De geldige Bons Koop eerst een andere tandpasta Overspannen? IJUjriJicvicU'S I Natuurlijk!!! Bloemenmagazijn G.J.WILL Z&ruvwtciGCrit&n TERNEUZEN, 6 JUNI 1941. X PEULVRUOHTEN. 1 K X W KAMER VAN KOOFHANDEL EN FABRIEKEN V OOR ZEEUWSC'H- VLAANDEREN TE TERNEUZEN. Ook bij geboorte, verloving, huwelijk en jubileum, BLOEM WERK van ""moken U weldadig kolm. Buisje75ct. (Ingez. Med.) bericht en uit Washington heeft Cordell Hull ©en onderhoud gehad met deip Fransclhen am- baissadeur Haye. Ongeveer terzelfdertijd be- zooht de Amerikaansche gezant te Vichy, Leahy, maarschalk Petain. Door middel van deze beide transacties zou Amerika nog een laatste poging hebben aangewend om Frank- rijk te bewegen weer een ten opzichte van Engeland vriendelijk gestemde pohtiek te voeren, waarbij Amerika zich zelfs niet zou hebben ontzien, deze laatste pogingen te doen begeleiden van vengaande dreigementen. In de Duitische hoofdstad is men van de houding van Vichy zeker en heerscht de over- tuiginlg dat Amerika met zijn pogingen en dreigementen schipbreuk heeft geleden. Frankrijk heeft zijn beslissing genomen en wel voor Duitschland ©n de nieuwe ordenin'g vain het continent tegen Engeland en indien het zoo moet zijn eveneens tegen Amerika. Derhalve twijfelt men er te Berlijn niet aan, dat Vichy zich niet door de tegenpartij laat influenceeren en dat Frankrijk zijn positie in Syrie met alle miadelen zal verdedigen. Tegenover een conflict in Syrie zou Duitsch land niet onverschillig kunnen staan. Het is een Duitsoh belang, dat zulk een conflict wordt gelocaliseerd. Een bezetting van Syrie door de Engelschen zou tevens de mogelijk- heid bieden, dit land te gebruiken als een basis voor venders acties, waarbij het niet uit- gesloten moet worden geacht, dat Engeland dan toch weer pogingen zal doen om de huidige rust op den Balkan opnieuw te ver- storen. De „Times" acht een uitbarsting van het conflict nabij. ,,De oorlog in Syrie kan binnen enkele dagen, binnen, enkele uren zelfs uitbreken", schrijft de .Times" van Woensdag, naar S.P.T. uit Londen meldt. Voorts verklaart het blad dat het bericht als zouden Duitsche troepen reeds in Syrie geland zijn, nog niet bevestigd kon worden, dooh dat dit in ieder geval te verwachten is. Engeland heeft, zoolang als het mogelijk was, gehoopt dat generaal Wey- gand zou weigeren met Duitschland samen te werken, zooals Laval dit gedaan heeft, maar ook deze hoop bestaat thans niet meer. Het zou dom zijn om hierop nog te vertrouwen, besluit de .Times". POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- geiwezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. ■mniiiiiiinniiinimiiH BROOD EN GEBAK. Bonnen 22 (broodkaart), geldig van 9 tot 22 Juni, elke bon voor 200 gram brood of twee rantsoenen ge- bak. Bonnen 24 (broodkaart), geldig tot 22 Juni, elke bon voor 100 gram brood of een rantsoen gebak. Bonnen 8 (ibloemkaart), geldig tot 15 Juni, elke bon voor rantsoen brood of gebak. BLOEM OF MEEL. Bonnen 8 (ibloemkaart), geldig tot 15 Juni, elke bon voor 35 gram tanwebloem of -meel, roggebloem of -meel, of zelfrijzend bakmeel. SUIKER: Bon 42 (alg. distributiekaart), geldig van 9 Juni tot 6 Juli, voor 1 kg suiker. KOFFIESURROGAAT OF THEE. Bon 34 (alg. distributiekaart), geldig tot 22 Juni, voor 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat (off. samenstelling) BOTER, MARGARINE ENZ. Bon 17 (iboterkaart), geldig tot 11 Juni (event. 14 Juni) voor 250 gram boter of 200 gram sla- of raapolie. Bon 17 (vetkaart), geldig tot 11 Juni (event. 14 Juni), voor 250 gram boter of margarine of 200 gram sla- of raapolie. Bon 18 (boterkaart en vetkaart), gel dig tot 11 Juni (event. 14 Juni), voor 250 gram boter. (Op de bon van de vetkaart 15 cent reductie per 250 gram.) KAAS. Bonnen 66 en 76 (alg. distributie kaart), geldig tot 15 Juni; Bonnen 67 en 77 (alg. distributie kaart), geldig tot 15 Juni (event. 29 Juni) elke bon voor 100 gram kaas. EIEREN. Bonnen 53 en 88 (alg. distributiekaart geldig van 9 tot 15 Juni, elke bon voor e6n ei. MELK. Bon 20 (melkkaart), geldig van 9 tot 15 Juni, voor 1% liter melk. Bon 52 (alg. distributieboekje), geldig tot 22 Juni, voor 500 gram peul- vruchten. AARDAPPELEN. Bon 05 (aardappelenkaart), geldig van 9 tot 15 Juni, voor ll/2 kg aard- appelen. VLEESCH. Bonnen 18 vleesch (vleeschkaart), gel dig van 8 tot 15 Juni, elke bon voor een half rantsoen vleesch, been inbegrepen, of een half rantsoen vleeschwaren. Bon 18 worst, vleeschwaren (vleesch kaart), geldig van 8 tot 15 Juni, voor een half rantsoen vleeschwaren. GRUTTERSWAREN. Bon 32 (alg. distributiekaart), geldig tot 15 Juni, voor 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of gruttenmeel. Bon 24 (alg. distributiekaart), geldig tot 15 Juni, voor 250 gram haver- mout, havervlokken, haverbloem, aardappelmeelvlokken, gort, gort- mout of grutten. Bon 25 (alg. distributiekaart), geldig tot 15 Juni, voor uiitsluitend 250 gram gort, gortmout of grutten. Bon 26 (alg. distributiekaart), geldig tot 15 Juni, voor 100 gram vermi celli, macaroni of spaghetti. Bon 27 (alg. distributiekaart), geldig tot 15 Juni, voor 100 gram mai- zena, griesmeel, sago of aardappel- meel, of een hoeveelheid pudding- poeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. ZEEP. Bon 35 (alg. distributieboekje), geldig tot 29 Juni, voor 150 gram toi- letzeep (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep, 200 gram zach- te zeep (oude samenstelling van vo6r 1 Jan. 1941), 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Jan. 1941), 300 gram zachte zeep- pasta of 250 gram zeeppoeder, of - voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken, 250 gram zelfwerken- de waschmiddelen of 200 gram vloei- bare zeep. Bon K (textieikaart mannel. personen boven 15 jaar), geldig tot 31 Aug., voor 50 gram scheerzeep of voor zoover voorradig een tube scheer- creme dan wel een pot scheerzeep. PETROLEUM. Petroleumbon 10, geldig tot 15 Juni, voor 2 liter petroleum. en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol. Dan neemt U hoe I\orol in reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtref OPLEIDING VAKBEKWAAMHEID, INGEVOLGE DE VESTIGINGSWET Eenigen tijd geleden schreven we over da vakopleiding voor de vestigingseischen, naar aanleiding van een uiteenzetting van den Inspecteur-Generaal van het Nijverheidsonder- wijs, den heer Ir. G. Hofstede. Het zal natuurlijk niet mogelijk zijn elk jaar hiervoor aparte cursussen in het leven te roepen, doch deze opleiding zal moeten worden gegeven aan reeds bestaan de inrich- tingen van vakonderwijs. Voor onze omgeving is de Avondschool met Werkplaatspraktijk de meest geschikte gele- genheid, waar opleiding in gespecialiseerden zin kan plaats vinden. De moeilijkheid is op het oogenblik, dat door de bijzondere omstan- digheden de lessen in het afgeloopen seizoen niet gegeven konden worden. Wel wordt voor den a.s. cursus de school wear opgezet in de hoop, dat het dezen winter beter zal gaan, doch daarnaast wenscht het bestuur te trachten, indien daarvoor genoeg bekoefte bestaat, thans een of meer cursussen in het leven te roepen, teneinde diegenen, die zich wenschen te bekwamen voor zijn vakdiploma, niet te dupeeren. Wij verwijzen hiervoor naar de in dit num- mer voorkomende advertentie. MIDDENSTANDSDIPLOMA VESTIGIN GSWET. Wordt in een ander bericht in dit nummer de aandacht gevestigd op eene opleiding voor een of meer vakdiploma's, in verband met de eischen der Vestigingswet, zoo willen wij de aandacht der belanghebbende ouders en jon- gelieden ook nog eens vestigen op de studie voor het behalen van het Middenstands- diploma, algemeene handelskennis. iHet diploma Handelskennis is voor alle vakken en bedrijven gelijk. Een studie voor dat diploma is dus aan te bevelen voor alien die voornemens zijn zich te eeniger tijd in een middenistandszaak te vestigen, hetzij in een winkel of als ambachtspatroon of als beheer- der van een dier bedrijven. Aanlgezien verwacht mag worden, dat de Vestigingswet binnen afzienbaren tijd op alle middenshanidisbedrijven van toepassing zal worden verklaard, is voor hen die zich willen vestigen het bezit van het Middenstands- diploma Algemeene Handelskennis noodzake- lijk. Zooals bekend, bestaat sinds enkele jaren voldoende gelegenheid om in het gebied der Kamer de daarvoor ingerichte cursussen te volgen. Heit was wel te voo.rzien, dat, na den groo- ten stroom van deelnemers in de eerste jaren, het aantal kledner zou worden en zou moeten voortkomen uit het inmiddels opgroeiend ge- Slacht. Naar wij vemamen is het aanltal aan- giften uit Temeuzen en omgeving niet van dien aard, dat bezwaarlijk kan worden geacht dat alien, (he met het oog op hun toekomst die studie behoorden te volgen, zich hebben aangemeld. Alihoewel er nog geen vrees behoeft te be- staian, dat de hier, met medewerking van versdhillende vakvereenigingen, opgerichte en afficieel erkende middenstands-handelscursus, na haar voor zoo velen zoo nuttigen arbeid, zal worden opgeheven, blijkt een opwekking tot deeliname niet overbodig. (De ervaring heeft reeds geleerd, dat meer- deren, die zich wilden vestigen, geen vergun- ndng konden verkrijgen omdat zij niet over de noodage diploma's beschikten. Wanneer men de studie in den jongen tijd verwaarloost, zal zich dit ongetwijfeld wrbken, indien men op lateren leeftijd voor de feiten komt te staan. Men houde er rekening mede, dat de eischen, die voor de verschillende bedrijven gesteld worden, eerder zullen verzwaren dan ver- zwakken. Gisteren is het nieuwe gebouw der Kamer van Koophandel en Fabrieken, verrezen aan de Burgemeester Geillstraat aihier, waarvan wij eenigen tijd geleden een afbeelding plaat- sten, in een bijeenkomst der Kamer officieel geopend, in tegenwoordigheid van enkele genoodigde autoriteiten. De plechtigheid werd verricht door den heer Dr. Groeneveld Meijer, administrateur bij het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, door den Secretaris-Generaal van dat Departement daartoe afgevaardigd, terwijl voorts aanwezig was de heer Foekens, chef van het Bureau Financieele Zaken der Afdeeling Middenstand van dat Departement, het voltallige college van Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, en de heer Stof- koper, voorzitter der afdeeling Kleinbedrijf van de Middelburgsche Kamer. Als blijk van belangstel'ling waren verschillende bloemstuk- ken aan de Kamer gezonden, terwijl van het gebouw de vlag was uitgestoken. Na afloop van de plechtigheid vereenigde de Kamer zich met hare gasten in het .Hotel Rotterdam" aan een eenvoudigen maaltijd, waarbij een gezellige toon heerschte, en die werd opgeheven toen voor de gasten de tijd van afreis was aangebroken. Wij komen in het volgend nummer op deze plechtigheid terug, en geven als dan een be- sohrijving van het fraaie gebouw, dat, naar we vernemen, op nader te bepalen dag ook voor de ingeschrevenen in het Handelsregister en andere belangstellenden ter bezichtiging zal wordbn gesteld. VERVOER EN OPSLAG GOEDEREN NAAlt EN IN HET GRENSGEBIED Met verwijzing naar de officieele publicatie dienaangaande bp de eerste pagina van dit nummer, en hetgeen in ons vorig nummer daarover werd medegedeeld, vestigen wij er de aandacht op van verzenders en vervoer- ders van levensmiddelen, dat de desbetreffen- de goederen alleen met een geleidebiljet, aan te vragen bij de ontvangers of sub-ontvan- geirs der invoerrechten en accijnzen over de plaats van afzending. COMPAGNIE NEERLANDAISE DE L'AZOTE. In aansluiting op een vorig bericht over de Oompagnie Neerlandaise de l'Azote, volgt hier nog de balans. Deze vermeldt onder Activa: Zetel te Sluiskil, installaties, electr. centrale, terreinen, gebouwen, kosten van eer ste installatie, etc. fr. 520.480.584; debiteuren, bankiers en div. fr. 40.215.373; zetel te Sluiskil: grondstoffen, producten in magazijn en voorraden fr. 16.682.247; debiteuren, ban kiers, kassa en div. fr. 51.515.065; orderreke- ning fr. 3.754.719, en onder Passiva: Kapitaal fr. 125.000.000; wettelijke reserve fr. 8.213.622; fonds voor afschrrjving zetel Sluiskil fr. 417.700.208; crediteuren en div. fr. 25.029.171; crediteuren en div. zetel Sluiskil fr. 16.826.908. Zooals reeds in een vorig bericht is mede gedeeld, werd het boekjaar 1940 afgesloten met een winstsaldo van fr. 31.103.672., dat geheel aan afschrijvingen wordt besteed. De oorlog in Europa heeft sedert 10 Mei de actlviteit der maatschappij volledig stop- gezet. Het boekjaar 1940 strekt zich dus alleen uit over slechts 4 exploitatiemaanden. Tengevolge van den oorlog hebben de in stallaties te Sluiskil schade geleden, doch geen enkele dezer installaties werd in haar vitale organen getroffen. De fabriek zou van heden af haar actlviteit kunnen hervatten. Deze hangt eohter af van het weer in wer- king brengen van de cokesfabriek, die het voor de fabricage noodige gas levert, doch het hervatten van deze activiteit hangt op haar beurt af van de bevoorrading met steen- kool. De huidige toestand maakt het even- wel den Raad van Beheer onmogelijk te zeg- gen, wanneer de werkzaamheden in de fa briek zullen kunnen worden hervat. Ondanks de moeilijkheden van het oogen blik, wordt voortgegaan met het uitvoeren der werken, waartoe tijdens het vorige boek jaar was besloten. EEN NIEUW PERSPECTIEF OP HET GEBIED DER VOEDSELVOORZIENING. De N.V. Stijfsel- en Clucosefabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent gaat „Aardappelgries" produceeren. Oonsumenten, landbouwers en werk- nemers zijn daarmee gebaat. Met intensieve belangstelling zal ongetwij feld de mededeeling ontvangen worden, dat de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent er na moeizamen arbeid in geslaagd is, op het terrein van de voedselvoorziening een nieuwe bron aan te boren. Tegen Augustus-September a.s. namelijk hoopt zij aan haar bedrijf een nieuwe afdee ling toe te voegen, welke zich zal bezighou- den met de vervaardiging van aardappelgries, een product, dat, volgens een nieuw procede, waarover octrooi is aangevraagd, verkregen kan worden uit alle sooiken aardappelen (hier- onder 66k begrepen uitschot mits gezond) en dat, behalve als uitstekend voedsel met hooge voe'dingswaarde, 66k in broodbakke- rijen, koekfabrieken e.d. toepassing zal kun nen vinden. Het behoeft geen betoOg. dat dit nieuwe product van het menschelijk vernuft wijde perspectleven opent, niet alleen op het gebied van de voedselvoorziening, doch ook in veler- lei andere richtingen. De landbouwers zullen in normale tijds omstandiigheden hun overschot aan aard appelen steeds bij de nieuwe industrie kun nen spuien en 66k voor hun afval, het z.g. „kriel" (dat zijn de kleine aardappelen tot 30 mm, die thans door de consumptie niet worden opgenomen en deswege voor dierlijk voedsel worden gebruikt) steeds afzet kun nen vinden. Bovendien zullen de broOdbakkerijen, koek fabrieken e.d. in het nieuwe product een wel- kame grondstof begroeten. 06k belooft de nieuwe industrie een ver- blijdende opleving teweeg te zullen brengen op de arbeidsmarkt, daar vele hanlden bij het vervoer, de iverwerking etc. werk zullen vinden. Nu moet men vooral echter uit het voor- gaanlde niet afleiden, dat aardappelgries een soort oorlogsproduct is met al den aankleve daarvan, diat men bij terugkeer van normale omstandigheden hefst maar weer zoo spoedig mogelijk opzij zet en vergeet. Integendeel: Dit nieuwe preparaat is, om zijn uitstekende hoedanigheden, bestemd om 66k na den oor log en dian vooral bij de voedselvoorzie ning een groote en voomame rol te spelen. Het productieproces is er namelijk geheel op gericht om aan het product de grootst moge- lijke voedingswaarde te verzekeren. De aard appelen toch worden verwerkt volgens een procede waardoor niet alleen de mineralen en eiwitten behouden blijven, maar eigenlijk geen enkel voedzaam bestandideel van den aard- appel verloren gaat, zooals tot nog toe meestal gebeurt zoowel bij het huishoudelijk gebruik als bij verwerking tot aardappelmeel e.d. Men verkrijgt zoodoende een smakelijike, voedzame substantie, die zich uitstekend leent voor het maken van puree, croquettes e.d. Dat de opzet in alle opzichten serieus is, mage o.a. blijken uit het feit, dat de afzet van het nieuwe product zal worden geregeld in overleg met de regeering. Ook heeft de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek ,,Sas vein Gent" zich het alleenrecht verzekerd om de voor de bereiding van het nieuwe product de benoodigde grondstof (voorlooplg alleen „kriel", daar consumptie-aardappelen momen- teel onder de distributie vallenj op te koopen in Zealand, de Zuid-Hollandsche eilanden tot den Nieuwe Waterweg, Noord, Merwede en We st-Brabant. Naar wij vernemen, is de opdracht voor het vervaardigen van de benoodigde technische installaties reeds geplaatst en wordt alles in het werk gesteld om in Augustus a.s. bedrijfs- klaar te zijn. Moge de nieuwe industrie ten voile aan de hooggestemde verwachtingen beantwoorden en er toe bijdragen om de voedselvoorziening voor streek en land veilig te stellen. daarmede tevens de ondernemende directie van de fabriek een welverdiend succes verzekerend. BEEEDIGD. Ter terechtzitting der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg van Woensdag is beeedi'gd als hulpofficier van justitie, de heer H. H. W. van Vuuren, le luitenant der mare- chaussee te Temeuzen. EXAMEN TEEKENAAR P. T. T. Bij de dezer dagen te 's-Gravenhage gehou- den examens slaagde als teekenaar bij de P. T. T. onze vroegere stadlgenoot de heer G. Verlinde Azn, thans woonachtig te Breda. ARTS-EXAMEN. Voor het eerste gedeelte van het arts- examen slaagde aan de universiteit te Am sterdam de heer A. M. Temmerman te Sluis. DE PROVINCIALE BOOT. Sedert in de Meidagen van het vorige jaar een groot deel van de provinciale vloot ver loren ging, is duidelijk gebleken hoe men hier, vooral op de voornaamste lijnen van den pro- vincialen stoombootdienst, wat inrichting der schepen en frequentie der diensten betreft, mm of meer verwend was. Om het tekort aan schepen gedeeltelijk op te heffen zijn er vaartuigen van elders geeharterd. Toen nu enkele weken geleden de ,,Koningin Emma", die bijna een jaar zonder onderbreking den dienst op VlissingenBreskens uitvoerde, noodzakelijk uit de vaart genomen moest worden voor revisie- en reparatiedoeleinden, is de ..Zuiderzee", een stoomschip dat voor- heen op het IJsselmeer voer, op deze lijn in- gezet. Doordat dit schip langzamer vaart, is het vrijwel onmogelijk zich aan het dienst- rooster te houden. Men is soms genoodzaakt een heelen dienst te laten uitvallen. Het be hoeft geen betoog, dat ait ongeregeld varen voor hen die met tram of trein verder moeten reizen dikwijls lastig is, doch men moet hier ook het klinkt wellioht typisch in dit ver band roeden met de riemen die men heeft. Gelukkig zal een en ander weer spoedig tot het verleden behooren, daar de ,,Koningin Emma", die nu wordt opgeknapt en o.m. haar oude kleuren weer terugkrijgt, waarschijnlijk volgende week weer in de vaart zal kunnen komen. (Pr. Z. Crt.) GEESTELIJKE EN MOREELE VERZORGING VAN WERKLOOZEN. Dezer dagen is in hoogste instantie een belangrijke beslissing genomen in'zake geeste- lijke en moreele herbewapening van werk- loozen. Versdhillende zijden van dit vraag- stuk zijn hierbij belicht, zoodat het de moeite loont deze aangelegenheid wat nader te be- zien. De gemeenteraad van Hulst besloot in Juni 1939 tot verleening van een subsidie uit de gemeentekas voor de sociale verzor- ging ten behoeve van werkloozen, ten bedrage van f 600 per jaar en met in-gang van 1 Dec. 1938. In verband hiermede werd de gemeente- begrooting voor 1938 gewijzigd. Bedoelde subsidie zou worden verleend aan het R. K. werk van Monseigneur Frencken te Breda, onder voorwaarde, dat zich te Hulst een catechiste zou vestigen die zoo als dat ook reeds elders geschiedde zich zou wijden aan hetgeen men de sociale ver- zorging noemt. Deze catechisten zijn geen kloosterzusters, die in een eigen en eigen- aardig ordekleed zooveel mogelijk buiten de wereld leven, doch zij hebben met dezen slechts ,gemeen, dat zij religieuse geloften hebben afgelegd, terwijl gij1 zich juist onder de mensohen bewegen en in het bijizonder werk maken van het stoffelijk en geestelijk welzijn van de fabrieksmeisjes. Het werk van de catechiste zou niet alleen bestaan in het aanwendfn van pogingen om stoffelijken nood te lenigen, maar ook in het streven naar contact op geestelijk gebied, welke taak naar de meening van het gemeentebestuur alleen kon worden toevertrouwd aan een vrouw, „die het leven kent, en, geschoold en aange- past, zich zelf niet wetende door haar reli gieuse geloften, zich aan het heil der men- schen heeft gewijd". De kosten van zulk in een communiteit levende catechiste werd ge- raamd op f 600 per jaar. Ged. Staten van Zeeland onthielden echter bij hun besluit van 26 Januari 1940 (dus on geveer 7 maanden na den datum van het be- trokken raadsbesluitgoedkeuring aan de begrootingswij'ziging, zulks op grond van den ongunstigen finantieelen toestand der ge- meente, tengevolge waarvan elke niet-nood- zakelijke uitgaaf moest wohden nagelaten terwijl, hoewel de overige belastingen reeds tot het wettelijk of feitelijk maximum waren opgevoerld, slechts een sluitende begrooting voor 1940 (men lette >er op, dat het ging om uitgaaf over 1938) kon worden verkregen door invoering van een buitensporig hooge straatbelasting (8 pet. van de kadas'trale huurwaarde der perceelen). Verder waren Ged. Staten van meening, dat de gemeente, door de sociale verzonging uit te strekken tot geestelijk terrein en dit te doen verrich- ten door een religieuise, het terrein, waarop de Qverheid dient op te treden, overschreed, terwijl, daar de regeering de werkloozenzorg feitelijk aan zich heeft getrokken, de ge meente op di't terrein niet geheel zelfstandig dient op te treden. De gemeenteraad ging hierop in beroep tegen de beslissing van Ged. Staten, 'daarbij n -m aaaivoerende, dat de aan te stellen sociale verzorgster haar werk volkomen naar Vlooswijkstr. 27 - Tel. 2092 - Terneuzen W0F" Verzending naar alle plaatsen "•11 (Ingez. Med.) eiigen inzicht en goeddunken izou verrichten, dat de eenige band tusschen haar en de ge meente zou bestaan in het vragen en krijgen van inlichtingen en dat zij aanwijzingen krijgt en verstrekt, voor zoover die gemeente in beweging dient gezet te worden om te helpen. De gemeenteraad vestigde verder de aandacht op het verschil tusschen geestelijke en godsdienstige herbewapening en dat voor het laatste anderen namelijk de priesters geroepen en aangewezen zijn. Ook behoeft in dezen niet gedac.ht te worden aan prose- lietenmakelarij onder een bevolking als die van Hulst. dewelke voor 98 pet. Roomsch- Katholiek is en waar onder de 170 werkloo zen slechts 2 gezinnen voorkomen van anders- denkenden. Thans is 22 maanden na het begin van deze kwestie de beslissing gevallen van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, waarbij het beroep van den gemeenteraad ongegrond is ver klaard. De secretaris-igeneraal deelt niet de meening van Ged. Staten van Zeeland, dat het gemeentebestuur in het onderwerpelijke geval het terrein, waarop de overheid dient op te treden, overschreden zou hebben door het verleenen van een subsidie aan bedoelde R. K. instelling. Van een godsdienstige be- arbeiding der bevolking kan hier ook niet worden gesproken, zul'ks te meer niet nu deze bevolking bijna uitsluitend Roomseh- Katholiek is. Wel bestond ook bij1 den secretaris-generaal bezwaar tegen bedoelde uitgaaf in verband met de ongunstige finan cieele positie der gemeente. die ook over de jaren 1938 en 1939 dermate ongunstig was, dat de gewone dienst over die jaren een na- deelig slot opleverde 'van onderscheidenlijk 5.582,47 en 13.562,74. DE JONG-HERVORMDEN IN ZEELAND. Sinds in 1926 jonge lidmaten der Ned. Her- vormde Kerk zich aameensloten tot de Fede- ratie van Jong Hervormden in Nederland, is uit een eerste schuchter begin tot activeering van de jeugdige lidmaten binnen de Ned. Her- vormde Kerk een beweging ontstaan, welke haar vertajkkingen over geheel ons land heeft gevonden en wier werken heeft bijgedragen tot een sterker bewustwording van hervormd leven en tot een verdieping van het kerkelijk besef. Ook in Zeeland heeft, aldus de Pr. Z. Crt., het streven der Jonig-Hervormden warme be langstelling ondervonden en al zijn nog niet op alle plaatsen afdeelingen, in vele steden en dorpen van dit gewest Zeeland zijn leven de kernen ontstaan, die in aantal en beteeke- nis groeiende zijn en waarvan met de groote landelijke federatie een krachtig en indruk- wekkend getuigenis uitgaat van bewust ge- worden Christelijk leven. Hoezeer deze Jong- Hervormden beweging invloed en beteekenis heeft gekregen bewijzen wel de jongste be- sluiten van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, die zich in haar laatste bijeen- komsten zeer sterk heeft bezig gehouden met de verhoudtng Kerk en Jeugd. (Het gewest Zeeland heeft op den Tweeden Pinksterdag een toogdag gehouden in Goes, waar de Jong Hervormden uit alle deelen der provincie bijeenkwamen, om er een gemeen- schappelijk getuigenis af te leggen van wat zij in dezen tijd wil zijn en doen tot nieuwe bezieling van de Christelijke belijdenis in Kerk en wereld. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen waren er o.a. leden van de afdeelingen Ter neuzen, Sluiskil en Zaamslag. In de Groote Kerk van Goes kwamen zij des morgens bijeen, waar Ds. G. W. Korevaar, Ned. Herv. predikant te Goes, een liturgische dienst heeft geleid en gesproken heeft over de woorden uit Hand. 2 46 en 47„en dage- lijks eendrachtelijk in den Tempel volharden- de, en van huis tot huis brood brekende, aten zij te zamen met verheuging en eenvoudigheid des harten, en prezen God en hadden genade bij gansch het volk. En de Heer deed dagelijks tot de gemeente die zaiig werden." Na dezen indrukwekkenden wijdingsdienst werd des middags in de Prins van Oranje de bijeenkomst voortgezet, waar de voorzitter van het gewest, Ds. J." J. Hietkamp van Vlis singen een overzicht heeft gegeven van doel en werk der Jong Hervormden-beweging. In tegenstelling tot andere jaren zijn thans gewestelijke vergaderingen uitgeschreven, waar de omstandigheden een groot landelijke bijeenkomst verhinderden. Zeeland zal eoh ter steeds zijn kracht moeten zoeken in ge westelijke landdagen. De jongeren zijn bijeengekomen, om zich er op te bezinnen, welke plaats zij in de Kerk innemen en om getuigenis af te leggen van hun gemeenschappelijk geloof. De jongeren staan in de Kerk vaak zoo eenzaam en deze overweging was de drijf- veer tot de oprichting der Federatie in 1926. Dit contact is niet gelegd om een apart groepje te vormen in de Kerk, het werd tot stand gebracht, om de jongeren niet te doen vereenzamen. Zij staan vaak zoo weinig be wust in de Kerk. Er is, ook na het ja^op de belijdenisvragen zooveel onduidelijks, er is zoo groote behoefte aan verdieping en verrijking. Daaraan wil de Jong Hervormden-beweging tegemoet komen. Zij wil ook medehelpen om temidden van richtingen en levensbeschouwin- gen het licht van Christus doen schijnen, om zoo te wekken tot een nieuwe bewustwording van de plaats der jongeren in de Ned. Herv. Kerk, die we ondanks al haar gebreken lief- hebben als een geschenk Gods voor ons vader- land. De jongeren staan in de Kerk vaak zoo weinig actief, en toch hebben zij ook op de derde belijdenisvraag hun ja gesproken. Zij staan niet ge'isoleerd maar als een levende kern in de Kerk met al haar lidmaten, de Kerk met haar grondbeginselhecht en sterk, met haar schat: het Bvahgelie der genade, met haar ruimte: voor het geheele volk. Ds. J. G. Parihuise, van Aagtekerke, heeft een toespraak gehouden over het onderwerp: .Geestelijk weerbaar". Spreker waas er op, hoe de weerbaarheidsgedachte juist in dezen tijd uibermate actueel is, om daarna de vraag te stellen, of het dan nog wel de moeite waard is, te spreken over geestelijke weerbaarheid. Het heeft alleen zin omdat de vraag verband houdt met God. Wie geestelijk weerbaar is is niet in den greep der weerbaarheid, maar in den greep van God. De eisch van geeste lijke weerbaarheid wordt scherper naarmate at tegenstellingen zich toespitsen. Onder de felheid der slagen gevoelen we sterker onze geestelijke weerioosheid. Het antwoord op alle vragen die ons dan bestormen, komt van Gcdswege. Voor God staande wordt de mensch niet het slachtoffer van andere mach- ten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2