Paardenfokkerij TERNEUZEN, 9 JUNI 1941. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Vastgestelde maximumprijzen. 4 kg netto 2 AXEL. In deze proclamaties is de werkelijke reden van den EngeLschen aanval te lezen, n.l. de vastbeslotenheid van Engeland om de petro leum van Irak en zoodoende de kapitalisti- sche belangen van de Londensche City te beschermen. De invasie in Syrie door Engel- scbe troepen en door huurlingen van Enge- land vormt op ondubbelzinnige wijze een vijandelijke daad tegen de Fransche souverei- niteit. Ten slotte constateert men in Fransche re- geeringskringen, dat men in alle kalmte en koelbloedigheid de omtwikkeling van den toe- stand in Syrie te gemoet ziet. HITLER ACHT EEN INVAL OP HET WESTELIJK HALFROND ONMOGELIJK. De „New York Times" maakt, volgens het D.N.B., ^nelding van het onderhoud, dat de Flilarer op 23 Mei heeft gehaJd met den Ame- rikaanschen journalist Cudahy. Cudahy, aldus dit bericht, heeft den Fiihrer gezegd, dat de oppositie tegen Duitschland in de Vereenigde Staten in hoofdzaak berust op de vrees, dat de veiligiheid van het Westelijk halfronid bedreigd wordt door een Duitschen aanival. Hitler lachte daarom en zeide, dat het denkbeeld van een inval op het Westelijk halfrond even fantastisch is als dat van een invasie op de maan. Hij zeide een te hooge opvatting van het verstand der Amerikanen te hebben om te kunnen gelooven, dat een Amerikaan, die nadenkt, werkelijk iets der- gelijks zou kunnen vreezen. Hij was er van overtuigd, dat de invasie-praatjes tegen beter weten in in omloop waren gebracht door oor- logsdrijvers, die een oo dog een winstgevende aangelegenheid achten. De Amerikaansche vloot- en legercomman- danten, aldus Hitler, zijn ongetwijfeld evenals de Duitscihe deskundigen van meening, dat een dergelijke inval onmogelijk is. De geza- menlijke scheepsruimte van Engeland, de Vereenigde Staten en Duitschland zou vol- komen ontoereikend zijn om een millioenen- leger, dat noodig ziou zijn voor de veroverinig van het Westelijk Halfrond, over te brengen. Als de aanval op Kreta reeds moeilijk scheen, is een aanval over een open zeegebied van 2500 mijl iets, dat meh zich niet kan voor- stellen. De Fiihrer zeide nooit gehoord te hebben, dat iemand in Duitschand de Mississipi de Duitscihe grens noemde, zooals de Atistralische minister-president den Rijn de grens van Australie genoemd had. Duitschland heeft te veel emstige vraagstukken in Euro pa om ooit aan een inval in Amerika te denken. Cudahy verklaarde daarop, dat vele Ame rikanen van oordeel izijn, dat 'n Duitsche over- winning een ramp voor de Vereenigde Staten zou zijn, doordat de lage levensstandaard van den Duitschen arbeider het de Amerikaan sche nijverheid niet mogelijk zou maken tegen Duitschland te concurreeren. Hitler antwoordde, dat het nationaal-socia- listische streven naar verhooging van het levenspeil der arbeiders door den oorlog on- derbroken is, maar dat het na den vrede met verdubbelde kracht hervat zal worden. Hij zeiide zich af te vragen, waarom men Duitsch land heeft uitverkoren als economische be- dreiging van Amerika, ofschoon Duitschland slechts een bevol'king van 85 mdlloen zielen op een oppervlakte van slechts 600.000 tot 700.000 vierkante km heeft, terwijl het Brit- sche rijk een bevolking van 400 millioen, Japan een van 100 millioen en Rusland een van 170 millioen heeft en de andere landen 500 millioen zielen tellen. Hitler stelde voorts de vraag, waarom men Duitschland van zijn kolonietn beroofd heeft, ofschoon de ontginning der kolonien den afzet voor de Duitsche Industrie en pro- ductie beteekende en waarom de Vereenigde Staten zich verzetten tegen een organisatie van Europa, die in Europa afzetmarkten voor Duitsche goederen wil scheppen en daardoor de waarschijnlijkheid van concurrentie met de Vereenigde Staten verkleint, De volgende vraag van Cudahy was, of Hitler voor Europa een handelsunie tot stand wilde brengen met afschaffing van tolmuren, valuta-beperkingen enz. De Fiihrer antwoordde, dat naar zijn oor deel alle handelkbetrekkingen verzekerd kun nen worden door hamdelsverdragen op langen termijn, welke voor beide partijen voordeeliig zijn en het element van speculatie uitschake- len. De toekomstige Duitsche handel zal niet gebaseerd zijn op papier, maar op goederen- ruil. Duitschland, is door de herstelbetalin- van alle gouid beroofd. Het is daardoor gedwongen een stelsel van internationalen handel te ontwerpen zonder goud. Hitler verklaarde echter te beseffen, dat goud nuttig is voor een meer elastisch handelsverkeer tussehen de staten en ook als gronldslag van crediet. Cudahy zeide nog, dat vele Amerikanen ge looven, dat de Duitsche hegemonie in Europa een onderdrukking beteekent van de moeder- taal en de nationale gebiuiken en instellingen. Het is eigenaaraig, aldus antwoordde Hitler, wanneer men de Engelsohen hoort spreken over de beheerschirag der wereld, terwijl zij zelf millioenen onderdanen in Britsch-Indie, Egypte en Arabie onderdrukiken. Duitschland zal de betrekkingen zoo regelen, dat alien kunnen leven en zich in voorspoed verheugen. Duitschland heeft er geen belang bij een volk tot slaaf te maken. N. V. V.-BUREAU VOOR RECHTSBESCHEKMING. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit nummer betreffende het zittingsuur van het N. V. V.-Bureau voor rechtsbescher- rning op Donderdag a.s. Mr. Tigelaar, die de leiding heeft van ge- noemd bureau in de provincie Zeeland, is voomemens eliken tweeden Donderdag der maand te Terneuzen zitting te houden. DE FOTO'S VOOR DE PERSOONS- BEWIJZEN. Het hoofd van de inspectie der bevolkings- registers schrijft het volgende aan de burge- meesters omtrent de foto's voor de persoons- bewijzen. Van tvele en onderscheidene zijden bereikeo mij vragen omtrent de eischen, waaraan de foto's voor de persoonsbewijzen moeten vol- doen. Het blijikt daarbij telkens, dat twijfel wordt gewekt ten aanzien van den eisoh, dat de afbeelding van het hoofd 2 cm in door- snede of grooter moet zijn. Het is indendaad zoo, dat wanneer men wil trachten nauwkeurig aan het minimum van dezen eisch te voldoen, de vraag kan rijzen of het hoofdhaar geheel of ten deele, en voor welk deel mag worden medegerekend; of een horizon tale, een verticale doorsnee, dan wel elke diagonaal ten minste 2 cm behoort te zijn; of bij het meten een eventueel buiten het hoofd uitstekend linkeroor mag worden medegeteld; of een onderkin gerekend kan worden te behooren tot het hoofd enz. Deze en dergelijke vragen kunnen dezer- zijds niet steeds met stelligheid worden be an twoond, 06k niet wanneer een omstreden afbeelding ter beoordeeling wordt voorgelegd. Immers, rekening moet worden gehouden met de moigelijkheid. dat de rechter geroepen zal worden, terzake zijn oordeel uit te spreken. In verband met deze mogelijkheid meen ik, dat de beste raad, welke in het belang van de gerechtigden en van de burgemeesters en aan- gewezen ambtenaren gegeven kan worden, deze is, dat men streeft naar de voldoening aan het maximum, dat aan voormelden eisch gesteld zou kunnen worden. Alleen in dit ge- val is men gevrijwaard voor de onaangename gevolgen van een procedure. Inmiiddels spreekt het vanzelf, dat in de eerste plaats de gerechtigde de gevolgen zal hebben te dragen, indien de foto van zijn per- soonsbewijs, naar het oordeel van den rechter, niet aan de eischen voldoet, mits de burge- meester of de aangewezen ambtenaar dien gerechtigde tevoren heeft gewaarschuwd en hij desondanks verklaart, die gevolgen voor zijn rekening te nemen. Nadrukkelijk zij erop gewezen, dat deze opvatting geen aanleiding mag zijn, dat de burgemeester of de aangewezen ambtenaar eigenmachtig afwijking toestaat van de dui- delijike eisohen der betrokkem voorschriften. In geen geval mogen foto's worden aanvaard welke kennelijk niet aan de minimumeischen voldoen. De verantwoordelijkheid kan en mag slechts, na waarschuwing, op den gerechtigde worden afgewenteld, indien het betreft een twijfelgeval. Ik moge u echter in overweging geven de inwoners uwer gemeente in hun eigen belang aan te raden, foto's te leveren, welke aan de gestelde eischen ruimschoots voldoen. (Pr. Z. Crt.) REIZEN NAAR HET VERBODEN GEBIED Van bevoegde zijde wordt het volgende me- degedeeld Zooals bekend is voor het reizen naar de zgn. verboden landsdeelen (,oa. de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche en Waddeneinlanden) het bezit van een bijzondere vergunning ver- eischt. Deze vergunning moet bij den gevol- machtigde van den rijkscommissaris in de betreffende provincie (Polizeioffizier) wor den aangevraagd door tusschenkomst van den burgemeester van de gemeente, welke men wenscht te bezoeken. Gebleken is, dat in vele gevallen dergelijke aanvragen niet tijdig worden ingediend. In dit verband wordt er op gewezen, dat ten- minste veertien dagen voor het tijdstip van den aanvang van de reis de betreffende ver gunning moet worden aangevraagd. Deze termijn behoeft echter niet in acht te worden genomen in spoedgevallen, b.v. ern- stige ziekte of overlijden van familieleden en dringende zakelijke besprekingen. N.V. SCHEEPSBOUWMAATSCHAPPIJ TE TERNEUZEN. Als een phenix uit de puinhoopen herrezen. 't Was de vorige week alhier druk met het officieel openen van nieuwe kantoorgebouwen. Donderdag was dit het geval met dat der Kamer van Koophandel en Zaterdag voigde dit van een voor Terneuzen en omgeving zeer belangrijk bedrijf: dat der scheepsbouwmaat- schappij nabij de voormalige Hoeksche brug. We hebben destijds met leedwezen gemeld, hoe na de gebeurtenissen die volgd.en na 10 Mei van het vorig jaar, we op 25 Mei, bij de terugkeer na gedwongen evacuatie moesten constateeren, hoe dit mooie bedrijf, dat in het klein begonnen steeds meer en meer uit- groeide, als igevolg van oorlogsgeweld bijna geheel in puin lag. Hoeveel te meer moet het toen den directeur en alien die er bij be- trokken waren te moede geweest zijn, het resultaat van veel overleg en werkkracht aldus terug te vinden. De directeur is echter niet bij de pakken gaan neerzitten. Hij heeft plannen beraamd voor de voortzetting van het werk en voor herbouw van hetgeen vernield was, plannen, die het beter zou maken dan het voor dezen was. Hij heeft daarvoor blijkbaar den steun verworven van de commissarissen der ven- nootsehap, die hem hun voile vertrouwen schonken en ook nieuwe belangstelling voor dit bedrijf wisten te wekken. De verschil- lende besprekingen en beraadslagingen heb ben er toe geleid, dat aan het architecten- bureau De Bruijne te Terneuzen opdracht kon worden gegeven voor het ontwerpen van een nieuw kantoorgebouw. Bij de aanbesteding werd dit gegund aan den heer P. F. Voet te Kloosterzande. In de maand October 1.1. waren wij getuige van het leggen van den eersten. steen, en Zaterdag werd het nieuwe en ruime kantoorgebouw, op het terrein der werf, nabij de voormalige Hoeksche brug, officieel in gebruik genomen. Daartoe waren des voormiddags commis sarissen en directie met enkele genoodigden bijeengekomen. Onder de gasten merkten wij op de heer Ir. iStelling, ingenieur van den Rijkswaterstaat, contact-commissaris voor den wederopbouw voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de burgemeester van Terneuzen, Mr. P. Tellegen, een deputatie der Kamer van Koophandel al hier en de heeren Ir. A. P. Lindenbergh, bedrijfsingenieur der P.Z.E.M. en Mr. Tichel- man, voorzitter der Schade-enquete-oommissie alhier, benevens de heer D. de Bruijne, archi tect en de aannemer, de heer P. F. Voet. We hadden ondertusschen kunnen waar- nemen, dat in plaats van het vroegere, be- perkte kantoor, thans een ruim gebouw is verrezen, dat voor de verschillende behoeften voldoende ruimte biedt. In de hal werd de aandacht getrokken door een ijzeren gedenk- plaat, waarvan de eigenaardigheid is, dat het opschrift er op aangebracht is door elec- trisch lasschen, een werk, dat bijzonder moeilijk is. Voor het kantoor wordt nu beschikt over een flinke directeurskamer, een ruime kantoorruimte, een groote teekenzaal, ook geschikt voor het houden van bijeenkom- sten met een ruim aantal deelnemers, wasch- en schaftlokaal enz., zoodat er ook rekening is gehouden met gerief en comfort voor het arbeidend personeel. Van uit dit lokaal krijgt men rechtstreeksch toegang tot het atelier voor houbbewerking, een zeer groote hal, waaronder zijn gelegen de werkplaatsen voor de metaalbewerking. Het was een lust voor de oogen dat alles te aanschouwen en er mag gezegd worden, dat hier rdt iets kwaads, iets goeds is voort- gekomen, dat er nu iets is gesticht waaraan anders in een lang tijdsverloop nog niet zou zijn gedacht. Het kantoorgebouw, dat wij eerst beschre- ven, doet zoowel den ontwerper als den aan nemer alle eer aan. Hit alles blijkt juist in- zicht, in de verdeeling der lokalen en degelijk- heid van constructie bij goede uitvoering van het werk. In een bijeenkomst met de gasten in de teekenzaal, sprak de president-commissaris, de heer Mr. R. J. J. Lambooij, een woord van welkom tot de aasiwezigen en memoreerde de omstandigheden die alien hier samenbracht. De directeur, de heer J. de (Klerk, sprak hierop woonden van dank aan de commis sarissen zijner ondememing, in het bijzonder aan den president, voor het vertrouwen dat zjj in hem stelden en de hulp die hij heeft mogen ondervinden om dit bedrijf weer op te bou- wen. In het bijzonder dankte hij: hiervoor ook den heer Ir. Stelling, voor de tegemoetkomin- Bericht No. 9. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden gebracht Ansjovis Flacons inhoudende 10 stuks. 0,52 15 0,65 200,84 25 1 - 40 1,45 Keulsche potten, inhoudende 100 stuks 3,60 1/1 blikken, inhoudende 1/2 1/4 1/1 1/2 1/4 1 33/« 17/8 15 16 9.25 4,75 2,60 8,85 4,60 2,60 Ansjovispastei in tuben Ansjoyispastei 1/1 tuben (ca. 65 gr.) 1/2 (ca. 32 gr.) 1/1 blikken 33:t kg netto 0,64 vermengd met andere visch, 0,38 zgn. ansjovisvischpastei 1 1 tuben (ca. 65 gr.) f 0,45 1/2 (ca. 32 gr.) Ansjovisfilets 1/1 potjes 0,35 kg netto 1/1 0,20 Filets in fust per 1/2 kg (los uitgewogen) 14,50 1/2 17/8 7,50 1/4 14,25 1/8 1/2 1,90 In al deze prijzen is de Omzetbelasting inbegrepen. HET VRAGENj VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. 0,27 1,90 1,10 2,- gen die hem vanwege den dienst van den Rijks Waterstaat in verschillend opzicht is verleend en aan den heer Lindenberg voor de krachtige hulp die van wege de P.Z.E.M. is verleend voor het weer in bedrijf stellen van de werf. Vo6r deze bijeenkomst bestond gelegenheid tot bezichtiging van het bedrijf. Na het slui- ten der bijeenkomst begaven directie en com missarissen zich met de gasten, voor zoover deze niet genoodzaakt waren geweest wegens andere bezlgheden te verwijderen, naar het „Hotel Rotterdam" voor het gebruiken van een eenvoudigen maaltijd. Aan tafel werd door den president-commissaris Mr. Lambooij hulde gebracht aan den directeur, den heer J. F. de Klerk, die hier met den heer G. F. P. van der Peijl de ondememing was begonnen, een ondememing, aan- vankelijk bescheiden van opzet, die van lie- verlede uitbreidde, die ups en downs kende, die juist tot grooteren wasdom kwam, toen als gevolg van de oorlogsomstandigheden al hetgeen verricht was, zoo goed als vernield was. Het was hem een vreugde te kunnen constateeren, dat de directeur, de heer De Klerk, iemand was gebleken met doorzet- tingsvermoigen. Deze was terstond aan het maken van plannen geslagen, had de tanden op elkaar gezet, en met medewerking van j king worden de maximum-prijzen vasbgesteld deponeeren in de kar van een getypte prijs- lijst, doch dat de prijsvermelding op duidelijk zichtbare en voor ieder leesbare wijze zal moeten geschieden door bevestiging op of aan de broodwagens. (A.NIP.). PRIJSREGELING VOOR FINTEN. De finten, een vischsoort, die tot de haring- achtige behoort, geniet op het oogerablik een veel grootere populariteit dan vroeger het geval was. Daar het niet uitgesloten moet worden ge- acht, dat deze verhooga^ belanigstelling voor de fint tot overmatige stijging der prijzen aanleiding kan geven, maakt de Gemacctigde voor de Prijzen bekend, dat met ingang van 5 Juni de prijzen voor finten en fintproduc- ten geregel'd zijn. Voor den visscher, den rooker en den ver- werker werden maximum-verkoopprijzen vasbgesteld, terwijl voor grossiers en detail- listen maximumwinstmarges zijn voorge- schreven. Een en ander is gepubliceerd in de Staata- courant van Donderdagavond. MAXIMUM-PRIJZEN VASTGESTELD VOOR ANSJOVIS. In een op 5 Juni j.l. afgekondigde beschik- verschillende zijden is men gekomen tot het resultaat dat we vandaag kunnen zien. We zien hier een herboren bedrijf, grooter en mooier dan het was en wat meer zegt een ook financieel volkomen gezond bedrijf, dat gelet op de omstandigheden een mooie toekomst voor zich heeft. Vervolgens werden door den boekhouder, den heer J. Stoutjesdijk, namens het personeel woorden van hulde en dank gesproken voor de wijze waarop de directeur, na de ramp die de ondememing had getroffen, de zaak van den wederopbouw heeft opgevat, tot voldoe ning van het personeel, dat ieder voor zich daaraan, waar het mogelijk was heeft mede- gewerkt, en ook als een man kan verklaren, in alle opzichten bereid te zijn, den directeur ter zijde te staan, voor dat gene wat den bloei van het bedrijf kan bevorderen. De secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken, voerde het woord in opdracht van den Voorzitter der Kamer, den heer Van Rompu, en bracht de gelukwenschen der Kamer over voor dit herrezen bedrijf. De Kamer, als belangstellende in alles wat den bloei en de uitbreiding der industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen kan bevorderen, heeft met groote belangstelling de stichting der ondememing beschouwd en sinds haar bestaan den bloei daarvan waargenomen. Het is een centrum geworden, waar een aantal ingeze- tenen een goed bestaan konden vinden. Door de economische welvaart dier gezinnen profi- teert ook weer de middenstand, en zoo is een bloeiende ondememing niet alleen bevoraer- lijk voor het welzijn der ondernemers, in dit geval de aandeelhouders der vennootschap en de Commissarissen en de Directeur, doch ook voor de werknemers en den middenstand in het algemeen, waardoor zij het maatschappe- lijk welzijn dient. Spreker verwacht, dat het der ondememing in de naaste toekomst niet aan opdrachten zal ontbreken. Uit ervaring is het hem ambtelijk bekend, dat het minder gemakikelijk is de daarvoor noodige grond- stoffen steeds beschikbaar te hebben. Hij spreekt de hoop uit, dat het den directeur gelukken moge, deze steeds in voldoende mate te verwerven. Dit zal dan ook een teeken kunnen zijn van een beteren toestand, dan dien we nu beleven, en dat we daardoor ook in het teeken zullen leven van een algemeenen opbouw der maatschappij. De heer Lindenbergh besprak de relaties van de PJZ.E3I. met de Scheepsbouwmaat- schappij. Zoowel aan het steeds bijplaatsen van nieuwe motoren als aan de afname van stroom kon de P.Z.E.M. de ups en downs van het bedrijf volgen. Het is ten slotte gegaan in stijgende lijn. Hij hoopt, dat, nu het be drijf weer geheel in orde is, zulks ook in de toekomst het geval zal blijven en dat de aan- gename relaties tussehen deze ondememing en de P.Z.E.M. bestendigd mogen blijven. Ten slotte werd ook nog het woord gevoerd door Mr. Tichelman, de voorzitter der schade- commissie, die zich aansloot bij de goede wen- schen die voor het bedrijf waren uitgesproken en op geestige wijze een en ander releveerde, omtrent de ambtelijke verhouding die hem als gast op deze bijeenkomst deed verschijnen. Ten slotte dankte de president-commissaris alien voor de betoonde belangstelling en sloot de bijeenkomst, aangezien het tijdstip voor de aandeelhoudersvergadering was aan- gebroken. PRIJZEN OP DE BARREN VAN BARKERS. Aangezien de bepalingen van het prijsaan- duidingsbesluit 1941 niet voldoende blijken te zijn doorgedrongen tot de bakkerij, vestigt het Centraal Bureau voor het bakkersbedrijf er de aandacht op, dat krachtens dit besluit niet alleen de artikelen in de winkels op de voorgeschreven wijze moeten zijn geprijsd. doch dat de voorschriften dienaangaande ook gelden voor den verkoop met bakkerswagens aan huis. De bakkerswagens zullen in verband hier- mede moeten zijn voorzien van op duidelijk zichtbare en leesbare wijze aangebrachte prijslijsten, waarop vermeld staan alle in den wagen vervoerde artikelen en de daar voor geldende prijzen. Het is gebleken, dat wegens het niet na komen van dit voorschrift reeds processen- verbaal zijn opgemaakt, zoodat belanghebben- den in hun eigen belang dringend wordt aan- geraden om voorzoover dit nog niet is ge- schied, hun bakkerswagens op de hierboven omsehreven wijze van prijslijsten te voorzien Ter vermijding van misverstanden wordt er voorts de aandacht op gevestigd, dat men niet zal kunnen volstaan met het eenvoudig voor ansjovis, filet en ansjovisproducten, zoo wel als pastel. Voor ansjovis, die in kleine hoeveelheden wordt verpakt, zijn een aantal standaardver- pakkingen voorgeschreven. De kleinste hoe- veelheid bedraagt 10 stuks in flacons. De win- kelier mag daarvoor 0,52 vragen. Keulsche potten, inhoudende 100 stuks, kosten 3,60, blikken van 4 kg netto kosten 9,25. Voor alle daartusschen liggende soorten van ver- pakking zijn de prijzen precies aangegeven. Ansjovispastei in tuben van 65 gram mag f 0,64 kosten; andere vischpastei, waarin ansjovis verwerkt is, is eveneens in de prijs- lijst opgenomen. Ansjovisfilet is opgenomen in blikken en potjes van verschillende grootte, los uitge wogen mogen de filets 2 per kg kosten. In een afzonderlijke publicatie van den Ge- maohtigde voor de Prijzen wordt elders in dit blad een volledig overzicht der nieuwe prij zen opgenomen. HET ROOIEN IVAN VROEGE AARDAPPELEN. De Staatscourant van Vrijdag bevat het rooiverbod vroege aardappelen 1941, vastge- steld bij besluit van den secretaris-generaal van landbouw en vissoherij. Krachtens dit besluit is het rooien van vroege aardappelen en daarmede gelijkgestel- de aardappelen verboden. Het verbod geldt niet, indien: a. het rooien gesohiedt op of na een door de Stichting Nederlandsche groenten- en fruitcentrale vast te stellen datum of b. van het verbod ontheffing is verleend door of vanwege de centrale en de voorwaar- den, zoo noodig aan deze ontheffing te ver- binden, zijn nagekomen, of c. het betreft aardappelen, geteeld onder glas. Het besluit is Vrijdag in werking getreden. DURE HAM EN VREEMDSOORTIGE BROQDBELEGGING. Ergens op een hofstee in W. Z. Vlaanderen hingen, verhaalt de Pr. Z. Crt., eenige ham- men aan spijkers aan de balken te drogen, om deze kostelijke voeding later zorgvuldiig in de spekkist op te bergen. Op zekeren dag kwam er bezoek van iemand, die, verlekkerd op dergelijke dingen, afkomstig van een goed gemesten krulstaart, hier en daar eens infor- meerdfe, of er soms iets van zijn gading te bekomen was. Hier ook echter wilde dit aanvankelijk niet gelukken, want noch de man noch de vrouw wilden iets van dit heer- lijk bezit omruilen voor geld. Vooral de vrouw verzette zich daar zeer tegen. De kooplustige begon echter met een flink bod te doen, doch tevergeefs. Het genot daar zooveel heerlijks te zien hangen, deed hem watertanden. Het werd hem een Tantaluakwelling en hij verhoogde maar steeds zijn bod, dat eindelijk z66 hoog werd, dat de heer des huizes bezweek en de ham afstond voor een zeer groot bedrag, dat de kooper blij op tafel neertelde, nog steeds fel tegen den zin der vrouw. Kort daarop moest de man naar het land cm daar eenig werk uit te voeren. Hij nam brood mede, dat moeder de vrouw voor hem had klaar gemaakt en ingepakt. Toen hij na eenigen tijd honger kreeg en zijn brood wilde nuttigen, bemerkte hij tot zijn niet geringe verbazing dat op een der boter- hammen een bankbiljet lag. De man kon maar niet begrijpen, hoe zijn vrouw zoo iets had kunnen doen. Zoodra hij dan ook thuis kwam, vertelde hij haar wat hij op zijn brood gevonden had en vroeg haar hoe zij toch zoo iets had kunnen doen. Waarop het afdoende bescheid: „A' wel eet g(j noe oe geld op in plekke van oe espe! Gemeenteraad In de op Dinsdag a.s., des nam. 2 uur, te houden openbare vergadering van den ge meenteraad alhier, komen de volgende pun- ten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voonstel tot benoeming van een tijde lijk wethouder. 4. Voorstel om den Secretaris, onbezol- digd ambtenaar van den burgerlijken stand, te belasten met het voltrekken van huwelijken. 5. Voorstel tot verkoop van a. een perceel bouwgrond aan J. Wie- les in het Verlengde van de Bylocque- straat; b. een perceel bouwgrond aan C. van den Bos in diezelfde straat. Voorstel tot wijziging van het raads- besluit van 25 Febr. 1941, om in plaats van 2 woningen, een woning te bouwen bij de marechaussee-kazerne en het geldleeningsbesluit dienovereenkom- stig te wijzigen. Voorstel op het schrijven van Ged. Staten om mede te werken tot verbete- ring van den Zaamslagschen weg. 8. Voorstel op het verzoek van de direc tie van de N.V. P.Z.E.M. te Middel- burg. om vergunning tot het plaatsen, hebben en onderhouden van een twee- tal kabelverdeelkasten op gemeente- grond. Voorstel op het verzoek van den heer Inspecteur van het L. O. om een bij- drage in den applicatie-cursus in licha- melijke oefening. 10. Voorstel tot voorloopige vaststelling van de a. gemeenterekening dienstjaar 1939. b. rekening van het gasbedrijf 1939; c. idem vleeschkeurimgsbedrijf 1939; d. idem burgerlijk armbestuur 1939. 11. Voorstel tot wijziging van de a. gemeente-begrooting dienst 1940: b. begrootinig van het gasbedrijf 1940; c. idem burgerlijk armbestuur 1940. 12. Voorstel tot vaststelling van het ko- hier hondenbelasting dienstjaar 1941. 13. Voorstel op de ingekomen reclames tegen aanslagen in de diverse plaatse- lijke belastingen. Wethouder F. Dieleman overladen. Juist een maand na het tragisch veischei- den van burgemeester F. Blok, werd heden- morgen te 3 ure onze gemeente andermaal getroffen door het overlijden van onze oudste wethouder, de heer F. Dieleman. Sedert enkele maanden was de heer Diele man die lijdenden was aan de maag, zeer achteruitgegaan, zoodat hij slechts snoradisch ten stadhuize kon verschijnen. De toestand van den patient die aanvankelijk geen directe verontrusting baarde, was van dien aard, dat toen de Burgemeester overleed en hij als loco- burgemeester geroepen zou zijn geweest tijde- lijk het ambt van waarnemend Burgemeester op zich te nemen, hij daartoe lichamelijk zich niet meer in staat gevoelde en deze taak derhalve aan den jongsten wethouder moest worden opgedrii^n. Toch bleef de ^r Dieleman, zooveel in zijn vermqgen was, ^'u deze periode actief om de gemeentezaken te lbehartigen en is meer- malen ten zijnen vergaderd en beraad- slaagd over wat in emstige tijden het meest urgent en in Wt belang onzer gemeente was. Zelfs enkele dagen voor de heer Diele man ondanks ernstig lijden vredig ontsliep, waren de waarnemende Burgemeester met de Secretaris aan zijn zieksponde aanwezig, maar de laatste weken was de lichamelijke toe stand in die mate verergerd, dat kans op herstel uitgesloten scheen. De heer Dieleman had sedert 1919 zitting in den gemeenteraad, waar hij zich in deze periode van bijna 22 jaren had doen kennen als een beginselvast vertegenwoordiger. In 1939 werd hij in de plaats van den heer Oggel tot wethouder gekozen en is hij door het college als loco-burgemeester aangewezen. De heer Dieleman vervulde naast het lid- maatschap van den gemeenteraad ook tal van fuiictie's in het kerkelijk en maatschappelijk leven en was om zijn eenvoud en toeganke- lijkheid voor alles wat achtergesteld was, in den waren zin des woords een volksman en sociaal voelend mensch. Zijn gemis als een der trouwe en degelijke leden van de oude garde zal zeker worden gevoelt. Hij behoorde tot de anti-rev. partij. PREMIER LURING VOOR MERRIES. De uitslag van de heden voor de Z. L. M. en het Nederl. Trekpaarden Stamboek gehou den merriekeuringen, die door fraai weer werd begunstigd en een zeer vlot verloop had, was als volgt: 2-jarige merries: 1). Dora van Acron 98074, van P. de Jongede Kraker te Ter neuzen; 2. Marisca van iSluiskil 96869, van J. van Hoeve te SluiskU; 3. Cubona van Sluiskil 97762, van dezelfde; 4. Dalia van Hoek 99982, van A. B. W. Kindt te Philip pine; 5. Ada van Hoek 96003, van dezelfde; 6. Diana 96916, van J. J. Huijssen—de Bruijne te Terneuzen; 7. Caline van Zorg- vliet 98477,' van L. W. de Regt te Zaamslag; 8. Erna van Zorgvliet 97763, van dezelfde; 9. Paula 98502, van B. A. Goethals te Terneuzen; 10. Etedra van Vogelschor 96426, van H. de Jonge te Hoek. 3-jarige merries kleine maat: 1. Martha 93497, van Anth. Tollenaar te Hoek; 2. Dahlia van Othene 92300, van A. de Kraker de Feijter te Zaamslag; 3. Laura 91213, van Jan van Hoeve te Sluiskil; 4. Dora 93498, van W. Scheelevan Hoeve te Terneuzen; 5. Brina d'Or 91433. van P. Dieleman Mzn. te Hoek; 6. Madame van Alstein 95664, van Anth. H. Dekker Jz. te Zaamslag. 3-jarige merries groote maat; 1. Bea 90811, van J. de RegtDieleman te Zaamslag; 2. Beatrix van Liza 91226, van Aarn. Dieleman Jzn. te Zaamslag; 3. Annie van Acron 93465, van P. de Jongede Kraker te Terneuzen; 4. Paula van Kampershoek 92014, van F. P. de Kubberde Kraker te Zaamslag; 5. Stenta 93852, van Anth. Tollenaar te Hoek. 4-jarige merries, kleine maat: 1. Cora van Othene 86343, van A. de Krakerde Feijter te Zaamslag; 2. Cora 86414, van K. de Koeijerde Feijter te Zaamslag; 3. Brista 89649, van Wed. P. F. de Nijs te Terneuzen. 4-jarige merries, groote maat: 1. Emma 86955, van J. Dieleman Wzn. te Zaamslag; 2. Jacoba van Acron 89038, van P. de Jonge de Kraker te Terneuzen. 5,10-jarige merries, kleine maat: 1. Caline van Othene K. 19784, van Anth. Dekker Jzn. te Zaamslag; 2. Esdra van Luntershoek K. 22408, van A. de Krakerde Feijter te Zaamslag; 3. Hermine K. 23924, van J. de Regt—Dieleman te Zaamslag; 4. Marie K. 25234, van Adr. de Koeijer te Zaamslag; 5. Liza van Avenir K. 25104, van A. E. de Moor te -Sluiskil; 6. Mora van de Zwa?n K. 26100, van H. M. de Regt—de Kraker te Terneuzen; 7. Annie Hoek K. 18883, van -V. B. W. Kindt te Philippine; 8. Mirza van de Zwaan K. 23952, van H. M. de Regt--de Kraker te Terneuzen; 9. Vera van de Zwaan K. 23951, van dezelfde. 510-jarige merries, groote maat: 1. .Tulma K. 22433, van Jan van Hoeve te Sluiskil; 2. Prudientia K. 22305, van J. de Regt—Diele man te Zaamslag; 3. Emma K 19774, van B A Goethals te Terneuzen; 4. Emma K. 23969, van A. B. W. Kindt te Philippine; 5. Truida K. 23957, van G. van Hoeve te Ter neuzen; 6. Dora van Zorgvliet K. 23937.van L. W. de Regt te Zaamslag. Getoond voor herinneringsmedaille Clairona van Hoek K. 20974, van A. B. W. Kindt te Philippine. Deze stond 2 jaren achtereen als no. 1.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2