ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD.VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN No. 10/225 MAANDAG 9 JUNI 1941 81® Jaargang Binnenland Buitenland Liefde's Zegepraal FEUILLETON TER N EUZENSCH E CO U RANT ABONNEMENTSPRIJS: Biirnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Brj vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Hoofd-redacteur: N. J. Harte, Lange Kerkstraat 21. ADVERTENTLeN Van 1 tot 4 regels f 0,88 Voor elken regel meer 0,22. KLEINE ADVERTENTIeN per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters tn cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabomiement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. 25.000 BOETE W EG ENS PRIJS- OPDRIJVING VAN MELKPOEDER. Een N.V. te Rotterdam, die voor den oorlog voomamelijk gecondenseerde melk fabriceer- de, ging zidh in den loop van bet vorige jaar toeleggen op den groothandel in melkpoeder. Bet melkpoeder werd in haar fabriek ver- pakt en via een verkoopkantoor in den han- del gebracht. De prijzen, weike de onderneming vroeg, gingen evenwel ver uit boven de toelaatbare. In totaal heeft zij op deze wijze bijna 100.000 kg melkpoeder afgeleverd. De inspecteur voor de prijsbeheersching heeft de onderneming deswege gestraft met een boete van f 25.000, daarbij rekening hou- dende met heft te veel ontvangen bedrag. DE VERKOOP VAN LOSSE MELKPOEDER VERBODEN. De secretaris-generaal van het departe- ment van lartdbouw en visscherij heeft het CrLsiszuivelbeslui!t (melkpoeder)' in dier voege gewijzigd, dat een nieuw ar"!Jkel wordt toe- gevoegd, luidende als volgf= Qniverminderd het bep*a ^a,l(^in eenig ander wettelijk voorschrift, is ;rhandelen, af- leveren en vervoeren me^0eder rblQr een detaillist aan een coiTs^c^^j[''i1 airabden. Tfct verbod geldt niiet indien de detaillist het melk poeder verhandelt, aflevert en vervoert in de verpakking, waarin hij deze heeft betrokken. Hieruit blijkt dus, dat de verkoop van losse melkpoeder verboden is. HITLER ONTVANGT KONING BORIS. De Fiihrer heeft in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, koning Boris van Bulgarije op bezoek ontvangen. DE SPANNING TUSSCHEN DE VER. STATEN EN DUITSCHLAND IS GROEIENDE. Naar S.P.T. uit Berlijn meldt herhaalde men in officieele Duitsche kringen Vrijdagmiddag het antwoord dat reeds vaak naar aanleiding van de vraag van buitenlandsche joumalisten aangaande de betrekkingen tusschen Roose velt en de regeering van Retain gegeven is: ,,Dit is een Fransche aangelegenheid. Frank- rijk zelf moet het antwoord op de merkwaar- dige uitlatingen van Cordell Hull geven". Ondertusschen gelooft men hier niet, dat Vichy zich sterk door de bedreigingen van Hull zal laten be'invloeden. In neutrale lan den heerscht de overtuiging, dat Darlan zich definitief aan de zijde van de ,„nieuwe orde" en van. de mogendheden van de spil heeft ge- schaard. Zoo wordt alhier de aandacht op een artikel van de Tribune of Lausanne ge- vestigd, waarin de schrijver verklaart, dat Frankrijk Engeland zijn bedoelingen niet beter duidelijk had kunnen maken. Intusschen wijzen de uitlatingen van Hull reeds op den invloed van Winant, den Ame- rikaanschen ambassadeur in Londen die vol- gens Amerikaansche berichten, die ook in de Duitsche pers met aandacht zijn gevolgd, den president heeft voorgesteld, de diplomatieke betrekkingen met de regeering van maar- schalk Retain te verbreken, indien Darlan de politiek van Laval blijft volgen. Van bevoegde zijde wijst men er hier op, dat Amerika Frankrijk schijnbaar wel veel heeft beloofd, maar tot nu toe weinig heeft geschonken,. Voorzoover bekend, zijn vier levensmiddelenschepen te Marseille aangeko- men. Over financieele hulp is wel gesproken, maar volgens de verklaring van officieele kringen alhier, ziet er het hiermede ongeveer hetzelfde uit als met de levensmiddelen. Maar de berichten uit Vichy over het onderhoud tusschen admiraal Leahy met Retain, in tegenwoordigheid van admiraal Darlan en waarin Leahy heeft gezegd, dat de regeering der Vereenigde Staten Dakar als haar be- 8 Roman van A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) Brj zijn terugkeer in de voorhal ziet hij juf- frouw Motika, die daar op hem sohijnt te wadhten. Ze is een klelne, magere, oude vrouw, van bijna zeventig jaar, met een smal, uitgedroogd gezicht, norsdhe trekken en een sbhuinen blik en is naar een antieke mode gekleed. Marc is vroeger zeer aan juffrourw Motika gehecht geweest, want toen hij nog een kind, een knaap, een jongeling was, beminde zij hem met afgodische liefde. Maar sinds den dood van haar tweede meesteres wias de vroeger zoo vriendelijke, goedhartige, altijd dienst- vaardige Maria Motika een norsche, twist- zieike oude vrouw geworden. Zelfs haar mees- ter sdheen zij vijandig gezand; alles was haar te veel en de bedienden klaagden voortdurend over haar. Geen wonder, dat ook de sympathie van gnaaf Klemens en zijn zoon voor hun gouver- nante veel verminderd was. Men zou haar liever met een behoorlijk pensioen weiggezon- den hebben; maar dat wilde men niet doen, omdat zij een beveling van de eerste gravin was geweest en meer dan veertig jaar de familie trouw had gediend. Zij treedt ietwat verlegen op Marc toe en zegt, zonder hem recht in het gelaat te zien: Ik hoor van Paul, dat mijnlheer de graaf vooh langen tijd op rei® wil gaan. Is dat waar langenssfeer beschouwt, zijn ongunstig voor de Angelsaksische mogendheden. Petain zou n.l. verklaard hebben, dat Frankrijk zijn kolo- niaal gebied tot elken prijs zal verd°digen. Hoewel deze kwestie in Duitsche officieele kringen een Fransche aangelegenheid wordt genoemd, volgt men de ontwikkeling met groote aandacht. In de .Wilhelmstrasse is door een officieele woordvoerder verklaard, dat de betrekkingen tusschen Engeland en de regeering van Vichy, de laatste 48 uur slech- ter geworden is. De verklaringen van Hull worden als een soort ultimatum opgenomen. Men is het cena over het Fransche antwoord, dat bjj1 den huidigen stand der betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland, reeds van te voren vast staat. Zoo wordt de spanning tusschen Engeland en Vichy grooter, maar tegelijkertijd groeit ook de spanning tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland. Een aanwijzing hiervoor is de .bittere reactie van de Duitsche pers op de nota van Sumner Wel les aan den Zuidslavischen gezant, waarin de ,,verontwaardiging van de Amerikaansche regeering over den inrval in en de verminking van Zuid-Slavie" tot uitdrukking wordt ge- bracht. De Diplo spreekt over ,,een grove ontspo- rin,g van de officieele Amerikaansche poli tiek". Dit blad, dat nauwe betrekkingen met de Wilhelmstrasse onderhoudt, verliest Zijn geduld en doet een ernstig beroep op de Ame rikaansche ministers zich eindelijk eens met hun eigen zaken te bemoeien. ,,Een Moruroe- leer met een dubbele bodem bestaat niet meer", zegt de schrijver van het artikel. Terwijl men niiet kan zeggen dat de span ning tusschen de Vereen. Staten en Duitsch land de laatste 48 uur heeft toagenomen, blijkt het steeds duidelijker, dat Amerika niet alleen niets doet om een oorlog met Duitschland te vermijdeni, maar dat het zelfs op een conflict aanstuurt. Terwijl ook heden nog, de spanning in het Naburige Oosten toe- neemt en men reeds kan constateeren, dat het Duitsche luchtwapen een nieuw offensief voorbereid, moet men steeds rekening houden met groote gebeurtenissen in andere wereld- deelen. In buitenlandsche kringen is de situatie Vrijdagmiddag „onoverzichtelijk" ge noemd. Maar tevena is de gedachte uitge- sproken, dat de naaste toekomst groote op- helderingen zal brengen. DE VER .STATEN EN DE OORLOG. Cordell Hull heeft in de pensconferentie de berichten der ochtendbladen tegengesproken, als zou Nomoera, de Japansche ambassadeur een niet-aanvalspact tusschen Japan en de Vereenigde Staten gelijk aan dat tusschen Japan en de Sowjet-unie hebben voorgesteld. Hull zei, dat de bezoeken van den Japanschen ambassadeur zich niet hadden onderscheiden van die van andere te Washington geaccredi- teerde diplomaten. Associated Press meldt uit Kaapstad, dat Smuts, de minister-president van de Zuid- Afrikaansche Unie, in een rede een beroep heeft gedaan op de Vereenigde iStaten om snel te handelen en beslissenide stappen te doen voordat het te laat is. De Vereenigde Staten, zoo zei iSmuts, gelden voor het land van snel handelen. „Indien dit een feit is, hoop ik, dat de Vereenigde Staten zich daar- naar zullen gedragen." Een lid van de Amerikaansche regeering, dat, naar Associated Press meldt, onbekend wil blijven heeft bevestigd, dat de regeering Maandag de North American Aviation Com pany, die ten gevolge van een staking stil- ligt, krachtens het besluit van president Roo sevelt zal overnemen, als de stakers dan het werk nog niet hebben hervat. De marine en het productiebureau eischen, dat de regeering zal ingrijpen, daar de staking bij dit groote bedrijf orders voor vliegtuigen ten bedrage van bijna 200 mililoen dollar heeft vertraagd. Op de vraag, hoe de regeering de hervatting van het werk wil bewerkstelljgen, antwoordde de minister, dat de autoriteiten van de artoei- ders eenvoudig de hervatting van het werk zullen eischen. Indien ze aan dezen oproep geen gevolg geven, beschikt de regeering over middelen om haar wil door te zetten. Ja, dat is waar, juffnouw Motika. En hoe moet 't dan hier gaan, als mijn- heer de graaf weg is? De vader van mijnheer de graaf bekreunt zich om niets meer... u graaf Marcus, was nog de eenige, tot wien men zidh kon wenden, als er een beslissimg moest worden genomen. En als graaf Marcus er niet meer is Nu, voor het beheer van den eigendom zorgt inspecteur von Heiden en binnenshuis kunt u zelf alles behoorlijk regelen. Ik ben oud en kan iederen dag sterven. En ik ben ook maar een ondergesehlkte De huisboudster zegt dit op vrij bitsen toon en 't staat Marc niet aan, dat ze hem weer, zooals hij dikwijls heeft opgemerkt, niet in het gelaat durft zien. Zou misschien ook zij hem voor den moordenaar van zijn stiefmoeder houden Die gedachte val't hem zeer pijnlijk. Wiaarom kijkt u mij niet in de oogen, juffrouw Motika... zooals vroeger, zoovele jaren larag? Ik heb opgemerkt, dat u in den laahsten tijd veel veranderd is. Wat is de oor- zaaik daarvan? De oude slaat even de oogen op, maar wendt ze onmiddellgk weer af van Marc. Ik ben zeventig jaar oud, antwoordt zij ontwijkend en op dien leeftijd verandert een mensdh... vooral als men dingen beleeft, als die, welke hier op Kronstein gebeurd zijn. Trouwens mijnheer de graaf is zelf odk veel veranderd... Dat is waar, mompelt hij treurig. Maar. Plotseling meent hij te begrijpen en gaat levendig voort: Ja, u is zeventig jaar oud, juffrouw Mo tika. Neetm 't mij niet kwalijk, dat ik er niet aan dacht. Ja, ik vergat, dat voor iemand van uiw leeftijd de dienst hier op het kasteel te zwaar wordt. Misschien verlangt u naar JAPAN ACHT ANTWOORD VAN BAT A VIA ONBEVREDIGEND. In officieele Japansche kringen wordt vol gens D.NJB. het Vrijdag door de regeering van Nederlandsch-Indie verstrekte antwoord aan Japan onbevredigend genoemd. Men kan evenwel nog niet zeggen, zoo verklaarde men verder, of de onderhandelingen in Batavia zullen worden voortgezet of niet. De „Tokio Nitsji Nitsji" meldt uit Batavia, dat de Japansche delegatie aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken in Tokio nieuwe instrueties verzocht heeft. De toestand moet als zeer kritiek beschouwd worden. De leider van de Japansche delegatie heeft verklajard, dat men een dergelijk antwoord van Neder landsch-Indie niet verwacht had. Hoewel de Japansche voorstellen bescheiden eischen in- heilden, zijn zij desondanks door Batavia af- gewezen. Dientengevolge, zoo voegde de Japansche delegatieleider hieraan toe, moeten wij thans voorbereidingen treffen om naar Japan terug te keeren. De ,,Jomioeri Sjimboen" spreekt van een min of meer ontoegeeflijke houding van Nederlandsch-Indie en is van meening, dat het antwoord thans verscheidene dagen lang door de Japansche delegatie zal moeten wor den bestudeerd. Domei meldt uit Tokio, dat uit Batavia het volgende bericht is ontvangen: Ofschoon het antwoord van Nederlandsch- Indie als onbevredigend wordt beschouwd, zal de Japansche delegatie nog een laatste poging doen om door verdere onderhandelingen tot een overeenkomst te geraken. Men is van gevoelen, dat „eenige tijd" noo- dig zal zijn om vast te stellen, of de Neder- landsch-Indische autoriteiten wel of niet werkelijk het voornemen hebben de besprekin- gen tot een succesvol besluit te brengen, al- dus verluidt van den kant van de Japansche delegatie. Het Nederlandsch-Indische antwoord op het Japansche voorstel van 7 Mei is aan den Japanschen gedelegeerde voorgelegd tijdens een bijeenkomst van Vrijdag, die 90 minuten duurde, waama Josjizawa te kennen gaf, dat hij wellicht de Nederlandsche delegatie zou verzoeken zekere onopgehelderd gebleven punten toe te lichten, aangezien zij in strijd zijn met de Japansche formuleering. Te ken nen gevende, dat zijn geduld op de proef werd gesteld, maar niet was uitgeput, izeide Josji zawa: ,,Ik kan thans niet zeggen, of ik den Nederlandschen gedelegeerden zal verzoeken hun houding verder te herzien. Ik zal mijn best 'blijven doen om het doel van mijn missie tot stand te brengen. Wanneer echter blijkt, dat het onmogelijk is een bevredigende oplos- sing te bereiken, dan blijft er geen andere weg over dan terug te keeren naar Japan." Uit kringen der Japansche delegatie wordt vernomen, dat het Nederlandsche antwoord betrekking heeft op alle punten, maar slechts weinig punten behelst, welke de Japanners als bevredigend kunnen beschouwen. Er verluidt, dat Josjizawa nieuwe instrue ties uit Tokio verwacht, alvorens regelingen te treffen voor een verder contact met de Nederlandsche vertegenwoordigers. Een protest vara Batavia. Nader nog meldt DjNjB. uit Tokio; De Nederlandsche gezant, generaa.1 Pabst, heeft hier bij het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken een protest ingediend tegen de recente verklaring van den woord voerder van het bureau van voorliehting der regeering, die de Nederlandsch-Indische over- heid in verband met de handelsbesprekingen van onoprechtheid beschuldigd had. Uit officieele Japansche kringen wordt hieromtrent vernomen, dat van Japansche •zijde geen antwoord op dit protest van Neder- landsch-Indie verwacht kan worden, daar het overbodig is, zoo verklaart men hier, ten aanzien hiervan een standpunt uiteen te zetten. DE AUSTRALISCHE REGEERING PROTESTEERT TE LONDEN. Naar uit Melbourne wordt gemeld, aldus vemeemt het D.N.B., heeft de Australische rust... Is 't zoo, zegt het dan openhartig. U weet dat mijn moeder reeds maatregelen heeft genomen om a een cmbezorgden ouden dag te verzekeren. Gevoelt u behoefte aan rust, dan zal verder oirverwijld het noodige wonden gedaan. In '1 paviljoen van den rent- meester staan twee kamers te uwer beschik- kinig en u zult er kosteloos en uitstekend worden verpleegd. Nooit zal het u aan iets ontbreken. Met een gebaar van sctorik steekt de huls- houdster afweremd de handen uit. Neen, neen, ik wil geen rust en nooit ga ik bij den rentmeester inwonen! Zoolang ik de oogen niet voor imrner sluit, zal werken een behoefte voor mij zijn. Of wilt u mij weg hebben? Doe ik mijn werk niet meer goed? vraagt zij wantrouwig. Integendeel! 't Was maar in uw belang. t Spreekt van zelf, dat ik geruster wegga, als ik hier alles aan uw goede zorgen kan overlaten. Dus blijft alles bij het oude, mijnheer de graaf. Tot het laatste uur van mijn leven zal ik mijn plieht doen. Maar zorg, dat ik niets te maken heb met inspecteur von Heiden. Waarom Moogt u hem niet goed lijden Neen, antwoordt zij stug. Van den eer- sten dag af is von Heiden voor mij een vijand geweest en nooit zou ik onder zijn bevelen wiilen staan. Nu, u zult waarsohijnlijk redenen hebben voor dien afkeer, waarmede natuurlijk reke ning zal worden gehouden. 't Kan trouwens gemakkelijk z66 geregeld worden, dat u niets met hem te doen he'bt. Sinds den dood van mijn stiefmoeder, sinds Kronstein niet meer een gastvrij fauis is, waar het eene feest op het andere volgt, heeft zich. in zooverre ik weet, von Heiden slechts bij hooge uitzonde- ring op het kasteel laten zien. premier Menzies, na de zitting van den oor- logsraad een verklaring afgelegd, dat de re geering het groote openbare belang bij de situatie in het Mildden-Oosten volledig beseft en in dagelijksche gedachtenwisseling met de Briltsche regeering staat. De groote verlie- zen in Griekenland en hij de gevechten op Kreta zijn een groot ongeluk. Alles wordt ge daan om een herhaling van deze nederlagen te voorkomen. Volgens Engelsche berichten heeft de Australische oorlogsraad na zijn alleszins langdurige conferentie van Donderdag een memorandum naar Londen gezonden. Naar uit de weinige bij'zonderheden blijkt, is dit memorandum een energiek protest. Tijdens de bijeenkomst van den raad zouden volgen® Zweedsche bladen zeer booze, opge- wonden woorden gevallen zijn, omd'at Enge land telkens weer Australische of andere niet Engelsche troepen in hopelooze gevechten werpt, waarbij groote verliezen geleden wor den. Bijzonder bitter gestemd waren enkele sprekers, omdat alle Engelsche beloften, die na de sombere ervaringen van den veldtocht in Griekenland waren gedaan, niet nageko- men zijn en ook Kreta weer een massagraf van Australische en andere troepen uit het empire is geworden. Het memorandum aan de regeering te Lon den bevat o.a. den eisch, dat Australische en andere niet-Engelsche troepen eerst weer in den strijd geworpen worden, als hun tevo- ren ook voldoende steun van het luchtwapen of van de verdediging op den grond gewaar- borgd kan iworden. BLOKKADE TEGEN VICHY VERSGHERPT Protest van Fransche radio. Uit Londen wordt het volgende vernomen: De Daily Express schrijft d.d. 5 Juni, dat men het voornemen heeft de blokkade tegen Vichy te verscherpen en om humanitaire redenen geen navycerts meer te verleenen. De Fransche radio, zoo meldt D.N.B. uit Vichy, heeft zicih Zaterdag gekeerd tegen de Engelsche blokkade-methoden en er op ge- wezen, dat hiervoor geen enikele ,-rechtvaardi- ging gegeven kan worden. Stellig betwist niemand Engeland het recht, zijn vloot er voor te gebrudken om den invoer van oorlogs- contrahainde en van bepaalde grondstoffen in de oorlogvoerende landen te verhinderen. Op zijn minst moet deze biokkade doeltreffend zijn en mag zij tegenover de niet-oorlogvoe- rende landen niet zoo rigoureus zijn, dat deze practiseh niet eens het allernoodzakelijkste kunnen krijgen. W'anneer de Engelschen Europa zonder ondersckeid tusschen oorlog voerende en niet-ooriogvoerende landen uit- hongert, kan men zich afvragen, wat Enge land met dit rigoureuze gebruik van de blok kade voor oogen heeft. Kan Engeland werke lijk gelooven, dat het zich in staat acht het Duitsche leger of het Duitsche volk uit te hongeren Men moet zich afvragen, of Engeland door 'I tegengaan van den invoer van Argenthnsch vieesch, van Braziliaansche koffie en van Amerikaansch graan in Frankrijk, Spanje en Portugal niet heel eenvoudig probeert om door den honger een politie'ken druk uit te oefenen op de volkeren, die zijn bondgenooten of vrienden waren. BRITSCHE AANVAL OP SYBIL. Britsche troepen en strijdkrachten van de Gaulle hebben, volgens ,,De Courant" Zon- dagochtend vroeg eeni aanval gedaan op Zuid- Syrie en zich in beweging gezet in de rich- ting van Dzjebel el Droes. Britsche vliegtui gen hebben het vliegveld Mezze, nabij Damas cus, gebombardeerd en volgens een bericht van radiQ-Ankara de olie-installaties van Beiroet. Het opper,bevel in Syrie en Libanon heeft Zondag het volgende communique gepuhli- ceerd Britsche troepen hebben vandaag om 3.45 uur de Zuidelijke grenizen van Syrie en Liba non aangevallen. Zij zijn in canitact gekomen met de voorhoeden, die den strijd overeen- Maar tijdens uw afwezigheid zal hij komen, mijnheer de graaf. Hij zal trachten, hier baas te spelen en dan heb ik geen rustig uur meer... Dit alles zegt de oude huishoudster met ■wilde passie. Op haar gerimpeld gezicht weerspiegelt zich een zd6 gewelidige haat, dat Marc haar met pijnlijke verbazieig aanstaart. Ik kon niet deniken, dat uw afkeer tegen von Beiden zoo hevig was, juffrouw Motika, zegt hij eindelijk. Maar nu het eenmaal zoo is, zal ik maatregelen treffen, opdat de in specteur niet buiten zijn gewone werk gaat en geen voet meer in het kasteel zet. Daar ik geen tijd maar heb om hem persoonlijk te gaan opzoeken, zal ik hem schrijven uit Wee- nen, onmiddellijik na mijn aankomst aldaar. Het door u verlamgde aanbod zal ik hem overbrengen onder een voorwendSel, dat mijn vader, die ziekelijk en menschenschuw is, van ieder bezoek verschoond wenscht te blijven. Von Heiden kan zijn afrekeningen recht- streeks toezenden aan anzen advocaat Mr. Kiuver. met wien ik voortdurend in verbin- ding zal blijven. Ik zal den inspecteur ook laten weten, dat hier op het kasteel u alleen mij veregenwoordigt en met alle regelingen belast is. Vader, dien ik eveneens van Wee- nen uit zal verwittigen, zaJ blij zijn, dat hij zich om. niets heeft te bekommeren. De huishoudster sdhijnt nu vrijer te ade- men. Ja- zegt zij, met een zucht van verlich- ting, zoo is alles in orde. Nu kunnen we bei den igerust zijn, mijnheer de graaf. Ik dank u voor het vertrouwen, dat u in mij stelt. U zult er geen spijt van hebben... - Moctit u op een of ander punt niet goed weten, wat te doen, wend u dan tot mijn vnend Dr. Turba, u weet, waar u hem kunt vinden en bovendien zal hij mijn vader nu en komstig haar opdracht hebben aanvaard. Bij den aanval op het vliegveld Mezze werd geen groote schade aangericht. Er zijn evenmin slachtoffers te betreuren. De Fransche Hooge Commissaris van iSyrie en Libanon, generaal Dentz, heeft het opper- bevel over de Fransche troepen op zich ge nomen. Hij heeft in verband met den Engelschen aanval bevel gegeven tot sluiting van alle scholen. Van officieele Engelsche zijde is mede-ge- deeld, aldus Reuter, dat de opmarsch van de strijdkrachten van de Gaulle en van de Brit sche troepen vannacht om twee uur begonnen is. De Britsche berichtendienst heeft hier aan toegevoegd, dat generaal Wilson het op- perbevel over de operaties in Syrie heeft. Communique van Vichy. De Fransche regeering heeft een communi que gepubliceerd, waarin o.a. gezegd wordt: ,,De Engelschen en de aanhangers van de Gaulle hebben Syrie aangevallen, dat volgens hun bewering door Duitsche troepen zou zijn bezet. Een zekere mijnheer Catroux heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de bevolking der onder Fransch mandaat staan- de gebieden tot opstand tegen Frankrijk op- hitst. De Fransche regeering herhaalt, wat zij reeds verzekerd heeft, n.l. dat zich geen Duitsche troepen in Syrie bevinden. Engeland pleegt derhalve een nieuwe, ongerechtvaar- digde aanvalsihandeling tegen het Fransche imperium. Wij verdedigen dit imperium tot de uiterste grens van onze krachten". In een andere Fransche verklaring wordt er o.m. op gewezen, dat, niettegenstaande de verklaringen van den Franschen Hoogen Commissaris in Syrie, generaal Dentz, van Engelsche zijde verder beweerd wordt, dat Duitsche troepen in het onder Fransch man daat staanide gebied van den Levant geland zijn of aan land gezet worden. De waarheid is, zoo wordt in het communique geconsta- teerd, slechts in de verklaring van generaal Dentz te zoeken, die er met nadruk op ge wezen heeft, dat zich noch in Syrie, noch in Libanon Duitsche troepen 'bevinden of ooit bevonden hebben. Naar het D.N.B. uit Damascus nog meldt, heeft de Libaneesche regeering zich in een bekenidmaking gericht tegen de tendentieuze pers- en radiocampagne over Syrie en Liba non. Zij wijst daarbij in het bijzonder de be wering van de hand, dat de Libaneesche openbare meening voorstandster is van een eventueele interventie van een buitenlandsche mogendheid. De Libaneesche regeering verklaart, aldus deze bekendmaking, dat Libanon zelf zijn lot bepaalt en aan Frankrijk volledig vertrouwen schenkt ter zake van de handhaving van vrede en veiligheid. Zij wijst derhalve iedere avonturenpolitiek af waardoor het land in een conflict betrokken tot een slagveld zou kun nen worden. Regeering en bevolking zijn eensgezind van meening, dat het haar plicht is een dergelijke eventualiteit uit te sluiten. Veromtwaardiging. Het bericht over den aanval op Syrie heeft, naar door D.N.B. uit Vichy gemeld wordt, in Fransche regeeringskringen verontwaardi- ging gewekt. Men wijst er o.a. op, dat deze Britsche aanval door niets gerechtvaardigd wordt. Het betreft hier de voortzetting van het plan om den tragischen toestand van Frankrijk uit te buiten en zijn imperium te bemachtigen. Verder wordt verklaard,'dat de Engelschen bij den aanval op Syrie, precies zooals bij hun vroegere aanvallen, met gebruikmaking van valsche voorwendsels zijn opgetreden. Even min als er in Mers-el-Kebir, Dakar, Gabon en Nieuw-Caledonie Duitschers waren, zoo zijn er ook thans in Syrie geen Duitsche soldaten en heeft zich er ook nooit een bevonden. De aanval op Syrie kan slechts ten doel hebben, dat Engeland zich op kosten van Frankrijk voor de in de Middellandsche Zee en in het Nabije Oosten geleden nederlagen wil schade- loos stellen. De Gaulle, zoo verklaart men verder, heeft herhaaldelijk gezegd, dat hij niet tegen Fran- schen zal strijden. Deze belofte is ook opge nomen in de overeenkomst, die verleden jaar tusschen hem en Churchill is gesloten. Hij geeft dus een mooi voorbeeld, hoe hij zijn woord houdt. Verder wordt in Fransche regeeringskrin gen gewezen op de proclamatie van den Franschen verrader-generaal Catroux, als- mede op een verklaring van den Engelschen gezant te Cairo, Catroux heeft in zijn procla matie aan Syrie en Libanon volledige souve- reiniteit en onafhankelijkheid beloofd, hetgeen hij verdrag tusschen hem en de vertegen woordigers van Syrie en Libanon zou worden vastgelegd. De Engelsche gezant te Cairo, Lampsoni, heeft verklaard, dat de blokkade tegen Syrie opgeheven zal worden en dat Sy rie onder het regime van het Engelsche oond zou worden geplaatst. dan een bezoek komen brengen. En nu, tot weerziens, juffrouw Motika. Marc reikt haar de hand. De oogen der bejaande vrouw schieten plotseling vol tranen. - God beseherme u, mijnheer de graaf. Zij trekt zijn hand aan haar lippen en drukt er, hoewel Marc het haar wil beletten, een vurigen kus op... En, gaat zij voort, als we elkaar niet mocbten weerzien... ik ben toch al zoo oud... d'an... dan zult u mij vergeven... Voondat Marc kan vragen, wat hij moet vergeven, heeft zich de huishoudster snikkend verwijderd. Een kwartder later verlaat de jonge graaf het 'kasteel van zijn vader. Op weg naar net station kijkt hij met een keer om. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1