Binnenland Liefde's Zegepraal UITREIKING PERSOONSBEWIJZEN. ENGELSOHE LUCHT AANVALLEN. FEUILLETON TERNEUZEN, 16 JULI 1941. RIJKS HOOGERE BURGERSOBOOL TE TERNEUZEN. Teneinde stagnatie bij de uitreiking van persoonsbewijzen te voorkomen. wordt de be volking er op gewezen, dat van hen, die nalatig blijven aan hum oproeping tot het afhalen van een persoonsbewijs te voldoen, zonder hiervan onder mededeeling der rede- nen aam de gemeente-secretarie te hebben kennis gegeven, een heffing van twee gulden leges zal plaats vinden. Terneuzen, 16 Juli 1941. De Burgemeester van Terneuzen, P. TBLLEGEN. St. Petersburg en Smolensk werden op 13 Juli door de Duitsche luchtmacht opnieuw op vele plaatsen aangevallen en vernield. Bovendien werden militaire doelen in de stad Kiew ver- nietigend met bommen bestookt. Hierbij ge- raakten schuren en pakhuizen in brand. De waterleiding werd door bomvoltreffers ver nield. Verscheidene treinen werden tot ont- sporing gebracht, waardoor troepentranspor- ten verhinderd werden. Tijdens de verbitterde gevechten om de Stalinlinie in het gebied van Opotschka zijn de Duitsche aanvallen op 13 Juli op zwaar versterkte veldstellingen en mitrailleurver- sterkingen gestooten. Na het aanbrengen van een lading -.dynamiet vloog de betonnen ge- vechtsinstaliatie der Sowjets in de lucht. Twee rechts en lings liggende mitrailleurstel- lingen werden bestormd en veroverd, zoodat een ongeveer 600 m breede bres in de Stalin linie was verkregen, die korten tijd later door oprukkemde Duitsche troepen aanzienlijk ver- groot kon worden. DE LAATSTE BUNKER VAN DE STALIN-LINIE VEROVERD. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, is Maan- dagavond in het gebied van Witebsk de laat ste, het verst in het Oosten gelegen, bunker van de Stalinlinie veroverd. Anderhalven dag streden de iDuitsche infan- teristen, liggend in het bunkerveld, Voordat het voomaamste bolwerk, een geweldig blok van beton en ijzer, met onderaardsche ins tal lages, geheel veroverd was. De bunker vas tot onherkenbaar wordens toe gecamoufleerd en van draaibare koepels voorzien. Infante- risten, die in de boomen waren verscholen, hadden buiten de bewaking op zich genomen en bestookten de naderende Duitsche solda- ten van zeer dichtbij met een hagel van kogels. Met steun van zware houwitsers en mortieren gelukte het de gepantserde koe pels buiten gevecht te stellen. Vervolgens traden infanteristen en pioniers gemeen- schappelijk op en bevestigden onder het hevigste vuur van de omringende bunkers hun ladingen dynamiet voor de schietgaten van het voornaamste bolwerk. Hevige ontploffingen scheurden de beton nen wanden open en dooddem de bemanning. Nadat dit belangrijke steunpunt was ver overd, slopen de stoottroepen over het door de kanonnen niet te bestrijken veld naar de overige bunkers. Zij veroverden deze bunkers eveneens met ladingen dynamiet en rolden zoo vamuit de beide flaniken de geheele verdedi- gingslinie op. HET WAPENSTILSTANBS VERDRAG TUSSOHEN ENGELAND EN SYRIe. In goed ingelichte kringen te Vichy wordt volgens D.N.B. verklaard, dat de thans ont- vangen tekst van het wapenstilstandsverdrag sterk verschilt van de vroegere, door de En- gelschen opgestelde voorwaarden. Het ver- drag laat de eer onverkort en bevat om te beginnen geen politieke clausules, zoodat Frankrijks politieke recht op Syrie en Leba non geheel blyft gehandhaafd. Generaal Dentz heeft door zijn vertegenwoordiger, generaal Verdillac, uitsluitend met militairen onderhandeld, zoodat aan de overeenkomst geenerlei politieke beteekenis toekomt. Op- merkelijk is ook, dat in het onderteekende verdrag geen sprake is van de Gaulle en Catroux. Het voomemen van de Fransche regeering om elken schrjn van politiek docu ment te vermijden komt ook tot uiting in het feit, dat het verdrag niet door generaal Dentz, doch door generaal Verdillac is onderteekend, die generaal Dentz in diens kwaliteit van opperbevelhebber en niet als hooge-commis- saris vertegenwoordigde. PfiTAIN TOT DE TROEPEN IN DEN LEVANT. Het FYansche staatshoofd, maarschalk Pdtain, heeft tot de troepen in den Levant den volgenden oproep gericht: „Na een maand van hardnekkigen, maar ongelijken strijd moeten wij de wapens neder- leggen. Frankrijk heeft u steeds in dezen ongelyken, onrechtvaardigen oorlog met lief- de en trots gevolgd. Het buigt het hoofd voor uw offers. Gij zult in deze dagen getrou- welijk voortgaan het land uw onwrikbare loyauteit te betuigen, die gij in de gevechten onsterfelijk gemaakt bebt met uw bloed. De natie zal u daarvoor dankbaar zijn." In een tweeden oproep wendt de maarschalk zich tot de bevolking van den Levant in de volgende bewoordingen In de GPU-gevangenis van Lemberg werden 2000 tot 3000 Oekrai- ners door de Sovjets vermoord. Aangrijpende scenes speelden zicli onder de bevolking af. (Polygoon) 'a de iuname van Lemberg werden duizenden Oekrainers, die door de Bolsjewisten terechtgesteld waren, in de gevangenissen gevonden. m (Atlantik/Polygoon) butiegoed in den zin van artikel 4 van de distributiewet. Een beschikking van den secrstaris-gene- raal van 'Handel, Nijverheid en Scheepvaart wijst voorts goud en zilver aan als distributie- goederen in den zin van artikel 4 van de distributiewet 1939. £>oor de aanwjjzing van goederen als ,,dis- tributiegoed in .den zin van art. 4 van de dis tributiewet" wordt de secretaris-generaal be- voegd, ten aanzien van deze goederen een distributieregeling vast te stellen. Deze rege- ling behoeft niet steeds in te houdem, dat de aangewezen goederen ,,op den bon" komen, doch kan er zich b.v. toe beperken, de be- voorrading van fabikanten en groothande- laren aan banden te leggen. Men mag veilig aannemen, dat het niet de bedoeling is, een bon van een der distributie- kaarten aan te wrjzen voor het betrekken van goud en zilver. Welke plannen men ten aan zien van melkpoeder heeft, is op dit oogen- blik nog niet bekend. OBERBEFEHLSLEITER HILGENFELD BEIZOEKT N.S.V.-TEHUIZEN. Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt, de leider van de hoofdafdeeling voor volkswelvaart in de rijksleiding der N.S.D.A.P. heeft tijdens zijn verblijf hier te lande in verschillende plaatsen een bezoek gebracht aan tehuizen, kinderbe- waarplaatsen en instellingen voor hulp aan moeder en kind om zich op deze wijze een goed beeld te vormen van het werk der N.tS.V. (Natianal-Socialistische Volkswohl- fahrt) in Nederland. Bezoeken werden ge bracht aan tehuizen in Haarlem, Bergen aan Zee en Amsterdam. De tocht werd besloten met een bijeenkomst van referenten voor de algemeeme verzorging van het volk bij de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris en de kringleiders der N.S.V. In deze bijeenkomst gaf de heer Hil genfeldt een duidelijke uiteenzetting van de groote opgaven welke de naaste toekomst ten aanzien van de algemeene verzorging van het volk in het nieuwe Europa stelt. Hij behan- delde hierbij in het bijzonder het aandeel, dat de N.S.V. in dit groote werk heeft. „Als gevolg van een ongerechtvaardigden aanval maakt Frankrijk als slachtoffer van j een ongelijken strijd in den Levant donkere j uren door, die even smartelijk zijn voor Frankrijk als voor u. Met u, die Frankrijk uw lot hebt toevertrouwd, blijft ons land ten diepste verbonden en het geeft u de verzeke- ring van zijn dankbaarheid voor uw trouw. Hoe de onberekenbare toekomst er ook moge uitzien, bewaart voor Frankrijk een plaats in uw hart". BOMMEN OP GIBRALTAR. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit La Linea: Ondanks het zeer hevige afweervuur hebben twee vliegtuigen Gibraltar gebombar- deerd. Er lagen 20 koopvaarders en talrijke oorlogsbodems in de havens. De vliegtuigen bleven ongedeerd. Verscheidene oorlogs bodems, o.a. eenige kruisers, voeren naar de Middellandsche Zee. DUITSCHE SOLDATEN BEVRIJDEN EEN POOLSCH VIOLIST. Duitsche soldaten hebben 26 Juni den groo- ten Poolschen ciolist Hein-rich Sohablinsky na een lijden van twee jaar in de gevangenissen van de Gepeoe uit de handen der bolsjewiki bevrijd, naar het D.N.B. thans vemeemt. Schablinsky die in 1890 werd geboren is jaren- lang eerste concertmeester van het philhar- monisch orkest van Philadelphia onder Leo pold Stowowski geweest. Bovendien was hij hoogleeraar aan de Princetown-universiteit. In 1939 werd hij te Lemberg door de Gepeoe gearresteerd, toen deze stad door de bolsje wiki werd bezet. Hij heeft bijna twee jaar doorgebracht in de gevangenissen van Bia- lystok en Minsk. PRIJSOPDRUVTNG IN DEN KONIJNEN- EN GLITE VII V DEL. De bijzondere omstanddgheden hebben in den laatsten tijd aanleiding gegeven tot het ontstaan van een levendigen handel in konij- nen en geiten. Hierbij worden vaak buiten- sporige winsten gemaakt. De handel strekt zich zelfs uit tot pasgeboren nestkonijnen, die vroeger nooit als fiandelswaar in aanmer- king plachten te komen. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat het hier een emstige overtreding van de prijsvoorschriften betreft. Zoolang voor gei ten en konijnen geen afzonderlijke regeling is tot stand gekomen, gelden in dit opzicht de algemeene bepalingen, welke verkoop tegen een hoogeren prijs dan op 9 Mei 1940 verbieden. De controle op de naleving der prijsvoorschriften door de inspecties voor de prijsbeheersching zal zich dan ook met dit gebied bezig houden. In het afgeloopen weekeinde vlogen een aantal Britsche vliegtuigen boven ons ge- Roman van A. HRUSCHKA 23 (Nadruk verboden) 't Treft goed, dat vader juist voor eeni ge dagen naar de Raualp moest, om toezicht te houden op het vellen van eenige perceelen bosch. Nietwaar? Dat heb ik ook reeds ge- dacht. Ik kan nu geiuster zijn en een beetje langer op Kronstein blijven. Heeft Dr. Turba tijding van Marc? Ik heb hem dat vandaag herhaaldelijk willen vragen, doch wij waren nooit alleen. Ja, Marc bevindt zich in het Amazone- bekken en de staat zijner gezondheid schijnt niets te wenschen over te laten, maar hij lijdt erg aan hedmwee... Doctor Turba heeft me verzoCht aan zijn eerstvolgenden brief een paar regels toe te voegen, wat ik natuurlijk zal doen. Het zal Marc zeker troosten in zijn vrijwillige een- zaamheid, vooral als ik hem zeg, dat ik met zijn vader op den besten voet sta... HOOFDSTUK XVI. Ilse bleef den geheelen namiddag bij graaf Klemens. Turba had haar binnengeleid en zich later verrwijderd om de familie Trebitsch te vergezeUen op een uitstapje, waaraan ook Marianne deelnam. Deze had haar zuster verontschuldigd „wegens hoofdpijn". Als de toeristen vroeg genoeg terugkeerden van het uitstapje naar den Hocheck, zou Turba Ilse weer afhalen en haar langs omwegen thuis brengen, anders zou Use tegen zonsondergang wel alleen den weg vinden... De graaf ontving haar met groote blijd- schap. Hij zag er nu wel eenigszins beter uit, maar Ilse vond hem nog zeer nerveus. 6m hem niet op te winden, vermeed zij ieder gesprek over Marc en vertelde hem vroolijke geschiedenisjes uit haar pensionaat- tijd. Daarna las zij een half uurtje het laat- ste nieurws uit een paar dagbladen voor en praatte toen zoo opgeruimd en interressant dat de oude man haar opgetogen aankeek en eindeljjk zei: Ik zal je voortaan zonnestraaltje noemen, kleine Ilse, ik kan geen beteren naam voor jouw persoontje vinden. Je herinnert mij meer en meer aan Agnes, mijn eerste vrouw. Agnes was ook zoo er ging altijd licht van haar uit, haar nabijheid verwarmde ieders hart. Om vijf uur kwam Evert de thee bmnen brengen en dit gaf natuurlijk Ilse aanleiding om de honneurs waar te nemen. Zij vulde de kopjes, boterde de fijne brood- jes voor den ouden heer. U weet toch, vader, wat Dr. Wenk streng voorschrijftbetere voeding. De graaf glimlachte. Wel, zonnestraaltje, dan moet je heel dikiwijls komen, want het smaakt me vandaag uiitstekend. Sinds weken heb ik niet zooveel gegeten als nu. Toen Evert de tafel had afgeruimd bood de graaf Ilse een zilveren, prachtig gedreven sigarettendoos aan. Mij dunkt, dat een sigaret onze reeds zoo behaaglijke stemming nog aangenamer zou maken. Als moderne jonge dame rookt je toch? bied. Vrij veel brisant- en brandbommen wer den neergeworpen. Een aantal woonhuizen en boerderijen werd vr.ij ernstig beschadigd. Ook kregen vrij veel woningen glasschade. Een kind werd zwaar gekiwetst en 28 personen kregen lichte verwondingen. BEGRAFENIS SLACHTOFFERS BOMBARDEMENT. Zaterdag had te Kerkrade in de parochie Chevremont de plechtige begrafenis en uit- vaart plaats van negen van de tien slaoht- offers, waaronder drie kinderen, die vorige week bij een Engelschen bomaanslag werden gedood. De deelneming was enorm. Aan de begrafenis en kerkelijke plechtigheden namen ook deel een vertegenwoordiger van de regee ring, burgemeester en wethouders der ge- meente. Talrijke kransen dekten de kisten, die in een gezamenlijk graf werden begraven. ONTSPANNING VOOR DE NEDERL. ARJREIDERS IN DUITSCKLAND. De persdienst van het N.V.V., afdeeling Vreugde en Arbeid, deelt mede, dat twee groepen, elk van 8 a 10 personen, naar Duitschland zijn vertrokken, om daar onder auspicien van de werkgemeenschap Vreugde en Arbeid, die deze toumee heeft georgani- seerd, in samenwerking met de Deutsche Veranstaltungsdienst Berlin, voorloopig ge- durende een maand op te treden voor de in Duitschland tewerkgestelde Nederlandsche arbeiders. Zooals bekend heeft Vreugde en Arbeid ook voor de arbeiders in Noord- Frankrijk een dergelijke tour nee georgani- seerd, welke op het oogenblik aldaar aan den gang is. Blijkens de ntvangen berichten wordt dit Nederlandsche vari6t<5-programma door de Nederlandsche arbeiders ten zeerste gewaardeerd. DE EERSTE NEDERL. AMBULANCE NAAR HET OOSTEN. De persdienst van de N.S.B. meldt: Gistermorgen om tien uur stonden voor het stafkwartier van de W.A. aan de Maliebaan te Utrecht drie auto's opgesteld, alle beschil- derd met de bekende grijze legerkleur en voorzien van het kenteeken van het 'Jost- front. Zij trokken, begrijpelijkei wijze, alge- meen de aandacht. Een van de wagens was van groote roode kruisen voorzien. Deze kleine expeditie was de eerste ambu lance zg het in mlniutiur) die naar het Oosten is vertrokken. De commandant van de W.A., mr. A. J. Zondervan, had n.l. teslo- ten voor zijn weermannen, die bij het N. S. K. K. dienen, ook Nederlandsche artsen in te zetten, ten einde den Duitscher. doktoren het werk te verlichten en de kameraden daar ver van hun vaderland vandaan, van voort- durend medeleven te overtuigen. De auto's waren vOLgeladen met medica- menten en bovendien met de vele pakjes, die het stafkwartier in de afgeloopen drie dagen voor de kameraden aan het Oostfront heeft ontvangen. iDe colonne stond onder leiding van den Soms om mee te doen...? Use nam een sigaret, en de graaf bood haar vuur aan. Tenwijl blauwe rookwolkjes om Use heen- warrelden rustte de bBk van graaf Klemens vorschend op haar. En plotseling vroeg hij met vaste stem: Zeg zonnestraaltje, onderhoud je corres- pondentie met Marc? Neen, maar ik zal hem binnenkort schrij- ven, ook, dat ik bij u ben geweest. Dat zal hem immers plezier doen? Mogelijk... hoe wel... maar wij zijn van daag zoo aardig alleen, zonnestraaltje, en ik wil van de gelegenheid gebruik maken om eens over heel emstige dingen te spreken. Dat moet gebeuren voordat ik verder stappen doe, om Marc's terugkeer voor te bereiden en de hindemissen op den weg naar zijn geluk te verwijderen. En wil nu zoo goed zijn, met de grootste oprechtheid op mijn vragen te antlwoorden. Je moogt 't mij niet kwalijk nemen, als ik pijnlijke punten aanroer... O, zeker, ik zal openhartig voor u zijn, antwoordde Use, terwijl ze hem met haar schoone heldere oogen ernstig aankeek. Plotseling begon Use's hart sneller te klop- pen. Een gevoel zei haar, dat het zoo lang en vurig verbeid oogenblik eindelijk gekomen was, dat graaf Klemens gewichtige uitlatin- gen zou doen. Zou nu waarlijk het verschrik- kelijk geheim voor haar omitsluierd worden? Ik luister vader, hernam zij. U wilt mij immers vragen stellen? Ja, op de eerste plaats zou ik gaarne weten of Marc je een bepaalde reden voor zijn vertrek heeft opgegeven. Nee, maar de reden is voor mij duidelijk genoeg: mijn vader beschuldigde Marc van een misdaad, en weigerde hem daarom mijn hand. banleider Nederkoom, die als vertrouwens- man van den commandant van de W.A. in het Oosten is ingezet. Commandant Zondervan en zijn staf namen voor het vertrek hartelijk afscheid van ver- trouwensmannen en doktoren. JAMDISTRIBUTIE VOOR DE DUITSCHE WEERMAOHT. Het verordeningenblad bevat een verorde- ning van den rijkscommissaris, waarbij de in- voering wordt geregeld van distributiebons voor jam voor de Duitsche weermacht. Inge- voerd worden gele militaire distributiebons met zwarten opdruk voor 125 gram jam. De tekst hiervan luidt: ..Deutsche Wehrmacht marmelade 125 gr. Marke Niederland". ARBEIDS- EN LOONVOORWAARDEN IN DE WERKVERSOHAFFING. President Jacob van de Geschaftsgruppe soziale Verwaltung bij den commissaris-gene- raal voor financien en economie deelt mede: Tot de maatregelen, welke ter oolossing van de sociale problemen ter beschikking staan, nemen die betreffende de werkver- schaffing een vooraanstaande plaats in. Reeds sinds langen tijd heeft men erkend, dat de staatszorg voor de werkloozen niet alleen in den vorm van ondersteuning kan bestaan. De staat heeft vooral ook de verplichting, de werkloos geworden landgenooten moreel en geestelijk bij te staan. Deze hulp bestaat hier- in, dat men op redelijke voorwaarden werk verschaft. Daarbij komt, dat deze arbeid, het cultivee- ren en ontginnen, het winnen van nieuw land enz. den arbeider het bewustzijn zal geven, dat hij ten bate van het welzijn van volk en staat werkzaam is. Dat is de eigenlijke grondslag van de werkverschaffingsmaat- regelen. Om dit doel te bereiken, was het noodig, de plannen voor openbare werken in Nederland aanzienlijk uit te breiden. Hiertoe moesten eerst de noodzakelijke wettelijke grondslagen worden geschapen, hetgeen bereids is geschied. Vervolgens was een principieele nieuwe regeling van de ar- beids- en loonvoorwaarden vereischt. Deze nieuwe regeling is in de Staatscourant van 11 Juli j.l. opgenomeh. Zij stelt de werk- zaamheid in de openbare werkverschaffing gelijk aan den arbeid in het vrije bedrijf. Het werken in de werkverschaffing is niet meer zooals tot dusver een andere vorm van open- bare werkloozenondersteuning. Ieder zal naar zijn prestatie kunnen verdienen; anderzijds is echter ook vastgelegd, dat zij, wien het voor loopig nog niet mogelijk is, gemiddelde pres- taties te leveren, redelijke verdiensten kunnen bereiken. Voor nadere bijzonderheden wordt naar de regeling zelve verwezen. A AN WIJZIN G ALS DISTRIBUTIEGOED. Magere-meikpoeder, goud en zilver. Volgens een beschikking van den secretaris- generaal van Lamdbouw en Visscherij wordt magere-melkpoeder aangewezen a's distri- De uitslag van de bevorderingsexamens is als volgt: Van de voorbereidingsklasse naar de lste klasse iH. Dhaeze; H. P. Galle; R. van Grember- gen; N. F. Kieboom; K. C. A. van Leeuwen; Wa Muller; J. J. Muller; La A. Notschaele te Sas van Gent; G. du Puij te Sluiskil en J. F. A. Rammeloo te Philippine. Van de lste naar de 2de klasse: H. de Bock; W. J. J. M. van der Bom te Clinge; Ha Wa Dees te Zaamslag; Ja Ca Dieleman te Axel; M. de Feijter te Vogel- waarde; M. Feijen te Sas van Gent; Le Ce Fijn van Draat; J. B. van den Hemel te Sas van Gent; J. A. van der Hoofd; C. A. F. M. Koch te St. Jansteen; Eh Ha Koevoets te Axel; G. H. Kooman te Sluiskil; C. A. L. Kot- vis te Sluiskil; G. de Meijer; C. Millenaar; A. P. H. Neelemans te Hulst; Ma Ce Ca Pieterse te Axel; R. C. A. Renique te Sas van Gent; J. J. Risseeuw te Hoek; A. P. de Ruijter te Axel; F. J. Taalman te Hulst; Aa Tellegen; Aa Eh van Tienhoven te Hoek; A. J. Ver- brugge; J. Verstraeten te Axel en A. J. M. G. IJsebaert. Van de 2de naar de 3de klasse: A. T. van den Berg te Axel; F. de Bock; A. J. Bouwens; G. Th. Brakke te Clinge; P. J. Brons; E. H. Cattoir; A. J. van Cruij- ningen; A. P. A. Eeckhout te Hulst; E. J. Goossen te Axel; P. M. Griep te Axel; D. J. Guequierre; J. J. Haak te Zaamslag; P. Jan- sen Verplanke te Zaamslag; M. G. Klouwers; H. G. Kok te Zaamslag; Le Eh de Krijger te Zaamslag; A. C. de Maat te.Sas van Gent; P. Meeusen; Oa Sa Ma de Moor te Zaam slag; A. J. Olijslager; J. van der Peijl; Sh Aa de Putter te Axel; J. W. de Putter te Axel; E. J. du Puij te Sluiskil; J. A. de Ridder; Ga Ma Scheele; Aa Ma Ga de Smet te Axel; W. A. J. van Son te Vogehvaarde; H. R. M. Ver- eecken te Vogeiwaarde en M. J. van Wijck. Van de 3de naar de 4de klasse: W Bakker te Axel; A. A. M. Bockstael te Sas van Gent; Me Ka Cohen Stuart; R. van Damme; J. A. C. van der Gouwe te Axel; G. F. Herrebout; J. C. M. de Kock; P. D. Marijs te Axel; G. Raes te Hulst; J. Roelans; P. J. Scheele; Ca Da Verbrugge; A. C. J. Vereecken te Vogeiwaarde en D. M. van Wijck. Van de 4de naar de 5de klasse: T. Brederode; J. H. 't Gilde te Axel, A. Hack; R. P. Klein te Sas van Gent; S. de Klerk' te Zaamslag; J. J. Kolijn; Ph. Loaf; J. v. d. Peijl; S. J. Schieman te Axel; D. A. Stel- lingwerfC. v. d. Stigchel; J. P. Tazelaar; J. C. Vink te Axel; E. L. de Vriend te Sas van Gent; W. C. Wisse te Zaamslag en M. P. G. Wondergem te Axel. De leerlingen achter wier naam geen woon- plaats is vermeld, wonen te Terneuzen. Toch laat je Marc niet los, omdat je niet aan zijn schuld geloofrt! Ja, natuurlijk! Vind je het niet zonderling van Marc, dat hij heenging, liever dan de tegen hem in- gebrachte beschuldiging te weerleggen.ver- onderstel, dat hij daartoe in staat was? Ilse werd zenuwachtig; zij richfcte zich driftig op, keek den graaf met groote oogen aan: U zegt dat op zoo'n eigenaardige toon..r alsof... maar neen, dat kan niet mogelijk zijn... Wil je niet antwoorden op mijn vraag? O zeker, in den beginne vo»d ik het wel een beetje vreemd, maar ik zei bij mezelf, dat Marc bepaalde redenen moest hebben om te zwijgen en later meende ik ze te raden. Wel? Ik zal het u later zeggen. Wil voor 't oogenblik doorgaan met vragen, het komt mij noodzakelijk voor, eerst datgene ter sprake te brengen, wat U zelf op het hart ligt, Vader. Je hebt gelijk, voordat we verder gaa.n moet de basis van onze toekomstige actie duidelijk vastgesteld worden. En nu kleine Use j€ wilt Marc niet loslaten, omdat je niet aan zijn schuld gelooft. Maar stel je thans in gerweten deze vraag: Zou je liefde voor hem standhouden, in geval je tot over- tuiging kwam, dat hij niet onschuldig was? Use werd bleek. Vader..., wat een vraag. En nog wel uit uw mond. U wilt toch niet zeggen, dat u, zijn eigen vader, die hem toch door en door kent, hem voor schuldig houdt? stamelde zij, geheel buiten zichzelf. Laten we bij mjjn vraag blijven. Denk na, en antwoord mij dan, zonder vrees en schaamte. Use streek met de hand over haar voor- hoofd. Het stormde in haar. Zij spande zich in om de kluwen van haar gedachten te ontwarren. Ik heb, antwoordde zij eindelyk nooit nagedacht over dat geval, omdat ik dat een- voudig als onmogelijk beschouwde, maar zelfs indien het zoo was... ik geloof dat zelfs daar voor echte liefde niet zou zwichten. Liefde is ook medelijden en begrip. Ze zoekt niet zich zelf, ze verdraagt, ze vertrouwt en vergeeft. Ze zou naar verschoonende omstandigheden zoeken en ze ook vinden. En zeker zou zij dan haar levenstaak erin zien. een ongeluk- kige die alleen in 'n opwelling van hevige pass'ie de daad kon hebben gepleegd, te troos-. ten en te steunen. De oogen van den graaf waren vochtig ge worden. En tot die grootheid zou mijn zonne straaltje zich kunnen opwerken? Van grootheid mag hier geen sprake zijn. Mijn liefde voor Marc is echte liefde. Dus... Dan moet je sterk zijn Use, want mijn vraag was geen in de ruimte gepraat. Marc is werkelijk de moordenaar van zijn stiefmoe- der. Ik, zijn vader weet het, en ik moest het ie zeggen, om Marc teleurstellingen te be- sparen. Ga zelf eens na: als ik om je huwe- lijk met Marc mogelijk te maken je vader zeg zooals dat in mijn plan ligt dat ik zelf de moordenaar ben, wat kan die valsche be- kentenis eigenlijk baten? Ik ga uit van de veronderstelling, dat Marc je eenmaal de waarheid zou zeggen, en van de tweede ver onderstelling, dat die bekentenis een doode- lijke slag voor je liefde zou zijn... Use streek weer met de hand over haar voorhoofd. Dat alles klinkt zeer vreemd, vader. En... ik ben het nog niet daarmee eens! Spreek u met volkomen zekerheid? (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2