand ten Oosten van Smolensk werd verder verscherpt. De in Estland strjjdende formaties dreven den vijand naar het Noorden terug. Gevechtsvlieg- tuigen bestookten in den afgeloopen nacht militaire doelen te Moskou, als- mede het spoorwegknooppunt Orel op doeltreffende wijze met bommen. Duikbooten achtervolgden de ver- strooide resten van het in den Atlanti- schen Oceaan aangevallen konvooi en brachten vijf andere gewapende koop- vaardijschepen van tezamen 24.000 brt. tot zinken. De gezamenlijke verliezen van den vijand door deze operaties zijn daarmede tot 140.500 brt. gestegen. In den strijd tegen Engeland heeft het luchtwapen met bommen 'n groot koop- vaardijschip ten Oosten van Lowestoft zwaar beschadigd. Andere bomaanvallen werden vannacht ondemomen op vlieg- velden in het Zuid-Oosten en Zuid-Wes- ten van het eiland. De aanvalspoging van 40 Britsche vliegtuigen, welke van een vliegkampschip in de Noordelijke IJszee naar de haven Kirkeness waren opgestegen, werd verrjdeld. De vijand verloor hierbij in luchtge- vechten 23 vliegtuigen, door luchtdoel- artillerie en marine-artillerie vijf vlieg tuigen. Boven de Duitsche Bocht scho- ten jachtvliegtuigen vijf toestellen om- laag, die tot een formatie van acht En- gelsche bommenwerpers behoorden. Ma rine-artillerie haalde twee Britsche ge- vechtsvliegtuigen omlaag en een marine- vaartuig 66n Engelsche machine. Op eenige plaatsen van West Duitsch- land wierpen flritsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht brisant- en brandbom- men. Onder de burgerbevolking ontston- den eenige verliezen aan dooden en ge- wonden. OPKOEP. Oranje-Wit-Blauw. Onder deze aloude kleuren zal het Vrijwil- ligerslegioen Nederland strijden aan het Oost- front. Het zijn de roemrijke kleuren van het vaandel der Nederlandsche Legioensoldaten. Dit vaandel volgen zij als zij vertrekken uit Nederland. Dit vaandel zal hen voorgaan in den strijd op leven en dood tegen de bolsje- wistische harden. Dit vaandel zal fier wappe- ren, overal waar zij den vijand zullen aanval- len, terugslaan en vemietigen. En ook deze oude kleuren zullen het zijn, die met nieuwen roem beladen door hen zullen worden terug- gebracht in ons vaderland, straks als de strijd gestreden, de Westersche beschaving veilig gesteld en de overwinning behaald is. Oranje Wit Blauw. Het zijn de kleu ren, welke getuigen van een tijdperk, waarin Nederlanders geschiedenis maakten. Een tijd perk, waarin Nederlanders daden wisten te stellen, welke de wereld met ontzag vervul- den. Br wordt een beroep op de edelste eigen- schappen van ons volk gedaan. Weer moeten er daden gesteld worden. Weer staat de toe- komst van ons vaderland op het spel. Weer zijn het de kleuren Oranje Wit Blauw welke ons, zooals eens onze voorvaderen, op- roepen ten strijde. Nederlanders, bolsjewistische benden be- dreigen Europa, de communistische klauw graait naar Christendom, beschaving en cul- tuur, uw doodsvijand zwaait de toorts der vernietiging, maar... daar wappert hoog het vaandel met de vertrouwde kleuren, daar wijst het Oranje Wit Blauw, de kleuren onzer voorvaderen en thans weer van de Ne derlandsche Legioensoldaten, die zich opma- wen den strijd te strijden, deze kleuren roepen u toe uw plicht te doen, u aan te melden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koningin- negracht 22, 's Gravenhage. DE HEETE BREI. Nadat de Sowjetunie in den oorlog betrok- ken was schrijft de N. R. Crt., een van de eerste dingen, waarnaar men geneigd was te vragen: wat doet Japan? Het niet-aanvals- verdrag, dat Japan nog. eerst onlangs met de Sovjetunie gesloten had, had immers ineens heel wat aan beteekenis verloren. Het had moeten dienen om Japan dekking in den rug te verschaffen, voor het geval het in den Grooten Oceaan met de Vereenigde Staten in conflict kwam. Maar wat was deze rug- dekking waard, nu de Sovjetunie voor oor- logsleveranties van de Vereenigde Staten afhankelijk geworden was en dus tot even- tueelen wederdienst verplicht Nochtans is Japan niet op zijpaden van zijn politiek tot vestiging van zijn hegemOnie in een Groot-Oost-Aziatische ruimte gegaan, door van de gelegenheid, dat de Sovjethanden reeds gebonden waren, partij te trekken en steunpunten op de Sovjetunie te veroveren. Het heeft niet uit het oog verloren, dat z\jn groote tegenspeler in den Grooten Oceaan de Vereenigde Staten waren en bleven "en dat de plaats, waar hun krachten ten leste geme- ten zouden worden, lag in het Zuidelijk deel van dezen Oceaan. De tegenzet, waartoe Japan besloot, was de bezetting yan Indo-China, op grond van Hoe U den gasmeter moet aflezen. Aan de gasmeiers komen twee soorten tel- werkenvoor, n.l. springtelwerken (figuur I) en wijzerplaat-telwerken (figuur 2). Het aflezen van een springtelwerk Is'al zeer eenvoudig. Het aantal kubieke meters is direct in cijfers af te lezen. Onderdeelen van een kubieken meter, aangegeven door cijfers achter een komma of gepiaatsl in een achtergrond van andere kleur. worden verwaarloosd. Enkele meters met springtelwerk hebben naast de.cijferplaat, die de kubieke meters aanwljst. nog een literrad. Hieraan behoeft geen aandacht te worden geschonken. Het aflezen van een w i) te i p i aat-telwerk lijkt moeilijker, doch is vrij eenvoudig aan te leeren, wanneer men slechts de volgende aanwijzingen in acht neemt: gUB't 1|»»» 2 le. Let niet op het grootere literrad met kubieke decimeters of liters. Kijk slechts naar de (meestal 4) klelnere wijzerplaten. welke de kubieke meters aangeven. 2e. Bi] een gasmeter neett men afzonderlijke wijzerplaten (elk met £gn wljzer) welke van rechts naar links de eenheden', tientallen, honderdtallen en duizendtallen aanwijzen 3e. Bij een klok draaien beide wijzers In dezelfde richting, n.l.K bij een gas- meter draaien de wijzers van de opecnvol- gende wijzerplaten beurtelingsen 4e Evenals bij een ktok leze men. als de wijzer tusschen twee cijfers staat. steeds het laagste cijfer al. 5e. Als de wijzer tusschen 0 en 9 staat, leze men 9 af. Figvvr 1 Voorbeeld. Wil men nu het juiste aantal kubieke meters aflezen. dan begtnt tnen niet met de duizendtallen, doch met de eenheden aan de lechterkant. De wijzer van de een heden. loop! als een klokkenwljzer in de richting van de pijl. Hij staat even over het het getal 6 (men schrijft nu 6). Nu komen links daarvan de tientallen Hier rroet men oppassen, want de wijzer loopt in omge- keerde richting, dus tegenovergesteld aan een klokkenwljzer. De wijzer is over de 0 heen geioopen. dus de 0 (zie ten 4de) wordt links naast de 6 geschreven. Vervolgens komen de honderdtallen aan de beurl. De wijzer loopt hier weer in de richting van den klokkenwljzer, zooals bij de een heden en is in dit geval over de 9 heen geioopen. staat dus tusschen 0 en 9. De 9 moet dus links naast deO geschreven worden. (Zie ten 5de.) Tenslotte Komi het rad, dat de duizendtallen kubieke meters aanwljst, aan de beutt. De wijzer draait op dit rad weer tegen de (ichtlng van^ de klokkenwijzets in en staat in dit geval tusschen de 3 en de 4. Links van de 9 wordt nu het cijfer 3 gezet. (Zie ten 4de.) Beide metertelwerken op de afbeeldingen geven 3906 kubieke meters aan. Op Uw laatste kwitantie, die U altljd moet bewaren. vindt U den datum en den gasmeterstand genoteerd. Stel, dat de stand op 13 November 3892 was en 'U leest op 23 November 3906 af, dan hebt U in 10 dagen 14 kubieke meters verbruikt. Als U zoo doorgaat, zult U In een maand van 30 dagen dus 3x14 42 kubieke meters verbruiken. Wanneer U maximaal 40 kubieke meters per maand zoudt mogen gebruiken, zult U de volgedde dagen de noodige zulnigheid dienen le betrachteix een verdrag met de regeering van Vicby, waarbij nog eens weer bevestigd werd, dat de territoriale integriteit van Indo-China en de souvereiniteit aan Frankrijk over de Indo- Ohineesche unie zouden worden geeerbiedigd. Elke verschuiving in dit gedeelte van den Grooten Oceaan is echter van belang voor de positie van Nederl.-Indie. Niet alleen omdat het nu eenmaal in het gebied ligt, waar de belangentegenstelling van de twee groote rivalen, Japan en de Vereenigde Staten, bet scherpst is gesteld, zoodat elke beweging van den een ook den ander in actie brengt en den derde daartusschenin in gevaar. Het is niet alleen een geografische kwestie, waarin Nederl.-Indie met een zeker fatalisme de ge- volgen van zijn tigging tegemoet zou moeten zien. Er komen oeconomische belangen bij. Indien de Vereenigde Staten niet terstond tegen Japan ten oorlog willen trekken zij blijken dat ook inderd&ad niet te wilier. moeten zij met oeconomische maatregelen anbwoorden en doen dat dan ook. Zij hebben de Japansche saldi binnen hun bereik geblok- keerd," met de zekerheid dat de veel grootere Amerikaansche saldi in Japan hetzelfde lot zouden ondergaan. Zij wisten Japan veel ernstiger te zullen treffen door bet toedraaien van de petroleumkraan. Heelemaal d.cht dat zou welhaast zeker den oorlog beteekend hebben. Daarom blijft de kraan druppelen. Japan krijgt nog teveel, om meteen in den oorlog gedreven te worden, maar te wemig om er vrede mee te kunnen hebben. Het moet zijn oogen als het ware onwillekeurig richten naar het gebied, dat 66k petroleum produceert, naar Nederl.-Indie. Daarom is Nederl.-Indie ook meteen op zjjn qui vive. Nederl.-Indie kan niet slechts afwschten wat de gevolgen van zijn geografische ligging zijn en zich, door inwendige versterking, erop voorbereiden dezen gevolgen zoo goed mogelijk het hoofd te bieden, zijn oeconomi sche positie is van dien aard, dat het, afge- zien van zijn ligging, zijn lot in eigen handen moet nemen. Het moet, om het nu maar schematisch te zeggen, verklaren, wat het met zijn petroleum doet. Dit antwoord heeft Nederl.-Indie gegeven. Het heeft eenzljdig de petroleumovereen- komst met Japan, welke met zooveel moeite was tot stand gebracht, ongedaan gemaakt en heeft nog een aantal andere maatregelen genomen, die volgens de Amerikaansche ter- minologie .short of war" zijn. Ook Nederl.- Indie heeft de Japansche saldi geblokkeerd en schijnt van plan hetzelfde te doen met het tegoed van de Japanners in Nederl.-Indie. Het heeft zjjn uitvoer naar Japan en daarvan afhankelijke landen onder toezicht gesteld en den - invoer uit Japan gestaakt. Ook het scheepvaartverkeer op Japan is stilgelegd. Men kan zeggen, dat Nederl.-Indie op deze wijze zijn lot aan dat van de Ver. Staten verbonden heeft, zonder dat dit beteekent, dat ook het lot van de Vereenigde Staten aan flat van Nederl.-Indie is vastgehaakt. Dat schijnt ook het Bataviaasch Nieuwsblad ge- dacht te hebben, toen het, volgens een tele gram van Domei, in een hoofdartikel schreef, dat het kinderlijk was om op de hulp van Amerika of Engeland te rekenen, omdat Amerika alleen belangstelUng had voor de openbare meening, terwijl Groot-Brittannie de handen al vol genoeg had. Men kan zich voorstellen, dat het den Ver- eenigden Staten geenszins onwelgevallig zou zijn, dat Japan, toch al in China in beslag genomen, nu nog meer van zijn krachten aan Nederl.-Indie bond, zonder dat het het oogen- blik en het punt gunstig behoeft te achten voor de verdediging van zijn eigen belangen. Het is geenszins ondenkbaar. dat het voor de Vereenigde Staten allereerst een gelegenheid am tijd te winnen zou zijn. De regeering te Batavia bevindt zich dan ook in een zeker niet benijdenswaardige positie. Het laat zich zeer wel begrijpen, dat zij zich niet zoo maar in het door Japan ge- dachte systeem van oeconomische samen- werking voegen kan. Daarvoor zijn de ban- den, die Nederl.-Indie reeds in het verleden aan Japan bonden, te zwak gebleven. In 1939 nam Japan nog slechts 3 pet. van den uitvoer uit Nederl.-Indie af; ook in den in voer in Nederl.-Indie nam Japan met 18 pet. geen overheerschende plaats in. En al is het waar, dat de Europeesche markten op het oogenblik voor Nederl.-Indie onbereikbaar zijn, het hoeft dit afzetgebied nog geenszins verloren te achten. Integendeel. Men mag aannemen, dat na den oorlog een ware grondstoffenhonger van Europa naar Ne'derl.- Indie, zooals trouwens ook naar de andere grondstoffengebieden, zal uitgaan. Ook Das Reich constateerde verleden week, dat deze overweging Nederl.-itndie ervan moet weer- houden in te nauwe en te eenzijdige betrek- kingen tot de Groot-Oost-Aziatische oecono mische ruimte te treden. Tegeljjk echter gaf dit blad uiting aan de vrees, dat de betrekkelijk groote kapitaals- investeeringen in het Nederl.-Indische be- drijfsleven van invloed op de beslissingen zpu- den kunnen zijn. Dat nu zou wel zeer te be- treuren zijn. De Qeutsche Ailgemeine 21ei- tung schilderde dezer dagen den hachelijken toestand in het Zuiden van den Grooten Oceaan treffend, toen het sen artikel hier- over aldus eindigde: Japan en de Vereenigde Staten staan dus als handelsrivalen in de Zuidzee en in Zuid- Oost-Azie tegenover elkaar. Des te intensie- ver zij hun oorlogstoebereidselen treffen, deS te sterker moeten zij de economisehe reser- ven van Malakka, Nederl.-Indie en de Phi- lippijnen aanapreken en des te duidelijker wordt het hun bewust, hoe noodzakelijk dit gebted voor hen is. De paradijsachtige Zuidzee is een econo- WEEST ZUINIG MET GAS EN ELECTRICITEIT. Ook in hotels en restaurants. Weest zuinig met gas en electriciteit en bedenk, dat Uw bedrijf in groote moeilijkheden geraakt, indien het toe- gewezen rantsoen wordt overschreden. In hotels en restaurants moet geen licht branden wanneer het daglicht vol- doende is. Ongetwijfeld draagt een goede verfichting in hooge mate bij tot gezel- ligheid, maar in dezen tijd staan belang- rijkere dingen op het spel. Laat geen licht branden in gangen op trappen of in bedrijfsruimten, waar dit niet strikt noodig is en draai het licht uit, indien gij de bedrijfsruimte verlaat. Zet uw machines stop wanneer zij niet in gebruik zijn. Laat den motor niet doordraaien, want dit kost stroom en heeft geen enkel nut. Regel uw werkzaamheden in de lin- nenkamer zoo, dat gij alles achter elkaar af kunt doen. Stookt uw fornuis zoo voordeelig mogelijk. Laat uw gasbranders nazien door een vakman erw laat deze tevens den toevoer controleeren. Op deze wijze krijgt U het grootste rendement van uw gasverbruik. Wijst uw personeel op de absolute noodzakelijkheid van bezuiniging op gas en electriciteit. Laat het personeel be- seffen, dat men de bedrijfsleiding be- hulpzaam moet zijn bij het uitvoeren van deze besparingsmaatregelen. misch probleem geworden, dat naar een op- lossing dringt. Of deze met geweld of met vreedzame middelen tot stand gebracht kan worden, zal wel spoedig worden beslist. Waar de belangen zoo scherp tegenover elkander staan, kan men slechts hopen, dat Nederl.-Indie het eigen belang niet minder scherp onder oogen ziet, De regeering te Batavia zal alles moeten doen om te voor- kamen, dat zij in een oorlog loopt, welke eigenlijk tusschen Japan en de Vereenigde Staten zou moeten worden gevoerd. Wan neer Nederl.-Indie het gevaar van overheer- schenden Japanschen invloed op zijn econo- misch leven, die dan ook politieke invloed zou worden, tracht af te wenden, dan moge het zich ervoor hoeden, dat het anderzijds tegen over de Ver. Staten zijn zelfstandigheid ver- liest. Gedachtig aan de taak, welke het na den oorlog in de wereld, en ten aanzien van Europa in het brjzonder, wacht. IT A LI A AN SCH WEERMACHTBERICHT. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakte Donderdag bekend; In Noord-Afrika aan het front van Tobroek werden vijandelijke afdeelingen, die door pantserwagens gesteund werden, op de vlucht gedreven. Duitsche artillerie heeft de inrichtingen en verdedigingsstellingen van Tobroek beschoten. In het verloop van den in het weermachtsbericht van Woensdag ge- melden aanval op Bengazi heeft onze bom- afweer een Engelsch vliegtuig neergeschoten. Het toestel viel in zee. Vliegtuigen van de spil heblben voor de kust van Cyrenaica een tankboot tot zinken gebracht en een ander schip zwaar beschadigd. In Oost-Afrika hebben zwarthemden en' fonmaties inlanders dappere uitvallen en aan- vallen ondernomen, waarbij het hun gelukte in vijandelijke stellingen binnen te dringen. De vijand bood verzet, doch werd overal op de vlucht gedreven. Hij leed verliezen aan menschen en materiaal. De laatste dagen hebben eenige aanvallen plaats gehad op de woonwijken van Gondar. Er vallen geen slachtoffers te betreuren. Engelsche Vliegtuigen hebben Woensdag- middag Cagliari aangevallen. Onze bodem- afweer en onze jachtvliegtuigen hebben de vijandelijke actie terstond afgeslagen. Br valt slechts een slachtoffer te betreuren. DUITSCHE LUCHTAANVAL OP EEN SOVJET-VLIEGVELD. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 30 Juli onder escorte van torpedovliegtu.igen achter de Sovjet-linies ten Oosten van Smo lensk een vliegveld aangevallen, waarop hon- derden zware Martin-bommenwerpers, jacht vliegtuigen en transportvliegtuigen van het type Maxim Gorki stonden. De Duitsche vliegtuigen wierpen hun bom men midden op deze lange rij vliegtuigen, een chaos van verpletterde Sovjet-vliegtui- gen, brandende hangars en diepe bomkraters achterlatend. De hevige aanvallen van de Duitsche lueht- macht op Sowjet-colonnes, veldstellingen en verdedigingsinstallaties werden ook op 30 Juli met groot succes aan het geheele Ooste- lijke front voortgezet. Zoo werden in het ge bied ten zuiden van Kiew gemotoriseerde colonnes der Sowjets en sterke troepenforma- ties alsmede de Sowjet-ravitailleering met succes met bommen foestookt. Spoorweg- installaties en talrijke vrachtauto's werden vemietigd. Duitsche Messerschmitt-torpedo-vliegtuigen, die op 30 Juli Sowjet-transportcolonnes in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front met succes gehombardeerd hudden, onttnoet- ten op den terugweg een sterke formatie Sowjet-jachtvliegtuigen. De Sowjet-jagers kwamen in een kaarsrechte aanvalslinie aan- gevlogen, toen hen ook reeds de salvi van de Duitsche boordwapens tegemoet vlogen. De Sowjetformatie stoof uit elkaar om vervol gens zijdelings de Messerschmitt-Vliegtuigen te naderen. De Rata jachtvliegtuigen hadden echter geen rekening gehouden met de wend- baarheid der Duitsche vliegtuigen, die iedere manoeuvre op het juiste oogenblik afsloegen en met de boordkanonnen op de Sowjets scboten. Nadat reeds vijf Sowjetvliegtuigen brandend omlaag waren gestort, greep de Sowjet luehtdoelartillerie in de luchtgevech- ten in en schoot zonder rekening te houden met de eigen jagers tusschen de vechtende vliegtuigen. Doch de wolkjes van de grana tin lagen zoo ver weg, dat de Duitsche tor- pedo-vliegtuigen hun jacht op de Rata-toe- stellen konlden blijven voortzetten en nog zes vliegtuigen wisten neer te schieten. DE OMSINGELING VAN SOWJET- TROEPEN IN DEN NOORDELIJKEN SECTOR VOLTOOID. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duitsche troepen hebben op 30 Juli in den Noordelijken sector van het front de om singeling van de Sowjetdivisies voltooid. Deelen van zeven sterk gedecimeerde Sowjetdivisies werden vemietigd. Doizenden gevangenen werden gemaakt en op de ver- nietigde SOwjettroepen werden 50 stukken geschut, 23 pantserjagers, twee stukken luchtdoelgeschut en 68 machinegeweren buit- geonaakt. Voorts werden 78 vrachtauto's, verscheidene pantserwagens, zeven luchtdoel- batterijen, de daarbij behoorende munitie en ander oorlogstuig vemietigd of buitgemaakt. Bij de geVangenneming van de bolsjewisten vielen duizenden geweren in Duitsche handen. Naar in Berlijnsche politieke kringen ver- luidt blijkt uit de jongste in de rijkshoofd- stad ontvangen, beriohten over den strijd in het Oosten, dat de Duitsche aanvullende colonnes reeds ver ten Oosten van Smolensk op den weg naar Moskou opereeren. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Dins- dag de omsingelde Sovjet-troepen in het ge bied ten Zuid-Oosten van Smolensk getoom- bardeerd. Hierbij werden verscheidene Sov- jet pantserwagens, zeven batterrjen en 3 stukken geschut buiten gevecht gesteld en 260 vrachtauto's vemietigd. Onder de Sovjet manschappen ontstonden bloedige verliezen. Ook de vernietiging van de omsingelde Sovjet formaties ten Noordoosten van Smo lensk blijft vorderen. Op een plaats verloren de bolsjewiki 78, op een andere plek 60 tanks, waaronder 18 van de zwaarste. In twee dagen bedroegen de verliezen der bolsjewiki in een slechts kleinen sector van dit front 230 gepantserde vrachtauto's, d.w.z. meer dan de uitrusting van een Sovjet pantserdivisie en meer dan de helft der maandelijksche pro- ductie van de Sovjet tankindustrie, toen deze nog stelselmatig en op voile kracht kon wer- ken. Alle uitvalspogingen uit deze omsinge ling waartoe door de politieke oommissaris- sen bevel wordt gegeven, bezwijken onder de bloedigste verliezen voor de bolsjewiki. Elen Duitsche colonne die in het gebied Oostelijk van Smolensk munitie en brandstof wilde brengen aan oprukkende pantserstrrjd- krachten, had op 29 Juli een ontmoeting met verstrooide troepen der Sovjets, die in stuk ken bosch langs den weg lagen. In een held- haftigen strijd wisten de Duitsche soldaten alle aanvallen der bolsjewisten te keeren. De meegebracbte pantserjagers brachten zij in stelling en vuurden hun granaten af op de aanrollende pantserwagens, waardoor de dikke stalen wanden stukgescheurd werden en de gepantserde kolossen binnen kortert tijd vemietigd waren. Daarop namen de Duitsche soldaten den strijd op met de Sov jet infanterie. Met machinegeweren werden de aanstonmende gelederen der Sovjets neer- gemaaid, waarna de Duitsche colonne haar weg vervolgde en haar waardevolle viracht naar de pantserstrij^krachten bracht, die nog dienzelfden avond den geheelen sector vart bolsjewisten zuiverden. TWEE SOVJErr-DTVTSIES BIJ HET PEIPTJ SMEER VERMEMGD. In het gebiedten Westen van het Peipus- meer werden op 27 en 28 juli twee Sovjet divisies ingesloten en in de pan gehakt. Door een Snellen opmarsch uit het gebied van Per- nau Fellin naar den NoordWestelijken oever van het PeipUsmeer werd den beiden Sovjet divisies de aftocht onmogelijk gemaakt. In felle gevechten van man tegen man met handgranaten en machinepistolen werden talrijke (bosjewistische nesten van verzet ver- nietigd en werden divisies in een steeds nau- wer gebied tezamen gedrongen. Door voort- durend verder door te dringen in het groote boschgebied werden afzonderlijke Sovjet af deelingen van haar divisies afgesneden en vemietigd. Ondanks hun hopelooze positie werden de Sovjet infanteristen door de politieke com- missarissen steeds weer in breede golven tegen de Duitsdhe stellingen opgestuwd. Al deze uitvalspogingen stortten ineen in het Duitsche vuur onder bloedige bolsjewistische verliezen. De beide diVisies werden in den loop van den strijd volkomen vemietigd. EIGEN TAAK DER WIJSBEGEERTE. In een vraaggesprek met een redacteur van de V.P.B., naar aanleiding van zijn be- noeming tot bijzonder hoogleeraar in de nieu- were wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, heeft prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, een uiteenzet- ting gegeven over wijsbegeerte en politiek. Vraag: Welk verband bestaat er naar Uw meening tusschen philosofie en politiek?

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1