ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.241 WOENSDAG 16 JULI 1941 81© Jaargang Buitenland TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. .per post 1,73 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 88150 TELEFOON No. 2073. Directeur: I. van de Sande. ADVEKTENTIliNVan 1 tot 4 regels f 0,88 Voor eliken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAX) VERSOH LI NT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGA V OND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Temeuzen. Feestelijke bljeenkomst van den Duitschen Rijksarbeidsdienst op Houtrust in Den Haag. De Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss-Inquart heeft op deze feestelijke bijeenkovwt gesproken. t Poly goon) KMHSCOMMISSARIS SPREEKT TOT DE DUITSOHE JEUGD. Betoogingen van den Rijksarbeidsdienst in Den Haag. Op Houtrust heeft Zondag een groote be- tooging plaats gevonden van den Reichs- arbeitsdienst. Ruim 1000 jonge mannen en 100 meisjes van.den Duitschen Arbeidsdienst defileerden voor den Rijkscommissaris, rijks minister Dr. Seyss tnquart, den beveihebber der weermacht in Nederland, den generaal der vliegers Christiansen, alsmede tal van Nederlandsche en Duitsche persoonlijkheden. De Rijkscommissaris hield daarbij een rede, waarin hy zeide, dat de aangetreden jonge mannen en jonge meisjes van den Rijks arbeidsdienst gehoorzaam en getrouw aan het bevel van den Fiihrer bereid staan in den stryd, welke voor het Duitsche volk beslis- send is voor zijn bestaan en zyn eer. Zij zijn de tweede generatie van het Duitsche volk, welke thans aantreedt voor den laatsten be- slissend'en strijd, want het is alien duidelijk, dat het hier gaat om het zijn of niet-zijn van het Duitsche rijk, doch bovendien gaat het thans niet meer om het Duitsche volk of het Duitsche rijk alleen. Iedereen moet thans be- grijpen, dat het gaat om het bestaan en de toekomst van Europa. De duizenden jaren oude cultuur van het Avondland, welke wij van onze voorouders hebben overgenomen en welke wij weer willen nalaten aan onze kin- deren en kleinkinderen, staat op het spel. De strijd van Duitschland is tevens een stryd om het bestaan van Europa en om de kultuur van het Avondland. Voor de jonge mannen is de Arbeidsdienst tevens een voorbereiding voor een latere taak, namelijk den eeredienst met de wapems. Want hierover zijn alien het eens, deze oor- log zal niet ophouden voor de Duitsche vanen definitief hebben gezegevierd. Ieder moet thans zien, dat op dit vasteland geen macht bestaat, welke het zou kunnen wagen tegen de Duitsche weermacht op te treden. Toen de samenzwering op den Balkan ontstond, riep de Fiihrer zyn soldatetn en in korten tijd was alles weg, wat daar tegen Europa en het Duitsche volk had samenge- spannen en nu door 't Bolsjewisme de groot- ste samenzwering tegen Duitschland en Europa op touw werd gezet, nu heeft de Fiihrer wederom zijn soldaten geroepen, na een stryd van bijna twee jaar. Op het oogen- blik kunnen wij zeggen, dat het tweede en laatste bolwerk van het bolsjewisme is ver- nietigd, de Duitsche pantsertroepen stormen verder en veroveren OosUEuropa. De duur van den oorlog scbrikt ons niet meer af. Op het vasteland zal binnenkort niemand meer zijn, die het zou kunnen wagen zich te ver- zetten tegen de Duitsche wapens.De oorlog moge zoo lang duren als hij wil, achter de bescherming van de Duitsche wapens zal reeds fcegonnen worden met den opbouw van het nieuwe Europa volgens eigen ordening; bui ten dit vasteland zal de vijand de scherpte van de Duitsche wapens te voelen krijgen. Afgezien van de voorbereiding tot den ge- wapenden dienst, legt ook de arbeidsdienst zelf reeds de plicht op zich te weren, zich te verdedigen en zich in te zetten voor volk en vaderland. Spreker herinnerde vervolgens de leden van den Arbeidsdienst eraan, dat zy zijn ge- boren in den tijd, dat de Fiihrer het Duitsche volk wakker riep uit zijn groote vernedering en voor het eerst zyn beweging heeft ingezet In den Arbeidsdienst wordit de Duitsche jeugd opgevoed voor zijn verdere taak in het leger, in de partij of waar zij verder haar plaats zal vinden met het doel de opdracht te vervullen, welke elke Duitscher thans ver- vulleci moet, namelijk na den stryd om het bestaan van het Rijk en na den strijd voor een nieuw Europa alles in het werk te stel- len dit bestaan voor altijd te verzekeren. De Fiihrer heeft ons thans opgeroepen en men kan dit in een enkele gedachte samen- vatten: Allen, van Duitsch bloed, die hier zich bevinden, vormen een groote gemeenschap en ieder enkeling moet zonder bedenken al zyn lcrachten geven voor deze gemeenschap. De eerste taak is derhalve alles wat scheidt uit deze gemeenschap te verwijderen. Alle tegen- stellingen betreffende godsdienst, intelligentie of andere tegenstellingen mogen niet op den voorgrond staan. Op den voorgrond staat slechts een ding, de bloedgebondenheid van het Duitsche volk. Dit is het hoogste wat wij hebben en hieruit komen alle waarden, welke wy kennen voort, zooals familie, vrienden, kameraadschap, trouw en eer. De eer van den arbeid is de grondslag van het nationaal-socialisme en daarom, zoo zeide de (Rykscommissaris, zeg ik volkomen bewust en dnidelijk, een Arbeidsdienst kan slechts nationaal-socialistisch zijn. Hy kan alleen volgens deze grondslagen opgebouwd zijn en zyn taak vervullen gegrond op de bloedge- meenschap en de eer van den arbeid. Kameraden, de beslissing is thans duidelijk. Wie de beslissing niet ziet is niet in staat deze te zien en men kan zich niet veront- schuldigen, nu, terwijl Churchill arm in arm gaat met het bolsjewisme tegen Europa, met te zeggen: ,,Ik doe mee, maaren blijft toezien. Op het oogenblik geldt alleen de daad. Nu, millioenen soldaten naar het Oosten marcheeren, geldt nog slechts: ,,Aantreden en vechter.." Op het oogenblik is het duidelijk, dat wat nu komt, de nationaal-socialistische orde in Europa is. Wie zich daartegen wil verzetten, hij plaatst zich tegenover onze pantserwagens en kanon- nen. Wy hooren hem niet meer, want wij vol- trekken het lot en daarom, kameraden van den Arbeidsdienst en meisjes, al is de dienst zwaar, wordt hand, want ook gy voltrekt mede het lot. BEDONGEN DYNAMIEK. Zonder voorshands meer gewild te hebben dan de verzekering van zijn eigen leven, wordt het nationaal-socialistische Duitsch land thans tot voorvechter van een nieuw, vereenigd avondland, geleid door de volkeren van Germaansch ras." Met deze woorden, merkt de N. R. Crt. op, duidde dr. Wimmer, de commissaris-generaal voor bestuur en justitie, onlangs een dynamiek aan, welke niet alleen beslist over het lot van Duitsch land in Europa, maar ook van Europa zelf. Terecht wordt er dan ook van Duitsche zijde telkens weer op gewezen, dat zoojang de oorlog in de eerste plaats tusschen Duitsch land en Engeland ging, de andere landen van Europa althans nog konden meenen, dat zij den uitslag daarvan konden afwachten, zon der dat zij daardoor hun eigen bestaan en toekomst in gevaar brachten, maar dat door het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sowjetunie hun bestaan en toekomst ook meteen op het spel waren komen te staan. De Rijkscommissaris constateerde dan ook in zijn Zondag te 's-Gravenhage gehouden rede hiet meer dan een feit, toen hij zeide, dat het nu niet meer om het Duitsche volk of het Duitsche Ryk alleen ging. .Iedereen moet thans begrypen, dat het gaat om het bestaan en de toekomst van Europa." Zoolang het het bolsjewisme geliefde in vrede te leven binnen betgeen het ,,de omsin- geling van het kaj italistische buitenland" placht te noemen, konden de Europeesche lan den zich vleien met de maar al te grif voor waar aangenomen veronderstelling, dat de wereld-revolutie nog slechts een paradedenk- beeld was. Zoodra de Sowjetunie echter aan haar westgrens in oorlog geraakte en eigenlijk al van het oogenblik, dat zij zich in westelijke richting begon uit te zetten, stond bet onherroepelijk vast, dat het alter- natief van een Sowjetnederlaag de uitbrei- ding van de revolutie over heel Europa zou zyn. In den nieuwen oproep, welken het hoofd- kwartier van het Vrijwilligerslegioen heeft laten hooren, werd daaraan een uitdrukking in imperialistischen zip gegeven: „Jarenlang is het de bedoeling geweest van de Sowjet- politiek een ysvrye haven te bezitten. Pet- eamo, aan de Noordelijke Uszee gelegen, is te hoog. Leningrad aan de Oostzee is maan- denlang eveneens toegevroren. Vandaar dat men het oog richt op 'Hamburg, op Rotter dam, op Antwerpen en Bordeaux." Men kan ook den klemtoon op het ideolo- giscbe leggen, gelijk in Das Reich de schrij- ver doet, die betoogt, dat ook wanneer de Sowjetunie thans militair overwonnen wordt, het bolsjewisme niet dood is, voordat Duitsch land ook op het geestelijke front overwonnen heeft. .Wanneer Duitschland in dezen strijd het onderspit dolf, zou er ergens anders in het moeras een ander hoofd aan groeien". Ook in dit opzicht bevestigt de oorlog dus zijn karakter van totalen oorlog. Nu eenmaal de oorlog tusschen de Sowjetunie en Duitsch land uitgebroken is, hangt het aandeel van de overige landen van Europa er niet meer van af, of zij het leiderschap van het Duit sche Ryk by de vorming van een nieuw Europa erkennen of niet Zij zijn er bij be- trokken, door het feit, dat door en in zulk een oorlog noodwendig het lot van het avond land en zijn cultuur op het spel is komen te staan. Voorzoover men zich aan het avondland en zijn cultuur gebonden voelt en destemeer men zich aan het avondland en zyn cultuur gebon den voelt, moeten de Europeesche volkeren wenschen, dat Duitschland overwint. ,,Dat is het, dat Europa thans aan ons bindt", schrijft Das Reich. Ook al kan men echter naar het uiterlijk zeggen, dat op Zwitserland na er geen Euro peesche staat is, waarin niet met voorkennis of onder begunstiging van de regeering vrij- willigers voor den stryd tegen de Sowjetunie geworven worden, daarom is innerlijk deze dynamiek nog n^et zoo volledig uitgewerkt. De deelneming, de omzetting dus van het aandeel, dat men noodzakelijk in de gebeurte- nissen in het Oosten heeft, in een wilsdaad, wordt in vele kringen belemmerd door vrees voor de revolutie, welke 66k de vereeniging van Europa onder Duitsche leiding 66k gees- telyk, dus tenslotte ook voor de avondland sche cultuur beteekent. Men wil het bolsjewisme niet; men wil ook niet het nationaal-socialisme. De redeneering, dat de nederlaag van het nationaal-socialisme noodzakelijk de verbreiding van het bolsje wisme over Europa zou beteekenen, al dade- lijk omdat Engeland nog minder dan Duitsch land in staat zou zyn, het tegen te houden, wil er daar nog niet in. Voor diengene, die „in dezen tijd, waarin Churchill en Roosevelt arm in arm met het bolsjewisme tegen Europa te velde trekken, zegt, dat hij ook van de partij is en des ondanks met veel maars en indiens blijft toe kyken," had de Rijkscommissaris Zondag geen verontschuldiging. Wie nog iets te reclamee- ren had, stelde zich in den weg van pantser wagens en kanonnen. Naar hem zou niet wor den geluisterd, want, zeide dr. Seyss-Inquart: „wy voltrekken het lot.'' Dat was in korte woorden gezegd, wat Das Reich eenige dagen eerder breed had geschil- derd: ,,Wat op de Oostelyke slagvelden uitge- maakt wordt, heeft. voorzoover het~ over Europa gaat, betrekking op die elementaire zijde, gelyk de oudheid deze heeft gekend, toen de overwannenen in slavemy verkocht werden. Waar de beslissingen zoo diep gaan, schrikken ook de onverschillig^n on en waar het lot slechts deze twee mogelykheden bergt, vrijheid of nationale en persoonlijke knecht- schap kijken ook de rustige burgers, of ergens in het gewoel een vaandel staat. dat redding en veiligheid belooft." Het Duitsche Rijk is zich oewust dit vaan del te houden. In den strijd tegen Engeland ging (en gaat) het erom Europa op de demo cratic te veroveren. Nu de strijd tegen de Sowjetunie ontbrand is, gaat het erom Europa tegen het bosjewisme te vrijwaren. Dat is een gemeenschappelijk belang, dat het Duitsche Rijk zwaar genoeg voor de overige landen voelt wegen, om, in de woorden van den Rijkscommissaris, te kunnen zeggen: Wan neer hier of daar iemand komt, die zegt: met welk recht staat gij daar, waarom wilt gij nationaal-socialisten opeens hier bevelen?, is het antwoord zeer eenvoudig, omdat het gaat om het bestaan van Europa." In dit licht heeft de Rijkscommissaris op- nieuw gezegd, dat wat nu komt de nationaal- socialistische orde in Europa is. Eenige dagen tevoren had de commissaris-generaal voor be stuur en justitie, speciaa] met het oog op Nederland, reeds gezegd: „Dwingende voor- waarde voor een duurzaam samengaan is ech ter een politiek in overeenstemming gebracht zijn van alle leden van de lotsgemeenschap op de principieele en wezenlijke punten. Daar om moet Nederland, en wel uit eigen inzicht, tot de politieke wereldbeschouwing van het nationaal-socialisme komen." Het waren geen nieuwe geluiden, welke werden gehoord. Zij werden echter met weer toegenomen kracht geuit. I DE OVEREENKOMST TUSSCHEN LONDEN EN MOSKOU. Het verdrag tusschen Engeland en de Sov- jetunie is Zondag in Molotow's bureau in bet Kreml gesloten in tegenwoordigheid van maarschalk Sjaposjnikow, Stalin, Wisjinski en Arkady Sobolew, den algemeene secretaris van het commissariaat voor buitenlandsche zaken. Cripps bad de leiding van de Brit- sche delegatie, welke den heelen staf van de Britscbe ambassade omvatte en waarvan verder deel uitmaakten generaal Mac Far- lane, de leider der militaire delegatie en Law rence Cadbury, die van de oeconomische dele gatie. In Engelsche kringen wordt gezegd, dat de atmosfeer uiterst hartelyk was. Stalin en Molotow onderhielden zich geruimen tijd met de Britsche vertegenwoordigers. De on- derhandelingen werden reeds na bet derde bezoek van Cripps de afgeloopen week aan Stalin besloten. Het verluidt te Moskou volgens United Press, dat de diplomatieke vertegenwoordi- ging van de Ver. Staten te Moskou volledig op de hoogte is gehouden van d6 vorderingen der BritschSowjet-Russische besprekingen. Steinhardt, de Amerikaansche ambassadeur, was ook ingelicht over de aanstaande onder- teekening. Daarna heeft Steinhardt Cripps den Britschen ambassadeur, en leden der Britsche militaire missie in de Sowjetunie ontvangen. De Tokio Nisji Nisji schryft: Wat de practische uitwerking van dit bondgenootschap betreft kan men twijfelen aan de verwezenlijking, alleen reeds, indien men de ligging der beide landen in het oog vat. In Japan verdient dit bondgenootschap wegens zijn mogelijke consequenties voor het Verre Oosten groote aandacht. DE STIJGENDE VERWARRING IN HET SOVJETLEGER. Het A.N .P. meldt uit Berlyn: In politieke kringen albier, zoo wordt ge- meld, heeft men ook Maandag wederom den nadruk gelegd op de geweldige oppervlakte der gebieden, welke de Duitsche troepen tijdens hun zegevierenden opmarsch in het Oosten tot nu toe hebben overwonnen. Duitschland's legers hebben, zoo verklaart men, de beide factoren, ruimte en afstand, die hen, zooals hun vijanden hoopten, op de knieen moesten dwingen spelenderwijs overwonnen. Zij hebben in drie weken tijds een gebied ver- overd, dat minstens tweemaal zoo groot is als Engeland. Naar men in Berlijnsche politieke kringen over de succesrijke Duitsche operaties in het Oosten verder verneemt, heeft voorai de snelle doorbraak van de Duitsche legers een stelselmatig uitwijken der iSowjets verhin- derd. De hardnekkigheid, waarmede de bol- sjewistische troepen zich verdedigen, wordt volgens de opvatting in deze kringen, voorai verklaard door het feit, dat de Sowjet- armeeen geen mogelijkheid meer hadden zich bijtijds van de voorwaarts stormende Duitsche formaties te ontdoen. Naar men verder ver neemt, zijn de bolsjewistische formaties reeds herbaalde malen door elkaar geraakt en be staan zij uit formaties van de meest verschil- lende wapens. Ook zijn er teekenen te be- speuren, dat bet gevechtsmoreel der bosjewis- ten blijft verminderen. Het aantal overloo- pers neemt voortdurend toe. Een ander syftiptoom voor de stijgende verwarring in de Sowjet legers vormt het gevonden legerbevel van den opperbevelhebber in den centralen Sowjet sector, Timosjenko, waarin gezegd wordt dat een eigenmachtig ontwijken van den vijand bestraft zal worden overeenkom- stig de krijgstucht. Men herinnert er hier aan, dat tijdens den veldtocht van het vorige jaar in het Westen van Fransche zijde voor de ineenstorting soortgelyke bevelen zijn uit- gevaardigd. DE SOWJET-REGEERJNG REEDS UIT MOSKOU? Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Volgens de meening in politieke kringen albier, zoo vememen wij van welingelichte berichten, volgens welke de bolsjewistische zijde, schijnen de in het buitenland verspreide machthebbers in het Kremlin Moskou reeds verlatetn hebben of op het punt staan Moskou te verlaten, bevestigd te worden. Evenzoo acht men het hier mogelijk, dat intusschen ook de in Moskou geaccrediteerde vertegenwoordigers van huitenlandsche mo- gendheden van het Kreml het verzoek heb ben gekregen, de hoofdstad der [Sowjetunie te verlaten. DE FRANSCHE VRIJWILLIGERS. De correspondent van de N. R. Crt. te Parijs meldt: De kruistocht tegen het communisme zoo als men de vorming van het Fransche legioen dat tegen de Sovjets zal strijden, reeds noemt, is begonnen. Reeds telt men de vrij- willigers niet meer bij honderden doch bij duizenden. In de rue Auber, waar de hoofd- zetel is gevestigd, staat het van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zwart van de men- schen. Vrywilligers dragen het kruis van den laatsten oorlog. Onder hen bevinden zich veel vliegers, waarvan Pierre Constantini, de lei der der Ligue Frangaise, de toekomstige chef is. Het besluit tot de vorming van een Fransch legioen is te Parijs met instemming ontvangen. De bladen zijn het er over eens, dat Frankrijk een eereschuld heeft in te los- sen. Een bijdrage tot een nieuw en homogeen Europa zal zijn te strijden aan de zijde der Duitschers, die gisteren nog als vijanden wer den beschouwd, tegen een gevaar dat Europa sinds jaren bedreigt en dat Frankrijk aan den lijve heeft gevoeld. Verscheidene groote winkels hebben een kaart van de Sowjetunie voor de ramen gehangen waarop de vorderin gen van bet Duitsche leger van dag tot dag worden aangegeven. De strijd is het gesprek van den dag en overheerscht momenteel alle andere gebeurtenissen. KAMPEKREN IN BELGIE WEER TOEGELATEN. Bij besluit van de«n militaire bevelhebber in Belgie en Noord-Frankryk is, naar de corr. van de N. R. Crt. te Brussel meldt, het kam- peeren overal in Belgie met uitzondering al leen van het kustgebied weer toegelaten. Het aansteken van kampvuren is echter verboden. De Ortskommandantum dienen vooruit mede- deeling te ontvangen van de plaats, waar zal worden gekampeerd alsmede van het aantal deelmemers en tenten. De gewone verduiste- ringsvoorscbriften gelden ook voor de kam- peerders. REDE VAN CHURCHILL OVER HET BOM BARD KEREN VAN DUITSCHE STEDEN. Naar uit den Britschen berichtendienst blijkt, heeft Churchill zijn rede voor het stads- bestuur van Louden gehouden, ten prooi aan een hevige opwinding. De Engelsche premier, zoo meldt het D.N.B., verviel langzamerhand in een toestand van razerny en schilderde in de vreeselijkste kleurem het lot, dat hij, nu de Engelsche luchtoorlog tegen Duitschland, als gevolg van de superioriteit van de Duitsche luchtmacht, in het nadeel van Engeland is uit- gevallen, de Duitsche bevolking wil laten on- dergaan. Engeland is, zoo zeide hij, reeds begonnen met aanvallen op groote schaal. Iedere maand en ieder jaar zal Engeland het tempo van zijn aanvallen verhoogen. Wij zullen, zoo riep Churchill uit, ons best doen, opdat Duitsch land thans in zijn steden en dorpen te lyden zal krijgen, wat wij moesten lijden. Het bom- bardeeren van Duitsche steden, zeehavens, in- dustrieele installaties en militaire objecten zal in versterkte mate worden voortgezet. Ook Italie zal zyn deel krijgen, zoo dreigde hy. Hierby beweerde hij, dat de Engelsche luchtmacht in de afgeloopen weken ongeveer de helft van het totale gewicht aan bommen op Duitschland heeft neergeworpen, dat de Duitschers tijdens den geheelen oorlog op de militaire objecten in Engeland hebben gewor- pen. Doch dit is slechts een begin, zoo meen- de Churchill, in Juli van het volgende jaar, zoo hoopte hij, zal de Engelsche aanval een veelvoud zijn van hetgeen de Duitschers heb ben gedaan. Na deze uitlatdngen werd Churchill plotse- ling weer kalm. Hij vermaande zyn toehoor- ders, dat zij zich moesten voorbereiden op een tegenactie van den vijand. Niet alle Duitsche vliegtuigen bevinden zich in de Sowjetunie. Br is nog een groot aantal Duitsche vliegvel- den in het Westen geconcentreerd. Misschien komen zij thans niet allemaal „omdat zij het voor later willen bewaren". Engeland dient zich voor te bereiden op een slag om Londen. Churchill heeft tijdens deze rede o.a. mede- gedeeld, dat in Londen tengevolge van den luchtoorlog 30.000 menschen om het leven zijn gekomen. DE AMERIKAANSCHE VLOOT OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Onder het opschrift .Roosevelt is bereid een lucifer bij het kruitvat te houden" meldt de New-Yorksche correspondent van Aftonbla- det uit kringen, die in nauw contact staan met Roosevelt het volgende: Roosevelt is voornemens zoo snel mogelijk met Duitschland in een oorlogstoestand te ge- raken. Te dien einde hebben eenheden van de Amerikaansche vloot bet bevel gekregen zonder waarschuwing het vuur te openen op iedere Duitsche duikboot, op ieder Duitsch vliegtuig en op ieder Duitsch oorlogsschip, Zou een op deze wyze zonder waarschuwing aangevallen Duitsche eenheid desondanks deze Amerikaansche overval aan Duitschland mel- den, dan heeft de Amerikaansche regeering het voorifemen den overval te ontkennen en de zaak voor te stellen als een verwisseling met Engelsche strydkrachten. Zou echter een dergelyke Amerikaansche overval een Duit schen tegenaanval uitlokken, dan zal Roose velt constateeren, dat er een Duitsche aanval heqft plaats gehad en z'al hij den oorlogstoe stand proclameeren zonder het Congres te raadplegen. NIEUWE DUITSCHE AANVALLEN OP REEDS VERBROKEN SPOORWEGLIJNEN. De naar St. Petersburg oprukkende Duit sche formaties hebben ook op 13 Juli na de verovering van Sowjet bunkers en vernieti- ging van verstrooide bolsjewistische troepen cpnieuw terrein veroverd. Ten Noorden van de Pripetmoerassen hebben de Duitsche troe pen op 13 Juli door het uitbuiten van de be- haalde successen tijdens de dappere doorbraak door de Stalinlinie, over een breed front hun opmarsch over den Dnjepr en den bovenloop van de Duna op niet te stuiten wijze voort gezet. De terugwijkende bolsjewistische troe pen trachtten denzelfden dag op versehillen- de plaatsen van dezen frontsector in Liet ge bied van Witebsk herhaaldelijk tegenstand te bieden. De vooruitstormende Duitsche troe pen wierpen echter de bolsjewisten overal uit hun veldversterkingen, waarbij de Sowjet- troepen zware, bloedige verliezen leden. Het Duitsche luciitwapen heeft op 13 Juli met formaties gevechts- en jachtvliegtuigen alsmede met torpedovliegtuigen in het gebied ten Oosten van Witebsk en Sjitomir de bij de Stalinlinie verslagen Sowjet-troepen aange vallen. De bolsjewisten leden groote verlie zen aan menschen, zware wapens en rollend materiaal. Talrijke Sowjet pantserwagens en batterijen, alsmede een gepantserde trein werden door bomvoltreffers buiten gevecht gesteld. De* reeds verbroken spoorweglijnen rondom

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1