AKKCRTJE Sf ltyrpn w^=« 6 C m Hoofdpijn Liefde's Zegepraal Bestrijding Coloradokever. Verbod aanplakken plakkaten en dragen insignes Ned. Unie. ENGELSOHE LUCHT AA NV ALLEN OP ONS LAND. NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR OOSTMARK. Neem n FEUiLLETON Siondeo w.e de oej.orde u,'showed toen zij over von Heiden spraken! Zij moest wel ernstige redenen hebben om hem zdo te ss Ten vervolge op mijn bevel tot bestrijding van den Coloradokever, voorkomende in dit blad van Vrijdag 16 Mei 1941, No. 10.216, wordt thans door mij bevolen, dat de deitie bespuiting, als bier bedoeld, moet plaats heb- ben van 1 tot en met 9 Augustus 1941. Op Woensdag 30 Juli 1941, vafl 1012 uur v.m. en van 2—4 uur n.m. kan het alsnog be- noodigde calciumarsenaat worden afgehaald op de bekende plaatsen. Temeuzen, 28 Juli 1941. De Burgemeester van Temeuzen, P. TELLEGEN. Op grond van paragraaf 1 der verordening 20/1941 is verboden: bet aanslaan, aanplak ken of op eenige andere wjjze tentoonstellen of in bet openbaar vertoonen van plakkaten en geschriften van de Nederlandsche Unie, alsmede het dragen van bet insigne van de Nederlandsche Unie. Temeuzen, 28 Juli 1941. De Burgemeester van Temeuzen, P. TELLEGEN. STICHTING NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST OPGERICHT. Naar de N. R. Crt. van bevoegde zijde ver- neemt, is een dezer dagen opgericht de stich- ting Nederlandsche Volksdienst" (N.V.D.). Het doel van de sticbting is de verzorgmg van alle Nederlanders uit een oogpunt van volkswelvaart. Zg zal haar taak opvatten in den zin van een vrijwilbge hulporganisatie ten behoeve van alle Nederlanders, wier uiter- lijk bestaan en wier gezondheidstoestand te wenscben overlaten. Binnenkort zullen nadere mededeebngen over deze stichting worden gepubliceerd. COMMISSARIS VOOR DE OONFESSIONEELE VAKVEREENIGINGEN. De Rijkscommissaris heeft thans, bij het voortzetten van de maatregelen, welke in de afgeloopen weken tegen verscheidene pon- tieke partijen zijn genomen, ook een commis- saris benoemd voor de confessioneele vakver- eenigingen. Hiermede wordt ook een einde gemaakt aan de verschillende houdingen, welke deze vakvereenigingen aannamen ten aanzien van sociaal-oeconomische kwesUes, welke verschillende houdingen voortkwamen uit de verbindingen met confessioneele krin- Verder zal de zorg voor de buiten Neder- land te werk gestelde arbeiders worden ver- eenvoudigd en gecentraliseerd. Door deze maatregelen worden getroffen. het roomsch-katholieke werkliedenverbond, het christelijk nationaal vakverbond, de hier- bij aangesloten vakgroepen, alsmede de dio- cesane arbeidersbonden. Tot commissaris is benoemd de huidige commissaris-leider van het NJV.V\, H. J. Woudenberg. Hij is in deze functie bevoegd de zaken van de besturen van de genoemde bonden waar te nemen en bovendien alle organisatorische, personeele en financieele maatregelen te treffen, welke voortyloeien uit de werkzaamheden van de bonden en welke noodig zijn tot het vereenvoudigen als mede tot het samengaan van de Nederland sche arbeidersbeweging. J De statuten van de genoemde bonden zijn niet in tegenspraak met de maatregelen van den commissaris. De Rijkscommissaris heeft nadrukkelyk be paald, dat de rechten en aanspraken van de leden van de vakbonden, voor zoover deze van oeconamischen aard zijn, van krach blijven. GIFT VAN f 10.000 \rOOR nederlandsche oorlogsinvaliden. De persdienst van de N.S.B. meldt. Donderdag heeft de leidster der nationaal- sociabstiscbe vrouwenorganisatie een bedrag van f 10.000, een gedeelte van de opbrengst van de collecte voor het Duitsche Roode Kruis, aan den commandant van ..Kareol >verhan- Dit bedrag is bestemd voor de Nederland sche oorlogsinvaliden. Gelijktijdig werden nog 1000 sigaren overhandigd. HET VERBOD TOT VERKOOP VAN VLEESCH OP MAANDAG EN DINSDAG. len te worden verkocht. Uiteraard blijft on- verlet de reeds bestaande bepaling. dat op den Dinsdag ook de hotels en restaurants geen vleesch mogen verkoopen. Van het verbod tot verkoop van vleesch op Maandag en Dinsdag kan door de Neder landsche Veehouderijeentrale, Laan van Meer- dervoort 533, 's-Gravenhage, ontheffing wor den verleend in bijzondere naar haar oordeel daarvoor in aanmerking komende gevallen. Hierbjj is gedacht aan regeUngen betreffende ziekenhuizen e.d. SCHAPEN- EN GEITENKAAS ZONDER BON VERKRIJGBAAR. In een beschikking van den secretaris-gene- raaJ van het departement van landbouw en visscherij wordt in de kaasdistributiebeschik- king naast kwark eveneens een uitzondering gemaakt voor schapen- en geitenkaas, zoodat deze artikelen derhalve zonder bon verkrijg- baar zijn. Vrijdagnacht hebben wederom eenige Brit- sche vliegtuigen boven ons land gevlogen. Zij wierpen enkele bommen. De schade beperkte zich tot lichte bescbadigingen van woonhui- zen; voorts werden zes koeien gedood. In verband met het dezer dagen gepubli- ceerde bericht, dat op Vrijdag 8 Augustus on- geveer vierhonderd Nederlandsche klnderen voor een vacantieverblijf naar de Oostmark zullen vertrekken, wordt van bevoegde zijde verzocht mede te deelen, dat de daarvoor in aanmerking komende kinderen reeds zijn aan- gewezen en dat uitbreiding van dit aantal, gelijk reeds in het bericht werd opgemerkt, in de gegeven omstandigheden niet mogelijk is. DE REOHTSPOSITIE DE NEDERLANDSCHE VRIJWTLLIGERS BIJ DE DUITSCHE WEERMACHT, WAFFEN S.S. EN HET LEGIOEN. Met het oog op de talrijke aanmeldingen voor het Vrijwilligerslegioen Nederland heeft de rijkscommissaris zich genoopt gezien en kele maatregelen van principieele beteekenis te nemen omtrent de rechtspositie der leden van dit legioen. De officieele afkondiging daarvan in het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied kan ieder oogenblik worden verwacht. In dit verband leek het doelmatig enkele vragen op te hel- deren, die betrekking hebben op de rechts positie van de jonge Nederlanders, die zich reeds voor het begin van den strijd tegen het bolsjewisme ter beschikking van de Duitsche weermacht en de Waffen-S.S. hebben ge- steld, of hun verbintenis nu beeindigd is, dan wel of zij nog in dienst zijn van de Duitsche weermacht of de Waffen-S.S. kostwinnersvergoeding aan de verwanten der legionairs zal door het hoofdkwartier van het legioen geschieden, de beslissing omtrent toe- kenning der vergoeding zal bij den bevelheb- ber van het legioen liggen. Er zal worden gezorgd. dat de verwanten der legionairs op precies dezelfde wijze worden behandeld als de verwanten van de Duitsche soldaten. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd herinnert er aan, dat met in- gang van heden voortaan het ver koopen van vleesch en vleeschwaren op Maan dag en Dinsdag is verboden. Dit verbod geldt niet voor hotels, restaurants, broodjes- winkels e.d., in welke zaken de verkoop voor directe consumptie ter plaatse is toegestaan. Het is niet geoorloofd, vleesch of vleesch- waren van dergelijke zaken mede te nemen Ook mag dit niet afzonderlijk, maar dient di met de bijibehoorende andere voedingsmidde- Vrjjwilligers kunnen niet door de werkgevers ontslagen worden. In de eerste plaats scheen het van belang de betrekking te waarborgen van alle vrijwil- ligers, of zij nu leden van het legioen zijn of niet. Dit vraagstuk zal worden opgelost door alle dienstbetrekkingen voorloopig te laten voortduren, zoodat zij onder geen voorwaar- de van de zijde van den werkgever kunnen worden opgezegd. Indien de vrijwilliger m overheidsdienst is, blijft hij tenminste vier- vijfde van zijn salaris ontvangen. Bij gebuw- de werknemers stijgt dit percentage naar de grootte van het gezin. Wie vijf of meer kin deren bezit, heeft aanspraak op het totale bedrag van het salaris. Indien de vrijwilliger in particulieren dienst is, stadt het den werk gever vrij den vrijwilliger diens inkomsten te blijVen uitbetalen of niet; doet hij dit, dan heeft hij tegenover den staat aanspraak op schadevergoeding ten bedrage van de percen tages, die de staat aan vrijwilligers in zijn dienst toekent. De artikelen 101 en 103 W. v. St. niet van toepassing. Een ander probleem, dat eveneens van be lang is voor alle vrijwilligers of zij leden van het legioen zijn of niet is de toepas- selijkheid van de artikelen 101 tot 103 van het Nederlandsche wetboek van strafrecht. Be- kend is dat vooral met verwijzing naar deze bepalingen gepoogd is vele jonge Nederlan ders af te houden van toetreding tot de Duit sche weermacht, de Waffen-SS of het vrijwil ligerslegioen Nederland. Bij verordening zal derhalve worden bepaald, dat deze dienst met onder genoemde strafbepaling valt en nie- mand deswege strafrechtelijk ter verantjvoor- ding kan worden geroepen. Het vraagstuk van het onderhoud der ge- zimnen van de Nederlanders, die vrijwillig dienst doen in de Duitsche weermacht of de Waffen^SS, is reeds zoodanig geregeld, dat dezen vrijwilligers een kostwinnersvergoeding van precies denzelfden omvang als de Duit sche soldaten krijgen, wordt toegekend. Met het oog op de gewijzigde rechtspositie van het vrijwilligerslegioen leek het evenwel doel matig voor dit vraagstuk ter zake der gezin- nen van legionairs een afzonderlijke regelmg te ontwerpen, die zich overigens in dezelfde richting zal bewegen. De uitbetaling van de VEREENVOUDIGING VAN DE RONAIANWIJZINGEN. Op de dagelijksche persconferentie heeft de heer S. de 'Hoo, van het centraal distributie- kantoor Vrijdag een toelichting gegeven op de vereenvoudiging der bonaanwijzingen. Het centraal distributiekantoor heeft een open oor voor alle mogelijke wenschen, welke uit den kring der consumenten naar voren komen. Uiteraard wil dat niet zeggen, dat aan iederen wensch kan worden tegemoet geko- men. Het is echter onmogelijk om de winke- liers goederen te laten afwegen in gebroken gewichten. Sommige artikelen zijn zoodanig verpakt, dat hierin geen verandering is te brengen. De nieuwe bonboekjes is reeds een stap in de richting van vereenvoudiging, al- thans voor de huisvrouw. De winkeliers zul len hiermee wel minder tevreden zijn, omdat inderdaad het tot dusverre bestaande systeem voor deze categorie grootere voordeelen bood. Hier is dus getracht een compromis te vin- den. Verwacht mag worden, dat ook in de toekomst nog nieuwere verbeteringen zullen kunnen worden aangebracht, waardoor de lei- ding der distributie de huisvrouw aan haar zeker gerechtvaardigde verlangens zooveel mogelijk tegemoet komt. De nieuwe bonnenlijst. Ook de nieuwe bonnenlijst, welke Vrijdag is ingegaan, is een belangrijke stap in de goede richting. In de eerste plaats zal in den vervolge deze lijst uniform in alle couranten en tijdschriften worden opgenomen. Er is naar gestreefd om de weekartikelen alle op denzelfden dag te doen ingaan. evenals de artikelen, welke over een langere periode loopen. Hiervoor waren intern zeer ingrijpen- de maatregelen noodig, doch indien mocht blijken, dat inderdaad hierdoor de beoogde verbetering is bereikt, dan is de moeite van het centraal distributiekantoor zeker beloond. Wij kunnen thans onderscheiden 1. artikelen welker geldigheid is gesteld op een week, t.w. brood en gebak, vleesch en vleeschwaren, kaas, eieren, melk, aardappelen en voorts met ingang van 10 Augustus a.s. ook bloem en meel; 2. de artikelen, welker geldigheid is of wordt gesteld op vier weken: t.w. suiker, kof- fiesurrogaat, jam, e.d.. rjjst e.d., havermout e.d., gort e.d., vermicelli e.d. en maizena e.d. Nieuwe regeling voor de vleeschbonnen. Het is de bedoeling, voortaan voor de week artikelen zooveel mogelijk bonnen van het zelfde nummer aan te wijzen. Dus in een be- paalde week voor brood, aardappelen, vleesch enz. hetze'ifde nummer van de onderscheidene kaarten. De distributie periode zal dan evenals thans aanvangen op Zondag en eindigen op Zater- dag, met dien verstande, dat op de nieuw- aangewezen bonnen reeds Zaterdag vooraf- gaande aan den Zondag kan worden gekocht. Daartoe worden de bonnen in de bladen van Vrijdag bekend gemaakt. Een uitzondering is er voor de vleeschbcn- nen wat betreft den dag, waarop men daarop kan koopen. Deze dag is n.l. Woensdag vol- gende op den Zondag, hoewel men ze wel reeds van den Zondag af kan bezigen bij het gebrudken van zijn maaltijden in cafd's, restaurants e.d. Slagers en winkeliers is het verboden op de nieuwe bonnen Zondag, Maandag en Dinsdag vleesch of vleeschwaren af te leveren. in ver band met de technische uitvoering van de vleeschvoorziening. Na het verstrijken van den Zaterdag, waar op de periode van de weekartikelen afloopt, znn de bonnen ongeldig, met uitzondering van kaas, teneinde het publiek in de gelegen- heid te stellen zich een geheel Edammer kaasje of een grooter stuk aan te schaffen, welke mogelijkheid tot nu toe ook bestond. In den vervolge zal men het zoo doen, dat iedere week een nieuwe bon wordt aangey e- zeh, die geldig zal zijn in een tijdvak van vier weken. Twee bloembonnen per week. Voor bloem en mefel komt er ook een ver andering n.l. met imgang van 10 Augustus zullen wekelijks twee gelijkgenummerde bon nen voor 35 gram worden aangewezen. Daar- om zullen op de met 10 Augustus in gebruik te nemen nieuwe bloemkaart ook stellen van twee gelijkgenummerde bonnen voorkomen. De artikelen met een periode van vier weken. Met ingang van 10 Augustus a.s. zullen deze artikelen eenzelfde distributieperiode hebben van vier weken. Voor deze bonnen geldt eveneens de regel, dat men reeds Zaterdag tevoren kan koopen op de bonnen, die Zondag ingaan. In verband met het instellen van samen- vallende distributieperioden van vier weken, wordt voor eenige artikelen de periode van acht weken teruggebracht op vier weken. Zoo bij havermout. Het rantsoen blijft ongewijzigd. Het is na- tuurlijk mogelijk, dat de winkelier geen havermout in voorraad heeft, maar wel gort. Men bedenke dan, dat havermout en gort de zelfde voedingswaarde hebben. Ook voor vermicelli e.d. komt een keuze- bon. welke recht geeft per periode van vier weken op 100 gram vermicelli of 100 gram maizena. Ook hier blijft het rantsoen onver- anderd. Bo ter en vet. De distributie van boter kan niet onder een van beide rubrieken gerangschikt worden, of- schoon het een weekartikel is. Dat komt door- dat het rantsoen van 200 gram per week niet als zoodanig in verpakking voorkomt, maar wel 250 gram. Daarom worden in den tijd van vijf weken achtereenvolgens vier bonnen, welke recht geven op 250 gram boter, aange wezen. Overgangsmaatregelen. Teneinde op 10 Augustus met alle artikelen met een periode van vier weken „bij" te zijn, zullen de distributieperioden van enkele artikelen moeten verspringen. De periode van suiker eindigt 2 Augustus, zoodat vermoede- lijk voor de periode van 3 t/m 9 Augustus een bon beschikbaar zal worden gesteld voor 250 gram. Ook voor koffiesurrogaat komt een overgangsmaatregel, en wel een die een voor- deel brengt. De nieuwe periode zal op 10 Aug. ingaan, zoodat met ^4 rantsoen extra krijgt. Met betrekking tot het aantal rantsoenen waarop personen van verschillende leeftijds- groepen aanspraak kunnen maken, zij er op gewezen, dat de opgave voor zoover het aardappelen en vleesch betreft, zonder meer een onjuisten indruk zou kunnen vestigen. In het schema is voor de week van 27 Juli t/m 2 Augustus achter bon 28 reserve, recht gevende op 3 kg aardappelen vermeld: perso nen van 03 jaar 0,rantsoen. Dit komt doordat ,,28" een even bonnum- mer is, terwijl op de halve" aardappelkaar- ten voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar uitsluitend de oneven bonnummers voorkomen. lets dergelijks doet zich voor bij vleesch. DE MET „1 RANTSOEN TARWEBLOEM" GEMERKTE BON. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: Zooals bij de laatste bonaanwijzing is be- kendgemaakt, bedraagt met ingang van vandaag een rantsoen tarwebloem zeventig gram in plaats van tweehonderdtaohtig gram. Voor de bonnen van de bloemkaart maakt deze wijziging geen verschil, daar elke bon recht blijft geven op 35 gram tarwebloem, wel zou met ingang van bovengenoemden da tum de waarde van de met „1 rantsoen tar webloem" gemerkte bonnen tot 14 vermin- derd worden, waardoor degenen, die nog in het bezit zijn van deze bonnen. sledhts deel van de hun toekomende hoeveelheid zou- den kunnen betrekken. In verband hiermede is bepaald, dat tot en met Zaterdag 9 Augustus de met „1 rant soen tarwebloem" gemerkte bonnen recht blij ven geven tot het koopen van 280 gram bloem. Na 9 Augustus geven deze bonnen recht op 70 gram. Een ieder die dus gedurende het tijdvak van 26 Juli tot 9 Augustus in het bezit is, of komt van bonnen gemerkt „1 rantsoen tar webloem", zal verstandig doen om voor deze bonnen voor 10 Augustus bloem te koopen, daar na 10 Augustus slechts 70 gram bloem kan worden gekocht. In een in de bladen op te nemen publicatie zullen de nadere bijzonderheden, welke voor de detaillisten van belang zijn, worden bekend gemaakt. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat in verband met de verminderde hoeveelheid tarwebloem e.d. welke op de aan zieken enz. uit te reiken bonnen „een rantsoen tarwebloem" voortaan zal kunnen worden gekocht, het aantal in een bepaald tijdvak uit te reiken bonnen even- redig zal worden verhoogd. De voor betrokkenen beschikbaar te stellen hoeveelheden blijven dus ongewijzigd. DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE MARGARINE EN BAK- EN BRAADVET BLIJFT OP NORMALE WIJZE VOORTGANG VTNDEN. Het hoofd van den rijksdienst der levens- middelendistributie vestigt de aandacht van de gemeentebesturen er op, dat, met macht- neming van de te dien aanzien gestelde voor- schriften de distributie van goedkoope mar garine en bak- en braadvet op normale wijze voortgang blijft vinden, ongeacht of krach- braadvet in aanmerking kunnen worden ge- bracht, indien zij regelmatig een ondersteu- ning ontvangen ter tegemoetkoming in de kosten van dagelijksch levensonderhoud. Het incidenteel verstrekken van een gift of gave kan hen derhalve niet voor het verkrijgen van bedoelde producten in aanmerking bren gen. Gebleken is, dat enkele malen de instel- lingen van weldadigheid aan betrolflcenen een gering bedrag als ondersteuning verstrekten, teneinde aldus te bereiken dat zij in bedoelde distributie konden worden betrokken. Het is echter duidelijk, dat dit geheel ingaat tegen het beginsel, hetwelk aan de verstrekking van goedkoope levensmiddelen ten grondslag ligt, zoodat in dergelijke gevallen geen verstrek king kan plaats vinden. In verband met het bovenstaande behooren de instellingen van weldadigheid dan ook regelmatig opgave te verstrekken van de personen, die bij hen in ondersteuning zijn, met vermelding der uitge- keerde bedragen. DE PLAATS VAN NEDERLAND IN HET NIEUWE EUROPA. Bijoenkomst van het sociaal- economisch genootsehap Neder land en Europa. Donderdagmiddag heeft in het Kurhaus te Soheveningen een bijeenkomst plaats gehad van het sociaal-economisch genootschap Nederland en Europa. Tal van autoriteiten en vooraanstaande personen uit N.S.B.-kringen woonden de bij eenkomst bij. Onder de aanwezigen merkten wij op, den commissaris-generaal voor finan- cien en economie dr. H. Fischbok, den voor- zitter van het genootschap prof. dr. J. van Loon, den ondervoorzitter prof. dr. G. A. S. Snijder, K. W. Boekholt, secretaris, prof. dr. J. van Dam, H. J. Woudenberg, commissaris van het N.V.V., mr. Backer, commissaris van de provincie Noord-Holland, A. Meyer Schwencke, mr. dr. H. J. van Brucken Fock, H. Roskam, leider van het agrarische Front, mr. H. C. Schokker, mr. M. M. Rost van Tonningen, gep. luitenant-generaal Seyffardt, oud-chef van den generalen staf, comman dant van het Nederlandsche Vrijwilligers legioen, mr. J. C. L. Zuyderhoff, president van de Algemeene Rekenkamer. Prof. Ernst Wagenmann, hoogleeraar te Berlijn, die zou spreken over het onderwerp: „Wo kommt das viele Geld her?" was door ongesteldheid verhinderd zijn rede uit te spreken. In zijn plaats werd de heer H. C. Maasdijk, lid en secretaris van de organisatie- commissie voor het bedrijfsleven, bereid ge- vonden over het thema: ,,De organisatie van het Nederlandsche bedrijfsleven" te spreken. De bijeenkomst werd geopend door prof. dr. J. van Loon, die in de eerste plaats den commissaris-generaal dr. H. Fischbock wel- kom heette. Vervol-gens begroette de heer Van Loon de aanwezigen, waaronder tal van belangstellen- den uit handel, industrie en nijverheid. In zijn openingsrede wees spreker df> het feit, dat het doel is en blijft, alle goed willende Nederlanders die aan het herstel van ons vaderland mee willen werken binnen het kader van een nieuw Europa te vereenigen. Deze zijn in het genootschap hartelijk wel- kom. De commissies zullen trachten positief werk te verrichten. Toespnaak van prof. dr. G. A. S. Snijders. Vervolgens nam prof. dr. G. A. S. Snijder het woord. Aan zijn rede ontleenen wij het volgende: In onzen eersten oproep hebben wij ge- zegd, dat ons genootschap berust op de over- tuiging, dat alle voorteekenen er op wijzen. dat een nieuwe Europeesche orde ontstaat en dat het Duitsche Rijk daarin een leidende plaats zal innemen. Sindsdien is eenigen tijd verloopen en een het belangrijkste voorteeken is in ver- vulling gegaan. Wanneer tot voor kori menigeen nog kon aarzelen velen misschien nog de oorlog tusschen de bezitters en de bezitsloozen als een machtstrijd konden zien, die wel belangrijk was en ook wel gevolgen zou hebben voor ons land, maar waarvan men het resultant toch met een ze)kere gela en- heid kon afwachten, dan is dat, sinds 22-Junt wel anders geworden. Men kan dus niet meer kiezen voor de oude orde, want deze keus beteekent wanorde neen erger: de chaos. Want memand make zich de illusie, dat het Duitscne yolk, na zijn ervaringen van de laatste kwart-eauw, zich weer gedwee in het gareel zou laten span- neri gesteld al, dat de andere part.j daar toe in staat zou zijn. Hoofdzaak is, dat wij hier nog eens vast- tVenT6d7 algeineene distributiebepalingen al I stellen dat w« ons met dan niet margarine of vet beschikbaai word. politie e. te^enstenmg nnq tegenover 28 Roman van A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) t Is IyIELcIF* Neen; laat me liever met rust, maar 'n aanval van zwakte... zeer verklaar baar bij iemand van mijn leeftijd 't Zal wel Mag ik u tenminste koude compressen in de hartstreek leggen? Dat heeft u altijd goed gedaan. Zooals u wilt... t rise belde, liet ijs brengen, vulde den ljszak en legde hem juffrouw Motika, die zij mmid- dels te bed had gebractit, op de borst. De zieke begon al spoedig vrijer te ademen, en nog geen kwartier later was zij ingesluimerd. Use verzocht een der dienstlboden bij de zieke te blijven, en van tijd tot tijd den ijszak te vemieuwen, - waarna zij heengmg met de belofte, den volgenden morgen vroeg te z len terugkomen, om naar de patiente te zien. Toen Ilse terugkwam, vond zij geen zieke meer. Juffrouw Motika zat bij het open raam en was met verstelwerk bezig. Tk heb rustig geslapen en voel me weer heel goed, antwoordde ze op Use's vraag. Be dank u ook zeer voor al de moeite van giste- ten juffrouw Hartlieb, maar u behoeft zich niet ongerust te maken over mij. U ziet wel, dat zulke kleine ongesteldheden niet al te ernstig moeten worden opgevat. Bij men- schen op leeftijd gaat 't Toch beste juffrouw Motika, blijf ik brj mijn raad: laat u door Dr. Wenk eens gron- dig onderzoeken. De ongesteldheden die u in den laatsten tijd hertiaaldelijk hebben genood- zaakt 't bed te houden, moeten een bepaalde oorzaak hebben. Ik moet niets hebben van dokters, ant woordde zij norsch. Trouwens, geen dokter kan de ziekte, waaraan ik lijd, genezen, alleen de dood kan er mij van verlossen. Maar juffrouw Motika, hoe komt u op ZUlk^0 Laten°we er nu maar over zwijgen, juf frouw Hartlieb. Iedereen weet zelf het best, wat hem deert en... hoe lang hij t kan ver- dragen. Eenige dagen later was Ilse, zonder dat zij •t had gewild, getuige van een gesprektus schen inspecteur von Heiden en Elfnede TlZhltzat half verborgen achter het gordijn, dat op Krannebitten den muzieksalon van de eigenhjke receptiezaal scheidde, en luisterde naar een duet van Kurt Holder en Ruth, door Marianne op de piano geaccompagneerd Niet ver van haar, in een diepe vensterms, verscholen achter een groep hooge sierplan- ten, had een jong paar, Elfi en Heiden, plaaL genomen. Ilse hoorde den inspecteur zacht en spot- tend niet> h0e men nog zulke oude afgezaagde romances kan zingen! Maar juis weer iets voor juffrouw Ruth en den goeien Holder valsche sentimentaliteit, het flau- we vervelende thema liefde, in zijn versleten kader van groenende heuvelen, zonmge, met bloemen bezaaide weiden, lokkende bergtop- met hun tooisel van maagdelijke edel- pen weiss en meer van die zotternijen. U gelooft dus niet aan de liefde vroeg Elfi op een toon van onverschilligheid. Aan die soort van liefde neen! Liefde is passie, geen sentimentaliteit. Och, ik weet niet... Wat betreft de oude, eenvoudige liederen, waaraan u zoo'n hekel hebt, ik vind ze lieflijk en zoo waar! En lief de komt toch uit 't hart voort; passie is iets leelijks, dat haar zuiverheid vertroebelt... Ik moet aannemen, zei de inspecteur op- gewonden, dat u nooit waarlijk hebt' bemind, althans nooit begrepen, wat liefde is! Elfi zweeg. Doch Heiden ging hartstochte- lijk voort; Maar u zult het leeren begnjpen... ik zal het u leeren... Ook ik had nooit bemind vddrdat ik u leerde kennen, Elfi. Eerst toen ontwaakte mijn hart, dat voor alle vrouwen onverschillig was gebleven; eerst toen leerde ik-zelf, wat liefde is. En ik zeg u, Elfidat de essentie der liefde louter hartstocht is matelooze passie, die geen hindernissen kent en... Kom, geen gepraat over wat u de essen tie der liefde noemt, mijnheer von Heiden en vooral niet persoonlijk worden. Ik meen, u reeds gezegd te hebben, dat liefde geen thema .voor onze gesprekken is... ja, en daarmee wilt u mij altijd tot zwij gen brengen! Maar 't is wreed van u, mij te verbieden, u juist over datgene te spreken, waarvan mijn hart overvloeit... Toch, mijnheer von Heiden, zult u goed doen dat verbod te eerbiedigen, als u ten minste prijs stelt op verderen vriendschappe- lijken omgang met mij... Wij kunnen heel goed over een ander onderwerp spreken Nog eens, en voor de laatste maal: over het thema liefde zullen wij het nooit eens worden. Elfi zei dit alles ernstig en met nadruk, en stond tegelijkertyd op: Verontschuldig mij een oogenblik, mijn- gesteld. Tegen inlevering der in hun bezit zijnde bonnen kunnen dus aan de daarvoor in aanmerking komende personen de vastgestel- de kwanta goedkoope margarine en bak- en braadvet worden gedistribueerd. Verder wordt er de aandacht op gevestigd, dat armlastigen slechts dan voor het ver krijgen van goedkoope margarine en bak- en heer von Heiden; ik mOet even naar Mama °aMet saamgeknepen lippen keek hij Klfi na. Toen stond ook hij op, en maakte een driftige beweging, tengevolge waarvan het slechts half toegeschoven gordijn verder opengmg. Zoo bemerkte hij Use, en dat scheen hem zeer onaangenaam te treffen. hij g raakte zelfs een weinig van streek, geen wonder trouwens, want Ilse moest lede woord van 't gesprek opgevangen hebben - en stotterde: Pardon, juffrouw Hartlieb... ik wist met, dat u hier was. Anders... maar ik tenminste voor dat. vrees. u te storen... U stoort me heelemaal niet, mijnheer von Heiden. Wilt u niet plaats nemen Zij wees op een stoel dicht bij haar Als u het permitteert. een oogenblik... Hii nam aarzelend den stoel en ging v001 Daar u ongezien en, naar ik overtuigd ben, zonder het te willen... Inderdaad, zonder het te willen, want ik zat reeds 'n heelen tijd hier, vddrdat u met juffrouw Trebitsch plaats nam, viel Ilse inspecteur scherp in de rede. Natuurlijk... En daarom veroorloof ik mij n beleefd te verzoeken, niemand een wooid te zeggen van het tusschen juffrouw Trebitsch en mii gevoerd gesprek. Dat verzoek is vrijwel overbodig, mijn heer von Heiden. 't Viel me pijnlijk genoeg, tegen mijn wil dat gesprek te moeten hooren. Ik wilde heengaan, maar vond het beter een onaangename ontdekking te besparen. Dat begrijp ik... Heiden wischte zich even met zijn sterk ge- parfumeerden zakdoek over 't gezicht, waar op nog altijd bittere cntstemming te lezen lag. Toen wist hij blijklbaar met meer. wat te zeggen en zweeg verlegen... Dat wil niet zeggen, dat wij ons te politieke richtingen plaatsen. A priori woidt niemand op grond van politieke overwegingen uitresloten of gezocht. Het gaai. ons in d eerste plaats om een onbevoordeelde za.ee- iSSi,. "A- Het moeten hoofdstuk XX. Ook Use bewaarde het stilzwijgen. Eerst nu voelde zij, met welke voldoemn-, Elfi's houding tegenover Heiden haar per- het mooie, ernstige en beminnelijke meisje medr dan gewone sympathie voor den inspec teur van Kronstein zou opvatten. Ook de anderen geloofden dat want He - den was in den laatsten tijd Elfi's onafschei- deliike gezel, maakte haar op in het oog loo Sende wijze het hofen Elfi's zwaarmoedig- heid was s:nds het versohijnen van Heiden op Krannebitten bijna geheel verdwenen. Maar nu had Use zich er van kunnen over- tuigem. dat er althans van Elfl s zijde geen lb., als de edele, njk besaatds «t» iror^i had oi>s:evat. t Zrou aan de voor dien kerel had opgevat eigenlijk mijn plicht zijn geweesr mci on wat juffrouw Motika over hem zei, Em te waarschuwen. Maar nu (ben ik van dien plicht ontJeven. Een groote verlichting voor mlTWa p-edachten daalden terug naar haar uJSfto met Motika^ Ho. VeWatClzou6ze wel zeggen, als zij wist, dat von^ Heiden nu Elfriede Trebitsch 't hof maakte' Dat zijn naar hij beweerde tot nu toe voor alle vrouwen ongevoelig hart voor de eerste maal brandde van En gravin Sabine? Was die werkeuja niets voor hem geweest? Was alles maar geibabbel, en had hij niets uit te staan met haar dood? (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2