ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLADVOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Rjjkscommissaiis over een nieuw Nalionaal Socialistisch Europa. No. 10.235 WOENSDAG 2 JULI 1941 81e Jaargang Binnenland EERSTE BLAO <T J» (Foto Polygoon) TER NEUZENSCHE COURANT ABONNBMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen /2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. IJitgeefsterN.V. Finna P. J. VAN DE 8ANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Hoofd-redacteur: N. J. Harte, Lange Kerkstraat 21. ADVERTEN TIE NVan 1 tot 4 regels f 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTU5Nper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegeVi verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de intgave. DIT BLAD VERSOHIJNT 1EDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. (Slot.) Oproep tot de nationaal-soqralisten Op dit oogenblik van wereldhistorische be- teekenis roepen w\j alle nationaal-socialisten op om mede vorm te geven aan bet nieuwe Europa Inzonderheid richt ik dezen oproep tot onze nationaal-socialistische medestanders in Nederland. opdat ook zij zich beschikbaar stellen voor de organisatie van het Europee- sche gebied. Zij treden mede aan voor het welzijn van hun eigen volk, als zij hun oeco- nomische ervaring en hun discipline beschik baar stellen voor de exploitatie van de oeconomische mogelrjkheden en de beveiliging van de orde. Nederlanders, gij leeft bovenal in Europa en niet op zee of in overzeesche gewesten. Gij deelt bovenal Europa's bestel en zijt mede verantwoordelijk voor het lot van Europa. Wat in 't Oosten geschiedt, hetzij in Duitsch- land dan wel in de groote Oostelijke gehieden van Europa, is voor u geen schouwspel en in ieder geval niet maar een verstoring van uw rust, doch nw lot. Dit hebt ge geslachten alng over het hoofd gezien. Daarom heeft de ontwikkeling u overstelpt, toen het lot van Europa aan de orde kwam. Thans is het duidelijk, dat niet de ons, Duitschers, voor de voeten geworpen heersch- zucht, maar de verantwoordelijkheid voor Europa en de strijd om Europa's voortbestaan ons, Duitschers, bovenal tot krijgers hebben gemaakt. Dezelfde vastberadenheid, die ons eens de aacivallen van Huniien, Avaren. Mon- goien ep de overige invallen uit het Oosten van Europa deed afweren, moest ons sterk maken. En als er menschen waren, die ten deelde uit onbegrip ten deele door hun gevoel van eigen ontoereikendheid onze soldatenhou- ding als Pruisendom en militairisme be- schimpten, dan is het duidelijk, dat deze hou- ding bij elken Duitscher afzonderlijk het totaal van de hoogste discipline en opoffe- ringsgezindheid, maar ook van de hoogste eigen verantwoordelijkheid voor het gemeen schappelijke lot vormt, en geworden is tot het scbild en zwaard van Europa, die het Duit- sche volk in staat stellen in nauwelijks twee jaar vijf zegevierende veldtochten van onge- kende afmetingen te ondememen. Nederlanders, blikt naar het Oosten! Dw voorvaderen zijn reeds 800 jaar geleden en steeds weer daarheen getrokken en belang- rijke bouwsteenen van de Europeesche cul tuur en denkwereld geweest. Sedert geslach ten ontbreekt gij bij de vervulling van deze gemeenschappelijk Europeesch taak. De Duitsche soldaten, in wier gelederen reeds thans uw zonen staan. balen thans het Oos ten terug. Tbans gaat het er om dit Europee sche gebied definitief voor Europa te winnen. Gij bouwt aan de toekomst van uw kinderen, als gij thans mede aantreedt. Dw strijd is uw plicht en uw belang en tevens een weldaad voor de bewoners van deze gebieden, daar wij hen hebben te verlossen van het bolsjewisme en terug te geven aan de cultuur van het Avondland. Deze reorganisatie geschiedt door eigen, uitsluitend Europeesche kracht. De sterke is alleen het machtigst. Wij willen onze Euro peesche problemen alleen oplossen en niet dulden, dat de gezwollen predikers aan de andere zijde van den Atlantisctien Oceaan nog op eenigerlei wijze meespreken bij onze toestanden. Wij vormen thans in den nood en in de overwinning een lotsgemeenschap der eere. Wij, nationaal-socialisten, moeten een ondeelbare, onwrikbare eenheid vormen. Wlaarover gaat eigenlijk thans nog de strijd in uw gelederen hier in Nederland? Wellicht over den omvang der staatsrechtelrjke banden tusschen Nederland en het toekomstige ge bied van Europa en oyer de vraagstukken van de staatikundige zelfstdlndigheid van Neder land De bittere ervaringen van verleden en heden en de onweerhoudbaar toenemende overtuiging van de lotsverbondenheid juist van de Germaansche volken op het vasteland zullen deze tot een lotsbond vereenigen, die zijn rechten naar buiten gemeenschappelijk zal vertegenwoordigen en zoo noodig verde- digen en tusschen de bondsdeelen een econo- inische verstrengeling teweeg brengen, die zoover gaat als alien juist en nuttig oordee- len. 'Het ligt echter niet in het wezen van het nationaal socialisme en van de door den Piihrer ontworpen reorganisatie van Europa,' den Nederlanders hun nationale eigenaardig- heden en zelfstandigheid te ontnemen. Het gaat derhale niet om de zelfstandigheid van Nederland, maar het gaat om de gelijkge- rechtigdheid der Nederlanders in *t gereorga- niseerde Nederlandsohe gebied. Ik acht het mijn bijzondere taak, den terugkeer der Ne derlanders in de pan-Europeesche gemeen- schap te verlichten em er aan mede te helpen, dat de Nederlanders in volledige gelijkgerech- tigdheid aan deze nieuwen opbouw kunnen deelnemem. Deze gelijkgerechtigdheid hangt evenwel af van de mate, waarin zij zich na tionaal socialisten betoonen. Uw geestelijk en cultureel eigen leven in dit land nu kan niet beter beschermd en gehandhaafd blijven dan door opvolging van de nationaal socialisti- sche begimselen, want deze schakelen alle ele- menten, vreemd aan bloed en nationaliteit, uit en laten de van het bloed afhankelijke eigen cultuur tot voile ontplooting komen. Tusschen ons, nationaal socialisten, kan er slechts een wedstrijd zijn, m.l. wie de beste nationaal so cialist is, d.w.z. wie de nationaal socialisti- sclhe beginseien het duidelijkst begrijpt en het onvoorwaardelijkst verwezenlijkt. Wij moeten ons eigen leven, evenals ons ge- meenschapsleven op de orde der volksche waardem afstemmen. De volken zijn in hun van het bloed afhankelijke eigen geaardheid de door God gewilde bouwsteenen der mensch- heid. Het bloed schept tusschen de rassen verschillen, welke den afzonderlijken mensch verschillende rechten en plichten, d.w.z. uit- eenloopende verantwoordelijkheid jegens het geheel sohenken, althans uiteenloopend over- eenkomstig de verschillende bre4dten op onze aarde. De menschen zijn niet gelrjk, noch naar karakter, noch naar geestelijke geaardheid, het allerminst evenwel in de van hun bloed af hankelijke geaardheid. Indien het een godde- lijk gebod was, dat wij aan elk menschenras in onze eigen volksgemeenschap dezelfde rechten en kansen moesten geven, dan zou Onze Lieve Heer alle menschen gelijk hebben geschapen. Thans evenwel moet het hoogste zedelijke gebod voor ons daarin bestaan, dat wij de krachten, die de Schepping ons door ons bloed heeft gegeven, ontwikkelen en vol- strekt en onvoorwaardeljjk beschikbaar stel len voor de bloedsgemeenschap van het eigen volik. Derhalve beteekent nationaal socialisme niet slechts handhaving van de trouw aan het bloed, doch ook verleening van het grootste nut aan het eigen volk door den eigen arbeid. Terwijl het bolsjewisme de ongelijkheid in de verdeeling van de goederen dezer aarde wil afschaffeiv door alien op het laagste niveau even arm te maken, zal het nationaal socia lisme den grooten socialen arbeid van de toe komst volbrengen, doordat iedereen onder waarborg aanspraak op werk en daarmede op een overeenkomstig levenspeil heeft, gedra- gen door de gemeenschappelijke verantwoor delijkheid van alle deelen des volks. De enke- ling heeft zijn eigen rechten, hij heeft ook zijn gepaste bezit, maar rechten en bezit zijn voor ieder verbomden met de even groote plicnten jegens de gemeenschap. Zoo zullen wij, nationaal socialisten, na deze grootste oorlogen en veldslagen van alle tij- den, een nieuw Europa van den arbeid en de volksche eer opbouwen. De weg vrij voor deelndming aan den nieuwen opbouw. Ik zelf beschouw deze onze betooging als het uitgangspunt van de nationaal- socialistische reorganistie ook in Neder land, die thans, nu de beslissing in het Oosten valt, ook hier moet worden aan- gepakt. Daarom zijn alle instellingen en politieke ideeen, die reactionnair een nieuwe ontwikkeling willen tegenhouden, en vooral die, welke eens tot helpers van het Marxisme zijn geworden, of zich de hulp van het Marxisme lieten welgeval- len, een beletsel voor een gelukkige toe komst. Wjlj zullen ze opruimen en voor het Nederlandsche volk den weg vrijma- ken voor deelneming aan den nieuwen op bouw. Het Nederlandsche volk moet in volledige gelijkgerechtigdheid en met bij zondere erkenning van zijn bekwaam- heden de hem toekomende plaats innemen en het zal zijn eigen geluk en zijn wel- stamd bevorderen, als het zich van den binnengedrongen Joodschen, kapitalisti- schen, ten deele reeds nihilistischen en bolsjewistischen, maar evenzeer van den verouderden reactionnairen geest en dwang bevrijdt 'en indien gij, nationaal- socialisten, geloovig en vol vertrouwen op de Voorzienigheid en'haar bestuur, de goede geesten bindt, die uw vaderen reeds eenmaal uw geestelijke en volksche ge aardheid in den strijd deden handhaven. Ik groet de Duitsche en Nederlandsche nationaal socialisten. Heil Hitler. Rede van Ir. A. A. Mussert. De leider van de N.SjB., ir. A. A. Mussert, zeide daama het volgende: Mijnheer de Rijkscommissaris, Volksgenoo- ten en kameraden. U, mijnheer de Rijkscommissaris, heeft ge- sproken tot ons, Nederlandsche nationaal- socialisten en over onze hoofden heen tot dat deel van het Nederlandsche volk, dat begrip heeft voor de grootsche, geweldige gebeurte- nissen van dezen tijd. Het is mij een plicht en een voorrecht u, mijnheer de Rijkscommissaris, daarop te ant- woorden, niet slechts als leider van de N.S.B., in naam der Nederlandsche nationaal-socia listen, maar ook als zoon van mijn volk, in naam van het Nederlandsche volk, dat zich bevindt in de tragische omstandigheid, dat het in de ure des gevaars door zijn regeering werd verlaten en nu uit eigen beweging, ja, tegen degenen, die gevlucht zijn in, de kracht moet ontplooien, die noodig is om het voort bestaan van dit vofk te waarborgen. Dit volk dat zulk een groote geschiedenis achter zich heeft, dat zulke groote eigenschappen in zich draagt, is te goed, veel te goed om in den chaos onder te gaan. Onmiddellijk nadat het~begin van den oor- log tegen de bolsjewisten bekend geworden was, heb ik Adolf Hitler, die wij, Nederland sche nationaal socialisten, erkennen als den van God gegeven Germaanschen leider, een telegram van den volgenden inhoud gezonden: „In dit beslissende uur, waarin de strijd van het nat. socialistische en fascistische Europa tegen zijn bolsjewistischen dood- vijand begonnen is, is het mij een voorrecht aan u, Eiihrer aller Germanen, de plechtige gelofte te kunnen afleggen, dat de nationaal socialistische beweging in Nederland onver- poosd en krachtig haar taak zal voortzetten het Nederlandsche volk te winnen voor de natioriaal-socialistische idee en daarmee voor het nieuwe Europa. Namens mijn duizenden strijdende kameraden meld ik u, dat zij zich door niemand in trouw zullen laten overtref- fen en dat zij zich in zullen zetten voor de gemeenschappelijke overwinning. God be- scherme u en geve aan uwen strijd zijn on- misbaren zegen." Ik heb mijn kameraden niet kunnen raad- plegen over dit plan, maar ik ben er volko- men zeker van, dat datgene, wat uit mijn hart opsteeg, ook hun gevoelens weergaf. Het is mij een voorrecht hier te kunnen melden, dat ik het volgende telegrafische antwoord heb ontvangen: „Voor de belofte van trouw, mij in dit be- langrijke uur namens de Nederlandsche na tionaal socialisten gezonden, betuig ik u mijn hartelijken dank. Ik verbind daaraan mijn groeten en mijn beste wenschen voor uw ver- deren arbeid in dienst van onze gemeen schappelijk idee. (Onderteekening) Adolf Hitler." Wij weten alien waaram het gaat. Indien het monsterachtige bondgenootschap tus schen kapitalistische, joodsche en bolsjewis- tische machten of, persoonlijker gezegd, tusschen Churchill, Roosevelt en Stalin er in moeht slagen de overwinning te behalen, dan zou ons land en ons volk op de volgende wijze te gronde gaan: 1. Wij zouden worden uitgehongerd door de blokkade, die Europa moet afsluiten van de wereldvoorraden aan levensmiddelen en grondstoffen en wel in nauwe samenwerking met het Sowjet-Russische blok in het Oosten. 2. Daarna zou Nederland het slagveld worden tusschen de Angelsaksische en de Duitsche mogendheid, zoodat geen steen op den anderen gelaten zou worden. 3. Tenslotte zou Engeland zich na de over- winning op zijn eiland terugtrekken en Europa overlaten aan den bolsjewistischen chaos, waarin iedereNvorm van godsdienst en Europeesche cultuur te gronde zou gaan. De overwinning van de Duitsche wapenen beteekent de definitieve afwending van de bolsjewistische bedreiging. de inschakeling van de groote Russische productiemogelijk- heden in de Europeesche oeconomie en de mogelijkheid tot opbouw van een nieuw Europa, waarin de volken in vrede en samen werking met elkander kunnen leven. Wij bezweren thans ons volk te kiezen: „Voor Hitler in zijn roeping voor het Duit sche volk, voor de Germaansche volken, dus ook voor ons volk, ja, voor geheel Europa, of: Voor Stalin in zijn roeping voor den duivel". De keus is niet moeilijk vpor den recht- schapene. Wij, oude nationaal-socialisten, hebben die keus reeds jaren geleden gedaan, doelbewust en zonder dralen, uit liefde jegens volk en vaderland. Voor ons sprak het steeds vanzelf, dat Duitschland en zijn Piihrer Euro peesche roeping hebben. U, mijnheer de Rijkscommissaris, zult ver- wonderd zijn, dat inog niet het geheele Neder landsche volk dit inziet. De oorzaak hiervan ligt eigenlijk hierin, dat dit volk zoo trouw en zoo fatsoenlijk is, dat er nog velen zijn, die nog steeds niet kunnen gelooven, dat zij sedert jaren stelselmatig belogen en bedro- gen zijn door degenen, die zij steeds vertrouw- den. Langzaam maar zeker dringt dit in- zicht toch tot hen door. En met dit ontwaken komt de verontwaardiging over zooveel slecht- heid en de wil tot samenwerking met ons. Tienduizenden marcheeren reeds in onze ge lederen. Ik geef u de verzekering: het Nederland sche volk doet mee. Met twintig jaar stel- selmatige vergiftiging kunnen niet in een paar maanden krachteloos worden gemaakt. Wij zijn er trotsch op, dat vele duizenden onzer volksgenooten in de Stardarte Westland van de S.S. en het nationaal-socialistische autocorps deelnemen aan den veldtocht tegen de bolsjewisten. Nederland is althans ver- tegenwoordigd. Dagelijks smart het ons, dat niet een goed georganiseerd, goed geoefend Nederlandsch leger onder flinke leiding naast het Duitsche, Roemeensche en Finsche ieger kan staan. Ons met onzen nationalen trots, ons die niet gewoon zijn aalmoezen te krijgen, ons bekommert het dat Duitschland nu weer bijna alles alleen moet doen. Indien ons volk aan de verkiezingen van 1937 had geloofd, dan zouden wij van tien tot 15 Mei 1940 niet tegenover elkaar hebben gestaan, dan zouden niet duizenden in een broederoorlog gevallen zijn, doch dan had thans het Nederlandsche volk stiiouder aan schouder met den Duit scher gestaan. Het heeft niet zoo mogen zijn. Gods wegen zijn ondoorgrondelijk. Maar gelukk'g is het toch zoover gekomen, dat er in het Nederlandsche volk een kern gebouwd is, die volkomen begrip heeft voor de worste- ling tuskchen de goede en de duivelsche mach ten, een kem die onwrikbaar vaststaat in haar overtuiging, die het Nederlandsche volk steeds meer probeert te winnen, die blij van zin en in vol vertrouwen de noodzakelijke of fers draagt, die God dankt dat hij voor de in- standhouding van Europa mannen als Hitler en Mussolini heeft gezonden. In naam van deze steeds meer groeiemde, steeds krachtiger kem van het Nederlandsche volk zeg ik u, mijnheer de Rijkscommissaris: het Duitsche volk kan op ons rekenen als op zijn trouwsten broeder, Hou zee. Besluit. Hierna sprak General-Kommissar Schmidt een kort sluitingswoord. ,,Wij hebben zooeven het lied onzer vade ren gezongen, het Nederlandsche dankgebed. Bidden wij God, dat hij onze troepen zegene, zoolang die in de lucht, op het water en op het land strijden. Wij kunnen deze bijeen- komst echter niet besluiten zonder een groet aan onzen Piihrer". Dan worden de vanen geheven, de schoppen van de mannen van den arbeidsdienst worden aan den schouder gebracht en een driewerf Sieg Heil weerklinkt. De autoriteiten verlaten het terrein, weldra gevolgd door de formaties met hun vlaggen en vaandels en door de duizendkoppige menig- te, die zich in alle riohtingen verspreidt en waarvan een deel wederom in marschformatie zich naar het station begeeft, waar de extra- treinen wachten. Evenals voor den aanvang der bijeenkomst had ook thans de politie op voortreffelijke wijze het verkeer geregeld, zoodat dit zonder eenige stoomis verliep. De hoofdcommissaris kolonel Tulp had persoonlijk de algemeene leiding op zich genomen, terwijl overste Staal, chef van den geuniformde politie, met de uit- voering was belast. Aanvvezigen. Onder de aanwezigen waren rijksminister dr. H. Fischbock, gezant Otto Bene, S.A. jBri- gadefiihrer Ministerialrat Fink, de vier com- missarissen-generaal, de gevolmachtigden van den rijkscommissaris in de provincies, Beh- mann, Oberst Arbeitsfiihref, leider van den Duitschen arbeidsdienst in Nederland, Kreis- leiter Paustian, General Leutnant Siburg, Ge- neral-iMajor Schumann, chef van de Ord- nungspolizei, en vele hooge officieren van de drie weermachtsonderdeelen, W. Janke, Pres- sedezement van den rijkscommissaris, Stefa- nelli, leider der Italiaansche fascios in Neder land, mr. Backer, commissaris van de pro- vincie Noord-Holland, burgemeester Volite, regeeringscommissaris voor Amsterdam; van het departement van volksvoorlichting en kunsten: de secretaris-generaal. dr. T. Goede- waagen, en zijn persadviseur Wouter Hulstijn, de raadadviseur ir. W. L. Z. van der Vegte, het hoofd van de afdeeling kabinet jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, en M. Wink, hoofd van de Volksgenooten en kameraden. Laat ons niet uiteengaan alvorens met onze gedachten geweest te zijn met onze strijdende kameraden, de honderdduizendeti Duitschers en de honderden Nederlanders, die in het Oos ten him leven op het spel zetten. Ons, Neder landers, betaamt het bijzonder, aan de zware offers van mannen en zonen te denken. Wij. Nederlanders en Duitschers, zullen hier gemeenschappelijk een lied zingen, dat zij daar aan den ovenkant met hun bolsjewisti sche bondgenooten nooit zullen kunnen zin gen, namelijk het oude Nederlandsche gebed: „Wil heden nu treden..." afdeeling algemeene zaken, verder de heeren Van Geelkerken, Rost van Tonningen, Voor- hoeve, mr. Zondervan en vele andere hooge functionarissen van de nationaal-socialisti sche beweging, mr. dr. van Genechten, procu- reur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gra- venhage, Feldmeier, leider van de Nederland sche SjS., dr. E. H. van Rappard, landelijk lei der van de N.S.N.A.P., majoor Breunese, lei der 'van den Nederlandschen arbeidsdienst, Woudenberg, leider van het N.V.V. en vele anderen. N.S.DJV.P., de N.S.B.. de N.S.N.A.P., als- mede' de Duitsche en de Nederlandsche ar beidsdienst, enz. traden bij deze gelegenheid gemeenschappelijk op. ENGELSCHE BOMAANVALLEN. In het afgeloopen weekeinde vond slechts een enkele aanval van Britsche vliegtuigen op ons land plaats. Er werd een poging ge daan een spoorwegverbinding aan te fasten, doch dit mislukte. Het verkeer werd niet gestoord; twee spoorwegarbeiders werden gekwetst. Ibi den vorigen nacht zijn de Britsche vlieg tuigen in iets grooteren getale dan in de beide vorige nachten boven ons land verschenen. Brisamt- en brandbommen werden neergewor- pen. Helaas zijn twee dooden en vier gewon- den te betreuren. De branden, die hier en daar door brandbommen ontstociden, konden zeer snel gebluscht worden. Door den lucht- druk bij ontploffingen werden 15 woonhuizen tamelijk emstig, 10 woonhuizen lichter be- schadigd. Eaders werd door bommen de gas- en waterleiding getroffen, doch in enkele uren kon een en ander hersteld worden. HET VETGEHALTE VAN TAPTEMELK. In de Nederlandsche Staatscourant van Maandag is een besluit opgenomen van den secretaris-generaal van landbouw en vis~ scherij, waarbij het in consumptie brengen van taptemelk-met-een vetgehalte van meer dan 0.1 procent wordt veiboden. DE 7 ROELSTRA-BEWEGLNG IN DE N.S.N.A.I'. OPGENOMEN. Het A.N.P. meldt: Na besprekingen tusschen den leider van de N.S.N.A.P., dr. E. H. van Rappard, en den leider van de Troelstra-beweging (T.B.N. Paul Kies, heeft de Troelstra-beweging, na de meening van haar leden te hebben ingewon- nen, eenstemming besloten, tot de N.S.N.A.P. over te gaan. De heer Kies zal een taak krijgen in de algemeene propaganda van de N.S.N.A.P. en bovendien als inspecteur in Friesland de lei ding in de organisatie op zich nemen. De Troelstrabeweging werd vier jaar ge leden als gevolg van een conflict in Friesland tusschen Paul Kies en de leiding van de De Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss-Inquart, sprak voor ongeveer 45.000 Duitschers en Nederlanders in Amsterdam over den Europeeschen strijd tegen het Bolsjewisme. Ook de laatste Neder- lander moet nu besluiten of hij zich afzijdig houdt of met een ver- eenigd Europa wil samenwerken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1