Buitenland Slapeloos? Photographeer-verbod. TWjnfkuidt'l ZzmuAvhxGfott&n WEER ZEVEN DEENSCHE SCHEPEN IN BESLAG GENOMEN. TERNEUZEN, 9 JULI 1941. Blijkens een bij mij ontvangen schrijven van den wnd commissaris der provincie Zeeland d.d. 7 Juli 1941 is het voor de Neder landsche bevolking op Walcheren, alsmede in een gebied van 5 km Oostel(jk en Westelijk van bet kanaal door Zuid-Beveland \-erboden te pbotographeeren en ptaototoestellen bij zioh te bebben. Photo-toestellen van personen, die deze in de genoemde gebieden bij zicb bebben, zullen in beslag worden genomen. Temeuzen, 8 Juli 1941. De Burgemeester van Temeuzen, P. TELLEGEN. opbouw en voor de bouwnijverbeid beeft zicb bereid verklaard zijn medewerking te ver- Jeenen om, zoover dit in verband met de materiaalppsitie mogelijk is tot een spoedigen herbouw te geraken. Hierbij zai ieder geval op zich zelf worden onderzocht om vast te stellen, in welken vorm de herbouw zal moe- ten gescbieden, waarbij de verschillende be- langen in aanmerking zullen worden geno men. Het is de bedoeling met de betrokken kerkbesturen overleg te plegen omtrent het plan van herbouw en de financiering. DE MAXIMUMPRIJZEN GELDEN OOK VOOR VEILINGEN. Van verscbeidene zijden is de vraag ge- steld, of de maximumprijzen, die op vrijwel elk gebied voor roerende en onroerende goe- deren zijn vastgesteld, ook gelden voor vrij- willige openbare verkoopingen, als veilingen en afslagen. Naar de gemachtigde voor de prijzen mee- deelt is dit inderdaad het geval. De maxi- mumprijsregelingen laten geen uitzondering toe voor goederen, die op openbare verkoo pingen worden verhandeld. De reden hiervan ligt in de dringende noodzakelijkheid om alle mogelijkheden van ontduiking van de prijs- voorschriften af te snijden. Zouden de prijzen op de openbare verkoo pingen worden vrijgelaten, dan moet het ge- vaar niet denkbeeldig worden geacbt, dat van deze wijze van verhandelen een steeds toe- nemend gebruik zou worden gemaakt. De prijspolitiek die er immers op is ge- richt, het bedrijfsleven en den consument zooveel mogelijk te beschermen, zou op deze wijze veel van het effect van haar maatrege- len verloren zien gaan. Wil een maximumprijsregeling doeltreffend werken, dan moet zij algemeene geldigheid bezitten, zelfs indien hierdoor de openbare verkoopingen aan beteekenis zouden ver- liezen. Op het gebied van handel en landbouw be- staat een verbod van openbare verpachtingen. Voor de overige gebieden, waar maximum- prijsregelingen gelden, zijn dergelijke maat- regelen echter niet getroffen, zoodat daar de mogelijkheid tot het houden van openbare verkoopingen blijft bestaan. Bij dergelijke verkoopingen wordt het aan den verkooper overgelaten, op welke wijze hij wil handelen, indien meer dan 6en kooper bereid is, den maximumprijs te betalen. In vele gevallen zal het misschien het beste zijn, dat hij het verhandelde goed tusschen de ge- gadigden vefloot. Het ligt in de bedoeling, de controle op vei lingen en afslagen aanzienlijk te verscherpen. Reeds is in enkele gevallen proces-verbaal opgemaakt. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW IR. ROEBROEK GAAT HEEN Bij beschikking van den secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij is met ingang van 15 Juli 1941 aan Ir. A. L. H. Roebroek eervol ontslag verleend als directeur-generaal van den landbouw en is tijdelijk belast met de waameming van die functie Ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, inspecteur van den land bouw. Ir. A. L. H. Roebroek is 9 Sept. 1889 te Beek (L.) geboren. Na het gymnasium te Rolduc te hebben doorloopen studeerde hij aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen Nederlandsche landbouw. In 1914 werd Ir. Roebroek als landbouwkundige verbonden aan den Algemeeneri Nederlandschen Zuivel- bond, waarna hij vier jaar, 19161920, direc- teur van de cooperatieve zuivelfabriek ,,Het Anker" te Roosendaal, vervolgens rentmeester van de staatsdomeinen te Klundert was. In 1960 vestigde de heer Roebroek zich te Alk- maar als lid van de directs van den Wierin- germeerpolder, in het bijzonder belast met de kolonisatie en met de financieele leiding. De benoeming in 1934, tot directeur-gene raal van den landbouw vloeide voort uit de scheiding tusschen den crisisarbeid en den niet-crisisarbeid in den landbouw aan het departement van oeconomische zaken. Ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, die de functie van Ir. Roebroek zal waarnemen, is sedert 1935 inspecteur van het veeteelt- en zuivelwezen, voordien rijksveeteeltconsulent te Leeuwarden. HET PENSIOENFONDS VOOR DE nederlandsche spoorwegen. Zooals bekend is, was reeds eenige malen uit het financieel onderzoek van het Spoor- weg-pensioenfonds gebleken, dat er een enorm tekort bestond. Bij de laatste vaststelling van den toestand in 1940 bleek dit tekort niet minder te bedragen dan 360.304.011. De secretaris-generaal van waterstaat heeft bepaald, dat, te beginnen met het jaar 1940 dus met terugwerkende kracht het Rijk ter aanzuivering van het tekort in het Spoorwegpensioenfonds gedurende 50 jaar, een bedrag zal storten van f 16.296.000. DE NEDERLANDSCHE VISSCHERIJ. In deze tijden van voedselschaarschte rijst, schrijft de N. R. Crt., onwillekeurig de vraag, in hoever ons aloude visscherijbedrijf en dan in hoofdzaak de zeevisscherij, kan bijdragen aan een behoorlijke voeding van het Neder landsche volk. Een redacteur van het A.N.P. heeft te bevoegder plaatse inlichtingen inge- wonnen en is tot de conclusie gekomen, dat 't aandeel van de zeevisscherij in onze volkvoe- ding in dezen tijd maar betrekkelijk beschei- den°kan zijn. Van Duitsche zijde is alle mede werking verleend om de visscherij althans op beperkte schaal te kunnen uitvoeren, doch op het oogenblik wordt slechts vain IJmuiden en Scheveningen uitgevaren. Scheveningen houdt zich alleen bezig met de kustvisscherij bij dag. De aanvoer te IJmuiden is den laatsten tijd steeds stijgende, hetgeen verblijdend mag worden genoemd. Men moet hierbij eohter twee factoren in het oog houden. In de eer- ste plaats kent dit bedrijf altijd qp- en neer gang en wordt bij gunstig weer meer gevan gen dan anders. Bovendien zijn min of meer groote schommelingen te verwachten door de zeer bijzondere omstandigheden, waaronder het bedrijf thans wordt uitgevoerd. In de tweede plaats bedenke men, dat de grootere vangst van den laatsten tijd niet van betee- kenenden invloed is op het voedselvraagstuk. Om dat goed te zien, moet men de aanvoer- cijfers laten spreken. Bi April j.L was de aanvoer 500.000 kg, in Mei was hij opgeloo- pen tot 900.000 kg en in Juni bedroeg de aan voer reeds 1.300.000 kg. Dit beteekent welis- waar procentueel een aanmerkelgke stijging die mede is te danken aan het feit, dat er een aantal schepen is bijgekomen, al zijn in deze cijfers ook seizoeninvloeden verdisconteerd, maar bedenkt men nu, dat de normale aan voer 3 millioen kg per maand was en dat de vraag ih verband met de schaarschte aan andere voedingsmiddelen, veel grooter is, dan blijkt wel, dat de aanvoer nog van betrekke lijk bescheiden omvang is. Ongeveer van hetgeen aan de Nederlandsche markt kwam ging naar het buitenland. Nu heeft er ih het geheel geen uitvoer plaats en desondanks zijn wij nog ver verwijderd van de normale bin- nenlandsche consumptie van 4 kg per jaar per hoofd. Op het oogenblik overweegt men van den aanvoer een grooter gedeelte te verzenden naar bepaalde gebruiksgebieden. Dit zouden dan in hoofdzaak zijn de groote steden en fabriekscentra. De prijzen van de visch blijven no^ steeds te hoog. Het is zoo, dat wie goed bij kas is, visch kan eten. Wel wordt er tegenwoordig veel zeer kleine visch aangevoerd, zooge- naamde puf, welke vroeger naar de vischmeel- fabrieken werd verzonden. Te dien aanzien heeft echter een verschuiving plaats gehad en bij gebrek aan grooter formaat kan deze kleine soort als uitstekend volksvoedsel dienst doen. Nu is het een groot sociaal belang, dat allerlei kringen, welke zich geen normale visch kunnen aanschaffen, die kleine soorten ook inderdaad kunnen koopen. Dit is nu niet het geval. Hierbij speelt ook het olievraag- stuk een rol, want deze kleine visch leent zich er meer toe om gebakken te worden ge- consumeerd. Door het vaststellen van maxi mumprijzen voor deze volksvisch zal hier mis schien een oplossing kunnen worden gevon- den. Natuurlijk brengt de visch door de groote schaarschte hooge prijzen op. Deze omstan- digheid brengt een hoogere besomming per schip mede, hetgeen weder tot resultaat heeft, dat de bemanning een goed loon naar huis brengt. REGELING VOOR DE EIGENAREN VAN DE ONTKOPTE SCHEPEN. Het Vervoersfront van de N.S.B. deelt mede dat thans een nieuwe regeling voor de eige- naren van de ontkopte schepen is ontworpen en goedgekeurd. Aan particuliere schippers en aan een deel der kleine reeders zal een uitkeering worden gegeven van 10 cent per ton en per week voor de eerste 300 ton, en 4 cent per ton en per week voor de tonnage boven 300 ton. Boven dien ontvangt de schipper nog de rente van het te zijnen name ingeschreven bedrag in het grootboek, welk bedrag de ovememingssom van zijn schip vertegenwoordigt. Van deze rente dient de schipper zoo noodig zijn hypo- theekrente te betalen. Deze is thans zeer hoog, doch men hoopt, dat te zijner tijd ook hiervoor een gunstiger regeling zal worden getroffen. De voor bovengenoemde schadevergoeding noodige gelden zullen worden verkregen eens- deels door een bijdrage van het departement van financien, anderdeels door een bijdrage van de varende schippers. Daar de schepen, welke niet in beslag zijn genomen, thans ook de vracht hebben van de ontkopte schepen, mag een dergelijk offer van de varende schip pers worden gevraagd. De nieuwe regeling is tot stand gekomen dank zij de medewerking van commissaris generaal Fischbock en van het departement van financien. DE VOORRAADCONTROLE OP GRANEN. Bij de voorraadcontrole op granen door den centralen crisis-controledienst blijkt geregeld een aanzienlijk aantal overtredingen. Vele personen zullen strafrechtelijk of tuchtrechte- lijk worden vervolgd wegens tekorten aan haver, welke bij hen moesten worden gecon- stateerd. Voorts is te Vught een onderzoek ingesteld inzake een clandestienen handel in rogge, welke daar heeft plaats gevonden. Tegen prijzen. van 12 tot 26 gulden per 100 kg is ongeveer 6000 kg rogge clandestien ver handeld. Niet minder dan 12 bakkers en 30 landbouwers zijn bij het onderzoek betrokken. OVERLOOPERS, GEVANGENEN EN MATERIAAL. Onder groote koppen publiceeren alle New- Yorksche middagbladen een verslag van Alvin Steinkopf, correspondent van de Associated Press, uit Lemberg over zijn tocht langs het Oostelijke front. De Amerikaansche journalist meldt, dat de weg, dien hij per auto heeft gereden, bezaaid was met honderden vernielde Sowjettanks en kanonnen, benevens een ontzaglijke massa tractors en ander oorlogstuig, achtergelaten door het roode leger. Op de wegen liepen duizenden Sowjet-gevangenen, van wie er velen geen schoenen droegen. De Sowjets hebben bij hun terugtocht materiaal ter waar- de van millioenen dollars laten liggen. De Amerikaansche correspondent meldt voorts, dat hij in de stedelijke gevangenis van Lemberg in de kelders tallooze lijken heeft zien liggen en dat de bevolking van de stad nog 'n volkomen terneergeslagen indruk maakt. De militaire medewerker van de Nya Dagligt Allehanda .constateert „Aziatische karaktertrekken" in de oorlogvoering en de voorbereidingen der Sowjets. Hij schrijft „Eeuwen zijn voorbijgegaan, sinds Peter de Groote zijn weermacht en zijn oorlogvoering naar Westersch voorbeeld wilde modemisee- ren. Belangrijke deelen der verdediging be staan echter nog steeds uit methoden, die uit een barbaarsch verleden afkomstig zijn, zoo als de volslagen verwoesting van gebied aan de Westelijke grens." Met verwijzing naar den terugtocht der Sowjettroepen, waarbij in Bessarabie bij- voorbeeld menschen en dieren bijeengedreven en later dood'geschoten werden, verklaart het blad: „De Aziatische meedoogenloosheid, die vooral tegenover het boerenvolk getoond wordt, beeft baar tegenhanger in het gebruik van vaak volledig uitgeruste Sowjettroepen." DE DUITSCHE AANVAL OP DE STALIN-LINIE. rije ontruimd moesten worden, verlaten op de Stalinline, die reeds op oud-Sowjetgebied ligt en gemiddeld op een afstand van 400 kilo meter van de eerste slagvelden in dezen oor- log. De Sowjets trachten natuurlijk in koorts- achtige haast reserves uit het binnenland naar de Stalin-linie te brengen, want deze linie is voor het bolsjewistische commando de laatste verdedigingslinie in het Europeesch Rusland. Daaruit maken de bladen, zoo b.v. Lokalan- zeiger, op, dat de vijand deze linie met de grootste verbittering zal verdedigen. De Borsenzeitung schrijft, dat de Duitsche luchtmacht met blijvend succes alle Sowjet- operaties ter versterking van de Stalin-linie verkent en bestrijdt. De bladen zijn eenstem- mig van meening, dat de uitslag van den strijd om de Stalin-linie niet twijfelachtig kan zijn. DUITSCHE PARAGHUTISTEN. United Press meldt uit Moskou: De Izwestje beweert, dat de Duitschers in de eerste twee weken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sowjetunie uit transport- vliegtuigen parachutisten en voorts zweeftoe- stellen boven Sowjetgebied hebben neerge- laten. Dit geschiedde niet alleen onmiddellijk achter het front, maar in vele gevallen op af- standen van vele honderden kilometers daar- achter. De taak van deze parachutisten was telegraaf- en telefoonleidingen door te snij den. Zij waren uitgerust met pistolen, radio- zenders en draadtangen. Voorts zouden zij brandstofopslagplaatsen moeten vernielen en belangrijke aanvalsdoelen voor de Duitsche luchtmacht moeten signaleeren. EEN ERNSTIGE AANVAL OP ALEXANDRIA Een EngeLsch vliegtuigmoederschip is ge troffen en een drijvend dok vernield, toeti ge- vechtsformaties van het Duitsche luchtwapen op 6 Juli den aanval ondernamen op de haven van Alexandria. Omdanks krachtig afweer- vuur plaatsten de Duitsche gevechtsvliegtui- gen, naar het D.N.B. nader hierover meldt, treffers op het in de haven liggende vlieg tuigmoederschip. Een bom van zwaar kaliber scheurde den scheepswand van den oorlogs- bodem open, een tweede bom kwam vlak bij den boeg neer. Het vliegtuigmoederschip ver- toonde terstond slagzij. Verdere treffers van middelzwaar kaliber vernielden een drijvend dok. In loodsen, in het goederenstation van Alexandria en op verscheidene plaatsen der stad werden uitgebreide branden gezien. Alle Duitsche machines keerden ongedeerd naar hun bases terug. DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELAND. De Britsche berichtendienst publiceert een mededeeling van het ministerie van lucht- vaart, waarin wordt gezegd, dat de Duitsche luchtmacht een hevigen aanval heeft gedaan op een stad in Zuid-Engeland. Er is „aan- zienlijke schade" aangericht en „een geheele reeds van branden" uitgebroken. Op ver scheidene andere plaatsen in het Zuiden en Zuidoosten van Eingeland zijn eveneens bom- men geworpen, waardoor „zekere schade" is aangericht en eenige slachtoffers" zijn ge vallen. EEN SOVJET-AANVAL OP ROODE KRUIS- SOLDATEN. Bij den doorbraak van de Duitsche troepen door een bolsjewistische verdedigingsstelling bij Minsk werden, naar het D.N.B. van be- voegde zijde verneemt, Duitsche Roode-Kruis- soldaten uitgestuurd am de gewonden te ber- gen. Nauwelijks waren zij begonnen om uit de duizenden gesneuvelde bolsjewisten de ge wonden te zoeken en buiten de vuurlinie te brengen of ze werden door verstrooide groe- pen sovjetsoldaten van zeer dichtbij onder vuur genomen. iHoewel deze afdeeling witte banden om den arm, met het teeken van het Roode Kruis, duidelijk kenbaar was, schoten de bolsjewisten van een schuilplaats uit op d? Duitsche Roode-Kruiscolonne. Verscheidene gewonde bolsjewisten werden het slachtoffer van dezen overval. Enkele Duitsche Roode Kruis-soldaten werden gewond. Deze gebeur- tenis wordt nog aangevuld door het feit, dat kort daarop een vooruitgeschoven verband- plaats, eveneens voorzien van groote Roode Kruisteekens, door een kleine afdeeling bols jewistische soldaten werd overvallen en be- schoten. Aan het snelle ingrijpen van een oprukkende Duitsche afdeehng infanterie is het te danken, dat het Roode Kruis-personeel en de gewonde Duitsche en Sowjet-soldaten niet am het leven kwamen. De omstandigheden, waaronder deze bolsje wistische overvallen werden ondemomen, be- wijzen op ondubbelzinnige wijze, zoo eindigt het bericht, dat de Sowjets opzettelijk de door het Roode Kruisteeken als onschendbaar aangeduide inrichtingem aanvallen. aan de American Presidents Line voor de rou tes op het Verre Oosten en de overige twee aan de Oceanic Steamship Company te San Francisco voor reizen tusschen havens aan de kust van den Stillen Oceaan en Australie Nieuw-Zeeland. Acht Deensche schepen waren reeds vroeger in beslag genomen. (D.N.B.) BRITSCHE SCHEPEN MET VLIEGTUIGEN GEZONKEN. Een Duitsche duikboot heeft op 4 Juli, naar thans bekend wordt, een Britsch schip tot zinken gebracht, dat talrijke Spitfires voor Alexandria aan boord had. Een andere duik boot bracht een Britsch schip van 7000 ton tot zinken, dat tot den rand geladen was met de nieuwste vliegtuigen voor Engeland. (iD.N.B. De geheele Berlijnsche pers staat in het teeken van de ,,bestorming van de Stalin- linie", waarmede thans een begin gemaakt is. De voomaamste verdedigingslinies van de versterkte zone, aldus schrijven de bladen, liggen over een groote diepte in een gebied, waaruit de bevolking weggevoerd is. De bij zondere beteekenis van dit stelsel is volgens den Volkischer Beobachter, dat verder naar het Oosten geen aaneensluitende verdedigings linie meer bestaat. De strategische voordee- len, die Moskou had verwacht van de inlijving van een breede strook tusschen Oostzee en Zwarte zee, zijn snel verloren gegaan. Het Sowjet-commando moet zicti, nu de grooten- deels zeer versterkte uitvalposities voor den aanval op Duitschland, Roemenie en Honga- ZES BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEER- GESCHOTEN. Maandag zijn verscheidene formaties )Srit- sche gevechtsvliegtuigen onder sterke escorte van jagers naar het bezette gebied aan de Kanaalkust gevlogen. Duitsche jagers en lucihtdoelartillerie beletten aanvallen op mili taire doelen. Verscheiden woonhuizen en een fabrieksinstallatie werden beschadigd en ver scheiden Fransche burgers gedood. In de luchtgevechten, die ontstociden, schoten, vol gens het Duitsche Nieuwsbureau, Duitsche jagers volgens tot dusverre ontvangen berich- ten een Britsch gevechtsvliegtuig van het BristoLBlenheimtype en vijf Spitfires om- laag. V'ERPLICHTE LANDBOUVVCURSUSSEN IN FRANKRIJK. Naar te Vichy verluidt, zal binnenkort een wet worden afgekondigd, dat alle jongelieden uit boerengezinnen van hun 17de jaar af ver- plicht gedurende drie ajar aan landbouwcur- sussen deel te nemen. Jongens zoowel als meisjes moeten 100 lesuren per jaar volgen. Op deze wijze wil de staat de landbouwpro- ductie op wetenschappelijken grondslag bren gen, teneinde de opbrengst te vergrooten. Later wil men in de verschillende streken scholen met driejarigen cursus oprichten. BOUW VAN VVEUVEN IN DE VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche marine heeft het fede rate congres verzocht om inwilliging van een aanvullend crediet ten bedrage van 585 mil lioen dollar voor het bouwen van werven. Het plan is, zoo meldt de Associated Press, om 300 millioen dollar voor nieuwe werven en 160 millioen voor uitbreiding van de reparatie- inrichtingen uit te geven. De tot dusver be- schikbare werfruimte is niet meer voldoende voor het bouwen van nieuwe schepen en het verrichten van herstellingen. TURKSCH SCHIP GEZONKEN. De Turksche minister van nationale verde diging heeft in het parlement medegedeeld, dat het Turksche schip ,,Refah", dat op 23 Juni uit Mersina was vertrokken, op den avond van denzelfden dag is gezonken. Van de 200 aan boord zijnde personen, waaronder manschappen van de marine, officieren en cadetten van het luchtwapen, konden er slechts 32 gered worden. Of het schip door het loopen op een mijn of door een torpedo is gezonken, heeft men, volgens den minister, nog niet kunnen vaststellen. Het onderzoek wordt voortgezet. ROOSEVELT OVERLEGT. President Roosevelt is van Hydepark komend te Washington aangekomen. Hij had een bespreking, die twee uur duurde, met zijn militaire- en marineraadgevers inzake buiten- landsche politiek. In de conferentie werden voornamelijk de verdediging en de Interna tionale situatie besproken. Onder de deelnemers bevonden zich de minister van oorlog, Stimson en de onder- staatssecretaris Sumner Welles, alsmede de leidende chefs van het leger en de vloot. Er werden geen bijzonderheden over het op de conferentie besprokene bekend gemaakt, al dus United Press. Naar de Washingtonsche Times Herald uit Londen meldt, heeft de rede van Roosevelt daar groote teleurstelling gewekt, daar het Engelsche volk eindelijk eens de aankondiging van concrete maatregelen in plaats van woor- den verwacht had. Volgens een mededeeling van den Britschen berichtendienst zal Lord Halifax binnenkort van Washington naar Engeland komen om besprekingen te voeren met de Britsche regeering. Willkie heeft naar aanleiding van Indepen- dance Day een radiorede gehouden, waarin hij zeide, dat de Amerikaansche vloot binnen kort ongetwijfeld gebruikt zal worden om het vervoer van Amerikaansche landbouw- en industrieproducten naar Engeland te waar- borgen. DUITSCHE LUOHTAANVAL OP CYPRUS. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 4 Juli, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, Fa- magusta aan de Oostkust van Cyprus aange- vallen. Bij de verkenning was gebleken, dat er talrijke vijandelijke koopvaardijschepen in de haven lagen. Daarop vertrokken Duitsche bommenwerpers om hun doel te zoeken. Tijdens een totaal verrassenden aanval wer den bommen van zwaar en allerzwaarst kali ber neergeworpen, waardoor voor den oorlog belangrijke installaties op de reede van Fama- gusta in zeer sterke mate werden vernield. Bovendien werden twee koopvaardijschepen zoo zwaar getroffen, dat zij onmiddellijk na den aanval slagzij maakten. Op een koop- vaardijschip, waarvan men de grootte niet nauwkeurig kon vaststellen, kon men het ont- ploffen van een bom van het zwaarste kaliber op het achterschip waarnemen. Het andere koopvaardijschip van 2 a 3000 brt. werd aan den boeg getroffen. Alle aanvallende Duit sche vliegtuigen keerden naar hun plaats van bestemming terug. OEKRAINERS STRIIDEN TEGEN DE SOWJETUNIE. In Kroatie wonen verscheidene tienduizen- den Oekrainers, die hun vaderland hebben moeten verlaten wegens de bolsjewistische terreur. Vrijwel alle strijdbare Oekrainers hebben zich nu aangemeld voor den oorlog tegen de Sowjetunie, zoodat men voornemens is, speciale Oekrainsche afdeelingen op te richten, aldus D.N.B. De chef van den generalen staf van de Honved deelt mee: De Hongaarsche troepen hebben Zaterdag de linie van den Dnjestr bereikt. Op vele plaatsen poogden sterke Sowjet-achterhoeden door verbitterden tegenstand den terugtocht over de rrvier te dekken. EDEN BELOOFT MOSKOU ALLEN STEUN. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft Zaterdag, naar Reuter meldt, op een groote openbare vergadering te Leeds gesproken. Nadat hij verklaard had, dat de Britsche regeering onder geen om standigheden bereid is met Hitler te eeniger tijd over het een of ander te onderhandelen", verzekerde hij, dat Engeland zoo lang zal strijden „tat Hitler en alles wat hij vertegen woordigt, totaal vemietigd is". Vervolgens kondigde Eden een verscher- ping van den oorlog in de eerstvolgende maanden aan en beloofde den bolsjewisten, dat Engeland zijn uiterste best zal doen om hen te helpen. „Wij zullen, zoo zeide Eden letterljjk, op militair en oeconomisch gebied met onze geheele sterkte in volledige loyali- teit samenwerken. Bij de gemeenschappelijke inspanning zal er van onzen kant geen enkel voorbehoud gemaakt worden. Na een loflied op de activlteit van het Brit sche luchtwapen sprak Eden de hoop uit, dat Engeland met zijn eigen toenemende produc- tie en met de reusachtige hulpbronnen van het Empire en Amerika in staat zal zijn het luchtwapen zdo uit te breiden, dat het het luchtwapen van Duitschland boven ieder slag- veld de baas zou zijn. Eden besloot met te wijzen op de toekom- stige orde, zooals hij die zich voorstelt Wan- neer, zoo verklaarde hij, een les moet worden getrokken uit de afgeloopen twintig jaar, dan is het deze, dat de „machten van het kwaad slechts door sterke vastberaden mannen en gewapende naties in toom kunnen wordan ge- bevorderen een qoede nachtrust8uisje75ct komst voor dezen Britschen uitvoer naar de Sowjetunie gesloten. Die overeenkomst voor- ziet oolT in den uitvoer van tin van de Straits Settlements naar de Sowjetunie. Het vervoer zou over Wladiwostok geschieden. Naar Associated Press uit Londen meldt, zijn in de Sowjetunie in opdracht van het Britsche ministerie voor de veiligheid ver scheidene Engelsche deskundigen voor den bouw van schuilgelegenheden en voor de brandweer aangekomen. Zij moet de Sowjet- regeering in kennis stellen van de laatste Britsche ervaringen. Volgens een bericht uit Londen heeft de Sowjet-ambassadeur Maiski opnieuw een be- zoek aan minister Eden gebracht. BOMAANVALLEN OP FINSCHE PLAATSEN. Zaterdag hebben vijandelijke vliegers, naar het officieele Finsche persbureau meldt, Loviisa, Vehkalahti, Kymi en Kuusankoc;ki gebombardeerd zonder schade te veroorzaken. Te Kotka werden vijf houten huizen vernield. Zondagochtend is Loviisa opnieuw aangeval- len. Een woonhuis werd vernield, drie huizen liepen schade op. Van de burgers, die Don- derdag te Kuusankoski werden gewond, zijn er twee overleden. De Uusi Suomi schrijft, dat een uitbreiding van het bolsjewisme tot Finland ook de ver- nietiging der nationale beschaving zou heb ben beteekend. Het bosjewisme ontkent de waarde van iedere beerfde beschaving. De Suomen Sosialidemokraatti keert zich tegen de houding van Engeland, die men in Finland niet kan begrijpen. Men zal afw;ac"n- ten, of Engeland de diplomatieke betrekkin- gen zal verbreken. De afsluiting van den weg naar Petsamo heeft bij het Finsche volk reeds de grootste verwondering gewekt, even- als de andere tegen Finland gerichte maat regelen. VRIJWILLIGERSFORMATIES „VLAANDEREN" EN „WALLONIiS". Het D.N.B. meldt uit Brussel: Ook Vlaanderen en Wallonie willen mee- doen aan den strijd tegen de Radenrepubliek. Derhalve zijn de vrijwilligersformaties .Vlaan deren" en .Wallonie" gevormd. De Federal Shipping Board heeft officieel bekend gemaakt, dat weer zeven Deensche vrachtbooten in beslag zijn genomen, die in dienst gesteld zullen worden op de Pacific- route. Vijf dezer schepen worden toegewezen houden" en dat „voldoende gewapende stnjd- krachten na het herstel van den vrede noodig zijn teneinde de aanvallers te overweldigen". Te Londen zal vorm gegeven worden aan de verwachtingen van de menschheid voor de toekomst. De werkzaamheden voor het ver- vullen van deze opgaven zijn reeds begonnen, aldus de rede volgens D.N.B. Volgens te Londen ontvangen berichten is de levering van rubber uit de Maleische Sta- ten aan de Sowjetunie het eerste practische resultaat van de samenwerking tusschen En geland en de Sowjetunie in den oorlog in Oost-Europa, aldus meldt de Londensche cor respondent van de Daghens Nyheter. Na de onderhandelingen met Moskou is een overeen- SPELEND KIND VERDRONKEN. Gistermiddag waren eenige kinderen aan het spelen op het terein voor het Oostelijk gedeelte van de Van Steenbergenlaan, bij de Oostelijke Waterleiding. Het 3-jarig zoontje van C. Geelhoedt is daarbij in de waterleiding gevallen en onder water verdwenen. Een zijner makkertjes ging dit thuis vertellen. Buurtbewoners snelden onmiddellijk ter hulp, waarbij eerst de heer A. Walg geheel gekleed te water sprong en naar het kind dook echter zonder resultaat, direct volgde een oom van het slachtoffer maar ook hij kon zijn neefje niet vinden. Inmiddels was dok- ter Van Breda Vriesman ter plaatse gearri- veerd en, na zich van enkele klee jingstukken te hebben ontdaan, trachtte ook hij het kind op den bodem te vinden. Toen ook dit zonder resultaat bleef begaven zich twee zoons van den heer L. van Driel te water waarbij het- aan D. van Driel gelukte het jongetje boven water te brengen Helaas was hiermede ge- ruimen tijd verloopen en de onmiddellijk door dokter Van Breda Vriesman aangewende po- gingen om de levensgeesten op te wekken bleven vruchteloos. BENOEMING. De heer W. van Doorn, tijdelijk ambtenaar ter secretarie alhier, is benoemd tot 3en amb tenaar ter gemeente-secretarie te Hulst. -» WEEST ZUINIG MET GAS EN ELECTRICITEIT. Men wijst er ons op, dat uit de ontvangen rapporten van de gas- en electriciteitsbedrij- ven blijkt, dat het publiek nog te weinig rekening houdt met het feit, dat de rantsoe- nen met 1 Juli j.l.' met 25 zijn verlaagd en de minimumrantsoenen met 20 De rapporten wijzen uit, dat het publiek tot nu toe slechts gemiddeld 6 op de gas- en electriciteitsrekening bezuinigt. Daarom wordt er nog eens met nadruk op gewezen, dat het in het algemeen belang is, als ieder afzonderlijk de grootst mogelijke zui- nigheid betracht. Indien men geen rekening houdt met de verscherpte rantsoeneering, kan men in ernstige moeilijkheden geraken. Het was niet de bedoeling, z.g. gaslooze uren in te voeren. Indien bepaalde gemeente- bedrijven hiertoe zijn overgegaan, dan is dit noodzakelijk in verband met plaatselijke om standigheden. Evenwel moet ook in de gemeenten, waar gaslooze uren zijn ingevoerd, streng de hand aan de vermindering tot 75 van het vroe- gere verbruik gehouden worden. Met het oog op bezuiniging worden de vol- gende wenken gegeven: Gas. Men ga, in plaats van gebruik te maken van warmwaterbaden, baden in rivier en in zee. Dit laatste is bovendien gezond. Men dient te profiteeren, van hetgeen de natuur in dezen tijd biedt. Men make voorts ter besparing van gas voor warmhouden van dranken of spijsberei- ding gebruik van thermoflesschen en hooi- listen e.d. Ook kan men het gebruik van borden, kop jes en drinkglazen beperken, aangezien deze in warm water moeten worden afgewasschen. Maak ook zooveel mogelijk gebruik van rauwe groenten en vruchten. Het gebruik van voedsel dat slechts bereid kan worden met behulp van veel warmte, waarvoor in de meeste gevallen gas noodig is, kan dan wor den beperkt. Bovendien wordt het eten van rauwe groenten en fruit aanbevolen als gezond. Wanneer men voor bereiding van het eten gebruik moet maken van de kachels die straks onze kamers zullen moeten verwar- men, dan benutte men den tijd dat de kachel brand ook voor het aan de kook brengen van het water voor de thee, den afwasch enz. Men bespaart dan veel gas, dat men er anders speciaal voor gebruiken moet. Electriciteit. Ter besparing van electriciteit profiteere men zooveel mogelijk van het daglicht. De zomertijd is juist daarvoor door de bevoegde autoriteit ingesteld. Men verwissele nu niet den dag met den nacht, door 's morgens laat op te staan en 's avonds laat naar bed te gaan. Men drage er ook zorg voor, dat in gan=ren, verlaten kamers enz. onnoodig licht brand. Ook is het gebruik van lichtkronen te ver- mijden. Eventueel kunnen een aantal lampjes

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2