Distributie Schoenen. Uitreiking speciale Melkkaarten, Liefde's Zegepraal Binnenland FEUILLETQN De Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat de bij den Distributiedienst ingediende aanvraagformulieren voor Schoenen, waarop nog geen toewijzing werd ontvangen, vervallen zijn. Zij, die alsnog voor een Schoenenbon in aanmerking wenschen te komen, kunnen de hiertoe benoodigde aanvraagformulieren (nieuw model) vanaf 1 Augustus a.s. bij den Distributiedienst bekomen. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. De Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat op Donderdag 24 en Vrijdag 25 Juli a.S. in het lokaal „Betheldes v.m. 9—12 uur, des n.m. 1.30—4.30 uur, speciale Melkkaarten zullen worden uit- gereikt aan kinderen geboren na 1 Februari 1927 en aan arbeiders, die tijdens hun werkzaamheden voortdurend met giftige stoffen omgaan. Hierbij dienen te worden overgelegd, de distributiestamkaarten, als- mede de gewone melkkaarten van de belanghebbenden. Dag van uitreiking Aan personen wier ge- slachtsnaam begint met de letters: A t/m K L t/m Z V-- -S":' Op alle wegen, waarlangs de Duitsche troepen oprukken, liggen uitgebrande Sovjet-pantserwagens, als evenzoovele teekens van de aanstaande catastrophe van het bolsjewisme. (roto Polygoon) JSSSs Op de wegen, waarlangs de Sovjettroepen terugtrokken, is het fcen chaos van achtergelaten oorlogstuig. (P.K. Freytag, Hoffmann, Zander-m). Donderdag 24 Juli Vrijdag 25 Juli J iUitreiking te Sluiskil op Donderdag 24 Juli a.s., te Driewegen op Zaterdag 26 Juli a.s. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. kaimeraden van bet leger ook in dezen nacht de strijd niet gestaakt wordt. De frontlinie, welke wij bij bet begin van onzen tocbt op onze kaarten bebben aangegeven, is op enkele plaatsen al niet juist meer. Onze troepen zijn al weer dieper bet vijandelijke land bin- nengedrongen. Docb dan laten wij de front linie met baar branden acbter ons en voor ons ligt een groote uitgestrektheid. Op den grond is alles kalm. Slecbts zelden f likkei t bet licht van een schijnwerper op en begint het afweergeschut te vuren. Nog zijn wij te ver van Moskou verwijderd om ons nauw- keuriger te orienteeren, docb iedere minuut brengt ons nader tot ons doel. De Sovjet lucbtafweer werd steeds intenser. Reeds grij- pen dertig, veertig, vijftig vangarmen in de licht, flitsen wild en gejaagd door elkaar been en zoeken en zoeken Hoe meer wij naderen, des te duidelijker biijkt bet dat de kameraden voor ons geen half werk hebben verricht. En toch is dit alles slechts een begin. Eerst moeten wij ons doel dicht zien te naderen. Het wordt ons door den vijand werkelijk niet gemakkelijk gemaakt. Hier hebben zij alle afweerkraeht ceconcentreerd, welke tbans een ware regen van vuur naar de naderende Duitsche vlieg- tuingen zendt. Luchtdoelgranaten van alle kaliber leggen bun lichtenden weg langs den nachtebjken hemel af en honderden schijn- werpers doorboren de duisternis. Thans zijn wij vlak boven het doel. Onder ons ligt een ware hel. Geheele installaties staan in lichte laaie en een dikke ondoordringbare rook trekt langzaam en traag over de ru'ine, welke door de Duitsche bommen zijn veroorzaakt. Wij zijn boven Londen en Liverpool, boven Glasgow en Belfast, boven Hull en Birming ham geweest. En wij hebben bovendien nog vele andere steden van bet Britscbe eiland zien branden. Doch zelden hebben wij in dezen oorlog branden van een grooteren om- vang en met een vernietigender indruk ge- zien Daar beneden, waar de verleide volks- massa's in de kelders zitten, moet de hel zijn losgebroken. Ontploffing na ontploffing is waar te nemen. Nieuwe branden ontstaan, oude branden vinden steeds opnieuw voedsel en nog steeds is het einde niet te zien. Voortdurend valt bom na bom op voor den oorlog belangrijke doelen. Ook wij bebben onze bommenlast uit- geworpen, de plaats, waar zij ontploften waargenomen en keerden nu terug. Bij daglicht zijn wij vertrokken, bij dag- licht zijn wij terug. Daar tusschen ligt een nacht vol afgrijzen, een nacht, die geschud heeft aan het bestaan van het bolsjewisme. SLAG EN, DOOR HET DUITSCHE li chtvva pen den sovjets TOEGEBRACHT. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben naar het D.N.B. verneemt, Maandag Sovjet-muni- tie-opslagplaatsen succesrijk met bommen bestookt. Gepaard gaande met bevige ont- ploffingen, die door de Duitsche vliegers dui- delijk werden bemerkt, vlogen ontzaglijke boeveelheden munitie in de lucht. Getroffen benzine-opslagplaatsen ontploften, waardoor Roman van A. HRUSCHlCA 2/q (Nadruk .verboden) reusacbtige rookzuilen ontstonden, die wel- dra den hemel boven bet aanvalsgebied ver- duisterden. De Duitsche luchtmacht beeft, behalve voor den oorlog belangrijke doelen in Moskou, in den nacht van 21 op 22 Juli met sterke for- maties terugwijkende Sowjetcolonnes, spoor- wegen, stations en concentraties van pantser- wagens aan bet geheele oostelijke front aan- gevallen. Talrijke pantserwagens en voer- tuigen van allerlei soort werden vernield. Transporttreinen werden door voile treffers vernietigd en tot ontsporing gebracht. De spoorlijnen in het gebied ten Zuiden van Tsjerkassi en ten Zuiden van Krementsjung zijn voor "het spoorwegverkeer onbruikbaar gemaakt. Bovendien werden verscheidene rijdende treinen op de spoorlijn St. Petersburg Moskou tot ontsporing gebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen bebben ook op 21 Juli ten Oosten van Smolensk in op- eenvolgende golven de terugstroomende Sov- jet-colonnes met sterk bombardement aange- vallen. De bolsjewisten leden bij dezen aan- val groote, bloedige verliezen. De bolsjewistische lucbtstrijdkracbten hebben ook van 20 tot 21 Juli aanzienlijke Verliezen aan vliegtuigen en manschappen geleden. Tijdens luchtgevechten werden door Duit sche jagers T1 Sovjet-vliegtuigen neergescho- ten. Bovendien werden 39 vliegtuigen der Sovjets met stelligheid op den grond ver nield. Het totale verlies der Sovjets bedraagt dus in 24 uur 110 vliegtuigen. TAL VAN SOV J ET-GEV AN GEN EN IN HET DNJESTR-GEBIED. Tijdens den Snellen opunarsch in bet gebied van den Dnjestr maakten Duitsche pantser- troepen op 20 Juli 10.000 gevangenen, en vemietigden 220 Sovjet-tanks alsmede 20 ka- nonnen. Duitsche tanks vemietigden den- zelfden dag tijdens hevige gevechten in het gebied van Porsow 98 Sovjetstanks, onder zeer geringe eigen verliezen. In de buurt van Witebsk hadden 20 Juli hevige gevechten plaats tusschen Duitsche- en Sovjettanks. Alle aanvallen der Sowjets werden gekeerd, onder zware verliezen voor den vijand. Van 130 aanvallende Sovjetstanks werden 73 tanks vernietigd. Op verschillende plaatsen van het Ooste lijke front gelukte het den Duitschen troepen de laatste dagen vrij groote bolsjewistische eenheden te omsingelen. De Sovjets probeer- den op sommige plekken tevergeefs door den ring heen te breken, teneinde naar het Oosten te kunnen terugtrekken. Op 20 en 21 Juli werd het verzet dat de Sovjetsoldaten onder dreigementen van de politieke commissarissen boden, verder gebroken. De bloedige verlie zen van de Sovjets zijn aanzienlijk. OPROEP! Nederlanders aantreden! Alarmsignalen schetteren trommels rof- felen commando's weerklinken! Nederlan ders aantreden, want dit geldt u. Europa wordt bedreigd, Christendom, beschaving en cultuur zijn in gevaar! Het bolsjewistische monster heeft het masker afgerukt. Stalin de moordenaar meent, dat zijn tijd gekomen is. Reeds slachtten zijn duivelsche satellieten duizenden af. In het Oosten branden steden en doriien. De hel is losgebroken en alle krach- ten moeten worden ingespannen teneinde de gevaren te keeren en het Sovjetmonster te vernietigen. Daarom schetteren ook hier de signalen, roffelen de trommels en klinken <Je comman do's. Daarom wordt ook van u verwacht, dat u deze zult taooren, ernaar zult handelen, dus... uw plicht doen en aantreden in onze gelederen. Het vrijwilligerslegioen Neder- land maakt zich op. Binnen enkele dagen zal het ten strijde trekken. Dan zullen zij mar- cheeren, onze dapperen, dan zullen de vaan- dels wapperen boven colonnes, samengesteld uit vastberaden kerels van ons bloed. Neder landers zullen het zijn, die samen met de heldhaftige strijders uit alle landen van Euro- pa de zege zullen bevechten. ..Nederlanders aan het oostfront in den aanval?" Zoo zullen de couranten in het vaderland getuigen van bun daden en gij... gij zoudt daar niet bij zijn? Alarmsignalen schetteren trommels rof felen! Nederlanders hoort gij ze niet? Toont wat gij waard zijt. Volgt het voorbeeld van de duizenden, die weten wat bun plicht is en meldt u aan bij het vrijwilligerslegioen Ne- derland, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. GELUKWENSCH VAN DEN FUHRER AAN DEN RIJKSOOMMISSARIS. De Fiihrer heeft den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijks- minister Seyss Inquart, het vQlgende geluk- wenschtelegram gezonden „Hoofdkwartier van den Fiihrer, 22 Juli 1941. Met uw 49sten verjaardag heden zend ik u mijn hartelijkste gelukwenschen en groeten. Adolf Hitler. 70.000 GULDEN VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS. Gistermiddag heeft mevrouw O. de Ruiter- van Lankeren Mattbes uit Amsterdam, de leidster van de Nederlandsche nationaal so cialistische vrouwen organisatie, ten huize van den Rijkscommissaris aan mevrouw Seyss Inquart een bedrag van 70.000 gulden over- hamdigd, welke sam door Nederlandsche na tionaal socialistische vrouwen ten bate van het Duitsche Roode Kruis is bijeengebracht. Het geld was gevat in een enveloppe, welke gesierd was met een lint in de kleuren van de N.SJB. en met een gouden trouwring als symbool een offer van^een nationaal socia listische vrouw. Mevrouw Seyss Inquart heeft ontroerd voor deze prachtige gave dank gezegd en aan den Fiihrer een telegram gezonden, dat in ver- taling als volgt luidde: „Mijn Fiihrer, Heden heeft de leidster van de Nederland sche nationaal socialistische vrouwen organi satie 70.000 gulden voor het Duitsche Roode Kruis overhamdigd. Deze zijn door de N.S.V.O. voor den gemeenschappelijken nationaal so cialistische strijd tegen het bolsjewisme inge- zameld. Ik acht mij gelukkig, u, mijn Fiihrer, deze bijdrage als teeken van de solidariteit der Nederlandsche nationaal socialistische vrouwen te kunnen doen toekomen. Heil mijn FUhrer." Het restant van deze inzameling, die ruim 80.000 heeft opgeleverd, een bedrag van /TO.000, is gisteren overgedragen ten behoeve van de Nederlandsche oorlogsinvaliden. DE V-PROPAGANDA. De in de jongste weken ontwikkelde V- actie in de Engelsche radio, bereikte een Ongeveer om dien tijd legt Use Hartlieb op bet kasteel Kronstein de couramt weg, waar- uit zij den graaf interessante brokjes had voorgelezen. Dan zegt zij Marc moet nu mijn brief ontvangen heb ben. Als bij spoedig een boot vindt, kan hij zegt Dr. Turba, over ongeveer vier weken bij ons zijn. Graaf Klemens, die nu veel kalmer is en er ook veel beter uitziet, drukt Ilse met aandoe- ning de hand. Moge hij behouden terugkeeren. En jrj iZonnestraaltje, moge je vergolden worden, dat je een ouden vader zijn kind terugschenkt. Want jou alleen heb ik dat geluk te danken. Dus Vader, is uw blijdschap over Marc's terugikomst even groot als de mijne? Ik tel de dagen, ik tel de uren. Het voor- uitzicht, hem spoedig weer in mijn armen te kunnen sluiten, vetvult mijn hart met onuit- sprekelijke blijdschap. De grijsaard slaakt een zucht en gaat vcg>rt O, hoe lang, hoe lang is het geleden, dat ik hem voor de laatste maal aan mijn borst heb gedrukt. Het was toen nog een knaap... en wat al donkere, smartelijke din- gen zouden ons later scheiden! HOOFDSTUK XVTII. Vele honderden mijlen van daar, op de veranda van een klein landhuis, ten Oosten zekere climax in de dagen, onmiddellijk aan den 20en Juli voorafgaande. Deze actie is echter volkomen mislukt, aldus het officieele Duitsche standpunt, zooals dat Maandag op de dagelijksche persconferentie werd meegedeeld. Op dien dag toch, zoo deden het tenminste de Engelsphe omroepers voorkomen, zouden de Britsche legers, in samenwerking met de vloot en met behulp van parachutisten, een invasie of iets van dien aard ondernemen, welke dan samen zou moeten gaan met een vrijheidsbeweging onder het teeken V in de bezette landen. Er zijn blijkbaar nog menschen gevonden, die deze aankondigingen ernstig opnamen en in hun agitatie de realiteitszin zoover ver- loren, dat zij vreesden voor vergiftiigng van het water en soortgelijke verschrikkelijkheden en daarom alvast eenige voorzorgen namen om zelf dit gevaar te ontgaan en tevens de komende Engelsche soldaten voor vergiftiging te vrijwaren. Zij legden tot dat doel een voor- raad koude thee aan, van zuiver water gezet. Deze en andere fantastisch klinkende ge- "ruchten gaven op de conferentie aanleiding tot eenige ironische opmerkingen. Deze dwaze burgers met hun koude thee, zoo werd gezegd, kunnen er zich nu zelf vol- op aan laven, want de Britten hebben het, gelijk gewoonlijk, af laten weten. Overigens late men met voile gerustheid de waterkraan loopen; het water is heusch nog zuiver. Wellicht kan het ook dienstig zijn, om er den wellicht reeds gereedgezetten feestwijn wat mee aan te lengen... De V-actie heeft in elk geval anders uit- gepakt, dan de propagandamakers het be- doelden. Dat kan men overal om zich heen op straat bemerken. OVERNEMING VAN CONTRACTVARKENS In de eerstvolgende weken zal de Ned. Vee- houderij Centrale een aantal contractvarkens afnemen, met een levend gewicht tusschen 40 en 50 kg. Voor deze varkens zal bij levering worden uitbetaald 0,79 per kg levei#i, franco leveringsplaats. De levering dient te geschieden door tus- schenkomst van een erkenden handelaar, die voor zijn bemoeienissen 0,50 per looper ont- vangt van den leverancier. Bij te gering aanbod zal noodgedwongen moeten worden overgegaan tot verplichte levering, waarbij zal worden uitbetaald 0,75 per kg levend, af boerderij. Bij deze gedwongen Uvering zullen de vrij- willig aangeboden loopers in aanmerking worden genomen. Daar bovendien. gezien de voederpositie, het voornemen bestaat in de naaste toekomst over te gaan tot overneming van de mest- varkens op een levend gewicht van 6d—70 kg wordt den varkenshouders aangeraden hun varkens langs dezen v> ^g af te zetten. NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR DE OOSTMAJRK. Zooals men weet zal ook deze zomer. zij het op beperkte schaal, weder een aantal Nederlandsche kinderen ongeveer zes weken in de Oostmark doorbrengen als gasten van verscheidene families aldaar, die verleden jaar eveneens Nederlandsche kinderen heb ben verzorgd. De heer Eigruber, gouwleider van den Ober-Donau, te Linz, die hier te lande goede bekendheid geniet wegens zijn zorgen voor de onderbrenging onzer jeugdige landgenooten in den zomer van 1940 op ini- van Manaos aan de Amazone-rivier gelegen, zit, in diep gepeins verzonken, een jonge man met aristocratisch en sympathiek voorkomen. Zijn bli'k zweeft over de trage, geelachtige wa- teren van den machtigen stroom... 't Is Marc Kronstein. Na in de grdote modeme steden van Brazilie vrucfateloos af- leiding en nieuwe indrukl^en te hebben ge- zocht, heeft hij hier, in deze eenzaamheid, een seihuilplaats gezocht. Binnen het moderne Manaos, dat op een Europeesche stad wil gelijken, heeft hij maar een keer den voet gezet. De kleine villa heeft hij gehuurd van een Portugees, die zich de luxe van een reis naar de Oude Wereld gunt en dus maanden lang afwezig zal zijn. Zijn huishouden wordt waar genomen door de twee beddenden van den Portugees, Pimbo, een bejaarden neger, en diens vrouw. Maar de verandering van decor, omgeving en levenswijze bevrijdt Marc niet van zijn folterende zwaarmoedigheid. Niets maakt indruk Oip hem. Aan den hori zon van zijn geest ontwaart hij slechts twee dingen: een ouden toren in de verve Heimat, overlommerd door dennen en omslingerd met loover en bloemen, het verblijf van den schat zijner liefde, en het kasteel van zijn vader, waar een oud man zucht onder den last eener verschrikkelijke schuld, die ook Marc s geluk heeft vernietigd, onder den last van ontzet- tende wroeging... In den loop der laatste maanden heeft Marc zich dikwijls afgevraagd, of hij anders had kunnen handelen. Maar het amtwoord luidde dan telkens: Neen. Hij kon zijn vader noch aanklagen, noch verraden. Hij moest het kruis op zijn sehouders nemen en zwij- gen... Als zoon was hij dat verplicht. Maar de kracht, vereischt om 't zwijgen, dat hem zijn levensgeluk kostte, op den duur te kunnen volhouden, zou hij niet vinden tenzij ver van de Heimat. Daarom ook heeft h\j besloten, niet meer huiswaarts te keeren, al verlangt hij zoo vurig naar de Heimat. Van Turba, wien hij nu en dan schreef den laatsten keer uit Manaos heeft hij nog geen tijding ontvangen, waarschijnlijk dat hij zoo dikwijls en snel veranderde van veriblijf, zoodat de brieven hem niet konden achterhalen. Maar nu hij zich eindelijk voor geruimen tijd had gevestigd, zou, er wel spoe dig nieuws van zijn vriend komen. Hij wactit het iederen dag, met ontstuimig verlangen en groeiend ongeduld... Achter Marc gaat de deur van de veranda open. Pimbo komt op zijn meester toe. Met een grijns van genoegen op zijn breed, leelijk, maar goedig gezicht, reikt hij Marc drie b« ie- ven over. Zijn meester heeft in de laatste dagen wel twintigmaal naar de post gevraagd en nu komen er drie brieven ineens! Marc wordt beurtelings bleek en rood. Met een wenk beduidt hij Pimbo, dat de brave man zich mag verwijderen... Nu houdt hij strak den blik op de brieven gevestigd en durft ze niet onmiddellijk ope- nen. Een van de brieven is heel dik en werd aamgeteekend verzonden. De tweede brief ziet er uit als een gewone brief. beide adressen zijn door Turba geschreven. De derde schijnt I slecfhte een dunne kaart te bevatten, maar... op den omslag herkent Marc het schrift van zijn vader! Marc hijgt bijna naar adem. Eerst opent hij den gewonen brief; die is blijkens den post- "stempel, vdor de twee andere verzonden, en werd hem van Para naar Manaos nagestuurd. Reeds bij de eerste regelen van Richard Turba maakt hevige ontsteltenis zich mees ter van Marc. Want na een korte inleiding leest hij: „Zooals ik je in mijn laatsten brief tiatief van den Rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart, heeft hiertoe een voorstel aan den Rijkscommissaris gedaan, dat deze gaarne heeft aanvaard. Daar ditmaal ook uit andere deelen van Europa kinderen naar de Oost mark worden uitgezonden, is de plaatsing beperkt tot ongeveer vlenhonderd Nederland sche kinderen, n.l. uit Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht en Haarlem, die hieraan de meeste hehoefte hebben. Vrijdag 8 Augustus zullen zij naar de Oost mark vertrekken, waar zij Zaterdag d.a.v. hun bestemming zullen bereiken. Daar zullen zij tot Vrijdag 19 September blijven om den volgenden dag naar hun ouders terug te keeren. HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND. Donderdag 24 Juli zullen de aanmeldings- bureaux gecentraliseerd worden te Amster dam (hotel van Gelder, Damrak) en den Haag (Koninginnegracht 22). Vrijwilligers uit het overige gedeelte van het land wordt verzocht zich van dien datum af rechtstreeks te wenden tot het hoofdkwar- tier, Koninginnegracht 22. den Haag. De Nederlandsche ambulance, welke bin- nenkort zal vertrekken, heeft tot taak den nood te lenigen van militairen en burgers, die slachtoffer zijn geworden van de krijgshande- lingen in Oost-Europa. Vriend en vijand heb ben hulp noodig. De Finsche, de Roemeen- sche en Duitsche soldaten worden verzorgd, alsook de Russische. Hoewel onzerzijds nog geen oproep tot financieelen steun werd gedaan, ontving de Nederlandsche ambulance reeds belangrijke geldsbedragen, hetgeen uiteraard In hooge mate wordt gewaardeerd. Dokters en verplegend personeel, die zich wenschen* op te geven voor de Nederlandsche ambulance, kunnen zich schriftelijk melden aan het Hoofdkwartier Vrijwilligers Legioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's Graven hage. (Afdeeling ambulance.) ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND. In het afgeloopen weekeinde vlogen wel enkele Britsche vliegtuigen boven ons land, doch hun actie bleef zeer beperkt. Enkele brisant- en brandibommen werden geworpen. Wat kleine beschadigingen, wat glasschade aan woonhuizen en een aantal granaattrech- ters in het open veld zijn te vermelden. In een stad in Zuid-Holland werd een persoon gedood en een gewond. Gisternacht hebben Engelsche vliegers wedercnfe hier en daar brisant- en brandbom- men op ons gebied neergeworpen. Er ont- stond eenige schade aan woonhuizen: drie hui'zen werden geheel vernield; een aantal kregen glasschade. Een man werd gedood; twee personen werden gekwetst. Voorts werd in een boerenhoeve nog eenig vee gedood. MAXIMUMPRIJZEN t'OOR CITROENEN. Naar de gemachtigde voor de prijzen mede- deelt, zijn er met ingang van gisteren maxi- mumprijzen vastgesteld voor citroenen. Er zal niet meer dan 5 cent per stuk voor mogen worden gevraagd. In het vorige seizoen be- rekende men voor groote en kleine citroenen verschillende prij'zen. Dit zal, nu er een maxi- mumprijs, onafhankelijk van de grootte, is vastgesteld, niet meer mogen voorkomen. reeds zei, beste Marc, is je vader vrij ernstig ziek geworden en moest het tusschen hem en Use Hartlieb cnder gelukkige voorteekenen begonnen verkeer worden geschorst, daar de dokter alle bezoeken streng verbood. Beiden lijden daar zeer onder, want het is bijna on- gelooflijk, hoe snel juffrouw Use het hart van je vader gewonnen heeft. Je weet al, dat zij op verlangen van graaf Klemens voor de eerste maal naar Kronstein was gekomen. Toen kwam die ongelukkige ziekte zwakte van het hart en aderverkalking ertus- schen. Maar ik hoop, dat dokter Wenk's ener- gieke behandeling spoedig baat zal brengen en dan kan Use weer naar Kronstein komen." Marc legt den brief neer. Hij is verbaasd en verheugd. Daar Turba's vroegere brieven blijkbaar verloren zijn gegaan, verneemt hij eerst nu, wat er thuis gebeurd is. Hij kan er zich nauwelijks een begrip van vormen. Ilse...-op Kronstein? En op verlangen van zijn vader? Hoe was dat mogelijk? Voor het eerst sinds langen tijd verwarmt weer een gevoel van dankbaarheid, ja, \an liefde voor zijn vader 't hart van den jongen man. Hij grijpt naar den dunnen brief, waarvan het ad res door graaf Klemens geschreven is. De omslag bevat slechts een velletje met eenige regelen en het beverig schrift ver- raadt aandoening of zwakte... Mijn teergeliefde Marc, Nog ben ik te hevig ontroerd om u m66r te kunnen zeggen dan dit: vergeef mij het lijden dat ik je veroorzaakt heb; draag me geen wrok toe en kom zoo gauw mo gelijk terug. Je oude vader en een engel, die ons weer tot elkaar heeft gebracht, wach- ten je met vurig verlangen. Zonnestraaltje zoo heet nu je Use voor mij zal je het andere schrijven. Maar kom nu, Ik moet weten hoe je er toe kwam, je vader voor een moordenaar te houden. Je inlichtingen op dat punt kunnen ook verder nuttig zijn. Met liefde en verlangen Je vader. Tranen biggelden over Marc's gelaat, hij merkt het niet. En nog kan hij zich geen be- grip vormen van hetgeen er gebeurt... Snel grijpt hij naar den derden brief, het breed- voerig relaas van Use; hij moet den langen brief twee, driemaal herlezen, vodrdat hij hem geheel begrijpt. Dan staart hij peinzend voor zich uit op het gele water van den stroom. Zijn ver- bazinig is grenzeloos. Is het mogelijk, dat zijn vader onschuldig is, dat hij hem den heelen tijd valschelijk voor den moordenaar hield, terwijl graaf Klemens hetzelfde van hem - Marc dacht Eindelijk begint hij zekere dingen te begrij- pen, waarvoor hij vroeger geen verklaftng vond; de volslagen depressie van zijn vader na de ontdekikimg van den moord; zijn ontzet achteruitwijken toen hij Marc daarna voor de eerste maal weer ontmoette; verder zijn aan verachting grenzende koelheid voor Marc, de raadselachtige woorden, waarmede hij afscheid nam van Marc, toen deze hem mededeelde, dat hij Kronstein zou verlaten... Marc had toen gedacht aan een opwelhng van berouw, aan groeiend schuldbesef, waar- onder het verstand van den ouden man begon te lijden. En zoo had een monsterachtige dwa- ling, een ongehoorde wederzijdsche verden- king, vader en zoon een jaar lang gescheiden gehouden. En 't is Use, zijn Use, die aan dezen onnoud- baren, verschrikkelijken toestand een einde heeft gemaakt! (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2