ALBEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT IEBLAOVOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.238 WOENSDAG 9 JULI 1941 81Jaargang Toppunt van schandelijke onmenschelijkheid. Binnenland FEUILLETON Liefde's Zegepraal Nederlanders, meldt U aan voor de Waffen S.S., bij het Bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouders- laan 132. ENGELSCHE LLOHTA ANVALLEN. COURANT flfc. ML. xt-I A wnnrala f Pk RS Vonr dk^T7 rft£?"<* ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. (Directeur: I. van de Sande. 0,22. ADVERTENTUeN Van 1 tot 4 regels f 0,88 Voor elken regel meer KLEINE ADVERTENTIfiNper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrggbad* is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Hoofdredacteur: N. J. Harte, Terneuzen. HAAR EIGEN VONNIS GEjVELD. Indien wij ons op bet standpunt stellen, dat Nederland straks in bet nieuwe Europa een waardige plaats moet innemen en dat wenscben wij toch alien dan is bet duide- lijk, dat de oorlog tusscben Duitschland en de Sovjet-Unie ook ons aangaat, omdat bet een strijd is tegen bet communisme, den aarts- vijand van de Westerscbe bescbaving. Immers, Duitschland strijdt tegen de duis- tere macbten, die Europa tracbten te vemie- tigen. Vraagt men ons, hoe wij daar tegen- over staan, dan is er maar edn antwoord mogelijk: scbouder aan scbouder met Duitsch- land, met het nationaal-socialisme, oprukken tegen bet communisme! Een andere keuze is er niet. En dan geldt inderdaad, zooals de Rijks- commissaris, Dr. Seyss Inquart te Amster dam vaststelde, voor dengene, die niet tegen bet communisme is en dus niet samen met het nationaal-socialisme dit communisme wil bestrijden, gddm plaats meer is in bet nieuwe Europa. V66r of tegen! Ziehier het parool, zie- hier het einde van alle pogingen, die ohder- nomen worden om een beslissing uit te stellen ofen dit is beschamend voor een groot deel van ons volkdit moet onherroepe- lrjk het einde zijn van alle sabotage-acties, waaraan dit deel zich dag in dag uit, schuldig maakt. In Amsterdam op bet ijsclubterrein heeft de Rijkscommissaris ons voor de keuze ge- steld en er den nadruk op gelegd, dat hij van het Nederlandsche volk een afdoend antwoord verwacht. Wat de Nederlandsche nationaal-socialisten betreft, Ir. Mussert, de Leider der N.S.B., heeft in zijn rede, welke hij bield, direct na den Rijkscommissaris, dezen de verzekering gegeven, dat hij op de Nederlandsche Natio- naal-Socialisten kan rekenen. Maar de anderen Hoe is bet standpunt van de Nederlandsche Unie, bijvoorbeeld? In het iaatst verschenen nummer van het week- blad der Nederlandsche Unie heeft bet drie- manschap een hoofdartikel geschreven, waar- in bet zegtgeen standpunt te kunnen innemen, omdat dit zonder een eigen Over laid niet mogelijk zou zijn! De Nederlandsche Unie weigert dus daad- werkelijk stelling te nemen. En hiermede laat de Nederlandsche Unie het masker val- len, hiermede stelt het driemanschap zich met zijn volgelingen buiten de volksgemeenschap, hiermede bewijst de Nederlandsche Unie, dat zij inderdaad een gevaar kan worden voor ons volk en vaderland. Het is duidelijk, dat het driemanschap de consequenties niet aandurft, dat het, wetende, dat honderdduizende leden slechts een toevlucht in deze vereeniging heb- ben gezocht, een toevlucht tegen het natio naal-socialisme, de kool en de geit heeft wil- len sparen. Op echt democratische wijze tracht de Nederlandsche Unie een beslissing te omzei- len. Maar zij vergeet, dat dergelijke methoden geen succes meer kunnen hebben, omdat deze tijd daden vraagt, dat alleen zij, die de con sequenties van hun daden aandurven, het recht hebben mede te bouwen aan de nieuwe ordening. Nogmaals heeft de Rijkscommissaris een beroep gedaan op het nuchtere verstand van ons volk. nogmaals heeft hij den weg gewezen naar een gelukkige toekomst. Met het inne men van zijn standpunt heeft het drieman schap een antwoord gegeven, dat z66 duidelijk in strijd is met de belangen van ons volk, dat de Nederlandsche Unie hiermede haar eigen vonnis geveld heeft. DE STKRIJ DO RG AN IS ATI E DER S.S. DOET EEN BEROEP, OOK OP U. Wij ontvingen het volgende communique: In den strijd tegen de Sovjetunie, den strijd tegen de aanranders van de Europeesche be- schaving en Westersche cultuur, den strijd tegen de vernietigers van het Christendom, hebben tallooizen zich reeds aaneengesloten om een front te vormen, dat wordt opgewor- pen als een stalen muur tusschen het nieuwe Europa en de bolsjewistische horde. Uit alle deelen van het continent zijn zjj gekomen, deze jonge strijders en zij trekken thans op achter de vanen van de Waffen-SS. Ook in ons' land hebben velen zich aangemeld om Europa te redden van het bolsjewistische ge vaar. De Waffen-SS, aanvankelijk een klein corps de SS genaamd, van strijdbare mannen, aan wie de beschenming van den persoon van den Fiihrer werd opgedragen, groeide na de machtsoverneming uit tot een elitecorps. Haar taak werd het bewaken van de nationaal-so cialistische staatsorde. Langzamerhand groei de zij uit tot een keurkorps, dat thans de be- lichaming van de nationaal-socialistische we- reldbeschouwing kan worden genoemd. Be- halve deze SS werd de Waffen-iSS opgericht, die tot taak kreeg de Groot-Germaansche volkerengemeenschap te bewaken en te ver- dedigen. Slechts de besten, de flinksten en de meest raszuiveren, werden in dit elitecorps toegelaten. De hoogste eisdhen, lichamelijk, zoowel als geestelijk, worden den SS-man ge- steld. De kenmerkende Germaansche deugden dragen deze organisatie en haar devies luidt overeenkomstig het gebod van den Fufarer: Mijn eer heet trouw. Naast de trouw staat de gdhoorzaamheid, een vrijwilllge gehoorzaam- heid, die bereid is ieder offer voor den Fiih- rer en de nationaal-socialistische wereldbe- schouwing te brengen, die bereid is ieder be vel zonder aarzelen en onvoorwaardelijk op te volgen. Vrijheidswil en ontembare strrjdgeest ver- vullen den SS-man eci nooit aarzelt hij zich met zijn leven voor zijn ideaal en den Fiihrer in te zetten. Over de plaats, die de SS ten opzichte van den godsdienst imneemt, is door kritikasters veel boosaardigs gezegd en geschreven. Deze vraag heeft eens Reichsfiihrer Himmler met de volgende duidelijke woorden beantwoord: ,,Wij zouden dit vast aaneengesmede korps niet kunnen zijn, wanneer wij niet de over- tuiging en het geloof in een almachtigen God bezaten, Die ons behoudt, Die ons en ons vaderland, ons volk en deze aarde geschapen en ons onzen Fiihrer heeft gezonden." Dat de SS-mannen als politieke soldaten geheel en al in het nationaal-socialistische denken en handelen worden opgevoed, spreekt vanzelf. De sportopleiding en de scholing zor- gen voor de lichamelijke ontwikkeling van den SS-man. Wat de sport betreft worden de hoogste eischen aan hem gesteld. Jaarlijks moet hjj proeven van bekwaamheid afleggen en het SS-sportinsigne is voor iederen SS- man verplicht. De eer van den SS-man is hem heilig. Hij heeft het recht en den plicht, zijn eer met de wapens te verdedigen. Daarom wordt hem, nadat hij zijn arbeidsdienstplicht en militairen dienst heeft vervuld, op een en twintigjarigen leeftijd het wapen, de SS-dolk, uitgereikt. Eerst dan, en wanneer hij den eed op den Fiihrer heeft afgelegd, wordt hij als volwaar- dig SS-man in de organisatie opgenomen. Zoo marcheert de SS volgens onverander- lijke wetten, als een nationaal-socialistische orde van mannen van het Noordsche ras, als een gezworen gemeenschap van hun sibben, vastbesloten op naar de toekomst. Zoo marcheert thans deze uitgelezen schare van jonge Germanen naar het Oosten, waar zij den strijd aanbinden tegen de Sovjetunie, gedragen door onwankelbaar geloof in den nationaal-socialistischen staat en in den Fiihrer. Nieuwe EngelscJie schendingen van het volken recht. Het A.N.P. meldt uit Berljjn: Omtrent de beschieting van Duitsche schip- breukelingen door een Engelsche duikboot in de Grieksche wateren wordt nader gemeld: In de Noord-Grieksche haven Kavalla liep midden Mei de reddingboot van een Grieksch motorvaartuig binnen. De inzittenden waren diep onder den indruk van een afschuwelijke gebeurtenis. De geredde Grieksche zeelieden vertelden, dat hun kleine vischkotter door een Britsche duikboot tot zinken was gebracht. Terwijl de Grieksche bemanning en de Griek sche passagiers zich in de sloep van het motorvaartuig mochten begeven, werd de Duitsche bemanning die in het water rond- dreef, door de Britsche matrozen met machinegeweren doodgeschoten. Een nieuw Baralong-geval. Alvorens van Duitsche zijde werd overge- gaan tot het bekend maken van dit voorval, dat herinnert aan de geyallen van de King Stephen, de Baralong en de Cossack, werden de kapitein en de bemamiing van het Griek sche motorvaartuig in tegenwoordigheid van nei^trale buitenlanders onder eede gehoord. Het resultaat van dit iteuwkeurige en uit- voerige onderzoek bevestigt, dat de Engel- schen met ongelooflijke laaghartigheid en menschonwaardige ruwheid een misdaad heb ben gepleegd. De neutrale buitenlanders heb ben gedurende het onderzoek en in hun rap- porten met grooten afs.cjiuw van den laag- hartigen moord kennis genomen. De onder eede afgelegde verklaring, die is geteekend door den Griekschen kapitein en alle vijf de leden van zijn bemanning, luidt: ,,Het 35 ton metende motorvaartuig Osia Paraskevi is op 20 Mei 1941 te 12.00 uur op de vaart van het eiland Lemnos naar Kavalla, twintig zeemijlen ten noordwesten van Kas- tron, op 1000 meter afstand aangehouden door een Britsche duikboot, die vier schoten over den boeg van het schip loste. Aan boord be- vonden zich buiten de Grieksche bemanning een Duitsch officier, een onderofficier en twee manschappen. (Het schip stopte onmid- dellijk en een Grieksch matroos wuifde met een witten doek in weerwil daarvan werd de Duitsche officier met een pistool beschoten vanuit den toren der duikboot, die inmiddels langszij was gekomen. Een officier van de Britsche duikboot beval de Grieksche beman ning in de reddingboot te gaan. De Duitsche soldaten werden daarna met machinegeweren bedreigd en gedwongen zich onderdeks te be geven. Daarop opende de duikboot van zeer nabij geschutvuur op het motorvaartuig dat onmiddellijk in brand geraakte en snel zonk. Met -brandende uniform sprongen de Duitsche soldaten in het water. Zij werden toen, rond- drijvende in het water, zoolang met machine geweren beschoten, tot zij alle getroffen en gezonken waren. De Grieksche bemanning was op een af stand van dertig meter getuige van deze af schuwelijke gebeurtenis, van begin tot einde. Duitschland zal uit dit ruwe en onmensche- lijke optreden der Britsche marine de noodige consequenties trekken." Toen de kapitein en de bemanning van het Grieksche motorvaartuig onder eede gehoord werden, waren buitenlandsche getuigen, door de Duitsche autoriteiten uitgenoodigd, daarbij aanwezig. Er is dus geen aanleiding om aan de boven geschilderde gebeurtenis te twijfelen. De Engelschen hebben zich schuldig gemaakt aan een misdaad, die zelfs nog aanzienlijk emstiger lijkt dan de beruchte gevallen van de King Stephen, de Baralong en de Cossack Een dergelijke schending van de meest primi- tieve regels van het oorlogsrecht is zonder voorbeeld. De buitenlandsche getuigen en de leden der bemanning van het Grieksche motorvaartuig zijn van meening, dat deze nieuwe schanddaad der Britsche marine ge wroken zal worden. die volgens dit bevel oprukken, zijn in waar- heid de redders van de Europeesche cultuur en civilisatie, van de bedreiging door een poli tieke onderwereld. Duitschland's zonen zijn weer eens aangetreden om met de bescher- ming van het eigen land tegelijk ook de be- scherming van de beschaafde wereld op zich te nemen. Geschoold en gesterkt in de leer van het nationaal-socialisme trekken zij stor- menderhand naar het Oosten, rukken den eluier weg van het grootste volkenbedrog, dat de wereld kent en geven daarmede hun eigen volk en de wereld de mogelijkheid te zien, wat er is, en te zien, wat gaat komen. 20 Roman van A. HRUSCHKA (Nadruk verbodenj Dat is zijn meening. Maar ik zal die be- zwaren- uit den weg ruimen, hem aantoonen, dat hij zich vergist en dan zal hij wel een andere houding aannemen. En hoe wil je dat doen Dat kan ik voorloopig niemand zeggen ook jou niet, beste Kurt. En 't spelletje met Turba? Is geen spelletje. Dr. Turba is Marc's oudste en eenige vriend en helpt mij bij het begonnen werk. Dat is alles. Kurt Holder keek een wijle zwijgend en mismoedig voor zich uit, terwijl beldem hun weg voortzetten. Toen zei laij bitter. Ik zelf speel dus heelemaal geen rol in je gedachten? Uit hetgeen je mij zooeven hebt gezegd, moet ik opmaken, dat je nooit van mij hebt gebouden, Use. Kom, zeg het maar ronduit. Zij keek hem vriendelijk en deelnemend aan en antwoordde op hartelijken toon: Niet in den zin, dien jjj en Vader ver- langt, Kurt. Marc is mijn eerste liefde en tot mijci laatsten snik zal ik er trouw aan blijven. Je begrijpt dus, dat ik nooit je vrouw kan worden. Maar als vriend, als een vriend wien ik de hartelijkste genegenheid toedraag, zul je mij altijd dierbaar blijven... Kurt Holder maakte een wrevelig gebaar. Die fraaie woorden baten mij niet. Je hebt er slag van, Use, de bittere pil te ver- gulden... Dat is dus het einde. Ik had niet gedacht. Use, dat de afloop mij zoo vreeselijk Aanmeldingen kunnen geschieden bij de centrale van de Waffen SS, bureau Nord- West, Stadhouderslaan 132, Den Haag. zou teleurstellen, want ik heb je oprecht en vurig bemind. In den geest zag ik je reeds als gevierde meesteres den drempel van Birken- ried overschrijden... Je zult die droomen begraven; je zult 't te boven komen, beste Kurt en Birkenried een andere meesteres geven, die je nog veel meer bemint dan mij. Zoo! Meen je dat? Waar haal je dat van- daan? Use lachte ondeugend en schoof haar arm onder dien van haar vriend. Omdat ik heel goed weet, beste Kurt, dat je niet behoort tot den stam van die Asra, die sterven, wanneer zij beminnen... Kom, zet nu weer een vriendelijk gezicht en vergeet de historie. Holder moest even glimlachen. Die sterven, wanneer zij beminnen. Nu, zoo gek ben ik niet. Een kerel als ik ver- kwijnt niet als een zwakkeling omdat hij de bons heeft gekregen. Er bestaan geneesmid- delen tegen de kwaal op de eerste plaats de arbeid. En andere meisjes en een nieuwe liefde. Wel, Kurt, mijn lieve, beste Kurt, z66 beval je mij, een man moet sterk en dapper zijn. Maar, wat ik je nog wilde vragen voorloo pig zeggen we vader niets van hetgeen er vandaag tusschen ons is besproken, niet- waar? Vind je dat beter? Ja, laat hem in den waan, dat er tus schen ons nog niets is beslist. Hij houdt, me dan niet zoo scherp in het oog en dan kan ik vrijer werken voor Marc. Prachtig! Ik moet je dus nog helpen om de paden te effenen voor mijn gelukkigen mededinger, ik, arme, terzijde gesmeten worm! Och, Kurt, ik ken je goed en edel hart. Je zult het doen om mijnentwille... Maar, kijk eens; wie zie ik daar aan den rand van DR. GOBBELS OVER DEN STRIJD IN HET OOSTEN. ,In deze dagen en weken overschrijden honderdduizenden jonge Duitsche soldaten onze grenzen in het Oosten en rukken op naar het veelgeroemde ..paradijs der arbei- ders en boeren", zoo schrijft rijksminister dr. Gobbels onder het opschrift: „De sluier valt af'' in de ,,Volkischer Beobachter". Een Londensch dagblad, dat eenige dagen geleden schreef, dat de jonge Duitschers door het directe contact met het bolsjewisme wel- licht besmet zouden worden, zoo gaat dr. Gobbels verder, zal een teleurstelling beleven, want de Duitsche soldaten zrjn ten eerste als •nationaal-socialisten gevrijwaard voor iedere besmetting met de door Moskou gepredikte leer van den waanzin en ten tweede leeren zij het bolsjewisme niet alleen in theorie, maar ook in de practijk kennen, een resultaat, dat zoowel voor Moskou als ook voor London ver- pletterend is. Dr. Gobbels herinnert vervolgens a'an het feit, dat de Sovjet-Unie zich van den eersten dag van haar bestaan af hermetisch heeft af- gesloten voor de overige wereld, dat z(j het b.v. niet kon wagen haar arbeiders en boe ren op eigen schepen naar verre landen te zenden. ,,Het bolsjewisme kon alleen zijn sociale schijngebouw zoolang in stand houden, omdat het de verleicfc volken aan iedere ver- gelijkingsmogelijkheid ontbrak. Zij, die den voor-bolsjewistischen tijd nog van hooren zeg gen kenden, zijn afgeslacht. Andere landen leerde men niet kennen en zoo was het ge- makkelijk den genarcotiseerden burgers der Sovjet-Unie een paradijs voor oogen te toove- ren, dat in werkelijkheid de hel was. Het* gaat hier om het grootste en geraffineerdste volkenbedrog, dat de geschiedenis ooit heeft gezien. Thans, nu onze soldaten naar het het bosch rijden? Zijn dat niet de jonge da mes Trebitsch? Kurt Holder keek een oogenbli-k in de aan- geduide richting en knikte bevestigend. Ja, ze zijn het. Dus. hebben ze toch mijn raad gevolgd en zijn uit haar schulp gekro- pen. Uitstekend! Jong bided moet omdolen in de vrije natuur. Meisjes, die altijd thuis zit- ten, krijgen bleekzucht. En vind je niet, dat ze prachtig te paard zi-tten? Buitengewoon! Ze zijn bovendien zeer mooi en lief. Vooral juffrouw Elfi... Zoo? Mij bevalt de kleine Ruth beter; die heeft zulke prachtige bruine oogen en haar stem is lieflijk als vioolmuziek. De schoone Elfriede schijnt me wel een beetje trotsch en aanmatigend. Wat zijn de mannen toch kortzichtig! Trotsch? Geen zweem van trotsch zeg ik je. Maar Elfriede Trebitsch voelt zich ongeluk- kig en zij tracht dat gevoel achter een trotsch uiterlijk te verbergen. Toen ik mij in haar gezelschap bevond, had ik geen vijf minuten noodig om dat te bemerken. Maar hoe kan een zoo schoon en rijk meisje ongelukkig zijn? Dat weet ik natuurlijk niet, maar ik lees het in haar oogen. Ook de andere, Ruth, met haar vioolstem, zooals je zoo poetisch zegt, voelt zich niet gelukkig. Geloof je dan, dat rijkdom en schoonheid een voorbehoed- middel tegen leed en verdriet zijn, Kurt? Wel althans in zekere mate... Maar welk verdriet kunnen die twee meisjes heb ben? Je verbeelding moet je parten spelen, Use. Je kunt er zeker van zijn, dat ik gelijk heb. Wij meisjes voelen dat instinctmatig van elkaar. Neen, geen van beiden zijn ze gelukkig. Holder's gezicht drukte nog altijd twijfel uit. Vooral van Ruth kon hij het niet geloo- Oosten oprukken, kunnen zq met eigen oogen zien. Moskou is ontmaskerd. Het bolsjewis me ontpopt zich als een afschuwelijk meng- sel van frasen en armoede, van geweldig# socialistische rhetoriek en uiteret jammerlrjke sociale verwordenheid, een massabedrog in den meest waren zin van het woord". Verwijzende naar de Weermachtberichten omtrent het overloopen van bolsjewistische soldaten in het gebied van Minsk, welke eerst hun politieke commissarissen hadden dood geschoten, spreekt dr. Gobbels van een .symptomatische gebeurtenis", die voor den Joodsch-terroristischen leiderslaag van het bolsjewisme het einde met verschrikking aan- kondigt. Betreffende het bezoek van een commissie van artsen, juristen en verslaggevers van pers en radio aan Lemberg, wijst dr. Gobbels er op, dat het ontzettende, dat daar is gezien, niet kan worden beschreven. ,,Het is de hel op aarde. De leer, waaraan dit onheil alleen ontspruit, moet uitgeroeid worden. De oorlog, dien wij tegen het bolsjewisme voeren, is een oorlog van de beschaafde menschheid tegen het verval van de openbare moraal, tegen de geestelijke en physieke bloedterreur, tegen een misdadige politiek, welker oprichters op bergen van lijken zitten om uit te kijken naar wie zij als volgende slachtoffers zullen uit- kiezen. Wat het zou beteekenen wanneer deze verdierlijkte horden Duitschland en het Westen van Europa zouden hebben over- stroomd, vermag de menschelijke fantasie zich niet voor te stellen". Dr. Gobbels constateert tenslotte: ,,Het bevel tot den opmarsch van den Fiihrer aan de Duitsche weermacht in den nacht op 22 Juni was een daad van wereld- historische beteekenis. Zij zal waarschijnlijk geboekstaafd worden als de beslissende in de geschiedenis van dezen oorlog. De soldaten, Elfi en Ruth hadden intusschen de jongelui iri het oog gekregen en kwamen op hen toe- gereden Een vriendelijke groet en een paar niet minder vriendelijke woorden. 'Had ik geweten, dames, zei Holder, dat u zoo spoedig mijn raad zoudt opvolgen, dan had ik u natuurlijk mijn gezelschap aange- boden. Voor een anderen keer zullen wij het dankbaar aannemen, antwoordde de schoone Elfriede. Want, het Ruth zich hooren, wij kennen hier de wegen nog niet en raken ieder oogen- blik verdwaald. Hadden de dames vandaag een bepaald doel? Ja, wij wilden naar de kapel Maria ten Woude", maar hebben tevergeefs naar den weg gezocht die er heen leidt. Holder^ gaf zeer duidelijke inlichtingen. Mag ik vanavond weer eens een uurtje komen praten, om de dames gezelschap te houden? vroeg hij bij het afscheid. 't Was Iaatst zoo buitengewoon gezellig... En met een smeekenden bilk aan het adres van Ruth, ging hij voort: Wie zouden dan misschien weer eens een beetje muziek kunnen maken. De twee meisjes antwoordden bevestigend, beleefd en vriendelijk. Ruth keek nog eens om, knikte Holder toe en riep opgeruimd: Dus zeker tot vanavond, niet waar? Je wilt dus den toren heelemaal on- trouw worden, zef Use glimlachend, toen ze weer alleen waren en snel doorstapten, om Marianne en Turba in te halen. Heb je niet zelf mijn paspoort getee kend Je paspoort als... vrijer, maar niet als vriend. En je weet wel, Kurt, dat de vriend mi] altijd welkom zal zijn. Goed. Maar je moet me een paar dagen BURGERLIJK RIJKSPERSONEEL OP NON-ACTIVITEIT. In de Nederlandsche Staatscourant van Maandag is een beschikking van de secreta- rissen-generaal van de departementen van algemeen bestuur opgenomen, waarbij de ter- mijn van ten hoogste een jaar, genoemd in de non-activiteitsregeling burgerlijk rijksperso- neel van 18 November 1940, met ten hoogste een jaar wordt verlengd. Dit betreft den ter- mijn, gedurende welken burgerlijke rijksamb- tenaren, wier diensten met de sedert 10 Mei 1940 ingetreden bijzondere omstandigheden tijdelijk gemist kunnen worden, op non-acti- viteit kunnen worden gesteld. Trjdens het afgeloopen weekeinde zijn tal- rijke Engelsche vliegtuigen boven Neder- landsch gebied verschenen. Zoowel in den nacht van Zaterdag op Zondag als ook in dien van Zondag op Maandag werden boven een reeks plaatsen brand- en brisantbommeh ge- worpen, waarvan het grootste deel op onbe- bouwd land of in het water viel. Emstiger gevolgen had een aanval op een stad in het Westen van het land. Hier werd een zieken- huis door brisantbommen mede zwaar getrof fen. Ook aangrenzende woonhuizen kregen zware schade. Vier personen werden gedood, verscheidene menschen in het ziekenhuis zwaar gekwetst. Een aanmerkelijk aantal woningen moest worden ontruimd. Voorts is door bommen in verscheiden plaatsen des lands glasschade aan een groot aantal woonhuizen aangericht. Een aanval op een gashouder beschadigde een gashouder, echter zonder dat de gasvoorziening werd be- lemmerd. In totaal zijn tien personen ge- wond, ten deele zwaar. DE HERBOUW VAN VERNIEJLDE KERKEN. De Secretaris-Generaal van financien heeft in overleg met flen algemeenen gemaclitigde voor den wederopbouw en voor de bouw- nijverheid besloten de geheel vemielde kerken niet door de •schade-enquete-commissies te doen behandplen, doch voor de vaststelling van de schadevergoeding een andere proce dure te kiezen. Overwogen werd daarbij, dat de kerken, hoewel deze juridisch privaateigen- dom zijn, toch tot op zekere hoogte als publiek bezit dienen te worden beschouwd. Daarom werd het niet juist geacht bij de vaststelling van de bijdragen alleen rekening te houden met het besluit op de materieele oorlcgsscha- den. Overeengekomen werd, dat omtrent de schadevergoedingen voor geheel vemielde kerken door den algemeenen gemachtigde zal worden geadviseerd. De algemeene gemachtigde voor den weder- tijd laten om op verhaal te komen. Dan breng ik je weer een bezoek als... vriend'... Maar Use, wat ik je kan verzekeren: juffrouw Ruth heeft geen zweem van verdriet in haar prach tige oogen. Ik heb er speoiaal op gelet. Werkelijk? Nu, dan heb ik mij vergist. 0>f is er misschien toen zij je zag, plotseling verandering gekomen? HQOFDSTUK XIV. Dr. Wenk had den toestand van Graaf .Klemens niet bepaald zorgwekkend, doch met het oog op zijn leeftijd toch vrij ernstig gevonden. Hij had een hartversterkend mid- del, absolute rust en een streng regiem voor- geschreven. Dit alles werd door Dr. Wenk medegedeeld aan Turba, die hem naar den uitslag van het onderzoek kwam vragen. 't Spreekt van zelf, zei de dokter ten slotte, dat den ouden man iedere opwinding moet worden bespaard en dat hij ook geen bezoeken mag ontvangen. Ook geen bezoeken, die hi) zelf verlangt? De dokter knikte. Voor den eersten tijd ja. Ik zal het Evert zeggen, wanneer ik ze weder kan toelaten. Laten we niet uit het oog verliezen, dat voor een grijsaard die zoo zwak is, zelfs een een- voudig gesprek inspanning kost. Er bestaat dus geen aanleiding om zijn zoon, die zich op het oogenblik in Zuid-Ame- rika bevifidt te laten terugkomen? Voorloopig niet... tenzij de patient het uitdrukkelqk verlangt. In dat geval moet na tuurlijk onverwijld aan zijn verlangen worden voldaan, want verzet zou hem opwinden en dat mag niet gebeuren. Trouwens, ik moet zeggen, dat de graaf veel prikkelbaarder is, dan in het belang van zijn toestand wensche- lijk zou zijn. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1