PUROL Q V W TTtijriliwzdtfay Predikbeurten Prijsbeheersching. Vdccmtie buiten OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DEjPRIJZEN Vastgestelde maximumprijzen. HAZELNOTEN TERNEUZEN, 28 JULI 1941. LA AD- EN LOSOAGEN EN OVERLIGGELD. Moe-Loom-Luste/oos AXEL. -\oooslO-60.TUBEMCr Neem dan Parol mee tegen zonnebrand, doorzitten en bfaren blijken en het zou in ieder geval te be- treuren zijn, wanneer dit bezwaar steekhou- dena bleek ie zijn en men op grond hiervan meende, zich zelfs van kennisneming van de feiten te moeten onthouden. Men zal ons misschien ook voorhouden, dat geen Neder- lander zich thans vrij kan maken van gevoels- momenten. Dat kan juist zijn. Wy handelen gelukkig, niet alien op grond van redelijke argumenten en ieder heeft zijn gevoelsover- wegingen, die hem, haast instinctief. een be- paaide richting wijzen. Daarom kan het zijn nut hebbsn, ten siotte nog een oogenblik juist bij de gevoelsmomen- ten, die velen er nog van weerhouden zich uit hun starre enetie los te werken, stil te staan. Bedrieg ik my niet, dan gaat het hier in de allereerste plaats om het gevoel van vrijheid, welks ontbreken velen verhindert hun richting te bepalen en hen veroordeelt tot afwachten. Zij, die zich op dit standpunt stellen, vergeten een ding: dat zij zichzelf juist voor het afwachten het voomaamste element der vrijheid, de keuze, op den duur ontnemen. Want, als de beslissing eenmaal gevallen is, blijft er uiteraard slechts een mogelijk- heid open en het lykt mij my meer dan dubieus, of men zich dan vrijer zal gevoelen dan nu. Wat hebben wy onder deze vrijheid te ver- staan Toch zeker niet, dat wij geheel onaf- hankelijk van elken invloed van buiten in staat zijn te handelen, zooals wij zelf per- soonlijk, Willen. Wie daamaar streeft tast niet alleen de grondslagen der menschelijke samenleving aan, maar kan ook slechts aan het bereiken of zelfs benaderen van zijn ideaal te gronde gaan in de pracht van zijn isolement. Want de mensch kan nu eenmaal niet leven en gelukkig zijn zonder binding en verplichting. Iedere poging daartoe is een aanloop tot zelfvemietiging en een aanslag op de maatschappij. De vrijheid is dan ook niets absoluuts en bestaat slechts in het gevoel vrij te zijn in zijn handelingen en het gevoel zijn beslissin- gen te treffen in overeertstemming met den grondslag van zijn wezen en zijn redelyk in- zicht. En, al maak ik mij sterk, dat er onder u nauwelijks iemahd is, die niet in de jaren, welke achter ons liggen, dikwijts heeft ge- handeld en beslist; anders, dan hij zelf ge- wild zou hebben, onder dwang van buiten dus. ,,Maar nu is het anders", zal men mij tegenwerpen, „ons land is bezet gebied en wij kunnen niet meer doen en laten, wat wij wil len". Inderdaad, wij leven in bezet gebied en ik geloof, dat ik de inhoud van dit feit beter begrijp, dan velen, die zich verkneu- kelen over een ,,proteststaking" een doorge- sneden kabel of andere lichtzinnige dom- heden, waarvoor maar al te vaak menschen moeten boeten, die er part noch deel aan hebben. Inderdaad, het is nog steeds oorlog de oorlog heeft zijn eigen recht, het recht van de macht, zooals ieder, die het kleinste geschiedenisboekje nog eens wil herlezen, kan weten, en ook niet behoorde te vergeten. Wij moeten ons daarin schikken en de ons opge- legde beperkingen dragen, wel wetend en be- seffend, dat het nog heel anders zou kunnen zijn. Deze bezetting is niet een los opzichzelf staand feit, zelfs niet alleen maar een klein onderdeel van een militaire noodzakelykheid, maar is, en dat wordt nogal eens over het hoofd gezien, een symbool, een kenteeken voor ons het meest in het oog springende van een geweldige verschuiving in de machts- verhoudingen. Deze verschuiving is het blij- veride resultaat van den oorlog en wrj kun nen daarmede niet vroeg genoeg rekening houden. Het is zelfs het eenige feit, waarmede wij rekening moeten houden, want er is voor ons geen altematief. Wie nog gelooft, in verlan- gen naar een vage hoop verwerkelijking, dat Engeland met of zonder Rusland, desnoods met of zonder Amerika dezen oorlog militair zou kunnen winnen, dien zou ik willen vra- gen voor zichzelf deze hoop eens nader te preciseeren. Ik zie daartoe geen kans. En een ding weet ik zeker: nooit zal het Duitsche volk zich weer in het Engelsche gareel laten spannen of dwingen. Een militaire overwin- ning van Engeland beteekent niet een nieuwe orde, welke dan ook, maar de volmaakte chaos en de bosjewiseering en den ondergang van Europa. Zoo gezien bestaat er voor ons geen altematief. Wij mogen voor ons volk en in ruimeren zin voor Europa de chaos niet wenschen, wy moeten ons thans reeds indenken in- en aanpassen aan een nieuw Europa en wy zijn tegenover ons volk ver- plicht daaraan mede te werken. Dat betee kent voor ons alien nieuwe bindingen en tot nu toe ongekende verplichtingen. In den diepste grond ligt de bestaansreden van dit ons genootscbap in de noodzakelijkheid ons vertrouwd te maken met onze nieuwe bin dingen en zoo en niet anders onze innerlijke vrijheid te heroveren. Want hebben wij een maal het inzicht in onze nieuwe plichten ge- wonnen, dan moeten wij deze als vrije men- sche op ons nemen en uit vryen wil vervullen. Geen macht buiten ons beschikt over ons lot als volk. Het Nederlandsche volk heeft zijn eigen lot in handen. Blijft onze taal Nederlandsch, onze kunst Nederlandsch van gezicht, onze aard Nederlandsch, blijft de wijze en hoedanigheid van ons werk Neder landsch, dan blijven wij Nederlanders. Dat zal echter niet door woorden, maar door daden geschieden, dat zal niet in defensieve afsluiting, maar slechts in open, strijdvaar- dige samenwerking zoo kunnen zijn. Wil men hier spreken van „het Rijk", het groot-ger- maansche rijk, mij is het goed, al moet ik dan bij voorbaat waarschuwen tegen de mis- vatting, dat ,,het Rijk" en imperium van tastbaren aard zal zijn, naar trant van het Romeinsche of het Engelsche imperium. Het rijk, das Reich, moet men veeleer zien en ondergaan als een bindende, verplichtende idee, een onverbrekelijke lotsverbondenheid van alien, die deze gedachte als lets groots en onaantastbaars in zich dragen en b^hoe- den. Wil men liever spreken van een ger- maanschen statenbond, mij is het ook goed, al gevoel ik mij dan verplicht er op te wijzen, dat de voile nadruk op de verbondenhgid dient te vallen. In dat groote geheel is plaats voor ons volk, als zelfstandig volk. Zijn staatkundigen vorm kan dit volk zich op den duur slechts zelf scheppen. Zoo ligt onze innerlijke en onze uiterlijke vrijheid in onze eigen hand. Het Duitsche volk is ons voorgegaan, het is vernieuwd her- rezen en heeft de teekenen des tijds voor ons verstaan. Aan den wand van de kamer, haast angstvallig en schijnbaar door de wereldge- schiedenis waarin wij leefden, heeft de oor log ten laatste toch een harde waarschuwing met vurige letters geschreven. Laat deze les niet ongelezen wegdoven. Rede van den heer H. C. van Maasdijk. Hierna werd het woord gevoerd door den heer H. C. van Maasdijk. Hy begon met op het feit te wijzen, dat de organisatie-com- missie zich nog midden in haar werkzaam- heden bevindt. Een uiteenzetting omtrent enkele principieele punten was volgens spre- ker echter wel gewenscht. De gildenorganisatie in de middeleeuwen was niet voor alle tyden bruikbaar. Een grootere vrijheid werd noodzakelijk. Door wetgeving en vooral ook door overeenkomsten tusschen belanghebbenden werden regelingen gemaakt. In enkele landen werd een revo- lutionaire weg gevolgd. In Italie heeft men na de revolutie langzaam de organisatie op- gebouwd. Deze is thans nog niet geheel ge- reed. Werkgevers en werknemers worden vertegenwoordigd in corporaties. In Spanje en Portugal heeft men een overeenkomstig systeem. Men heeft in deze landen het be drijfsleven op verticale wijze ingedeeld. Over het algemeen is het lidmaatschap niet ver plicht. In Nederland zag men in de laatste jaren naast steeds meer ingrijpen van de overheid ook het groepsgewijze optreden van belang hebbenden. Spreker wees op de grondwets- wijziging van 1938, waardoor lichamen voor beroeps- en bedrijfsleven werden mogelijk ge maakt en op de bedrijfsradenwet, waardoor bedrijfsraden, samengesteld uit vertegen- woordigers van werkgevers en werknemers, konden worden gevormd. Ook bij de wet op het verbindend verklaren van ondernemers- overeenkomsten ging men uit van het bestaan van groepen. Spreker ging hiema over tot de behandeling van de nieuwe verordeningen over de organisatie van het bedrijfsleven. De organisatie-commissie, die werd ingeteld om' de organisatie op te bouwen, moest zeer snel werken en zij heeft ook zeer snel gewerkt. De organisatie in Nederland moet natuur- lijk nauw aansluiten aan de Duitsche organi satie, maar toch zal op vele gebieden een af- wijkende regeling- moeten worden gemaakt o.a. op het gebied van den handel waar, ten gevolge van Nederlands bijzondere geogra- fische ligging en overzeesch bezit, de toe- stariden anders zijn dan bij onze buren. Een van de voomaamste bepalingen is wel het feit, dat de organisaties zelfstandige licha men zullen worden en hij wees op de verkla- ring van de Duitsche regeering van Maart 1933, waarin deze zeide, dat zij geen van staatswege georganiseerde economische bu- rocratie wenschte, maar integendeel het pri vate initiatief wenschte te bevorderen. In tegenstelling met de Latijnsche landen worden alleen ondernemers lid van de orga nisatie. Een andere tegenstelling is het feit, dat men een horizontale indeeling heeft gevolgd. Deze horizontale indeeling sluit echter geens- zins de voordeelen van een verticale organi satie uit, daar men door het leggen van dwarsverbindingen ook de verticale belangen kan behartigen. Een moeilijkheid doet zich vaak voor bij de vraag naar de grenzen van de organisatie, bijv. de grens tusschen industrie en ambacht. De taak van de organisatie-commissie is niet, zooals men vaak meent, het zelf orde- nen, maar zij schept slechts de organisaties, die eventueel een ordenende functie kunnen vervullen. Niet de geheele staatstaak zal door de or ganisaties kunnen worden overgenomen. Voor bepaalde algemeene werkzaamheden zullen zeker nog rijksbureaux moeten worden gehandhaafd. Evenmin zullen ook alle organisaties uit het bedrijfsleven moeten verdwijnen, waarbij men brjv. denken moet aan sommige kartels, die naast de groepen zullen blijven bestaan. Spr. schilderde daama den internen opbouw van de organisaties. Spreker wees tenslotte op het versohil tus schen den nieuwen voorzitter en de voorzit- ters van de vroegere vereenigingen. De voorzitter moet zijn groepsbelang be hartigen met inachtneming van het alge meene belang. Hierop wijst ook de wijze van benoeming, welke van bovenaf geschiedt. De voorzitter is bevoegd aan de leden aanwij- zing te geven. De voorzitter heeft dus een groote macht. Hier moet echter tegenover staan een voortdurend voeling houden met de leden van de organisatie, er mag geen sprake zijn van een van bovenaf dicteeren. Rede van commissaris-ganeiaal dr. Fisohbook. Hierna heeft de commissaris-generaal, minister dr. Eischbock, een korte rede gehou- den. Hij gaf uiting aan zijn tevredehheid over het feit, dat het programma van de nieuwe vereeniging, behalve in algemeen principieel werk, ook voorziet in commisso- riale besprekingen, aldus lezen we in de Deut sche Ztg. Het is zeer nuttig, dat, nu Neder land en het Nederlandsche bedrijfsleven voor moeilijke problemen staan, de oeconomische vraagstukken nader te bespreken en alle daarmee samenhangende problemen nauwge- zet te doordenken. Mijn bureau, aldus spre ker, interesseert zich ten zeerste voor het resultaat van degelrjke ondezoekingen en hij ziet derhalve deze resultaten tegemoet. Hij legde in het bijzonder den nadruk op zijn belangstelling voor de commissie ter be- studeering van de deelneming van Neder land aan de herbouw van Europa. Dr. Fisch- bock gaf in dit verband eenige practische aanwijzingen voor de praktijk en wees o.a. ook op de vraagstukken betreffende het Oos- ten, waar ook Nederland een taak heeft. Prof, van Loon beantwoordde de sprekers. De heer van Loon is overtuigd, dat in het ge- nootschap een behoefte wordt gevoeld, actief mede te werken aan den wederopbouw van Europa. De strijd tegen het bolsjewisme staat daarbij op.den voorgrond. De bijeenkomst werd vervolgens onder- broken teneinde in een pauze onderling van gedachten te wisselen en met andere deel- neimers kennis te maken. Hierna vereenigden zich de aanwezigen voor een gemeenschappelijken maaltijd. Tijdens het diner maakte prof. dr. Snijder het feit bekend, dat dr. H. Krekel dezer dagen zal worden benoemd tot professor in de philosofie der geschiedenis aan de universi- teit te Leiden. Spreker memoreerde in dit verband het vele werk dat dr. Krekel gedu- rende de afgeloopen jaren heeft verricht ten behoeve van de Nederlandsche voorlichting aangaande de huitenlandsche politieke stroo- mingen. Tal van menschen zagen steeds weer opnieuw verlangend uit naar het wekelijk- sche buitenlandsche overzicht van den heer Krekel, dat steeds uitmuntte door bijzondere helderheid. Iedereen was steeds onmiddellijk na het lezen op de hoogte van de feiten. Bericht No. 17. De volgende prijzen voor hazelnoten en walnoten mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden gebracht: ronde Italiaansche hazelnoten 0,27^6 per 250 gram lange Napelsche 0,29 250 WALNOTEN Vesuviuswalnoten 0,34 per 250 gram Sorrento walnoten 0,36 250 HET VRAQEN VAN HOOOERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPOAVE EN QEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. DIPLOMA VAKBEKWAAMJHEID VOOR HET SOHILDERSBEDRIJF. De examens tot verkrijging van bovenge- noemd diploma, af te nemen namens de ,,Exa- men-corporaties voor het huisschilders-am- bacht tot toepassing van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937", zullen dit jaar in de week van 28 dezer tot en met 2 Augustus worden gehouden en wel te Groningen, Haarlem, Tilburg en Utrecht. De in 1940 getroffen regeling, op een bepaalden dag de examens voor belangstellenden toegankelijk te stellen, bracht te veel storing en was niet in het be lang van een goed verloop van het examen. Er is daarom besloten. Maandag 4 Aug. 1941 tusschen 10 en 3 uur in de examenlokaliteiten een tentoonstelling van de verschillende werkstukken te houden tegen een matige entree. De a.s. camdidaten zoowel als de ge- vestigde patroons hebben dan volop gelegen- heid te beoordeelen, wat van de examinandi is verlangd en wat dezen hebben gepres- teerd. TANDHEELKUNDIGE HULP AAN WERKLOOZEN. Een aanzienlijk aantal arbeiders is door den slechten toestand van hun gebit ongeschikt verklaard tot het verrichten van arbeid in het buitenland. Tengevolge hiervan zijn vele werkloozen, die overigens in aanmerking zouden zijn ge- komen om aldaar geplaatst te worden, aan- gewezen op ondersteuning van overheids- wege. Verschillende gemeentebesturen hebben aan deze aangelegenheid reeds aandacht ge- schonken en hebben maatregelen getroffen door hun medewerking te verleenen tot het verstrekken van kunstgebitten. Ten eind de kosten zoo laag mogelijk te houden, wordt hierover thans door het depar- tement van sociale zaken met verschillende instanties overleg gepleegd. De waarnemende secretaris-generaal van sociale zaken heeft inmiddels de gemeente besturen verzocht met de tandheelkundige hulp niet te wachten, totdat deze regeling is tot stand gekomen, doch zoo spoedig mogelijk voor hen, die door een aan de gewestelijke arbeidsbureaux verbonden arts daartoe wor den aangewezen, de in de gemeente bestaan- de voorziening voort te zetten, zoo noodig uit te breiden, of zoo te dezen aanzien nog geen regeling bestaat, een voorloopige voorziening te treffen. NIEUWE VRAOHTTARIEVEN IN DE RIJNSOHEEPVAART. Er is een commissie gevormd, welke de vrachttarieven voor de scheepvaart op den Rijn zal vaststellen, meldt de Deutsche Zeitung in den N. Leden van deze commis sie zijn: directeur Hartwig van de Rhenus, Transportgesellschaft G.m.b.H. te Mannheim, directeur Hoyer van de Rhenania Schiffarts- und Speditiongesellschaft te Mannheim, dr. Walter C. G. Maier te Mannheim, kommer- zienrat Presser van de firma Presser Co. G.m.b.H. te Frankfort a'.d. Main en directeur Bader van de. Lloyd Schiffahrt und Spedition G.m.b.H. te Mannheim. De nieuwe tarieven gelden van alle Rijn- havens van Straatsburg en Kehl tot en met Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen. iiniiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiii POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- gowezen de Kasvereeniglng N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. UffllNliMIIMHIIIIIIIIIIHIIIIHIilllM MUZIEKSGTHOOL VOOR TERNEUZEN EN OMSTREKEN. De uitslag van de op 25 en 26 Juli gehou den bevorderingsexamens is als volgt: Voor pianovan het lste naar het 2de leer- jaar: Henk Hofstee, Jeannette Hofstee, met lof, Ria Scheele, Jaap Stelling, Menno Vink; van het 2de naar het 3de leerjaar: Heleentje Cohen Stuart; van het 3de naar het 4de leer jaar: Anneke Stelling, met lof; van het 5de naar het 6de leerjaar: Edith Lootens te Axel, Suzanna de Zeeuw, Francina de Zeeuw. Voor orgel: van het 4de naar het 5de leer jaar: Piet Scheele. Voor theorie en notenleer: van het lste naar het 2de leerjaar: Neeltje D^kker, Liesje van Es, met lof, Adrie van Grembergen, Janny Mazure, Rachel Mazure, Jozef van Sneppen, Menno Vink, met lof; van het 2de naar het 3de leerjaar: Corry van Akkeren, Jaantje van Akkeren, Adrie de Feijter, Henk Hofstee, Jeannette Hofstee, met lof, Mimy Jurrij, Ria Scheele, met lof, Jaap Stelling; van het 3de naar het 4de leerjaar: Heleentje Cohen Stuart, Corry Harms, Dora Verbrugge; van het 4de naar het 5de leerjaar: Anneke Stel ling, met lof, Aime Vermast; voor het eind- diploma: Edith Lootens te Axel en Piet Scheele, beiden met lof. EXAMEN HANDELSKENMS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Handelskennis L.O., de heer L. Geschiere, alhier. ARTE HANDENARBEID (SLOIJD). Te 's-Graveitfiage slaagde voor de akte handenarbeid (sloijd) mej. J. P. W. Oggel, onderwijzeres aan de chr. school te Axel. EINDEXXMEN M.T.S. BOUWKUNDE. De heer E. C. Oggel J.Mzn. te Axel slaag de te Rotterdam voor het eindexamen M.T.S. bouwkunde. HODFDACTE-EXAMEN. Voor de hoofdacte (geheele acte) is te Rotterdam gfeslaagd de heer C. E. Janssen te Hulst. BEVORDERD TOT ARTS. Aan de Hoogeschool te Leiden is bevorderd tot arts mej. J. L. P. Klaaysen te Aarden- burg. EXAMEN COUPEUSE. Voor het examen coupeuse slaagde te Utrecht met lof mej. A. Roest te Breskens. WATERSCHAP „HET VRIJE VAN SLUIS". Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot concierge bij het waterschap ,,Het Vrije van Sluis" te Oostburg, L. C. van der Weel te Oost- en West-Souburg DE SMOKKELARIJ. In de laatste weken zijn naby de Oost Zeeuwsch-Vlaamsche grens vier personen aangeschoten, die op ongeoorloofde wijze de grens traohtten te overschrijden voor smok- kelarij. Twee van deze personen, die resp. in de gemeenten Clinge en St. Jansteen de grens overkwamen, werden volgens het Dbld. v. N.-B. en Z. doodelijk getroffen. ZEEUWSCHE PROBLEMEN VAN DEZEN TIJD. De wnd. commissaris der provincie ver zocht het artikel over de Zeeuwsche proble men van dezen tijd in ons nummer van Vry- dag j.l. nog op een enkel punt te verdui- delijken. Bij de grenswijziging van Hulst zijn betrok- ken de gemeenten Clinge, Graauw, Honte- nisse, Vogelwaarde en St. Jansteen. Komt er een groote landelijke gemeente, dan zal dit zijn Graauw met de groote polders van Clinge, St. Jansteen zal eventueel niet scha- deloos worden gesteld met Vogelwaarde, maar met Koewacht. Door Koewacht en een gedeelte van Clinge bij St. Jansteen te voe- gen zou het vlasindustrie-gebied tot een ge meente behooren. NEDERL. VERBOND VAN CHR. JONGE VROUWEN- EN MEISJES- VEREENIGINGEN. De afdeeling Zeeland van het Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrouwen- en, Meisjesvereeni- gingen kwam, meldt de Pr. Z. Crt., Woensdag in de Groote Kerk te Goes bijeen. Mevr. KorevaariStolk opende den middag met de gebruikelijke liturgie van het verbond en sprak daama een openingswoord, waarin zij haar voldoening uitte over het feit, dat deze toogdag kon worden gehouden. Mevr. ValetonHoogerzeil sprak nu een weidingswoord over „Niet vertragen", waar in zij er op wees, dat velen in dezen tijd den moed missen om te leven. Men moet echter luisteren naar God, die ons Zijn liefde gaf om die weer aan anderen door te geven. Dat is een taak en een roeping. Men moet het motto van het Verbond: ,,Laat Uw lendenen om- gord zijn en Uw lampen brandende", meer omzetten in daden. Nadat gezamenlijk gezongen was volgde nu een pauze, die men door ging brengen in een kersenboomgaard aan den Kloetingschen weg. Bij de opening van het tweede deel der by- eenkomst verwelkomde de presidente in het bijzonder mevr. BakkerJonker, van Melis- kerke, de vice-presidente van het Verbond. Onder leiding van den heer Adr. Kouse- maker vond daama een zangoefening plaats, die zeer in den smaak viel. Nadat mevr. KorevaarStolk nu woorden van dank gesproken had tot de kerkvoogdij voor het afstaan van het kerkgebouw, tot de organisten en alien die aan dezen dag mede- werkten, sprak mevr. BakkerJonker een slotwoord. Spr. zeide, dat men een goeden dag te Goes had, het bondsbesef is onder de leden versterkt en ook de herinnering aan dezen dag zal ons sterken. Wij kregen dezen dag oog voor onze mogelijkheden, aldus spr., en zoo wordt ons gedenken danken. Gods liefde en troost geeft ons telkens nieuwen zegen. Spr. besloot met het lezen van psalm 98. Met dankgebed en het zingen van lied 154 werd deze welgeslaagde dag beeindigd. De Staatscourant van Dinsdag bevat een besluit van den Secretaris-Generaal van Waterstaat, houdende een wijziging van art. 1 van het K.B. van 3 Januari 1898. Hierin wordt bepaald: Het aantal laad-, zoowel als het aantal los- dagen bedraagt voor: schepen en vaartuigen met inhoud kleiner dan 125 m.3 1; schepen en vaartuigen 125 tot 300 m3 2; met inhoud van schepen en vaartuigen 300 tot 500 m3 3; met inhoud van schepen en vaartuigen 500 tot 750 m3 4; met inhoud van schepen en vaartuigen 750 tot 1000 m3 5; met inhoud van schepen en vaartuigen 1000 tot 1450 m.3 6; met inhoud van schepen en vaartuigen 1450 tot 2000 m3 7; met inhoud van schepen en vaartuigen met inhoud van 2000 tot 2600 m3 8; schepen en vaartuigen met inhoud ooven 2600 m3 9. Als laad-, los- of ligdag geldt de arbeids- dag, zooals deze ter plaatse gebruikelijk is. Indien met het laden of lossen van een schip of vaartuig wordt begonnen of daarmede wordt voortgegaan nadat de ter plaatse ge bruikelijke arbeidsdag is beeindigd, wordt het tijdvak na afloop van den arbeidsdag als vorenbedoeld als een afzonderlijke laad-, los- of ligdag aangemerkt. De laad- of losdagen moeten vallen binnen een gelijk aantal achter- eenvolgende werkdagen. Indien het laden of lossen van een schip of vaartuig geschiedt op een Zondag of algemeen erkenden Ohriste- lijken feestdag tusschen 6 uur des voormid- dags en 10 uur des namiddags, wordt die dag mede als werkdag aangemerkt. Elke aan- gevangen laad-, los- of ligdag wordt voor een geheelen dag berekend. De secretaris-generaal van Waterstaat stelt in overleg met den gemachtigde voor de prrjzen de regelen ten aanzien van de hoogte van het overliggeld vast. Van het bovenstaande mag niet bij over- eenkomst worden afgeweken, tenzij de afwij- kirg- door den secretaris-generaal of door dezen aan te wijzen instantie wordt goed- gekeurd. werken stimuleerend en opwekkend. Tot het tijdstip, waarop de uitvoerings- voorschriften in werking treden, zal de thans geldende regeling ten aanzien van de hoogte van het overliggeld van kracht blijven. Het besluit is in werking getreden 25 Juli 1941. Gemeenteraad, In de Donderdag a.s., des namiddags 2 uur te houden openbare vergadering van den ge meenteraad komen de volgende punten in be handeling 1. Beeediging van den heer J. Fanoy als lid van den raad. 2. Benoeming van een wethouder in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer F. Dieleman. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken. 5. Voorstel tot het opnieuw vaststellen van de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de be- zoldiging van de veldwachters der ge meente Axel. 6. Voorstel tot wijziging van de alge meene politieverordening. 7. Voorstel tot verhooging van het uur- loon voor losse arbeiders in dienst der gemeente. 8. Voorstel naar aanleiding van een inge komen verzoek om tegemoetkoming ingevolge art. 13 der lager onderwijs- wet 1920. 9. Vaststelling van oninbare posten. DONDERDAG 31 JULI 1941. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 2.30 u. en 7 u., Ds. Lamain, van Rotterdam. PRIJSOVERTREDINGEN BINNEN TWEE MAANDEN. Begin Mei jl. werd door de marechaussee in het grensdorp Zundert de winkelier B. ge- verbaliseerd wegens.het verkoopen van busjes gecondenseerde taptemelk voor 55 cent per stuk. De normale detailprijs van deze blikjes bedraagt niet meer dan 37% cent. Bij het berekenen van den veel te hoogen verkoop- prijs was de winkelier uitgegaan van een ontoelaatbaren inkoopsprijs van 40 cent per blikje. Reeds eerder was B. in conflict gekomen met de prijsvoorschriften en werd daarvoor veroordeeld tot een boete van 1000,Nu hij blijkbaar toch nog niet voldoende leergeld had betaald, werd B. by deze tweede over- treding binnen twee maanden wegens over- treding van de Prijzenbesehikking 1940 no. 1 door den Inspecteur voor de Prijsbeheer sching te 's-Hertogenbosch een geldboete van 1200,opgelegd, terwijl tevens publicatie van het vonnis werd gelast. PR1JSOPDKUVING VAN LUXE-GOEDEREN. Een N.V. te 's-Gravenhage, welke in nor male tijden comestibles, conserven en zuid- vruchten importeert, was er, toen na 10 Mei 1940 vrijwel niets meer kon worden inge- voerd, toe overgegaan het grootste deel van haar voorraden tegen verhoogden prijs uit te verkoopen. Voor zoover na 10 Mei nog wel goederen werden ingekocht, waren bovendien in den verkoopprijs niet alleen de meerdere kosten Van aankoop, maar ook het oude winstper- centage ingecalculeerd. In dit geval had men echter volgens de dwingende vodrschrif- ten slechts de oude, in geld uitgedrukte winstmarge op den verhoogden inkoopsprijs mogen leggen. Ook had men nog ongeoorloofd hooge prij zen weten te berekenen door een bepaald artikel niet aan vaste afnemers, detaillisten, te leveren, maar het direct als ,,grootwinke- lier" aan consumenten te verkoopen. Waar bij dan uiteraard detailprijzen in rekening werden gebracht. De directeur der N.V. V. D. die de theorie der vervangingswaarde huldigde, was daar- door tot een prijspolitiek gekomen, welke in alle opzichten indruischt tegen de beginselen der Prijzenbesehikking 1940 no. 1. Te harer verontschuldiging voerde de N.V. aan, dat de prysverhooging slechts luxe- goederen betrof en niet distributiegoederen of eerste levensbehoeften. Dit verweer werd echter door den Inspecteur voor de Prijsbe heersching verworpen. Volgens dezen had- den nog afgezien van de wettelijke be palingen de overtredingen der prijsvoor schriften de N.V. in een voordeeliger positie gebracht dan haar concurrenten, die de voor- schriften wSl naleefden. Dit is een bevoor- rechting, die sociaal niet kan worden goed- gekeurd. De N.V., die de Prijzenbesehikking 1940 No. 1 had overtreden, werd deswege door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Den Haag veroordeeld tot een boete van 55.000. KETTINGHANDEL IN CACAO ZWAAR BEBOET. Bij het nagaan van een partij thee, welke door een Rotterdamschen winkelier buiten de distributie om zou zijn gekocht, trof de recherche behalve een hoeveelheid thee ook 115 pakken cacao aan. Bij onderzoek bleek deze cacao afkomstig van een fabriek van chocolade en suikerwerken. Deze was bij het uitpersen van cacaoboonen ter verkrijging van cacaoboter in het bezit gekomen van eenige honderden kilogrammen cacao en er toe overgegaan deze in den clandestienen handel te verkoopen. De weg van de fabriek naar den winkelier was echter wel lang geweest. Niet minder dan vier tussohenpersonen hadden zich bij dezen verkoop weten in te schakelen. Elk op zijn beurt had den prijs aanzienlijk verhoogd. De fabrikant, H., had bij dezen ltettinghan- del slechts" f 3,per kg ontvangen, de winkelier echter betaalde reeds f5,25 en ver- kocht zelf weer voor f 6,per kg. De prijs van 9 Mei 1940, vermeerderd met de toege- stane verhoogingen bedraagt even#el in geen geval meer dan /1,50 per kg. De tusschenpersonen werden veroordeeld tot boeten van f 350 tot 750. De winkelier S., de kooper, die reeds voor de derde maal de prijsvoorschriften had overtreden, werd een boete van 1000 plus verbeurdverklaring van de in beslag genomen cacao en thee op gelegd. De fabrikant van de cacao tenslotte zag zich door den Inspecteur voor de Prijsbe-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3