V V V TTUjri/lazdtfe* Kerknieuws GEEN EMOLUMENTEN MEER VOOR TEWERKGESTELDEN. TERNEUZEN, 23 JULI 1941. Hoofdpijn-Kiespijn DE VERDUISTERING. RECHTSZAKEN. DE RUIEVERKAVELINGSWET. De staatscourant van Maandagavond bevat een besluit van den secretaris-generaal van landbouw en visscherijdat ten doel heeft een versnelling van de uitvoering van de ruilver- kaveling mogelijk te maken en»voorts enkele technische verbeteringen in de ruilverkave- lingswet aan te brengen. DE H ANDEESBETREKKINGEN TUSSCHEN NED.-INDIE EN JAPAN. Europapresa meldt uit Sjanghai: In Ned.-Indisobe-, zoowel als Japansche handelskringen is het den laatsten tijd opge- vallen, dat van Engelsche zijde getracht wordt de handelsbetrekkingen tusschen Japan en Ned. Indie te verstoren. In bet bijzonder van Singapore uit worden pogingen in bet werk gesteld de handelsbetrekkingen tus- scben Japan en Ned.-Indie te bemoeilijken. Anderzijds wordt getracht door middel van Engelsche en Amerikaansche handelsbuizen voorraden Ned.-Indiscbe producten uit Ned.- Indie op te koopen, welke voor uitvoer naar Japan zijn bestemd. In het bijzonder geldt zulks ook voor rubber en oiie. Dezelfde be- lemmeringen tracht men van Engelsche zijde ook den handel tusschen Thailand en Japan in den weg te leggen. KOLENBON VOOR IN ZORG ZIJNDE WERKEOOZEN EN KLEINE BOEREN EN TUINIDERS. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken schrijft het volgende aan de gemeentebesturen: Door mij is vorig jaar goedgevonden, dat aan de werklooze kostwinners en alleen- wonenden, indien zij tenminste e<5n week over de maand September in zorg waren. een kolenbon werd verstrekt. In verband met de omstandigheden heb ik termen kunnen vin- den am goed te keuren, dat ook thans weder- om een kolenbon wordt verstrekt. Hiervoor komen in aanmerking de werklooze gehuwde of ongehuwde kostwinners en bovendien zij, die een steun voor glleenwonende ontvangen, indien zij tenminste gedurende een week over de maanden Juli, Augustus of September in de steunregeling zijn opgenomen. De waarde van den. kolenbon zal wederom f 5,75 voor kostwinners en 2,85 voor alien wonenden bedragen. Ook zal ik er geen bezwaar tegen maken, dat deze kolenbon wordt gegeven aan perso- nen, die een tegemoetkoming wegens ver- korten werkduur ontvangen. De bon kan dus worden verstrekt naast de tegemoetkoming (welke maximaal steun plus 20 pet. daarvan bedraagt Indien uw college zulks gewenscht voor- koimt, kan in zeer bijzondere gevallen deze waarde ook in geld aan de daarvoor in aan merking komende personen worden uitge- keerd. Verder moge ik uw college berichten, dat na overleg met mijn ambtgenoot van land bouw en visscherij is besloten om goed te keuren, dat bedoelde kolenbon eveneens ter beschikking wordt gesteld aan de onder- steunde kleine boeren en tuinbouwers, die in groep B zjjn gerangschikt. De kosten van bedoelde regeling zullen voor de kleine boeren en tuinbouwers voor de helft gedragen worden door het departement van Landbouw en Visscherij, terwijl de andere helft ten laste van de gemeente blijft, die daarin de gewone bijdrage uit het werkloos- heidssubsidiefonds kan ontvangen. KUNSTGEBITTEN. Tot nu toe was de voorraad tandrubber, de gebruikelijke grondstof ter vervaardiging van kunstgebitten, van dien aard, dat geen bij zondere maatregelen ten aanzien van dit artikel genomen behoefden te worden. Lang- zamerhand zijn de voorraden echter vermin- derd, zoodat de tandrubber, welke nog be- schikbaar is, gereserveerd dient te worden voor het verrichten van reparaties aan kunst gebitten en voor belangrijke medische doel- einden. Nieuwe gebitten zullen thans uit kunsthars vervaardigd worden. Deze kunst- hars werd reeds voor den oorlog in verschil- lende gevallen gebruikt. Zonder dezen maatregel zouden binn/en zeer korten tijd ook reparaties van oude rub- ber-gebitten niet meer mogelijk zijn, hetwelk voor de betrokkenen tot gevolg zou hebben, dat zij nieuwe gebitten zouden moeten aan- schaffen en daardoor in aanzienlijke hoogere kosten zouden vervallen. (N. R. Crt.) VERHANDEEEN VAN PAARDEN. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarbij, onverminderd het bepaalde in het Paardenbesluit 1941 (handel en prijzen), het verhandelen en het vervreemden van paar- den, welke voor 1 Januari 1939 zijn geboren, gedurende het tijdvak, beginnende met in- gang van den dag van de inwerkingtreding van dit besluit en eindigende met ingang van een nader door den secretaris-generaal te be- palen tijdstip, is verboden. De verbodsbepalingen, gesteld in het eerste lid, gelden niet, indien en voorzoover daar van door of vanwege de landbouw-crisis-or- ganisatie ontheffing is verleend en de aan de ontheffing zoo noodig verbonden voorwaar- den zijn nagekomen. HITLER JUGEND EN NAT. JEUGDSTORM Rijksoommissaris woont sport- wedstrijden by. Zaterdag en Zondag hebben op Hourust te 's Graverthage de zamerwedstrijden plaats ge- vonden van de Hitler-Jugend in Nederland. Tegelijkertijd werden vergelijkingswedstrij- den gehouden met den Nationalen ^eugd- storm. Bij de beslissingswedstrijden Zondagmid- dag waren behalve de rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijks- minister Seyss knquart, tevens aanwezig de weermachtsbevelhebber in Nederland, gene- raal der vliegers Fr. Christiansen, de com- missaris-generaal z. b. v. Oberdienstleiter Schmidt, de bevelhebber der Ordnun-gspolizei in Nederland, generaal Schumann, de hoofd- stormer van den N.JjS., C. van Geelkerken, Oberbannfiihrer Abelbeck, Chef Amt fur Leibestibungen en de chef van de Befehlstelle der Reichsftihrung in Nederland, Hauptbann- fiihrer D. Lindenburger. Na het begroetingswoord van Hauptbann- fuhrer D. Lindenburger sprak de commis- saris-generaal z.b.v. Oberdienstleiter Schmidt als volgt: ,,Wij staan hier plechtig aangetreden in den vonm van het teeken V., het symbool van onze overwinning. Engeland heeft geloofd, dat het voor zich aanspraak kon maken op dit teeken, terwijl het slechts ,,overwinnings- rijke terugtochten" wist te boeken. Wij nat.-soc. houden er echter een andere opvatting op na. Wij zijn sterk en machtig. Wij hebben den strijd tegen het bolsjewisme opgenomen en wij zulleii er voor zorgen, dat vrijheid en welvaart heerschen. Wij hebben het aan den Flihrer te danken, wanneer wij elkaar hier in vriendschappelijkein strijd ont- moeten kunnen. Dankbaar zijn wij ook denge- nen, die op 't oogenblik in het Oosten storm- loopen en er voor zorgen, dat overal het recht weer zal heerschen. Want het mag niet z(jn, dat het bolsjewisme voorschrijdt om moord, ellende, zorg en dood aan de wereld te bren gen. Wij zijn nationaal-socialisten. Ieder van ons heeft zijn volk lief en wanneer gij thans aantreedt om uw lichaam te stalen, dan be- reidt gij u daarmede voor op den tijd, die voor ons ligt, een tijd, waarin de Duitsche en Nederlandsche jeugd elkaar de hand reiken". Vervolgens vond de afwikkeling van het sportprogramma plaats, waarbij door de deel- nemers, het minder fraaie weer en den ater- ken wind in aanmerking genomen, vaak zeer goede tijden werden gemaakt. Een dansgroep van de B.D.M. gaf ten slotte een zeer geslaagde opvoering. Na afloop van den wedstrijd reikte de rijkscommissaris de prijzen uit. VERPLIGHTING TOT VERTOONEN VAN BEPAALDE FILMS. Het Verordeningenblad van Zaterdag bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten betreffende het verplichtend stellen van de vertooning van bepaalde films. Hierin wordt bepaald: Art. 1. (1). De secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kun sten kan de ondernemers van bioscopen ver- plichten bepaalde films vanwege hun groote volksvoorlichtende, opvoedkundige of cultu- reele waarde te vertoonen. (2) De secretaris-generaal voornoemd kan hierbij bepalen, dat deze verplichting geldt voor alle bioscopen in Nederland dan wel voor bepaaldelijk aan te wijzen bioscopen, en voorts nadere bepalingen vaststellen om- trent de tijdstippen der verplichte vertooning. (3) De maatregelen, bedoeld in het eerste en tweede lid, worden in de Nederlandsche Staatscourant afgekondigd. Art. 2 (1) Hij die een verplichting,- hem opgelegd krachtens het vorige artikel, ge- heel of ten deele niet nakomt, of niet na doet komen, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden. (2) Met dezelfde straf wordt gestraft de wettige vertegenwoordiger van een rechts- persoon, aan wiens opzet of schuld het te wijten is, dat de rechtspersoon een verplich ting, voortvloeiend uit het vorige artikel, niet nakomt. (3) De bij dit artikel strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. Art. 3. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. De waarn. secretaris-generaal van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen mede- gedeeld, dat voor personen, die bij de werk- verruimingsobjecten zijn geplaatst, met in gang van 28 dezer niet meer zullen gelden: a. de regeling tot verstrekking van goed- koope levensmiddelen; b. de regeling voor extra hulp in den vorm van kleeding, dekkimg en schoeisel (zgn. B.- steun) c. de zgn. spaarregeling; d. de regeling voor den bcandstoffenbij- slag; e. de regeling voor toekenning van een duurtebijslag; f. de regeling voor de toekenning van een extra-bijdrage van inwonende kinderen; g. de in enkele Groningsche gemeenten geldende regeling voor den industrie-bijslag. DE ALGEMEENE DIENSTPLICHT IN NEDERLANDSCH-lNDIfi. IHet D.N.B. meldt uit Stockholm: Naar Svenska Dagbladet uit Londen meldt is thans definitief besloten tot de invoering van den algemeenen dienstplicht in Neder- landsch-Indie. De opperbevelhebber van Ne- derlandsch-Indie heeft medegedeeld, dat de regeering geen verschil zal maken tusschen Inlanders en Nederlandsche dienstplichtigen. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Als protest tegen de invoe»ing van de wet op den algemeenen dienstplicht, hebben alle Indonesisdhe politieke partijen zich tot Ko- ningin Wilhelmina te Londen gericht met het verzoek de gedwongen recruteering van In landers te staken. De Indonesiers zijn echter bereid van dezen wensch af te zien, wanneer de Nederlandsche regeering de Inlandsche bevolking naast militaire plichten ook groo- tere politieke rechten zou verleenen. HET VRMWILLIGERSLEGIOEN. Het A.N.P. meldt: Het aantal aanrneldingen van personen boven 55 jaar voor het vrijwilligerslegioen is zoo overstelpend, dat het voor het bupeau on- mogelijk is aan ieder afzonderlijk antwoord te zenden. Slechts degenen, van wier diensten gebruik kan worden gemaakt, zullen ant woord ontvangen. Ook zijn op het bureau van het vrijwilligerslegioen Nederland tal van sympathie-betuigingen binnengekomen. Langs dezen weg wordt aan alien hartelijk dank gezegd. (Bij internationale rampen waren de Neder- landers steeds bereid, de helpende hand toe te steken, een bewijs van het groote gevoel van medeleven, dat de Nederlanders ken- merkt. Zoo werd in 1922 ter leniging van den hongersnood in Rusland 500.000 bijeenge- bracht, terwijl de inizameling ten behoeve van Finland 600.000 opleverde. Ook thans zonden particulieren reeds geld voor de ambulance voor het vrijwilligers legioen. Wlij zijn hiervoor zeer erkentelijk. Ieder bedrag is welkom. Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginne- gracht 22, den Haag. CONCERT OP DE MARKT. Het programma door de muziekvereeniging ,,De vereenigde Werklieden" op hedenavond om 8 uur, uit te voeren luidt als volgt: 1. Wapenbroeders, marsch H. Lureman. 2. Willem Tell, ouverture Rossini. 3. Feestdag, ouverture Em. Dewandeleere. 4. Aan mijn land, fantaisie B. Edel. 5. Recordmarsch Alp. Dreisen. P a u z e. 6. Herinnering, marsch L. Vermalen. 7 De Vogelhandelaar, fantaisie Zeller. 8. Potpourri L. Langlois. 9. Vooruit, marsch A. Schirris. HET VERKOOPEN VAN SPOORWEGKAARTEN DOOR HET BUREAU VAN DE PROVINCIALE BOOT ALHIER. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zijn voortaan spoorwegkaartjes voor verschillende stations der Nederlandsche spoorwegen verkrijgbaar op het kantoor van de Provinciale boot alhier. Die service, die de Provinciale stoomboot- diennst nadat daarop herhaaldelijk is aange. drongen, thans aan het publiek wil verleenen, moet ten zeerste worden toegejuicht en zal in hooge mate aan^ een vlot verkeer ten goede komen. Zeer velen zullen zich herinneren hoe ge- mftkkelijk het eertijds was, toen men dan al- thans een kaartje enkele reis voor een 70-tal stations gedurende de reis op de Schelde bij den conducteur kon nemen. Men had dan op de stations, hetzij te Hoe- dekenskerke, te Kruiningen of te Vlissingen maar in te stappen. Dit was van groote waarde als de boot, door tegenstroom of andere oorzaken laat was. Als het op een enkele minuut aankwam, haalde men dan op die wijze de correspondent. Onder de hui- dige omstandigheden, nu er slechts om de 3 uur een trein rijdt is het halen van de corres pondent van zeer groote beteekenis. Het missen van de eerste aansluiting te Goes kan voor sommigen zelfs beteekenen, dat zij dien dag hun bestemming in het Noorden van het land niet meer kunnen bereiken. En nu weten we wel, dat ook niet te kla- gen valt over medewerking van de spoor wegen of deszelfs stationschefs. Wij hebben zelf ook meermalen ondervonden, dat de trein te Goes wel eenigen tijd wacht op het locaal- tje uit Hoedekenskerke. Er is echter aan alles een grens, want de uitgebreide spoor- wegen-machine kan slechts goed functionee- ren wanneer alles op tijd kan geschieden. En dan spreekt het van zelf, dat, als de tijd dringt en de juffrouw die te Hoedekens kerke de kaarten afgeeft, als er daar opeens een 50 reizigers zich tegelijk aanmelden, hoe ze zich ook rept, er toch tijd voor noodig heeft. Vooral is zulks het geval als inlichtin- gen worden gevraagd of kaarten moeten worden geschreven vergt zulks tijd. We hebben meermalen critiek vernomen op de ongelukkige manier waarop te Hoedekens kerke spoorwegkaartjes worden afgegeven De klagers hebben abuis. De desbetreffende juffrouw heeft wel een voldoende routine verworven, maar kan niet alien tegelijk hel- pen. Wanneer men heeft ervaren dat men te Utrecht, waar het hoofdbestuur der spoor wegen is gevestigd, en waar dan toch mag verondersteld worden, dat de loketten dooi onderlegd ep geroutineerd personeel bediend wordt, all6dn aan de loketten komende meer dan 10 minuten tijd noodig heeft om de ver- langde spoorkaart te krijgen en dan om de trein niet te missen maar een kaart vraagt naar een tusschenstation waar men toch moet uitstappen, dan denkt men over die kaartjes-juffrouw te Hoedekenskerke wel wat milder en komt tot de conclusie, dat haar voor de wijze waarop zij op een gegeven oogenblik velen helpt, hulde. Evenwel (dat moest ons nu toch eens van 't hart) door de nieuwe regeling, dat men reeds voor het betreden der boot een spoor- kaartje kan nemen, wordt aan de belangen van het publiek op de juiste wijze tegemoet- gekomen. De zenuwachtige drukte te Hoe dekenskerke als de boot aankomt en de pas- sagiers zich haasten om er 't eerst aan het loket te zijn, kan dan weer tot het verledene behooren. De reizigers zullen dit echter ook moeten toonen te waardeeren, door zich op het kan toor der boot t ij d i g v6or de afvaart van een kaartje te voorzien, want dat is voor de regeling een voorwaarde, de boot mag er geen minuut later door vertrekken. De even- tueele laatkomers (dat kin den beste gebeu- ren) zullen dan goed doen met geen tijd te verliezen en zonder spoorwegkaartje van boord te stappen. NOTARIEEL EX AM EN Voor het tweede deel van het examen nota- riaat slaagde de heer J. Huijssen te Ter- neuzen. <- BENOEMIN G. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financien is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot ontvanger der Directe Belastingen en en Registratie te Oostburg, de heer G. A. Kieft, surnumerair der Directe Belastingen, Registratie en Do- meinen ter inspectie der Directe Belastingen te Hengelo. DIPLOMA BOEKHOUDEN. Voor het examen voor het diploma boek- houden van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen slaagde de heer Alb. d'Hondt te Clinge. Voor het Mercurius-diploma boekhouden slaagden de heeren Eug. d'Hondt, Arn. Schalk- wijk en J. van de Voorde te Hulst en B. Smet te St. Jansteen. PAARD IN BESLAG GENOMEN. De Crisis Controle Dienst heeft Maandag te Graauw een paard in beslag genomen, we Iks eigenaar het dier gekocht had, zonder in het bezit te zijn van de daartoe vereischte erkenning. Bovendien had hij f 1000 voor het paard betaald, terwijl het op 825 getaxeerd was. In verband daarmede werd ook proces- verbaal opgemaakt tegen den te Hulst wo nenden verkooper. (Pr. Z. Ct.) DORSCHMACHINEEOONEN IN ZEELAND. Tusschen het bestuur van de afdeeling O.- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Vereeniging van Loondorschers en vertegenwoordigers van de landarbeidersbonden heeft een bespreking plaats gevonden over de afsluiting van loo- nen en arbeidsvoorwaarden van de dorsch- machinepersoneelen in de a.s. campagne. Het Provinciaal (Bestuur van de Vereeniging van Loondorschers dat ook aan de besprekingen zou deelnemen, was verhinderd en had boven dien te kennen gegeven eerst kennis te willen nemen van de voorstellen van werknemers- zijde. Over het uurloon werd reeds overeen- stemming verkregen. Binnenkort zullen ru ook met-, het Provinciaal bestuur besprekingen plaats vinden. (Pr. Z. Crt.) A RBEIDSON GEVAL. Toen de heer F. te Biervliet hout aan het zagen was met de cirkelzaag, werd een zwaar blok hout door de zaag weggeslingerd. Hier- door werd F. ernstig gewond aan zijn kin. Dokter Hofstee verleende de eerste hulp. LEERPLICHTWET EN EA.NDBOUW- VERLOF. De rijksinspecteurs van onderwijs hebben vanwege het departement van opvoeding, we- tenschap en cultuurbescherming instructie gekregen nauwlettend toe_ te zien, dat aan de in de leerplichtwet vastgestelde bepalingen inzake de verleening van landbouwverlof streng de hand wordt gehouden. LIJK OPGEHAALD. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie uit het water in het kanaal nabij de Keersluisbrug te Vlissingen het lijk opgehaald van den 67jarigen man J. den H., wonende te Souburg. NIET SPORTIEF. Zondagavond heeft de recherche te Vlissin gen een 16jarigen jongen aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan het wegnemen van een portemonnaie met inhoud, toebehoo- rende aan een zijner kameraden, uit een kleedlokaal op het voetbalveld. Na beeindiging van het onderzoek is de jongen aan zijn vader overgegeven. (Pr. Z. Ct.) KONIJNEN DOOR LOSLOOPENDEN HOND DOODGEBETEN. Zaterdagmorgen kwam de landbouwer M. te Aagtekerke tot de onaangename ontdek- king, dat niet minder dan 5 konijnen door een losloopenden hond uit de hokken waren gehaald en vervolgens doodgebeten en ge- deeltelijk verscheurd waren. Dit zelfde geval deed zich voor bij zijn buurman, den land bouwer W., waar niet minder dan 10 konijnen hetzelfde lot hadden ondergaan. Dit is vooral in dezen tijd geen meevallertje. (Pr. Z. Ct.) DE RUILVERKAVELING TE KRUININGEN. Maandagmiddag heeft de wnd. Commissa- ris der provincie Zeeland, de heer Mr. P. Die- leman, de eerste spade in den grond gestoken voor het ruilVerkavelingswerk in den polder Kruiningen. Verschillende autoriteiten waren daarbij tegenwoordig. De heer W. F. de Groof, voorzitter der plaatselijke commissie, verwelkomde alien, waarna Mr. Dieleman zijn blijdschap er over uitsprak, dat de ruilverkaveling in dezen pol der zoo energiek wordt aangepakt. Hij sprak den wensch uit, dat dat werk tot zegen van de streek zou zijn en dat nog meer van deze werken zouden volgen in deze provincie. Daarna stak Mr. Dieleman de eerste spade in den grond. Ir. Cornelisse, inspecteur der werkverrui- ming, deelde mede, dat de secretaris-generaal van sociale zaken heeft bepaald, dat alle werkloozen uit de omgeving hierbij zullen wor den te werk gesteld. Dus werk voor de Zeeu- wen. Verschillende toespraken werden nog ge houden, waarbij hulde werd gebracht aan den Wnd. Commlssaris voor zijn activiteit en waar in de hoop werd uitgesproken, dat nog meer van deze werken in Zeeland zouden volgen. Het werk is thans begonnen met 30 werk lieden. Men hoopt tot een aantal van 300 ad 400 te komen. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Jaarvergadering Afd. Zeeland. Onder leiding van den voorzitter, den heer C. de Putter te Axel, hield de Afd. Zeeland van den Ohr. Boeren- en Tuindersbond te Goes Dinsdag haar jaarvergadering, die door de leden uit de verschiflende deelen van de provincie goed bezocht was. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat het door de oorlogsamstandigheden vorig jaar niet mogelijk was de jaarvergade ring te houden. Vervolgens herdacht hij het overleden eerelid, den heer Joh. de Feijter te Zaamslag, die voor deri Bond en de Afdeeling veel heeft gedaan. Hij was een der pioniers der organisatie in Zeeland. Daarna herinnerde hij aan het oorlogsge- weld, dat ook over Zeeland ging. Het bureau der Afdeeling te Middelburg ging verloren. Toch kon het organisatiewerk worden voort- gezet. Het is onze plicht als boer en als organisatie voort te werken met de grootst mogelijke ijver en mauwgezetheid. Wij heb ben de schoone taak om te arbeiden aan de voedselvoorziening. De belangrijkheid van dien arbeid wordt nu allerwegen ingezien. Wi) mogen verwachten, dat wij voor onze produc ten een loonenden prijs zullen ontvangen. •Van groot belang in dezen tijd is het werk van de organisatie in samenwerking met de consulenten. Maar bij alles weten wij ons afhankelijk van Gods zegen. In het geloof arbeiden wij voort. Daarna wees spreker op het groote belang van het land- en tuinbouwonderwijs op scho- I len en cursussen. Ook de C.B.T.B. deed hier- I aan wat mogelijk was. Hiema werden de verslagen uitgebracht. De secretaris, de heer P. de Kam, herinnerde in zijn jaarverslag aan de gevolgen van den oorlog: het sneuvelen van twee leden, de schade aan woningen en bedrijfsgebouwen, de inundatie, het teloor gaan van het bureau der afdeeling en van het archief. Veel ging verloren, waaraan wij gehecht waren, maar dankbaar zijn wij voor wat God ons nog over- liet. Het ledental is iets gestegen en bedroeg aan het eind van 1940 1170 leden, verdeeld over 6 gewestelijke en 18 plaatselijke afdee- lingen. Daarna gaf spreker een overzicht van het werk der afdeelingen, van de vele door het bestuur besproken onderwerpen, van het werk op de scholen en cursussen in de provincie, om dan met blijdschap melding te maken van de totstandkoming van de Fed. Zeeuwsche Tuinbouw-organisatie. Ook het pachtbureau voor Zeeland kwam tot stand. Met een dankbaar hart kunnen wij, aldus spreker, in geloovig vertrouwen voortgaan. De penningmeester, de heer J. Oele te Wemeldinge, sloot het boekjaar 1939 af met een batig saldo van f 65,05 en 1940 met een goed slot van f 149,20. Daarna sprak Ir. C. J. Droogendijk, rijks- landbouwconsulent, over: ,,De verhooging der b'odemproductie". Spreker was er van over- tuigd, dat elke Zeeuwsche landbouwer steeds zijn best heeft gedaan om de productie op te voeren, maar misschien hebben sommigen wel eens fouten gemaakt of te weinig geleerd van de ervaring van anderen. Het is de taak van de consulenten en van de land- en tuinbouw- onderwijzers om voorlichtend op te treden en al kan spreker geen groote dingen noemen, wel wil hij enkele punten bespreken, die alle bij elkaar toch wel van belang zijn. In de eerste plaats drong spreker er op aan, dat elke boerenzoon landbouwonderwijs volgt. Verder beval hij aan te waken tegen zuur worden van den grond. Grondonderzoek is soms noodig. Ook drainage en egalisatie verdienen de aandacht, evenals het scheuren van het grasland. Het grasland dient beter te worden ver- zorgd. Eh moet, waar het kan, vroeger wor den gemaaid. Gras dient te worden inge- kuild. Gestreefd moet worden naar"keuze van ras- sen met hooge opbrengst. Men moet verder zorgen voor goedgekeurd zaaizaad en poot- goed en voor ziektebestrijding. Verder noemt spreker goede vruchtwisseling, rationeele be- mesting, teelt van koolzaad vooral op ge- scheurd grasland. Speciaal behandelt spre ker de bewaring van de stalmest, wat een zwak puntje in Zeeland is. Daar de stal mest tot voile waarde dient te worden ge bracht, is de bouw van gierkelders noodzake- lijk. Behalve in Zeeuwsch-Vlaanderen vindt men in Zeeland nog weinig gierkelders. Op deze rede volgde een geanimeerde be spreking. Ook de heeren Cammaert, Vermue en "De Rechter, ambtenaren van den Voedsel- commissaris hadden vele vragen te beant- woorden. Ir. Drc^gendijk kon het telen van koolzaad op grasland, dat nu nog moet worden ge- scheurd, wel aanbevelen. Het spreekt van- zelf, dat wanneer veel stikstof voor koolzaad beschikbaar wordt gesteld, dat deze moet wor den afgetrokken van andere gewassen, maar men geeft nu de voorkeur aan koolzaad. Het omweidingsysteem verdient aanbeve- ling waar het mogelijk is, evenals het vroeg maaien van het gras. Inzake de veelevering zal voor Zeeland een kleine uitzondering worden gemaakt. Hier zijn n.l. veel mesters en melkvee. Mestvee, dat op contract staat, mag worden aange houden boven het getal. Wat de ontvetting van melk betreft, kan Helper) veilig en vlug Doos lOen 50ct wooden medegedeeld, dat deze niet geldt voor een deel van Zeeland. Alleen voor het gebied, dat aan de zuivelfabrieken van Middelburg, Vlissingen en Axel is toegewezem. Inzake de paardenvordering werd medege deeld, dat dezer dagen op de bedrijven de paar4enstapel zal worden ge'inventariseerd. Daarna volgt een monstering. Later volgt bericht, welke paarden gevorderd zullen wor den. Het is niet bekend, of en in hoeverre de Duitsche autoriteiten rekening zullen hou den met de bedrijfstoestanden. Het slotwoord werd gesproken door Ds. W. M. v. d. Vegt, Geref. predikant te Goes, naar aanleiding van het Bijbelverhaal uit 1 Samuel 6. Een wagen getrokken door loeiende, zoogende koeien, brengt de ark Gods uit het land der Filistijnen naar Israel terug. God strijd voor Zijn eer. Israel had gezondigd en was ontrouw. De ark was weggevoerd, maar God doet haar terugkeeren op een wonderlijke wijze. God zet Zijn strijd voort, als wij weer- loos zijn. Hij heeft menschen niet noodig. Laten wij daarom heel dankbaar zijn als wij in Zijn dienst mogen arbeiden. Hierna sloot de voorzitter de goedbezochte vergadering. OHR. GEREF. KERR. Beroepen te 's Gravenmoer, Ds. Tolsma te Zaamslag. In het belang van de naleving van de be palingen ten aanzien van de verduiste- ring: Zonsopgang 24 Juli, 5 uur 49 min. Zonsondergang 24 Juli, 21 uur 43 min. Zonsopgang 25 Juli, 5 uur 50 min. Zonsondergang 25 Juli, 21 uur 42 min. Zonsopgang 26 Juli, 5 uur 51 min. Zonsondergang 26 Juli, 21 uur 41 min. Gedurende de daartusschen gelegen uren moet verduisterd worden. 24 Juli: Nieuwe Maan. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van de Politierechter van Dinsdag 22 Juli 1941. Behandeld zijn o.m. de volgende zaken: Geen uitvoervergunning. H. B., oud 29 j., schipper te Rotterdam, be- vond zich op 7 Maart 1941 met zijn schip nabij Sas van Gent. Bij contr61e bleek, dat het schip o.m. bevatte eeri groote hoeveelheid zaden, bestemd voor Belgie. Voor den uit voer hiervan heeft men ook een uitvoerver gunning noodig en" slechts voor een deel hier van kon verdachte hieraan voldoen, doch niet voor: 50 kg mangelwortelzaad, 50 kg voeder- bietenzaad (Belg. Rozeknop), 50 kg idem (fBelg. Groenkop), 1 kg savoyekoolzaad, 5 kg selleriezaad, 1 kg augurkenzaad, 11 kg uien- zaad en nog eens 10 kg uienzaad, 50 kg prei- zaad, 10 kg wortelenzaad, 10 kg pastinaken en bovendien had hij ook nog 37 kg kaas aan boord. Nadat aanvankelijk het schip met de ge- heele lading in beslag was genomen, werd alles later vrij gegeven, behalve de bovenge- noemde zaden en kaas. Verdachte bekent het hem telaste gelegde. De Officier eischt veroordeeling tot f 100 boete of 50 dagen hechtenis. Mr. F. W. Adriaanse^ verdachte's verdedi- ger, vraagt bij veroordeeling de verbeurdver- klaring achterwege te laten. De opbrengst der zaden, die aan de leveranciers zijn terug- verkocht was ruim 540, hetgeen voor ver dachte dus een groote strop zou zijn. Op grond van de Wet van 3 Aug. 1914 zal ver dachte inderdaad moeten worden veroordeeld. Pleiter vraagt echter te volstaan met een ge- ringe geldboete. Na een korte re- en dupliek wordt ver dachte veroordeeld tot 50 boete of 25 dagen hechtenis, doch met verbeurdverklaring der verkochte zaden. Kooper bedrogen. P. J. B., oud 22 j., handelaar te Groede, verkocht in December 1940 een partij vlas van f 45.000 kg aan een vlashandelaar te Breskens. Toen de partij vlas geleverd werd, was de eerste lading goed, maar de volgende was stukken minder en dit werd steeds erger, zoodat de kooper weigerde de partij verder e accepteeren. Wat was het geval? Voor dat de vlashandelaar tot den koop was overge- gaan had hij het vlas bezichtigd. Dit lag opgestapeld in een schuur bij verdachte en zoo te zien was het vlas van goede kwaliteit. Verdachte had nog uitdrukkelijk verklaard, dat de heele partij was zooals de bovenste laag, die derhalve zichtbaar was. Later is den kooper echter tef oore gekomen, dat de zelfde partij vlas reeds in een schip had ge- zeten, en dat er toen al een groote partij slecht vlas bij was. Dat vlas zou later in de schuur zijn geborgen en bij het opstapelen in die schuur is het slechte vlas naar binnen op gestapeld en daar bovenop het betere en daar weer bovenop de beste kwaliteit. De kooper had nu verdachte vertrouwd en ge- dacht, dat de heele partij zoo goed was als de buitenste laag, en reeds het geld aan ver dachte betaald. Volgens verdachte zou alles echter eerlijk in zijn werk zijn gegaan en was de kooper voldoende in de gelegenheid geweest, het vlas zoo veel te bekijken als hij wilde. Bovendien zou hij hem ook hebben gezegd, dat er wat vochtig en kort vlas tusschen zat, doch aan- merkingen zouden niet zijn gemaakt. Als getuige wordt ook nog gehoord, de commissionnair, die den kooper het vlas had aanbevolen. Hij vertelt, dat hij het vlas had bezichtigd en had gezien, dat de bovenste laag van goede kwaliteit was. Volgens de beweringen van verdachte zou de heele partij van dezelfde kwaliteit zijn en hij had het voile vertrouwen, dat dit inderdaad zoo was. Aan den buitenkant was absoluut niet te zien. dat er vlas van mindere soort binnenin zat. Bij het weghalen was dit uitgekomen. Ook wordt nog gehoord een getuige a decharge. Deze verklaart, bij de onderhan- delingen tegenwoordig te zijn geweest. Hij heeft verdachte hooren zeggen, dat er 2 voer nat bij waren. Mien maakte accoord voor 4500. Het jaar 1940 was een slecht tot middelmatig vlasjaar. De Officier heeft ter zitting den indruk ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3