ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLADVOOR ZEEUWSCHtVLAANDEREN V r No. 10.245 VRIJDAG 25 JULI 1941 81e Jaargang Buitenland EERSTE BLAD duitschland STRIJDT VOOR EUROPA. duitscjh weermacmtsbericht. COURANT M*. -MWIItWH w" w *t rAD-ola f 0.88 Voor elken rege ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzea 1.42 per 3 maanden - Buiten Teroeuzen fr per post 173 per 3 maanden - Bfl vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overlge landen 2,65 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeeister: tf.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2078. Directeur: I. van de Sande. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,88 - Voor elken regel meer 0,22, KLEIN E ADVERTENTIfiNper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkriigbaar ia. - Intending van advertentien liefst een dag voor de mtgavc. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEBEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGA\ OND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. 'Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakte Donderdag bekend: Aan het geheele Oostelijke front worden de operaties van de Duitsche weermacht en liaar bondgenooten ondankS den krach- tigen plaatselijken tegenstand en de moei- lrjke gesteldheid van de wegen volgens de plannen voortgezet. Sterke formaties ge- vechtsvliegtuigen bestookten ook in den afgeloopen nacht militaire en andere vooi de oorlogvoering benoodigde inrichtingen van de stad Moskou met bommen van allerlei kaliber. Het Britsche luchtwapen leed gisteren overdag bij pogingen om de kust van het Kanaal aan te vallen een van zijn zrwaar- ste nederlagen. Jagers schoten 46, lucht- doel-artillerie en patrouilleboot'en elk drie, marine-artillerie twee Britsche vliegtuigen omlaag. Daarmede verloor de vijand binnen enkele uren tijds 54 vliegtuigen. Bij deze luchtgevechten gingen drie eigen vlieg tuigen verloren. In den strijd tegen Groot-Brittanme bombardeerde Ihet luchtwapen in den afge loopen nacht havens en militaire inrich tingen aan de West- en Oostkust van En- geland. |Britsche gevechtsvliegtuigen lieten van- nacht op eenige plaatsen van Zuid-West Duitschland brisant- en brandbommen val len. De burgerbevolking leed geringe ver- liezen. De aangerichte sohade is onbetee- kenend. OPROEP. Grijpt het zwaard Het gaat om Europa. De Sovjetunie, een land, waar de beschaving ten onder ging aan een regiem, dat zich slechts kan handhaven door dood en verderf te zaaien onder hen die en tegen opkomen. Een land, waar de boerenstand werd uitge- moord en uitgehongerd, waar de kinderen in een commune werden opgevoed en echtschei- dingen even oorbaar en gemakkelijk zijn als het vecwisselen van een hoed. Lemberg, een stad in de Sovjetunie, welker historie na de gruweldaden der vluchtende communistische horden met bloed in het boek der historie zal worden geschreven, een stad waar gewcnden, vnouwen, kinderen en grijs- aards als beesten werden neergeschoten. Dat is de terreur van het bolsjewisme, de terreur van een duivelsch regiem, dat in eigen land 14.000 kerken platbrandde en 428.000 geestelrjken venmoordde. Zulk een lot stond Europa te wachten! 2ulk een lot stond ook ons land te wachten! Reeds had de Sovjetunie tallooze divisies dreigend, gereed tot den sprong, langs de Oostgrens van Europa opgesteld. Reeds vlo- gen de Sovjet-vliegtuigen over de demarcatie- grenzen tot het doen van verkenningen. Toen kreeg het Duitsche leger marsch- bevel! Op het juiste moment bond het den strijd aan. De inzet in Europa, zijn bescha ving, zqn vrijheid en zijn kerk! De inzet is ook onze Nederlandsche cul- tuur, ook onze kerk, ook onze vrijheid. Waar het gaat om het hoogste goed kun- nen wq in dezen strijd niet toezien en aan den kant blijven staan. Nederlanders, uw volksgenooten, de geuzen van den nieuwen tijd, strijden reeds in de Waffen-S.S. tegen de bolsjewistische horden. Zij gaven het goede voorbeeld, zij bleven niet aan den kant staan. dooh zetten zieh- zelf in. v Nederlanders, u kunt niet blijven toezien, grijpt het zwaard en verdedigt uw bodem, uw huis en haard tegen de bolsjewistische wereld- J>CSt. Nederlanders, meldt u aan bij het Vrijwilli- gerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 's Gravenhage. WAPENS EN WERELDBESCjHOUTWING. Men kan niet tegelqkertqd v o 6 r de Sovjets en tigen hun wereld beschouwing zijn! Een niet onbelangrijk deel van ons volk maakt onderscheid tusschen de wapens en de wereldbeschouwing van Stalin. Aan zijn wapens wenscht men voorspoed toe, be- schouwt ze als bondgenootschappelijke wapens. doch zijn wereldbeschouwing verwerpt men en acht deze anti-christelijk en verdeTfelijk. Dit standpunt hangt men aan in navolging van Londen, in navolging ook van een rede, welke koningin Wilhelmina bij het uithreken van den oorlog tusschen Duitschland en de looflijke krachtsinspanning in staat, vormt zijn moreel. Dat was de kracht onzer vade- ren in den 80-jarigen oorlog. Dat is ook de kracht der Duitsche legerscharen; zij worden door idealen gedragen, die hen tot elk offer in staat stellen en tot apostelen eener miasie maken. De Brit mist dit. De Engelschman kan alleen vechten om het behoud of herstel van het systeem van Versailles er de heerschappij van zijn hoogste machtshebbers over zoo mogelijk een nog grooter deei van de wereld, dan zq reeds hadden. Daarin steekt misschien wat aanlokkelijks voor een coterie van macht- hebbers. Maar het is onvoldoende om een volk voor het wezen van een oorlog te bezie- len. Dan immers wordt het hoogste offer ge- vraagd van een man, van zijn vrouw, van zijn kinderen; en het leven offeren kan men alleen, indien het ideaal waarvoor men strrjdt. dit offer waard is. Ontbreekt dit, dan is de strijd zonder overtuiging, zonder ziel, slap, doelloos, afgeleefd. Dan mist de strijd zijn voornaam ste wapen. De Britsche regeering heeft dit natuurlijk ook vaak gevoeld en daarom geprobeerd als- nog een ideaal te vinden. Dat lukte niet erg. Het was eerst: „v6or de vrijheid der kleine volken", maar nu er zooveel kleine volken aan Duitschen kant staan, gaat dit niet meer op; zelfs Finland staat reeds op ie zwarte lijst. Het was ook nog: v66r de Christelijke beschaving; maar dat kan men moeilijk samen met de moordenaars van Lemberg oe- hartigen. Kortom, de Britten missen zulk een strevend ideaal, kunnen het ook niet vinden en daardoor mist hun oorlogsvoering de noodige overtuiging. De bolsjewiek leeft een wereldschouwing, de athe'istische wereldrevolutie. Zij is het voornaamste wapen van Stalin. Zij was het althans. Er zijn dagen geweest, dat Lenin en de zijnen een voldoend aantal Rus- sen met hun idealen bezielen konden. om Rusland te veroveren; sindsdien heeft hrj meer dan twintig jaar tijd gehad om alle 180 mlllioen Russen van de deugdelijkheid dezer idealen te overtuigen en deze menschen daar- mee als een aparte schaar te bezielen. Wij zullen zien. Wij hebhen het reeds gezien. De stompzinnigheid, wreedheid, botheid, de ai- moede, het analphabetisme, het volslagen ge- mis aan alle cultuur, waarvan thans blijkt, doch spreken van een vermoording der ziel van het volk door het bolsjewisme. Het wapen der wereldbeschouwing heeft zich hier tegen het eigen volk gekeerd. Wat uit dezen meord ontsnapt, zal den huidigen tegenstander aan- hangen. Reeds begroeten de Litauers, Letten, Esthen, zelfs de Polen vroeger allerminst prenDuitsch, met vreugdetranen en bloe- men Duitsche bevrijders. Het is echter onmogelijk om onderscheid te maken tusschen de wereldbeschouwing en de wapens. De wereldbeschouwing is het voot- naamste wapen. En dat zeer zeker in dezen strijd, waarin juist de wereldbeschouwing de drijvende kracht is. Laat ons het ook eens van den anderen kant bezien. Te Londen predikt men. dat de Nederlanders v66r de Russische wapener. zouden moeten zijn, doch tegen het bolsje wisme als wereldbeschouwing. Gesteld ech ter nu eens, dat de wensch. die hierin zich uitspreekt, vervuld werd en Stalin overwon, meent gij dan, dat het bolsjewisme als wereld beschouwing halt zou maken bij Lemberg Meent gij dan, dat aan Midden- en West- Europa de Sowjetwereldrevolutie met haar kerkers en massa-moorden bespaard zou blij ven? Niemand, die dat in ernst zou kunnen gelooven. Te Londen mag men misschien meenen dat het water van het Kanaal nog breed en diep genoeg is om den rooden zond- vloed te kunnen keeren, doefa wij hier in Nederland zouden zonder eenigen twrjfel in den maalstroom worden meegesleurd de Engelschman zou het, zooals gewoonlijk, uit de verte rustig aanzien en al degenen, die thans in ons land meenen niet te kunnen kie- zen, zouden te laat ervaren, dat dit met zelf- moord en met den totalen ondergang onzer gansche cultuur niet alleen van de ket - ken en acholen maar van alles, gelijk stond. Wie hier geen Lemberg, geen volksmoord, geen uitroeiing onzer geheele cultuur wil, moet wenschen, dat de wapens der wereld beschouwing van Stalin stuk geslagen wor den. En wie dit wenscht, moet dit met hart en ziel wenschen en heeft zijn keuze gemaakt. IHet standpunt, dat onderscheid wil maken tusschen wapens en wereldbeschouwing is onhoudbaar en is met name in dit gevai zeer duidlijk onhoudbaar. (Nadruk verboden. wreedheid, die hier wordt onthuld, ontstelt al wat gelooft aan de menschelijke ziel en aan de gebondenheid van menschen en vol ken aan goddelijke ordinarrties. Toch zijn er nog emstiger punten van nog ingrijpender karakter. V66r ons zien wij de massa men- schenmateriaal, die het bolsjewisme op Europa dacht los te laten. Het is een ontzet- 'tende gedachte hen zich voor te stellen als veroveraars en meesters in de dorpen en ste- Jden van Europa, aan hun wreede handen, aan hun eenerzijds opgezweepte, anderzijds afgestompte hersenen, het lot ook van slechts een enkelen Europeaan te weten. Maar deze indrukken worden nog over- stemd door het besef, dat het bolsjewisme erin is geslaagd door een bondgenootschap tusschen barbarendom en de modernste tech- iniek een stoffelijke macht op te bouwen, waarvan de kenners weliswaar eenig ver- moeden hadden, doch die door de werkelijk- iheid veel malen wordt overtroffen. Uit de geheele wereld had Moskou de modernste itechnische uitvindingen hijeengegaard om Teen oorlogsmachine op te bouwen, die reeds thans een doodelijk gevaar voor Europa vormt, maar over enkele jaren een lawine geworden zou zijn, waaronder Europa bedoi- ven ware. De diepste indruk, dien men kriigt, .als men langs de wegen van den bolsjewis- itisehen terugtocht de reusachtige puinhoopen van de materieele uitrusting ziet liggen, is .steeds weer dezelfde; de werkelijkheid van dit gevaar was vele malen grooter dan elke voorstelling. De materiaalverkwisting vindt haar tegen- hanger in de menschenverkwisting. Bij de itechnische uitrusting komt de omstandigheid, dat de massa's gefanatiseerd en voorts de -verachting van het menschelijke leven, die .geen oogenblik aarzelt millioenen te offeren om het doel te bereiken. Europa vermoedde niet waardoor het werd bedreigd, met ratio- neele voorstellingen en berekeningen was dit bolsjewistische probleem met zijn militaire .en machtsfacetten niet te benaderen. Slechts het genie van een Adolf Hitler was in staat aan dit vreeselijke onbekende het geheim te ontrukken en het door Europeesch deriken te overwinnen. De 22e Juni 1941 zal in de .wereldgeschiedenis niet slechts als de dag van het grootste militaire besluit, maar ook ■als het laatste oogenblik bekend staan waarop Europa nog tijd, kracht en leiding had om 'zich tegen d:.n aanval, waartoe het bolsjewisme had besloten, te verweren en den loop der wereldgeschiedenis in den zin der cultuurvolken ten goede te keeren De niaeht van het bolsjewisme. .Door den bolsjewistisch-Fihschen veldtocht was de onjuiste meening ontstaan, dat de .bolsjewistische weermacht een kwestie was, die men kon verwaarloozen. Deze opvatting moest grondig worden herzien. Zoo ook de ren zich op zijn eilanden en zijn empire terug te trekkei, Amerika zou Europa, evenals na den wereldoorlog aan zijn lot overlaten, slechts ditmaal niet aan de Fransche politie- agenten, maar aan de bolsjewistische cipiers. Beiden zouden probeeren rondom Europa een quarantaine-gordel te leggen in de hoop, aan de bolsjewistische besmetting te ontgaan en met den troost in het hart, Duitschland te hebben vemietigd. Wat zou er evenwel van de volken van Europa zijn geworden? Zij zouden voor de angelsaksen uitsluitend kolonien en filantropisch object zijn geworden. Een nieuwe situatie voor Japan. Dat is de tweede algemeen Europeesche facet van den huidigen oorlog. Het Engelsch- Amerikaansche verraad jegens Europa, ge- combineerd met den strijd tegen het bolsje wisme, vormt de huidige Europeesche werke lijkheid. Vooreen volk, dat Europa zijn vaderland noemt, is er geen ontsnapping uit deze tfzeren consequentie mogelijk. Bij het Europeesche aspect komt dat van het Verre Oosten. Ook voor Japan en zijn roeping tot reorganisatie is een nieuwe situatie ontstaan, die t.z.t. haar oplossing zal vinden. Als rechtstreeksche buurman van de Sovjetunie heeft Japan gepoogd, een rechtstreeksche oplossing te vinden. Het bondgenootschap van Engeland en Roosevelt met Moskou wij- zigt de geheele conceptie. Te Tokio beseft men dit feit ten voile. De luidruchtige aan- kondiging van Amerikaansche stemmen, dat de Amerikaansch-Engelsche hulp via Wladi- wostok door Japansche wateren zou gaan en dat het noodig zou zijn, van de Sovjet unie Amerikaansche steunpunten in het Verre Ooflten te verlangen was niet noodig geweest om te laten zien, dat het verzet tegen de nieuwe orde in Europa ook op dit gebied samenhangt met het verzet tegen de nieuwe orde in het Verre Oosten. De bezetting van XJsiand als vooruige- schoven Amerikaansch steunpunt in de Euro peesche zone is een precedent, dat zich in elke zone kan herhalen. De bolsjewis tische oorlogsmachine zou in elke richting op gang gebracht kunnen zijn. De bolsjewi- satie van de Aziatische massa|s had werke lijkheid kunnen worden. De strijd van Europa tegen Moskou wordt hierm.ee tevens een strijd voor de beveiliging van de Aziatische cultuurvolken tegen de bolsjewistische over- mocht. De band tusschen Moskou eenerzijds en Londen en Washington anderzijds recht- vaardigt een versterkte solidariteit in het Euraziatische gebied, gelijk in het drie- mogendhedenpact is vastgelegd. Alleen Duitschland kan de wereld redden. Rondom het krachtveld van Duitschland en zijn bondgenooten verzamelt zich thans alles, wat besloten is voor de wereld in stand te houden wat voor haar volken zonder aan- legenden. dat het bolsjewisme terugliep tot j zi€n van regime en bij'zondere belangen het D,,n,ni^nVi nofinnaliamP T~)p _i **roor»/1 maalrtp Dp VOlK6Il EUROPA VERDEDIGT ZIJN CULTUUR TEGEN HET BOLSJEWISME. In het tqdschrift Berlijn—Rom^Tokio schrijft dr. Karl Megerle, dat Duitschiand's Soviet-Unie voor de microphoon te Londen I strijd tegen het bolsjewistische gevaar en het I v»rvrniPp4»'nootschaD van Engeland en K.ooseve.t Wij vernamen zelfs van predikanten, die, zij het dan ook in eenigszins bedekte termen, in de kerkelijke godsdienstoefemingen voor de wapens van Stalin bidden en dan tegelijker- tijd aan God vragen voor de wereldheschour wing van Stalin bewaard te mogen blijven. Dat dit standpunt ten eenenmale onhoud baar is, moet aan ieder bq eenig nadenken duidelijk zijn. Is niet de wereldbe schouwing het voornaamste wapen De leiding in Duitschland heeft eens van het gehelme wapen der Duitsche weermacht gesproken. Het is ons onbekend, of den En- gelschen in dit opzicht nog eenigerlei techm- sche verrassing wacht. Doch w£l weten wij, dat het woord over het geheime wapen ten voile is ingelost, indien daarmee de wereld beschouwing bedoeld is. Deze immers draagt, geeft kracht aan de ziel, maakt de overtui ging dynamisch, stelt den soldaat tot onge- bondgenootschap van Engeland met Moskou een nieuwe situatie op het ge bied der internationale politiek heeft gescha- pen. Met voorbijgaan van alio interne con- flicten beseft Europa zijn lotsgemeenschap en sluit zich aan bij den kruistocht, dien Duitschland en zjjn bondgenooten voeren ter vemieti-ging van een onderwereLd, waar alles is uitgeroeid, wat den mhoud van cultuur beschaving en oeconomisch leven van het avondiand vormt. De anti-bolsjewistische roeping van nationaal-socialisme en fascisme. vroeger geloochend, bespot en miskend door het burgerlrjk-democratisehe Europa, wordt thans als Europeesch mandaat ervaren en door elk volk naar zijn aard en op zijn plaats metterdaad gesteund. De eerste indruk na de zware slagen, die de samenwerkende legers aan de bolsjewis tische onderwereld hebben toegebracbt be- heerscht elk menschelijk gemoed. De helsche een ongevaarlijk Russisch nationalisme. De ontwikkeling laat veeleer zien, dat de com- binatie van nationalisme en bolsjewisme het gevaarl'ijkst zou zijn geweest en aan het bols jewisme een nog grooter aanvalsvermogen zou hebben gegeven, want de inhoud zou steeds bolsjewistisch zijn gebleven. Alle vol- keren van Europa behoorden een blik te slaan in den afgrond, waarbij zij stonden en hun menschen voor goed in te prenten, dat dit levensgevaar een lotsgemeenschap eischt, waarbij men niet terzijde mag blijven, waar- uit men zich niet mag losmaken. In samjenhang met den „Engjelschen o»>rlog". Even noodzakelijk is voor de volken van Europa inzicht te verwerven in den samen- hang tusschen het bolsjewistische gevaar en den Engelschen oorlog. De Engelsche politiek die niet meer gericht is op de overwinning, maar uitsluitend op verlenging en uitbrei- ding van den oorlog en blokkade tegen Euro pa,"werkte den bolsjewisten van meet af in de hand. Ze wachtten slechts op het uur, waarop beide strijdende partijen benevens een vermoeid Europa hun buit zouden worden. Na bet bondgenootschap van Engeland met Moskou zullen ook de merkwaardige lieden in Europa wel hebben opgekeken, die nog steeds meenden, dat de heele zaak hun niets aanging, en dat het mogelijk zou zijn het veege lrjf te redden met verloochening van hun Europeesche burgerplichten. Nadat ook Roosevelt zich uit haat, verblin- ding en eigenbelang had aangesloten bij de Engelsche misdaad tegen Europa, het pa.ct met het bolsjewisme had gesloten en nu juist door de bezetting van Usland een snooden aan val op 't Europeesche halfrond heeft ge- daan moet Europa ook aandacht schenken aan deze zijde der bedreiging van zijn toe- komst. Roosevelt en Engeland strijden tegen Europa, zq roepen den strijd opnieuw uit in een moment, waarop zq ten voile beseffen, hoe Europa er zou uit zien, als de angelsak- sisch-bolsjewistische combinatie zou zege vieren. Een langdurige, ontbindende oorlog is steeds het doel van Moskou geweest, dat daarvan oeconomische, sociale en psychische ontvankelijkheid voor zijn denkbeeldeii ver- wachtte en verzwakking voor zijn militairen dnval. De eigenlijke meester en overwinnaar van Europa zou dan niet Engeland of Roose velt zijn geweest, maar Moskou. Dit zou als de sterkste mogendheid te land de baas in Europa zijn geworden. Het had den vrede ge dicteerd en wel den vrede van esn kerkhof. Engeland zou politick te zwak geweest zijn Amerika in staat noch bereid het bolsjewisme 2ijn buit te betwisten. Want dat zou zonder onmiddellijk volgenden nieuwen oorlog tegen Moskou onmogelijk zijn geweest. Een derge- lrjke oorlog van Engeland en Amerika is on- denkbaar en onmogelijk. Het is een cynische leugen, als Engelsche stemmen beweren, dat er behalve de Duitsche, ook nog andere com- binaties zijn, die Europa voor den chaos kun nen behoeden en het na de ineenstorting brood, arbeid en een nieuwe orde kunnen brengen. Wat zou Engeland doen? Het zou probee- leven de moeite waard maakte. De volken van Europa beginnen te begrijpen, dat er zonder Duitschland geen redding en geen vernieuwing zou zijn. Zonder Duitschland is er geen combinatie, die opgewassen zou zqn tegen het boljewistische gevaar en zqn medeplichtigen uit het Engelsche en Ameri kaansche kamp. Met de overwinning van laatstgenoemden zou de ondergang van Europa en Azie in de bolsjewistische anarchie gepaard gaan, met de zege van Duitschland en zijn vrienden is de gelukkige toekomst van alle volken verbonden. Wie met andere mogelijkheden coquetteert, wordt weerspro- ken door de taal der feiten, en der harde noodzaak. Er is geen ontsnappen mogelqk uit het logische bewijs, dat de politieke factoren zelf leveren. De beslissing over het lot van Europa duldt geen volken met vacantie. Het gemeen- schappelijke lot roept alien, vrienden. voor- malige vijanden en neutralen. op tot actieve medewerking* aan de toekomst. Niemand kan verwachten, dat anderen voor hem hier slag leveren, maar dat hij zelf naderhand van de gunstige resultaten kan profiteeren zonder Kiin bijdrage te hebben geleverd. De strqd, die thans woedt, eischt duidelijke beslissin- den uitzonderingstoestand in geneel Europa, de loyauteit van alle deelhehbers. Thans worden de volken gewogen en beoor- deeld naar de bijdragen, die zij leveren of weigeren. AMERIKAANSCHE VOORBEREIDINGEN. S.P.T. meldt uit Manilla: Het Amerikaansche garnizoen op de Phi- lippijnen is met 3245 man versterkt. Verder zijn per schip bommenwerpers, jachtvliegtm- gen, lucht-afweer en veldgesohut aangevoerd. Uit Havana verneemt hetzelfde bureau, dat het voortaan voor Japansche visschers ver- boden is, de visscherij in Cubaansche en Ame rikaansche wateren uit te oefenen. Het aan tal visschersschepen dat dientengevolge naar Japan zou moeten terugkeeren, bedraagt on- geveer 500. De Amerikaansche publicisten Pearson en Allen deelen, volgens D.N.B., in de Times Herald mee, dat de mogelijkheid bestaat Liberie tot een tweede Usland te maken. Liberie ligt in de nabijheid van Fransch West-Afrika. Het werkt met Amerikaansch geld en staat onder Amerikaansch toezicht ten aanzien van de douane-inkomsten. De vrqe staat der zwarten komt derhalve in aan- merking als steunpunt voor de Amerikaan sche vloot. Alle Japansche staatsburgers in Zuid- Afrika op drie na zullen deze week naar Japan terugkeeren, naar Reuter uit Johan nesburg meldt. De leden van diplomatieken en consulairen dienst gaan met hun gezin- nen eveneens naar Japan terug. De Manila Maru neemt hen aan boord. Dit schip en de Belgium Maru, die te Durban ligt, zijn de laatste, die voorloopig in Zuid-Afrikaansche wateren varen. Alle Japansche ficmas in Zuid-Afrika zijn reeds gesloten of staken hun werkzaamheden deze week. In de Woensdag gehouden zitting van de militaire commissie van het Amerikaansche huis van afgevaardigden, waar ook de chef van den generalen staf, Marshall, verklarin- gen aflegde, zeide de voorzitter der coipmis- sie, Andrew May o.a., dat de internationale toestand emstiger was dan de openbare mee ning kon constateeren en dat de situatie van dag tot dag ernstiger werd. (U.P.) BRITSCHE TROEPEN AAN DE GRENS MAN THAILAND. De Jomioeri Sjimboen scbrijft, dat de Ja pansche regeering onmiddellijk stappen moet doen tegen de toenemende bedreiging van Thailand en Indo-China door Engeland en Amerika, aangezien anders deze landen een gevaar zouden worden in de Oost-Aziatische welvaartssfeer. Volgens beriohten uit Bang kok concentreert een deel van de Britsche strijdkrachten zich aan de grens tusschen Thailand en Birma om Thailand te dwingen een Engelsch gezinde politiek te voeren. De regeering te Tsjoenging concentreert groote strijdkrachten aan de Noordelijke grens van Indo-CThina. Ten slotte zegt het blad, dat Japan niet onverschillig kan staan tegenover deze Engelsch-Amerikaansche pogingen en terstond de noodige maatregelen moet nemen. Generaal Itagaki, de nieuwe opperhevelheb- ber van de Japansche troepen in Korea, is daar aangekomen. De pers legt er den nadruk op, dat hij vastbesloten is al zijn krachten in te spannen voor de engste samenwerking van weermacht, regeering en volk. JAPANSCHE VLOOTBEWEGINGEN IN HET ZUIDEN VAN DEN PACIFIC. United Press meldt uit Tokio: Het verluidt, dat de Japansche autoriteiten het verkeer van buitenlandsche reizigers sterk beperkt hebben. De havens Kobe, Sji- monoseki en Nagasaki zqn practisch gesloten. Ingelichte personen verklaren, dat de berich- ten over uitgebreide Japansche vlootbewegin- gen in den Zuidelijken Pacific waarschijnlrjk juist zijn. De Nitsji Nitsji levert commentaar op de berichten volgens welke de Vereenigde Sta- ten met het plan zouden rondloopen een eco- nomische blokkade tegen Japan in te stellen en verklaart, dat Japan door een dergelijke blokkade minder hard getroffen zou worden, dan de Vereenigde Staten zelf. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. In zijn weermachtbericht no. 414 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Woensdag overdag is het centrale bekken van de Middellandsche Zee het tooneel ge- weest van een bloedigen zeeslag, welke voor onze dappere bemanningen roemvol geeindigd is. Sinds het aanbreken van den dag en ge- durende het verioep van den dag hadden ver- kenningsvliegtuigen een belangrijk vrjandelijk convooi opgemerkt, waarvan zij de bewegin- gen volgden, en dat zwaar geescorteerd werd door marinevaartuigen, kruisers, torpedo- jagers en vliegtuigmoedersehepen. Het con vooi voer in het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee en was op weg naar de ■Levant. De vijandelijke formatie werd her- haalde malen aangevallen door onze lucht- strijdkrachten, die den vijand zware verlie- zen toebrachten, zonder acht te slaan op de heVige reactie van het luchtdoelgeschut en van talrijke jagers. Tot zinken werden gebracht: een schip van 15.000 ton en een schip van 10.000 ton geladen met ontplofbare stoffen. Het laatste schip vloog met de 'lading in de lucht. Getor- pedeerd werden: een kruiser van 10.000 ton der Southampton-klasse en een kruiser van 8000 ton. Gebombardeerd en getroffen wer den: een slagschip, een kruiser, een torpedo- jager, een groot schip en nog een ander vaar- tuig. Tijdens luchtgevechten werden 7 vqande- lqke vliegtuigen neergehaald. Drie Italiaan sche toestellen zijn niet op hun bases terug- gekeerd. Talrijke leden der bemanningen van Italiaansche vliegtuigen geraakten ge- wond. De bemanningen der vliegtuigen, welke onder bevel stonden van kapitein Magagnoli en de luitenants Cipriani en Robone hebben zich bij zonder onderscheiden bq het zeer stoutmoedige optreden van de torpedoviieg- tuigen. Later, tijdens den nacht, hebben lichte eenbeden van onze marine met groote energie eveneens de Britsche schepen aange vallen. Een van onze snelle vaartuigen, onder bevel van fregattenkapitein Forza heeft een groote eenheid tot zinken gebracht, terwijl een ander vaartuig onder bevel van den luitenant ter zee Pascolini een torpedo- jager tot zinken bracht. Al onze eenneden slaagden erin met slechts lichte schade op haar steunpunten terug te keeren. Men is thans bezig met de redding der schipbreuke- lingen van de vijandelijke gezonken eenheden. In den nacht van 23 Juli had een van onze duikbooten een groote eenheid van dezelfde formatie met torpedo's getroffen. Op 22 Juli overdag brachten vijandelijke vliegtui gen een van onze schepen tot zinken. De geheele bemanning is gered, maar er zijn tal- rqke gewonden. In Noord-Afrika is geen enkele gebeurte- nis van beteekenis aan het front van Tobroek en Solloem te vermelden. De Italiaansch- Duitsche luchtmacht bombardeerde de in richtingen van Tobroek alsmede concentia- ties Engelsche voertuigen in de omgeving van Bir Habata. In Oost-Aifrika trachtten vijandelijke af- deelingen een verrassende actie te ondei-- nemen tegen een van onze vooruitgeschoven stellingen in de zone van Gondar. Zij werden op de vlucht gedreven dank zq onze snelle reactie. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen Woens- dagmiddag een aanval op Trapani. Het luc'nt- doelgeschut trad snel in werking en haalde een bommenwerper van bet type Blenheim neer. Een gered lid der bemanning werd gevangen genomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1