Sport OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Vastgestelde maximumprijzen. Warm te-hoofdpijn <0 V V TTli/nliazdUeA BOEKHOUDEN. GEEN THEE MEER OP DEN NIEUWEN BON. AXEL. ALGEMEENE VERGADERING (Z. L. M.) RKCHTSZAKEN. HOOGER BEROEP. CLANDESTIEN ROGGE VERKOCHT. TENNIS. Bericht No. 14. De volgende prijzen voor vroege aardappelen mogen ten hoogste in rekening worden gebracht aan den gebruiker VROEGE AARDAPPELEN Sorteering 28 mm vierkantsmaat en grooter 10 t/m 16 Juli /0.10 Per kilogram 17 t/m 23 Juli 0.09 24 t/m 30 Juli 30 Juli t/m 6 Aug. 0,08 Voor kriel van de sorteering 25 tot 28 mm vierkantsmaat t/m 6 Aug. 0,06 Bij thuisbezorging mag een cent per kilogram meer worden berekend. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. verdrijven diG snel.Doos 10 GndOct. M.U.L.O.-EXAMEN. Bij bet gister te Goes gehouden M.U.L.O.- examen zijn o.m. geslaagd: Voor het aanvullingsdiploma B: A. P. Dees te Temeuzen, leerling van de Chr. M.U.L.O.- school alhier. Voor diploma A: Marie Lybaart te Temeu zen, leerlinge van de openbare UjL.O.-school alhier, en J. J. 't Gilde, J. C. P. Michielsen en C. P. Smolders, alien te Terneuzen, leer- lingen van de Chr. M.U.L.O.-school alhier. GESLAAGD. Voor het examen voor gemeentelijke archiefverzorging, afgenomen door de studie- club gemeentelijke documentatie in samen- werking met de Ver. van Archivarissen is te Utrecht geslaagd de heer B. Burger te Ter neuzen. Voor het examen boekhouden, afgenomen door de Ver. van Leeraren in Handelsweten- schappen, slaagde de heer J. de Ruijter te Sluiskil. BONAANWU2ING BOTEK. Vorhooging reduetie op bonnen van de vetkaart. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Landbouw en Visscherij maakt be- kend. dat de volgende bonnen van de boter- en vetkaarten recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden boter. Bon ,,24" en „25" van de boterkaart: 17 Juli t/m 3 Augustus, 250 gram boter per bon. Bon „24" en 25" van de vetkaart: 17 Juli t/m 3 Augustus, 250 gram boter per bon. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in verband met den nieuw vastgestelden boter- prjjs, met ingang van 17 Juli a.s. aan bouders van vetkaarten per 250 gram boter (dus per bon van de vetkaart) een reductie wordt ver- leend van 22% cent, in plaats van 15 cent. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten van belang zijnde bijzonderheden ten aanzien van het inleveren dezer reductie- bonnen vermeld. De secretaris-generaal van het departe- ment van landbouiw en visscherij maakt be- kend, dat de bon, welke, in aansluiting van den thans geldigen bon voor koffiesurrogaat of thee, nader zal worden aangewezen, slechts recht zal geven op het koopen van koffie surrogaat. De detaillisten dienen dus bij herbevoor- raddng er rekening mede te houden, dat van 21 Juli a.s. af voorloopig geen thee aan con- sumenten mag worden verkocht. Over dezen maatregel meldt het A.N.P.: Aan alles komt eenmaal een eind ook aan den grootsten voorraad. Dat wij voorloo pig geen thee meer zullen krijgen, is ongetwij- feld een teleurs telling, waarbij men zich slechts troosten kan met de gedachte, dat wij toch langen tijd van onzen voorraad genoten hebben. Dit bewijst tevens hoeveel sprookjes er met betrekking tot onze voedselvoorziening in omloop zijn. In het begin van den vorigen zomer waren er niet veel menschen in Neder land, die den directeur-generaal van de voed selvoorziening, ir. Louwes, geloofden, toen deze verklaarde, dat er voor ruim een jaar thee was. Bet gerucht ging rond, dat na en- kele weken de theeverkoop zou moeten wor den stopgezet, aangezien alle voorraden wa ren weggevoerd. Tegenspraak baatte toen niet, maar het is goed dit addertje nu eens bij de staart te nemen. Dank zij een goede distribute en een groote spaarzaamheid heb ben wij ruim een jaar thee kunnen drinken. Nu is het afgeloopen, -of liever: zoo goed als afgeloopen. Er is nog een kleine hoeveel- heid thee, doch die wordt bewaard om later bij wijze van verrassing op de normale wijze onder het publiek gedistribueerd te worden, waardoor men dan nog eens in den huiselijken kring van een kopje thee zal kun nen genieten. In het dagelijksch leven zullen wij ons ech- ter meer op koffiesurrogaat moeten instellen. CENTRA! .F. SLAOHT1NG VAN RUNDEREN Naar wij vernemen overweegt men om op korten termijn te komen tot een centrale slachting van runderen, evenals zulks voor de varkens het geval is. (De Z.) DE OUDSTE GOESSENAAR OjVERLEDEN. Naar ,,De Zeeuw" meldt, is in den nacht van Zaterdag op Zondag de oudste Goesse- naar, de heer P. .Vermaas, overleden. Hij be- reikte den ongekend hoogen leeftijd van 103 jaar. Waarschijnlijk was hij de oudste Neder- lander. NOG JUIST GERED. Zondagmiddag was te Breskens een drietal kleine jongens aan de haven met een roeiboot aan het spelen. Doordat het bootje te ver van de kant dreef, raakten ze te water. Twee van hen konden den wal weer bereiken. De derde, het zoontje van den heer V., bleef aan de boot hangen, die met den wind tot halver- wege de haven dreef. Op dat oogenblik kwam gelukkig een marechaussee te hulp. Deze be- dacht zich geen moment, sprong gekleed te water en had spoedig het bootje bereikt, waar hrj het ventje nog op tijd in kon trek- ken. Zoodoende bleef het ongeval tot een nat pak beperkt. Den marechauss66 komt zeer zeker een woord van hulde toe voor zijn kor- daat optreden. (pr. Z. Crt.) Gemeenteraad. In de op Donderdag a.s. des namiddags 2 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun ten in hehandeling: 1. Onderzoek geloofsbrief en beslissing over toelating J. Fanoy als lid van den raad. 2. Notulen. 3. Ingekomeri stukken en mededeelingen. 4. Voorstel tot het verleenen van mede- werkinig aan goedgekeurde wachtgeld- regelingen. 5. Voorstel tot het verhoogen van de jaarinkomsten-normen voor de steun- verleening. 6. Voorstel tot het uitvoeren van bestra- tingen in het nieuwe gedeelte der ge- meente. 7. Voorstel tot doortrekking van het trot- toir aan de Wialstraat. 8. Voorstel tot het aankoopen van een rijdende baar voor de algemeene be- graafplaats. 9. Voorstel tot het plaatsen van een her- inneringsbank ter nagedachtenis van wijlen burgemeester F. Blok. 16. Voorstel tot het voteeren van gelden voor een extra-udtgaaf ten behoeve van den luchtbeschermingsdienst. De eerste school-zwemlessen. Ditmaal was het geen brandende Julizon die de voorgaande dagen zoo by uitstek had gekenmerkt. Bijna zou men geneigd zijn ge- weest van „kippenvel" op het overigens po- pelend gelaat onzer met ongeduld wachtende jongens en meisjes te spreken, toen gister- morgen te 10 ure op semi-officieele wijze door den waam, burgemeester. den heer P. J. van (Bendegem, de eerste school-zwemles werd ingeleid. Behalve de waarn. burgemeester zagen wij den heer Rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding in onze provlncie, verder de tijde- lijken wethouder, den heer Hamelink, het be- stuur der bad- en zweminrdchting, benevens de hoofden der lagere scholen en den waam. gemeente-secretaris, den heer M. Oggel. Als debutanten voor het eerste les-onder- richt waren aangewezen een klasse leerlin-. gen van de R.K. lagere school. Door den waam. burgemeester werd de volgende inleidende toespraak gehouden: Geachte aanwezigen. Het is mjj als waam. burgemeester een voorrecht, U op deze plaats welkom te heeten. A1 doe ik dit in een ambtelijke functie, dus officieel, de entourage draagt heden niet het gebruikelrjke officieele cachet. Integendeel, we bevinden ons in de vrije natuur, die aan dit samenzijn het frissche, natuurlijke karakter geeft, dat behoort bij het doel, waartoe we hier gekomen zijn. De lichamelijke oefening der schooljeugd, waartoe het onderwijs ten deele wordt dlenst- baar gesteld, neemt heden in den vorm van het schoolzwemmen in onze gemeente ik meen wel te mogen zeggen als een der eer- sten een aanvang. Dank zij de medewerking van den heer Smorenburg, consulent voor de lichamelijke opvoeding, de hoofden der scholen en niet in het minst de zeer coulante houding, die het bestuur van onze Axelsche bad- en zwem- inriohting in dezen heeft aangenomen, hebben de voorbereidingen, welke het gemeentebe- stuur had te treffen, een buitengewoon vlot verloop gehad. Bij de vele conferenties, die hiervoor op korten term on werden gehouden, heerschte steeds een sfeer van wederzijdscn begrijpen en samenwerking, die weldadig aandoet. Zoodoende kon reeds zeer spoedig nadat van hoogerhand op de invoering van het schoolzwemmen werd aangedrongen, de zaak als in kannen en kruiken worden beschouwd. Echter, de moeilijke tijdsomstandlgheden dreigden op het laatst ook hier een spaak in het wiel te steken. De onmogelijkheid om badpakjes te krijgen dreigde op het laatste moment de invoering te verijdelen. Dank zij echter de vindmgrijkheid en ser vice van de firma VisserKoole, werd ook hiervoor een naar mijn meening alleszins be- vredigende oplossing gevonden en zijn we thans zoover, dat ongeveer een maand na het ontvangen der eerste circulaire over dit onderwerp de eerste leerlingen met het water en de zwemkunst kennis zullen maken. Ik dank alien, die hierbij door hun spontane medewerking mijn taak en die van het ge- meentebestuur aanmerkelijk hebben verlicht. Het doet mij genoegen, meerderen van hen hier aanwezig te zien en heet hen hier wel kom. De heer consulent van de lichamelijke op voeding zal to\j de eerste lessen instrueeren, terwijl verder met vol vertrouwen de leiddng der lessen aan den badmeester en het onder- wijzend personeel kan worden overgelaten. Ik hoop, dat de zwemlessen onze school jeugd tot .nut zullen zijn, dat de perspectie- ven, die hierin voor de volksgezondheid en -veiligheid gezien worden, verwezenlijkt zul len worden en dat ook de badinrichting hier- van zal profiteeren, daar zij thans nog meer met de jeugd, die haar toekomst beteekent, in contact wordt gebracht. Moge deze vorm van onderwijs, welke de Axelsche jeugd met ingang van heden gaat ontvangen, ook aan de overige vakken ten goede komen en alzoo het onderwijs in zijn geheel erdoor bevorderd worden. Thans verzoek ik, met de eerste school- zwemles in onze gemeente een aanvang te nemen. Namens de Rijksinspectie sprak daarop de consulent, de heer Smorenburg, een kort dankwoord aan het adres van het gemeente- bestuur. Spreker onderlijnde nog nader des burgemeesters woorden en sprak de hoop uit dat Axel door nog vele gemeenten zal wor den gevolgd. Als voorzitter der bad- en zwem-inrichting refereerde de heer F. N. Hiemstra zich aan de voorgaande sprekers en wenschte den wnd. burgemeester en het gemeentebestuur geluk met het betoonde initiatief. Hiema begonnen eerst op het droge en daama in het op dezen Julidag waarljjk zilte nat de eerste les-demonstraties, die naar aller bevrediging verliepen en die veel nuttigs en leerzaams dben verwachten van dit onder- richt. (Heden werd in de zaal van den heer J. C. Krijger te Goes de algemeene vergadering der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij gehouden. De voorzitter, Mr. P. Dieleman, zeide een oogenblik gedacht te hebben geen rede te houden, doch zich te bepalen tot het jaarver- slag, doch daarmede geen vrede te hebben. Wel zijn zijn werkzaamheden uit den aard der zaak in verband met zijn positie, die hij in de provincie moet innemen en de levensomstan- digheden, zeer vele, maar de leden mogen van den voorzitter toch voile aandacht verlangen, niet het minst op de algemeene vergadering. Een levensmoedig, een levenskrachtig platte- land is voor een volk van het allergrootste belang. Dit leeft nog niet in de ziel van ons handelsvolk en bij menigeen leidt het niet tot consequenties in de beschouwing omtrent den boer, indien wel al tot eenige beschouwing bekwaam of genegen is. Intusschen heeft ook in oorlogstijd de boer zich daaraan niet ge- stoord en heeft hij rustig zijn plieht voor de gemeenschap vervuld. En de boer hij ploegde Voort! Hij deed dit eeuwen lang, gedurende alle crisis en oorlogen. De trouwe boer doet immer zijn plicht voor de gemeenschap, al wordt hij de schriele, de zelfzuchtige hij uit- nemendheid geacht. Dat deed hq toen bijna geheel Nederland schold op de regeermgsmaatregelen, die poog- den den boer het hoofd boven water te doen houden. En ook toen hij voor zijn producten zoo'n lagen prqs kreeg, dat dikwijls zijn pro- ductiekosten er niet uitkwamen, laat staan dat er eenige belooning voor zijn arbeid en nog minder winst voor hem overbleef. Nederland moest, zoo redeneerden ook vele overigens voortreffelijke economen en staats- bestuurders, ook eigenlijk geen landbouwland zijn, maar een handels- en industrieelland. 't Is maar een boer ligt nog, ook nu nog op veler lip bestorven. Volgens spr. moet er een juist evenwicht zijn tusschen landbouw, In dustrie en handel. Als eerste middel om het platteland te ver- dedigen, te beschermen en op te heffen noem- de spr. de eenheid in de organisatie, door een samengaan, een krachtig verband, onverschil- lig van welken godsdienst of confessioneel inzicht men zijn moge. En zelfs in dezen tijd wordt dat nog vaak Vergeten. De Z. L. M. wenscht te strijden voor dit euvel, in Neder land zoo groot voor de opheffing van het platteland, voor de gehondenheid van den boer aan zijn bodem, voor het besef der eeuwige waarde en kracht voor de natie- Nederland is de laatste jaren meer industrieel dan agrarisch en slechts 21 der werkers in het Nederlandsch bedrijfsleven zijn in den landbouw, tegen in Frankrijk 38 Engeland 7 Belgie 19 en Duitschland 29 'Spr. meent, dat het percentage in Nederland aan- zienlijk vergroot moet worden. Menig vraag- stuk zal daartoe onder het oog moeten wor den gezien, en daaronder valt zeker 't bodem- vraagstuk, in verband met de bevolkingstoe- name en het bevolkginsvraagstuk zelf, gelijk ook het z.g. arbeidsvraagstuk. Van 1830 tot 198® steeg de bevolking met ongeveer 200 d.w.z. met ruim 5 millioen menschen. De eul- tuurgrond nam in dien tqd met 23 toe of met ongeveer 500.000 hectaren. Toch konden velen in land- en tuinbouw een plaats vinden en het vok in- toenemende mate meer uit eigen bodem werden gevoed. Ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken op gebied van ontwatering, ontginning enz. doen den bodem productiever zijn en bevorderen, inten- siever land- en tuinbouw. Ook in Zeeland is vooral in de oude poldergemeenschappen op dit gebied ontzaggelijk veel te doen. De groote werkloosheid zou bij doelmatige verdeeling van werkzaamheden op dit gebied en voldoenden steun van overheidswege op practischen grondslag voigens spr. voor een groot deel, ja zelfs geheel, althans in Zeeland kunnen zijn weggenomen. Maar nu dit uit- bleef nam de ontevredenheid onder de bevol king toe en den boerenstand te meer, omdat veel boerenzoons geen bedrijf konden krijgen en hij sollicitaties naar Wieringermeer of elders nog al eens dikwijls er naast vielen. Het schijnhaar te veel aan menschen, dat zich af- spiegelde in de toenemende werkloosheid, is ook toe te schrijven aan het feit, dat er in de laatste jaren geen emigratie van-beteekenis is. De maatregelen door werkverschaffing of werkverruiming toegepast, bleken lang niet voldoende, hoeveel productieve arbeid op het gebied bijzonder van suatie, egalisatie, wegen- aanleg er in Zeeland ook ware te doen. Voor Zeeland moet voor een en ander flink en systematisch worden aangepakt. De Z. L. M. kan en zal desnoods hiertoe het initiatief nemen. Maar dat kan alleen gevolg hebben als er van overheidswege voile medewerking is en het b.v. geen jaren behoeft te duren al- vorens de stichting voor grondverbetering en ontginning, die de Z. L. M. stichtte, erkenning krijgt van het betrokken ministerie. Maar daamaast moet op andere middelen worden gepeinsd. Daarvoor is ook noodig emigratie bijv. naar het Noorden van Frankrijk of Nor- mandie, maar ook is dit meer en meer moge- lijk in de toekomst de geheele ontwikkeling van den ooriog duidt daarop naar het Oos- ten. Europa zal zich naar de meening van spr. op den duur alleen kunnen handhaven wanneer het een zoo breed mogelijk landbouw- fundament heeft en een zoo krachtig moge- lijken boerenstand. Duitschland heeft dit be- gTepen en werpt zich met energie, het land en het volk eigen, op de versterking van zijn landbouw en de bevestiging van zijn landbou- wenden stand, opdat die zoo sterk mogelijk zij. Maar daarnaast mag het binnenlandsch grondvraagstuk niet worden verwaarloosd. Wel zou spreker sommige groote bedrijven willen splitsen in vele kleine, doch daarom geen dwergbedrijfjes. De vaste lasten, vooral de waterschapslas- ten, moeten genivelleerd worden en over het geheele volk worden omgeslagen, omdat het een algemeen volksbelang is, dat het cultpur- land behouden blijft. Een ingrijpen van de overheid als onlangs geschied is om den bodem te onttrekken aan speculatie, is goed en was noodzakelijk. Dieper studie van een onderzoek naar de werking van de rijkserfhoevewet in Duitschland is ge- wenscht. Diep betreurenswaardig is het, dat ook in Zeeland families hij sterfgevallen, on- noodig het familiegoed rustig in handen van vreemden laten gaan. De oud-Germaansche volksgedachte sluit onvervreembaarheid van het land en de hoeve voor de familie in. De grond moet niet beschouwd worden als koop- waar, als privaatbezit, maar als een publiek bezit, als familiebezit, ten behoeve van het gansche volk, den stam. In Duitschland is sedert 20 Januari 1934 de nationale arbeid ten behoeve van den landarbeid en den land- arbeider beschermd en geregeld, waarbij deze aan den grond is gebonden. Een poging daar toe is hier gewaagd met de landarbeiderswet, eigenlijk met niet veel succes. De grondge- dachte van dergelijke wetgeving is, dat de boer wortel der volkskracht is en dat men zich als volk het meest gerust en veilig kan gevoelen als men een sterken, krachtigen boeren- en arbeidsstand heeft. De boer ploegt voort. Hij doet scheppend werk. Ook het werk van den landarbeider dient veel meer dan tot heden in eere gebracht te worden en tot waarde te komen. Daartoe is meer opleiding, meer scholing, noodig. De Z. L. M. heeft tot plicht met alle kracht ook dit te steunen: moreel, financieel. Maar hoeveel intern in het eigen land ook nog valt te verbeteren, op den duur moeten de vleugelen wijder uitge- slagen worden. In dit opzicht is de vreeselijke ooriog, die er woedt, van enorme beteekenis. Het is de ijzeren noodzakelijkheid, niet om uit machtswellust volken te onderwerpen en lan- den te veroveren, maar om levensruimte te verkrijgen. Dat is 'n groote phase in de door de Wester- sche mogendheden begonnen ontwikkeling en van de grootste economische beteekenis. Levensruimte of invloedssfeer omvat een ge bied, dat zoo groot is, dat de daarin wonende en levende en werkende volkeren, daarin vin den wat zij economisch behoeven om elkander helpend en steunend, de stoffelijke welvaart der volkeren te bevorderen en in stand te houden. Hiervoor is dan vanzelf leiding noo dig en een behoorlijke arbeidsverdeeling. Bin- nen die ruimte wonen gelijkgezinde volkeren, van gelijke origine, stam- en bloedverwant, wier onderlinge betrekkihgen op handels- en ruilverkeer, op zijn best, elkander helpend en dienend, zijn geregeld. Alles wordt dan ge- leid ten publieken nutte en niet beheerscht door het particuliere belang van een geldmag- naat. Dit leidt niet tot een orgaan in 6en staatkundig verband, zeker niet. Juist niet, want de eigenaardigheid van ieder volk, leden van elk volk overeenkomstig zijn eigen geaardheid en karakter in verband met zijn woonplaats, bodem, klimaat en ligging, moet dit blijven stempelen om aan zijn roeping voor het geheel te voldoen, des te beter te voldoen, en des te krachtiger te zqn in de vervulling van zijn roeping voor de grootere invloed- sfeer, waartoe het behoort en waarin het zelf zijn invloed uitoefent. In zoo'n grooter oeco- nomisch geheel is juist de plaats voor den boer een der voornaamste. En omdat hij ook daarin de levenskrachtigste moet zijn, en de meest beteekenisvolle, zal er voor hem altijd plaats zijn. In het bijzonder zal er dan voor den hoog- staanden Nederlandschen, den Zeeuwschen landbouwer niet het minst, een leidende rol zijn weggelegd. Zoo komt er eindelijk een samenwerkend geheel, groot en veelzijdig genoeg om de daarbinnen levende volkeren met elkander in nauw verband te doen samen- leven en werken, onafhankelijk 'van anderen, b.v. het Continent van Europa, onafhankelijk van Amerika. Zoo kan men krijgen een ge heel, waarbinnen in goede nabuurschap een samenleven, een samenstaan tegen den bui- tenstaander mogelijk wordt, zonder dat een volk gedwongen is willoos of welbewust een werktuig te zijn van een ander. De gemeen- schapsgedachte staat dan op den voorgrond en de landbouw kan in die groote levensruim te vastheid en zekerbeid Verkrijgen van afzet van producten, aan prijzen die de productie- kosten en zekere winst dekken. Dit alles heeft geen dwang, doch wel vrijheid, die wel te onderscheiden is van losbandigheid. Vrij heid is innerlijke onafhankelijkheid en betee kent vrijheid van onderzoek, van zijn eigen godsdienstig gevoelen en beleven, van het vormen en uitbouwen van zijn eigen wereld- beeld. Door orde en zelftucht, door gehoor- zaamheid aan wet en orde, kenmerkt zich het vrjje. Dat is zijn trots. Men moet zijn voile verantwoordelijkheid gevoelen, als mensch tegenover het geheel, als leider of bestuurder tegenover zijn kring. De Z. L. M. heeft het altjjd zoo verstaan, dat alleen als wij vrij zijn, als goede Nederlanders en spr. durft te zeg gen als goede Germanen wij iets en dan ook veel kunnen produceeren. Dan zijn wij schep- pende krachten, gelijk de Zeeuwen den eigen bodem onder Gods zegen, hebben gewonnen op de zee en tot vruchtbaar land hebben ge- vormd. Men moet te samen staan als een machtige, innerlijk, krachtige eenheid. Uit de gebeurtenissen en door de feiten der laatste maanden hebben wij toch zeer veel te leeren. Door 'n terugblik op wat was, door vooruitzien naar wat worden moet. Men moet het volk als gemeenschap, als geheel dienen. Dienen zoo als 't heilig boek der Perzen 't zoo verheven zegt: „Wie koren zaait, die zaait de heilig- heid". Dat doet de boer. De strijd voor het Evangelie gaat thans tegen het barbaarsche, het satanische beginsel, dat zich b.v. het sterkst en brutaalst in Rusland door en in het bolsjewisme heeft geopenbaard, de groot ste bedreiging voor Christendom en bescha- ving Voor God, eigendom en positie. Eens zal, zij het spoedig, ook de Z. L. M. de in de historie gewortelde, des levens stormen getart hebbende eeuwig jonge Z. L. M. door diepe trouw der leden, de zoo krachtige en voor Zeelands volk zegenrijke Z. L. M. op al haar arbeid en streven en opoffering, rijke vrucht zien, zich openbarend in een krachtige eenheid van alien, die het wel meenen met land en volk, tot rijken zegen. Arromdissdments-Recihtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van heden het volgende vonnis uitgesproken Fl. L. G., oud 36 j., leerbewerker uit Grems- bergen (B.j, en H. D., oud 47 j., schoenmaker te St. Jansteen, zijn wegens diefstal van leer veroordeeld ieder tot 3 maanden hechtenis met aftrek voorarrest tot op heden. Beide verdachten zitten al in voorarrest van eind April. Door C. L. M., oud 30 j., fruithandelaar te St. Jansteen, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den politierechter te Middelburg dd. 1 Juli, waarbij hij werd ver oordeeld tot 50 boete of 25 dagen hechtenis met verbeurdverklaring der uien. Door D. A. B., oud 65 j., landbouwer te Graauw is beroep in cassatie ingesteld tegen het vonnis in hooger beroep van de rechtbank te Middelburg van 3 Juli, wegens overtreding van het landbouwcrisisbesluit, waarbij hij werd veroordeeld tot f 500 boete of 60 dagen hechtenis met gedeeltelijke verbeurdverkla ring en gedeeltelijke teruggave der in beslag- genomen goederen. Zitting van Economiscihen Rechter van Dinsdag 15 Juli 1941. Behandeld zijn o.a.: Van het een op het ander. Marechaussee's te Aardenburg hielden op 29 April van dit jaar een Belgische jongen ban die frauduleus gort vervoerde. Hij zou deze gehaald hebben bij verdachte E. H. de W., een 29-jarige arbeider, donende te Aardenburg. Bij het hiernaar ingestelde onderzoek werd in de woning van verdachte gevonden in verschil- lende jutezakken een hoeveelheid graan en gerst, te weten resp. 137 kg en 505 kg. Ver dachte gaf als verklaring van de aanwezig- heid van dit graan op, dat hij dat hij verschil- lende boeren zou hebben geraapt. Namen wou hij echter niet noemen, want hij was hij zoo- veel geweest. Verdachte ontkende echter het graan zelf te hebben verbouwd en hrj haul het ook niet ten behoeve van zijn bedrijf voorhan- den. Het voorhanden hebben van deze hoe veelheden graan is niet toegestaan en daarom volgde een proces-verbaal, terwijl het graan werd inbeslaggenomen. Eisch f 25 boete of 10 dagen hechtenis met bevel tot teruggave van de opbrengst der ver- kochte tarwe. Uitspraak 20 boete of 10 dagen hechtenis met bevel tot teruggave. Tarwe vervoerd en verkocht. Controleurs der L.C.W. 1933 bevonden zich ter naleving van de bestaande voorschriften op 6 Mei j.l. onder de gemeente IJzendijkej toen zij aldaar een met een paard bespannen wagen zagen rrjden, waarop zich kennelijk zakken met inhoud bevonden. Zij hielden den voerman aan en verrichten controle. Hierbij werd aangetroffen een zak, inhoudende onge veer 75 kg tarwe. Verdachte A. V., een 41- jarige molenaar uit Waterlandkerkje kon geen bewijs toonen, waarbij het hem was toege staan deze tarwe te vervoeren. Verdachte zei de tarwe te hebben gekocht voor zijn huis- gezin. Eisch 50 boete of 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. Bedoelde tarwe had de vorige verdachte gekocht van M. R., een 44-jarige kippenhou- der te Schoondijke. Hiertoe was deze ook niet gerechtigd. Verdachte verklaarde nu ook nog, dat hij de tarwe, tot een hoeveelheid van ongeveer 300 kg weer had gekocht en zonder vervoerbewijs had gehaald hij een landbouwer te Schoondijke A. J. B. R., oud 41 jaar. Deze landbouwer wist zich aanvankelijk niets te herinneren, doch na eenigen tijd kwam dit bij en gaf hrj toe de 300 kg tarwe te hebben ver kocht, zonder daartoe verlof te hebben, in de maand Februari j.l. De kippenhouder wordt veroordeeld tot 150 boete of 25 dagen hech tenis en de landbouwer tot f 100 boete of 25 dagen hechtenis. Gelijktjjdig toen de controleurs hun bezoek brachten bij genoemde landbouwer om hem te hooren over het leveren van 300 kg tarwe, ondervroegen ze ook diens broer, J. I. R., eveneens landbouwer, oud 56 jaar en ook wonende te Schoondijke. Hij verklaarde ook wel eens n.l. omstreeks 13 Februari aan den kippenhouder tarwe voor zijn beesten te heb ben verkocht en wel ongeveer 150 kg. Het zou niet uit winstbejag zijn geschied, doch om iemand te helpen, hoewel verdachte zeer goed kon begrijpen, dat de tarwe moest dienen als voer voor de kippen, hetgeen niet is geoor- loofd. Tegen dezen verdachte eischt de Officier een geldboete van 75 of 15 dagen hechtenis en volgt veroordeeling tot 50 boete of 15 dagen hechtenis. Boonen vervoerd voor Belgie. Verdachte F. v. H., een 36-jarige inwoner uit Stekene (B.), werkman, werd op 26 April 1941 onder Absdale door een controleur der Landbouwcrisiswet aangehouden, terwijl hij op de bagagedrager van zijn fiets een gevulde zak vervoerde welke ongeveer 30 kilogram bruine boonen bleek te bevatten. Verdachte had geen vergunning hiervoor, terwijl hij toe- gaf te weten, dat het vervoer daarvan was verboden, doch zeide de boonen in Belgie voor eigen gebruik te willen aanwenden. Hij was zijn boonen kwijt en een verbaal rijker. Uitspraak conform den eisch tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Eenige controleurs van den eentralen crisis controledienst hebben des nachts onder de gemeente Hunsel, in Limburg, twee Belgen aangehouden, ieder met twintig kg rogge. Zjj verklaarden deze rogge voor vijftig cents per kg bij een boer te hebben gekocht. Zij werden vastgehouden tot den volgenden dag en wezen toen de boerderij aan, waar zij de rogge "hadden gekocht. De boer, die hun de rogge clandestien had geleverd, werd om twaalf uur van zijn land gehaald en reeds om veertien uur door den oeconomischen rechter tot een maand gevan- genisstraf veroordeeld, met last tot onmid- dellijke gevangenneming. Bij onderzoek op het bedrijf van den veroor- deelden boer bleek er ook een belangrijk tekort in de aanwezige voorraden graan te bestaan. Natuurlijk werd ook hiervan proces- verbaal opgemaakt. Wederom zrjn de Zeeuwsch-Vlaamsch.e kampioenschappen 1941 een succes geworden. Niet alleen was het aantal inschrijvingen zeer groot iets te groot zelfs waardoor 3 finales eerst later gespeeld moeten worden, maar ook den prettigen sportieven geest was als van ouds. Van de ruim 65 partijen, welke sinds Don- derdagmiddag gespeeld zijn, hadden de meeste een normaal verloop. In het heerenenkelspel was de partij E. VerstraetenKalhom zeer spannend, op het nippertje gewonnen door J. Kalhorn. Een wed- strijd met tal van aardige rallies. Uit een oogpunt van taktiek speelde Spaas een gave partij tegen A. Usebaert en won deze dan ook wel verdiend. In den halven eindstrijd bovenste helft speelden JurrijL. Verstraeten een mooien en spannenden strijd, door Jurrij na de 2e set opgegeven wegens kramp en vermoeidheid. In de onderste helft bleek Van Poeteren veel te vast voor z'n tegenstanders en be- reikte via A. Hamerlinck en H. van Waes de finale. Zijn stijl is niet mooi, maar zeer effec- tief. Zoowel in het heerenenkel als in het hee- rendubbelspel speelde A. Hamerlinck zeer sterk, in het dubbelspel flink geholpen door zijn partner A. Usebaert. Ze sloegen o.m. E. VerstraetenJurrij, welk dubbel sterk onder hun normale vorm speelden en bereikten via L. VerstraetenJ. van Waesberghe de finale. Vooral deze laatste partij was zeer spannend. In de onderste helft van het heerendubbel- spel waren eveneens tal van partijen welke tegen elkaar waren opgewassen. Van PoeterenAndciessen sloegen in een 3 setspartij A. KoningKo Jurrij, daarna eveneens in 3 sets BlietzSpaas en bereik ten zoo den eindstrijd. In het gemengd dubbelspel bereikten de heer en mevr. G. van Waes de finale, mede door een mooie overwinning op het sterke dubbel mej. A. van AckerH. van Waes. Een openbar ng bleek het dubbel mej. J. van SprangKoning welke meerdere sterke dubbels te slaan hadden alvorens den eind strijd te bereiken. Te memoreeren valt hun overwinning op den heer en mevr. L. Ver straeten, zeker een van de sterkste gemengd dubbels uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoowel de eindstrijd heerenenkel L. Ver straetenvan Poeteren, als de eindstrijd hee- renduhbelspel en gemengd dubbelspel resp. de heeren A. IJsebaert-A. Hamerlinckvan Poeteren-Andriessen en heer en mevr. G. van Waesmej. J. van SprangKoning worden later gespeeld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3