»i rfmffm NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD.V00R ZEEUWSCH.VLAANDEREN No.; 10.229 WOENSDAG 18 JUNI 1941 81e Jaargang Binnenland Liefde's Zegepraal FEUILLETON a A. m f i 4-^4. 4 ^Arrnio f ftfta Vrvnr plk^n rfP'P ABONNBMENTSPRIJSBinnen Temeiuen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Hoofd-redacteur: N. J. Harte, Lange Kerkstraat 21. GIRO 38150 TEEEFOON No. 2073. ADVERTENTIeN Van 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer /0,22. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere .letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij re^elabonnement tegen verminderd tarief, hetweik op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. H.H. KANTOORHOUDERS worden verzocht bet abonnementsgeld over bet 2e kiwartaal 1941 van de Ter Neuzensche Courant, v66r 1 Juli a.s. in te zenden. Bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitan- tie zal onniiddelltjk de toezending van het blad worden gestaakt. DE UITGEEFSTER DE ABONNE'S VAN HET GEILLU STREERD ZONDAGSBLAD die het blad per post ontvangen, worden ver zocht, hun abonnementsgeld vddr 1 Juli a.s. in te zenden, daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. TE HOOGE PRIJZEN VOOR PASFOTO'S. In den laatsten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat fotografen voor het maken van pasfoto's prijzen berekenden, welke ver uitgingen boven het toelaatbare. De Gemachtigde voor de Prijzen vestigt er de aandacht op, dat overeenkomstig de Prij- zenbeschikking 1940 No. I voor het vervaar- digen van pasfoto's geen prijs mag worden gevraagd, welke hooger is dan die, welke op 9 Mei 1940 werd berekend. Overtredlng van deze bepaling zal worden gestratft. DURE LOMPEN. Een handelaar in oude materialen en afval- stoffen te Arnhem verkocht in de eerste maanden van 1941 herhaaldelijk groote par- tijen goederen tegen prijzen, die ver boven de hem volgens de Oude Materialen en Afval- stoffenbesehikking No. 3/1940 toekomende lagem. Het ging hier bovendien om trans- acties van tusschenhandelaar tot tusschen- handelaar, kettinghandel dus, waartegen het Rijksbureau voor Ouide Materialen en Afval- stoffen optrad door gedurende 2 weken slui- tinig van het bedrijf te bevelen. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Arnhem verobrdeelde den handelaar wegens proaopdrrjving, hierbij rekenlng houdende met de gemaakte extra-winst tot een boete van 1500. Bern geheel overeenkomstig geval, waarbij echter de omzet en dus ook de winst aanzien- lijk kleiner waren, deed zich voor te Nijmegen. Ook hder moest het bedrijf 2 weken gesloten worden, tenwijl door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching een boete van 550 werd opgelegd. OVERTREDINGEN VAN HET PRIJSAANDUIDINiGSBESLUIT. De politic te Apeldoorn maakte in de laat- ste dagen van Mei proces-verbaal op tegen verschillende handelaren in levensmiddelen en textielgoederen, die hun waren in etalages, in winlkels en op marktkramen niet of niet dui- delrjk geprijsd hadden. De winkeliers K., Z., G. en O. te Apeldoorn, alsmede de koopman S. te Enschede zagen zich nu alien door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Arn hem wegens overtredinig van artikel 1 van het Prijsaanduidingsbesluit 1941 veroordeeld tot 30 boete. HUISSLAGHTINGEN EN PLUIMVEE- HOUDERS. Degenen, die huisslachtingen verrichten of verricht hebben en de pluimveehouders, die voor kippenvoer in aanmerking willen komen, dienen alle distri'butiekaarten van zichzelf, hun gezinsleden en inwonend personeel, ge- zamenlijk mede te brengen, ten einde de noo- dige aanteekeningen op deze kaarten aan te laten brengen, waarbij dan tevens het ver- eischte aantal vleesch- en eierbonnen van de boekjes zal worden verwijderd. AGRARISCHE JONGERENBEWEGING EN NATION ALE JEUGDSTORM. Te Assen werd dezer dagen een bijeenkomst gehouden van de streekleiders der agrarische jongerenbeweging, waarin de leider dezer be- weging, de heer L. Weyer te Meppel, o.a. mededeelde, dat de agrarische jeugdbeweging voortaan zelfstandig verder zal kunnen wer- ken onder den naam .Agrarische jongeren beweging". Deze omvat de agrarische jon- gens en meisjes van 18 tot 25 jaar, waarmede echter ook jongeren en ouderen kunnen samenwerken. RESTITUTIE OP 60-DAGENKAARTEN VOOR WEGENBELASTING. De A.N.W.B. deelt het volgende mede: Houders van 60-dagenkaarten der motor- rijtuigenbelasting, die niet meer in het bezit zijn van een rijvergunning en dus de kaart niet meer kunnen opgebruiken in het tijdvak van een jaar na de uitreiking, kunnen mo- menteel geen restitutie verkrijgen voor het niet gebruikte aantal dagen. Toen verleden jaar de ruimere mogelijkheid van het verkrijgen van een 60-dagenkaart werd opengesteld, werd niet voorzien, dat de rijvergunnin|;en zoo sterk zouden worden be- perkt, als thans is geschied. Aangezien door deze beperking velen ern- stig zfln gedupeerd, ook wat de wegenbelas- ting betreft, heeft de A.N.W.B. aan 't depar- tement van financien verzocht in deze geval- len restitutie te willen verleenen over de niet verbruikte dagen van de kaart. De A.N. W.B. heeft vertrouwen, dat het verzoek zal worden ingewilligd. Een beslissing zal echter eerst eind Juni tegemoet gezien kunnen wor den. De geldigheidsduur van de eerste kaar ten, die onder de nieuwe voorwaarden uitge- reikt zijn, verstrijkt trouwens pas op 1 Augustus a.s. DE STANDAARD. In het dagblad „De Standaard" wordt mee- gedeeld, dat de heer M. Blokzijl wegens zijn benoeming tot hoofd van de afdeeling pers- zaken van het departement van volksvoor- lichting en kunsten, zijn arbeid aan dat blad heeft beeindigd. GEMENGD ZWEMMEN. In verband met een verzoek van den Neder- landschen zwembond heeft de secretaris-gene- raal van opvoeding, wetenschap en cultuur- besdherming de medewerking ingeroepen van izijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken, teneinde te geraken tot openstelling van de bad- en zjweminrichtingen voor het zooge- naamde gemengd awemmen. In het belang van de volksgezondheid, die door de zwem- sport in niet gerinige mate wordt gediend, verzocht de secretaris-generaal van opvoeding, wetenisclhap en cultuurbescherming aan die van binnenlandsche zaken tusschenkomst te verleenen, opdat, zooal niet tot algeheele openstelling in bovenbedoelden zin, dan toch tot een beperkte openstelling voor gemengd zwemmen to.v. gedurende een nader te bepa- len aantal u.ren per dag worden besloten. De secretaris-generaal van binnenlandsche zaken heeft zich hierop gewend tot de colle ges van Ged. Staten in de provincies. Deze colleges hebben de gemeentebesturen aange- sohreven of zullen dit alsnog doen, waarbij van een en acider mededeeling wordt gedaan met het verzoek, aan deze aapgelegenheid de noodige aandacht te wijden en na te gaan, of het mogelijk is aan bedoeld verlangen van den secretaris-generaal van opvoeding te voldoen. DR. VAN RAPPARD TERUGGEKEERD. Naar het A.N.P. verneemt is Zondag Dr. E. H. van Rappard, landelijk leider van de N.S. N.A.P. uit Griekenl'and, waar hij in de Leib- standarte Adolf 'Hitler aan een veldtocht heeft deelgenomen, in ons land teruggekeerd. Dr. van Rappard heeft inmiddels de leiding van de partij weer in handen genomen. DE TEXTIELDISTRIBUTIE. Verlretering van een bericht in de Staatseourant. Het departement van handel, nijverheid en sdheepvaart deelt het volgende mede: In art. 6 lid 4 van de Maandag in de staats eourant verschenen textieldistributiebeschik- king 1941 III wordt vermeld, dat het tot en met 31 Juli verboden is textielproducten te koopen, te verkoopen of af te leveren tegen afgifte, ondersdheidenlijk inlevering, van de met ,,1" tot en met „20" genummerde bon- nen van de textielkaart. Inplaats van dezen datum dient te worden gelezen 30 Juni 1941. De inhoud van de be- schikking wijkt niet af van wat reeds eerder is gepubliceerd. WEDEROPBOUW VAN VERWOESTE BOERDERUEN. Van 530 thans 454 aanbesteed en gegund. Naar het Rijksbureau voor de Voedselvoor- ziening ons meedeelt, is op het oogenblik de wederopbouw van 454 van de 530 boerderijen, verwoest ten gevolge van maatregelen, door het Departement van Defensie ter verdediging des lands genomen, of ten gevolge van krijgs- verrichtingen na het uitbreken van den oor- log, aanbesteed en gegund, tot een totaal bedrag van ruim f 6 millioen. Het bijzonder snelle tempo van den her- bouw der boerderijen is zeer treffend. Het is te danken aan de omstandigheid, dat men in het kader van den algemeenen wederopbouw voor ons land 't boerenbedrrjf 'n uitzonde- ringspositie heeft laten innemen. Dit is ten voile gerechtvaardigd, gezien het primaire belang van een functionneerend boerenbedrijf voor de voedselvoorziening van ons volk. Bij de plannen is men uitgegaan van de veronderstelling, dat de vroegere oppervlakte van het bedrijf en woning eener vemielde boerderij zou worden gehandhaafd. (Onder bedrijf" verstaat men het complex van schu- ren, stallen e.d.) De boer kan een grooter woonhuis en een grooter bedrijf krijgen, wan- neer hij het kostenverschil dadelijk bijbetaalt. In enkele gevallen, niet dikwijs, wordt hier- van gebruik gemaakt. De eigenaar van de verwoeste "boerderij krijgt een deel te dragen van de som der wederopbouwkosten en het honorarium van den architect. Zijn deel bedraagt tusschen de 10 en 25 pet. De grootte van het percentage tusschen 10 en 25 wordt door den leeftijd van het verwoeste gebouw bepaald. Wanneer de schaderegelingcommissie de bijdrage heeft vastgesteld, beoordeelt de be- lastinginspecteur, of de eigenaar uit liquide middelen het bedrag geheel of gedeeltelijk aanstonds kan betalen. Blijkt dit het geval, dan is hij hiertoe verplicht. Blijkt het niet mogelijk, dan neemt hij een hypothecaire in- schrijving, waarvan rente en aflossing 5 pet. per per jaar bedragen. De hypotheek wordt in 30 jaar afbetaald. Dit komt neer op een rente van 2% pet. De hypothecaire voor waarden zijn dus billijk. Aanvankelijk hadden boeren er bezwaar tegen, dat zij een deel van de herbouwkosten moesten dragen. Men wees hen er echter op, dat zij inplaats van het oude gebouw, dat verwoest was, een geheel nieuw gebouw zou den krijgen, zoodat een bijdrage hunnerzijds in de kosten daarvan alleszins redelijk is. Er zijn ongeveer 150 architecten bij den her- bouw betrokken. Toegelaten zijn die, welke in de laatste vijf jaar voldoende ervaring van boederijenopbouw hebben opgedaan. Men stelt zich op het standpunt, dat de be- drijven (dus de stallen, schuren enz.) zoo goed mogelijk moeten zijn ingericht en dat bij het woongedeelte luxe behoort te worden ver- meden. (Natuurlijk moeten de boerenwonin- gen wel aan zekere hygienische en aesthe- tische eischen voldoen.) De boer wordt vol- ledig in de bouwplannen gekend. Wat de materialen betreft. gedurende een zekeren tijd kon weinig bout worden ver- wacht, zoodat het raadzaam was, ook in het 12) Roman van A. HRUSGHKA (Nadruk verboden.) Ja. Gelijk al de andere logeerkamers lag mijn kaaner op de tiweede verdieping welke door twee trappen en een glazen deur is gescheiden van de eerste verdieping, waar het ongeluk heeft plaats gehad. Wij waren vrij laat te bed gegaan en fk sliep bijna on- middellijk in. Eerst laat in den morgen werd ik door geklop op mijn deur wakker gemaakt. 't Was Ewert, de kamerknecht van graaf Klemens. Bleek als een doode en stotterend vertelde hij mij, dat gravin Sabine dien nacht vermoord was geworden; zijn meester en de jonige graaf waren vreeselijk ontsteld, de po litic (was reeds in huis. Of ik toch gauiw naar beneden wiMe komen... Op dat oogenblik hebt u dus aan moord geloofd Iedereen geloofde toen aan moord, en 't had er waarlijk alien schijn van. De gra vin lag nog in avondtoilet op de chaise- longue in haar boudoir. In fhaar borst stak een soort dolk, die, zooals later werd vastge steld, haar toebehoorde en gewoonlijk voor het openen van brieven werd gebruikt. De hand van de gravin hield dat mes omklemd en was in die positie verstijfd. Aanvankelijk dacht men, dat zij het uit de iwond had wil len trekken, maar toen door den dood was verrast; iwant de steek iwas in ieder geval docdeiijk. Later kwam men tot de meening, dat zij zelf zich het wapen in de borst had gestooten. Op het tafeltje naast de chaise-longue lagen sigaretten een ervan was half opgerookt - en een doosje veronal-poeders, waarvan er vier ontbraken. In de kamer heerschte volslagen orde. Vol gens de dokters was de dood ingetreden kort voor een uur, dus ongeveer twintig minuten nadat de gravin afscheid had genomen van haar gasten, om Zich naar haar appartemen- ten te begeven. Niemanid van de bewoners van het kasteel had 's nachts eenig rumoer gehoord; niemand was nog bij de gravin geweest, sinds zij den salon had verlaten, tenzij juffrouiw Motika, deze had de gravin willen helpen bij het uit- kleeden, maar de gravin had haar wegge- zonden. Waarom juffrouw Motika? HSd de gravin geen kamermeisje. Jarwel, maar Tinette was ziek, had an gina en tmocht wegens het gevaar van be- smetting haar kamer niet verlaten. Daarom bood juffrouiw Motika haar diensten aan. Wie sliepen behalve de gravin nog op de eerste verdieping? Alleen graaf Klemens, Marc. Evert en juffrouiw [Motika. De andere bedienden sla- pen op de dende verdieping, terwijl alle gas- ten op de tweede verdieping waren onderge- bracht. Hoe is de indeeling der kamers op de eerste verdieping? De vier kamers welke de gravin be- woonde begonnen bij de kleine achtertrap, waarlangs Marc in dien nacht het huis ver- liet, waarbij hij gezien werd. Weet u ook wie de man is die hem toen zag? Neen, maar mijn zusje, die zijn naam kent en haar woord gaf hem niet te verraden, verzekerde mij, dat hij absoluut betrouwbaar is en Marc absoluut niet vijandig gezind was. Toe, gaat u met uiw ibeschrijlving verder, mijn- heer Turba. Aan de vier kamers van de gravin grenist 'n kleine salon, waarop de kamers van den graaf volgen. Aan deze een drietal woongedeelte steenen vloeren te leggen. Nu de houtbehoefte voorloopig is gedekt, brengt men daar weer de normale, warmere, houten vloeren aan. In het begin heeft men het stelsel van pu- blieke aanbestedingen toegepast, maar na een korten tijd dreef het oude euvel van de opzet- gelden de bouwkosten omhoog. De onder- handsche aanbestedingen, waarmee men nu werkt, geven een besparing op de bouw kosten. Men komt, ondanks de tegecuwoordige hooge materiaalprijzen tot een vrij behoorlijken, ge- middelden prijs per M3. Krachtig streeft men er naar, alle boerde rijen dit jaar zoover gereed te krijgen, dat de oogst er in elk geval in zal kunnen worden geborgen. Daarom gaat de bedrijfsbouw voor, al moet het gezin misschien nog eenigen tijd in een noodwoning huizen. BEPAALDE SOORTEN SOHOEISEL ZONDER BON VERKRIJGBAAR. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van Dinsdag de verkoop van een aantal soorten schoeiseL, hetweik tot dusverre op een z.g. bon „2" moest worden gekocht, weer vrij van bon zal kunnen gesohieden. Het betreft de volgende soorten schoeisel: 1. baby schoeisel; 2. pantoffels met een cosy-zool en boven- werk van stof 3. rubberbadschoenen; 4. klompsokken. Voorts zal, teneinde tegemoet te komen aan den veel geuiten wensch van het publiek om meer schoeisel voor kinderen beschikbaar te stellen, de grens voor kinderschoenen, welke op bon ,,2" .verkrijgbaar zijn, uitge- breid worden van maat 23 tot en met maat 27 Met ingang van Dinsdag is dus kinder- schoeisel tot en met maat 27 op bon ,,2" ver krijgbaar. Bovendien zullen sandalen met leeren- of rubberzool op bon „2" verkrijgbaar zijn. Tenslotte word de aandacht gr op geves- tigd, dat niet alleen zomerschoeisel en kin- derschoeisel op bon „2" verkrijgbaar is, doch ook een aantal soorten schoeisel, hetweik ge bruikt kan worden om het normale schoeisel te sparen voor den komenden winter. In het bijzonder zij hier gewezen op schoenen met houten zool, pantoffels met leeren zool en gymnastiekschoenen, welke gedurende den zomer zeer goed gebruikt kunnen worden om het normale schoeisel te vervangen. DE DPENING VAN DEN INDISCHEN VOLKSRAAD. S.P.T. meldt uit Batavia: Ter gelegenheid van de opening van den Indischen Volksraad heeft de gouvemeur- generaal van Nederlandsch-Indie, jhr. mr. A. W. L-. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer, een groote rede uitgesproken, waarin hij een wijziging in de, politieke structuur van Nederlandsch-Oost en West-Indie na afloop van dezen oorlog in het vooruitzicht stelde. Vervolgens gaf hij een kort overzicht van de gebeurtenissen in het laatste jaar en ver- klaarde, dat de Nederlandsche regeering te Londen nog steeds als centrum van de Neder- landsch-Indische regeering moest worden be- schouwd. „Nog steeds" zoo zeide de gouverneur- generaal, ,,zijn de voortzetting van den oor log, de verdediging tegen iederen aanval, het behoud van het kiesstelsel en de handhaving van onze souvereiniteit de richtlijnen voor de politiek van Nederlandsch-Indie''. Voorts heeft de gouverneur-generaal uiting gegeven aan zijn vast vertrouwen, dat het oecono- mische leven in Indie normaal zal blijven, indien tenminste geen oorlogshandelingen noodzakelijk zjjn. In politieke kringen te Tsjoengking wordt aan deze rede van den gouverneur-generaal een zeer groote beteekenis gebecht, daar van weerskanten de wensch werd geuit, de han- grenst de zoogenaamde Qhineesche kamer waarin ontbeten wordt en 's winters als er geen gasten zijn, ook gedineerd. Aan de Ghineesche kamer gremzen dan de drie kamers die Marc be.woont Eti Ewert en juffrouw Motika? U zei toch, dat die ook op de eerste verdieping woonden Ja, de kamers van dezen beiden liggen tegenover die van hun meesters tusschen bad- kamer en mangelkamer. Bovendien zijn er in de aangebouiwde zijvleugels nog enkele kamers. die gedeeltelijk onbewoond zijn, ge deeltelijk voor het bewaren van verzamelin- gen dienen. Alle ontvamgkamers, ook de groote eetzaal, bevinden zich in de benedeiwerdieping, keu- ken enz. in het sous-terrain. Ik hoop dat de indeeling van het huis u zoo duidelijk is? Volkomen. Vertelt u mij nu eens hoe u alles vond toen u 's morgens naar beneden geroepen werd. Er heerschte een onbeschrijfelijke ver- warring. De bedienden verdrongen zich bleek en ontdaan voor het boudoir der gravin, waarvan de deur open stond. Evenzoo de gasten. In het doodsvertrek waren reeds eenige politie-agenten en het parket aanwe- zig. Iedereen werd afzonderlrjk venhoord, maar spoedig weer vrij gelaten, daar nie mand iets van belang wist mede te deelen. Ik wierp nog even een schuwe blik in het vertrek waar de doode nog lag zooals men haar gevonden had en daarop bracht Ewert mij bij de graaf. Hij vertelde mij, dat deze 's morgens zelf den moord had ontdekt, flauiwgevallen was. doch intusschen zich weer had hersteld. Hij voelde zich echter niet in staat met de heeren van het gerecht te spre- ken of maatregelen te treffen, daarom had hij mij gezonden. Ik vond graaf Klemens bij het raam zit- ten. Merkiwaardig rustig en beheerscht. Hij nam mijn condoleance zwijgend aan en toon- de in zijn geheele wezen, die rust en starre vertiwijfeling, die hem sindsxiien niet meer hebben verlaten. Hij verzocht mij zijn plaats in te nemen tegenover de gasten en alles te doen wat noodig was, zooals het mij goed leek. Niet waar, je bewijst mij dezen vriend- schapsdienst, Richard? Ik ben voorloopig niet in staat iets te doen. Ik moet eerst tot rust komen. Graag, oom Klemens, sinds mijn kinder- jaren noeande ik hem oom maar was het eigenlijk niet Marc's werk u te vervangen? 'Hij maakte een afwerende beweging! „Neen, ik wil dat jij het doet. Als de over- heid iets van mij wil weten zal ik natuurlijk mijn verklaring afeggen... ofschoon ik niets weet... in het geheel niets... Ik merkte dat het spreken hem moeite kostte, beloofide zijn wensch te vervullen en verliet hem om Marc op te zoeken. Het be- vreemde mij, dat hij niec bij zijn vader was. Hoe vond u, hem? In een vreemde toestand. Ik moest toch aannemen dat de dood van zijn ^tiefmoeder, die hij gehaat had, hem tamelijk koud moest laten. Zij had toch van het begin af aan bij zijn vader tegen hem gestookt en de toch al niet zoo beste verhouding tusschen vader en zoon bijna in rvijandschap veranderd. Ze stond j er op, de tot dien tijd afgesloten kamers van zijn moeder te bewonen, omdat dat haar het beste uit kwam. Haar verliefde echt'genoot gaf toe en stond zelfs toe, dat uit zijn eigen kamer het portret (van zijn eerste vrouw werd weggenomen en meer dergelijke dingen. Din- gen die Marc haar niet vengaf en die hij ver- gold door haar geen moeder te willen noemen. Men zou dus denken dat haar dood op zich beschouwd een verlossing voor Marc was... Eh was dat niet het geval? Integenideel, ik vond een gebroken mensch nauiwelijks minder gebroken dan zijn vader hij b^merkte nauiwelijks dat ik delsbetrekkingen tusschen China en Neder landsch-Indie te verbeteren. In verband hier- mede schrijft het orgaan van de Tsjoeng- king-regeering, de Central Daily News, dat de betrekkingen tusschen China en Neder landsch-Indie sinds langen tijd zeer nauw zijn. Tegenwoordig leven 1.2 millioen Ohinee- zen in Nederandsch-Indie, die een belangrijk aandeel hebben in de oeconomische ontwikke- ling van het land. DE OORLOGSUITGAVEN VAN INDIe. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Te Batavia is officieel medegedeeld, dat de oorlogsuitgaven van Nederlandsch-Indie in het komende begrootingsjaar waarschijnlijk ongeveer 250 millioen dollar zullen bedragen. De staatsschuld zou daardoor in het jaar 1941 stijgen tot 137 millioen gulden. Het tekort zal waarschijnlijk 95 millioen gulden bedragen. TER UITVOERING VAN HET JOURNALISTENBESLUIT. Verschenen is een derde uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting .en kunsten van 13 dezer betreffende het journalistenbesluit. Het luidt als volgt: Artikel 1. (1) De verkrijging van een drukwerk is alleen dan tot een bepaalden kring van personen, in den zin van artikel 2 van het journalistenbesluit, beperkt, indien dit drukwerk buiten dien kring niet verkrijg baar is. (2)' (£>e secretaris-generaal van het depar tement van volksvoorlichting en kunsten kan verklaren door mi'ddel van een schriftelijke kennisgeving aan den uitgever, dat een be- paalde kring van personen in den zin van artikel 2 van het journalistenbesluit niet aan- wezig is, indien in feite de mogelijkheid van influenceering van de openbare meening be- staat. Artikel 2. (1) Onder van ambtswege uit- gegeven nieuwsbladen en tijdschriften worden slechts die nieuwsbladen en tijdschriften ver- staan, waarvan de redactie en de uitgave verzorgd worden door een rijks-, provincialen- of gemeentelijken dienst. (2) In den zin van het Journalistenbesluit geven alle tijdschriften voorlichting op het gebied van het volksleven, welke niet zuiver wetenschappelijk of technisch zijn. Boven dien kan de secretaris-generaal van het de partement van volksvoorlichting en kunsten door middel van een schriftelijke kennis geving aan den uitgever verklaren, dat een bepaald tijdschrift geen voorlichting op het gebied van het volksleven geeft. Artikel 3. (1) Het is den uitgever op straffe van nietigheid verboden bijzondere richtlijnen te geven in verband met bepaalde feitelijke omstandigheden. (2) De richtlijnen, bedoeld in artikel 14 van het Joumalisten-besluit zijn een onder- deel van de arbeidsovereenkomst en moeten derhalve schriftelijk opgesteld worden. Artikel 4. De functie van uitgever is on- vereenigbaar met die van hoofdredacteur. In bjjzondere gevallen kan de secretaris-gene raal van het departement van volksvoorlich ting en kunsten aan een hoofdredacteur toe- stemming verleenen om onder beroepsaan- duiding ,,hoofdredacteur-directeur" zich naast zijn redactioneele werkzaamheden tevens te belasten met de commercieele leiding van of het toezicht op de uitgave. Artikel 5. Het plan van werkverdeeling bedoeld in artikel 17 van het journalisten besluit moet de nauwkeurige afbakening van de bevoegdheden van iederen journalist die aan een blad medewerkt, omvatten. Artikel 6. 1. Indien voor een afdeeling van een blad, geen journalist uitdrukkelijk verantwoordelijk is gesteld, draagt de hoofd redacteur de geheele verantwoordelijkheid. 2. Indien voor een afdeeling van een blad, in feite een bepaalde journalist regelmatig de bijdragen levert of tot opneming aanwijst, moet deze in het plan van werkverdeeling als binnenkwam en zag er doodziek uit. Probeerde u geen verklarinig daarvoor te krijgen, hem te bewegen te spreken? Ja, natuurlijk, op alle mogelijke manie- ren, maar tevergeefs. Eerst draaide hij er om heen, dan vroeg hij mij hem niet te kwel- len. Het was alles zoo omtzettend dat hij er niets over hooren, er niet over spreken kon. Als ik zijn vriend was, moest ik hem met rust laten. Daarmee moest ik mij ten slotte tervreden stellen. Tegenover tiet gerecht verklaarden vader en zoon dat zij over de toedracht van de mis- daad niets iwisten en ook niemand verdachten. Op het moment dat de daad plaats vond waren' zij in graaf Klemen's rookkamer, dus drie kamers van het boudoir der gravin ver wijderd in een zakelijk gesprek gewikkeld. Zij hadden niets ongewoons in het huis waargenomen, waren eerst om twee uur van elkaar gegaan en direct naar bed. 's Morgens om half negen had de graaf zoo als gewoonlijk zijn echtgenoote voor het ont- bijt willen iwaarschuiwen en haar dood ge vonden. Dit naclatelijk samenzijn van vader en zoon, dat niet klopt met wat vader's zegsman zag en Marc zelf toegaf, is zeker eerst later bedacht Vermoedeltjk, ofschoon ik niet begrijp wanneer vader en zoon dit zijn overeenge- komen, want voor zoover mij bekend is, zagen zij elkaar niet meer na de ontdekking van de moord. Ook begrijp ik niet waarom het be dacht is. Nu, waarschijnlijk om door dit weder- zijdsche alibi een verdenking in de kiem te smoren, wat ook gelukte... Wie sprak het eerst van dit nachtelijk zakelijke onderhoud? Graaf Klemens en Marc viel hem onmid- dellijk bij. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1