ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD.VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN No. 10.243 MAANDAG 21 JULI 1941 81* Jaargang Buitenland Waarschuwing aan alle Nederlanders. Weest zuinig met electriciteit en gas DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. .J ENGELSCHE AANVAL BIJ TOBROEK AFGESLAGEN. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSFRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen /2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetallng. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Directeur: I. van de Sande. GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KEEINE AOVERTENTIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. Gevaiarlijfee betoogingen. De bevelhebber der Weermacht in Neder- land, generaal der vliegers Fr. Christiansen, deelt mede: In verband met de talrijke vjjandelijke vldegtuigen, welke in den laatsten tijd boven Nederlandscb gebied omlaag zijn geschoten, is het herhaalde malen voOrgekomen, dat bij bet wegvoeren van de gevangen genomen En- gelsche leden der bemanning de bevolking sympathiebetoogingen jegens de gevamgenen heeft gebouden. Dergelijke betoogingen voor den vijand, welke vooral werden gehouden op de stations en in de straten, hebben in ieder geval het karakter van een brutale provocatie van de DUitsche Weermacht. De terughoudendheid, welke de Duitsche Weermacht tot nu toe in dergelijke gevallen in acht heeft genomen, schijnt door dwaze betodgers als zwakte te worden beschouwd. De bevolking wordt derhg-lVe hiermede nog- maals gewaarschuwd. Deze waarschuwing geschiedt, omdat de Weermacht thans opdracht heeft in dergelijke gevallen op te treden en zoo noodig van de wapens gebruik te maken. De gevolgen moe ten dan door de betoogers zelf worden ge- dragen. Bedenkt, dat het electriciteits- en gas- verbruik is gerantsoeneerd op 75 pet. Dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te overschrijden. Dat bovendien overtreding kan wor den gestraft met boete en afsluiting van den toevoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet on- noodig licht te laten branden. Vooral in dezen zomertrjd kan verlichting vrijwel geheel achterwege blijven. Het moet niet voorkomen, dat men bij daglicht in hotels, restaurants, winkels enz. over- vloedig licht ontstoken ziet. Ook in par- ticuliere woningen moet het licht tot het allernoodzakelijkste beperkt worden. Door Uw radiotoestel af te stellen, in dien U toch niet luistert. Door het warmwaterverbruik voor koken, wasscherr en baden te beperken, dit kan o.a. worden bereikt door: geen kleine vlammetjes doorloopend te laten branden onder keuken- of bad- geyser; groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het koken steeds de deksels op de pannen. Zoodra damp uit pan of ketel komt dan kan Uw gasbrander klein worden ge- steld; voor het zetten van thee of koffie niet meer water te koken dan noodig is; Het vaatwerk Cenmaal per dag af te wasschen bij het baden niet meer warm water te gebruiken dan strikt noodzakelijk is. OPROEP. De gruwelem van Lemberg Deze hebben de beschaafde wereld een kreet van afschuw ontlokt. Deze gruweldaden van de Sovjet-bandieten zijn een voorproef van wat ons te wachten zou staan, indien inderdaad het communisme zou overwinnen, indien Stalin met zijn duivelsche medewerkers inderdaad zijn misdadigen opzpt zou kunnen volvoeren, indien de belagers van Christen dom, beschaving en cultuur niet zou worden vemietigd door de dappere soldaten, die zich op dit oogenblik inzetten voor de toekomst van Europa. Nederlanders, terwijl u dit leest wordt in het Oosten een titanenstrijd gestreden, met Europa als inzet, hetzelfde Europa, waartoe ook ons land behoort Daarom moogt en kunt u zich niet afzijdig houden, daarom is het uw dure plicht te be- wijzen, dat u Nederlanders zijt, dat wil zeg- gen, dat ook in uw aderen het oude geuzen- bloed stroomt, dat gij de afstammelingen zijt van een volk, welks daden menige roemruchte bladzijde vullen in de geschiedenisboeken van ons vaderland. De gruwelen van Lemberg, die moet en zult u ons volk en ons vaderland besparen. Daarom zult u doen wat uw hart u ingeeft. Daarom moet u uw plicht vervullen, daarom schaart u zich aan de zijde van hen, die daden weten te stellen, daarom Meldt u aan bij het vrijwilligersle-gioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Gra- venhage. DE LOTERIJ VAN WINTERHELP NEDERLAND. Nog driekwart millioen gulden wachten op U. Tjjdens de warme zomermaanden, waarin wij thans leven, zullen weinigen denken aan den winter. De mensch denkt immers in den zomer liefst zoo weinig mogelijk aan den kou- den winter en men heeft ook de nelging in den zomer minder te denken aan onze natio- nale instelling .Winterhulp Nederland", welke in den afgeloopen winter zooveel goed heeft gedaan en welke ook nu haar werk nog niet lieeft gestaakt. Wei worden nu niet de maandeliiksche collecten gehouden, doch W.H.N, heeft reeds eenige maanden geleden een zeer aanlokkelijke loterij georganiseerd. Npg zijn alle ioten niet verkocht en nog lig- gen 750.000 aan prijzen te wachten op de winnaars. Een verslaggever van het A.N.P. heeft over deze loterij een onderhoud gehad met de lei- ding van Winterhulp Nederland en deze deel- de mede, dat reeds een kwart millioen gulden aan prjjzen is uitbetaald, waaronder een aan- tal prijzen van 1000 en 500. Nog Vrijdag heeft men in de dagbladen kunnen lezen, dat een kleine pachter bij Goes een bedrag van 1000 heeft gewonnen, terwijl ook een in- woonster van Ginneken een prijs van 1000 heeft gewonnen. Opmerkelijk is, dat de meeste groote prij zen teredht zijn gekomen bij menschen, die het zeer goed kunnen gebruiken. Zoo liep dezer dagen een verloofd paar in Amhem te wandelen, het regende. Toch bleven de beide jonge menschen even staan bij den lotenver- kooper van W.H.N, en kochten enkeie loten. Onmiddellijk werden de enveloppen openge- scheurd en het bleek, dat een lot recht gaf op een prijs van f 500. -Ieder begrijpt, dat het jonge paar, dat hoopt binnen niet al te lan- gen tijd in het huwelijksbootje te stappen, zeer gelukkig was met deze som. Het was een aardige aanvulling van het spaarpotje, dat men in hun omstandigheden pleegt te maken. Een ander geval heeft zich te Breda afge- speeld. Ook hier liep een paar jonge men schen te wandelen. Zjj waren reeds eenigen tijd getrouwd en de eerste spruit, een kindje van ongeveer een jaar, zat op moeders arm. Rijk was dit jonge paar in het geheel niet, zelfs niet wat men noemt bemiddeld, toch wil- den zij van hun gering bezit een kleinigheid beschikbaar stellen voor Winterhulp Neder land. Zij wisten te offeren voor hun minder- bedeelde landigenooten en wie zal hen kwa- lijk nemen, dat zij hierbij tevens hoopten op een prijs uit de loterij. En werkelijk, het ge- luk was met hen, bjj openen bleek, dat ook op hun lot 500 zou worden uitbetaald. Dit zijn slechts enkeie gevallen uit de vele. (Verder deelde de leiding van Winterhulp Nederland mede, dat de directie van een der groote fabrieken in het Zuiden des lands een zeer navolgenswaardig voorbeeld heeft ge- steld. Zij heeft n.l. voor alle leden van het personeel een lot gekocht. Dezer dagen zul len de loten aan de menschen worden uitge- deeld. We zullen hopen, dat hier vele prijzen zullen vallen. Ten overvloede willen wij er nogmaals op wijzen, dat de kleinere prijzen onmiddellijk "door den lotenverkooper worden uitbetaald, de hoogere prijzen moet men aan de kantoren komen halen. Het aanlokkelijke van deze loterij is, dat men niet behoeft te wachten op de trekking. Men heeft dus geens kans te vergeten, dat men nog ergens een lot heeft slingeren. Men koopt zijn lot en men weet onmiddellijk waar men aan toe is. Trekt men een niet, welnu dan heeft men goede daad ge daan, het geld is voor Winterhulp Nederland, die er de minderbedeeide landgenooten mee steunt. Trekt men een prijs des te aange- namer, maar... vergeet in dit geval de armen niet. Nog liggen drie kwart millioen gulden aan prijzen te wachten. Ieder die een lot koopt heeft kans op een prijs. Overal komt men de verkoopers van de loten tegen. Zij loopen op straat, zjj zitten in hun kiosken. Men hoeft ze niet te zoeken. Koopt dus loten, wint ge een prijs, ge krijgt onmiddellijk be- taald. Koopt dus loten, ge hebt kans op een Prijs en -helpt uw noodlijdende landgenooten. Loopt de verkoopers niet voor.bij, maar koopt. DE V VAN VICTORIA. Het is toch, schrijft de N. R. Crt., eigenlijk wel een verheugend blijk van nuchterheid, een nog altjjd groot deel van het Nederland- sche volk bijgebleVen, dat gisteren in den loop van den dag zoovelen de redactie van hun blad moesten opbellen met de vraag, w'at toch die V te beteekenen had, die zij 's mor- gens over een deel van de foto's in hun krant hadden ontwaard. Want het waren lang niet allemaal menschen, die naar den bekenden weg vroegen. Van de meesten was de ver- wondering echt. (Het zijn de menschen, die hun bekenden niet met twee in de lucht gestoken vingers begroeten en in hun stamcafC niet als in de geVangenis door klopteekens verbinding met hum geestverwanten zoeken. De menschen dikwijls, die er niet eens erg in hebben, dat dergelijkb dingen om hen heen voorvallen. Voor dezen zal de dag van Zaterdag nog veel meer verrassingen hebben gebracht. Zij hebben spandoeken en transparanten zien verschijnen, allemaal met de letter V getooid. Elders werden witte vlaggen met dezelfde hoofkUetter uitgestoken. Op trottoirs en rij- wegen, op schuttingen, bruggen en zelfs op huizen verscheen diezelfde V, niet als de haastige krabbel, die tevoren hun aandacht was ontgaan, maar breed uitgepenseeld. Tal- loos zijn ook de blanke aanplakbiljetten, voor- loopig nog niet anders dan de letter V spel- lend. iZelfs zjj., die toch wel al iets van de V sym- boliek hadden ontdekt, die zoovelen althans ddn teeken van het Morse-alfabet heeft leeren ontcijferen en hen tot onverwachte bewonde- raars van Beethoven's Vijfde heeft gemaakt, zullen zich hebben afgevraagd, wat dit alles te beteekenen had. Wel, schreef de Deutsche Zeitung in den Niederlanden Zaterdagavond, ,,deze V betee- kent niets anders dan Victoria en Victoria de Duitsche overwinning! Daarmede willen wij ook den laatsten twijfel over de herkomst en beteekenis van dit teeken wegnemen". En het blad vervolgt dan: „Wij gelooven niet, dat ons iemand in de wereld het recht kan afstrijden, om de V als zinnebeeld van de Duitsche overwinning aan te duiden. Want zoolang als deze oorlog duurt, is er nog geen andere dan de Duitsche overwinning geweest. Wij versloegen de Polen in het Oosten. de Britten en hun handlangers in het Noorden, Franschen en Engelschen tezamen met hun hulpvolkeren in het Westen, de Serven in het Zuiden. Eh steeds, wanneer de slag ten einde was, hadden wij het recht om victorie te roe- pen, want dank zij de genialiteit van de Duit sche leiding en de dapperheid onzer soldaten was de zege ons. En thans, nu aan de zijde van Duitschland de Volkeren van Europa aangetreden zijn, om met hun ergsten vijand af te rekenen, nu in het Oosten de grootste slag van de wereldgeschiedenis de wending neemt, welke den Duitschen vanen opnieuw de zege belooft, hebben wij alle reden, uit trots op de nieuwe successen, de met ge- heimzinnigheid omgeven V op de juiste wijze uit te leggen: Victoria -i- de Duitsche over- winning!" Op deze wijze keert de Duitsche leiding een propagandamiddel van den vijand tegen dezen, gelijk het nationaal-socialism e in het begin van den strijd om de macht in Duitschland den rooden armband van de communisten heeft overgenomen, met den opdruk van het hakenkruis. Zjj is daarmee begonnen aan den vooravond van den dag, die mede als uitvloeisel van de Engelsche radiopropaganda met een zekere onrust en verwachting van bijzondere ge- beurtenissen wordt tegemoet gezien. Aan de aankondiging daarvan zou zelfs een opwek- king tot hulpverleening door de bevolking van de bezette gebieden zijn gepaard gegaan. Voor ieder die nucher nadenkt we zei- den het al, deze zijn er onder ons volk geluk kig nog maar genoeg moet het duideljjk zjjn, dat zelfs wanneer er vandaag „iets" zou gebeuren, dat al weer niet veel anders dan propaganda zou zijn. Als men een werkelijk ernstige ondememing in den zin had, zou men daar dan bij voorbaat den datum van bekend maken, opdat de tegenstander in staat wordt gesteld zjjn maatregelen te nemen? Terecht schreef Zaterdag „Het Vaderland": „Om te beginnen ksui men er wel zeker van zijn, dat er te Eonden niet gedacht wordt aan een directen aanval, aan een landing, of aan een parachutistenondememing. In de eerste plaats zou men het immers niet zeg- gen, als er in emst aan gedacht werd en in de tweede plaats kan iedereen wel uitrekenen, dat zulk een ondememing tot mislukking zou leiden. Wat den Duitschers in Engeland nog niet gelukt is, dat zal den Engelschen in Duitschland of in het ~oor Duitschland be zette gebied stellig niet gelukken." Behartigenswaardig is ook, wat hetzelfde blad schrijft over het gevaar van de opwin- ding, welke desondanks door zulk een kenne- lijk slechts op ordeverstoring gerichte propa ganda wordt verwekt: „Mocht het tot incidenten komen, dan zou dat voor de Duitsche militaire overheid in ieder geval slechts een zeer geringe moeilijk- heid meebrengen. Er zouden ten hoogste een paar duizend manschappen van de politie- troepen worden vastgehouden. Dit kan de kracht van het Duitsche leger niet aantasten. Voor ons volk echter zou de beteekenis heel anders zijn. Meer moeilijkheden met de /Ad ding en de algemeene bevoorrading, nieuwe beperkingen van de persoonlijke vrijheid zou den niet kunnen uitblijven; en vooral: de toch al veel te groote haat tusschen de verschil- lende volksgroepen, die thans reed.? als een zware hypotheek op onze nationaie toekomst rust, zou er door verscherpt worden." Daarom moge iedere landgenoot dezen dag tegemoet gaan als een andere. Het staat een ieder vrij over het verloop van den oorlog te denken, zooals hij wil, te hopen op een uitslag. die hem belieft. Maar hij spels niet met vuur, zelfs niet met vuurwerk, dat de propaganda hem in handen geeft. Ook met vuurwerk kunnen ongelukken gebeuren. En in het ongeluk worden meestal heel anderen betrokken, dan de bedrijver alleen. Wanneer het waar is, wat we op het laatste oogenblik van onze Berlijnschen correspon dent vemamen, dat alle geheimzinnigheid voor den 20sten Juli alleen maar de toebe- reidselen verhelen moest, om met ingang van dezen dag de V-propaganda met verdubbelde kracht te beginnen, dan kan men slechts zeg- gen, dat ook in den propagandastrijd de Duit schers hun tegenstanders een slag voor zijn geWeest. AAN HET OOSTEUJK FRONT SFOEDIG GROOTE BBSEISSINGEN VERWAOHT. De druk op beide vleugels van het Sow jet-front vexsterkt. Omtrent de militaire situatie verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde: De gemelde opmarsch van Duitsch-Roe- meensche troepen over den Dnjestr naar Podolie en de doorbraak van Finsche troe pen door het Sowjet-front ten Noorden van het Ladoga-meer doen zien, dat de geallieer- den op beide vleugels van het geweldige Sowjetfront den druk hehben versterkt. De gevolgen hiervan moeten zoowel plaatselijk alsook met betrekking tot de operaties als geheel binnenkort merkbaar worden. Als resultaat van de Duitsche doorbraak door de Stalin-linie, die begin vorige week werd gemeld, is nu de hoofdstad'van het Westen der Sowjetunie, Smolensk, den Duit schers in handen gevallen. In deze stad heb ben de Sowjets een der oudste steden van hun land en misschien het belangrijkste knooppunt van spoorlijnen en wegen in het Westen verloren. De Duitsche troepen heb ben met de inneming van Smolensk op deze plaats aan het front een marsch van meer dan 600 km afgelegd, gerekend van Brest- Ldtowsk. De stad Smolensk is. in de geschie- denis bekend door de overwinning, die Napo leon daar in Augustus 1812 op twee vereenig- de Tsaristische legers bevocht. Als resultaat van de vierde oorlogsweek tegen de Sowjets kan thans het volgende worden geconstateerd 1. De doorbraak door de Stalin-linie is in DUTrSGH WEERMACIITSBEEICHT. Uit het Hoofdkwartier van den Fiihrer, 20 Juli. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De uit Bessarabie optrekkende Duitsch- Roemeensche strijdkrachten zijn, na den vijandelijken tegenstand op den Oostelij- ken oever van den Dnjestr te hebben ge- broken, de achtervolging begonnen. In het gebeid om Smolensk blijven de operaties volgens de plannen verioopen. Aan het Finsche front werden verdere successen behaald. Op talrijke plaatsen aan het Oostelijke front zqn wanhopige pogingen om uit te breken van ingesloten Sovjet-troepen mis- lukt. De vijand leed hierbij weer zware bloedige verliezen. In den strijd tegen Groot-Brittannie hebben gevechtsvliegtuigen in den naeht van Zaterdag op Zondag militaire ins tal lages in Midden- en Oost-Engeland aan- gevallen. Bij pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden aan het Kanaal en aan de Noorsche kust aan te vallen, heh ben jagers en luchtafweergeschut zeven, marinegeschut twee en een patrouilleboot 6Cn Britsch vliegtuig neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Zaterdag op Zcnda? op enkeie plaatsen in Noordwest-Duitsch. land, vooral op de stad Hannover, brisant- en brandbommen neergeworpen. Militair- economische of militaire schade i° nergens ontstaan. Nachtjagers hebben een der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neergeschoten. een stoutmoedige bestorming op alle beslis- aende punten geslaagd en daama nog uitge- breid. 2. De hoofdstad van Bassarabie, Kisjinew, is door Duitsche en Roemeensche troepen bevrijd. 3. De Finsche weermacht onder opper bevel van veldmaarschalk Mannerheim doet een succesrijk vorderenden aanval op beide oevers van het Ladogameer. 4. In de gevechten, die thans reeds ten deele op 100 kilometer ten Oosten van de Stalin-linie worden geleverd, staan groote beslissingen voor de deur. Het weermachtsbericht van Donderdag wees er reeds op, dat de Sowjets thans hun laatste reserves in den strijd werpen. Zoo zijn b.v. vrouwenbataljons en formaties jonge communisten aan het front opgemerkt. Kenmerkend voor de wanhopige positie is voorts, dat onlangs in de gevechten ten Oos ten van het Peipus-meer zelfs fabrieks patrouiiles zijn opgetreden. Als de Sowjets willen beweren, dat nog geen sprake kan zijn van het optreden der laatste reserves, dan logenstraffen deze waamemingen der Duit schers hun beweringen. Terwijl aan het Oostelijk front om groote beslissingen wordt gestreden, gaat ook aan de andere fronten de strijd voort, vooral ook in den onweershoek van het Oosten der Mid- dellandsche Zee. Het Duitsche weermachts bericht. van Vrijdag meldde weer een Duit schen luchtaanval op Alexandria. Als men de laatste 20 dagen overziet, dan blijkt dat Binds 1 Juli Alexandrie driemaal, Haifa een- maal en Britsche steunpunten op Cyprus eveneens eenmaal door Duitsche gevechts vliegtuigen zijn aangevallen. Daarenboven zijn alleen de laatste tien dagen in de onmid- dellijke omgeving van het Suez-kanaal en in de buurt van Ismailia en Port-Said ieder eenmaal succesrijke aanvallen gedaan. Boven- flien zijn telkens weer, ten deele tezamen met het Italiaansche luchtwapen, aanvallen op het vijandelijke front in Noord-Afrika gedaan, vooral vaak hij Tobroek. De Italianen hehben van hun kant sinds I Juli eenmaal Haifa, vijfmaal Britsche in- etallaties op Cyprus en viermaal Malta aan gevallen, geheel afgezien van het dagelijkscbe optreden der Italiaansche luchtstrijdkrachten aan het front in Noord-Afrika. Zoo worden de Britsche steunpunten en fronten in' het Oosten der Middellandsche Zee voortdurend door het luchtwapen van de mogendheden van de spil onder toezicht ge houden en verzwakt. BERLIJN EN DE NIEUWE MILITAIRE COMMISSARISSEN DER SOVJETS. De correspondent van de N. R. Crt. te Ber- lijn telefoneerde Donderdagavond Op bevel van Stalin ondergaan de Russi- sche troepeneenheden 'n zekere reorganisatie en wel in dien zin dat nieuwe politieke com- missarissem, thans oorlogscommissarissen ge- heeten, hij de strijdende troepen worden inge- deeld. Deze oorlogscommissarissen zullen in rang naast den commandant staan met de opdracht echter controle uit te oefenen. Ter wijl deze eommissarissen bij groote troepen eenheden zullen worden geplaatst, krijgen de kleine formaties een ondercommissaris of een z.g. politieken leider toegewezen. Daarmede keert Stalin terug zooals men hier van meening is naar de oude methode om de militaire commandanten te laten con- troleeren door politieke organen. Maarschalk Timosjenko heeft het vorige jaar dit instituut zoo goed als afgeschaft, terwijl Stalin dit met zpn jongsten maatregel weder gesyste- mateiseerd heeft en in versterkte mate in- voert. Men acht dit in Duitschland een bewijs te meer van den slechten moreelen toestand van het Sovjetleger, waarvan vooral veel officie- ren niet meer betrouwbaar kunnen worden geacht. Dit bevestigt dan de door het opper bevel van de Duitsche weermacht geconsta- teerde verschijnselen van innerlijk verval van het Sovjetleger. Uit verklaringen van officieren van de Sov- jet-weermacht heeft men kunnen opmaken, dat deze voor de tot dusver naar verhouding toch weinige politieke eommissarissen een diepen afkeer gevoelen, naar aanleiding waar van men denkt dat Stalin's laatste bevel stel lig readies van de zijde der Sovjet-officieren teweeg zal brengen. Op verscheidene vragen dienaangaande heb ben wij van Duitsche zijde nog geen eenislui- dende verklaring gehoord over de behandeling van gevangen genomen Sovjet-politieke eom missarissen. Wij kunnen daarom niet met zekerheid zeggen of deze als soldaten worden behandeld of dat de Duitsche legerleiding hun dit karakter niet toekent. DE GRIMMIGE STRIJD MET SOVJET-ACHTERHOEDEN. Nu de Sovjettroepen onder den zwaren druk van de Duitschers in het gebied van Kiew steeds verder moeten terugtrekken trachten zjj door aanvallen op infanterie, die de Duit sche pantserwagens volgt, den opmarsch te vertragen. Zij hopen op deze wijze tijd te winnen om de verslagen hoofdmacht van het leger van den vijand te kunnen bevrjjden. Bjj een dergelijken aanval stond, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, een enkel Duitsch regiment infanterie tegenover' een geheele Sovjetpantserdivisie, versterkt door een ge- motoriseerde brigade infanterie. Vijf maal bestormden de Sovjetpantserwagens met den moed der wanhoop de ver uit elkaar getrok- ken Duitsche linie. Alle aanvallen stortten echter door 't moorddadige vuur van de Duit sche pantser-afweerkanonnen, het Duitsche infanteriegescbut en de mitrailleurs ineen. In den sector van een enkel bataljon van dit regiment werden niet minder dan 32 pant serwagens vemietigd. De grootscheeps op- gezette bolsjewisische aanval was ineenge- zonken. Op niet te stuiten wijize gaat de Duitsche opmarsch verder. In het centrale deel van het Oostelijk front hehben Duitsche troepencontingenten aan de overzijde van den Dnejpr 16 Juli den aanval op de Sovjetlinies voortgezet en het hier gevormde bruggehoofd naar alle kanten uitgebreid. Hierbij kwam het ten Oosten van Orsja tot een hevig vUurgevecht met sterke Sovjet-achterhoeden. De bolsjewisten trokken zich met zware ver liezen in een plaatsje terug en probeerden door het in den strijd werpen van versterkin- gen den Duitschen opmarsch tot staan te brengen. Op dit oogenblik mengden zich ver scheidene Duitsche batterijen in den strijd. Steeds sneller schoten de Duitsche kanonnen op den haard van verzet. De grond trilde van den luchtdruk der schoten. Minutenlang werd de lucht vervuld door gesis en gesnor. De Duitsche artillerie hamerde den bolsjewisti- schen weerstand kapot en maakte voor de voorwaarts stormende infanteristen den weg vrij. Tevergeefs trachtten de bolsjewisten nog hier en daar door te breken. De gevechts- formaties van de Duitsche infanterie hadden hen spoedig gegrepen en overweldigd. EN ACHTER HET OOSTEU-JKE FRONT. Officieel is te Helsinki bekend gemaakt, dat in Finland Woensdag opnieuw Sowjet- parachutisten zijn gevangen genomen. Er werden drie Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. Nergens zijn bommen geworpen. Helsinki zelf heeft reeds in drie dagen geen luchtalarm beleefd. De rantsoeneering van de levensmiddelen en industrieproducten voor de ongeveer 4% millioen inwoners van Moskou is gelast, aldus United Press. Het groote hoofdkwartier van het Duitsch- Roemeensche front in Roemenie maakt be kend: De strategische sleutelpositie van Bessa- rabiee is in onze handen. De slag om de ver- overing en zuivering van het Comesjti- gebergte is geeindigd. Hoten, Soroca, Orhei en Kisjinew zijn bezet. JAPAN'S BUITENDANDSOHE POUITIEK. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De Hotsji Sjimboen vat de beginselen der buitenlandsche politiek van Tojoda samen in vijf punten: 1. Het volgen van den weg, die door de beschikking van den keizer is aangegeven. 2. Inspanning van alle krachten tot rege- ling van het Chineesche conflict. 3. Een oeconomische politiek, gericht op het Zuiden, en op het scheppen van een groot-Aziatisch leefgebied. 4. Het gebruikmaken van den internatio- nalen toestand voor de verwezenlijking der buitenlandsche politiek en het treffen van alle maatregelen op buitenlandsch-politiek gebied voor de onmiddellijke verwezenlijking der Japansche bedoelingen in geval van een oorlog tusschen Japan en andere staten. 5. Deze maatregelen zijn, aldus het blad, in eerste plaats afhankeljjk van de verdere ontwikkeling in den oorlog tusschen Duitsch land en de Sowjetunie en van de houding der Vereenigde Staten. Aldus luidt het 409de Italiaansche weer machtsbericht Zaterdagnacht zjjn de luchtbases van Malta gebombardeerd. Onze toestellen hebben het vliegveld van Nicosia op Cyprus gebombar deerd. In Noord-Afrika heeft de vijand op het front van Tobroek twee onzer steunpunten aangevallen na krachtige artillerievoorberei- ding. Deze aanval werd afgeslagen. Italiaansch-Duitsche luchtformaties bombar- deerden versterkingswerken van Tobroek, spoorweginstallaties van Mersa Matroeh en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1