Ter Neuzensche Courant Binnenland Liefde's Zegepraal Buitenland Landbouwberichten Vrijdag 25 Juli 1941 No. 10.245 TWEEDE BLAD FEUILLETON VAN OiNZE VOEDSELPOSITIE. Over de voor het publiek zoo belangrijke distributiemaatregelen, heeft dr. ir. E. Schon- beck, landbouwdeskundige van het Rijkscom- missariaat, een nadere, verklarende uiteen- zetting gegeven. Hij verbond hieraan een belangwekkende beschouwing over onze voed- selpositite in het algemeen. Distributie brengt onvermijdelijk onaange- name consequenties met zich, aldus dr. Sohon- beck, doch een enkele maal ook aangename; daarvan geven de jongste maatregelen typisch blijk. Op de verhooging van het vleeschrantsoen werd reeds verscheidene weken geleden ge- zinspeeld. Het was toen al duidelijk, dat de veevoederpositie met weldra zich zou brengen een vergroote afslachting van rundvee. Dit is thans geschied en het resultaat ervan is, dat de slagers de besohikking hebben ge- kregen over naar verhouding groote hoeveel- heden vleesch, dat onmiddellijk zijn weg vindt naar de bevolking. Het was helaas dringend noodig, dat het veebeslag sterk werd beperkt. In dit opzicht werd vooruitgezien op de veevoeder- voorziening van het volgend voorjaar. E>e aanvoer van krachtvoeder uit het buitenland geschiedt niet meer en bovendien heeft de natuur in de afgeloopen maanden slecht mee- gewerkt. Ongeveer 20 pCt. van den veestapel, in hoofdzaak de jonge 1-jarige runderen, moest worden afgeslacht om er zeker van te zijn, dat wij voor de naaste toekomst het voor de volksvoeding (boter, kaas, melk en vleesch) noodzakelijke aantal zullen kunnen behouden. Indien men thans niet afslachtte, zouden de problemen, welke de winter en het voorjaar stellen, onoverkomelijk worden. Dit ingrijpen is het laatste middel, dat wij toepassen. Er is geen keuze, hoezeer ons ook het lot der boeren ter harte gaat. Zij dienen e eh ter te begrijpen, dat de maatregel per slot van rekening in hun eigen belang genomen is. Men is in Nederland voortaan aangewezen op wat het eigen land voortbrengt aan vee-. voeder. Wat het zwaarst is, moet ook het zwaarste wegen. Een catastrophe kan alleen worden vermeden, door tijdig ingrijpen, hoe hard dit ook moge schijnen. Wat de varkens betreft, het is gebleken, dat de statistische cijfers een aantal van 580.000 minder aangeeven dan er volgens de normale slachtingen nog behoorden te zijn. Het grootste deel daarvan is in de clande- stiene slachtingen verdwenen, waarmee wel zeer duidelijk is aangetoond, welk een om- vang deze benadeeling van de gemeenschap heeft gekregen. Het is niet teveel gezegd, dat dit euvele bedrijf tot gevolg heeft gehad, dat het vleeschrantsoen voor de bevolking beperkt moest worden tot het kwantum dat tot voor kort werd toegekend. Verdeel den vleeschaankoop met verstamd. De 400 gram, welke voor de komende 9 dagen beschikbaar zijn, koope men niet in- eens. De slagers roepen om afname van het vleesch, zjj hebben voorraden genoeg. Er is dus niet de minste reden voor de vrees, dat de later komenden hun portie niet zouden krijgen. Er zijn trouwens reeds maatregelen genomen om op dit punt regelend op te tre- den. Maar de huisvrouwen kunnen er aan meewerken om een goeden gang van zaken ,te bewerken. Op haar doet dr. Schonbeck een dringend beroep, dat wij gaarne herhalen. De ontrooming der melk. De melkvoorziening was het volgende on- derwerp van dr. Schonbeck. Hieromtrent con- stateerde hij, dat de verwachtingen eenigszins teleurgesteld zijn. De groote droogte heeft de melkproductie gereduceerd. Daarom is hier thans de maatregel genomen, welke reeds jaren in Duitschland geldt, n.l. dat de melk ontroomd wordt. Deze behoudt overigens goede voedingswaarde. Maar het moet ver meden worden, dat zeer waardevolle vetten als het ware ongemerkt worden opgedronken, terwijl deze toch voor de botervoorziening niet kunnen worden gemist. De koffie en de thee. Wat de koffie en de thee betreft, merkte dr. Schonbeck op, dat de theevoorraad zoover geslonken is, dat we hier weldra voor het definitieve einde zouden staan. Eer dit mo ment bereikt is, is de distributie gestopt, ten- einde het kleine restant te bewaren b.v. voor de feesdagen in December. De theerestjes, welke nog in de winkels aanwezig zijn, mogen op den daarvoor bestemden ban nog verkocht worden, zulks o.m. ter voorkoming van het Roman van A. HRUSCHKA 27) (Nadruk verboden) Nu is de weg vrij voor hem. Nu kan hij terug... naar de Heimat, naar het middel- punt van alles wat hem op aarde nog lief is. Deze gedachte overweldigt Marc zoozeer, dat het hoofd hem duizelt. Hij moet nog eenige minuten wachten alvorens iets te kunnen willen, te kunnen doen. Maar dan komt plotseling verandering in dien toestand. Zijn zenuwen ontspannen zich. Koortsig ongeduld naar handelen grijpt hem aan. Hij roept Pimbo, beveelt hem, een paard te zadelen en naar Manaos te rijden, om op het kantoor van den havenmeester te vragen, wanneer de eerste boot naar Europa vertrekt. Dan ijlt hij naar zijn kamer, haalt de koffers te voorschijn en begint te pakken. Snel, op- gewonden. als moest hij woekeren, met den tijd, die hem nog overblijft, voor 't vertrek van de boot... Maar plotseling onderbreekt hij zijn werk, fronst het voorfaoofd, kijkt zwaar peinzend voor zich uit. ja het misverstaind is nu opgehelderd. Geen valsche verdenking houdt hem nog ge- scheiden van zijn vader. Maar, daar noch hij, noch zijn vader schuld dragen aan den dood van gravin Sabine, wie is dan de moorde- naar? En was er thuis niet iemand. die zich niet met logische gevolgtrekkingen tevreden zou stellen, en... bewijzen vorderen? ..Zoolang het raadsel van Kronstein niet is opgelost, kan ik u mjjn dochter niet tot vrouw geven", had Use's vader met strengen nadruk verklaard. „En ik hoop"', had hij erbij ge- voegd, „dat u nog eergevoel genoeg. bezit om, zoolang het niet zoo ver gekomen is, niet meer gevaar, dat deze op andere, illegale wijze zou den verdwijnen en terugkeeren op de ..zwarte markt". Er is thans een thee-surrogaat van-eigen- bodem in onderzoek, dat, indien de verwach tingen niet beschaamd worden, zeer in den smaak zal vallen en in elk geval veel beter is dan de bestaande, waaronder overigens enkele zeer goede zijn. Dit laatste geldt ook voor de koffie-surro- gaten, die veel beter zijn dan die, welke in Duitschland beschlkbaar zijn. De aardappelen. Ook de aardappelen betrok dr. Schonbeck in zijn betoog. Hij wees er daarbij op, dat het oude rantsoen langer gehandhaafd moest blij- ven dan aanvankelijk gedacht was. De hitte en als gevolg daarvan de noodzakelijkheid om de vroege aardappelen eerder te rooien dan eigenlijk gewenscht was, met het oog op de productie, zijn daarvan de oorzaak. Wij moeten nu afwachten, wat de oogst der late aardappelen zal afleveren doch dr. Schon beck gaf de verzekering, dat het kwantum van 3 kg per week hoogstwaarschijnlijk als blijvend kan worden aangenomen. Groenten en fruit. De heer Schonbeck ging voort met eenige opmerkingen te maken met betrekking tot de verhooging van het export-quotum voor groenten en fruit, een verhooging, die bij een deel van het publiek weet aanleiding gaf tot dwaze geruchten en tot de verzuchting: ,,Zie je wel, dat alles naar Duitschland gaat!" In de eerste plaats wees de heer Schonbeck er op, dat men allerminst geneigd is elk ge- rucht officieel tegen te spreken. Als deze ge ruchten aanleiding hebben gegeven dat een aantal menschen groenten is gaan hamsteren, dan zullen deze menschen wel gemerkt heb ben, dat groenten snel aan bederf onderhevig zijn. Tot verhooging van het exportquotum is men overgegaan omdat de productie hier dus- danig was, dat het niet langer verantwoord was, deze groote productie binnenslands te laten, terwijl aan de andere zijde van de grens gebrek aan groenten was. Er is voor deze verhooging geen vast percentage aangeno men; men regelt zich naar de markt en naar den algemeenen voedseltoestand hier te lande. Deze toestand is niet slechter dan in het Duitsche Rijk. De vleeschvoorziening moge al iets minder geweest zijn, het komt hier toch niet voor, dat de huisvrouwen uren moe ten wachten voor de groentewinkels om wat groenten te krijgen. Men loopt hier de groen tewinkels binnen en men wordt direct gehol- pen. Het is dus zeer billijk, dat wij met onze groote productie de huisvrouwen aan de an dere zijde van de grens helpen. De Duitsche autoriteiten hier te lande gaan bij dit alles behoedzaam te werk, zoodat de belangen van Duitschers en Nederlanders even billijk behartigd worden. Er gaan voor raden en overschotten naar het Duitsche Rijk. Zeker. Maar, aldus de heer Schonbeck waar ter wereld heeft het zich ooit voorge- daan, dat een volk, dat in een oorlog de neder- laag geleden heeft, even billijk wordt behan deld als het volk, dat heeft overwonnen? Wij spreken hier niet gaarne over, vervolgde hjj. Wij zouden het ook anders hebben kunnen doen. Laat men dan ook een open oog heb ben voor 't feit, dat al het mogelijke gedaan wordt op het gebied van de voedselvoorziening den Nederlander op gelijke wijze te behande- len als den Duitscher. De heer Schonbeck wees verder op de toe- nemende belangrijkheid van het Nederland- sche boerendom. Als de Nederlandsche taoer al het mogelijke doet meer aan den bodem te onttrekken, moet de verbruiker ook den plicht voelen daarmede spaarzaam om te gaan. Wie meent boven zijn rantsoen te moeten gaan en meent zich clandestien iets te moeten ver- schaffen, schaadt de gemeenschap. De sluikhandel. Spreker kwam aldus tot de clandestiene slachtingen, die een groot gevaar voor de volksgezondheid zijn. Merkwaardig is het, dat menschen met geld, die clandestien ge- slacht vleesch tegen woekerprijzen koopen, veelal intellectueelen zijn, die toch heel goed kunnen weten, aan welke gevaren zij zich blootstellen. De scherpste maatregelen zullen zoowel tegen koopers als verkoopers en natuurlijk ook tegen de slachters genomen worden. Sluikhandel in welken vorm ook, is schadelijk voor de gezondheid. KoeLruimte. Op een vraag of er niet meer vleesch in koelruimten bewaard kan worden, zoodat een beter rantsoen ook in moeilrjker tijden ge handhaafd kan worden, deelde de heer Schon beck mede, dat alle aanwezige koelruimte reeds wordt benut. Er is een wanverhouding tusschen rund- en varkensvleesch. Men zou het publiek ook gaarne vanwege het grootere vetgehalte meer varkensvleesch willen geven. We hebben echter gemeend, aan arbeiders, die zwaar werk doen, in de eerste plaats varkensvleesch te moeten geven, bijvoorbeeld aan de mijn- werkers in Limburg. Ieder die weet hoe zwaar het werk daar is, zal dit billijken. naar mijn dochter om te zien." Marc drukt de vuisten tegen de slapen. Helaas, het feit, dat zijn vader onschuldig is, brecigt nog niet de oplossing van het raad sel van Kronstein. Dus zijn terugkeer naar den Heimat be- teekent niet. dat hij Ilse zal wederzien; als man van eer zal hij haar uit den weg moeten blijven. Dat mag hij, eenmaal teruggekeerd in zijn geboortestreek, niet uit het oog verliezen. En hij mag ook zijn ouden vader niet van Zonne- straaltje berooven... Dus; in geen geval kan hij op Kronstein blijven. Waar zal hij zich voorlooplg vestigen! Dat weet Marc nog niet. Doch er moet een uitweg worden gevonden, een middel om, zonder al te groot verdriet, aan den eisch van Use's vader te voldoen. Op de lange terugreis naar Europa zal hij tijd in overvloed hebben om na te denken over dat middel. HOOFDSTUK XIX. In de laatste weken had Ilse dikwijls ge- legenheid gezocht en gevonden om met de huishoudster van Kronstein, juffrouw Motika. In aanraking te komen. De bejaarde, ziekelijke vrouw was telkens zichtbaar verheugd, wanneer Ilse haar kamer- tje binnentrad, altijd met bloemen en versna- peringen. Zij vertelde dan de jonge dame, van wie zij veel scheen te houden, allerlei dingen uit hei verleden van Kronstein; hoe het daar vroeger toeging, toen gravin Agnes nog leefde, en Marc nog een jongen was... Maar nooit sprak zij over gravin Sabine juist de persoon, over wier aard, gewoonten en huwelijksleven Ilse inlichtingen wenschte. Telkens wanneer Ilse trachtte het gesprek op de tweede echtgenoote van Graaf Klemens tc brengen, werd juffrouw Motika stuursch en sprak bijna geen woord meer. Eens. toen Ilse cnno.ozelweg vertelde, dat meneer von Heiden nu veel op Krannebitten De vleeschlooze dagen in restaurants blij ven hetzelfde. De heer Schonbeck wees nog op klaehten, die hem bereikt hadden over kleine porties in restaurants. Wij gaan uit, zei hij, van een billijke voorziening van de geheele bevolking. Als het volk kleine rantsoenen heeft, dan moeten zq die in restaurants eten niet klagen, dat zij 66k kleine rantsoenen hebben. Er zit nog iets anders aan vast. Als restaurants rijke menu's opdienen, dan zeggen Duitsche bezoekers, die in Duitschland terugkeeren: „Nou, in Holland is alles uitstekend, zooals we daar in restaurants gegeten hebben, eet je nergens ter wereld!" De gevaren van een dergelijke reclame zul len ieder duidelijk zijn. KEURINGEN VOOR HET VRIJWILLIGERS- LEGIOEN NEDERLAND. Het aantal aanmeldingen voor het Vrijwil- ligerslegioen Nederland overtreft verre de verwachtingen. Daarom is het noodig een nieuwe serie keuringen vast te stellen. Hier- onder volgt het rooster voor den tijd van 24 tot 31 Juli: 26 Juli van 10 tot 18 uur: Groningen, Oon- fcerthuis, Poelestraat; van 9 tot 12 uur: Breda, restaurant Modem. 27 Juli van 10 tot 18 uur: Zwolle, School aan de Turfmarkt. 28 Juli van 10 tot 18 uur: Arnhem, Wil- lemskazeme. 29 Juli van 10 tot 18 uur: Amsterdam, school Iepenweg 13. 30 Juli van 10 tot 19 uur: Den Haag, Koninginnegracht 22. 31 Juli van 10 tot 18 uur: Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark. GIFTEN VOOR DE AMBULANCE VAN HET V K M WILLI GERSLEGIOEN NEDERLAND. Even spontaan als de vrijwilligers zich melden voor het legioen, even spontaan weert zich het „thuisfront". Het steunt met giften van 2,50 tot 5000 de oprichting van de ambulance van het legioen. Zij die achterblijven hebben begrepen, dat er plichten zijn tegenover hen, die zich gaan inzetten tegen het bolsjewistische gevaar, tegen de bedreigers van kerk, beschaving en cultuur. Het inrichten van de beste ambulance is het minste wat gedaan kan worden voor onze dappere Nederlandsche strijders. Voor hen, die er eveneens een eer in stellen hun plicht te doen, vermelden wij, dat het gironummer van het vrijwilligerslegioen Nederland, hoofdkwartier Koninginnegracht 22, Den Haag is: 87600. DE COLLECTE VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS. De persdienst van de N.SjB. meldt: De nationaal-socialistische vrouwen orga- nisatie doet ons nadere gegevens omtrent de totale opbrengst van haar colleete toekomen. In totaal bracht deze inzameling 80.424,93 op. Wij laten hier enkele bijzonderheden volgen Terwijl Amsterdam 5327,93 opbracht, prijkt een provinciestad als Groningen met 4782,59 op dezelfde lijst. Tegenover Rotterdam met f 3976,72 slaat Eindhoven met 9427,90 een voortreffelijk figuur. Het droevigst beeld biedt ons wel Zeist, met zijn zegge en schrijve zes gulden. Vergelijken wij de bedragen welke in de verschillende plaatseri Van ons land werden ingezameld, dan blijkt dat Den Haag met zijn opbrengst van f 10.861,52 de kroon spant. DE SAMENWERKING TUSSCHEN AMERIKA, ENGELAND EN DE SOWJET-UNIE. Naar S.P.T. uit Londen meldt, is er een commissie van vertegenwoordigers der En- gelsche industrie naar de Vereenigde Staten gezonden met het doel de oorlogsproductie van de Amerikaansche zware industrie te be- studeeren. Een Amerikaansche commissie zal een tegenbezoek aan Engeland brengen. De Messagero bericht uit Stockholm, naar United Press meldt, dat Litwinow zich bin- nenkort naar Londen zal begeven om de An- gelsaksische samenwerking met de Sowjet- unie te versterken. Minister van handel Jesse Jones heeft, Daar United Press uit Washington verneemt, aan de pers verklaard dat hij met Sowjet-ambas- sadeur Oemanski een bespreking heeft ge- voerd over de mogelijkheid van aankoopen der Ver. Staten in de Sowjetunie. Deze moge lijkheid ligt echter nog in het verschiet wegens de transportmoeilijkheden. De Ver. Staten hebben behoefte aan mangaan- en chroom- erts uit de Sowjet-Unie. Jones deelde voorts mede, dat Oemanski geen leening heeft ge- vraagd. HET FALEN VAN ENGELAND'S STEUN AAN DE SOWJET-UNIE. ,,Om aardrijkskundige redenen", aldus het opschrift boven een artikel van Silex, den hoofdredacteur van de Deutsche Allgemeine Zeitung. Silex bespreekt het falen van den Britschen steun voor de Sowjet-Unie, en toont aan hoe goring de macht van Engeland in het naburige en het verre Oosten is. De Britsche minister van luchtvaart, zoo schrijft Silex, heeft aan het einde van de vierde oorlogsweek aan het Oostelijke front moeten toegeven, dat Engeland om aardrijks kundige redenen geen steun aan de Sowjet- Unie kon verleenen. Hetzelfde kreeg twee jaren geleden Polen te beleven. Ook in an dere gebiedsdeelen van het Europeesche con tinent, waar Engeland hulp trachtte te bren gen, faalde de steun, zoodat de Engelschen hun terugtochten als overwinningen moesten vieren. Toen de Engelschen in het voorjaar van 1939 ongevraagde waarborgen verleenden hadden de aldus bedachte staten moeten be- denken, dat deze toezeggingen ,,om aardrijks kundige redenen" geen militaire waarde kon- den hebben. Een afdoende militaire hulp kwam trouwens in het bestek van de Britsche oorlogvoering in het geheel niet van pas, aan- gezien deze op de blokkade steunde en het ,,rustige" overwinteren. Uit een geografisch oogpunt hadden de Engelschen eindelijk hun hoop gevestigd op een bolsjewistischen aan- val in den rug van Duitschland. Het mili taire pact van Engeland met de Sowjet-Unie kan de bolsjewistische ineenstorting niet op- houden. Het Engelsohe verlichtingsoffensief in de lucht bleef en blijft zonder resultaat op de gebeurtenissen in het Oosten. Wie orfee weermachtsberichten, aldus Silex, de afgeloopen vier weken nog eens ter hand neemt kan zelf uitrekenen dat de Engelschen deze periode meer dan 400 vliegtuigen heb ben verloren. Hoe moeilijker de positie van Engeland wordt, des te grootere verantwoor- delijkheid moet Churchill evenals Stalin aan zich trekken. Wanneer de Engelschen de wereldkaart bekijken moeten ze ,,om aard rijkskundige redenen" tot de conclusie komen, dat hun machtspositie aanmerkelijk is ver- minderd. Hoe langer hoe meer spreekt Was hington mee in den Engelschen oorlog. Als afgezant van Roosevelt moest men Hopkins bij een zitting van het Engelsche oorlogs- kabinet toelatem. Ambassadeur Halifax wordt binnenkort van den overkant terug verwacht om persoonlijk de wenschen van Roosevelt te overhandigen. DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- sel meldt, dat men bij de Waalsche vrijwilli gers voor het legioen tegen het bolsjewisme eenige gewezen voormannen van de sociaal- democratische en socialistisch-revolutionnaire jeugdformaties vindt. Vele intellectueelen uit Charleroi, Bergen, Doornik, Luik, alsmede verscheidene studenten te Brussel en te Luik. •Het bestuur van het Rassemblement natio nal populaire heeft zich in zijn geheel voor het vrijwilligerslegioen aangemeld. Het be- staat uit Mercel Deat, Eugene Deloncle, Jean Goy, Jean Fontenoy en Jean Venor, aldus D.N.B. uit Parijs. ODESSA GEBOMBARDLERD. Het D.NJB. meldt uit Berlijn: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben 22 Juli de havenstad Odessa aangevallen. In de belangrijke militaire inichtingen in het weste- lijke deel der stad ontstonden door bomtref- fers hevige ontploffingen en branden. De tanks in de oliehaven werden eveneens doel- treffend met bomimen bestookt. Verscheidene ontploffingen met daarop volgende branden werden waargenomen. kwam, waar zij hem dikwijls ontmoette, wierp juffrouw Motika haar een scherpen, norschen blik toe, en opende den mond niet meer. Maar Ilse liet niet los en ging even onnoo- zel en op luchtigen toon voort: Maar u moet meneer von Heiden beter kennen, dan iik, juffrouw Motika, want ik heb gehoord, dat hij vroeger veel op Kronstein kwam. Helaas ja... maar tot niemands voor- deel, luidde nu het korte antwoord. Voor mijn meester zou het in ieder geval beter zijn ge weest als hij nooit den voet op Kronstein had gezet. Waarom Is hij niet een bekwaam in- specteur? Om de waarheid te zeggen hij ziet er eigenlijk meer uit als een man van de wereld, dan als een landhuishoudkundige. Men zegt ook, det gravin Sabine hem daar om zoo goed mocht lijden en zelfs openlijk zich door hem het hof liet maken... Juffrouw Motika zweeg... Graaf Klemens was toen wel een beetje jaloersch op zijn eleganten inspecteur, niet weec? babbelde Ilse weer. Dat weet ik niet. Maar was 't inder- daad zoo geweest, dan zou de trots van onzen graaf hem niet toegelaten hebben, het te laten merken. En hij was ook zoo blind, zoo vreeselijk verliefd op die... op zijn tweede, mooie vrouw... En zij? Men fluisterde later, dat hun huwelijk lang niet zoo geluikskig was geweest, als het wel scheen. Niet lang voor haar dood zou de gravin zelfs scheiding hebben geeischt. Ik heb u al dikwijls willen vragen juffrouw Motika, of die geruchten waarheid bevatten... De huishoudster was aldoor zenuwachtiger geworden. Nu antwoordde zij stug: Hoe zou ik dat weten? 't Lag niet op mijn weg mij met de ir.tieme aangelegen- heden van mijn meesteres te bemoeien. Och, ik dacht maar zoo... iemand in uw positie hoort en ziet zooveel... voor den oorlog belangrijke doelen van de Sovjet-hoofdstad uit. Het bombardement op het Moskousche kopstation belemmert de Sovjetverbindingen met het front en de in- dustriegebieden van het achterland ten zeer- ste. Ook de bedrijven voor de burgerlijke voorziening, die men in de maanden voor het uitbreken van den oorlog nog zeer aanzien- lijk heeft uitgebreid, zijn ten deele het doel van de Duitsche aanvallen geworden. Moskou's aandeel in de totale industrieele productie der Sovjetunie bedraagt voor vele artikelen zelfs 75 pet. Bij de herhaalde aan vallen van het Duitsche luchtwapen op Mos- kou zijn derhalve belangrijke fabrieken van oorlogs- en zware industrie getroffen. Naar S.P.T. uit Stockholm meldt, bericht Allehanda, dat de Moskousche radio-omroep bekend heeft gemaakt, dat het huis van het Roode Leger in Moskou, bij den tweeden Duitschen luchtaanval vernield is. Een groot aantal personen is volgens radio Moskou bij den grooten aanval van het Duitsche lucht wapen op de hoofdstad van de Sovjetunie om het leven gekomen. Twintig nieuwe groote branden zijn door de bemanningen van Duitsche bommenwerpers bij den tweeden aanval op Moskou opgemerkt, naar thans bekend wordt. De grootste ver- woestingen werden rondom het Kreml en ten Zuiden van de bocht der Moskwa aangericht. De Duitsche vliegtuigen zijn op een na op hun basis teruggekeerd. Het wolkelooze,, doch iets dampige weer bleek voor de Duitsche vliegers zeer gunstig, daar zij niet zichtbaar waren en toch de doe len konden onderscheiden. Onder de uitgewor- pen bommen bevond zich een groot aantal zware met aanzienlijke brisantwerking, waar- bij nog 10.000 brandbommen kwamen. OOST-KARELIE scheidt zich van SOWJET-RUSLAND AF. Het officieele Finsche Nieuwsbureau maakt bekend, dat 20 Juli in het dorp Wuokkiniemi. in Oost-Karelie, een bijeenkomst, waar vrij- wel de heele bevolking aan deelnam, heeft. plaats gehad. Besloten werd Oost-Karelie van SowjetnRusland te scheiden, te weten de provincies Viena en Aunus, en deze ge- bieden bij Finland te voegen. Generaal- majoor Siilasvuo, die in dit gebied het bevel over de Finsche troepen voert, woonde de bijeenkomst bij. De aansluiting zal door de Karelische vrijheidsbeweging worden uitge- voerd. DE DUITSCHE LUCHT AANVALLEN OP MOSKOU. Omtrent den tweeden grooten aanval op Moskou verneemt het D.NjB. nog de volgen de bijzonderheden: De reusachtige branden van den eersteu aanval waren nog niet gebluscht, toen de bolsjewistische brandweer haar werk moest staken, verdreven door de uitwerking van opnieuw uitgeworpen bommen. Ook bij dezen aanval braken weer reusachtige branden in Waarom wilt u het weten? waarom vraagt u mij uit naar die dingen? Men doet veel beter, ze te laten rusten. Bij 't woord uitvragen had Ilse gelbloosd en beschaamd 't hoofd op de borst laten zinken. Had de oude vrouw niet gelijk? Was 't niet onbetamelijk van haar Ilse langs sluip- wegen haar doel te willpn bereiken, door list familiegeheimen uit te vorschen, waarover de dood reeds zijn sluier had geworpen Maar, dacht zij, ik doe het enkel om wille van Marc, niet uit persoonlijke nieuws- gierigheid! Bovendien had ze nu eenmaal 't idee dat juffrouw Motika aangaande de betrekikingen tusschen Heiden en de gravin veel m66r wist, dan zij wilde bekennen, en dat die betrekkin- gen eenig verband hielden met de op 28 Febiuari gepleegde misdaad. De laatste woorden van de huishoudster en geheel haar houding versterkten Ilse nog in dat vermoeden. Waarom vroeg zij na een korte pauze zeer kalm. U vraagt, waarom? Wel, omdat die zaak mij interesseert sinds ik met meneer von Heiden persoonlijk kennis heb gemaakt. Ik vind hem zoo'n eigenaardige, gecompli- ceerde figuur, dat ik er niet wijs uit kan worden. Dat geloof ik wel, want hij is zoo glad als een giftig serpent. Een braaf, onschul dig meisje als u, juffrouw Hartheb, doet beter, zich niet met een individu als Heiden bezig te houden. Doorgronden kunt u hem toch niet. Inspecteur Heiden staat dus bij u niet goed aangeschreven Hij? Hij is de slechtste, gemeenste kerel en de grootste valschaard, die ik ooit heb or.tmoet Juffrouw Motika was zoo opgewonden en verbitterd, dat zij haar #ondanks dat stcenge vonnis uitstootte. Onmiddellijk daarna. ging zij, een weinig kalmer voort: Neem u in acht voor hem, juffrouw BOUWEN Van GIERKELDERS. De Rijkslandbouwconsulent voor Zeeland schrijft ons: Aangezien de gescheiden mestbewaring, waarbij de gier bewaard wordt in goed ge- sloten, waterdichte kelders van voldoende capaciteit, de minste verliezen geeft, wordt de bouw van gierkelders aangemoedigd door een rijkssubsidie, die een derde van de bouwkos- ten bedraagt, met een maximum van 7 per kub. meter. In verband met het tekort aan stikstofhou- dende kunstmeststoffen is het gewenscht, dat van de stikstof uit de gier zoo weinig mogelijk verloren gaat. Uit een gepubliceerd persberieht blijkt, dat in het algemeen alleen de gemetselde kelders voor subsidie in aanmerking komen. De con- structie moet aan redelijke eischen voldoen, ter beoordeeling van den betreffenden Rijks landbouwconsulent. De landbouwers, die tot den bouw van een kelder overgaan, zullen er aan moeten den ken, dat de inhoud zoodanig dient te zijn, dat men niet verplicht is midden in den winter te gieren. Men rekent gewoonlijk 2)4 4 3 kub. meter per stuks groot vee. Poor het Instituut voor Landbouwwerktui- gen en Gebouwen te Wageningen zijn teeke- ningen ontworpen voor den bouw in bak- steen. Deze instelling geeft op verzoek de noodige inlichtingen. VETVOORZIENING UIT EIGEN BODEM. Het Ned. Agrarisch Front heeft een mani fest gericht tot de boeren van Nederland, waarin het o.m. heette: „Ons land, evenals Europa in het algemeen, heeft groote behoefte aan vetten. De vet- productie dient dus tot het uiterste te worden opgevoerd, teneinde het steeds nijpender wor den van dit tekort te voor-komen. Koeien en varkens leveren vet; we zouden de teelt hier- v.an dus kunnen uitbreiden, maar... econo- mischer is het (natuurlijk alleen, wanneer het om vet en niet om vet-en-vleesch gaat) om den verbouw van oliehoudende zaden te ver- grooten. Met dezen verbouw is immers een veel grootere vetopbrengst per ha te verkrij- gen dan met rundvee of varkens. Vooral het koolzaad is uiterst geschikt, om dat het de grootste vetopbrengst per ha geeft, n.l. achtmaal zooveel zelfs als melk- vee. Men drukte het koolzaad jarenlang in een hoekje. De beteelde oppervlakte na 1900 bedroeg slechts 2 a 3000 ha. In den tijd, dat ook de Nederlandsche bodemexploitatie nog niet zoozeer op het buitenland was ingesteld, was dit getal veel hooger. Gemiddeld Werd toen jaarlijks ruim 23.000 ha met koolzaad beteeld. Zoo moet het ook nu weer worden; onze vaderlandsche boeren moeten weten, dat het er nu om gaat, een sterk volk te toonen, dat zichzelf wil en kan helpen, eensgezind is en het volksbelang boven de belangen van het eigen ik stelt." Het manifest besluit: Boeren van Neder land: uw volk vraagt om meer vet. Geeft hieraan gehoor door den koolzaadverbouw Ilse. Elke aanraking met >dien man kan een fatsoenlijk mensch in gevaar brengen. Dat zeg ik u, en ik weet het bij ondervinding... Maar nu hebben we genoeg over dien kerel gebabbeld meer dan hij waard is! Nog een ding moet u mij zeggen, juf frouw Motika, want ik moet het weten om redenen, die ik niet kan zeggen, beminde meneer von Heiden Gravin Sabine De hu'shoudster schrok en keek Ilse zwij- gend aan, als wilde zij op haar gezicht de beweegredenen tot die stoutmoedige vraag lezen. Eindelijk antwoordde zij langzaam en als tegen haar zin: Liefde Die man kan niemand bemin- nen buiten zich-zelf. Neen hij beminde haar niet; hij maakte haar enkel tot zijn werktuig... (Bij deze woorden sloot zij de oogen en liet zich, met alle teekenen van groote vermoeid- heid, achterover in haar stoel vallen. Die houding beteekendevraag me niets meer, want u krijgt toch geen antwoord. Een teleurstelling voor Ilse, die nochtans geen nieuwe vragen durfde stellen... Twee dingen stonden nu vast voor haar: Juffrouw Motika droeg von Heiden 'n ge- weldigen haat toe. en 't hooren van zjn naam all66n reeds bracht haar in een staat van hevige opgewondenheid. Waarom Ilse vond geen verklaring daarvoor... Zij boog zich over de bejaarde vrouw, die moeilijk ademde. Ik zie wel, juffrouw Motika, dat u leelijk aan het sukkelen is. Zullen we eindelijk niet eens Dr. Wenk raadplegen, zooals ik u reeds dikwijls heb aangeraden! Ik vrees, dat u zieker is dan u wilt bekennen... Ik ben heel goed. Ik heb geen clokter noodig... en wil er ook geen... 't Zal wel gauw over zijn... Dit zei de oude vrouw 2onder de oogen te openen en blijkbaar met inspanning. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 5