ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD.VOOR ZEEUWSCH-YLAANDEREN No.; 10.232 WOENSDAG 25 JUNI 1941 81® Jaargang Binnenland Liefde's Zegepraal FEUILLETON Klandestiene handel is diefstal! TER NEUZENSCHE COURANT ABQNNEMBNTSPRXJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,20, overige lan den 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Flnna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 Hoofd-redacteurN. J. Harte, Lange Kerkstraat 21. TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEIN E ADVERTENTIeN per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. „EUROPA ZUIVERT HET OOSTEN". Onder bovenstaanden titel schrijft ir. A. A. Mussert in Volk en Vaderland: Zondag 22 Juni 1941 zijn de legermacbten van Duitschland, Roemenie en Finland Rus- land binnengetrokken. Dit is de grootste daad, die Hitler als strateeg, als bouwer van het nieuwe Europa en als idealist tot nu toe heeft verricht. Het is op Sen na de laatste phase van de wereldrevolutie, die in gang is. Na een strategische beschouwing vervolgt ir. Mussert: Niet alleen militair was dit noodzakelijk, maar ook voor de vormimig van Europa. Het zal nu langzamerhand 'n ieder wel duidelijk geiworden zijn dat, wat zich nu in Europa af- speelt, geen oorlog is die door Duitschland en Italie geleid wordt om andere volkeren te vernietigen, maar een oorlog als het eenige middel dat mogelijk is om een nieuw Europa te bouwen, dat op volkschen grondslag een gelukkige toekomst tegemoet zal kunnen gaan. Het beste bewrjs daarvan is Frank- rrjk. Frankrijk dat nooit Europeesch, in den goeden zin van het woord, heeft kunnen den- ken, dat een werktuig was in de handen van Engeland, is in een jaar tijd van vijand van Duitschland geworden tot een actieven mili- tairen bondgenoot. De solidariteit van Europa groeit met den dag. Dit is van de allergrootste beteekenis en het is alleen maar diep te betreuren, dat Duitschland genoodzaakt is geworden om ten koste van duizenden van zijn beste zonen dit groote en straks algemeen gewaardeerde resultaat te bereiken. De grootste vijand daarvan, ja de macht die groot geworden is door het aanwakkeren van de verdeel'dheid in Europa, n.l. Engeland, is practisch van het gefaeele vAsteland van Europa verdreven. De vormen van het nieu we Europa teekenen zich al duidelijk af, de solidariteit groeit met den dag en dus kan het niet anders of dit iEJuropa moet in het Oosten beveiligd worden. Het communisti- sche Rusland kan nimmer een veilige Oost- grens zijn van het nieuwe Europa en zeker niet zoolang het zeggenschap heeft in de Oostzee. In het nieuwe Europa zijn de Oost- zee en de Noordzee Germaansche binnenzeeen en aan de Germanen vijandige machten kun nen daar niet geduld worden De geestelijke zijde van het gebeureci be- schouwende, schrijft de leider van de N.S.B. nog: In de derde plaats is de oorlog tegen Sow- jet-Rusland van zoo groote beteekenis, om- dat nu weggevallen is de onduidelijkheid voor den buitenstaander ten aanzien van de gees telijke fronten. .Sinds in het najaar van 1935 de Volken- bond door Engeland gebruikt werd om Italie op de knieen te dwingen, hetgeen mislukte, zooals te voorzien was, heb ik niet nagela- ten om ontelbare malen aan ons volk duidelijk te maken, dat de vele opwindende gebeurte- nissen waarvan wij getuige waren, in wezen niet anders waren dan de botsing van twee werelden. Rusland stond en staat aan de overzijde hand in hand met de kapitalistische en Jood- sche machten in Engeland en Amerika. Met Engeland en Amerika maakt het deel uit van den ring, die Europa moet verstikken. De ring, die van Groenland loopt over Amerika en Afrika naar Mesopotamia en van daar over Rusland naar de Noordelijke IJszee. Europa, of juister gezegd het in het Oosten actieve deel van Europa, zal dien kapitalis- tischen ring doen springen. De fronten zijn nu weer duidelijk voor den dag getreden voor ieders oog. Zelfs de meest eenvoudige van geest kan zich niet meer ver- gissen. Men heeft te kiezen: aan den eenen kant het kapitalisme, de plutocratie, het bols- jewisme; aan den anderen kant het natio- naal-socialisme en het fascisme. Aan deze keuze valt niet te ontkomen. Zijn conclusie is, dat ook het Nederlandsche volk zijn houding zal hebben te bepalen of te herzien: Aan ons aller deur klopt de vraag: Zijt gij Roman van A. HRUSCHKA 15) (Nadruk verboden.) U moogt het den jongen Treuwart niet al te euvel duiden, dat hij zich onderwierp. Hij kon niet anders, want in wiaterieel opzicht is hij geheel afhankelijk van zijn ouders en als eenige zoon en stamhouder, moest hij met zekere omstandigheden rekening houden. Dat hij-zelf zwaar daaronder leed, sprak uit elken regel van zijn brief. Hij smeekte Elfi hem te vergeten. Er bleef hem geen keuze over: hij moest zich onderwerpen. Maar de eer ver- bood hem, als bedelaar om de hand van een rijk meisje te vragen. Een keurige uitvlucht! Ja, maar misschien is 't zoo beter voor Elfi en voor ons alien... Ik lijd er veel onder, Hiartlieb, dat kunt u gelooven. Mijn persoon- lijk geluk heb ik altijd in mijn gezin gezocht. Voor mijn vrouw en mijn kinderen, voor hun geluk heb ik geleefd, gewerkt, gezwoegd. En nu mijn vrouw, die altijd teer van gestel is ge- weest, kwijt. Mijn dochter lijdt zwaar, en ik kan haar niet helpen. U zelf is vader, Hart lieb, en moet dus mijn toestand begrijpen. O, ja, meneer Trebitsch, temeer nog, omdat ik zelf ip een positie van dien aard verkeer. Ook mijn Ilse strijdt inwendig tegen een ongelukkige liefde, zonder dat ik iets kan doen, om haar leed te verzachten Die kleine opgeruimde Ilse, met haar zonnige oogen Wat is er aan de hand met haar? U spreekt van een ongelukkige liefde v6or de Engelsche plutocraten, de Ameri- kaansche Joden en vrijmetselaars, de Russi- sche bolsjewieken, of zijt gij v6br Duitsch land, Italie, Roemenie, Finland, dus v66r Europa, dus v66r eigen Vaderland? Wij Nederlandsche nationaal-socialisten hebben reeds lang gekozen en iederen dag worden wij gesterkt in het geloof aan de juistheid van onze keuze, zoo deze sterking nog van noode mocht zijn. Van ganscher harte staan wij aan de zijde van onzen grooten Germaanschen broeder, van Duitschland, niet alleen als geestverwan- ten, ook niet alleen omdat wij ons lots- en bloedverbonden weten, maar tevens als Ne- derlanders en Europeanen, die ons land lief- hebben en de Europeesche cultuur willen be- houden. De millioenen Europeanen, die nu in Rus land optrekken tegen de bolsjewieken strijden ook voor ons Volk. Amerika en Engeland wil len Europa uithongeren en afsnijden van de voorraadschuren van de wereld. Er is een voorraadschuur voor Europa, die nu geopend zal worden, de onmetelijke groote en vrucht- bare korenvelden van de Oekraine, waarvan het voedsel zal komen voor mensch en dier, dat Europa anders tekort zou komen. De brood- en vetvoorziening van Europa zal daardoor gewaarborgd worden. Nieuwe grond- stoffen en mijnen zullen worden verkregen. De haard van geestelijk bederf, de bedreiging van Europa in het Oosten zal worden ver- nietigd. Dit alles geschiedt ook voor ons. Daarom ben ik van dankbaarheid vervuld, dat het ons vergund is, dat ook duizenden Nederlandsche mannen aan dien strijd deel zullen hebben. Zij staan in de S.S. Standarte Westland, zij wer- ken in het N.S.K.K., zij zijn de voorposten van het komende nationaal-socialistische Ne- derland. Ik. betreur het alleen, dat het slechts duizenden zijn en niet vele tienduizen- den. Deze duizenden zijn de werkelijke vader- landers, die him leven inzetten, opdat him Volk een toekomst zal hebben in het nieuwe Europa dat gebouwd wordt. EUROPA KAN IN ZIJN BEHOEFTE AAN SUIKER ZELF VOORZIEN. De suikerindustrie kan, volgens D.N.B., als voorbeeld gelden voor de kracht welke Europa kan ontwikkelen, wanneer het tot een ge- organiseerde samenwerking besluit. De we- reldoorlog had den ouden rivaal van de suikerbiet, het suikerriet, een nieuwen bloei bezorgd. Aan het einde van den oorlog bezat de wereld dubbel zooveel tropen- als beetwor- telsuiker. Ook ditmaal heeft men den export van rietsuiker trachten op te 'voeren, doch de pogingen om den afzet naar Europa te organiseeren hebben geen resultaat opge- leverd. De behoefte aan invoer van de Euro peesche landen, ruim geschat 500.000 ton, kan zonder moeite uit Europeesche bronnen worden gedekt. Zoo hebben alleen Bohemen en Moravie reeds in vroegere jaren tot 320.000 ton op de markt gebracht en eveneens kunnen deelen van Duitschland nog hoeveelheden leVeren, zonder dat de eigen verzorging daar- voor gevaar loopt. Tevens komen nog als productieve suiker- exporteurs Hongarije, het Generaal-gouver- nement .iSlowakije en in goede jaren ook Denemarken in aanmerking. VAKGROEP KUNSTDANS OPGERICHT. Maandag is te 's-Gravenhage opgericht de vakgroep kunstdans binnen het op te richten theatergilde. In het voorloopig bestuur heb ben zitting genomen mevrouw Gertrud Leisti- kow, mevrouw Puck Rochat-Nieuwenhuis mevrouw Netty van der Valk en de heeren Willy iBosboom en Iri Gadescov. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede: Naar aanleiding van de oprichting van de vakgroep kunstdans als onderdeel van het op te richten theatergilde kan nog worden medegedeeld, dat tot leidster van het voor loopig bestuur werd aangewezen mevrouw Puck Rochat-Nieuwenhuis. De vakgroep kunstdans omvat de voigende Neem het mij riiet kwalijk, mijnheer Tre bitsch dat ik niet in bijzonderheden mag tre- den. Ik heb geen recht en ook geen lust om over eens andermans zaken te spreken... Wat ervan zij ik ben genoodzaakt ge- weest, Ilse alien omgang te verbieden met een man, wien helaas het hart van mijn arm meisje toebehoort. Ik vrees, dat zij hem niet zal willen of kunnen vergeten... Was u genoodzaakt tot dat verbod? Is die man uw kind niet waardig? Of alleen maar arm? Ik weet, dat u altijd te eerlijk zijt geweest om in mijn dienst rijkdom te ver- zamelen. Maar kan ik misschien helpen? Dat zou een groot genoegen voor mij zrjn. - Ik ben u zeer dankbaar, mijnheer Tre bitsch, maar in deze zaak kan niemand mij helpen. Alleen ik moet mijn pakje dragen... Trouwens, ook hier speelt geld geen rol... Trebitsch drukte den houtvester warm de hand. Eaten we geen moed verliezen, oude vriend, zeide hij met aandoening. Doch wij moeten geduld hebben, en de wederwaardig- heden van het oogenblik nederig aannemen. Drie dagen nadien vertrok Trebitsch, zooals hij dat van plan was geweest. Van de dames in de huizinge kreeg men in den beginne niet veel te zien. Mevrouw Klara was nog vermoeid van de lange auto-reis, en de dochters maakten enkel vroeg in den mor- gen en tegen den avond korte wandelingen in het park. Kurt Holder kon zich dus ongestoord aan zijn beroepsbezigheden wijden, en Richard Turba eveneens. Maar voor beiden was dat maar een uit- wendige kalmte. Vooral Holder betrapte zich op een nerveusheid, die hij vroeger nooit had gekend. dansvormen: klassieke danskunst, moderne danskunst, rhythmiek en vari4te-dans. Allen beroepsdansers(danseressen) en leerkrachten in Nederland en hun, die meenen de bevoegd- heid en geschiktheid te bezitten om tot de vakgroep kunstdans te worden toegelaten, wordt verzocht een aanmeldingsformulier aan te vragen bij den secretaris van de vakgroep Kunstdans, Nederlandsche Cultuurkamer, 2e van den Boschstraat 44, 's-Gravenhage. WI.TZIGING IN HET AFVALLENBESLUIT. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij, opgenomen in de staatscourant, is in het afvallenbesluit 1940 II een wijziging ge - bracht, waardoor aan de ambtenaren, belast met de keuring van slachtdieren en van vleesch, bedoeld in artikel 25 van de vleesch- keuringswet, en de opzichters van den vee- artsenijkundigen dienst opsporingsbevoegd- heid wordt verleend voor de in het afvallen besluit 1940 II strafbaar gestelde feiten. TELEGRAM VAN MUSSERT AAN DEN FiiHRER. De leider van de N.S.B. heeft op 22 Juni 1941 het voigende telegram aan den Fiihrer gezonden Aan den Fiihrer Adolf Hitler, Fiihrerhauptquartier. In dit beslissende uur, waarin de strijd van het nationaal-socialistische en fascistische Europa tegen zijn bolsjewistischen doods- vijand is begonnen, is het mij een voorrecht aan U, Fiihrer aller germanen, de plechtige gelofte te kunnen afleggen, dat de Nationaal- Socialistische Beweging in Nederland onver- poosd en krachtig haar taak zal voortzetten het Nederlandsche volk te wimnen voor de nationaal-socialistische idee en daarmede voor het nieuwe Europa. Namens mijn duizenden strijdende kame- raden meld ik U, dat zij zich door niemand in trouw zullen laten overtreffen, en dat zij zich in zullen zetten voor de gemeenschappe- lijke overwinning. God bescherme U en geve aan Uwen strijd om het voortbestaar. van Europa zijn onmis- baren zege. MUSSERT. LEIDEN AANNAME DER N.S.B. WORDT OP 19 JULI A.S. STOPGEZET. In „Volk en Vaderland" van 20 Juni 1941 schrijft de leider der N.S.B., Ir. A. A. Mus sert, een hoofdartikel getiteld „Volk sluit aaneen". Na erop te hebben gewezen, dat het pro- gramma der N.S.B. sinds 14 December 1931 tot op den huidigen dag zijn voile waarde heeft behouden; na in herinnering te hebben gebracht hoe de democratische partijen door toepassing van broodroof en terreur tracht- ten de N.S.B. te vernietigen; na vastgesteld te hebben, dat het de N.S.B. is, die de draag- ster is van de nationaal-socialistische revolu- tie in Nederland, neemt Mussert stelling tegen hen, die nu nog trachten ons volk en vaderland te misbruiken, door de klove te handhaven, die nog tusschen de nationaal- socialisten en de andere volksgenooten gaapt. Wat het stopzetten van de leden-aanname betreft, schrijft Mussert tenslotte: De enorme groei der Beweging in ledental, in weerafdeeling in N.S.V.O., in fronten, het steeds toenemende aantal te bezetten staats- ambten, stelt steeds weer hoogere eischen aan alle takken van dienst der Beweging. Het gevaar dreigt, dat de N.S.B. zou verwateren tot een enorm aantal losjes aan elkander gebonden, maar overigens naast elkander staande goedwillende menschen, die de begin- selvastheid zouden schaden. Dit moet in ieder geval voorkomen worden. Deze nood- zaak van beginselvastheid en de wenschelijk- heid om het goedwillende deel van ons volk aaneen te sluiten, moeten beiden verwezen lijkt kunnen worden. Voor de beginselvastheid is het noodig, het ledenaantal te beperken en tenslotte alleen hen tot lid toe te laten, die bereid en in staat zijn de nationaal-socialistische wereldbe- Wanneer hij 's avonds nu eens alleen, dan weer met Turba, naar de ru'ine ging om met de familie Hartlieb een paar uurtjes te praten, voelde hij zich daar niet meer zoo opgeruimd als vroeger. Wanneer hij met den houtvester alleen was, gaf deze op meer of minder bedekte wijze te kennen, dat zijn jonge vriend goed zou doen, een poging aan te wenden om dichter bij Use te komen. Hartlieb zou namelijk gaarne heb ben geweten, hoe zijn dochter onder de nieu we omstandigheden een aanzoek van Holder zou opneme'n, en of zij de affaire met Marc Kronstein nu te boven was gekomen. Maar die herhaalde toespelingen van Hartlieb be gonnen Holder plotseling boos te maken. Merkte oom Heinrich dan heelemaal niet, hoe minachtend Ilse hem behandelde? Zij luisterde nauwelijks als hij 't woord tot haar rjcbtte. Zij gaf diwaze antwoorden en liet duidelijk blijken, dat zij niet het minste be- lang stelde in de dingen, die haar vader inte- resseerden. Zou het niet verstandig zijn. Ilse naar hem te laten hunkeren, zich gedurende eenige dagen niet in den toren te laten zien? En dan hij had ook verplichtingen jegens andere personen. Moest hij niet trachten, de arme, bleeke mevrouw Trebitsch, die heel den dag peinzend op haar ruststoel lag, en haar zwaarmoedige dochters 's avonds althans een beetje verstrooiing te verschaffen? De dames moesten zich schromelrjk vervelen, en had hij meneer Trebitsch niet stellig beloofd haar daartegen te zullen behoeden? Zij waren nu reeds acht dagen hier en hij had nog weinig of niets voor haar gedaan. En Holder besloot, zich nog dien avond bij de dames te laten aahdienen. Daat besluit werkte kalmeerend op Kurt Orde in de voedselvoorziening. De Leider van het Nederlandsch Agra- risoh Front xnaakte het voigende be- kend- Aangeslotenen bij het N.A.F., Er wordt niet gerantsoeneerd, omdat er levensmiddelen te veel zijn. Rantsoeneeren beteekent: eerlijk ver- deelen. Zij, die klandestien ,,handelen" in le vensmiddelen, stelen dus van hetgeen eerlijk moet worden verdeeld onder alle Nederlanders. Stelen is onwaardig, onwaardigen kun nen geen plaats innemen in het N.A.F. Hieruit vloeit voort dat: le. Iedere aangeslotene bij het N.A.F. van wien mocht komen vast te staan, dat hij deel neemt aan frauduleuze han- delingen met betrekkimg tot de levens- middelenvoorziening zonder meer en voor goed uit onze rijen wordt verwij- derd. 2e. Alle aangeslotenen tot taak heb ben, zich persoonlijk in te zetten in den strijd tegen zulke onregelmatige hande- lingen. schouwing tot de hunne te maken en daar- naar te handelen. Hun hart moet beheerscht worden door Godsvertrouwen, liefde voor Volk en Vaderland en eerbied voor den Ar- beid. Zij moeten een strijdbare kern vormen, waartoe het straks een algemeen erkende eer zal zqn daartoe te behooren. Het huidige aantal leden is mij voorshands daarvoor al groot genoeg. Daarnaast zijn er ongetelde duizenden, wier oogen meer en meer opengaan voor den nieu wen tijd, die komende is. Zij begrijpen, dat hetgeen voorbij is, niet weerkomt. Zij zijn geen onverschilligen, zij zijn ook geen egois- ten; ja, zij lijden evenzeer als wij onder de moeilijkheden van ons Volk. Maar om nu maar direct lid der Beweging te worden, dat gaat hun te ver. Zij gevoelen, niet opgewas- sen te zijn tegen de eischen, die aan hen wor den gesteld, of wel zij zijn van meening, dat zich in henzelf een groeiproces moet voltrek- ken, dat zijn tijd eischt. iZij hunkeren er eigen- lijk naar om betrokken te worden in de wor ding van een nieuwe volkseenheid. Het zijn deze volksgenooten, die later van groote waarde zullen blijken door hun bezonnenheid, hun stoerheid op het koppige af, al missen zij dan ook de begeestering en den revolution- nairen dadendrang van de pioniers. Voor hen zullen wij instellen het instituut der sympathiseerenden. De N.S.B. zal het best haar historische roeping in deze moei- lijke en critische jaren van ons volksbestaan kunnen ten uitvoer brengen, wanneer zij be- staat uit een kern van leden, waaraan in alle opzichten steeds hoogere eischen zullen wor den gesteld en daaromheen gegroepeerd een veel grooter aantal behoorlijk geregistreerde sympathiseerenden, waaruit dan later nieuwe leden zullen kunnen worden toegelaten. Sinds jaren zingen wij ons lied van „Volk sluit aaneen". Zoo zal de weg gebaand kun nen worden leidende tot de aaneensluiting van ons Volk en tot het ,,Reikt elkaar de hand", noodzakelijke voorwaarden voor den opbouw van ons Volk in het nieuwe Europa dat komende is. In verband daarmede bepaal ik: 1. Met ingang van Zaterdag, 19 Juli a.s. wordt de N.S.B. gesloten voor de toetreding van nieuwe leden. Deze sluiting geldt tot nader order. 2. Met ingang van Zaterdag 19 Juli a.s. wordt de gelegenheid opengesteld om inge- schreven te worden als sympathiseerende. De sympathiseerenden hebben slechts eenvou dige geldelijke verplichtingen. Voorwaarde is, dat zij begrip hebben voor den nieuwen tijd. 3. Uit de rijen der sympathiseerenden zul- Holder; ja, 't was een soort verlichting voor hem HOOFDSTUK XT. Op zekeren dag begaf Richard Turba zich naar Kronstein om den ouden graaf een be- zoek te brengen. Hij was er op voorbereid, misschien zelfs niet te worden ontVangen, althans den be- jaarden man nog koeler, nog meer terug- houdend dan vroeger te vinden; want het al!een-zijn zou graaf Klemens zeker niet vriendelijker hebben gemaakt Turba verschrok van de verandering, die in zoo korten tijd met Marc's vader had plaats gegrepen. Die verandering was van geheel anderen aard, dan hij had verwacht. Reeds de begroeting van Evert had Turba ongerust gemaakt. De oude knecht, die in de voorkamer zat te lezen, greep zijn hand en bracht ze met pas- sie aan zijn lippen Maar, Everts wat doet je nu Wat is er gaande? Zoo lang ik leef, heeft nooit iemand mij de hand gekust! Toch nog bij je verstand, oude vriend? O, doctor, neem 't mij niet kwalijk; het is maar de blijdschap! Ik heb heel den tijd aan u gedacht en naar uw toekomst ver- langd!'t Is zoo moeilijk met mijnheer den graaf... als men zoo all£6n is... juffrouw Motika is" ieder oogenblik ziek en kan zich niet meer met alles bezighouden gelijk vroe ger En de graaf? Toch niet ziek? Fluisterend antwoordde Evert: Ik geloof, zelfs erg ziek... naar lichaam en geest. Maar hij wil 't niet erkennen en verbiedt mij een dokter te hales. Als u hem kon overhalen een geneesheer te raadplegen Waarom heb je mij niet al lang gehaald, len te zijner tijd diegenen toegelaten worden als lid dfer Beweging, die daarom vragen en daartoe gesdhikt worden geoordeeld. De uitvoering van dit besluit is opgedragen aan de organisatie en de hoo'fden der afdee- lingen personeele zaken en financien. NED. AGRARISCH FRONT. De persdienst van het N.A.F. meldt: Dezer dagen belegde het N.A.F. een bijeen- komst te Assen voor alle functionarissen in de gouw Drenthe. De leiding van de bijeen- komst had gouwboerenleider Geerst, die in- zonderheid den plaatsvervanger van den ge- volmachtigde van den Rijkscommissaris in Drenthe en den Duitschen boerenleider, de Wiljes, welkom heette. De Nederlandsche boerenleider E. J. Ros- kam Hzn., zette allereerst de betrekking van het N.A.F. tot de N.S.B. uiteen. De NjS.B. en het N.A.F. hebben een ding gemeen, n.l. dat beide organisaties leven uit denzelfden geest. Hoe men dezen geest noemt, doet er niet toe, het is de wereldbeschouwing van. de Neder landsche boeren. Als organisatie echter staat het N.A.F. los van de N.S.B., omdat de N.SiB. een politieke staatkundige beweging is en het N.A.F. een organisatie van alien, die bij de voedselvoorziening zrjn betrokken. Indien het N.A.F. een gewone landbouw- organisatie was, zoo vervolgde de heer Ros- kara, zouden wij inderdaad kunnen zeggen, dat wij het al een aardig eind hebben ge bracht in de drie maanden die achter ons lig- gen. Onze voormannen zitten in de drie C.LjO.'s om adviezen te geven. Verder in bijna alle bureaux, die met het boerenleven en de voedselvoorziening te maken hebben. Daar wrj echter geen landbouworganisatie zrjn, heeft dit alles voor ons slechts geringe beteekenis. Wij zijn de voorloopers van den Nederlandschen rijksvoedingsstand, die alle boeren zal omvatten. De heer Roskam gaf een uitgebreide uiteenzetting over den opbouw van den rijksvoedingsstand. HANDEL IN STIERKALVEREN VERBODEN. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij heeft het verhandelen, het afleve- ren en het ontvangen van stierkalveren ver boden. Een ieder, die stierkalveren voorhan- den, of in voorraad heeft, is verplicht deze ter beschikking te houden van de Ned. Vee- houderjj-Centrale. De verbodsbepalingen en de verplichting gesteld in het eerste lid, gelden niet: 1. Ten aanzien van stierkalveren, ouder dan drie maanden. 2. indien en voor zoover door of vanwege de Centrale daarvan ontheffing is verleend en de aan deze ontheffing zoo noodig ver- bonden voorwaarden zijn nagekomen. 3. Voor wat betreft de gestelde verbods bepalingen, indien het verhandelen, het afle- veren of het ontvangen plaats vindt aan oriderscheidenlijk door door de Centrale als zoodanig erkende marktveehandelaren ter levering aan de Centrale. Dit besluit is Maandag in werking getreden. DE ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In het afgeloopen weekeinde hebben hier en daar Engelsche vliegtuigen boven ons ge- bied gevlogen. Eenige brisant- en brandbom- men werden neergeworpen. Naar verhou- ding was de schade ternauwernood vermel- denswaard. Op een plaats werd een boeren- hoeve door een brandbom getroffen en liep schade op. Op een andere plaats werd een winkel eenigermate beschadigd. Dinsdagnacht zijn hier en daar Britsche vliegtuigen in gering getal boven ons land gekomenl Zij hebben brisant- en brandbom- men neergeworpen. De schade beperkte zich in hoofdzaak tot geringe terreinschade. Slechts werd in een plaats in het Oosten des lands een sporttribune licht beschadigd, waar- bij een groot aantal naburige woonhuizen glasschade heeft opgeloopen. Ongeveer acht burgers werden door glassplinters licht ge- wond. Evert Je weet toch, waar ik te vinden ben. Ik wilde geen opzien wekken, en hoopte iederen dag op uw bezoek, doctor. Ook kan ik moeilijk weg, want de graaf wil nu nooit alleen blijven. Ik moet tenminste altijd in de voorkamer zijn. Dien me bij hem aan, Evert. Hij zal mij toch wel ontvangen? O ja, en zelfs met groot genoegen. Hij heeft in de laatstet dagen dikwijls van u ge- sproken, doctor. Een minuut later stond Turba in de kamer van den graaf. De oude heer zat op zijn lievelingsplaats bij het raam. Toen Turba binnentrad, kwam er leven in zijn doffen blik, en hij stond on- middellrjk op, om hem te begroeten. Maar Turba ontstelde toen hij zag, hoe de graaf in den laatsten tijd veranderd en ver- vallen was Laat ons alleen, Evert, zei Kronstein tot zijn trouwen knecht, die nog bij de deur stond en bedroefd op zijn meester staarde. En jij, Richard, kom hier bij me zitten. Ik ben blij, met je te kunnen praten... Zeg me op de eerste plaats, oom Kle mens, hoe het met u is, antwoordde Turba, terwijl hij een stoel nam. U ziet er niet goed uit. Wat scheelt u? Niets van beteekenis. 't Hart wil niet meer mee, en ik heb slapelooze nachten. Dat komt omdat ik te veel alleen ben, en dan denkt men te veel... Doch laten we niet over mij spreken. Jawel! eerst over u. Beloof me, dat u een dokter zult laten komen. -- Ik ben niet op dokters gesteld. Voor mijn kwaal heeft geen dokter ter wereld een geneesmiddel...... (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1