Buitenland LUCHTAANVALLEN ON® LAND. AANNEMINGSONDERZOEK VOOR DE WAFFEN-SS. Naar de Erganzungsstelle Nordwest van de Waffen-SS in Den -Haag mededeelt, zullen in bet tijdvak Van 8 tot 11 Juni a.s. in Neder- land aannemingsonderzoeken worden verricht voor de regimenten SS-Westland en SS-Nord- west. Nederlanders en iVlamingen in den leeftijd van 17 tot 40 jaar, met een lengte van ten minste 1,65 m, kunnen voor den duur van den oorlog, voor twee jaar, of voor vier jaar wor den geplaatst. Voor het onderhoud van de gezinnen (voor zoover bet kostwinners betreft) is zorg ge- dragen. Bewijzen voor vrij vervoer van de woon- plaats naar de plaats van bet onderzoek kun nen worden aangevraagd bij de Erganzungs stelle Nordwest, Stadbouderslaan 132, Den Haag. Bewijzen voor het vervoer terug wor den afgegeven bij het onderzoek, ongeacht of aanmelder wordt geplaatst of niet. Het schema voor de aannemingsonderzoe- ken luidt als volgt: 8 Juni, 10 uur: Utrecht Deutsche® Haus; 16 uur: Amsterdam, school Iepenweg 13. 9 Juni, 10 uur: Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat; 15 uur: Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 10 Juni, 10 uur: Zwolle, Hulpkazerne, school aan de Turfmarkt; 14 uur: Deventer, Park- weg 2; 17 uur: Amhem, Willemskazerne. 11 Juni, 10 uur: Eindhoven, huize Maria, Kruisstraat 53; 17 uur: Heerlen, restaurant Klosen, Emmastraat. ENGELSCHE OP Gedurende de Pinksterdagen, in het bijzon- der in den nacht van Maandag op Dinsdag, is de Engelsche luchtmacht boven ons land actiever geweest dan geruimen tijd tevoren. Er is een tamelijk groot aantal brisant- en brandbommen uitgeworpen; de meeste heb- ben weinig of geen schade aangericht. In een stad in het Westen des lands, waar eenige brisantbommen en een groot aantal brand bommen neergekomen is, is er echter wel schade van beteekenis en zijn er ook slacht- offers te betreuren. Drie woonhuizen zijn door brisatnbommen irgestort, 10 andere zwaar beschadigd. Bovendien is aan 175 andere huizen liehte schade in hoofdzaak gebroken ruiten toegebracht. Onder de bewoners van de ingestorte huizen zijn drie dooden en vier gewonden. Door brandbommen is een tamelijk groot aantal branden gesticht, waarvan de meeste vrijwel aanstonds konden worden gebluscht. De ove- rige waren Dinsdagochtend in de vroegte be- dwongen. Een wissel van een tram werd beschadigd. HITLER EN MUSSOLINI AAN DEN BRENNER. Het Duitsehe Nieuwsbureau meldt: De Fiihrer en de Duce zijn Maandag aan den Brenner bijeengekomen en hebben in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, een onderhoud gehad over den politieken toestand. Het onderhoud heeft eenige uren geduurd. De besprekingen werden gevoerd in den geest van de hartelijkste vriendschap, waar- bij de volledige overeenstemming van opvat- tingen van de regeeringsleiders der beide ver- bonden landen tot uiting kwam. „Op de bespreking zullen daden volgen." Over de samenkomst tusschen den Fiihrer en den Duce op den Bvenner meldt Stefani: ,,(Vastgesteld kan worden, dat het officieele communique een nieuwe bevestiging is van de gelijkheid der opvattingen van beide staatslieden over de vraagstukken, waarmede zij zich hebben bezig gehouden met het oog op de voorbereiding van een nieuwe etappe in den gemeenscaappelijken strijd tegen den gemeenschappelrjken vijand, waardoor het mogelijk wordt, dichter bij het einddoel, de organisatie van het Nieuwe Europa, te komen. De deelneming van den chef van het opperbevel der weermacht en van den chef van den Italiaanschen generaltn staf aan de besprekingen bevestigt, dat Fiihrer en Duce ook de vraagstukken van den oorlog hebben besproken. Uit het feit, dat het communique spreekt van overeenstemming ten aanzien van de behandelde punten, kan men afleiden, dat de Italiaansch-Duitsche samenwerking, die tot zoo prachtige resultaten heeft geleid, gehandhaafd blijft en dat, zooals de gewoonte is geworden, op de bespreking daden zullen volgen," EEN DAGORDER VAN GORING. De Rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche Rijk en opperbevelhebber der luchtmacht, Goring, heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hij zegt: „Een groote en roemrijke daad in de ge- schiedenis van ons jonge wapen is volbracht. Op Kreta waaien onze overwinningsvlaggen Gij, mijn valschermjagers en luchtlandings- troepen, gij, mijn vliegers, hebt in samen werking met uw kameraden van het leger onder uw beproefde aanvoerders van alle ran gen voorbeeldelooze daden volbracht. Met ongekenden trots en diep gelukkig meld ik den Fiihrer de tenuitvoerlegging van zijn be vel. Voor de geheele wereld hebt gij het woord van den Fiihrer bewezen: „er zijn geen onneembare eilanden". Ik wist, dat mijn moedige, in harden strijd beproefde luchtmacht slechts de zege kent. Zoo moest ook deze eerste overzeesche ope- ratie den vijand als een onweder in enkele dagen verpletteren. Ook hieraan hebben de Italiaamsche marine en afdeelingen van het Italiaansche leger en de Italiaansche lucht macht haar aandeel gehad. Valschermjagers, bezield door een toome- looze strijdlust, hebt ge, geheel op uzelf aan- gewezen, in een heldhaftigen en verbitterden strijd den sterkeren vijand verslagen. Alleen- staande strijders hebben onder een gloeiende zon en op een rotsachtigen bodem boven- menschelijke ddngen gepresteerd. Uw kracht was het onwrikbare nationaal-socialistische vertrouwen op de overwinning en de zeker- heid van de trouwe hulp der kameraden in de lucht, die den hemel schoonveegdem en on- vermoeid met transportvliegtuigen verster- kimgen aanvoerden. Onder den bommenregen van onze gevechtsvliegtuigen verstomde het vijandelijke geschut, vluchtte de vijand uit zijn versterkte stellingen, gingen Britsche oorlogs- en koopvaardijschepen, die te hulp wilden komen, onder. In de oude wapenbroe- derschap uit de groote dagen van Narvik hebben vliegers en bergjagers het eiland be- dwongen en Engeland uit deze belangrijke stelling in het Oosten der Middellandsche Zee geworpen. Kameraden, het geheele Duitsehe volk is vervuld van de grootste bewondenng en een grenzelooze dankbaarheid voor uw jongste overwinning. Met onze luchtmacht gedenkt Duitschland bewogen en trotsch de helden, die in den strijd om Kreta hun leven en hun gezondheid hebben geofferd. Voorwaarts, in den geest der overwinnaars van Kreta. Leve de Fiihrer." KRETA GEHEEL IN DUITSCHE HANDEN. Het opperbevel van de Duitsehe weer macht maakte Maandag bekend: De strijd om Kreta is geeindigd. Het ge heele eiland is van den vijand bevrijd. Duit sehe troepen hebben gisteren het laatste steunpunt in het bergland ten Noorden van Sfakia, het laatste steunpunt van de versla gen Britten, de haven van Sfakia bezet. Berg- troepen hebben in het bergland ten Noorden van Sfakia het laatste Britsche verzet neer- geslagen en daarbij weer 3000 gevangenen gemaakt. Het Duitsehe luchtwapen heeft deze laatste zuiveringsactie doeltreffend gesteund. In het zeegebied tusschen Kreta en Alexandria heb ben Duitsehe gevechtsvliegtuigen met drie voile treffers een Britsche torpedobootjager, welke deel uitmaakte van een vlootformatie, vemietigd. In Noord-Afrika activiteit van artillerie en verkenners voor Tobroek. Duitsehe en Ita liaansche gevechtsvliegtuigen brachten in de haven van Tobroek vijf kleine transportsche- pen tot zinken en beschadigden met goede uitwerking vijandelijke luchtdoelbatterijen. Vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen be- stookten in den afgeloopen nacht de Britsche ravitailleeringshaven Manchester met tal rijke brisant- en brandbommen. Hevige ont- ploffingen en uitgebreide branden veroorzaak- ten nieuwe groote verwoestingen in industrie- bedrijven en opslagplaatsen. Andere lucht- aanvallen waren gericht op havens aan de Zuidwest- en Zuidkust van Engeland. Ten Zuidoosten van Aberdeen en ten Noorden van Schotland vernietigde het luchtwapen twee vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 6000 brt. en beschadigde een ander groot koopvaardijschip op emstige wijze. Noch overdag, noch des nachts hebben ge- vechtshandelingen van den vijand boven het gebied van het Duitsehe Rijk plaats gevonden. Krijgstuig aohtergebleven. De Duitsehe troepen hebben na de bezet- ting van Kandia kunnen constateeren, dat de Britten bij hun vlucht al hun oorlogsmateriaal op Kreta hebben achtergelaten. De verlaten stellingen gaven een beeld van de haast, waarmede de Engelschen waren gevlucht. Grieksche gevangenen, die werden aangetrof- fen in een toestand van onbeschrijfelijke uit- putting, vertelden van de nachtelijke vlucht der Engelschen, die zich in roei- en visschers- booten naar de voor anker liggende schepen begaven. In de laatste uren voor de inneming van Kandia ontstond onder de Engelschen een paniek. Tengevolge van de voortdurende luchtaanvallen hadden vele Engelschen de schepen niet -bereikt; zij waren -met hun boo- ten ondergegaan. Na de vereeniging van de Duitsoh- Italiaansohe troepen. Het opperbevel van de Duitsehe weermacht maakte Zondag bekend: Op Kreta maakt de izuivering van het Zui- delijke deel van het eiland van de overblijf- selen van Britsche en Grieksche troepen goede vorderingen. Bij Herapetra is gisteren de verbinding met de uit het Oosten oprukkende Italiaansche troepen tot stand gebracht. Tot dusver zijn ongeveer 10.000 Britten en Grie- ken gevangen genomen. Ten Zuiden van Kreta hebben formaties Duitsehe gevechtsvliegers liehte Britsche zee- strijdkrachten aangevallen, een torpedoboot jager door bommen zwaar beschadigd en vier jagers van het type Hurricane zonder eigen verliezen neergeschoten. In hetzelfde gebied bracht het Duitsehe luchtwapen een koop- vaarder van 3000 brt. tot zinken en eveneens een met munitie geladen kustschoener, en trof een betrekkelijk klein troepentransport- schip zwaar. Vliegtuigen, die een gewapende verkenning uitvoerden, hebben gisteren op den Atlanti- schen Oceaan een Britsche duikboot tot zin ken gebracht. Formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke installaties aan de West- en Zuidkust van Engeland. Vooral in het havengebied van de Mersey ontstonden alleszins groote branden. Ten Oosten van Peterhead werd een groote vrachtboot zwaar beschadigd. Den 30sten Mei hebben gevechtsvliegtuigen een patrouillevaartuig in de haven van Fra serburgh vemietigd. Noch overdag, noch 's nachts heeft de vijand boven Duitsch gebied vijandelijke han- delingen gepleegd. Ter aanvulling van het weermachtsbericht van Zondag wordt aan het D.N.B. gemeld: De vereeniging van de Duitsehe en Italiaan sche strijdkrachten bij Herapetra is de eenige plaats, aan de Zuidkust van Kreta, waar de steil oprijzende verbrokkelde rotskust plaata maakt voor een zandstrand. Al was de haven van Herapetra ook sinds jaren verzand, toch hadden de vluchtende Britten nog een zwakke hoop zich hier op kleine vaartuigen te kun nen inschepen om de vrije zee te bereiken. De bezetting van Herapetra door troepen van de spilmogendheden vernietigt deze laatste hoop van het verslagen Britsche bezettingscorps. Evenals in het Zuidoostelijke deel van het eiland zijn ook wanhopige pogingen van Brit sche formaties om zich op andere punten van de Zuidkust in te schepen, mislukt. Het werk der valschermjagers, De Britsche berichtendienst heeft verklaard, dat de vastberadenheid, de dapperheid en de capaciteiten der Duitsehe valschermjagers op Kreta bewonderenswaardig zijn. De onop- houdeltjke Duitsehe bomaanvallen hebben tot de successen bijgedragen. Sedert het begin van den oorlog maakt Duitschland gebruik van den factor der verrassingen. „Kreta is een ernstig, doch geen onherstelbaar verlies Voor den omroep te Londen heeft Edwa.rd Ward mededeeling gedaan van de verklarin- gen van een Engelsch off icier, die van Kreta te Kalro is aangekomen en die vertelde, dat de trefzekerheid der Stuka's verbazingwek- kend is. Zij deden bijvoorbeeld, aldus deze of- ficier, een aanval op een weg met zooveel nauwkeurigheid, dat men op een afstand van 20 meter volkomen veilig was. He verliezen der Engelscjhen op Kreta Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In het communique van het Britsche ministerie van oorlog over het terugtrekken der Britsche troepen van Kreta wordt, naar Reuter meldt, gezegd: „Na een strijd van twaalf dagen, die ongetwijfeld de meest ver bitterde worsteling in dezen oorlog was, heeft men besloten de Britsche troepen van Kreta terug te trekken. Ongeveer 15.000 man kon den °naar Egypte gebracht worden. Toege- geven moet echter worden, dat onze verlie zen zwaar waren". Naar de omroep te Londen in zijn Arabi- sche uitzending heeft medegedeeld, is het niet bekend, hoeveel Grieken van Kreta gered kon den worden. Bij de 15.000 vluchtelingen, die in Egypte zijn aangekomen, bevinden zich geen Grieken. (D.NB.) Het Giomala d'ltalia schrijft, dat het be- richt van de redding van 15.000 man Engel sche troepen van Kreta de volgende aanteeke- ning behoeft. Gezien de weinige scheeps- ruimte en de voortdurende bedreiging der Engelsche schepen heeft men een zoo groot aantal troepen niet kunnen redden. Bovendien is het bericht volkomen in strijd met de ver- klaring van Churchill, dat het eiland tot het uiterste verdedigd zou worden. Indien het door Engeland opgegeven aantal geredden toch juist zou zijn, zou het tevens een buitengewoon zware nederlaag toegeven, daar het aantal Britsche soldaten op Kreta op tenminste 60.000 man geschat kon worden. Driekwart der Britten zou dus gesneuveld of gevangen genomen zijn. „Van Kreta tot Alexiajndrie". Een der correspondenten van de N. R. Ct. telefoneerde Maandagavond uit Berlijn: Het feit, dat Kreta definitief in de handen van de Duitsehe en Italiaansche troepen is, werd Tweeden Pinksterdag behalve door een extra radiobericht, ook door extra edities der Dinsdagochtendbladen aan het Duitsehe volk bekend gemaakt. ,,Het eiland Kreta, dat, zooals Churchill nog onlangs zeide, in Engelsche handen moest blijven en tot den laatsten man zou worden verdedigd, bevindt zich thans in Duitsch be- zit en is van heden af bereids basis voor de verdere operaties der Duitsehe weermacht in het Oostelijke gedeelte van de Middellandsche Zee", zoo kan men ongeveer overal lezen. „Van Kreta uit reikt de arm van het Duit sehe luchtwapen tot Alexandriavan Kreta uit zal de achtervolging van de gevluchte Engelschen, die nu ook het Zuidelijke gedeel te en meer van het continent hebben moeten opgeven, tot in het andere werelddeel worden voortgezet. Het bombardeeren en vernietigen van Britsche schepen vlak bij het doel van hun vlucht getuigt hiervan". ,,Deze overwinning", schrijft dr. Kriegk in Der Montag, ,,beteekent niet alleen een terri torial winst: in den strijd om Kreta is defi nitief bewezen, dat het Duitsehe luchtwapen in staat is de Engelsche vloot, wanneer die binnen haar bereik komt, te verslaan. De Britsche soldaat op Kreta, waar hij over betere wapens beschikte en waar hij zich kon voorbereiden, heeft den Duitschen soldaat, die met wapens van minderen omvang uit de lucht kwam en allereerst den grond moest veroveren, geen tegenstand vermogen te bie- den. Het Britsche luchtwapen is niet in staat geweest de vliegvelden van Kreta te verdedi- gen. Alles tezamen beteekent een drievoudige nederlaag van Engeland en het gevaar, dat de zich steeds meer uitbreidende militaire kracht van Duitschland ook op andere punten in het Oostelijke gedeelte van de Middelland sche Zee onweerstaanbaar zal zijn. Het Duitsehe Nieuwsbureau meldt: De zenuwachtigheid van de Britsche auto- riteiten, die tot uiting komt in de talrijke overhaaste maatregelen alsmede in de begin- nende wegvoering van de Britsche kolonie uit Alexandria, laten er geen twijfel aan be- staan, of de Britsche admiraliteit houdt na het verlies van Kreta rekening met een be dreiging van Alexandria. Vreugdie in Italie. Alle Romeinsche ochtendbladen publiceeren onder vette koppen het einde van den slag om Kreta. De Popolo di Roma wijst op de door het Britsche opperbevel toegegeven zware verliezen in dezen „felsten slag van den oorlog". De Messagero noemt de Italiaansche landingsoperatie aan de Oostkust van Kreta de derde verrassing van den slag om het eiland. De eerste was de onmacht van de Britsche zee- en luchtstrijdkrachten, die de Duitsehe en Italiaansche landingsoperaties niet wisten tegen te houden. De tweede ver rassing was de prestatie van de Duitsehe val schermjagers, die bewezen hebben, dat zij niet alleen in staat zijn bruggehoofden te ver overen, doch ook actief te land weten op te rukken. Door Kreta op te geven heeft de belangrijkste zijde van den driehoek Alexan driaHaifaCyprus haar beteekenis ver- loren. De Duitsehe pers staat geheel „in het tee ken" van den afloop der militaire operaties op Kreta. De Berliner Lokalanzeiger schrijft: Kreta moest door de Engelschen worden verdedigd, want met Kreta is de eerste vesting van het Britsche empire gevallen. De Volkischer Beobachter vat den toestand in vijf punten samen: Kreta is een beheer- schende positie in de Middellandsche Zee, welks bezit van beslissende beteekenis is; de Britten zijn verdreven uit een stelling, welke sinds zeven maanden op de beste wijze was opgebouwd en die door een sterke strijdkracht verdedigd werd. De daar ingezette Engelsche afdeelingen zijn totaal vemietigd; de R.AF werd van den Kretensischen hemel wegge- vaagd en was niet in staat beslissend in te grijpen; de Engelsche vloot is door het lucht wapen van de spil ten zeerste getroffen en uit de wateren van Kreta verdreven en ten vijfde de Duitsehe oorlogvoering heeft een merkbaar succes behaald, dat ze niet alleen te danken had aan het verrassende gebruik van nieuwe gevechtsmiddelen, doch vooral aan het heldhaftige optreden der Duitsehe troepen, die daar eerst tegen een groote over- macht moesten strijden. De Times over Kreta. In berichten over de gebeurtenissen op Kreta constateert de Times, volgens D.N.B. dat de hegemonie in de lucht van grooter waarde blijkt dan de hegemonie ter zee. Bij Kreta, aldus het blad, is voor het eerst de proef genomen, in hoeverre de luchtmacht tegen de vlootstrijdkrachten in het vuur kan worden gebracht. De slag om dit eiland heeft de superioriteit van de luchtmacht nog duide- lijker bewezen dan de gevechten voor Duin- kerken. Met het oog op Duitschlands strategische techniek komt het blad tot de conclusie, dat men voortaan bij de opleiding van den troep het zwaartepunt eerder moet leggen op de opleiding van den soldaat als afzonderlijken strijder dan op die van afdeelingen. NA DE BEZETTING VAN KRETA. De tiende ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini zal, schrijft de N. R. Crt., mogelijk niet meer hetzelfde opzien baren als soort- gelijke besprekingen in den beginne plachten te doen; toch trekt de periodieke gedaohten- wisseling op den Brenner opnieuw de aan- dacht, nu het beeld van den oorlog zich ge durende de laatste weken in zoo menig op zicht heeft gewijzigd. De strijd om Kreta is als geeindigd te beschouwen en, in aanmer- king genomen den korten tijd, welken Duitsch land en Italie noodig hebben gehad om zich de aanwinsten in Griekenland ten nutte te ma- ken, zal er ook wel niet lang over verloopen eer de nieuwe steunpunten op Kreta ten voile worden ingeschakeld. Van Duitsehe zijde is trouwens ook reeds te kennen gegeven, dat het offensief in het Oosten van de Middel landsche Zee geen onderbreking zal kennen. Tegelijkertijd heeft het krijgsbedrijf aan de Egyptische grens een opleving vertoond, heeft de regeering te Vichy bij monde van Darlan haar wil tot verdediging van de overzeesche gebieden en tot samenwerking op continen tal basis krachtig onderstreept en is aan den anderen kant het Britsch-Irakeesche conflict in een stadium van liquidatie gekomen, ter- wijl in de Vereenigde iS-taten de maatregelen tot omschakeling op een totale oorlogsoeco- nomie na de afkondiging van den onbeperk- ten crisistoestand snel toenemen. Alles tezamen redenen te over voor de Duitsehe Italiaansche staatsleidingen om de poli- tieke en militaire situatie in het licht van de laatste ontwikkeling opnieuw te ovcrzien. Men heeft ervan kunnen kennis nemen, dat zoowel de wederzijdsche ministers van buiten landsche zaken en diplomatieke vertegen- woordigers als de hoogste militaire autoritei- ten van beide landen op den Brenner aan- wezig waren. De strijd om Kreta heeft aangetoond, dat, hoewel de regel blijft opgaan, dat nieuwe wapenen in het algemeen op den duur een passend afweermiddel vinden, degene, die het wapen voor het eerst heeft toegepast, toch langen tijd zijn voorsprong kan behou- den. In casu vormden noch het optreden van valschermtroepen, noch het toepassen van zweefvliegtuigen een verrassing op zich zelf; de waarde van het eerste wapen was uit het Westelijke offensief overbekend en de aan- dacht der deskundigen was eveneens getrok- ken door het gebruik tijdens ditzeifde offen sief van het motorlooze vliegtuig, dat in Duitschland al jarenlang door amateurs, doch met aanmoediging door den staat, tot een hooge perfectie was gebracht. Men meende te weten, dat het bijv. was toegepast bij de verovering van de Belgische vesting Eben Emael, de sterke hoekstelling van de linie van het Albertkanaal. Niet dus de toepassing van deze nieuwe wapenen, waartoe niet in de laatste plaats het transportvliegtuig moet worden gerekend, kon meer een verrassings- element opleveren, maar wel de mate waarin en de wijze waarop zij werden aangewend, waartegen het klaarblijkelijk niet mogelijk is geweest tijdig afweermaatregelen te orga- niseeren, die gelijken tred hielden met de ver- betering dezer nieuwe strijdmebhoden. En het is duidelijk, dat de tactiek en techniek der luchtlandingstroepen sedert de ervaringen van het afgeloopen jaar nog weer een groote vervolmaking moeten hebben ondergaan, daar deze midden in het vijandelijke gebied afgezette troepen ditmaal op geen ontzetting door <een te land oprukkend leger konden rekenen. Slechts in een opzicht werd hun positie bevoordeeld, n.l. door het feit, dat ook de vijand tot versterking over land niet in staat was, terwijl de aanvoeren overzee in hoofdzaak op de havens aan Kreta's noord- kust waren aangewezen, welke juist het meest waren blootgesteld aan de van de Grieksche steunpunten en de Dodekanesos uitgaande luchtactie. Het is niet bekend, in welke mate het Engelsche opperbevel heeft gepoogd zijn krachten eveneens met lucht- transporten te ondersteunenin ieder geval kan de afloop van den strijd om Kreta meteen een indruk geven van het verschil in mate- rieele middelen, dat alsnog tusschen beide partijen ook op dit verwijderde oorlgstooneel bestaat. Onwillekeurig wordt nu de aandacht geves- tigd op die strategische punten, ten aanzien waarvan zich dezelfde mogelijkheden her- •halen; het is echter de vraag of deze voor de hand liggende gedachtengang wel in over eenstemming is -met de gevarieerdheid, die het krijgsplan der spilmogendheden pleegt te kenmerken. Het voor de hand liggende en het logische hiervan, men verlieze dit niet uit het oog, treft meestal eerst achteraf. De situatie ten aanzien van het Britsche eiland, welks ligging en belang met Kreta nog de meeste overeenstemming vertoont. Cyprus, schept wegens de verwijderde ligging in hec Oosten van de Middellandsche Zee nog weer speciale strategische voorwaarden, v/elke aan een verovering uit de lucht groote pro- blemen stelt. Ook de geringere onpervlakte van het eiland en het feit, dat het langen tijd een Britsche basis heeft gevormd, kunnen hierbij een factor zijn. Weer anders is het ge- steld met de Britsche posities tc 'and, onder welke die in Irak den laatsten tijd Let meest in de belangstelling hebben gestaan. Nu de Irakeesche troepen in het grootste deel van het land den strijd hebben opgegeven, rijst de vraag of ook het Mosoel-gebierl zich weldra in Britsche handen zal bevinden, of dat hier nog eenigen tijd een onzekere toestand zal blijven voortbestaan, d'e het horste1 van de olieaanvoer naar de Levantkust twijfelachtig kan maken. NA DEN STRIJD OP KRETA. In aanvulling op het Duitsehe weermachts bericht van Maandag meldt het D.N.B. nog het volgende: Een etmaal na de aankond.iging van het opperbevel, dat de zuiveringsacties op Kreta aan den gang waren was de zuivering van uiteengejaagde vijandelijke strijdkrachten vol- tooid. De strijd in het gebied van Sfakia vlamde nog eens op, doch na een snelle actie braken Duitsehe bergjagers hier den tegen stand van een vrjj sterke Britsche gevechts- groep en namen zij na zware verliezen van den vijand drie duizend Engelschen gevan- nen. De verrassend snelle zuivering van het bergeiland, dat tallooze schuilhoeken biedt, ken-merkt de tactische beteekenis der actie van het luchtwapen bij de achtervolging- en zuiveringsacties in dezen oorlog. Evenals in Griekenland, waar, voigens verklaringen van gevangen genomen Britsche officieren, de Duitsehe vliegers de vluchtende Britsche troe pen in al hun schuilpiaatsen ontdekten bleef ook op Kreta geen enkele spelonk, geen bosch of een andere schuilplaats voor het oog van het Duitsehe luchtwapen verborgen, dat den achtervolgingstroepen van het leger onschat- bare diensten heeft bewezen. De dagelijk- sche bomaanvallen op Britsche vlootformaties in het zeegebied tusschen Kreta en Egypte vormen reeds de eerste teekenen voor het drei- gende noodweer, dat met het verlies van Kreta voor het Britsche eskader in Alexan dria, voor Egypte en het Suez-kanaal op doemt. Met welk een kracht en goede uitwerkmg deze aanvallen in het zeegebied tusschen Kreta en Egypte worden uitgevosrd. blijkt uit de nieuwe verliezen van de afgeloopen week, die de Britsche vloot, na de talrijke reeds tot zinken gebrachte oorlogsschepen in -verbitterde gevechten met Duitsehe luchtstrijd krachten en Italiaansche vlooteenheden :n de periode van 20 tot 25 Mei heeft geleden. Zoo werden in de periode van 27 Mei tot 2 Juni drie torpedobootjagers tot zinken gebracht of beschadigd. Verder werden een vliegtuig- moederschip, drie kruisers, drie torpedoboot- jagers gedeeltelijk beschadigd, alsmede een groot tankschip in brand geworpen en een Britsch patrouillevaartuig beschadigd. KRETA WORDT GEZUIVERD. In zijn weermachtsbericht no. 363 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: De krijgsverriohtingen op Kreta zijn afge loopen. Onze gevangenen op het eiland zijn in vrijheid gesteld. Onze afdeelingen ver- richten in de hun toegewezen zone het zuive- ringswerk. Des nachts heeft een van onze luchtfor- maties vlootdoelen op het eiland Malta ge- bombardeerd. In Noord-Afrika opmerkelijke bedrijvigheid van artillerie aan het front van Tobroek. Luchtformaties hebben herhaalde malen voor anker liggende schepen, haven-werken en opslagplaatsen van die basis gebombardeerd. Een transportvaartuig is tot zinken ge bracht. Onze jachtvliegtuigen hebben twee vijandelijke vliegtuigen neergehaald; een van onze toestellen is niet teruggekeerd. In Oost Afrika niets nieuws te vermelden. Het slechte weer belemmert de bewegingen aan weerszijden. VROUWELIJKE BANDIETEN OP KRETA. Bij de inneming van Herakleion zijn, naar D.N.B. meldt. 10 vrouwen gevangen genomen die met groote wreedheid Duitsehe val schermjagers hebben vermoord. Deze vrou- welijke bandieten hebben de uniform van ge- sneuvelde soldaten aangetrokken en Duitsehe soldaten, die ze tot dichtbij lieten naderen, met pistoolschoten vermoord. HOE DE DUITSCHE LANDINGSTROEPEN KRETA BEREIKTEN. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, is een zeer interessant relaas ontvangen, waarin de moeilijkheden der eerste troepenlandingen van 21 Mei in den Noordwestelijken hoek van Kreta geschilderd worden. Reeds den dag tevoren hadden de valschermjagers, die door de transporteskaders waren afgezet, zich van het terrein meester gemaakt. De eerste luitenant K., die de leiding had over het transport, en wiens machine het eerste op het vliegveld landde het eenige vlieg- veld dat tot dusver in Duitsehe handen w»s meldt daarover het volgende: „Wij hadden op ons vliegveld bergjagers aan boord genomen, die niets anders bij zich droegen dan hun marschuitrusting en hun liehte wapens. Het was helder weer en het uitzicht was goed, een omstandig-heid dus, die den vlieger even aangenaam is als den luchtdoelartillerist. Reeds toen wij de kust van Kreta naderden werden we door krach tig afweergeschut ontvangen. Engelsch lucht- doelgeschut, welks stellingen rondom het vliegveld nog intact waren, verspreidde een gordel van vuur, welke het ons eenvoudig onmogelijk maakte een gaatje te vinden om veilig doorheen te glippen. Stoer vlogen wij op het vuur af en het gelukte ons er door heen te dringen. Het landingsterrein werd rechtstreeks door de Engelschen, die nog de heuvels beheerschten, beschoten. Hun artil- lerievuur was goed gericht en achtervolgde ons formeel bij de landing. Onder hevig machinegewelervuur verlieten de manschap- pen de machines. Met voorbeeldige kalmte en voorzichtigheid ging de bemanning te werk, daar de bergjagers terstond aan den strijd moesten deelnemen. Terwijl wij nog met het uitlaten bezig waren, streek de eene machine na da andere op het terrein neer. Alle toestellen wisten door den vuurgordel heen te dringen, alsof het hun in het geheel niet deerde. De startbaan was zoo nauw als een muizenval en door granaten omgeploegd. Niettemin wisten de machines te landen en kwamien er steeds meer op het smalle ter rein bij. Eenige toestellen kwamen op den buik terecht, doch brachten hun lading veilig op de plaats van bestemming. Dit is een pres tatie, die niet hoog genoeg geschat kan wor den, daar de opdracht onder zeer hevig vijan- delijk vuur werd uitgevoerd. Nauwelijks hadden wij de machines ver laten of daar klonk reeds het bevel ,,rechts- omkeert". Wij maakten rechtsomkeert en stegen op. Pas waren wij vijf meter boven den grond of daar sloeg het artillerievuur in onze stuurinrichting. Het stuur was on- klaar geraakt. Daar de vlakken eenige kleine barakken raakten en het onderstel in een greppel rolde, werd de val eenigszins gestuit. Toen klonk het bevel „uit de machine". Immers, hoe gemakkelijk kan zulk een vogel eigenwijs zijn en toch nog de lucht in gaan. Bij deze manoeuvre werd de commandant van het eskader, die in mijn machine vloog, gewond. De bemanning ging er met de groot ste koelbloedigheid toe over wapens en ge- reedschap in veiligheid te brengen. Juist waren zij hiermede bezig, toen een ontplof- fing gehoord werd. Eten treffer had een andere Juncker-machine vemietigd. Wij schrokken niet weinig, maar ook dat liep goed af. Toen wij de machine eindelijk zoover ge- reed hadden, bemerkten wij, 'dat wij de ver binding met het eskader verloren hadden. Midden in het gevechtsgebied brachten wij den nacht door en pas toen den volgenden ochtend de eerste transportvliegtuigen aan- kwamen, konden wij met een andere machine naar het eskader terugkeeren. Wat er met de andere machines gebeurd is? Ja, de meeste kwamen behouden, eenige beschadigd, terug, enkele moesten daar ginds blijven liggen. Doch alle, zonder uitzondering, hadden hun taak vervuld en de bergjagers goed neer- gezet. MAX SCUMBLING VERTELT. Men weet, schrijft de N.R.Crt., dat Max Schmehng als valschermjager op Kreta heeft meegestreden. De groep, waartoe hij behoor- de, sprong omlaag met de opdracht, een weg langs de kust te beschermen en een gevange- nis te bezetten. Hij en de zijnen werden reeds bij den sprong door heftig afweervuur ont vangen. Van alle kanten hagelden geweer-en machinegeweerschoten hun tegemoet, de schutters zaten in de toppen van boomen, tuinen en huizen. Nochtans kwamen de para- chutisten met slechts geringe verliezen op den grond. Toen echter zagen ze zich, aldus het be richt in de Kolnische Zeitung. door franc- tireurs omringd. Enkele Britsche officieren hadden het bevel op zich genomen. Geen en kele Britsche soldaat was te zien. Na ver- scheiden gevangenen te hebben binnenge- bracht het gros van de vechtersbazen had de beenen genomen vermeesterden de val schermjagers de gevangenis, waarvan de ge- detineerden door de Engelschen waren vrij- gelaten, klaarblijkelijk met de bedoeling hen te wapenen of met de wapens van de para- chutisten uit te rusten. In tegenstelling tot de inheemsche Kreten- zers, toonden de Grieken zich jegens de jagers hulpvaardig. Na twee uur daagden de eerste Britsche soldaten op. Hun aanval weid afgeslagen en een machinegeweernest met manschappen genomen. Max Schmeling zegt. ,,H-et was een harde strijd, want de tegen- stander beschikte vooral over zware wape nen waar wij niets tegenover konden stellen. Menig Duitsehe parachutist heeft zijn moed met zijn leven betaald, maar de weg bleef in ons bezit." Max Schmehng werd bij de verbetem ge vechten, waarin dikwijls man tegen man stond van zqn groep afgesneden. Een halven dag lang baande hij zich een weg door de wildemis, totdat hij eenige kameraden vond, die eveneens de verbinding met hun groep hadden verloren. Voorzichtig, loerend op Engelschen en franc-tireurs, sloop de kleine schare langs verdoken paden door het onher- bergzame land. Tegen den avond vonden ze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2