Kerknieuws Sport DE strijd in het oosten brandpunt VAN DE BELANGSTELXJNG IN DE YVEKEED. Hooffdpijn en Kiespijn AXEL. GEREF. KERK VAN ZOUTESPUI. RECHTSZAKEN. VOETBAL. STRENGE STRAFFEN VOOR VERBODEN SLAGHTINGEN IN BELGIE. TERNEUZEN, 7 JULI 1941. VERGUNNINGEN OM DES NACHTS IN DE OPEN LUCHT TE VERBLIJVEN. een versterking vooc de Duitsche zeestrijd- krachten, die in de Sovjetwateren voor een zware taak zijn gesteld. Eh- zijn nog geen teekenen, dat de slag op den Atlantischen Oceaan in hevigheid zou zijn verminderd, laat staan opgehouden. Zoo wel voor haar offensieve actie alsook ter ver- dediging der enorme kustljjn van Noordkaap tot Biarritz, zal de Duitsche marine onge- twjjfeid haar grootste krachten langs die kus- ten gestationneerd hebben. De reeds eenige maanden oude berichten omtrent het opstellen van kustbatterjjen door de Duitschers in Bul- garije en Roemenie duidden er reeds op, dat men voorloopig aldaar maritiem zich tot een dusdanige bescherming zal bepalen. In de Oostzee daarentegen is men tot een offensieve actie in staat en de reeds gemelde successen hebben getoond, dat men bet offensief ook heeft genomen. Wij laten de rol van het luchtwapen nog brntein beschouwing, dat natuurlijk zijn wobrdje zal medespreken; de luchtaanval op Sebastopol herinnert eraan, dat de Duitschers ook zonder oorlogsschepen heelemaal niet weerloos zijn en gelijk bij Kreta operaties weten uit te voeren, welke men voordien uit- sluitend tot het terrein der marine rekende. Over soortgelijke operaties in de Oostzee werd intusschen nog niet bericht. Daar beschikken de Sovjets, volgens de be- kende gegevens, over een materieele over- macbt. Door het deelnemen van Finland aan den kruistocht tegen het bolsjewisme, waar- door ook de Aalandseilanden aan Duitsch- land ter beschikking staan en door de hou- ding van Zweden heeft de Duitsche marine evenwel een veel ruimer armslag dan de Sov- jetvloot, die practised alleen de Zuid- en Oost- kust van de Finsche golf benevens de Golf van Riga gebruiken kan. En deze laatste zal haar niet lang ten dienste staan. De Finsche golf en vooral de wateren rond- om Kroonstad zijn geducht versterkt. Met het afsnoeren van de Russische kust echter verliest het roode zeebolwerk gestadig zoowel aan offensieve als defensieve kracht. Het is de vraag, of zelfs reeds in dit stadium de Sovjetvloot nog den moed heeft, om voor een groote slag uit te voeren. Voor het belemmeren van de Duitsche en Finsche scheepvaart zijn de omstandigheden voor de Sovjets ook al niet gunstig. De ge- heele route kan door de Zweedsche territo- riale wateren worden afgelegd. Het ontsnap- pen destijds von enkele Poolsche duikbooten heeft bewezen, dat men met zeer veel moeite aan de spiedende vliegtuigen kan ontkomen, maar over het algemeen is de Oostzee te on- diep voor grootscheepsche duikbootacties. Men kan dan ook nu reeds de Sovjet-Oost- zeevloot als „opgekurkt" beschouwen. Haar waarde ligt hoofdzakelijk nog slechts in de verdediging van de voormalige Russische hoofdstad. Dit doet evenwel niets af aan de verdien- sten van de aggressieve en onvermoeide Duitsfche marine, die terstond met doodsver- achting den strijd tegen een materieel over- machtigen vijand heeft opgenomen. Integen- deel. aan haar komt het leeuwendeel van den kamp om het bezit van de Oostzee. De verovering van Libau is daarvan de eerste etappe. De verovering van Minsk, de hoofdstad van Wit-Rusland, en het nog verder door- stooten daarvoorbij van de Duitsche snelle troepen roepen herinneringen wakker aan een episode uit onze Nederlandsche geschie- denis bekend: op het moment dat wij dit schrijven is de Berezina reeds bereikt, de rivier, welker overgang voor den terugtocht van Napoleon's troepen tegen de achtervol- gende Russen door de Nederlanders werd vrijgehouden. Het is wel merkwaardig, dat ook thans weer Nederlanders deelnemen aan een strijd, die veel gelijkenis vertoont met den oorlog van toen, waarin eveneens Rusland en Engeland tezamen optrokken tegen den te dier tijde machtigsten staat van het conti nent, welke een vereeniging van Europa na- streefde. Het is om begrijpelijke redenen niet bekend waar de Nederlandsche manschappen zijn in- gezet, doch het zou niet onmogelijk zijn, dat zij ook ditmaal de historische rivier aan- schouwen. RIGA, VAAK GEWONNEN EN VERLOREN Voor de derde maal in de laatste 25 jaar hebben Duitsche troepen de oude Hanzestad Riga vermeesterd. Een vierde maal zagen ze het markante torenprofiel van de stad zich af teekenen, maar toen bleef de opmarsch in de Zuid-Westelijke voorsteden steken. September 1917. De wereldoorlog had voor Duitschland nog het karakter van een strijd aan twee fronten van de noodlottigste soort. Het was duidelijk, dat het niet met een ver- dedigingsoorlog zou kunnen volstaan. Het kwam er toen op aan, zich nit dien greep te zien te bevrijden. Een spro'ng in het uiterste Noorden van het Oostelijke front bood zich aan. Van de toren van Mitau af konden de Duitschers bij helder weer Riga zien liggen. Na een helsch roffelvuur staken regimenten van de garde de Duna over. Ze omvatten de stad in een korten halven boog. Het doel van generaal 'Hutier was de daar gelegerde Russische troepen af te snijden. Een dag na den aanval doken de eerste met stof bedekte Duitsche soldaten in het midden van de stad op, terwijl, zoo ontleenen we aan een beschrijving in de National Zei- tung. nog de schoten van de wijkende Rus sen door de straten klinken. Maanden lang zou het front op ongeveer 40 km van Riga blijven staan. Maar dit succes kon niet beklijven tegen- over de uitwerking van de bolsjewistische revolutie. Alleen in de buurt van Libau wis- ten zich formaties te vormen, die uit vrijwilli- gers van het Duitsche leger samengesteld, zich bevrijding van de Sovjetheerschappij ten doel hadden gesteld. Pas in het begin van 1919 kon aan aanvalsoperaties worden ge- dacht. Den 22sten Mei bestormden ze de brug over de Duna. Schlageter commandeerde de batterij van een stoottroep. In verbitterde straatgevechten werd de stad veroverd en de eerste zorg was de politieke gevangenen te bevrijden. Maar deze drieste overval, onvol- doende voorbereid, had evenmin blrjvende ge- volgen. Nog eenmaal en wel in November van het- zelfde jaar zouden Duitsche troepen de torens van Riga zien.- De zgn. Baltikumstrij- ders probeerden op eigen hand den loop van de geschiedenis te keeren en dit gebied voor de Duitschers te behouden. De poging liep te pletter in het vuur van ter reede van Riga liggende Engelsche en Fransche oorlogs schepen. 1 Voor de bestorming van Riga heeft de weermacht nu andere wegen gevonden. Ten aanzien van de radiorede van Stalin, schrijft de Deutsche diplomatisch-politische KorrespondenzDe verklaringen hebben de achterbaksche houding onthuld, waarmede de Sowjetunie van -den eersten dag der overeen- komst met het Duitsche rijk af haar betrek- kingen tot Duitschland dacht te ontwikkelen. In het belang van de plannen der wereldrevo- lutie tegen Duitschland en Europa scheen, naar Stalin thans openlijk heeft gezegd, de anderhalf jaar rust, welke het pact met Duitschland hem verzekerde, de mogelijkheid te bieden zich op de voorgenomen afrekening voor te bereiden. De Diplo herinnert dan aan het stelselmatige naderen der Sowjets tot het kemgebied van Europa door het winnen van de vroegere Poolsche gebieden, de annexatie van de Baltische landen, het verkrijgen van gunstige steunpunten tot de verovering van Finland, voorts door het verkrijgen van Bessarabie en de Boekowina, kortom, de Sowjetunie stond op het punt op het gunstige oogenblik nieuwe terreinen van Europeesche beschaving naar zich toe te halen. De mili- taire voorbereiding daartoe hebben de Sow- jets in den tusschentjjd, zooals thans bl'rjkt, zoo grondig mogelijk ondemomen. Ten aanzien van Stalin's rede merkt de Petit Parisien op, dat hij zich gedwongen heeft gezien den omvang van dc Sowjet- nederlaag toe te geven. Ook Cri du peuple constateert, dat Stalin het ongeluk zjjncr legers niet kon verzwijgen. Oeuvre schrijft, dat de rede getuigenis aflegt van verwarring en bewijst, dat men het hoofd heeft verloren. De predicaties, die Raynaud een jaar geleden over het moreel hield, kan men, vergeleken met de verklaringen van Stalin, nog schueh- ter noemen. Ten aanzien van Stalin's toe- speling op het lot van Napoleon's leger merkt het blad op, dat thans niet Napoleon tegen Rusland, maar Europa tegen Stalin vecht. Bovendien sluit zich van het Oosten tot het Westen de ring tot het uitroeien van de carri- catuur van het socialisme, dat met den naam Stalin is verbonden. DE DUITSCHE TROEPEN NADEREN DE STALIN-LINIE. Het D.N.B. ontvangt van militaire zijde een commentaar op het weermachtsbericht, waarin onder meer gezegd wordt, dat de mili taire toestand aan het Oostelijke front ais volgt kan worden gekenmerkt: 1. De aanvalsplannen der Sovjets tegen midden-Europa zijn voor goed verijdeld. 2. Het bij de grens opgebouwde front van geweldige Sowjetstrijdkrachten is verbroken en versnipperd. Groote deelen zijn geheel vernietigd en uitgeschakeld. 3. De troepen, de luchtmacht en de uitrus- ting der Sowjet-weermacht zijn door de ver- nietigende gevechten zoozeer verzwakt, dat de verliezen niet meer gecompenseerd kun nen worden. 4. Het Sowjetfront, voor zoover nog van een front gesproken kan worden, bevindt zich overal op den terugtocht. De Duitsche en verbonden troepen volgen op den voet en naderen thans de z.g. Stalin-linie, een natuur- lijke verdedigingszone van de Zwarte Zee, Oostelijk van de Dnjestr, over Sjifomir en langs de Dnepjr, over Pskow, oostelijk van het Peipusmeer en de Narwa tot de Finsche golf. Volgens buitenlandsche berichten zou hier een sterke verdedigingslinie gebouwd zijn, doch men mag aannemen, dat het werk niet overal voltooid is. De Sowjets zullen in ieder geval trachten de linie te houden, maar de kansen kunrien nauwelijks gunstig genoemd worden. DUITSOH WEERMACHTSBERICHT. In het Oosten worden de operaties tegen de z.g. Stalin-linie stelselmatig voortgezet. Het aantal der sedert 22 Juni gemaakte gevangenen is tot gisteren gestegen tot om- streeks 300.000. Het luchtwapen steunde de operaties door voortdurende aanvallen op vijandelijke troe- penconcentraties. Alleen al in het gebied rondom Sjitomir werden door bommen en beschieting meer d^n 500 vrachtauto's van de Sovjets vernield en 18 spoortreinen vemie- tigend getroffen. Andere succesvolle lucht- aanvallen richtten zich in den afgeloopen nacht op het knooppunt van spoorlijnen en wegen Smolensk. Het Sovjet-luchtwapen verloor Zaterdag 281 vliegtuigen tegen 11 eigen verliezen. Daarvan werden er-' 98 in luchtgeveehten neergeschoten en 188 op den grond vernield. In den strijd tegen Groot-Brittannie heb ben duikbooten op den Atlantischen Oceaan zes koopvaarders met in totaal 33.830 ton tot zinken gebracht en een ander schip door tor pedo's beschadigd. Gevechtsvliegtuigen brachten in de wateren rondom Engeland twee vrachtbooten met in totaal 11.000 ton tot zinken. Duitsche jagers schoten Zaterdag bij lucht geveehten boven het Kanaal, zonder eigen verliezen, vier Britsche jagers neer, en voor de Noorsche kust een Britsch gevechtsvieg- tuig.. Marine-artillerie haalde aan de Noor sche kust drie vliegtuigen omlaag, een patrouillevaartuig in het Kanaal een. In Noord-Afrika is een uitvalspoging van Britsche tanks uit Tobroek door het gecon- centreerde vuur van de Duitsch-Italiaansche artillerie mislukt. Formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen en Stuka's bombardeerden de haven van Tobroek. Een koopvaarder en pakhuizen werden getroffen. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's op 4 Juli een aanval ondernomen op de haveninstallaties van Famagusta, aan de Oostkust van Cyprus. Bommen van zwaar kaliber beschadigden twee groote koopvaarders in de haven. Op een vliegveld van het eiland troffen bommen barakkenkampen van den vijand. De vijand heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag in West-Duitschland brisant- en brandbommen laten vallen. De burgerbevol- king had vrij groote verliezen aan dooden en gekwetsten. Woonwijken en gebouwen wer den vooral te Munster en Bielefeld getroffen. Nachtjagers schoten 7 van de aanvallende gevechtsvliegtuigen neer. Ritmeester Niemack, aanvoerder van een verkenningsafdeeling, de eerste luitenants Freiherr Marcken en •Buchterkirch van een pantserregiment, benevens eerste luitenant Ritz van een regiment infanterie, hebben zich door voorbeeldige dqpperheid onderscheiden. Bij operaties op het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan had een duikboot, onder commando van kapitein-luitenant Scholz, bij- zonder groot succes. SPEClLVAL WEERMACHTSBERICHT. Het D.N.JB. heeft het volgende speciale be richt uit het hoofdkwartier van den Fiihrer ontvangen Het opperbevel der weermacht deelt mede, dat Zaterdag onder den druk der Duitsche amsingeling ten Westen van Minsk wederom 92.000 soldaten van het Sovjet-leger zijn over- geloopen. Dit bericht stelt, zoo wordt in aanvulling hierop aan het D.N.B. medegedeeld. duidelijk in het licht, dat de strijdlust dezer Sovjet- strijdkrachten ineenstort. Daarentegen trach ten andere Sovjetafdeelingen nog steeds door hardnekkige gevechten de onophoudelijk ver der voorwaarts dringende Duitsche troepen bp te houden. De operaties van deze dek- kingstroepen worden echter steeds meer be- moeilijkt door de voortdurende aanvallen van het Duitsche luchtwapen, waarbij zeer groote hoeveelheden gevechts- en transportmiddelen waaronder achttien treinen, werden verwoest. Door den opmarsch van de Duitsche en Hongaarsche afdeelingen in het Noordelijke voorterrein van de Karpaten is het gebied van Galicie herover, waarvan het Westelijk deel reeds einde September 1939 door de Duit sche troepen op de Polen werd veroverd en dat tijdens den wereldoorlog meermalen van bezitter gewisseld heeft. Stoottroepen der Duitsche marine hebben een belangrijk aandeel in de verovering van de Baltische havens en de bezetting van het kustgebied. Werven en havenwerken in de veroverde steden aan de Oostzee worden on- middellijk door marine-afdeelingen overgeno- men, en weder in bedrijf gesteld. De marine houdt zich voorts bezig met de beveiliging der kust. Ver doorgestooten Duitsche pantserafdee- lingen hebben Zaterdag een groot aantal bols jewistische soldaten gevangen genomen, die tot de keurtroepen van de Sowjets behoorden. Naar de gevangenen verklaarden, namen deze Sovjet-troepen indertijd deel aan de groote parades op het Roode Plein te Moskou. Duitenant-kolonel Molders heeft Zaterdag aan het Oostelijke front zijn 83ste, 84ste, 85ste en 86ste overwinning in de lucht be- haald. De 14 bolsjewistische vliegtuigen, die hij in Spanje heeft vernield, medegerekend, heeft Molders 100 vliegtuigen neergeschoten. Kapitein Joppien heeft Zaterdag zijn 58ste overwinning in de lucht behaald. PALMYRA GEVALLEN. Een Fransch legerbericht meldt de inne- ming van Palmyra door de Engelschen. Naar aanleiding der inneming van Palmyra door de Britsche troepen heeft maarschalk Pdtain het volgende telegram doen toekomen aan generaal Dentz, de hooge commissaris in Syrie: ,,Zegt alien, die aan uw zijde strijden, dat geheel Frankrijk hun strijd volgt. Ik breng een saluut aan de dappere schaar ver- dedigers van Palmyra, die pas na een verzet van dertien dagen tegen 3trijdkrachten, welke numeriek en materieel verre in de meerder- heid waren, moesten wijken. Hun offer zal een bron van kracht voor Frankrijk blijven". De Fransche admiraliteit deelt mede, dat tijdens de laatste gevechten aan de Syrische kust een Fransche 'duikboot tot zinken is ge bracht. De geheele bemanning is, naar United Press verneemt, om het leven gekomen. HERBENOEMLNG. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken is met ingang van 1 Augustus a.s. de heer A. P. Kostense herbenoemd tot burgemeester van Biervliet. KINDER V ERL A.Y1MJN G. In het gezin van den heer K. te Sluis hebben zich bij een 5-jarig dochtertje verschijnselen van kinderverlamming voorgedaan. MEER OPZIOHTERS BIJ DEN PROVINOIALEN WATERSTAAT. Ged. Staten wvjzen er Provinciale Staten op, dat in verband met -de werkzaamheden van den Provincialen Waterstaatsdienst be- hoefte bestaat aan vergrooting van den tech- nischen staf. In 1936 is die staf uitgebreid met een ingenieur in algemeenen dienst. Thans stellen Ged. Staten voor het aantal opzichters of technische ambtenaren te ver- hoogen van 7 tot ten hoogste tien. Het voornemen van Ged. Staten is al naar de behoefte, naast de zeven districtsopzichters, ten hoogste drie- opzichters of technische amb tenaren in algemeenen dienst aan te stellen. Te zijner tijd, b.v. na de voltooiSng van het secundaire wegenplam en nadat de werkzaam heden voortvloeiende uit het tertiaire wegen- plan in meerdere mate dan thans het geval kan zijn, hebben geleid tot verbetering dier wegen, zullen Ged. Staten de vraag kunnen overwegen of er aanleiding is het aantal districts-opzichters uit te breiden door de op zichters in algemeenen dienst als zoodanig aan te stellen. JTJBILEUM MR. P. DIELEMAN. De waarnemend Commissaris der provincie Zeeland, de heer Mr. P. Deleman, heeft Zaterdag, ter gelegenheid van zijn 25 jaren onafgebroken lid zijn van Gedeputeerde Sta ten tal van blijken van belangstelling ontvan gen. Onder het groote aantal bloemstukken troffen wij er aan van de leden van Gedepu teerde Staten, Vereenigingen van Burgemees- ters en Secretarissen op Noord- en Zuid-Beve- land en West. Zeeuwsch-Vlaandereiii, gemeen- te Oostburg, Zeeuwsche Polder- en Water- schapsbond en vereeniging „Handelsbelang" te Middelburg. Het aantal schriftelijke en telegrafische gelukwenschen beliep Zaterdag reeds honderden en ook heden hield de stroom daarvan nog steeds aan. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mjjnhardt. Mjjnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. omspringen, komt bedrogen uit. Het kost hem altijd meer tijd, het kan hem ook meer geld kosten. Neemi de afmetingCn van de foto wat ruim. Voorts wordt van bevoegde zijde geschre- ven: De foto voor de persoonsbewijzen levert nog voortdurend moeilijkheden. Artikel 15 van het Besluit Persoonsbewijzen noemt elf eischen waaraan de foto, welke bij het afhalen der persoonsbewijzen moet ingeleverd worden, zal dienen te voldoen. Het is gebleken, dat tien dezer eischen geen moeilijkheden van be lang veroorzaken, doch dat over een daarvan bij herhaling wordt gestruikeld: „de afbeel- ding van het hoofd moet 2 cm in doorsnede of grooter zijn". Het is inderdaad waar, dat in dezen eisch van een minimum, zijnde 2 cm sprake is. Wie er op uit is zich angstvallig aan het minimum te houden en er met geen haarbreedte boven- uit te gaan, moet zich niet verwonderen, als blijkt, dat hjj er precies met een halve haar breedte onder is gebleven. Houdt men kramp- achtig vast aan den 2 cm-eisch, dan zou men inderdaad. kunnen twijfelen of het hoofdhaar geheel, of ten deele, en voor welk deel dan wel, mag worden meegeteld; of een onder- kin gerekend kan worden te behooren tot het hoofd of een; sikje kan worden weggedacht en een ringbaard moet worden meegerekend. Men kan met eenige fantasie tientallen van dergelijke vragen construeeren; zij zijn onder- houdend voor de lange winteravonden en de kinderen zijn er uren zoet mee. Houdt men echter rekening met de moge lijkheid, dat deze en dergelijke problemen niet in de huiskamer maar voor den rechter moe- ten worden opgelost, dan zal men verstandig doen gebruik te maken van het maximum, dat in den foto-eisch is toegelaten. Waarom zou men het niet doen? De foto mag 3% cm breed en 4% cm hoog zijn. Laat binnen deze afmetingen uw hoofd zoo groot mogelijk op het plaatje zetten, dan heeft u zeker nooit last en de fotograaf rekent er geen cent meer voor. Vermijd het enge minimum. Wees niet te pietepeuterig. Neem het niet zoo nauw en laat u wat ruim nemen. Neem dus'een ruim standpunt in, ook op uw foto. Tydig gered. 'Het schoolgaande zoontje van den heer v. d. Bos beging als ongeoefend zwemmer de onvoorzichtigheid zich in het diepste bassin van de badinrichting te wagen, waardoor hij in ernstig gevaar kwam. Dank zij de rjlings toegeschoten hulp van een der badmeesters werd de jeugdige waag- hals tijdig gered, zoodat hij met den schrik vrij kwam. Ongeval. Het 15jarige dochtertje van den melkslij- ter A. H. alfaier, heeft tengevolge van een val van de melkkar een emstige heup-fractuur opgeloopen, zoodat opname in een kliniek door de medici gewenscht geacht werd. De classis Axel der Geref. Kerken heeft na peremptoir examen toegelaten tot de bedie- ning des Woords en der Sacramenten candi- daat J. F. Sollie, beroepen predikant te Zoute- spui. Candidaat Sollie is voornemens Zondag 17 Augustus zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk van Zoutespui. (De Z.) KETTINGHANDEL IN 3000 KG THEE. Dezer dagen stonden voor het Duitsche landgerecht te Den Haag zeven verdachten terecht die alien in meer of mindere mate betrokken zijn geweest bij een kettinghandel in een partij thee, bestaande uit ongeveer 60 kisten van 50 kg, dus in totaal ruim 3000 kg. De eerste verdachte was op 20 Januari van dit jaar in de gelegenheid de genoemde partij onder overlegging van de daarvoor benoodig- de vergunningen en distributiebescheiden te koopen. Hij had aan een scholier, die hem deze „tip" had bezorgd, duizend gulden ge- geven. Om in het bezit van de noodige pa- pieren te komen, had hij iemand anders 1500 gulden betaald, de prijs bedroeg /3,80 per kg. Hiermede was de zaak reeds heelemaal fout, want de papieren bleken naderhand valsch te zijn. Deze eerste verdachte verkocht de heele partij nog denzelfden dag aan den tweeden verdachte voor een prijs van 6,75 per kg., weer eenige uren later was de partij in handen van den derden verdachte, die 7,75 per kg betaalde en deze man verkocht de partij weer voor een prijs van 8,50 per kg aan den vier- den en vijfden verdachte. Op hun beurt deden deze mannen de partij weer over aan den zes- den verdachte, die elf gulden per kilogram betaalde. Toen de laatste de partij weer wilde verkoopen aan den zevenden verdachte voor f 12 per kg werd deze onverkwikkelrjke ge schiedenis toch wel wat al te bar. De zaak Hep scheef met het gevolg, dat de sluikhan- delaren nu voor den rechter stonden. De Staatsanwalt vroeg veroordeeling van vijf verdachten tot gevangenisstraffen varieerend tusschen 5 en 8 maanden en boven dien voor alien geldboeten, varieerende tus schen 1000 en 8000 gulden. Een der verdachten zag zich veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en twee- maal 6000 boete, voor de overige verdachten golden straff en varieerend van /1000 tot 8000. TERNEUZEN—ZEELANDIA 6—3. Geen fraaie strijd. V6or den aanvang complimenteerde een der bestuursleden van Zeelandia den aanvoerder van Temeuzen met het door haar behaalde kampioenschap, waama hij hem een bloemtuil overhandigde, die met een dankwoord door Dobbelaere werd in ontvangst genomen. Hier op laat scheidsrechter Van Nimwegen het aanvangssein klinken en trapt Zeelandia af. Na een bezoek bij de verdediging van Ter- neuzen, kwam de bal bij Kouijzer, die naar Van de Sande doorgeeft, waarop deze tegen de lat schiet, de middenvoor Van de Velde snelt toe en met een kopbal opende hrj de score voor Temeuzen. Zeelandia is hierop in den aanval doch Van der Stighel trapt op het kritieke moment het Het D.N.B. meldt uit Vichy: Met betrekking tot de inneming van Pal myra door Britsche strijdkrachten verklaart men in militaire kringen alhier, dat deze star die slechts door 300 man en 20 vliegers 13 dagen lang is gehouden, op 3 Juli des och- tends om een uur gevallen is. Na de verove ring van een ten Westen van Palmyra lig- genden berg was het de Britsche artillerie mogelijk de diep gelegen Fransche kazerne te Palmyra onder direct vuur te nemen. De verdediging van de stad besloot daarop tot overgave. Naar hier verder verluidt, is de Britsche colonne, die Palmyra heeft genomen, inmid- dels in de richting Homs opgerukt. Beiroet is opnieuw door vliegtuigen ge- bombardeerd, waarbij het gebouw van de ka- mer van koophandel totaal werd vernield. Met betrekking tot den aanval van een nieuwe Britsche afdeeling van Irak uit op Noor-Oost Syrie wordt er in Fransche mili taire kringen op gewezen, dat op deze plaats slechts een zeer gering aantal Fransche strijdkrachten ligt met onvoldoende uitrus- ting, zoodat de toestand daar weinig bemoe- digend is. In toefiemende mate liep de vleeschvoorzie- ning den laatsten tijd gevaar als gevolg van inbraken in stallen en op weiden, waarbij sluikhandelaars tot het slachten van groot en klein vee overgingen. Veelvuldig werden boe- ren, die zich tegen de inbraken wilden verzet- ten, neergeslagen, invele gevallen zelfs zwaar gewond. Daarom werd de z.g. boeren- wacht opgericht, tot bescherming van weiden en boerderijen. Volgens A.N.P. verscherpt nu de nieuwe verordening de straffen in hooge mate. Elke verboden slachting wordt voortaan met op- sluiting van een tot drie jaar, onverwijlde arrestatie en een zware boete gestraft. Ge vangenisstraffen van een tot drie jaar zijn ook vastgesteld voor verboden handel in vleesch, ook van dieren, die op regelmatige wijze zijn" geslacht. DE POSITIE VAN IRAN. De Messaggero bericht uit Teheran, dat En geland en de iSowjet-unie van Iran het recht van transport van troepen door Iraneesch ge bied hebben geeischt. De Sowjets hebben dezen eisch op het Sowjets-Iraneesche ver- drag van 1922 gegrond. Er wordt te Teheran echter verklaart, dat Iran vast besloten is zijn volstrekte neutraliteit te handhaven. AMERIKAANSOHE ARTSEN IN ENGELSCHEN DIENST. De American Medical Association richt een Engelschen oproep tot de Amerikaansche art- sen om zich vrijwillig in dienst van de Engel sche regeering te stellen. De actie wordt door President Roosevelt ondersteund. Tot nu toe hebben zich, aldus S.P.T., ruim 100 dok- ters opgegeven, van wie er reeds 65 zijn goed- gekeurd en hun papieren hebben aangevraagd. HITLER'S BEELTENIS OP DE DUITSCHE POSTZEGELS. Van 1 Augustus af zullen naar S.P.T. ver neemt de Duitsche postzegels het portret van Adolf Hitler dragen. Behalve de gewone zgels van 1 tot 18 Pfennig zullen eenige nieu we zegels verschijnen van 15 en 24 Pfennig en en 1, 2 en 3 en 4 Mark. Het ontwerp voor den nieuwen zegel is vervaardigd door prof. George Kleyn te Munchen naar een foto van prof. Heinrich Hoffman. EEN GEZIN MET 26 KINDEREN. De Spaansche regeering heeft dezer dagen premie's onder de kinderrijkste gezinnen ver- deeld. De twee nationale prijzen vielen ten deel aan een gezin met 25 kinderen en een met 19, van wie er nog 16- in leven zijn. Het record houdt het eerste, daarop volgt er een met 22 spruiten. MACHINESCHRIJVEN. Voor het examen machineschrijvem, diploma C (hoogste snelheidsdiploma)van het Insti- tuut Rients Bait te Den Haag, slaagden dezer dagen de heeren J. P. Neve, A. J. Sehirris en J. C. Slot, alien te Temeuzen. CANDID AATSEXAMEN GENEESKUNDE. De heer A. Kok van Zaamslag slaagde Vrij- dag j.l. aan de gem. universiteit te Amster dam voor het candidaatsexamen geneeskunde. AARDAPPELEN OP BON 25 RESERVE. Gedurende het tijdvak van Maandag '7 Juli tot en met Zondag 13 Juli a.s. geeft de met 25 reserve gemerkte bon van de nieuw uit- gereikte distributiekaarten recht op het koo pen van twee kilogram aardappelen. Beroepstelers van aardappelen, hun gezins- leden en hun inwonend personeel mogen in geen geval van dezen bon gebruik maken. Nadere mededeelingen omtrent verplichte in- levering van de voor aardappelen bestemde bonnen zullen in een afzonderlijk persbericht bekend worden gemaakt. De- inspecteur der marechaussee vestigt er de aandacht op dat in verband met de reorga- nisatie van het hem onderhavige wapen is bepaald, dat de behandeling der aanvragen tot afgifte van een speciaal bewijs om zich tusschen 24 en 4 uur in de openlucht op te houden als bedoeld in art. 4 der verordening 188/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, met ingang van 1 Juli 1941 door de districtscommandanten voorzooveel die niet reeds eerder is geschied van de hoofden van de regelingsbureaux der voormalige rijksveldwacht zal worden overgenomen. Aanvragen als bovenbedoeld richte men derhalve in den vervolge tot den districts- commandant der marechaussee van het district, waarin men woont, met uitzondering van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht en Groningen, waar de aanvragen moeten worden gericht aan den hoofdeommissaris van politie. Deze aanvra gen dienen vergezeld te gaan van 2 (pas) foto's. DE PERSOONSBEWIJZEN. „Te laat kost geld". Men meldt van bevoegde zijde: Ieder, die verplicht is een persoonsbewijs in bezit te hebben, zal door zijn burgemeester worden" uitgenoodigd, voor het opmaken en uitreiken daarvan in persoon ter gemeente- secretarie te verschijnen. Op die uitnoodiging zijn dag en uur vermeld, waarop men ter secretarie wordt, verwacht. Tot de laksen en de tragen richten wij een waarschuwend woord. Wie meenen mocht, dat hij dag en uur, welke op zijn uitnoodiging staan aangegeven, kalmpjes kan laten voor- bijgaan en wel eens naar het gemeentehuis kan stappen, wanneer het hem lust en zint, moet goed begrijpen, dat op het tijdstip waar op hij is uitgenoodigd een ambtenaar voor hem gereed staat. Hij wordt verwacht en dus terstond geholpen en kan binnen een kwartier tijds de secretarie weer verlaten. Wie echter niet verschijnt op den -voor hem vastgestelden tijd en zich naar de secretarie begeeft op een tijdstip, waarop hij aldaar niet wordt verwacht, mag niet klagen, wanneer hrj dan geen ambtenaar voor hem gereed vindt staan. Indien hjj moet wachten heeft hij dat aan zichzelf te wijten en wanneer hij wellicht op een anderen dag zal moeten terug- komen, is dat niet de schuld van een gebrek- kige organisatie, maar van zijn eigen onver- schilligheid. Zeker zijn, dat men vlot en vlug en met zoo weinig mogelijk tijdverlies gehol pen zal worden, kan men dan alleen, wanneer men ter. secretarie verschijnt wanneer men is uitgenoodigd, niet vroeger en niet later. Niet op tijd verschijnen wreekt zich dus niet slechts op den nalatigen zelf met tijd verlies en ergernis, het veroorzaakt ook stag- natie in de werkzaamheden der aangewezen ambtenaren en kost dientengevolge geld. De ambtenaar is beschikbaar op den tijd, welke op de uitnoodiging staat aangegeven. Wan neer de uitgenoodigde niet op den aangegeven tijd verschijnt, is die tijd voor den ambtenaar verloren. Ambtelijke tijd is gemeenschapstijd en kost gemeenschapsgeld. Wie zonder ge- gronde reden tijdverlies veroorzaakt zal daar van de kosten moeten betalen. Ieder zal het redelijk vinden, dat de beschikbaar gestelde tijd niet wordt betaald uit de gemeentekas, doch dat de wegblijver die kosten dragen moet- Op grond van deze overwegingen heeft de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken dan ook bepaald, dat de burgemeester hem of haar, die niet op den vastgestelden tijd is verschenen, kan ver- plichten mddr dan de voorgeschreven leges te betalen en het bedrag daarvan kan verhoogen tot twee gulden. Deze maatregel geldt voor elkeen, die in verzuim is, dus zoowel voor hen. die een bedrag van edn gulden of vijftig cent verschuldigd zouden zijn, als voor hen, die het persoonsbewijs kosteloos zouden heb ben ontvangen. Wie dus meenen mocht, dat hij met den vastgestelden tijd gerust wat nonchalant kan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3