GELDIGE BONNEN VOORJ VOEDINGSMIDDELEN ""In de week van 27 juli tot en met 2 Augustus 1941 Spie'P'l"®",..- Gemeente ZAAMSLAG. Binnenland Inlevering van metalen. Gemeente HOEK. InleveriRg van, Metalen, Uitreiking speciale Melkkaarten. Maandag 28 Juli Oinsdag 29 Juli s. VAN HOEVE Jzn. 333 169 197 169 ffifiN RANTSOEN IS: VERDER GELDIGE BON8 ^d®idt^en °r - j^lpendi TERNEUZEN, 25 JULI 1941. AXEL. HONTENISSE. Mr. P. Dieleman over problemen van dezen tijd. De Burgemeester van TERNiEUZEN maakt bekend, dat de oproepingen om te verschrjnen voor de inlevering van metalen zijn verzonden voor het gedeelte der gemeente omvattende: Bureau Gremdaaji TJ.L.O.-schopl: Haven- straat, Heerengracht, Hoogsteeg, de Jonge- straat, Jozinastraat, Kandeelstraat, Kerk- steeg, Kersstraat, Klaassenstraat. Korte Kerkstraat, le Kortestraat, Lange Kerkstraat, 2e Kortestraat, Markt, Molengang, Molen- tfieht, Niieuwediepweg, Nieuwediepstraat, Nieuwstraat, Noordstraat, Wijk P t/m 114, Pelmolengang, Roeiersgang, Scheldekade, Schoolplein, Schoolweg en Smidswal. Bureau Axelsohestraat 3: de Doelderstraat, Dokweg, Dr. Buijzestraat, Driewegenstraat, Emmalaan, le de Feijterstraat, 2e de Feij- terstraat, Hondiusstraat, Hendrikstraat, Hoogendijk, Javastraat, Julianastraat, Juliana van Stolbergplantsoen, Kazernestraat, Kerk- hoflaan, Koedijk, Leeuwenlaan, Leliestraat, Mart. Eijkestraat, Oostkant, N. J. Harte- straat, Oostkolkstraat, Wijk O behalve no. 16, 17, 28, 29, 30 en 31, Oudelandsclieweg, iRosegracht, Prins Frederik Htendrikstraat, Rozenstraat, Schoollaan, Schuttersiiofweg, S. Annastraat. Stationsweg en Van Steen- bergenlaan. Gelegenheid tot inlevering van metalen voor de bewoners van bovenvermelde straten zal bestaan op Maandag 28 Juli t/m Vr\|dag 1 Augustus 1941, op de dagen en uren ver- meld op de persoonlijke oproepingen. Winkeliers worden ten aanzien van bun bedrrjf afzonderlijk opgeroepen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bet boofd van bet gezin ook verantwoordelijk is voor de inlevering door de leden van gezin of van de samenwoning. De inleveringspliobtigen worden er met nadruk op gewezen, dat bet niet ontvangen van een oproeping ben niet ontbeft van de in de verordening betreffende de inlevering van metalen opgelegde verplichtingen. Temeuzen, 25 Juli 1941. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. De Burgemeester van HOEJK maakt be kend, dat oproepingen tot bet inleveren van metalen zijn verzonden voor en gelegenbeid tot inlevering bestaat op: Maandag 28 Juli,, van 912 en 25 »uur: Langestraat, Nieuwstraat, Molenidreef, Koudepolderstraat Dimdag 29 Juli, van 912 en 25 uwr: Noordstraat, Oud-Vlissingen, St. Hu- brechtstraat; Wrtensdag 30 Juli, van 912 en 25 uur: Molendijk, Tuinpad, Tramstraat, Ketfzer- straat, Willemstraat Donderdag 21 Juli, van 912 en 25 uur: Wijk A, IB, G en H; Vrifdag 1 Aug., van 912 en 25 uur: Wijk C, E en F; Zaterdag 2 Aug. van 912 uur Wijk D en Mauritsfort. De dn te leveren metalen moeten gebracht worden in bet gebouw Noondstraai 2. WaiarsdhuwiingHet niet ontvangen van een oproeping ontbeft niet van de verpliob- ting tot inlevering. Hoek, 23 Juli 1941. De wnd. Burgemeester voornoemd, F. J. DEES. De Burgemeester van Zaamslag maakt bekend, dat op Maandag 28 enDins- dag 29 Juli a.s., in het ..Vereenigings- gebouw" des v.m. van 9'/a 121/2 u- en van 1 '/24l/2 u„ Melkkaarten zullen worden uitgereikt aan kinderen, geboren na 1 Februari 1927 en aan arbeiders, die tijdens hun werk, voortdurend met giftige stoffen omgaan. Stamkaarten overleggen, alsmede de gewone Melkkaarten van de belangheb- benden, waaraan nog moet bevestigd zijn bon No. 29 en hooger. voorm. wijk A 1 t/m nam. B 1 t/m voorm. wijk C 1 t m nam. D 1 t/m Kinderen van Melkveehouders komen niet in aanmerking voor bedoelde kaarten. Op andere dagen geen gelegenheid I De Burgemeester voornoemd, Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van Beschikbaar per persoon t Ot/m 3 jaar 4 t/m 13jaar 14 t/m 20 jaar Vol- was- senen Eenheid 27 Juli t/m 2 Aug. 1941: 28-4 Brood 28 Brood I y 28 Vleesch 1 28 Vl.waren 28 Kaas 28 Eieren 28 Melk 28 Reserve 4 rants. 1 rantsoen Yi rantsoen 1 rantsoen 100 gram 1 stuks l*/t liter 3 kg 7 Juli t/m 3 Aug. 1941: 101 Algemeen j 1 kg 21 Jul! t/m 10 Aug. 1941: 104 Algemeen 250 gram 14 Juli t/m 10 Aug. 1941: Brood of gebak Vleesch of Vleeschwaren Kaas Eieren Melk Aardappelen Suiker Koffie-Surrogaat 103 Algemeen 10 Bloem 102 Algemeen A Rljst A Havermout 500 gram Yi rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram In tijdvak van 66n week 16 Juni t/m 10 Aug. 1941: 44 Algemeen 45 Algemeen 54 Algemeen 55 Algemeen 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram 17 Juli t/m 3 Aug. 1941: 24-25 Boter 24-25 Vet 250 gram 250 gram Jam Bloem, Brood of Gebak Rijst Havermout of Gort Havermout of Gort Gort Vermicelli Maizena Boter Boter met reductie 10 20 24 20 rants. 1 3 3 3 rants. 100 100 100 100 gram 1 1 1 1 stuks 7 37? 13/4 l3/4 liter 0 3 3 3 kg In tijdvak van vier weken 1 1 1 1 kg 250 250 250 250 gram 500 500 500 500 gram 4 4 4 4 rants. 500 250 250 250 gram 250 gram In tijdvak van acht weken 250 250 250 250 gram 250 250 250 250 gram 100 100 100 100 gram 100 100 100 100 gram In tijdvak van 18 dagen 250 500 500 500 gram 250 500 500 500 gram Brood: 100 gram brood. Gebak- 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, of 140 gram speculaas. koek, of 300 gram cake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram gevuld groot korstgebak, of 600 gram taart, gebakjes. Bloem: 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrjjzend bakmeel. Rijst: 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gemetigd meel). Havermaut. 250 gram bavermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlokken. Gort: 250 gram gort, gortemeel, grutten. Vermicelli: 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti. Maizena: 100 gram maizena, sago, aardappelmeel, of 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Vleesch100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen. Vleeschwaren: 75 gram gerookt of gekookt vleesch, of 75 gram gerookte worstsoor- ten, of 100 gram gekookte worstsoor ton, of 1S&5 gram lever artikelcntonge- worst, nierbrood, of 150 gram bloed worst. Jam: 500 gram jam, siroop, honing enz. Voor de overtge artikelen is het rantsoen gelrjk aan de in bovenstaande lijst vermelde hoeveelheden. ATTENTIiE! De volgende bonnen zijn na Zaterdag 26 Juli niet meer geldig. 27 brood 26—27 vleesch. vleeschwaren, 27 eieren, 27 melk, 27 reserve (aardappelen). NjB. De bonnen 26, 27 en 28 voor kaas blijven geldig t/m 9 Augustus 1941. De bonnen, welke van 27 Juli 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 26 Juli 1941 worden ge- bruikt Het koopen van vleesch of vleeschwaren in winkels op Maandag en Dinsdag is met geoorloofd. ZEEP. Bon 38 (alg. distributiekaart), geldig "tot 3 Augustus, voor 150 gram toi- letzeep (nieuwe samenstelling120 gram huisboudzeep, 200 gram zach- te zeep (oude samenstelling van v66r 1 Jan. 1941), 150 gram zacbte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Jan. 1941), 300 gram zacbte zeep- pasta of 250 gram zeeppoeder, of voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken, 250 gram zelfwerken- de waschmiddelen of 200 gram vloei- bare zeep. Bon K (textielkaart mannel. personen boven 15 jaar), geldig tot 31 Aug., voor 50 gram scheerzeep of voor zoover voorradig een tuibe s cheer- creme dan wel een pot scheerzeep. PETROLEUM. Bonnen 11 (petroleumkaarten M en O) geldig tot 10 Aug., e 1 k e bon voor 2 liter petroleum. KOLEN. Bon 03 K.F. (kaarten gemerkt M en N), geldig tot 31 Juli, voor §6n een heid vaste brandstoffen. Bonnen 01 t/m 03 bonkaart haarden en kachels J; Bonnen 01 t/m 04 bonkaart haarden en kachels K; Bonnen 01 t/m 11 bonkaart centrale verwarming L; geldig tot 31 Dec., e 1 k e bon voor een eenheid vaste brandstoffen. Bonnen gemerkt „brandstoffen, een eenheid", geldig tot 1 Mei 1942, voor een eenheid vaste brandstoffen. bolsjewistisohe MISDADEN TE WITEBSK. Een D N.B. bericht van bet Oostelijke front maakt gewag van een afschuwelijke misdaad der botejewisten tegen de eigen bevolking. Deze mededeeling bevat vooreerst een be- schrijVing van de verovering der stad Witebsk een van de sterkste stellingen van de Sovjet- verdedigingslinie. Vervolgens wordt uitvoe- rig beschreven hoe de toestand in de stad was toen de Duitsche troepeci binnenrukten. Mat van Witebsk de stad moest op bevel van Stalin tot. elken prijs worden gehouden overbleef bestond uit niets anders dan puin- hoopen. Misschien zou deze stad zonder ver- dere beteekenis in den Oostelijken yeldtocht zijn gebleven, als niet een vreeselijk iets zich aan den naam der stad heohtte. Terwijl de gevechten voor en in de stau nog aan den gang waren dwongen de Sovjets vrouwen en meisjes, die in een fabriek werk- ten, onder de ergste bedreigingen in de werk- plaatsen te blijven. Toen de fabriek werd aan- gestoken en al spoedig in vlammen stond, mochten de vrouwen en meisjes niet vluchten. Het is onmogelijk de vreeselijke tooneelen te beschrijven, die vervolgens ontstonden. Ook de rest van de bevolking werd gedwon- gen in de huizen te blijven, toen deze reeds in brand stonden. Slechts weinigen konden zioh in veiligbeid bnengen, de meeste bewo ners kwamen in de vlammen om. SOVJETS HANDELEN TEGEN HET VOLKENRECHT. Tegen alle bepalingen van bet volkenrecht in gebruiken de Sovjets naar het D.N.B. ver- neemt, in de gevechten tegen het Duitsche i leger niet slechts Dtiitsche uniformen, maar ook burgerkleeding. Zoo zijn te Erzemieniec Sovjet parachutis- ten gearresteerd, die burgerkleeding droegen. Bij hun verhoor deelden zij mede, dat ver- scheidene vliegtuigen van de valschermbriga- de 204 te Baryspol gestart waren met para- ohutisten in burgerkleeding, die achtef de Duitsche linies afgezet moesten worden. Het D.NfH. meldt uit Helsinki: Naar van gezaghebbende zijde werd mede- gedeeld, kon het vertrek van den Sovjetge- zant en van de geaccrediteerde gezantschaps- leden, waartoe eenige dagen geleden toestem- ming was verleend, geen doorgang hehben, aangezien op het laatste oogenblik was ge- bleken. dat de Sovjets hun beloften niet heb- ben gehouden om de leden van het Finsche gezantschap te Moskiu tegelijkertijd te laten vertre'kken naar een neutraal land. De Sovjet- gezant, Orlow, de geaccrediteerde leden van het gezantschap en meer dan 30 burgerlyke functionarissen worden derhalve te Helsinki vastgehouden, tot het lot der Finsche diplo- matieke vertegenwoordigers in de Sovjetunie is opgehelderd. STEUNT DE AMBULANCE VAN HET VRIJ WILLIGERSLEGIOEN Bij internationale rampen waren de Neder- landers steeds bereid, de helpende hand toe te steken, een bewijs van het groote gevoel van medeleven, dat de Nederlanders ken- merkt. Zoo werd in 1922 ter leniging van de hongersnood in Rusland f 500.000, bijeen- gebracht, terwijl de inzameUng ten beboeve van Finland 600.000,— opleverde. Ook thans zonden particulieren reeds geld voor onlze ambulance. Wij zijn hiervoor zeer erkentelijk. Ieder bedrag is welkom. Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Voor de komende Nederlandsche Jaarbeurs, die van 918 September te Utrecht zal wor den gehouden, bestaat van deelnemerszijde groote belangstelling. Alle drie de jaarbeurs- gebouwen, alsmede de industriehal en het ge- heele terrein Vredenburg zhllen in gebruik worden genomen. GEEN PAARDEN1VORDERINGEN Ook met 't oog op de uitbreiding van het oorlogsterrein loopen in de meeste provin- cien in landbouwkringen geruchten over een nieuwe paardenvordering. Naar aanleiding daarvan schrijft ir. Minderhoud in het Gro- ninger Landbouwblad ,,Ik kan dit gerucht met alle stelligheid tegenspreken. Wel is er iets met betrekking tot paarden aan de hand, maar een vordering ligt niet in 't voornemen, althans niet binnen afzienbaren tijd. Binnenkort zal n.l. de ge- heele paardenhandel practisch worden stop- gezet en dan zal er in de komende maanden over 't geheele land een algemeene registra- tie van paarden van een jaar en ouder plaats yinden. Bovendien zal er een monstering van alle paarden plaats hebben waarbij door mili- taire instanties alle dieren, die eventueel voor militair gebruik gescbikt zijn, worden genoteerd. Verdere bijzonderheden ontbreken nog, maar het bovenstaande is wel voldoende om het gerucht van een gewone vordering op korten termijn uit de wereld te helpen''. Intusschen loopen de paardenprijzen tot fantastische hoogte op. De Veldbode maakt er melding van, dat in Zeeland een 3-jarige merrie is verkocht voor f 6300, in Noord- Limburg een tnerrieveulen voor f 2250. C.A.O. IN HET BOEKDRUKKERS- EN RASTEROIEPDRUKBEDRIJF VERBINDEND VERKLAARD. De Staatscourant van Dinsdag bevat een beschikking van het college van rijksbemid- delaars betreffende verbindendverklaring van bepalingen der Collectieve Arbeidsovereen- komst voor het boekdrukkers- en rasterdiep- drukbedrijf in Nederland. Deze verbindendverklaring geschiedt voor het tijdvak van 25 Juli 1941 tot en met 11 April 1942. ENGELSOHE LUOHTAANVAL OP NEDERLANDSCHE VISSqHERSSCHEPEN. Het A.N.'P. meldt uit IJmuiden: Woensdagmiddag is de Katwijker logger Kw. .135, welke ten noorden van IJmuiden de kustvisscherij beoefende. door »en bom van een Engelsdh vliegtuig midscheeps getroffen en gezonken. De matroos Jacob van de Wiel, gehuwd en vader van drie kinderen, is daarbij om het leven gekomen. De overige vijf leden der bemanning klemden zich aan het wrakhout vast, waarna zij gered werden door de Sch. 332 en de Kw. 22, die in de nabijheid vischten. Oniruddellrjk nadat de Kw. 135 getroffen was, kapten beide schepen het vischtuig en snelden naar de plaats des onheils. De Sch. 332 werd, even voordat de Kw. 136 werd gebombardeerd, door mitrailleurvuur beschoten, waardoor er aan boord een paniek uitbrak. Nadat beide schepen de vgf overlevenden hadden gered, zette men koers naar IJmuiden. De overlevenden vertrokken direct naar Kat- wijk. De Kw. 135 behoorde to.t de reederij N. Parlevliet .te Katwijk. ARBEIDSREM1DDELING VOOR VROUWEN. De Rrjkscommissaris besohouwt het, schrjjft de N. R, Crt., mede als een van zijn belang- rijkste taken, de werkloosheid onder de Nederlandsche bevolking in samenwerking met de Nederlandsche instanties op te hef- fen en daarmede de oeconomische positie van de gezinnen te verbeteren. Terwijl het eigen land niet voldoende arbeidsmogelijkheden biedt, zijn in Duitschland talrijke arbeids mogelijkheden van velerlei aard aanwezig. Duizenden Nederlandsche mannen hebben in het Duitsche Rijk werk gevonden. Maar ook aan vrouwen en meisjes worden in Duitsch land veelzjjdige en goede arbeidsmogelijkheden geboden, vooral voor helpsters bjj landarbeid, hulp in de huishouding, arbeidsters en kan- toorpersoneel. In den landbouw. In den landbouw kunnen vrouwen en meis jes van 15 tot 40 jaar en in de huishouding van 18 tot 40 jaar werken. Zij behoeven niet over eenigerlei vakkennis te beschikken. De Duitsche huisvrouwen zijn gewend jonge in de huishouding onervaren meisjes op te lei- den. De betrekkingen, die voor Nederland sche meisjes werden aangeboden, zijn alle ge- controleerd. Een met begrip opleiden voor het werk, goede behandeling en goed loon worden toegezegd. Er wordt op gelet, dat de meisjes zoo veel mogelijk aan werk worden geholpen in de naburige Duitsche streken, opdat de afstand van het vaderland niet te groot zal zijn. In brjna alle st*den die in aan merking komen voor de bemiddeling voor huishoudelijke hulp werken reeds Nederland sche meisjes, zoodat ten alien tijde contact kan worden verkregen met Nederlandsche vrouwen en meisjes. In fabrieken en werkplaatsen. Ook voor arbeidsters, zoowel geschoolde als ongeschoolde bestaan talrijke arbeidsmoge lijkheden in Duitschland. Bij het plaatsen van de arbeidsters wordt eveneens uitgegaan van het beginsel, dat de afstand tusschen vaderland en werkplaats niet te groot moet zijn. In den regel zijn de plaatsen waar werk wordt geboden, gelegen in de naburige Duit sche streken. De Nederlandsche meisjes werken tegen dezelfde voorwaarden als haar Duitsche collega's. Bij een normale arbeids- prestatie wordt een goed loon verkregen. Voor onderhoud, logies en het bezighouden van de meisjes in den vrijen tijd wordt vol doende zorg gedragen. Aangezien de Neder landsche meisjes steeds groepsgewijze in be- drijven worden aangesteld, blijven zij met elkander in contact en wennen zij snel aan de nieuwe omstandigheden. Kan too rpersoneel Voor kantoorpersoneel is een tijdlang wer ken in het buitenland altijd waardevol ge- weest. Het verblijf in het buitenland geeft niet alleen een ruimeren blik op het eigen vak, maar bevordert ook de persoonlijke ont- wikkeling. Voor goed onderlegde kantoor- bedienden zijn goed betaalde posten in Duitschland in grooten getale aanwezig. Het spreekt vanzelf, dat beheersching van de Duitsche taal in woord en sehrift voorwaarde vormt voor een aanstelling op een kantoor. Talrijke brieven en rapporten van meisjes die reeds in Duitschland werken toonen, dat de Nederlandsche vrouwen zich in haar nieuwe omgeving goed gevoelen en dat zij algemeen in staat zijn haar familie econo- miseh te steunen. Om verkeerde aanstellin- gen te vermijden, wordt iedere sollicitante alvorens in Duitschland aan werk geholpen te worden, medisch onderzocht en krijgt zij uitvoerig advies ten aanzien van den soort van arbeid, de plaats waar gewerkt wordt, de loonvoorwaarden enz. Met de wenschen der afzonderlijke sollicitanten wordt bij het aannemen in hooge mate rekening gehouden. Nauwkeurige inlichtingen verstrekken de Nederlandsche bemiddelaarsters der arbeids- bureaux tezamen met de Duitsche vakbemid- delaarsters. Het inwinnen van inlichtingen bindt tot niets, de bemiddeling is volkomen vrijwillig. y0uva tuttende v/antdiev CONCERT OP DE MARKT. Het concert dat j.l. Wbensdagavond door het muziekgezelschap ,,De vereenigde werk- lieden", directeur de heer A. Schirris, op de Markt alhier werd gegeven, vond plaats onder fraai zomerweer. Velen hebben weer eens kunnen genieten van een verdienstelijke uitvoering van een welgekozen varieerend programma door onze Harmonie. GEVONDEN VOORYVERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt bekend, dat omtrent ondervolgende gevon den voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen. Kinderschoentje, sleuteltjje, huissleutel, damestaschje, Bureau van politie. Portemonnaie met inhoud, F. J. Mielen, Tulpstraat 4. Portemonnaie met inhoud, A. v. d. Sloot, Noordstraat 26. Kindertaschje, Van Hoek, schip ,,Bonna Vluchthaven. Bankbiljet, F. J. Kaan, Dijkstraat 45. Zilveren armbandje, Van Hoorn, Dijk- 41. Badpak en handdoek, P. van Hoorn, Chry- santstraat 7. Vulpen en potlood, N. v. d. Peijl, Van Steenbergenlaan 29. Vulpen, W. v. d. Hooft, Othene, D 43. 1 paar gummi kinderschoenen, J. C. Michielsen, Zandstraat 11. Zilveren armband, C. de Rijke, Koedijk 2. Kinderschoentje. L, de Blaaij, Axelschestr. 181 (Zwaantje). Motorbril, J. Smallegange, Othene, D 83. Zwart poesje, P. J. Scheele, Scheldekade 29. Ring met sleutels, R. Harais. Axelsche- straat 63. Vulpen, A. van Hoeve, N. Neuzenpolder f 30. Zilverbon, J. v. d. Velde, Scheldekade 5. Meisjessportkous, Wed. W. van Taten- hove, Kazernestraat 21. Ketting met slot, ring met sleutels, G. A. v. cL Straaten, De Jongestraat 5. Kindermanteltje, Koene, Noordstraat 5. Vulpen, M. Dieleman, Kazernestraat 3. BEEEDIGD. Ter openbare terechtzitting der Arrondis- sements-Rechtbank te Middelburg van 23 Juli 1941 is beeedigd als hulp-officier van Justitie: de heer G. van der Tholen, wachtmeester der marechaussee te Hontenisse. ZORG VOOR HET LOODSWEZEN ENZ. Bij beschikking van den secretaris-generaal van watfirstaat en het hoofd van het afwik- kelingsbureau van het departement van defensie, gepubliceerd in de staatscourant wordt de zorg voor het loodswezen, de be- tonning, de bebakening, de verlichting en den stormwaarscbuwingsdienst, voor zoover deze zorg niet reeds berust bij het departe ment van waterstaat, en de vredeskustwacht, overgebracht van het departement van defensie naar het departement van water staat. Deze beschikking wordt geacht van kracht te zijn geworden op 22 Juni 1940. HET CENTRUM. Verdachte ontkent. Nora, de vrouw van architect Heinz Otten- dorf, wordt *ervan beschudigd den acteur Lennart aangespoord te hebben tot moord op haar echtgenoot. De dader van dezen moordaanslag heeft zich door zelfmoord aan een gerechtelijke straf onttrokken, maar hij heeft een brief achtergelaten, waarin Nora emstig beschuldigd wordt. Verdachte ontkent. Maar naarmate de rechtszitting vordert, worden de aanwijzin- gen omtrent haar schuld steeds ernstiger en dreigender. Alle omstandigheden spreken tegen haar, bijna alle getuigen komen met bezwarende mededeelingen. De eenige, die 't voor Nora opneemt is haar, inmiddels herstelde, man. Door de nabijheid van den dood weken lang werd hfl verpleegd is hij dichter dan ooit bi) Nora gebracht en hij beseft, dat hij zelf de diepere schuld draagt aan alles, wat er ge- beurd is. Maar juist zijn getuigenis heeft de minste uitwerking. De rechtbank staat voor een raadsel, dat onoplosbaar schijnt, wanneer Marianne Len- nart, Nora's beste vriendin, over het belang- rijkste punt weigert te getuigen. Zij alleen kent het verband der gebeurtenissen maar ze zwijgt. Is Nora Ottendorf schuldig aan het haar ten laste gelegde? U zult het zien en hooren! Mond- en kiauwzeer. De laatste twee wekem zijn in deze ge meente, te Schuddebeurs, niet minder dan 6 gevallen dezer veeziekte geconstateerd. De Zeeuwsche correspondent der N. R. Crt. heeft dezer dagen een onderhoud gehad met Mr. Dieleman, waamemend commissaris der provincie Zeeland. Aan dit verslag van het interview ontleenen wij het volgende: Het provinciaal bestuur heeft zich tot taak gesteld twee moeilijke, omvangrijke vraag- stukken op te lossen, zei Mr. Dieleman, n.l. het aantal gemeenten, dat voor onze provin cie veel te groot is, in te krimpen, en het te- veel aan kleine, zelfstandige polders en waterschappen te verminderen. Wat de samenvoeging van gemeenten be- treft staan soramigen op het standpunt, dat het in dezen tijd geen pas geeft daartoe over te gaan, omdat zij meenen, dat men geen ge bruik mag maken van de gewijzigde omstan- dijgheden, die de vroegere, langdurige proce dure der grenswijziging aanmerkelijk bebben bekort. Ik ben ecbter van opvatting, dat men de gewijzigde omstandigheden niet alleen mag, maar moet gebruiken om verbeteringen tot stand te brengen, mits men zicb de be- perking opl'egt de omstandigheden niet te misbruiken. Er zijn in onze provincie verschillende ge meenten, die dringend uitbreiding noodig heb ben en het zou niet verantwoord zyn deze op te scborten. Hulst b.v. is al veel te lang opgesloten geweest in zijn wallen, en het kan onmogelijk nog langer op grenswijziging wachten. Het plan daartoe verkeert reeds in een ver gevorderd stadium. Op welke wijze het grondgebied van deze plaats zal worden vergroot, staat nog niet definitief vast, want er °is dienaangaande eenig verschil van m- zicht. Het is mogelijk, dat de uitbreiding van Hulst de gemeenten Koewacht en Clinge zal doen verdwijnen; het is echter ook niet uit- gesloten, dat St. Jansteen zal worden opge- offerd. Persoonlijk zou ik dit laatste op his- torische en oeconomische gronden minder juist achten. Meer voor de hand ligt het m.i. dat men hij de grenswijziging van Hulst, waarbij gedeelten van Clinge, Koewacht en St. Jansteen zullen zijn betrokken. een groote landelijke gemeente zal laten ontstaan met de nieuwe zeepolders van Graauw, Hontenisse en Vogelwaarde, en dat St. Jansteen schadeloos zal worden gesteld met de resteerende ge deelten van Clinge en Vogelwaarde. Een tweede wijziging, die urgent is, be- treft Duivendijke en omtrek op Schouwen. Het aantrekkelijkst zou zijn dit vraagstuk in het groot op te lossen en 5 gemeenten met Brouwershaven tot een geheel te maken. Deze zaak is intusschen in studie. Moeilijkheden baart ook de kwestie der samenvoeging van gemeenten in den z.g. zak van Zuid-Beveland, die actueel is geworden, doordat in Driewegen een burgemeesters- vacature is ontstaan. Ik stel mij voor binnen enkele maanden Ged. Staten een voorstel in- zake vermindering van het aantal Zuid-Beve- landsche dwerggemeenten ter goedkeuring aan te bieden. Aangaande Middelburg en Vlissingeti deelde de waarnomend commissaris o.a. mede, dat beide steden zoo spoedig mogelijk over m®er o-rondgebied moeten kunnen beschikken. De grenswijziging tusschen Middelburg en Kou- dekerke. waarin eenigen tijd geleden partaeel

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2