ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD.VOOR ZEEUWSCH.VLAANDEREN Distributiedienst Hontenisse. Nein akkertje No.-10.222 VRIJDAG 30 MEI 1941 81® Jaargang Siwlistci'lccsi Binnenland Buitenland Scheie hoofdpijn P EERSTE BLAD Van9 Juni 1941 totnadere aan- kondiging zal het gedeelte van de Groote- en Kleine Huissenspolderstraat, no 13 van de ligger van wegen en voet- paden der gemeente Zaamslag, van „af den kop van den oprit naar de haven tot den dijk tusschen den Grooten- en den Kleinen Huissenspolder, voor het verkeer met motorrijtuigen, andere rij- en voertuigen, rij- en trekdieren en vee zijn afgesloten. Zaamslag, 30 Mei 1941. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zaamslag, S. VAN HOEVE Jz., Burgemeester. W. KUZEE, Secretaris. Wegens sluiting van het Distributie- kantoor op tweeden Pinksterdag zal voor des Distributiedienst in de gemeenten HOEK en PHILIPPINE zitting worden gehouden op Woensdag ter behandeling der Distributieaangelegenheden, die op Maandag plegen te geschieden, op dezelfde tijdstippen als voor dezen dag zijn vast- gesteld. In de gemeente ZAAMSLAG zal zitting worden gehouden op Woensdag en Donderdag, zooals gebruikelijk is, zoodat de dienst van Maandag vervalt. De Leider van den Distributiedienst, J. A. M. STAAL. gegaan: TER NEUZENSCHE atwf.rTF.NTILN: Van 1 tot 4 regels /0,88 Voor elken rege ABONNEMENTSPRUS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden - Bitten fr per post 1.73 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post /6 60 per jaar - Voor Belgie en Amerika 2,20, overige lan den 2,65 per 3 maanden fr. per pos Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Finna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2073. Hoofd-redacteur: N. J. Harte, Lange Kerkstraat 21. ADVERTENTIfiNVan 1 tot 4 regels 0,88 Voor elken regel meer 0,' KLEIN E ADVERTENTIfiNper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicbd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk°P verkrrjgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de mtgave. bit BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. WEGENS HET PINKSTERFEEST ZAL A.S. MA AND AG GEEN NUMMER VAIN I>IT BLAD VERSCHIJNEN. NEDERLANDSGH-INDIe en japan. Domei meldt uit Tokio: Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de onderhandelingen te Batavia een uiterst critiek stadium hebben bereikt. Tsjoeitsji Ohasji, de vice-minister van bui- tecilandsche zaken. heeft 19 dezer den Neder- landschen gezant, generaal Pabst, verzocht op bet ministerie te komen en van Neder landsch-Indie bespoediging van de oeconomi- sche onderhandelingen te Batavia verlangd. Inmiddels zijn tien dagen verloopen, maar generaal Pabst heeft het ministerie nog geen antwoord gegeven. Welingelichte Japansche kringen wijzen er op, dat Nederlandsch-Indie een anti-Japan- sche houding aanneemt, daar het van meening is, dat de Internationale situatie zicti ten gun- ste van Groot-Britannie en de Vereenigde Staten ontwikkelt, met het gevolg dat de Nederlandsch-Indische regeering haar belofte geschonden en geweigerd heeft om goederen aan Japan te leveren. In dezelfde kringen vreest men, dat de situatie een emstige wen ding zal nemen, tenzij Nederlandsch-Indie zijn houding jegens Japan herziet. Het D.N.B. meldt, dat volgens de Asahi Sjimboen Matsoeoka in een onderhoud, dat hij onlangs met den Brits Chen ambassadeur, Craigig, heeft gehad, heeft verlangd, dat En- geland er van af zou zien de handelsonder- handelingen tusschen Japan en Nederlandsch- Indie te bemoeilijken. Van een antwoord van Craigie of de Britsche regeering is overigens nog niets bekend. NATIONAAL-SOCIALISTISCHE OPVOEDING. Voor het opvoedersgilde, district 's-Graven- hage en omstreken, hebben Woensdagavond in de aula van het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort gesproken dr. E. Hons- beng, directeur van de Deutsche Oberschule te 's-Gravenhage, en dr. R. van Genechten, hoofd van het opvoedersgilde, onderscheiden- lijk over National-Sozialistische Weltan schauung, National-Sozialistische Erziehung, National-Sozialistischer Lehrerbund", en over .Kapitalistische en nationaal-socialistische opvoeding". Dr. Honsberg zette uiteen dat, in tegenstel- ling tot andere en vorige wereldbeschouwin- gen, de nationaal-socialistische wereldbe- schouwing aanspraak maakt op den geheelen mlensch. Zij is een volksche en „rassisch?" ideologic, die voorop stelt, dat de menschen volstrekt niet alle „gelijk" zijn en dat het ras zich wil doen gelden. Wei verlangt zij een ge- lijkheid in de beoordeeling, niet welken arbeid men verricht, doch hoe men dien verricht. Bij het onderwijs en op de school in het bij- zonder weet de nationaal-socialistische opvoe ding zich gebonden aan de eigenschappen der leerlingen. Paedagogische almacht bestaat niet. Het gaat om een zoo goed moge'nke cultiveering van de goede en om terughou- ding van de slechte eiigenschappen. Ook hier is dus een biologische gebondenheid naast lotsverbondenheid van ras en volk. De nationaal-socialistische bond van leera- ren en onderwijzers in Duitschland heeft zich in weinig jaren na harden strijd van 1929 lot 1932 ontwikkeld tot een organisatie van ge- weldigen omvang. Hij werd indertijd volgens de door Adolf Hitler gelegde grondslagen jaren voor dat Hitler aan de macht kwTam opgericht en hij overwon alle partij-organisa- ties. Thans telt hij 360.000 opvoeders als leden. Deze bond kent: een doel, een wil, e6n Fiihrer, edn volk, edn rijk, een school. Ieder volk heeft de school, die het verdient. De opvoeder moet een persoonlijkheid zijn, die voor zijn volk en ras op de bres staat. Ten opzichte van godsdienstige gez.ndheid laat de bond zijn leden geheel vrij. Karaktervorming is voor den N.S.L.B. be- langrijker dan parate kennis. De Duitsche jeugd moet Germaansch worden opgevoed. Ook bij de wetgeving op ondcrwijsgebied heeft de N.S.L.B. een krachtige stem in het kapittel, want alle ontwerpen van wet op dat gebied worden den N.S.L.B. ter beoordeeling voorgelegd. Spreker eindigde met den wensch, dat ook in Nederland het opvoedersgilde zich in dien geest met evenredig succes zou ontwikkelen. Dr. van Genechten zeide o.m„ dat de kapi talistische opvoeding de kinderen opvoedde am hen geschikt te maken voor de hu-manis- tisch-kapitalistische maatschappij. welke be- rustte op de gedachte van de opvoering der behoeftebevrediging en op ..kc.nis is macht Deze humanistische cultuur ondermijnt de vol- keren, aldus spr., drijft hen naar den afgrond en dreigt hen onderhoorig te maken aan de joden en aan vreemde theorieen. Op dit oogenblik is een grootere gebondenheid van de volkeren noodzakelijk: zij moeten tot hun eigen aard terugkeeren. Daarom willen wij ook een andere opvoeding, een, waarvan de elementen izijn: drang naar een gevaarlijk leven, volksverbondenheid, erkenning van de ongel'ijkheid der menschen en evenwichtige ontwikkeling van intellect, gevoelsleven en lichamelijke ontwikkeling. In dien zin al dus spr. willen wij het onderwijs hervor- men. Van de zijde van het departement of van de zijde van de ambtenaren, die er mede belast zijn, is weinig hulp in dit opzicht te verwachten. 'Zij hebben geen begrip van den n'.euwen tijd en de maatregelen. die worden voorgeschreven, oefenen zij uit tegen hun zin. Op het gebied der lichamelijke opvoeding is slechts zeer weinig geschied. De joden wor den nog steeds beschermd, van een nieuwen geest in het onderwijs is nog niets te merken. Op de scholen heerscht ten opzichte van het nieuwe een geest van negativisme, die voor het Nederlandsche volk de me est verschrik- kelijke gevolgen kan hebben, want wanneer men zich niet aan den nieuwen tyd aanpast, zal men er aan worden gepast. Om dezen geest te veranderen dient het op voedersgilde. Men moet daar niet inkomen om bevorderd te worden, integendeal, wan- r-eer men er in komt imoet men voorloopig ei' nog mede reliening houden, dat men door de ambtenaren van het departement zal wor den tegengewerkt. Maar wanneer gij aan uw volk wilt bouwen aldus spr. dan hoort gij bij ons thuis. De eindoverwmning ligt zon- der twijfel in nationaal-socia'istische handen. In deze toekqmstige Nederlandsche gemeen- schap zal de opvoeding alleen door nationaal- socialisten kunnen geschieden. HET AARDAPPELVEEBRUIK HOTELS ENZ. IN De directeur van het rijksbureau voor het hotel-, restaurant-, cafd- en pensionwezen heeft een circulaire gericht aan het hotel- wezen enz., waarin hij verzoekt tijdens de periode van de aardappeldistributie kleinere porties aardappelen te geven en geen patates- frites te verstrekken. De restaurateurs hebben bij de invoering van de aardappeldistributie kleine toewijzin- gen voor aardappelen ontvangen en wellicht zijn er, die over oude voorraden beschikken. Van de zijde van hoogere instanties is de op- merking gemaakt, dat niet alle restaurateurs de porties aardappelen hebben aangepast aan het wekelijksch rantsoen van 1% kg. Het is volkomen ontoelaatbaar, dat bij een dergelijk rantsoen het beter gesitueerde pu- bliek zich buitenshuis tegoed kan doen aan een ruime portie aardappelen. Maar evenmin zou het goed zijn, als een voorschrift kort en goed bepaalde: per portie slecbts 14 kg aard appelen. Indien hotelhouders aan bovengenoemd verzoek niet voldoen, zal men noodzakelijker- wijs het verstrekken van toewijzingen moeten stopzetten. DE PSYOHOLOGIEIN DE OEOONOMIE. Indien gij ooit iemand over een cultured probleem of een vraagstuk, dat betrekking heeft op de menschheid, hoort praten, moet gij U, schrijft de N. R. Crt., er steeds van op de hoogte stellen, wie de deshetreffende eigen- lijk is, want des te algemeener he{ probleem is, des te meer zal hij zijn eigen persoonlijke psychologie in zijn uiteenzetting projecteeren. Dat kan ongetwijfeld eenenzijds tot onduld- bare misvormingen en ver-strekkende drog- redeneeringen leiden, anderzijds is juist de omstandigheid, dat een algemeen probleem de geheele persoonlijkheid omvat en in zich opneemt, er een onbetwistbare garantie voor, dat degenen, die daarover spreekt, bet ook werkelijk doorleefd en dikwijls zelfs op pijn- lijke wijze ondergaan heeft". Wij mogen dit advies van prof. Jung, den Zwitserschen psycholoog, ter harte nemen, wanneer wij met begrip tegenover datgene willen staan, wat wij nu nog niet in al zijn consequenties kunnen overzien. Dat geldt speciaal voor de economische en financieele problemen van onzen tijd. Zij ontplooien zich in eoo'n koortsachtig tempo, dat wij ons, als tijdgenooten, nauwelijks rekenschap kunnen geven van de structuurveranderingen, welke er thans plaats grijpen. In een land als Duitschland heeft men in dit opzicht de vraagstukken, die nu aan de orde zijn. veel meer „doorleefd" dan wij in Nederland en daarom kon de Deutsche Zeitung i. d. N. van 18 Mei dan ook in een hoofdartikel over dit onderwerp schrijven: ,,de oeconomisch- psychologische houding van het Duitsche volk leidt tot een buitengewoon rustige beoordee ling van den oeconomischen toestand en de mogelijkheden van zijn toekomstige ontwik keling. Daarvoor zijn twee hoofdoorzaken aan te wijzen, in de eerste plaats de opvat- ting, dat de Duitsche staatsmacht en -leiding zich in een fase van voile krachtsontplooiing bevinden, in de tweede plaats is de openbare meening de laatste jaren sterk geinfluenceerd door een aanschouwelijk onderricht over oeco- nomische argumenten en krachten, welke er in de gemeenschap leven". Inderdaad kan men het oeconomisch han- delen van den mensch niet los zien van psy- chische drijfveeren, ja zelfs schijnt het alsof deze sedert de crisis van bet najaar van 1929 den boventoon hebben gevoerd. Angst voor de valuta, voor instorting van de prijzen, dwangvoorstellingen ten aanzien van verar- ming, vrees voor belastingverhooging, voor instortingen van het koerspeil ter beurze enz., het waren alle psychische verschijnselen, die aanleiding gaven tot kapitaalvlucht, terwijl dit z.g. vagebondeerende kapitaal op zichzelf weer oorzaak werd van nieuwe onzekerheden op den grooten beirweg, waarlangs het Inter nationale zakenleven zich voortbewoog. Onder invloed daarvan werd de rol, welke de psy chologie in de oeconomie speelt, opnieuw ontdekt, althans verlevendigd, want hoezeer alle crisisverschijnselen naar hun aard dan ook de structuur van het productie- en distri- butieproces betroffen, zoo spraken wij toch gewoonlijk van eerupsychologische crisis. Dat wij ons dat vroeger, in normaler tijden, zoo als de Deutsche Zeitung opmerkt, nooit zoo bewust waren, vond ongetwijfeld zijn oorzaak hierin, dat hiervoor toen geen dwingende noodzakelijkbeid aanwezig was. Er is im- mers nooits iets nieuws, onder de zon en stel- lig niet op oeconomisch gebied; het zijn altijd weer de omstandigheden, welke de eigenlijke drijfveeren van ons handelen bloot leggen. De omstandigheden nu, waaronder wij in Nederland tot voor 10 Mei geleefd hebben waren van geheel anderen aard dan die, waar in bet Duitsche zakenleven verkeerde en dit maakt het verklaarbaar waarom het Neder landsche publiek de dingen voorloopig nog met andere oogen ziet dan bet Duitsche, spe ciaal ook met betrekkihg tot de financieele politiek. AngstvaorsteHimgen in liberalen zin, zoo schrijft de Deutsche -Zeitung, treden hier in elk geval af en toe nog op den voorgrond Het zuivere, zich binnen nauwe grenzen be- wegende argument van het begrootingseven wicbt overheerscht nog en heeft nog geen plaats gemaakt voor vertrouwen in een nationaal-oeconomisch evenwichtsherstel op den duur. Op dit ,,op den duur" komt bet natuurlijk aan, want terecht merkt ook de Deutsche Zeitung op, dat hetgeen wij nu beleven nog niet als ,,de nieuwe orde" kan worden ge- kwalificeerd; bet is nog slechts een. ,,strij- dende" voorbereiding daartoe. Ook deze i.oe- stand zal daarom psychisch door het Duitsche volk anders worden ervaren dan door het Nederlandsche, al beseffen wij heel goed, dat bet rad der geschiedenis zich niet 'aat terug draaien. Wanneer wrj er dan voorts met de Deutsche Zeitung niet van meening over verschillen, dat het oeconomisch handelen op vertrouwen berust, dan zullen wij het er even- eens over eens moeten zijn, dat de angstver- schijnselen, zooals die hier rondwaren, niet van specifiek liberalen huize zijn, maar slechts daaraan bun ontstaan danken, dat een deel van ons bedrijfsleven van zijn oude basis is losgeslagen. Ook de oeconomisch handelende mensch kan, volgens de wetten der psycholo gie, slechts voorwaarts streven naar die men- taliteit, welke hem toestaat z66 te leven als een ongestoorde ontplooiing van zijn krach ten dat eigenlijk vereischt Wij bevinden ons in een overgangsperiode, die zich van het verleden heeft losgemaakt en zich naar een nieuwe toekomst begeeft. Dit te erkennen mag echter geen i-eden zijn om bet verleden te loochenen of daarop met geringschatting neer te zien. Het eenige, wat ons te doen staat. is ons rekenschap te geven van het feit, dat er een nieuwe wereldorde op komst is, waarin de handelsbetrekkingen niet meer dezelfde zullen zijn als in het ver leden. Het is evenwel een bijzonder kenmerk van ons volk, dat het niet gaarne modern „doet'V ook al ziet het de redelijkheid van de eischen van den nieuwen tijd in, soms wel licht beter dan eenig ander volk. En omdat wij niet graag modern doen en dikwijls grooten schroom jegens nieuwe ideeen aan den dag leggen. begaat een buitenstaan- der spoedig de vergissing, onze mentaliteit voor ouderwetsch aan te zien, wat dan in sommige kringen als liberaal wordt betiteld. Het zijn vaak deze subtiele karakterverSchil- len, welke niet zelden tot misverstand aan leiding geven en ook tot beoordeelingen, die met de werkelijkheid in strijd zijn. Die schroom voor modem „doen" behoeft ons volkskarakter evenwel niet te ontsieren, want in breede lagen van ons volk is het besef levendig, dat juist velen van hen, die wel modern doen, in hun denken, en dus ook in het begrijpen van anderen, zoo achterlijk mo- gelijk zijn; in zulk gezelscbap wenscht men zich liever niet te begeven, hetgeen dan weer, zooals het in de psychologie heet, tot over-compensatie leidt, n.1. met een al te sterke accentueering van het verleden. NA DE REDE VAN ROOSEVELT. Uit Berlijn vemeemt het A.N.P. van welin gelichte zijde: ,,Wrj beoordeelen de redevoering van Roo sevelt volgens haar strekking, evenals de vroegere redevoeringen, die hij sedert het be gin van den oorlog en ook tevoren reeds ge houden heeft; aan argumenten biedt zij niets nieuws". Deze opvatting hoorde men Woens dagavond in Berlijnsche poliieke kringen ten opzichte van de uitgesproken radioredevoe- ring van den president der V. S. uitspreken." Symptomatisch is zoo voegde men hier- aan toe, dat Roosevelt in zijn rede trachtte zijn gehoor voor de argumientatie der bedrei- ging van bet W^estelijke halfrond te verster- ken. Of het juist is bij de Zuid-Amerikaan- Sche staten juist op dit punt van de Roose velt-rede instemming te veronderstellen, laat men in deze kringen daar. Men noemde de vele woorden, die de president van de Ver. Staten over de bedreiging van het Westelijk halfrond uitsprak, onhoudbare veronderstel- lingen ten aanzien van Duitschland en vooral vond men ze niet fair. Aangezien Roosevelt in zijn uiteenzettingen weinig concreet heeft gesproken, zoo verklaarde men verder, is een reactie op zijn zeer in het vage gehouden be- doelingen van den kant van de Wilhelm- strasse niet mogelijk. Wat het bekende standpoint van Duitsch land betreft, verwees mien nogmaals naar de rede van den Fuhrer en naar het interview met grootadmiraal Raeder. Roosevelts uit eenzettingen, zoo meende men hier, betee- kenen voor de Wilhelmstrasse geen sensatie. De Voelkischer Beobachter schrijft, dat ook de joodsche raadgevers van Roosevelt nauw- keurig wisten, dat wanneer het jodendom definitief verdreven zal zijn van het Euro- peesche vasteland, het ook voor altijd gedaan is met zijn zoo vurig begeerde financieele wereldheerschappij. Het blad wijst er op, dat Roosevelt zeer goed weet, dat een militaire aanval van Europa uit, ziekelijke fantasie is. Maar hij wil immers niet beter weten, aan gezien hij niet uit nationaal verantwoorde- lijkheidsgevoel jegens zijn land spreekt. Hij heeft integendeel deze veronderstelling noodig voor zijn interventionnistische plannen, waar- voor hij anders geen motiveering kan vinden. Ook de economische uiteenzetting van den president noemt het blad ,,krassen onzin' Voortgaande schrijft het blad oyer het ver- schil tusschen Duitsche en de Amerikaansche opvatting van de „vrijheid ter zee" en vraagt of de Duitschers wellicht werkeloos moeten toezien, hoe Engeland Duitschland met zijn vloot blokkeert en de vrijheid der oeeanen tracht te maken tot een „ware groteske" De vrijheid der zeeen heeft Engeland door zijn vlootterrorisme zoo grondig afgeschaft, dat het een verdienstelij-k werk van Roosevelt zou zijn eens in Londen te vragen om wijzi- ging van dezen toestand. De korte beteekenis der lange rede, aldus de Voelkischer Beobachter, is, dat Roosevelt aan iedere Duitsche poging om de nazi-heer- schappij tot het Westelijke halfrond uit te breiden actief tegenstand wil bieden, hetgeen ons niet verder hindert, aangezien wij, zoo als bekend, een dergelijke poging niet eens in den droom zouden hebben ondemomen. De rest van de rede van Roosevelt kan ons koud laten. De United Press meldt uit Londen, dat men aldaar niet-officieel uitdrukking heeft ge geven aan zijn teleurstelling over de rede voering. Roosevelt heeft Engelands nood nauwkeuriger uiteengezet dan ooit een Brit sche regeeringsvertegenwoordiger heeft ge daan, maar niet even duidelijk het middel aan gegeven hoe de V. S. dit kunnen verhelpen. Een eigen correspondentie van het Zweed- sche „Aftonbladet" uit Londen doet ook een zekere teleurstelling over de rede van Roose velt blijken. Men heeft te Londen zoo sterk verlangd naar deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog, dat de rede aan dermate hoog gespannen verwachtingen geen voldoening kon schenken. Verschillende Amerikaansche afgevaardig- den en senatoren hebben reeds commentaar geleverd op de rede van Roosevelt. De voor- zitter van de commissie voor de buitenland- sche politiek van het huis van afgevaardig- den, Bloom, heeft gezegd, dat Roosevelt in overeenstemming met de neutraliteitswet ge- handeld heeft, toen hp de vrijheid der zee ge- proclameerd heeft. De republikeinsche afgevaardigde, Tink- ham, daarentegen was van meening, dat Roosevelt klaarblijkelijk heeft ingezien, dat het volk van Amerika in zrjn geheel tegen een deelneming aan den oorlog is. Uiterst verontrustend zijn de uitlatingen van Roose velt. die op een bezetting van de Azoren, de Kaap Verdische Eilanden en Dakar duidden. De republikein Fish verklaarde, dat Roose velt van plan was de oorlogshysterie te ver- grooten en den wensch van tachtig pro cent van het Amerikaansche volk om uit den oor log te blijven te negeeren. Landon, die eens candidaat is geweest voor het presidents-chap der V. S. heeft verklaard, dat het thans uit is met den democratischen regeeringsvorm in de V. S. Roosevelt heeft thans een absolute macht in handen en kan van nu af aan doen wat hij wil. Senator Nye verklaarde, dat Roosevelt er in het bijzonder naar heeft gestreefd vrees te wekken onder de arbeiders, de boeren en andere klassen. Opmerkelijk is daarbij, dat de rede geenerlei wijziging behelst, dat men de VjS. buiten den oorlog zal houden. De New Yorksche bladen publiceeren de rede van den president onder vette koppen en volgen over het algemeen de richtsnoer, dat Roosevelt de Vereenigde Staten weer een grooten stap dichter bij den oorlog gebracht heeft. In de persconferentie heeft Cordell Hull op een vraag, of krachtens den Dinsdag afge- kondigden nationalen noodtoestand thans Duitsche saldi in de Vereenigde Staten in beslag genomen zullen worden, geantwoord, dat dit plan op het ocgenblik niet aan de orde is. Daarentegen streeft de regeering te Washington er naar, zoo verneemt de Was hington Evening Star, twintig Spaansch- Amerikaansche republieken te toewegen tot invoering van dezelfde uitvoercontrole als thans in de Vereenigde Staten bestaat. ECONOMISCHE EN MILITAIRE VERSTERKINGEN VAN FRANSCH- WEST-AFRIKA. De Fransche regeering heeft 3.25 milliard francs ter beschikking gesteld voor de eco nomische en militaire versterking van Fransch W.-Afrika. In deze som zijn o.m. op- genomen 700 millioen francs voor de uitbrei- ding van de havens en rivieren, 1600 millioen voor den bouw van bruggen en den aanleg wegen 400 millioen voor de irrigatie- instaUaties van de Niger en 350 millioen voor de opvoering der lagrariscben en industrieele productie. DE AUSTRAUSCHE LABOUR ALS „WAARHOND" VAN DE DEMOCRATIE. Naar United Press uit Canberra meldt weigerde de parlementsfractie van de Austra- lische Labourpartij ten tweede male op het voorstel van minister-president Menzies om tot een coalitie-regeering toe te treden in te gaan. Het partijbestuur verklaarde in over eenstemming met de aanwijzingen van den leider der arbeiderspartij John Curtiss, aat zij door bemiddeling van den huidigen oor- logsraad beter in staat is de oorlogsinspan- nin-gen te bevorderen, dan wanneer zij zelf deel van de regeering zou uitmaken. Curtiss had verklaard dat de rol van de Labourpartij als energieke oppositiepartij haar veroorlooft als ,,waakhond" van de democratic te fun- geeren. United Press meldt verder uit Canberra, dat de Australiscfae regeering levensmiddelen ter waarde van 19.5 millioen dollar als rant soen voor geval van noodopkoopt. Alle kleinhandelaren zijn aangespoord tot bet op- slaan van voorraden voor drie maanden. DE KRUISER „VORK" VERLOREN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Britsche admiraliteit bevestigt het ver- lies van een derden kruiser in de zee- en luchtgevechten bij Kreta. Tevoren had zij medegedeeld, dat de kruisers ..Glouchester" en ,,Fiji" verloren waren gegaan. Dit waren lichte kruisers. De zwaarste kanonnen had- den een kaliber van 5.2 cm. Het derde schip is de zware kruiser „York", gewapend met vuurmonden tot een kaliber van 20.3 cm. De „York" had een bemanning van 650 koppen. Volgens Engelsche berichten zou het groot- ste deel der opvarenden gered zijn. Nader deelt de Britsche admiraliteit mede, dat de „York" onlangs bij Duitsche luchtaan- vallen beschadigd was. 'Het schip werd ter r-eparatie naar de baai van Soeda, de Engel sche vlootbasis op Kreta, gebracht. Hier werd het opnieuw door Duitsche gevechtsvlieg- tuigen aangevallen en tijdens verscheidene buitengewoon heftige aanvallen kreeg bet een aantal voile treffers. In deskundige kringen verklaart men, dat hiermede wederom wordt bevestigd, met hoe- veel nauwkeurigheid van Duitsche zijde mede- deelingen over vijandelijke verliezen worden gedaan, want in het weermachtsbericht van 20 Mei werd bekend gemaakt, dat afdeelin- gen Duitsche Stuka's „een kruiser der York- klasse in brand hadden gebombardeerd". EEN ENGELSCHE DUIKBOOT VERLOREN De Londensche berichtendierst deelt mede: De Britsche admiraliteit betreurt het te moeten mededeelen, dat de duikboot Ask over tijd is en aangenomen moet worden, dat het schip verloren is gegaan. DE DUITSCHERS VEROVEREN VAN SOEDA. DE BAAI Kandia in Duitsche handen. Naar het D.N.B. vemeemt, heeft de neder- laag, welke de Engelschen op Kreta hebben geleden, doordat de Duitsche troepen bun stellingen bij Kanea hebben doorbroken, de Britsche strijdkrachten tot den terugtocht ge- dwongen. Zij bereiden zich voor om overzee te vluchten. In den ochtend van 29 Mei hebben Duitsche troepen de groote, aan de Noordkust van Kreta liggende, stad Kandia (Herakleion) be- zet. Ook de haven en het vliegveld zijn bezet. Verscheidene honderden Engelschen zijn ge- vangen genomen. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakte Donderdag bekend: Door het optreden van kruisers in over- zeesche wateren verloor de vijand '52.000 ton handelsscheepsruimte. Hiervan werden 41.000 ton door een oorlogsschip tot zinken gebracht. dat hiermede in totaal meer dan 100.000 ton heeft vemietigd. Het slagschip Bismarck schoot op 24 Mei 's avonds vijf Britsche vlieg- tuigen neer, bracht in den nacht van 26 op 27 Mei een van de aanvallende vijandelijke torpedobootjagers tot zinken en schoot een anderen in brand. Op het eiland Kreta achtervolgen Duitsche bergtroepen na voorspoedige gevechten den verslagen vijand. Ze bereikten de baai van Armini en bracbten opnieuw een vrij groot aantal gevangenen binnen. De baai van Soe da, die tot dusverre door de Britten als vloot- steunpunt werd gebruikt, is veroverd. Het Duitsche luchtwapen heeft ook Donderdag met vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers de Britsche stellingen aan de Noordkust van Kreta doeltreffend aan gevallen en in het zeegebied rondom het eiland een koopvaardijschip en een patrouille- vaartuig tot zinken gebracht. Italiaansche troepen zijn op het eiland Kreta aan land gezct. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Ita-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1