ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLADVOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN No. 10.233 VRIJDAG 27 JUNI 1941 81eJaargang Binnenland Buitenland EERSTE BLAD HANSEN IN HEX OPENBAAR VERBODEN. BENOEMING VAN PROCUREURS- GENERAAL. ..lOFRNALISXEN" VEROORDEELD. DE engelsche luchtaanvallen. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen /2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON 2073. Hoofd-redacteur: N. J. Harte, Lange Kerkstraat 21. ADVERTENTIfiNVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichAs worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIX BLAD VEKSCHIJNT IEDEREN MA AND AG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE STRIJD XEGEN DEN OLANDESTIENEN HANDEL LEVEN SMIDDELEN. IN De leider van het Nederlandscb agrarisch front, de heer E. J. Roskom, heeft Woensdag- middag op de persconferentie gesproken over het knoeien met levensmiddelen. Zooals men in de dagbladen beeft kunnen iezen. heb ik, aldus spr. aan de leden van bet Nederlandsch agrarisch front order gegeven, al hun krachten in te spannen om het ge- knoei met levensmiddelen den kop in te druk- ken, zoo begon spr. De bedoeling hiervan is, bet frauduleus slachten tegen te gaan, en te zorgen dat er geen grane'n, aardappelen, eieren of andere levensmiddelen aan de distri bute worden onttrokken. De door ons ingeleide actie voor den pro- ductiesiag heeft beantwoord aan wat wij er ons van hadden voorgesteld. Gansch ons boerendom heeft onzen oproep verstaan. Met man en macht zijn onze boeren en tuinders aan den arbeid getogen om uit den bodem te halen. wat er uit te halen is. De landbouw- organisaties, die voordien verre van ons ston- den, werken hierin op bevredigende wijze met ons samen. Onze taak houdt niet op, als de producten de boerderij verlaten; hier ligt nu het zwaartepunt van de actie, die ik met mijn oproep heb ingeluid. Het is toch geen geheim meer, dat er zeer aanzienlijke boeveelheden van onze produc ten aan de regelmatige distribute worden onttrokken door frauduleus slachten van vee en door den sluikhandel in aardappelen, eieren en granen. Hieraan dient paal en perk te worden ge steld en de mannen van onze organisatie zullen er dag en nacht op toezien, dat dit ergerlijk bedrijf van heden af voor goed den kop wordt ingedrukt. Meer dan 300.000 varkens zijn in enkele maanden frauduleus geslacbt. Wekelijks zijn er tenminste 1000 koeien verkocht buiten de gewone distribute om. Om nu maar te zwij- gen van de eieren, granen en andere levens middelen die dagelij'ks worden weggemoffeld. Om dit nu voor goed uit te roeien is het noodig er eerst wat dieper in te treden. Ons boerenvolk is een volk dat nog veel gezond rechtsbesef in zich draagt. Hoe is het dan mogelijk, dat iets dergelijks gebeuren kon? Laten wij deze zaak eens precies zeggen zooals zii is: als de boeren niets leverden aan de smokkelaars en de hamsteraars, dan was het kwaad bij de bron afgesneden. Dit neemt de verantwoordelijkheid van die hamsteraars en scharrelaars niet weg, maar het wil wel zeggen, dat de boeren niet alleen den plicht, maar ook de macht hebben, dit kwaad te keeren. Het rechtsbesef van onze boeren was de laatste jaren met voeten getreden. De crisis- maatregelen waren niet gegrond op ons boe- renrecht. Veelal gaven zij winst aan hen, die buiten de kringen van onze boeren en buiten die van de eenvoudige werkers stonden. Als wij denken aan den bacon- en varkenszwen- del, aan de winsten, die werden gemaakt door de exporteurs van onze goederen, en als wij ons dan nog herinneren, dat men de boeren durfde te hoonen door hen tot steuntrekker te verlagen, dan verklaar ik openlijk, dat het getuigt van een rngeschapen gezond rechts besef. dat onze boeren zich in die dagen in- stinctief tegen veel van de door Den Haag met geweld opgelegde maatregelen hebben verzet. Hierdoor is het te verklaren, dat onze boe ren er zich niet tegen hebben verzet, dat in dezen oorlogstoestand onze artikelen, buiten de distributie om, konden worden wegge- werkt. Bovendien is het ook al geen geheim, dat vele aanhangers van het oude systeeni door fluistercampagnes de boeren hiertoe hebben aangemoedigd, omdat zij meenden, ■daardoor de Duitsche overheid te kunnen dwarsboomen en het nationaal-socialisme te keeren, om daarna hetzelfde spel van import en export, van wereldeconomie en Unielever- politiek weer te kunnen voortzetten. Zoo is het gezonde rechtsbesef van vele boeren omgekeerd in het tegendeel en zoo nebben vele boeren meegewerkt om het groote onrecht van frauduleus slachten en goederen onttrekken iaan de distributie moge lijk te maken. De vorige oorlogstijd, toen het destijds heerschende stelsel onvoldoende ©cherp op- trad, werkt bovendien nog na en is mede oor- zaak, dat men den zwarten handel niet zoo erg schijnt te vinden. Dit moet en dit kan veranderen. Ik heb het laatste jaar het werk van de Duitsche bezettingsoverheid kunnen gade- slaan voor zoover die arbeid den landbouw en de voedselvoorziening betreft. Het is mij een behoefte, openlijk te verkla ren, dat die mannen dag en nacht hebben ge- arbeid om onzen boerstand recht te doen. De macht van het groot-kapitaal is, in beginsel, reeds gebroken. Voor onze pachters is recht te veikrijgen. Onze groenten, die voorheen bij millioenen kilogrammen werden vermetigd worden voor een rechtvaardigen prijs van ons afgenomen. De prijzen van landbouwproduc- ten zijn rechtvaardig. Onze melkprijzen wor den in orde gemaakt en de boerenstand wordt erkend als grondslag voor den opbouw van ons vaderland, zoodat ons boerenrecht waarop de geslachten voor ons tevergeefs hebben gehoopt, tot werkelijkheid wordt. Daarom is het misdadig, indien de boeren nog e6n pond vleesch, edn pond gnaan of een ei aan de distributie onttrekken. En daarom heb ik dien oproep tot de leden van het N.A.F. gericht. Ook tot de andere .andbouworganisaties en tot alle boeren wil k mij richten om met ons 66n vaste lijn te trekken. D e eei van ons boerendom is er mee ge- moeid en het recht op een zelfstandige plaats a an het Nederlandsche volk in het nieuwe Europa is erbij in het geding. i Gepaard hiermede gaat, dat wij als Nedei* landers tegenover de bezettingsoverheid de toezegging van een gelijke voedselvoor ziening als die Voor het Duitsche volk verspelen, indien het kwaad van den smok- kelhandel blijft voortwoekeren. Bij de uitvoering van de overheidsmaat- regelen worden de mannen van het N.A.F. ingeschakeld in de bestaande regeerings- apparaten. Nu is het onze taak er voor te zorgen, dat ook alle krachten van ons volk zich richten op een doel. Indien wij niet de geestkracht zouden bezitten deze taak te vol- brengen, dan zouden wij het recht hebben verspeeld op de plaats, die onzen boeren in den opbouw van het vaderland toekomt. Nu de Duitsche legers de levensruimte ver- overen voor de Germaansche volkeren, nu ook vele van onze beste mannen in de S.S. daarvoor meevechten, zullen wij niet rusten zoolang onze boeren niet eensgezind en als een man, hun taak in ons volk van harte en met alle krachten ten uitvoer brengen. Deze taak is: het verzekeren van een regelmatige voedselvoorziening. Ik heb de overtuiging, dat wij dit kunnen zonder daarvoor van de overheid wettelijke bevoegdheid te verlangen. De kracht van den geest is altijd nog zekerder dan de kracht van papieren opdrachten. Ik heb het volste vertrouwen in het rechtsbesef van ons boerendom en ook in den goeden wil van tientallen landbouwvoormannen uit de andere organisaties. Ik vertrouw, dat wij deze taak zullen volbrengen door onze ge- meenschappelijke actie, die vrijwillig en spon- taan moet zijn, wil zij werkelijk in overeen- stemming zijn met ons vrijheidlievend volks- karakter. Het zou beneden den geestelijken stand van ons boerendom zijn, indien de Rijkscommissartis het noodig zou vinden ook hiervoor een speciale commissie opdracht te moeten geven. Dit kunnen en dit moeten en dit zullen wjj voorkomen. De mannen van het N.A.F. willen echter niet als verklikker staan. Open en eerlijk zal iedereen weten, dat alle deelnemers van het' N.A.F. een geestelijk wapen hebben. waarmee zij dit kwaad zullen bestrijden. Wij zullen de bestaande instanties, burgemeesters, ambte- naren, controleurs, enz. op hun plicht wijzen, indien zij door slap optreden dit kwaad niet keeren. Boven dit alles zulen wij ons volk op- roepen om uit zichzelf deze zonde, die knaagt als een worm aan de wederopstanding van ons volk, uit te roeien. De geweldige strijd van deze dagen is de strijd van eer en recht tegen den ondergangv van het avondland in bederf en ontrechting. Zulk een strijd wordt niet alleen met de wapenen van ijzer en staal gestreden,. de strijd op den akker is er een deel van en de rechtvaardigheid in eigen kring op elk levensterrein evenzeer. Daarom is het van zoo groote beteekenis, dat de eerste levensbehoeften van het volk naar de eUschen van die rechtvaardigheid worden verdeeld. Op grond van de verordening van den Rijks- commissaris no. 20/41 beveelt de commis- saris-generaal voor de openbare veiligheid, S.S. Gruppenfiihrer, het volgende: 1. Tot nader order is het dansen in het openbaar verboden. Reeds verstrekte vergun- ningen worden hiermede ongeldig. 2. Overtredingen worden volgens de des- betreffende bepalingen van de verordening gestraft. Deze verordening treedt met de bekend- malking voor de radio en in de pers in wer- king. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss Inquart, heeft de opdracht, verstrekt aan den substituut-officier Dubois te s-Hertogenbosch, tot het voorloopig waarnemen van de zaken van den procureur-generaal te 's-Hertogen- bosch, ingetrokken. Hij benoemde op gond van par. 1 van zijn verordening 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) Mr. Van Leeuwen, advocaat te Alkmaar, tot procureur-generaal te 's-Hertogenbosch. Voorts benoemde de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden op grond van dezelfde bepalingen, Mr. Dr. J. van Ge- nechten in Den Haag en Mr. De Rijke te Arn- hem, die waren belast met de voorloopige waarneming van de zaken van den procureur- generaal, tot procureur-generaal. Naar aanleid'rng van het bericht van de ver- oordeeling door het Duitsche landgerecht van twee personen, die zich ten tijde van het ple- gen van de ten laste gelegde feiten journalist konden noemen, deelt het Verbond van Neder landsche Journalisten mede, dat deze perso nen, de 33-jarige W. R. te Castricum en de 46-jarige H. van de W. te 's-Gravenhage, geen lid zijn van dit Verbond en zich thans, na het in werking treden van Ihet Journalisten- besluit, dus geen journalist meer mogen noe men In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben enkele Engelsche vliegtuigen boven ons land gevlogen en hier en daar brisant- en brandbommen geworpen. Eenige woonhuizen kregen glasschade. Een boerenhoeve werd getroffen. Een tweetal koeien werd gedood. Dooden of gewonden onder de burgerbevol- kimg zijn gelukkig niet te betreuren. EEN FRIJSREGELING VOOR KERSEN IN VOORBEREIDING. Naar aanleiding van berichten over ver- koopen van kersen op het hout, waarbij hooge prijzen werden betaald, deelt de gemachtigde voor de prijzen mede, dat er een regeling be- treffende maximuih-veilingprjjzen voor kersen in voorbereiding is. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op ge- vestigd, dat bij de vaststelling daarvan geen rekening zal kunnen worden gehouden met de hooge prijzen, welke den laatsten tijd voor aankoop van kersen op het h'out werden besteed. DE OESTERCULXUUR. Er zijn wederom maatregelen getroffen tot credietverleening aan de panoestercultuur. Dit crediet zal worden verstrekt aan die kleine kweekers van panoesters, die daaraan behoefte hebben. Het crediet zal bedragen 2y2 cent voor elke pan die dit seizoen voor het collecteeren van oesterbrood in de Schelde werd uitgezet. De credietverleening zal worden uitgevoerd door de Visschersleenbank te Ierseke met hulp van de Nederlandsche Visscherijcentrale. Deze maatregelen zijn van groot belang, aangezien zij het uitzetten van pannen door hen, die daartoe anders financieel niet in staat zouden zijn (o.a. door de slechte uit- komsten van verleden jaar) ongetwijfeld be- langrijk zal stimuleeren. De oesterstand is, wegens gemis van aan- voer van Fransche zaaioesters dit voorjaar, ver van gunstig. De invoer van een beperkte hoeveelheid Noorsche zaaioeatertjes heeft aan dit feit zeer weinig kunnen veranderen, om dat deze noch voor den broedval noch voor de consumptie voorloopig kunnen dienen. Derhalve is het een eerste vereischte de Zeeuwsche oestercultuur met eigen middelen zooveel mogelijk op peil te houden, waarvan een intensieve beoefening van de panoester cultuur een belangrijk onderdeel is. De maatregelen zjjn nog juist bijtijds ge- nomen, aangezien volgende maand met het uitzetten der panpen in het yater een aan- vang moet worden gemaakt en vooraf nog een bewerking der pannen noodig is. DE RIJKSCOMMISSARIS SPREEKX XE AMSXERDAM. Vanavond om 8 uur zal de Rijkscommis saris op het Usclubterrein te Amsterdam spreken over den strijd van het nationaal- socialisme tegen het kapitalisme en het bols- jewisme en de beteekenis daarvan voor de volkeren van Europa. Een aantal extra-treinen zal voor de bezoe- kers worden ingelegd. Op de aanplakbilj tten wordt over deze bijeenkomst gezegd: Het uur van de eindbeslissing voor Europa is gekomen. Liberalisten, marxisten, bolsje- wisten en plutokraten waren steeds fel ge-' kant tegen de nationaal-socialistische revo- lutie van 1933. De Fiihrer heeft zijn ieger en de legers van Finland en Roemenie tot den strijd tegen de Joodsche wereldmachten in het oosten, tegen de U.S.S.R. opgeroepen. Duitschland strijdt niet voor een imperialistisch oorlogsdoel, maar voor het behoud van de Europeesche beschaving. Toen Finland door het Sowjetleger werd overvallen, hebben de westelijke staten met geld en goede woorden getracht, Finland bij te staan. De Fiihrer heeft echter dat leger gevormd, hetwelk de vrrjheid voor Finland in goede kameraadschap met de strijders voor vrijheid van den veldmaarschalk Man- nerheim zal herwinnen. Wat nu? Hierop zal de door den Fiihrer geroepen Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied, rijksminister iSeyss-Inquart, te Amsterdam, op het Usclubterrein bij het Museumpleid op Vrijdag 27 Juni 1941 's avonds 20 uur, antwoorden. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver- neemt, kan erop gerekend worden, dat voor degenen, die met speciale treinen van de Duitsch-Nederlandsche samenkomst te Am-, sterdam naar hun woonplaatsen terugkeeren, voldoende verkeersmiddelen ter beschikking zullen staan. Desbetreffende besprekingen zijn gehouden met de hiervoor in aanmerking komende tram-, autobusondernemingen e.d. ITALIC BEPERKT HET SFIKERBIETEN- BIETENAREAAL. Italie heeft na den grooten suikerbieten- oogst van het vorige jaar van meer dan 2.5 rmllioen ton een beperking van het suiker- bietenareaal voor dit jaar afgekondigd. Vol- gens gegevens van bet consortium der suiker- producenten bedraagt de teeltoppervlakte dit jaar slechts 155.000 ha tegen 175.000 in het vorige jaar. In verband met de groote voor- raden suiker uit de vorige campagne betee- kent deze beperking, die voornamelijk den verbouw van hennep ten goede kwam, in het geheel geen bezwaar. (Europapress.) BELGIE'S KEyOI.KINGSCI.JFER DAALT. De statistieken over de Belgische bevolking in 1940 toonen opnieuw aan wat in de laatste tientallen jaren reeds was opgeval- len dat het Vlaamsclae volksdeel in aantal toeneemt, terwijl het Waalsche verzwakt. Over het tweede halfjaar blijkt, dat het sterftecijfer in de Vlaamsche en de Waalsche provincies ongeveer gelijk is1: ongeveer 20.000. De geboortecijfers in de Vlaamsche gebieden zijn echter aanmerkelijk hooger dan die van de Waalscfie. In de vier zuiver Vlaamsche provincies dus afgezien van de provincie Brabant met haar gemengde bevolking overtreft dit het cijfer van de Waalsche pro vincies met 15.000. Dit is een bewijs, dat de groei van het Waamsche volksdeel tegenover het Whalsche sterk toeneemt. Overigens toont het Belgische bevolkings- cijfer duidelijk, dat het aantal huwelijken en dat der geboortan voortdurend acnteruit- gaat, terwijl het sterftecijfer gestadig toe neemt. Hierbij spelen natuurijk de oeconomi- sche omst&ndigheden een rol, die niet uit het oog mag worden verloren. Vooral in de laat ste twee jaar was.de economische toestand slecht en deze werd n0g slechter door de mobilisatie. Zoo daalde het aantal huwelijken van 54.473 in 1939 tot 35.531 in het jaar 1940 een verschil van 18.942. Het aantal ge- boorten bedroeg 110.994 in 1940, tegen 127.177 in 1939. Het aantal sterfgevallen nam toe van 115.130 in 1939 tot 135.889 in 1940. Dit hooge cijfer was natuurlijk te wijten aan den oorlogstoestand, hetgeen wel hieruit blijkt, dat het hoogste punt werd bereikt in Mei 1940. De reeds vroeger geconstateerde daling van het Belgische bevolkingscijfer heeft zich be- stendigd en is door den oorog nog geaccen- tueerd. (Belgie telt 8.3 millioen inwoners; het geboortecijfer voor 1940 bedraagt slechts 13.4 per 1000 inwoners. Vermoedelijk is dit het laagste cijfer in geheel Europa. (V.P.B.) DE ENGELSOHEN ZOUDEN STAMBOEL VERLATEN. Naar het D.N.B. uit Stamboel meldt, is hier bekend ge worden, dat 't Engelsche con- sulaat-gener. aan alle Engelsche onderdanen den raad gegeven zou hebben Stamboel te verlaten en zich naar Egypte te begeven. Het grootste deel der hier wonende Engel- schen en de uit de Ralkanlanden gekomen Engelsche onderdanen zijn reeds in den loop van de laatste maanden vertrokken. DE BENOEMING VAN BURGEMEESTERS IN BELGIE. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: i In verband met de burgemeesterskwestie zijn verscheidene vragen gerezen. Zoo is art. 2 van de gemeentewet wel gewijzigd in dien zin, dat de burgemeesters buiten den raad kunnen worden benoemd zonder verdere ad- ministratieve beperking, doch hetzelfde art. bepaalt, dat de buiten den raad benoemde burgemeesters moeten worden gekozen onder de gemeentekiezers, die den .eeftijd van 25 jaar hebben bereikt. Deze beperking wordt als een bezwaar beschouwd en men verwacht dan ook spoedig een besluit dat de burge meesters kunnen worden benoemd buiten den raad op voorwaarde, dat zij gedurende zes maanden in hun gemeente wonen. Anderzijds bepaalt art. 131 van de gemeentewet, dat aan de burgemeesters een jaarwedde wordt toegekend, vrij te bepalen door den gemeente- raad. Hetzelfde geldt voor de schepenen of wethouders. Daar de gemeenteraden zqn op- geschort, moet ook hiervoor een regeling worden getroffen. WALENLAND BIJ FRANKKIJK. Naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, hebben R. Colleye, Marchal en Cambier, een comite national Wallen gevormd. Het comity belegde reeds bijeenkomsten te Doornik en te Verviers, waar de promotors verklaarden in verbinding te staan met de gewezen Waalsche parlementsleden Gillart en Louis Pidrard, die thans in onbezet Frankrijk verblijven en vandaar uit de beweging voor het houden van een volksstemming in het Walenland over de vraag: wenscht U annexatie bij Frankrijk?, ook financieel steu- nen. DE HOUDING VAN ZWEDEN. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Het Zweedsche ministerie van buitenland- eche zaJken heeft medegedeeld, dat de Zweed sche regeering heeft besloten, op verzoek van de Sowjetregeering de Sowjetbelangen in Duitschland en in Hongarije te behartigen. De Zweedsche postadministratie heeft me degedeeld, dat bij gebreke aan verzendings- mogelijkheden tot nader order geen post aan- genomen wordt ter verzending naar de Sow- jetunie, met inb^grip van de vroegere Bal- tische landen, benevens naar Engeland en alle overige tot het Britsche rijk behoorende ge bieden. Voorts naar Egypte, en alle Neder landsche en Belgische bezttingen. Hoe de Duitsche divisie naar Finland wordt vervoerd. De heele Stockholmsche pers bevat onder groote koppen de verklaring van den minis ter van buitenlandsche zaken over de neu- trale houding van Zweden in het conflict tus- schen Duitschland en de Sowjetunie en de toestemming* van de regeering om een Duit sche divisie uit Noorwegen naar Finland over te brengen. Dagens Nyheter voegt hieraan toe, dat een woordvoerder van het ministerie van buiten landsche zaken aan vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers heeft meegedeeld, dat de troepentreinen door Zweden zullen rijden zonder extra te stoppen en dat elke trein zich ongeveer 48 uur op Zweedsch gebied zal be- vinden. De treinen staan tijdens het rijden onder Zweedsch bevel. Deze uitzondering1 daargelaten zijn alle kwesties, welke met Duitschland in verband met den oorlog tus- schen dit land en de Sowjetunie ter sprake zijn gebracht, geheel op den grondslag varr de gewone neutraliteitsbepalingen behan- deld. Hij onderstreepte "in het bijzonder, blijkbaar naar aanleiding van buitenlandsche geruchten, dat er van steunpunten in Zweden geen sprake is geweest. FELLE LUCHTAANVALLEN OP - LENINGRAD. Op industrieele doelen in Leningrad zijn de beide laatste dagen buitengewoon felle lucht aanvallen gericht, zoo verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde. In Leningrad bevinden zich groote metaalfabrieken, werfinstallaties, de grootste vliegtuigonderdeelenfabrieken en fabrieken voor ontplofbare stoffen en werk- tuigen, welke de stad tot het middelpunt van de oorlogsindustrie der Sowjetunie maken. SOWJJ7I VL! EGEIts BOMBARDEEREN BOEKAREST. Donderdagochtend hebben, aldus Stgfani, Sowjetvliegtuigen een^aanval ondernomen op de Roemeensche hoofdstad. Het eerste alarm duurde drie uur. Het luchtafweergeschut en jagers zijn terstond in actie gekomen, maaP de Sowjetvliegtuigen, die eenige bommen had den neergeworpen. zijn onmiddellijk gevlucht. De schade is onbeteekenend. Men betreurt twee slachtoffers, een vrouw en een oude man. Het is van belang er op te wijzen, dat de Sowjet-Russische vliegers hun bommen neerwierpen in de omgeving van de orthodoxe kerk, waar een der grootste ziekenhuizen van de hoofdstad is gevestigd. Om 11.55 werd voor de tweede maal luchtalarm gemaakt. Dit duurde tot 12.30. Nader bericht het D.N.B. hierover: Donderdagochtend heeft de Sowjetlucht- macht twee aanvallen gedaan op het patriar- chale paleis te Boekarest, den zetel van den metropoliet en het heiligdom van de Rotf- meensche orthodoxe kerk. Er vielen 20 tot 25 bommen van klein en middelbaar kaliber, die uitsluitend terecht kwamen in de woon- wijken rondom het paleis en eenige particu- liere huizen vernielden of beschadigden. Ver scheidene burgers werden gedood of gewond. ITALIAANSCHE DIVISIE GEREED VOOR HET SOWJETFRONT. Mussolini heeft Donderdagochtend, naar Stefani officieel meldt, in 'n dta^ in de Po- vlakte, de eerste gemotoriseerde divisie van het expeditiecorps ge^aspecteerd, dat naar het Sowjetfront gaat vertrekken. In een door heim zeif bestuurd vliegtuig was Mussolini daar aangekomen. Hij was in gezelschap van generaal Cavallero, generaal Pricolo en partrj- secretaris Sereno. In een toespraak tot de aangetreden divisie betoogde de Duce, dat de soldaten een gebeurtenis tegemoet gingen, welke hun alien voor altijd in herinnering zou blijven. Zij zouden ten strijde trekken tegen de Sowjetunie, den doodsvijand der bescha ving. De Duce herinnerde aan de zware verliezen, welke de Duitsche kameraden den Sowjet-troepen reeds hadden toegebracht en hij besloot zijn toespraak, met als zijn over- tuiiging uit te spreken, dat de Italiaansche troepen in elke positie en tegen elken vijand nieuwen roem aan hun wapenen zouden toe- voegen. ..FINLAND HET DOEL VAN EEN SOWJETAANVAL". Naar United Press meldt heeft minister- president Rangell Woensdag in den rijksdag een verklaring afgelegd over den toestand en de gebeurtenissen van den laatsten tijd. „Fin- land is zoo zei Rangell, ,,het doel van een aanval van de Sowjetunie geworden. Daar door is Finland gedwongen met ade ter be schikking staande middelen defensieve maat regelen tegen de Sovjetumie te nemen". Na de verklaring van den premier heeft de rijksdag eenstemmig het vertrouwen in de regeering uitgesproken. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: „De positie van Finland is opgehelderd", dit antwoord heeft men gisteren in de Wil- helmstrasse gegeven op desbetreffende vra gen van vertegenwoordigers der buitenland sche pers. Nadat Woensdag, zoo voegde men hieraan toe, bommenwerpers en troepen der Sowjet unie. Finsch gebied hadden aangevallen, is het Km.sche leger thans aangetreden ter bescher- ming van het Finsche grondgebied en aan de zijde van Duitschland overgegaan tot den tegenaanval op de Sowjetunie. Het Finsche gezantschap te Londen heeft een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt: ..Finland is gedwongen zich van nu af met alle ter beschikking stande middelen te verdedigen". In de verklaring wordt voorts gezegd, dat Finland hiertoe gedwongen is door de schending van Finsch gebied door de Sowjets, die o.a. tien steden en dorpen var- scheidene malen op een dag met bommenwer pers hebben aangevallen. HEX KLEINE, MAAR DAPPERE FINLAND. Men schrijft aan de N. R. Crt.: In de proclamatie van den Fiihrer en» de nota van den Duitschen rijksminister von Ribbentrop heeft men kunnen lezen, met welk een cynisme Sowjet-Rusland zich be- dreigd verklaarde door het kleine Finland en \an Duitschland eischte, dat het een nieuwen aanval op Finland, welke een geheele bezet- ting en annexeering van het land der duizend meren tot doel zou hebben, goedkeuren moest. Duitschland heeft kort en krachtig ,,neen" gezegd en het bolsjewistische voorwendsel, als zou het kleine Finland het machtige Rus- sische rijk bedreigen, als belachelijk geken- .schetst. En zoodoende ziet men thans de Finsche heldenscharen opnieuw onder de wapenen. fegelijkertijd meldt een Tass-bericht uit Mos- kou, dat tusschen Moskou, en Engeland etn volkomen overeenstemming tot stand is °e- komen... Mgr. Cobben, R.K. bisschop in Fin land, zond December 1939 den volgenden noodkreet uit: ••Nu er over de geheele wereld een golf van verontwaardiging gaat over den laffen over- val der Russen op het kleine Finland, -nu dui- zenden slachtoffers vallen en het Finsche volk gedompeld wordt in een zee van lijden en ontbering, durf ik een beroep te doen op het katholieke volk om een kruistocht te or- ganiseeren van geestelijke en materieele hulp voor de heldhaftige Finnen. Zij lijden en bloe- den, omdat zij geen slaven willen zijn van het goddelooze bolsjewisme. Zal Finland alleen blijven staan in den stryd voor de Westersche en christelijke be schaving? Europa let op uw zaak, want het gaat hier niet alleen om Finland, veel verder gaan de adspiraties dezer vijanden van gods- dienst en beschaving. Moge de sympathie voor onze zwaarbeproefde geloofsgenooten in het hooge Noorden, voor het geheele Finsche volk en sympathie zijn van innig gebed en rijke gaven." Deze ontroerende oproep vond in de ge heele wereld weerklank, ook in Engeland en Amerika. In Duitschland zag men den Sovjet-Russi-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1