ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBUD.VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.236 VRIJDAG 4 JULI 1941 81* Jaargang Binnenland Buitenland De geheele Europeesche jeugd meldt zich aan voor den strijd tegen het Bolsjewisme. Waar blijft gij, jonge Nederlanders Meldt U bij de centrale van de Waffen S.S., bureau Nordwest, Den Haag, StadhouddVs- laan 132. TERNEUZEN, 4 JULI 1941. VERGOEDING VOOR OORLOGSSOHADE. AXEL. COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overlge landen /2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Finna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Hoofd-redacteur: N. J. Harte, Lange Kerkstraat 21. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels /0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEME ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tanef, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de ultgave. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DUIDELIJKE TAAL. Aandachtige lezing van de groote Amster- damsche rede van den Rijkscommissaris zal schrijft de H. Crt. zeker voor menigeen de huidige situatie duidelijker bebben ge- maakt. Men kan deze rede zien als een ver- dere uitwerking en doortrekking van de uit- eenzettingen, door dr. Seyss-Inquart in zijn bekende voorafgaande richtinggevende rede- voeringen verstrekt, met behoud van den principieelen grondslag en aangepast aan de nieuwe omstandiglieden. Die principieele grondslag, men weet het, is de nieuwe ordening van Europa, meer in het bijzonder het Europeesche continent, het- welk het huidige Duitschland uit zijn ver- deeldheid en gespletenheid wil halen om het te vormen tot een krachtige economische, sociale en politieke eenheid, die met succes haar aandeel in het wereldbestel zal kunnen ter hand nemen en verdedigen temidden van de andere groote wereldmachten, in het bij zonder Azie en Amerika. Dit hervormde en vereenigde Europa zou dan staan onder de leiding van de groote centrale macht, die de hiervoor noodige energie heeft ontwikkeld en door strijd en offers de plaats heeft ver- overd, welke zij thans inneemt en die het haar mogelijk maakt r.eeds gedurende de groote worsteling van thans den hervormingsarbeid op ons continent op te nemen en door te zetten. De nieuwe omstandigheden, waaronder de oorlog thans wordt gevoerd, hebben ift het zoojuist weergegeven standpunt geen princi pieele verandering gebracht, doch wel hebben zij aan den strijd zelf een andere richting en beteekenis gegeven. Uit de proclamatie van den Ftihrer van het Duitsche Rijk, uit de breedvoerige uiteenzettingen van minister von Ribbentrop en uit andere documenten en commentaren is de nieuwe situatie voldoende bekend. Ook de Rijkscommissaris heeft in zijn rede in den breede uiteengezet, hoe men na het bekende non-agressiepact van 1939 tusschen Duitschland en de iSovjetunie thans is gekomen tot den oorlog tegen diezelfde unie en hoe dit moet worden gezien als een strijd tegen het bolsjewisme, dat Europa be- dreigt. Tegenover dit bolsjewistische gevaar wordt nu het nationaal-socialisme gesteld en daarmee de strijd gezet in het teeken van de botsing van twee ideologieen, waarbij het uit het Oosten dreigende gevaar zal moeten wor den afgewend, door het geheele bedreigde Westen. De bovengeschetste hervorming van Europa en deze strijd tusschen twee ideologien, zijn de groote lgnen, welke door de rede van den Rijkscommissaris loopen. En hij trekt daar- uit zijn conclusie voor de Nederlanders, wier lot door den loop der historie en door de geografische ligging van hun land zoo nauw bij dat van Duitschland is betrokken gewor- den. Nederlanders, aldus de Rijkscommissa ris gij leeft bovenal in Europa en niet op zee, of in overzeesche gewesten. Gij deelt bovenal Europa's bestel en zijt mede verant- woordelijk voor het lot van Europa. Wat in het Oosten geschiedt, hetzij in Duitschland, dan wel in de groote Oosteljjke gebieden van Europa, is voor u geen schouwspel en in ieder geval niet maar een verstoring van uw rust, doch uw lot. Dit hebt gij geslachten lang over het hoofd gezien. Daarom hegft de ontwikkeling u overstelpt, toen het lot van Europa aan de orde kwam." Even later luidde het in dezelfde rede: .Nederlanders, blikt naar het Oosten. Uw voorvaderen zijn reeds 800 jaar geleden en steeds weer daarheen getrokken en belang- rijke bouwsteenen van de Europeesche cultuur en denkwereld geweest. Sedert geslachten ontbreekt gij bij de vervulling van deze ge- meenschappelijke Europeesche taak. De Duit sche soldaten in wier gelederan reeds thans uw zonen staan, halen thans het Oosten terug, Thans gaat het er om dit Europeesche gebied definitief voor Europa te winnen. Gij bouwt aan de toekomst van uw kinderen als gij thans mede aantreedt. Uw strijd is uw plicht en uw belang en tevens een weldaad voor de bewoners van deze gebieden, daar wij hen hebben te verlossen van het bolsjewisme en terug te geven aan de cultuur van het avondland." In een vorig artikel hebben wij reeds gewe- zen op de ook in deze rede van den Rijkscom missaris herhaalde verzekering, dat Duitsch land den Nederlanders niet hun eigen aard en hun zelfstandigheid wil ontnemen, doch dat het gaat om hun terugkeer in de pan- Europeesche gemeenschap en 'hun deelneming, in volledige gelijkgerechtigdheid, aan den nieuwen opbouw. Doch deze gelijkgerechtigd heid, voegde dr. Seyss-Inquart erbij, hangt af van de mate, waarin zij (de Nederlanders) zich nationaal-socialisten betoonen. ,,Ik zelf zoo sprak hij even later be- schouw deze onze betooging als het uitgangs- punt van de nationaal-socialistische reorga- nisatie ook in Nederland, die thans, nu de beslissing in het Oosten valt, ook hier aange- pakt moet worden". Men zal moeten toegeven, dat de Rijks commissaris ook tegenover het Nederlandsche volk duidelijke taal heeft gesproken. DE BEDOELING VAN HET BEDRIJFSVERGITNNINGSBESLUIT. Onder de vele maatregelen welke den laat sten tijd getroffen zijn en waarmee beoogd wordt het ecopomisch leven beter onder toe- zicht van de Overheid te brengen werd nog gemist een doeltreffende controle op het be- drijfsleven voorzoover dit vestiging van nieu we bedrijven en uitbreiding van verandering van bestaande betreft. In deze leemte nu voorziet het dezer dagen in het Verordenin genblad gepubliceerde door den secretaris- generaal van Handel, Nijverheid en Schecp- vaart en van Landbouw en Visscherij uitge- vaardigde Bedrijfsvergunningenbesluit 1941 Het pleit voor de activiteit en het initiatief van de ondememers, dat zij trachten kapita- len, die door de omstandigheden renteloos zrjn komen te liggen of fabrieken en handelsbe- drijven, die zich door den oorlogstoestand de werkzaamheid op hun oorspronkelijk terrein ontnomen zagen, opnieuw productief te maken. Dit is van het allergrootste belang voor de gemeenschap. De wijze waarop dit geschiedt is echter voor de gemeenschap geenszins onverschillig en het is de Overheid die tot taak heeft de belangen van individu en gemeenschap tegen elkaar af te wegen. De gemeenschap is er niet bij gebaat indien kapitaal, dat elders geen emplooi meer vond, gelnvesteerd wordt in nieuwe bedrijven, ter- wijl de desbetreffende bedrijfstak zelf reeds lijdt onder overcapaciteit. In zoo'n geval heeft verspilling van materiaal plaats in een tijd, waarin vele materialen schaarsch zijn en uiterste zuinigheid dus geboden is. Boven- dien wordt dan de toestand voor de reeds in dien tak werkzame bedrijven, die toch reeds moeite hebben om staande te blijven, dan slechter. Hetzelfde vindt plaats indien een reeds bestaand bedrijf, hoewel de tak waarin het werkzaam is, overbezet is, nieuw kapitaal aantrekt en dit voor uitbreiding gebruikt. De Overheid zal dus voortaan, waar het industrie en groothandel betreft (want voor- alsnog strekt dit besluit zich niet tot andere bedrijven uit) slechts toestemming verleendh tot het stichten van nieuwe of het uitbreiden van bestaande bedrijven indien dit economisch verantwoord en in het belang van het ge- heel is. Een tweede verschijnsel, waartegen dit besluit zich richt, is dat der branchevervagmg. Wat is, van ondememersstandpunt bezien, begrijpelqker dan dat de fabrikant, wiens industrieele apparaat noodgedwongen ten deele werkloos ligt, naar mogelijkheden zoekt om in zijn fabriek andere producten te gaan vervaardigen dan hij tot nu toe deed? Hij kan daarbij inderdaad nieuwe wegen openen, die arbeid verschaffen en waarbij een nieuw product op de markt wordt ge bracht. Maar evenzeer kan hij een product gaan fabriceeren, dat reeds in voldoende mate wordt voortgebracht. De gemeenschap heeft dan geen belang bij zijn activiteit en voor degenen, die dit product reeds voort- brachten of verhandelden, doemt een nieuwe concurrent op, die hun toch door de oorlogs- omstandigheden reeds moeilijke bestaan, nog verzwaart. Op hun beurt zullen zij trachten zich in een andere branche te bewegen, waar zij automatisch de moeilijkheden vergrooten. Zoo ontstaat uit deze branchevervaging een steeds grootere verwarring, die noch de ge meenschap, noch de betrokkenen ten goede komt. Ook hier moet de Overheid in aller belang ingrijpen. Aan ons economisch leven zijn nu eenmaal zeer groote beperkingen opgelegd. Aan de eischen die daaruit voortvloeien zullen pro- ductie en handel moeten beantwoorden en daarvoor is organisatie noodig. De schaarschte-economie brengt mee, dat alles achterwege blijft, wat niet noodzakelijk voor de gemeenschap is. Met grond- en hulp- stoffen moet gewoekerd worden, zoodat zij een zoo groot mogelijk rendement geven. Al leen op die manier zal men er in slagen in de wezenlijk belangrijke behoeften te kunnen blijven voorzien. Zoo leert men, gedreven door de omstan digheden, steeds meer onze nationale econo- mie als een 66nheid zien. En de belangrijke tank, die de Overheid daarbij heeft te ver- vullen, springt duidelijk in het oog. Zij zal verspilling van materiaal en kapitaal tegen moeten gaan en de plannen van het individu moeten onderzoeken op hun waarde voor de gemeenschap, vddr zij haar toestemming geeft. Weloverwogen zal zij leiding geven aan de nationale huishouding. Op die manier zal het Bedrijfsvergunningsbesluit er voor kunnen waken, dat de moeilijkheden voor han del en industrie niet nog grooter worden. Het kan niet anders, of er zal van dit be sluit een remmende invloed uitgaan. Menig plan tot investeering van kapitaal of tot wij- ziging van een bedrijf zal afgewezen moeten worden indien het overbodig of schadelijk is. Maar het nuttige dat bestaat zal beschermd worden en het nieuwe dat verantwoord is, zal een kans krijgen. Dat zal de stimuleerende factor zijn van deze nieuwe overheids bemoeiing. PRIJZEN VASTGESTELD VOOR ZEJEP. In de Staatgcourant van Maandag werd een beschikking gepubliceerd, die ten aanzien van zeep nauwkeurige voorschriften bevat. In deze beschikking worden, zooals de Gemachtigde voor de Prijzen mededeelt, her- ziene maximum prijzen vastgesteld. Een stuk toiletzeep van 75 gram mag ten hoogste 12(4 cent kosten. Voor huishoudzeep mag men maximaal 13 cent per dubbel stuk (240 gram) betalen, voor een enkel stuk 6(4 cent. Zachte zeep, die door den fabrikant is verpakt in hoeveelheden van 1 kg of minder, mag ten hoogste 38 cent per kg kosten. Is de zeep onverpakt, dan is de prijs 34 cent per kg. De beschikking bevat enkele bepalingen waarin de eischen worden vastgesteld, waar- aan de samenstelling moet voldoen. Zoo zal huishoudzeep 45 of 50 vetzuren moeten bevatten, zachte zeep 30 of 36 De vul- stoffen, die in de zeep worden verwerkt, moe ten eveneens aan bepaalde eischen van kwa- liteit voldoen. De beschikking verplicht den fabrikant zijn verkoopprijs zoo vast te stellen, dat voor grossier en winkelier procentueel dezelfde winstmarge overblijft als op 9 Mei 1940. Het zelfde geldt voor den grossier t.a.v. den win kelier. Waar z.g. marge-contracten van kracht zfln, voorziet de nieuwe regeling in de instandhouding daarvan. DE GEWI-JZIGDE OMZETBEL ASTING EN DE PRIJZEN. In verband met het in werking treden van de nieuwe regeling van de omzetbelasting maakt de gemachtigde voor de prijzen bekend, dat een ieder, die omzetbelasting verschul- digd is, boven den wettelijk toelaatbaren prijs voor waren en diensten mag berekenen het bedrag, waarmede de nieuwe omzetbelasting de oude tot 1 Juli 1941 geheVen omzetbelas ting overtreft, of het bedrag, dat voor het eerst als nieuwe omzetbelasting wordt ge- heven. Een en ander geldt niet voor brood en peulvruchten. Het verbod tot het in reke- ning brengen van omzetbelasting op tabaks- producten blijft voorloopig nog ongewijzigd van kracht. De tot 1 Juli toelaatbare prijs moet, wan- neer thans minder omzetbelasting verschul- digd is dan tot dusverre, dienovereenkomstig worden verlaagd. Door berekening van op grond van het vorenstaande in rekening gebracht prijsver- hoogingen is toegestaan aan die wederverkoo- pers, die goederen van anderen betrekken en deze goederen, zonder ze te be- of verwerken, door verkoopen. Verlagingen van den inkoopprrjs, welke op grond van het bovenstaande plaats vinden, moeten in de verkoopprijzen tot uitdrukking worden gebracht. Uit het vorenstaande volgt derhalve, dat het aan fabrikanten en in het algemeen hun, die goederen be- of verwerken, niet is toege staan de op hun inkoopsprijzen drukkende be- lasting in de verkoopprijzen hunner eindpro- ducten tot uitdrukking te .brengen. Wanneer afrondingen noodzakelijk zijn moe ten deze naar beneden geschieden. HANDEL IN GERRUIKTE MOTOR- RIJTUIGEN GBORDEND. Het is noodig gebleken den koop en ver- koop van gebruikte auto's en motorrijwielen aan bijzondere voorschriften te binden. De basis van de prijscontrole, de vergelijking met den prijs op 9 Mei 1940 was voor den handel in tweedehandsch motorrijtuigen niet zeer bruikbaar, omdat deze prijs in den regel ont- brak. In de plaats daarvan heeft men, naar de Gemachtigde voor de Prijzen mededeelt, een taxatiesysteem ingevoerd. Dit is omschreven in een beschikking van de Secretarissen- Generaal van de Departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Waterstaat, welke in de Staatscourant van heden is ge publiceerd. Voortaan zal men nog slechts een gebruikt motorrijtuig mogen koopen of verkoopen, in dien er een waardebewjjs aanwezig is. Dat bewijs kan men aanvragen bij de Rijksver- keers Inspectie, die er voor zorgt, dat de auto of de motor door*deskundigen wordt ge- taxeerd. De getaxeerde waarde wordt bij het waardebewijs vermeld. Het is uitdrukkelijk verboden een prijs te betalen of te vragen, die hooger is dan de tajcatieprijs, indien de verkoopen een gebrui- ker is. Is de verkooper een handelaar dan mag hij den taxatieprijs met ten hoogste 15 verhoogen. VEESTAPEL IN BESLAG GENOMEN EN GEVEILD. Te Rosmalen is, verdacht van frauduleus slachten van varkens en rundvee, J. van C., landbouwer aldaar, in arrest gesteld. Zijn ge heele veestapel bestaande uit rundvee, var kens, kippen enz., is in beslag genomen en op de markt te 's-<Hertogenbosch geveild. Naar het A.N.P. vemeemt, is de landbou wer van C. eenigen tijd geleden wegens het zelfde geval veroordeeld tot een hooge boete. PRMSOPDRIJVING. Dezer dagen vervoegden zich bij den manu- facturier D. te Hengelo twee mannen, die een hoeveelheid pyama- en heerencostuumstof, wilden koopen. De marechaussde was van dezen koop echter op de hoogte gekomen. Men had namelijk den indruk gekregen, dat D. zijn stoffen voor een veel te hoogen prijs van de hand deed. Het bleek, dat dit vermoeden juist was geweest. De coupons costuumstof, waarvan men de normale waarde op ,f 15 schat, gingen van de hand voor een bedrag van f 62,50 per coupon. De prijs van de pyama-stof bedraagt in gewone gevallen ,f 0,30 per meter. Thans vroeg D. er 1,10 voor. In verband hiermede is D. gearresteerd. DE SOWJETS VRAGEN AMERIKA OM OORLOGSMATERIAAL. Naar S.P.T. uit Washington schrijft heeft Sumner Welles Dinsdag bekend gemaakt, dat de Sowjet-ambassadeur in Washington, Oemanski, formeel bij de regeering van de Vereenigde Staten om levering van oorlogs- materiaal heeft gevraagd. President Roosevelt heeft gelast, dat voor taan alle douanerechten e.d. vervallen voor schepen en ladingen naar Birma. De Associa ted Press vermoedt, dat daarmede de leve- ranties aan China via Birma moeten worden vergemakkelijkt. OPMARiSCH NAAR DEN DNJESTER. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Schouder aan schouder hebben Woensdag Duitsche en Roemeensche formaties van Noord-Moldavie uit, de Proeth overschreden; zij rukken op naar den Dnjestr. Daarmede zijn de verbonden legers over het geheele front tusschen de Zwarte Zee en de Noorde lrjke IJszee tot den aanval overgegaan. Terwijl tot dusverre de Sovjet-leiding -er klaarblijkelijk naar streefde den Duitschen opmarsch in de nabijheid van de grens op te vangen en harerzijds tot den aanval over te gaan, schijnt de weerstandkracht van het Sovjetleger thans gebroken te zijn. Over het geheele front teekenen zich terugtrekkende bewegingen van den vijand af. De vernietigingsslag ten Oosten van Bialys- tok is in wezen afgesloten. Zooals reeds in ■III een speciaal communique werd gemeld, is zijn effect van wereldhistorische beteekenis. Tal- rijke infanterie-, cavelarie- en pantserdivisies van de Sovjet-weermacht kunnen hier als ver- nietigd worden beschouwd. In voorbeeldige samenwerking hebben de formaties van ons leger en ons luchtwapen de achtervolging ter hand genomen. TSJOENGKING BREEKT MET DE AS. Uit Woensdag uit de hoofdstad van Tsjiang- Kai-sjek ontvangen berichten blijkt, dat aan de diplomatieke vertegenwoordigers vain Duitschland en Italie formeel verzocht is zich uit Tsjoengking terug te trekken. Deze actie volgde op het besluit van Tsjoengking, om alle diplomatieke betrekkingen met de As- mogendheden te verbreken als uitvloeisel van de erkenning van de nationale regeering van Nanking. Gezegd wordt, dat Ling Tsji-han van ht departement van Buitenlandsche Zaken te Tsjoengking Woensdag een bezoek gebracht heeft aan de ambassades van Duitschland en Italie en daar aan het legatie- personeel de paspoorten overhandigd heeft. EXAMEN MODEVAKONDERWIJS. Bjj het te Utrecht gehouden examen voor modevakonderwijs (goedgekeurd bij kon. be sluit van 1911) slaagde voor leerares mej. D. Dieleman te Walsoorden. KROOIBAZEN AANGESTELD. In een te Hulst gehouden bqeenkomst, waaraan deelnamen vertegenwoordigers van de drie landbouworganisaties in O. Zeeuwsch- Vlaanderen en van de drie landarbeidersbon- den, bleek, dat zich niet minder dan 22 per- sonen hadden aangemeld om voor krooibaas in aanmerking te komen, van wie zelfs ddn uit de provincie Friesland. De 21 liefhebbers uit Zeeuwsch-Vlaanderen werden aangewe- ze.n. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is het eenige district, waar de krooi-arbeid op basis van het Zeeuwsche collectief contract zal worden geregeld. (Pr. Z. Crt.) EEN JUBILEUM VAN MR. P. DIELEMAN. Het is morgen (Zaterdag) 25 jaar geleden, dat de Provimciale Staten van Zeeland Mr. P. Dieleman, die reeds van 1905 tot 1907 en van 1911 tot 1913 lid van Ged. Staten was ge weest, opnieuw tot lid van dat college kozen en sedertdien is hij dit onafgebroken geble- ven. Het is dus e«n zilveren herdenking en voor ons aanleiding om met een enkel woord te memoreeren, dat de heer mr. Dieleman in deze functie, evenals in verschillende andere, ontzettend veel voor de provincie heeft ge- daan en nog heden doet, zeker niet het minst als waarnemend Commissaris der Provincie. Het is zeker namens alle weldenkende Zeeu- wen als wij Mr. Dieleman toewenschen, dat het hem, niettegenstaande het klimmen der jaren, dat hij zich nog geruimen tijd aan de belangen der provincie zal mogen geven, zoo als hq dat tot heden heeft gedaan. Het gemeentebestuur van Middelburg heeft zich inzake de tegemoetkoming in oorlogs- schade met een rapport gewend tot den secretaris-generaal van het departement van financien. Het haalt daarbij aan, dat een ernstige en toenemende ontstemming onder de bevolking is ontstaan in verband met de vergoedingen, die van Rijkswege worden ver strekt ter tegemoetkoming in de oorlogs- schade. Gewezen wordt op de artikelen en ingezonden stukken in de bladen. De toestand te Middelburg wordt uiteenge zet. Met den meesten aandrang wordt ver zocht le. een nieuwe, ruimere, financieele rege ling te treffem voor den wederopbouw van de door oorlogsgeweld verwoeste panden, waar- door de wederopbouw sneller tot stand komt en de getroffenen geen zware lasten op zich behoeven te nemen; 2e. de regeling voor de rijksbijdragen voor oorlogsgeweldschade aan huisraad te her- zien, zoodat deze bedragen meer in overeen stemming komen met de vervangingswaarde voor het verloren gegane; 3e. de aftrek voor bijdragen aan de oor- logsslachtoffers verleend uit de opbrengst van de nationale collecte of van bijzondere giften ongedaan te maken. DIEiFSTAL VAN PETROLEUMBONNEN. Ongeveer drie weken geleden kwam men op het distributiekantoor te Goes tot de ont- dekking, dat er petroleumbonnen verdwenen welke vermissing regelmatig doorging. De politie werd van het geval in kennis gesteld, die na een vrij omvangrijk onderzoek de zaak wist op te lossen. Het bleek, dat de coupures verdwenen uit de safe in de Rijkskantoren, waar des avonds de distributiebescheiden werden opgeborgen en voorts kwam aan het licht, dat de bedien- de H. v. V., die toegang tot deze safe had, de dader der diefstallen was. Na aanhouding en ondervraging legde hij een volledige be- kentends af. Tot een totaal van 1350 liter was door hem aan coupures ontvreemd, die hij gedeeltelijk nog in bezit had en verder aan particulieren verkocht had tegen 20 cent per liter. Na zijn bekentenis en het opmaken van een proces-verbaal werd v. V. weer op vrije voeten gesteld. Proces-verbaal is ook opge- maakt tegen de koopers, waarvan er drie be kend zijn. (Pr. Z. Crt.) LUXOR THEATER. Bismarck. In de nieuwe Bismarck-film speelt Lil Da go ver de rol van Keizerin Eugenie, de gemalin van Napoleon m. Ben zomemacht in Biarritz in het jaar 1862. De vensters van villa .Eugenie" staan wijd open. Het zachte schijnsel van honderden kaarsen valt op de grintpaden van het nach- telijk stille park. Muziek van snaarinstru- menten en het gekweel der nachtegalen. Rui- schen van zijden rokken in het halfduister van den maannacht. Een nacht zwanger van muziek, gelach en gefluister. Keizerin Eugenie verstaat het om feesten te arrangeeren. De gasten zijn bepaald geestdriftig, want het leven is mooi als men jong is! Men heeft het hier vanavond niet over politiek. In de villa .Eugenie" denkt zelfs Napoleon in niet meer aan zijn staatszorgen. Hij is nu bij zijn jonge mooie vrouw en lacht en amuseert zich als iedereen. En toch is het vandaag ook voor hem een buitengewone dag. Bismarck, met vrouw en dochter, is uit Duitschland gekomen en ter zijner eere werd het feest gegeven. Daarom is keizerin Eugenie zoo buitengewoon char- mant, voomamlijk tegen mevrouw Bis marck. Terwijl de Duitsche eerste minister met den keizer het over den politieken toestand van Europa en over de fiouding, die de keizer zal innemen, voor het geval, dat Duitschland, dat wil zeggen Pruisen, met Oostenrijk oorlog zal voeren, heeft, wordt er in de groote zaal gemusiceerd en gedanst. De keizerin heeft de leiding der conver- satie. Haar geest sprankelt als een fontein in duizendvoudige belichting. De aanwezigen vermoeden niet, mogen niet vermoeden, wat er tusschen him keizer en den Duitschen gast verhandeld wordt. De keizerin van Frankrijk heeft voor een ieder een glimlachje en een vriendelqk woord over. Een rol, die door de charmante Duitsche actrice Lil Dagover, op meesterlijke wijze werd gecreeerd, en die deze nieuwe Tobis-film bijzondere charme geeft. Concert Harmonie „Coneordia". 'Het als eerste optreden in dit seizoen in het openbaar door de harmonie „Concordia" gisteravond uitgevoerde marschen-program- ma kan als een welgeslaagd concert be schouwd worden. De publieke belangstelling op dezen koelen zomeravond was uitstekend, ofschoon het jeugdige element op het Marktplein sterk domineerde. Heerschte er tijdens de uitvoe- ring een tamelijk voorbeeldige orde en stilte. tusschen de elf nummers van het programma en in de pauze was het een bont en levendig gewriemel van onze „spes patriae", die in geschakeerde zomerdracht de gelegenheid tot verpoozing en verplaatsing te baat nam. In aanmerking nemende de tijdsomstandigheden, die meerdere werkende leden naar elders rie- pen, zoodat de bezetting daaronder lijdt, mag de uitvoering als geslaagd heeten en stemt de afwerking van het reportoire tot mildheid in kritiek. Zeer zeker zou het behalve prikkel tot aan- sporing in het bijzonder voor de werkende leden, ook in stimuleerenden zin ten opzichte van de honoraire leden kunnen zijn, als dezen zomer beurtehngs meerdere concerten met I afwisselende programma's door onze beide plaatselijke gezelschappen werden gegeven. 'Een gezonde wedijver in deze overigens zoo weinig bemoedigende tijd zou daar het ge- volg van kunnen zijn en de narigheid van de- zelve doen vergeten. „Het Centrum". Nanette. Een opmerkelijke film van de Duitsche filmindustrie. Triomph van Jenny Jogo. In de lange rjj van films, die de Ufa op de filmmarkt brengt, valt Nanette, met Jenny Jugo in den titelrol, wel zeer op om haar frissche oorspronkelijkheid en van geestigheid sprankelende dialoog. Nanette is een Duit sche film, die zich echter, dank zij de regie van Erich Engel, heeft weten te verheffen boven de locale kleur, welke aan een film van een bepaalde nationaliteit en strekking, veelal te bespeuren valt. Elke regisseur verrast zijn filmpubliek wel- eens met een rolprent, welke men roemen kan als iets bijzonders. Welnu: zulk een rol prent is Nanette. Ericht Engel heeft het leven, het doen en laten van de menschen genomen, zooals het is en er niets aan af of toe gedaan. In Na nette is het hem gelukt, charme en eenvoud te brengen. Nanette is een film, welke men gevoegelijk een ,,verfijnd volksstuk" zou kun nen noemen en de temperamentvolle Jenny Jugo is er het stralende middelpunt van. Dgt deze film zonder voorbehoud geprezen kan worden als een der beste Duitsche films, die wij den laatsten tijd zagen. Niet weinig doet hier het voortreffelijk geschreven sce nario aan toe. Nanette is een film met sfeer, met een tikje FVansch-aandoende ondeugendheid, met humor en v66r alles, met gevoel voor levens- ernst en levensechtheid en dat Erich Engel met deze twee laatste axioma's als funda- menten zijn Nanette heeft opgebouwd, dat vooral stempelt deze film tot een werk, waar- voor men bewonderin-g moet hebben. Dat hij voor de muzikale illustratie Peter Kceuder tot zijn beschikking had, die kostelijke mu ziek en een alleraardigste schlager schreef, is een aanbeveling temeer!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1