mftFMFFM NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD.VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No, 10.230 VRIJDAG 20 JUNI 1941 81® Jaargang Binnenland Buitenland Liefde's Zegepraal EERSTE BLAD FEUILLETON TER NEUZENSCHE COURANT ABONNBMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen f 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetabng. Uitgeelster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Hoofd-redacteur: N. J. Harte, Lange Kerkstraat 21. ADVERTENTIeN Van 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicb6's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrggbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE HANDELSBESPREKINGEN TUSCHEN JAPAN EN NED.-INDIE MISLUKT. Uit Batavia meldt Domei: Nu de onderhan- delingen tusschen Japan en Nederlandsch- Indie zijn mislukt, heeft Kenkitsji Josjizawa, de leider van de Japansche handelsdelegatie, Woensdagavond den gouvemeur-generaal, jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer, medegedeeld, dat de Japansche delegatie op 29 Juni met de „Nissyo Maroe" naar Tokio zal terugkeeren, overeenkomstig de van de regeering in Tokio ontvangen instructies. Dit besluit heeft een definitief einde ge- maakt aan de onderhandelingen, welke sinds begin Februari gevoerd werden door Josjizawa na den terugkeer in Japan van minister Icbize Kobajasji. Men zal zicb herinneren, dat Kobajasji de onderhandelingen verleden jaar zomer begon. In een onderhoud van een uur met de Nederlandscb-Indiscbe autoriteiten heeft Josrjizawa den aard der instructies van zijn regeering uiteengezet en de laatste verlan- gens voorgelegd. Aangezien Nederlandsch- Indie, zoo verklaarde bij, voor de Japansche verlangens evenwel geen open oog bad, had het geen nut de onderhandelingen voort te zetten. In de laatste bespreking waren ook aanwezig de Japansche consul-generaal Joe- taka Isjizawa alsmede de heeren H. J. van Modk, directeur van de afdeeling economische zaken en J. E. van Hoogstraten, hoofd van het departement van handel. Een officieele Japansche verklaring. De woordvoerder van het centrale bureau van voorlichting van het Japansche kabinet heeft in een officieele verklaring uitvoerig het Japansche standpunt uiteengezet met betrek- king tot de handelsbesprekingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indie. De regeering, zoo verklaarde hg, heeft zich in Mei van het vorige jaar tot de regeering van Nederlandsch-Indie gericht om de leve ring te waarborgen van belangrijke grond- stoffen. De regeering van Nederlandsch- Indie heeft by deze gelegenheid haar voor- nemen tot actieve samenwerking met Japan tot uiting gebracht. De in September van het vorige jaar ge- voerde onderhandelingen zijn van zeer uitge- breiden aard geweest en hebben niet alleen betrekking gehad op de kwestie van den aan- koop van grondstoffen, doch bovendien op de vraagstukken der uitbreiding van de alge- meene handelsbetrekkingen, alsmede van de Japansche deelneming aan-Ned.-Indische on- dernemingen, van het recht van nederzetting voor Japanners en voortis op kiwesties van scheepvaart en luchtverkeer. Met de toenemende versterking van de economische crisis, heeft evenwel de houding van Ned.-Indie het verloop van de onderhan delingen steeds moeilijker gemaakt. Batavia antwoordde tenslotte, dat het zich het recht voorbehoudt om telkens naar eigen goeddun- ken de te leveren hoeveelheid goederen te verminderen. Dit antwoord, zoo vervolgde de woord voerder, was niet geschikt om daarop een Internationale overeenkomst te bouwen. De Japansche regeering heeft daarom besloten, de onderhandelingen niet verder voort te zet ten en haar delegatie uit Batavia terug te roepen. Het spreekt echter van zelf, dat Japan aan zijn rechtvaardige eischen vast- houdt. Het staken van de onderhandelingen heeft echter in geen enkel opzicht invloed op de normale betrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indie. Domei meldt uit Tokio: In eigen commentaren bespreken de Japan sche bladen de terugtrekking van de Japan sche delegatie uit Batavia. Zij laken Nederl.- Indie voor de mislukking van de handelsbe sprekingen en dringen er bg de Japansche regeering op aan, haar pogingen voort te zetten, om de geselde doelen te bereiken. De Nitsji-Nitsji noemt het stopzetten van de handelsbesprekingen te Batavia geen ver- rassing, gezien de discrimeerende houding van Nederlandsch-Indie tegenover Japan in het verleden. Het feit, dat Nederlandsch-Indie de door Japan uitgestoken hand heeft afge- wezen, zoo schrijft het blad, bevestigt slechts dat Nederlandsch-Indie besloten is zich te vereenigen met Engeland en de Ver. Staten, welke er naar streven een groot deel van het Verre Oosten in een ftolonialen status te bengen. Wijzende op het feit, dat de En- gelSCh-Amerikaansche belangen een groote rol spelen in het bedryfsleven van Nederlandsch- Indie, schrijft het blad het volgende: Het Japansche verzoek tot deelneming aan de ontwikkeling van de overdadige natuur- lijike hulpbronnen van Nederlandsch-Indie en andere voorstellen in dien geest waren meer dan redelijk. Het feit, dat Nederlandsch- Indie in zijn jongste antwoord op het Japan sche voorstel zich het recht voorbehield, de aan Japan te verschepen hoeveelheid goede ren op elk oogenblik naar eigen goeddunken te verminderen, toont aan, dat Nederlandsch- Indie van het begin af aan niet de minste bedoeling had met Japan tot overeenstem- ming te geraken. Het blad besluit zijn artikel als volgt: Nederlandsch-Indie kan handelen zooals het wil, doch het Japansche volk en de Japan sche regeering zullen voortgaan met Neder- landsch-Indie te beschouwen als een deel van het Oost-Aziatische welvaartsgebied en zullen blijven hameren op het consolideeren van de handelsbetrekkingen tusschen Tokio en Bata via, ten bate van de in Nederlandsch-Indie wonende zestig millioen inlanders. DE BESCHIKKING INZAKE INLEVERING VAN METALEN. Naar wij vernemen houdt de beschikking betreffende de inlevering van de metalen koper, nikkel, tin en lood ook in, dat de win- kel- en magazijn-voorraden van verzilverde artikelen en andere van een legeering van genoemde metalen vervaardigde voorwerpen door de bepalingen der beschikking geblok- keerd moeten worden geacht, zoodat verkoop of aflevering niet mag plaats vinden. Hedenmorgen zou een bespreking worden gehouden tusschen de Duitsche autoriteiten en de directie van het Rijksbureau voor Non- ferro metalen omtrent de meer gedetailleerde strekking van de beschikking, zoowel wat be- treft particulieren als wat den handel aan- gaat. (N. R. Crt.) EEN BOETE VlAN f 400.000. Den groote firma te Amsterdam, die meu- belen, tapijten, stoffen, ledikanten en tal van andere artikelen op het gehded van meubilee- rimg verkoopt is door den inspecteur voor de prijsbeheerschinig te Amsterdam wegens prgs- opdry'ving veroordeeld tot een boete van 400.000. Dit is de hoogste boete, die tot nu toe aan een overtreder van prijsvoorschriften werd opgelegd. Het bedrag van f 250.000, dat een groothandel in manufacturen in Den Haag eenige maanden geleden moest betalen, is hiermede ver overtroffen. VERZENDING VAN KLEEDINGSTUKKEN AAN IN DUITSCHLAND WERKENDE NEDERLANDERS. Nu de uitvoer van gedragen wollen goede ren uit Nederland reeds in beginsel is toege- laten, hebben de Nederlandsche autoriteiten thans ook de verzending van nieuwe kleeding stukken aan de in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders toegestaan. Voor het verkrijgcn van de daartoe noodige vergunning en de verzending der kleedingstukken is de volgende regeling getroffen: De familieleden der arbeiders moeten bij de bevoegde instanties der openbare arbeids- bemidldeling in Nederland een verzoek indie- nen tot het verkrijgen van de uitvoervergun- ning. In dit verzoekschrift moeten naam en adres van den ontvanger alsmede de hoeveel heid en de soort der te verzenden goederen worden aangeduid. De instantie van de open- bare arbeidsbemiddeling onderzoekt het ver zoekschrift en stuurt het door naar het Crisis Uitvoer Bureau in Den Haag, Piet Heinplein 6, ten einde de uitvoervergunning te doen uitreiken. De vergunning wordt onverwijld aan den indiener van het verzoekschrift toegezonden, waama de kleedingstukken per postpakket aan den ontvanger verstuurd kunnen worden. Het biljet van de uitvoervergunning moet met het pakket verzonden worden. Voor de vergunning moet aan kosten 0,50 betaald worden. Formulieren voor de ver- zoekschriften zijn verkrijgbaar bij het Crisis Uitvoer Bureau, waar ook eventueele bezwa- ren te berde moeten worden gebracht. OMZETBELASTING OP WEDSTRUDEN ENZ. Ter inlichting van vereenigingen weet de Znl. mede te deelen, dat ook omzetbelasting betaald moet worden van alle wedstrijden, uitvoeringen, bezoeken, wandelmarsohen, tochten, museabezoek etc. en wel 2% pet. op het brutobedrag aan ontvangsten. N. U. HEEFT THANS IN LIMBURG ItUIM 100.000 I.EDEN. Naar het Gewestelijk Bureau der Neder landsche Unie te Heerlen mededeelt, heeft het aantal deelnemers der Unie in Limburg thans de 100.000 overschreden. Het juiste aantal bedraagt 100.661 deelnemers. HET AANGEVEN VAN VERGADERINGEN Het Woensdag verschenen nieuwe Veror- deningenblad bevat een wyziging in de veror- dening- no. 24-1940 ter verzekering van de openbare orde in Nederland. In deze verordening luidt par. 2, lid 4 voortaan aldus: (4) de bepalingen der leden 1 en 2 gelden niet voor: 1) vergaderingen met een zuiver gods- dienstig of artistiek karakter en besloten gezelschappen 2) vergaderingen van anderen aard dan dien, bedoeld in lid 2, indien aan haar niet meer dan twintig personen deelnemen. Dit besluit is gisteren in werking getreden. •Hierdoor is thans ook voor vergaderingen van besloten gezelschappen een vergunning van den procureur-generaal, "ungeerend directeur van politie, noodig. ENGELSCHE LUGHTAANVALLEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag vloog een vrg groot aantal Britsche vlieg- tuigen boven ons land. Op verscheidene plaatsen werden brisant- en brandbommen neergeworpen. De aangerichte schade was echter naar verhouding gering en beperkte zich in hoofdzaak tot terreinschade, met name aan de veldvruchten. Op eenige plaatsen werd ook een aantal koeien en paarden gedood of zoodanig ge- wond, dat ze afgeslacht moesten worden. Een electrische leiding werd elders beschadigd. Op weer een andere plaats ontstond een kleine boschbrand, die echter snel gebluscht werd. Een aantal woonhuizen hier en daar liep glasschade op. Dooden of gewonden zijn ge- lukkig niet te betreuren. Ook Woensdagnacht hebben vrg veel Brit sche vliegtuigen boven ons land gevlogen. Een aantal brisant- en brandbommen zijn hier en daar op willekeurige wijze omlaag gewor- pen. De aangerichte schade had over het algemeen weinig te beduiden. slechts in een dorp in het westen des lands werd door een dozijn bommen een groep woonhuizen getrof fen met als gevolg, dat een tiental huizen werd vernield en een groot aantal huizen lichtere schade kreeg, met name glasschade. Bij deze aanval werden helaas drie burger- lijke personen gedood, twee zwaar- en een lieht gewond. Donderdagnacht hebben wederom eenige Britsche vliegtuigen boven ons land gevlogen, die hier en daar bommen hebben neergewor pen, welke geen noemenswaardige schade aanridhtten. In (verband met de mededeelingen in het Duitsche weermachtsbericht over de groote successen van het Duitsche luchtwapen, kan vermeld worden, dat een deel van dit succes boven Nederlandsch gebied behaald werd; on- langs zijn boven ons land binnen 48 uur tijds niet minder dan 8 Engelsche vliegtuigen om laag geschoten. DE DUITSCHE CONSULATES IN DE VER. STATEN GESLOTEN. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Dinsdagavond Op de maatregelen, welke de Amerikaan- sche regeering eenige dagen geleden ten op- zichte van het Duitsche en Italiaansche tegoed in de Vereenigde Staten heeft geno- men, volgde Dinsdag andere, veel verder gaande maatregelen. Alle Duitsche consula- ten zijn door de Amerikaansche autoriteiten gesloten. De consuls-generaal en consuls moeten uiterlijk op 10 Juli a.s. het land heb ben verlaten. Hoewel men op dezen jongsten maatregel hier nog niet heeft gereageerd is het o.i. toch onjuist hieruit de conclusie te trekkeu, dat de lankmoedigheid van Duitschland ten aanzien van dergelijke Amerikaansche maatregelen onuitputtelgk schgnt. Ofschoon men van Duitsche zijde dikwgls te kennen heeft gegeven, dat men zich door Amerika niet laat provoceeren kon men heden ter persconferentie waamemen, hoe op een vraag van buitenlandsche journalisten over dit gezegde werd geantwoord: ,,dat kan ik u thans niet bevestigen", dat het voor Duitschland steeds moeilgker wordt nog lan- ger volgens dit motief te wenk te gaan. Indien van Duitsche zijde nog geen repre- sailles werden genomen dan zal dit wel in de eerste plaats toe te schrijven zijn aan de omstandigheid dat de volledige rapporten van den Duitsehen zaakgelastigde in Was hington Thomsen over die aangelegenheid nog niet binnen zgn, zoodat men dus over de details, de draagwgdte en de praktische uit- werkingen der Amerikaansche maatregelen nog niet geheel op de hoogte is, tevens ont- breken nog nadere berichten over het feit, of de Duitsche consuls onder controle staan dan wel in hechtenis zgn genomen. Er doen b.v geruchten de ronde dat kapitein b. d. Wiede mann, de vroegere compagniechef van den Fiihrer, zich in hechtenis zou bevinden. Het zal zonder twijfel een ieder opgevallen zijn, dat ofschoon de maatregelen betref fende de saldi zoowel op Duitschland als op Italie betrekking hadden, de laatste maat regelen alleen Duitschland gelden. Men be- schouwt het verschil in behandeling van Duitschland en Italie van den laatsten maat regel hier als een poging van Amerika om een wig te drijven tusschen de beide spilge- nooten. Deze poging wordt te Berlijn niet au serieux genomen, omdat speciaal in de kwestie der buitenlandsche politiek en het onderhavige geval is zulk een kwestie Duitschland en Italie dikwijls genoeg hebben bewezen een zelfde Ign te volgen. Over het tijdstip wanneer represailles wor den genomen en over hun vorm beslist uiter- aard in laatste instantie de Fiihrer. Wat eventueele Duitsche represaillemaatregelen aangaat, is het duidelijk, dat deze niet van een zelfden karakter kunnen zijn als de Ameri kaansche maatregelen. De aangelegenheid der consuls in Duitschland is b.v. heel anders dan in Amerika. In de Ver. Staten bevinden zich 24 Duitsche consulaten terwijl in Duitschland zich nauwelijks de helft van dit aantal Amerikaansche consulaten bevindt. Daarbij komt nog, dat het belangrijkste con- sulaat-generaal van Amerika in Duitschland. dat te Berlijn sedert 1940 heeft opgehouden als zelfstandig consulaat te bestaan daar het samengevoegd is met het Amerikaansche gezantschap, De Amerikaansche consul te Berlijn is tevens gezantschapssecretaris en beschikt over de exterritoriale rechten, zoo dat een uitzetting niet mogelijk is. Het eventueele Duitsche antwoord op het blokkeeren van Duitsche saldi in Amerika zal vermoedelijk eveneens een ander karakter hebben. Het Amerikaansche tegoed in Duitschland is de laatste jaren sterk terug- geloopen. Toen in November 1938 de Ameri kaansche gezant Wilson werd teruggeroepen begon de liquidatie van de Amerikaansche vermogens in Duitschland. Naar een ruwe schatting bedroeg het totaal der Amerikaan sche saldi in Duitschland het vorige jaar 400 millioen dollar. Dit bedrag heeft sinds- dien nog een aanzienlijke vermindering onder- gaan. In ieder geval kan men aannemen, dat men op het oogenblik bezig is met het op- maken van de Amerikaansche saldi in Duitschland en dat men daarmede binnenkort gereed zal zgn. Volgens politieke kringen te Berlgn is het als zeker te beschouwen, dat het geduld van Duitschland ten einde is. Men wgst er daar bij nog op, dat na de eerste provocatie van Amerika, n.l. het in beslag nemen van de Duitsche schepen, Duitschland slechts langs diplomatieken weg heeft geprotesteerd zonder eerst tot tegenmaatregelen over te gaan. Als een der redenen, waarom Duitschland dit bovenmenschelijke geduld aan den dag heeft gelegd noemt men hier het feit, dat Duitschland eerst wilde vaststellen, welken graad de aggressieve maatregelen, die Ame rika meende te moeten nemen, zouden be reiken. Roosevelt over de consuls. Op de vraag welk onbehoorlgk optreden de Amerikaansche regeering den Duitsehen consuls verwgt, heeft president Roosevelt in d^ persconferentie geantwoord, dat dit op treden van „subversief karakter" geweest is. Op de vraag of een dergelgke actie ook in het voomemen ligt tegen andere landen ver klaarde Roosevelt, dat hij daaromtrent op dit oogenblik nog niets kan zeggen. Duitschers mogen voorloopig Amerika niet verlaten. Het D.N.B. meldt uit Washington: Het ministerie van financien en het mi- nisterie van justitie hebben in een dienst- order aan de Amerikaansche douane- en im- migratie-ambtenaren gelast, dat geen Duit sche staatsburger de Vereenigde Staten mag verlaten zonder tevoren de voorschrift.en van het ministerie van justitie over de blokkee- ring van buitenlandsch kapitaal vervuld te hebben. Associated Press meldt hierover nog, dat aan de douane- en immigratieambtenaren op- dracht is gegeven, elken Duitsehen staats burger te verhinderen de Ver. Staten te ver laten, voordat nieuwe instructies van de regeering zijn uitgevaardigd. Het persbureau meldt verder, dat de ambtenaren van het mi nisterie van justitie weigerden inlichtingen te verstrekken, of dit voorschrift alleen geldt voor Duitsche, of ook voor burgers van andere Europeesche landen. Men vermoedt evenwel, dat de uitbreiding van het nieuwe voorschrift tot burgers van andere Europee sche landen mogelgk is. De ambtenaren we- zen voorts van de hand commentaar te ver strekken, in hoeverre het voorschrift verband houdt met het sluiten van de Duitsche con sulaten en Duitsche kantoren in de Veree nigde Staten. Duitschland protesteert te Washington. De Amerikaansche regeering heeft Dinsdag naar is gemeld den Duitsehen zaakgelastigde te Washington uitgenoodigd de Duits-:he con sulate ambtenaren binnen haar territorium beneivens de ambtenaren van de Duitsche bibliotheek te New-York, het persagentsohap Transocean en de Duitsche spoorwegen te nopen tot vertrek uit de Ver. Staten. Als motief voor dezen wensch werd aaugevoerd, dat de betrolkken Duitsche instanties op onge- oorloofde wijze zijn opgetreden. De Duitsche regeering heeft deze verwijten als ongemotiveerd en willekeurig van de hand gewezen en ten krachtigste geprotesteerd Roman van A. HRUSCHKA 13) (Nadruk verboden.) •HOOFDSTUK IX. Use en haar begeleider heiblben gedurende dit gesprek de top van den heuvel bereikt waarop een ronde bank staat, die om een oude esclrdoorn gemaakt is, wier dichte kroon be- schutting geeft voor zon en regen. Ilse zet zich op de bank en steunt het hoofd in de handen. Zij ziet er teleurgesteld uit. Een vreeselijke ingewikkelde geschiede- ni®, dat raadsel van slot Kronstein. Eigen- lijk weet ik nu net zooveel als te voren, dat wil zeggen, ik zie zelfs niet het begin van een draadje dat jik verder zou kunnen volgen. Het lijkt mij alleen dat Marc zijn eigen vader voor den dader houdt en er dus eenig bewijs voor moet hebben. Tot deze overtuiging ben ik door Marc's houding helaas ook gekomen, al kan ik ook niet begrijpen, waarom graaf Klemens zijn vrouw, die hij boven alles beminde, gedood zou hebben. Van de andere kant is nauwelijks te begrijpen waarom graaf Klemens zijn zoon dit laatste jaar zoo vijandiig en ikoel beiran- delt als hij zelf de dader was. - Het eene raadsel na het andere. Toch denk ik, dat Marc de beschuldiging, die mijn vader hem in het gezicht slingerde, slechts daarom zwijigend op zich heeft genomen en liever weg gin'g, omdat hij zgn vader niet door opheldering in het onigeluk wilde storten. Zeker, en als verder gevolg komt dan nog, dat Marc ons niet eens dankbaar zou zgn als wij, om hem te helpen, de opheldering van deze zaak zouden bewerkstelligen. In geval ons venmoeden gegrond is... Want het is best mogelgk, dat de zaken heel anders staan dan wij... en ook Marc... den- ken. En u zegt, doctor, dat de justitie geen spoor van den dader gevonden heeft? Niet het minste. Toch heeft zij haar best gedaan. In den beginne heeft zij niet slechts de heele streek afgezocht naar verdadhte indli'viduen, maar ook verscheidene bewoners van het kasteel, ja zelfs gasten, in verhoor tgenomen? Ook Marc en zijn vader? Neen, die waren van het begin- der in- structie uitgeschakeld. Ten eerste omdat zij, volgens beider verklaring, op het oogenblik van de misdaad bijeen waren in den rook- salon van Graaf Klemens, ten tweede omdat de schiier afgodische liefde van den bejaarden man voor zijn jonige en schoone vrouw alge meen bekend was, zoodat allerminst hij van den moorld kon worden verdacht. Voor al de andere personen, op wie vermoedens konden rusten, was het niet moeilijk, hun onschuld aan te toonen. Zoo moest de justitie aan nemen, dat er zelfmoord, in een vlaag van verstandsiverbijstering gepleegd. of... een on- geluk in het spel was. En ook u, doctor, beschouwde u dit als mogelgk Neen, ik heb het steeds als moeilijk denkbaar gehouden. En sinds mgn laatste onderhoud met Marc, die liet doorscheme- ren, dat ook hij slechts aan moord gelooft ben ik overtuigd, dat alle andere vermoedens valsch zijn. Toen de instructie van de zaak werd afgesloten, bleef ook het publiek bij zgn avertultging, dat gravin Sabine het slacht- offer van een misdaad geworden was. Wist de justitie, dat de gravin echt- scheddinig wilde vragen en dat de graaf daar niet van wilde hooren Dat geloof ik niet. Tot gisteren had ik zelf nooit iets ervan gehoord. Is 't niet een- voudig een praatje, dat later is ontstaan, dan hebben in ieder geval de rechtstreeks bg de zaak betrokken personen, streng stilzwijgen erover bewaard. Werd Von Heiden's naam bij de instruc tie genoemd? Neen, althans in zooverre mij bekend is. Natuurlijk werd ook hij cmdervraagd, gelijk al de anderen, die in de laatste uren voor den dood van de gravin met haar in aanraking waren gekomen. Maar zijn verklarimgen moe ten van even weinig belang als die van de an deren zijn geweest, anders zou men er zeker op door zijn gegaan. En dit is niet het ge val geweest. Weet u. wat ik vurig verlang? Wel? Toegang tot het kasteel te krijgen en zoowel met Marc's vader als met von Heiden persoonlijk kennis maken. Het spijt me zeer. juffrouw Ilse, maar daar valt niet aan te denken. Graaf Klemens is in den laatsten tijd zoo ziekelijk en men- schenschuw, dat t zoo goed als onmogelijk zou we'zen, een voorwendsel te vinden, om u met hem in kennis te brengen. En von Hei den? Om welke reden kunt u verlangen om met dien man in aanraking te komen Dat weet ik eigenlgk zelf ook niet. Maar... Als 't nu toch waar was, dat er tus schen hem en de gravin intieme betrekkingen hebben bestaan? Als de gravin waarlijk van plan was, om ter wille van ven Heiden schei- ding te vragen Zou dan voor ons het raad sel van Kronstein niet een heel ander aspect krgigen Als, ja, als! Maar voor die veronder- stellitng hebben we niets anders dan praatjes en nog eens praatjes. Kwel u dus niet al te zeer met die gedacbten, juffrouw Ilse. Zij zou den uw gemoedsrust in gevaar brengen... Mijn gemoedsrust! Die bestaat immers reeds thans niet meer, en ik zal ze niet terug- vinden vOordat Marc van iedere verdenking gezuivend is. Voor dat doel zou geen offer mij te zwaar vallen... en ik zal het bereiken! Zij stond op en zei: Daten wij nu, naar huis gaan, doctor. Dank voor uw inlichtingen. Misschien bren gen ze mij, bij nadere overweging, nog wel een of ander aanknoopingspunt... Hebt u sinds het vertrek van Marc den ouden graaf reeds een bezoek op Kronstein gebracht? Neen, ik heb er nog geen tijd voor ge had, maar eerstdaags zal ik het doen... A propos weet uw zuster iets van deze samen- komst en kent zij het doel ervan? Is zij op de hoogte van uw zienswijze en plannen? Ik heb ze haar niet duidelijk in woorden uitgedrukt, maar ik geloof, dat Marianne rnij begrijpt en dat ze ook met mij meevoelt. Na die scene van het afscheid tusschen Marc en mij, toen ik, bevend van smart en angst, in mijn kamer te bed lag, kwam ze mij opzoeken, nam me In haar armen en schreide met mg. Wij sprakeci geen woord maar we voelden ons dichter hij elkaar, dan we ooit tevoren waren geweest. En toen ik haar vandaag zei, dat ik een wandeling wilde maken, stelde zg geen vragen, maar keek mij met haar goedige oogen warm*1 aan, kuste mij en ze:'de enkel: „Ga, maar kindje. 't Zal je misschien ver- lichten." 't Was alsof zg vermoedde, dat de wandeling op de een of andere manier ver band -field met Marc. U zoudt juffrouw Marianne alles rond- uit moeten zeggen en overleg met haar ple- gen. Zij komt mij zeer verstandig en goed- hartig voor. Dat is zij ook, en ik zal uw raad volgen. Nog dezen avond zal ik haar alles vertellen, wat ik van u heb vernomen... Uitstekend, juffrouw Ilse! riep Turba uit, met zooveel vuur, dat er een ondeugend lachje om Use's lippen zweefide. Ik heb nooit iemand ontmoet, die mij zoo betrouwibaar toe- schijnt als uw zuster. Ik geloof, dat ik haar de diepste geheimen zou kunnen toevertrou- wen, in de overtuiging, dat zij van alles het juiste begrip zou hebben. Dat lijdt ook voor mij geen twgfel. 't Valt me in, dat Marianne mij nog gisteren- avond lang over uw interessante beschrijving van de insunabelen gesproken heeft, en het verlangen uitdrukte ze eens te kunnen zien. Zoudt u het indiscreet vinden, als ik u ver- zocht, ons den een of anderen keer te veroor- loven, u te komen opzoeken in de bibliotheek, om zoo'n oude chroniek te bezichtigen? Turba werd rood van blijdschap; zijn. oogen schitterden. O, juffrouw IlSe, integendeel! Het zou me onuitsprekelijk verheuigen. Kom toch spoedig! Weder trilt een ondeugend lachje om Use's mond. .Haar bliik kruist een seconde dien van den jongen geleerde en van dat oogenblik af heeft Turba de gewaarwoiding, dat Ilse zijn zoet geheim heeft ontdekt!... Op den zoom van het bosch namen zg af scheid. Use sloeg reehts af, naar de ruine van den ouden burcht, terwijl Turba reeht- door den weg naar Krannebdtten volgde. Er was een groote verandering over hem ge komen. Wat bij hem tot dusverre een vaag geyoel was geweest, had nu den vorm van een klaar en stenk bewustzijn aangenomen. De heele wereld soheen hem vol zonneschijn en geluk. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1