PUROL (uezunrt Buitenland wvt Uw fluid J zuivert.g zuivert.geneest en verfraait OOOS 30-6Q.TUBE »SCT. wijderd, wanneer zulks niet binnen veertien da gen na het in werking treden dezer veror dening is gesc-hied. Artikel 9. Andere strafrechtelijke bepalingen blijven onverminderd bestaan, voor zoover zij niet met bovenstaande bepalingen in strijd zijn. Tweede afdeeling. De tweede afdeeling bevat bijzondere be palingen betreffende buitenboordmotoren, n.l. als volgt: Artikel 10. (1) Het onder zich hebben van buiten boordmotoren behoeft de toestemming van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid). (2) Onder buitenboordmotor wordt hierbij verstaan een draagbare volledige inrichting, bestaande uit een motor, een aandrijfas en een scheepsschroef, welke in haar geheel, aan gebracht aan den buitenkant van een vaar- tuig, geschikt is om dit voort te stuwen. Artikel 11 Het verzoek om toestemming dient binnen veertien dagen nadat de verordening in wer king is getreden schriftelijk bij den districts- commandant der rijkspolitie, in de gemeen- ten Amsterdam Rotterdam en 's Gravenhage bijv. de hoofdcommissarissen van politie, te worden ingediend. In geval van afwijzing van zijn verzoek is men gehouden den motoi binnen veertien dagen na ontvangst van de betreffende mededeeling bij den burgemeester van de gemeente zijner inwoning, in de ge- meenten Amsterdam, Rotterdam of Den Haag bij den hoofdcommissaris van politie, in te leveren. De invoer van buitenboordmotoren in net bezette Nederlandsche gebied behoeft de toe stemming van den secretaris-generaal van bet departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Degene, die handelt in strijd met deze ver ordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met 'n geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen. Wanneer deze verordening in,werking zal treden, vervallen de verordening nr. 59 van ■1940 houdende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Rijnmondingen en de verordening nr. 121 van 1940, houdende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Schelde- en Rijnmondingen. MAXIMUMPRIJZEN BUITENLANDSCH GEZAAGD HOUT. In de Nederlandsche Staatscourant is afge- kondigd de prijzenibeschikking buitenlandsch gezaagd naaldhout no. 3. In deze besohikking worden mumprijzen afgekondigd voor gezaagd naaldhout: a. bij verkoop over boord; b. bij verkoop uit de loods; c. bij verkoop franco werk- of opslag- plaats van den verbruiker. Afleveringsverbod. In verband met het feit, dat de nieuwe maximumprijzen een verhooging van de tot dusverre geldende beteekenen, is in genoemde Staatscourant tevens een afleveringsverbod afgekondigd voor buitenlandsch naaldhout, dat voor 23 Mei 1941 is verkocht, doch nog niet op den datum is afgeleverd. Tevens is daarbij bepaald, dat vergunning tot aflevering van het reeds verkochte, doch nog niet afgeleverde hout, slechts zal worden verstrekt voor zoover de verkooper kan aan- toonen, dat hij met den kooper is overeenge- komen, dat de basisverkoopprijs van het des- betreffende hout met f 13 per standaard is verhoogd. Ir. Mussert wees allereerst op het feit, dat dit jaar de N.S.B. in haar tiemde jaar staat. Vroeger waren er vijftig politieke partijen, thans is er slechts de tegenstelling: natio- naal-socialist, ja of neen. Velen zijn er die nog immer niet de kloof willed overbruggen, welke door deze antithese is geslagen. Iede- ren dag wordt echter Nederland gelukkig nieuwe maxi- buitenlandsch REiqHSBANKNOTEN EN RENTENBANKSOHEINE. De Staatscourant van Vrijdagavond bevat een besluit van den secretaris-generaal van financien en van justitie betreffende de in- gevolge het besluit van den opperbevelhebber van land- en izeemacht van 24 Mei 1940 in- geleverde Reichsbanknoten. Hierin wordt be- paald: Artikel 1. 1. De ingevolge het besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 25 Mei 1940 (Nederlandsche Staatscou rant van 27 Mei 1940 no. 100) ingeleverde Reichsbanknoten, zoomede Rentenbankscheine in coupures van 10 rentemark of meer, zullen door de Nederlandsche Bank aan de recht- hebbenden worden afgerekend tegen den koers van rijksmark, resp. rentemark (100 M. is/75.36). 2. Voor zoover de inlevering ingevolge het in het vorige lid genoemde besluit niet rechtstreeks bij de Nederlandsche Bank heeft plaats gehad, geschiedt de afrekening door tusschenkomst van de in dat besluit vermel- de banken of Ibankiers. 3. De in het vorige lid bedoelde banken en bankiers kunnen aan degenen die bij hen Reichsbanknoten, zoomede rentebankscheine in coupures van 10 rentemark of meer inge- leverd hebben, een provisie in rekening bren- gen van 6en per duizend, met een minimum van 0,25 per post. De Nederlandsche Bank kan voor Reichsbanknoten en Rentenbank scheine, die bij haar zijn ingeleverd door an- deren dan -banken en bankiers, dezelfde pro visie in rekening brengen. Artikel 2. 1. Een afrekening, als in het vorige -lid ibedoeld, zal slechts plaats vinden, indien de rechthebbende binnen zes maanden na de inwerkingt reding -van dit besluit den wensch daartoe aan de bank of bankier, waar- bij de ^Reichsbanknoten of Rentebankscheine zijn ingeleverd, te kennen geeft. 2. Ingeval de Reichsbanknoten of Renten bankscheine zonder vermelding van naam en adres zijn ingeleverd, zal degene, die de af rekening verzoekt, ten genoege van de Neder landsche Bank van zijn recht moeten doen blijken. Artikel 3. Van Reichsbanknoten en Ren-, tehbankscheine, waanvan niet binnen den in artikel 2 genoemden termijn de afrekening is verzocht of ten aanzien wSarvan degene, die tijdig het verzoek heeft gedaan, niet ten ge- inoegen van de Nederlandsche Bank van zijn recht heeft doen blijken, gaat de eigendom van rechtswege over aan den staat. Artikel 4. Dit besluit treedt op den derden dag na dien van zijn afkondiging in de Staats courant in werking. NEDERLAND EN HET NIEUWE EUROPA. Te Groningen heeft Zaterdagavond de lei- der van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, gespro- ken. -Onder de aanwezigen ibevonden zich o.a. dr. Conring, gevolmachti-gde van den Rijks commissaris voor de provincie Groningen met verscheidene leden van zijn staf en den fg. hoofdcommissaris van politie. den heer Ph. Blank. meer en meer nationaal-socialistisch, hoewel er nog talloozen zijn, die het niet begrijpen. Wij nationaal-socialisten dragen de tegen- woordi-ge moeilijkheden, door den oorlog ver- oorzaakt, met een blij-moedig hart, omdat wij het geloof in de toekomst hebben. Er is ech ter meer dan oorlog, er is revolutie. Deze revolutie is evenmin tegen te houden als vroe ger de Fransche. -Deze revolutie in Europa zal er een worden in de geheele wereld. -Spr. verweet de ge- vluchte regeering, dat deze gevlu-cht is, toen bleek dat ons land aan den verkeerden kant van dte revolutie stond. Nationaal-socialisme is een twee-eenheid. Nationaal moet nu zijn in liefde voor zijn va- derland; daarvoor moet men zich opofferin- gen getroosten. Spr. ging vervolgens in op het nationale van het nationaal-socialisme, waarbij hij er op wees, dat het middelpunt van Europa ligt te Berlijn. Na den oorlog van '14'18 kwam de Vol- kenbond, die ons gelukkig zou maken. Deze bond moest echter' de overwinnaars dienen ter behoud van hum veroverd bezit. De regee- ring-Oolijn had zgn. gezorgd voor het veilig zijn van ons land, doch wat bleek in de prac- tijk? Op 8 Mei 1940 stond in de bladen dat Oranje nooit zou vluchteci, doch op 13 Mei d.a.v. was ieder gevlucht. V66r 15 Mei 1940 waren alle ambten en beroepen van het rijk voor ons verboden. Over die regeering kan men ons dus geen verwijtem maken, aldUs spr. De hulp van Amerika en En-geland om den ouden toestand terug te brengen, wat nog velen denken dat zal gebeuren, kwalificeerde spr. als de grootste waanzin. Bovendien zou ons land het strijdtooneel worden, wat -geen nationaalvoelend mensch zal willen. Hitler zal de -menschen leeren om Europeaan te zijn, wat hem door de joden in Amerika natuurlijk hoogst kwalijk wordt genomen. Ook in ons land zijn er nog velen, die Hit ler haten; gelukkig haatte Adolf Hitler ons niet want dan zou het met ons land er zeer slecht uit zien. Ik heb immer vertrouwen en geloof gehad in dezen leider en dit vertrou wen is geworden tot een weten, toen ik in September 1940 bij een onderhoud met den Fiihrer dui'delijk zag, dat deze man het goed met ons voor heeft, mits het Nederlandsche volk het nationaal-socialisme wil aanvaar- den. Spr. zeide te gelooven in het ontstaan van een nieuw Europa. Eens heb ik gezegd: zonder de N.-S.B. heeit dit land geen toekomst meer. Toen heeft men ons gehoomd, maar thans is het de wer- kelijkheid. In het vervolg van zijn rede besprak de heer Mussert de sociale positie van ons volk. De moeilijke omstandigheden van thans dan- ken wij aan den oorlog en aan de revolutie. Vroeger werd het voedsel vemietigd. hoewel er velen gebrek leden. Tien jaren van pro- ductiebeperkin-g werden gevolgd door den oorlog, waarbij de Engelschen ons van Indie hebben afgesneden. Langzamerhand echter -gaat Europa dat Engeland afsnijden. Tn de nieuwe toekomst zal er sociale gerechtigheid heerschen. Het werkelijk groote van ons volk zal pas later naar voren kunnen komen door de sociale gerechtigheid en de vreugde en den eerbied voor den arbeid. Ons volk is in wezen even sterk aU eeuwen geleden, de menschen moeten weer de kans krijgen om te toonen wat ze waard zijn. Daarvoor zal de N.S.B. zor.g dragen. Hadden wij in 1937 ge- wonnen, dan zou ons volk met het Duitsche volk mee hebben gedaan om te werken aan den bouw van een nieuw Europa. Spr. wees er op, dat er misschien zijn, die er zich over beklagen, dat de Nederlandsche Unie zich niet kan ontwikkelen. Wij zijn be- nieuwd of zij het negen jaar in verdrukkmg kunnen uithouden, zooals wij. Het is nu meer dan een jaar geleden, dat verscheidene van onze k-ameraden werden vermoord of mge- sloten. Thans zullen -binnenkort de processen beginnen. Altijd zijn wij verdrukt, maar dat heeft mij tienduizenden trouwe aanhangers gebracht, die ik thans nog bezit. -Spr. bracht vervolgens dank aan alien, die met hem ondanks alles hebben samengewerk en wekte alien op, met hem samen te wer ken tot heil van volk en vaderland. slotte een kleine afdeeling aanvallers uit een anderen -gevechtshoek er in, de wacht bij de vl-ag te overrompelen en de vlag te ver- overen. Bovendien leverden vijf stormers van de aanvalspartij de -prestatie om -van den Vijver- berg naar het einlandje in den Hofvijver te zwemmen en daarbij de electrische stadscen- trale, die verondersteld was, zich daar te be- -vinden, in h-anden te nemen. Hiermede was voor de aanvallers de over- winning bezegeld. Van twaalf tot twee was er rust, tijdens welke een verbroederingsmaaltijd ten Malie- velde werd genuttigd. In den namiddag legden eeni-ge honderden nieuwe stormers en stormsters de gelofte af bij de oranje-blanje-bleu-vlag, waartoe op het Malieveld ruim 1500 jeugdstormleden waren bijeengekomen. De hoofdstormer, de heer Van Geelkerken, was, vergezeld door kornel Nije, hierbij aanwezig. -De zon koesterde thans. Schout Miiller gaf, nadat de jongens en meisjes in carrevorm waren opgesteld, een overzicht van den groei van den Jeugdstorm. Twee jaren geleden was de Jeugdstorm uit geheel Nederland ten getale van 1300 te Bus- sum bijeen, verleden jaar waren het er 1500 uit het heele land en thans zijn het er meer dan 1500 uit een gewest. -Deze da-g, aldus spreker, -werd nat begon- nen, maar allengs is het zomersch weer ge worden. Spreker zag hierin een zinnebeeld voor den Jeugdstorm, die eveneens een ge lofte voor den zomer -beteekent. De jeugd heeft behoefte aan leiding, anders verveelt ze zich. De Jeugdstorm moet de eenheidsorgani- satie worden voor de geheele Nederlandsche jeugd. Nadat een stormer en een stormster als vertegenwoordiger van alle nieuwe leden de gelofte van trouw aan vaderland en Nationa- len Jeugdstorm op de vlag hadden afgelegd, volgde de massale bevestigicig dezer gelofte. Gezongen«werd het zesde vers van het Wil- helmus. Hoof-dstormer van Geelkerken sprak hiema de jeugd In een geestdriftige rede toe en gaf als zijn wensch en veiwachting te kennen, dat er het -volgend jaar tienduizenden zouden zijn. -De Jeugdstorm strijdt voor het goede en hij zal al het kwade vemietigen. De jeugd van Nederland moet zich kunnen uitleven, doch zij moet tevens weten, wat een goede discipline eischt, want zij is de toekomst van het -Nederlandsche vol-k. Woorden van lof werden gebracht aan ban- heer van Hamond voor de verdedigende en banheer -van Anrooy voor de aanvallende partij als leiders van het groote stadsspel zoomede aan banvrouwe Teensma, die voor de meisjes de speel- en sportdemonstraties had geleid. Men zong nu gezaimenlijk „De dag is ten einde". In marschformaties werden de niet-Haag sche deelnemers, voorzoover zij per trein huiswaarts keerden, naar de stations Staats spoor en Hollandsche spoor vergezeld. Ruim 2800 stormers en meeuwen namen Donderdag deel aan den jaarlij-kschen veld- dag op het Amsterdamsch ijsclub terrein. De jongens en meisjes -vermaakten -zich kostelijk met allerlei spelen op het groene veld, dat in de morgenuren door de jeugd van het -gewest Noond-Holland was veroverd. In Bellevue werd de koffiemaaltijd gebruikt. VELDDAGEN VAN DEN NATIONALEN JEUGDSTORM. Donderdag heeft de Nationale Jeugdstorm in verschillende plaatsen van ons land zijn traditioneelen vel-dda-g gehouden. In Zcist heeft een groot veldspel plaats gehad, top den z o- Stuifheuvel, evenals te Arnhem bij cafe Boschhuize. In Breda werd de velddag gehou den bij het G'nnekensche Bosch, in Vught, bij hotel -De IJzeren Man en in A^en in het Asscher Bosch. Geiwest 2 (Zuid-Holland en Zeeland) van den Nationalen Jeugdstorm hield een velddag op het Malieveld m den Haa-g, waaraan onge- veer 1200 jeugdstormers en -stormsters deel- namen. De jongens, zoowat de hel-ft -van het totale aantal, speelden in den ochtend tezamen met honderd kameraden van de Hitlerjugend een groot stadsspel", terwijl de meisjes zich on- iedi-g hielden met sportdemonstraties en spel- letjes van allerlei aard. De -warme bezieling, waarmee het groote stadsspel werd gespeeld vergoedde ruim- schoots het tekort aan lente-calorieen, waar- in de natuur verlangde te doen berusten. Verondersteld werd, dat den Haag -moest worden verdedigd tegen aanvallen uit Rot terdam Leiden, Gouda en tusschengelegen plaatsen, zoomede van de Zeeuwsche eilan- den. De Hagenaars konden hierbij rekenen op hun bondgenooten uit het Westland, zoomede uit Wassenaar en Voorburg. Nabij het aloude „Boorhuis" waarin de staf van de verdedigende partij was geves- tigd was aan een hoogen storrnmast de groengele Haagsche vlag geheschen en nu was het de bedoeling, dat de aanvallers zou den pogen, deze vlag neer te halen. m welk geval den -Haag als in,genomen" zou wor den bes-chouwd. De aanvallers droegen een blauwen, de -verdedigers een rooden band om den arm. Bij de ,,gevechten" moesten de tegenstanders trachten elkande-r het -bandje afhandig te maken. Zij, -die het -bandje op die wijze ver- loren hadden, werden als gesneuveld be- schouwd. Patrouilles en verkenners werkten aan beide zijden ijverig am den strijd te doen sla- gen. Op het stafkwartier kfwamen telefonisch of per boodschapper de verschillende berich- ten binnen. Zoo werden gevechten geleverd bij het Holland&che Spoor, aan de spoorhalte Pompstationsweg, aan het station Laan van Nieuw-Oost-Indie en in het Haagsche Bosch, en verder op de meest verrassende plaatsen. Terwijl een in het Haagsche Bosch binnen- gedrongen groote afdeeling van de aanvallen de -partij in het heetst van den strijd alle aan- dacht van de verdediger -vergde, slaagde ten- ZEEUWSOH BEZOEK AAN OSNABRuOK. Op uitnoodiging van den gevolmachtigde van den rijkscommissaris in de provincie Zeeland, Kreisleiter Miinzer, maakt een Ne derlandsche studiecommissie een reis door het land van Osnabriick, teneinde het land en de personen en vooral de inrichtingen van de partij en den staat te leeren ken-n-en. Zij zal een week lang de gast zijn van de stad Osna briick. Onder de gasten, die Maandagavond onder leiding van den vroe-geren Kreisobmann van het Duitsche arlbeidsfront, Kretschmar, te Osnabriick zijn -aangekomen, -bevonden zich burgemeesters, kunstenaars, schrijvers, boe- ren, arbeiders en leeraren onder wi-e ook Nederlandsche nationaal-socialisten, die hier en in het overige deel van Duitschland thans gelegenheid krij-gen het nieuwe Duitschland te leeren kennen, zooals het is en om zichzelf een oordeel te vormen over Duitschland en zijn afweerstrijd, ver verwijderd van alle hate- lijke vijandige propaganda. De officieele begroeting vond plaats in de vredeszaal der stad Osnabriick. Hier werden de gasten door den gouwinspecteur, Kreislei ter Wehmeier en den eersten burgemeester dr. Gatner, namens de partij en den staat ver- welkomd. Eerste burgemeester dr. Gartner wees op het veelvuldige historische cultureele en we- tenschappelijke handen, waarmede West- Duitschland met Nederland verbonden is. In het hijzonder wees hij op de tentoonstellin-g van Nederlandsche grafiek, die op het oogen- blik in -Osnabriick wordt gehouden, en die ge- tuigt van de waardeering, die de Nederland sche kunst in Duitschland geniet. De schrijver Ludwig Bate gaf vervolgens sen kort overzicht over de geschiedenis van den Nederlandsch-Spaanschen oorlog, die ook zijn i-nvloed heeft gehad op het gebied van Osnabriick. HE ARBEIDSDIENST. Verschenen is een verordening van den Rijkscommissaris betreffende den Nederland- schen arbeids-diens-t. -Den tekst van de verordening vindt men elders in dit blad. De Nederlandsche Arbeidsdienst telt, naar van bevoegde zijde is meegedeeld, op het oogen-blik 4500 man, verdeeld over 64 afdee- lingen. De normale sterkte van een afdee ling is 200 man, doch tot dusver zijn fer bij den Arbeidsdienst slechts 15 afdeelingen, die deze sterkte hebben bereikt, naast deze zijn er 9, die vooralsmog -uit slechts 6en sectie, d.i. vijftig man, bestaan. -Deze 24 afdeelingen staan onder vier staven welke onderscheiden- lijk te 's Gravenha-ge, Den Bosch, Apeldoom en Groningen zijn gevestigd. Per 1 Juni zullen er nog 7 volledige afdee lingen bijkomen, per 15 Augustus andermaal 15 en met 1 September nog eens 20. Men kan er bij deze ontwikkeling op rekenen. dat de Arbeidsdienst op het einde van dit jaar 75 afdeelingen zal tellen van 200 man per af deeling. Het plan is den Arbeidsdienst met- tertijd op een jaarlijksche sterkte van 50.000 man, verdeeld over 16-0 afdeelingen te brengen. De recruteering ges-chied-t voorloopig nog uit vrij-willi-ge aanmeldingen die rijkelijk bin- nenkomen; men kan het het oogenblik ech ter lang niet alle gegadigden aannemen, daar men gebrek aan logiesruimte heeft. Hierom heeft helaas een vrij groot aantal vrrjwilll- gers tamelijk geruimen tijd op hun inlijving moeten laten wachten. De aanmelding zelve heeft echter doen zien, dat er onder de Ne derlandsche jeugd groot animo voor den Ar beidsdienst bestaat. (N. R. Crt.) Verordening 99 in het nieuwe verordenin- genblad brengt een kleine wijziging in ver ordening no. 1081940 betreffende bijzondere maatregelen op administratief gebied. In plaats van den commandant van den Opbouw- dlienst wordt, nu de Opbouwdienst is opge- heven en de Arbeidsdienst ingesteld, de com mandant van den Nederiandschen Arbeids dienst genoemd onder de functionarissen, die door den Rijkscommissaris worden benoemd, aang-esteld of "ontslagen. GEEN BRANDSTOE MEER VOOR ZIEKEN. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat in overleg met de hoofdinspectie van de volksgezon-dheid en het rijkskolen- burea-u is bepaald, dat voor zieken en -beval- lingen tot nader aankon-digin-g in geen enkel geval meer extra rantsoenen vaste brand- stoffen zullen worden beschikbaar gesteld. AANSTELLINGEN BIJ DE POLITIE. De waarnemend inspecteur-generaal der Nederlandsche politie maakt -bekend, dat thans weer aanstell-ingen bij de Nederland sche politie zoowel in de officiersrangen als in de verschillende lagere ran-gen kunnen plaats vinden. Deze aanstelling geschiedt voor de geheele politie uitsluitend o-p de volgende wijize: De opleiding vindt allereerst plaats in een opleidingsbataljon der marechaussee. Na af- loop van deze eerste opleiding in dit -bataljon gaat men over naar enkele -gesloten een- heden en vervolgens, naar mate van ge- schiktheid en behoefte, naar den meer gespe- cialiseerden jxslitiedienst bij de marechaus see, bij de gemeentepolitie of bij de toekom- stige rijkspolitie. Promotie geschiedt afhan- kelijk van de beschikbare plaatsen en in overeenstemming met de dienaan-gaande gel dende voorschriften. De aanstelling geschiedt voorloopig op proef voor den tijd van een jaar. Bij -gebleken ongeschiktheid, bij ernstige vergrijpen tegen de discipline en indien valsche mededeelin- gen omtrent den eigen persoon waren ver strekt, kan te alien tijde op staanden voet ontslag worden verleend. gunning, ge-hoord in commissie, welke voor zijn district, onder goedkeuring van den secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat is samengesteld uit leden, aange- wezen door de E.V.O., aangevuld met een door hem aan te wijzen deskundige op het gebied van het beroepsgoederenvervoer langs den weg. De E.V.O. kan binnen een maand na dag- teekenmg van een beschikking van den Rijks- inspecteur van -het verkeer, waarbij een ver gunning is verleend, daartegen schriftelijk beroep instellen bij den Secreta.ris-Generaal van het Departement van Waterstaat. .Dit besluit is in werking getreden met terugwerkende kracht tot 23 Mei 1941. DE N.S.B. TE ANTWERPEN. Zondagmiddag heeft de afdeeling Antwer- pen van de N.S.B. een 400tal Nederlacide-rs een gezellig samenzijn aan-geboden. Nadat de leider van de afdeeling, de heer De Boo, de bijeenkomst met een kort woord had ge- opend, werd gezamenlijk de maaltijd genu1. - tigd. Nadien bleef men nog geruimen tijd bijeen. COMMISSIE TOT HERZIENING VAN DBANKWET OPGEHEVEN Naar het maandblad De Wijn meldt, is bij beschikking van den secretaris-generaal va« het departement van sociale -zaken de com missie tot herziening van de drankwet op- geheven. Deze commissie, naar haar voonsit- ter de commissie-Scholtens genoemd, had tot taak te onderzoeken welke wijzigingen moeten worden aangebracht in de Drankwet en tevens deze wijzigingen voor te bereideu DE VERDEDIGING VAN NED.-INDIfi. Volgens een be-richt van Domei heeft de regeering van Nederlandsch-Indie ter ver- sterking van de landsverdediging in den Volksraad een voorstel ingediend om den dienstpli-cht voor de inheemsche bevolking in te voeren, daar het systeem van "rijwiUige aanmelding onvoldoende is. JAPAN WIL COPRA UIT INVOEREN. NED-INDIe DE ,,PONYTAX" IS ER AL. Binnen vier en twintig uur, nadat de trap- taxi's verboden werden stond, meldt ,,-De Tele- graaf", een beter en eleganter voertuig in de garage van de Gebroeders Meyer aan den Overtoom te Amsterdam. Een li-cht, klein rijtuigje, maar degelijk van constructie, ge- noeglijk om mee te rijden. Geen man er voor, die in het zw»ft zijns aanschij-ns als een koelie voortzwoegt regen de hoo-ge Amsterdamsche bruggen. Voor het kleine rijtuigje, dat thans op vier wielen rolt, stond -sen kleine pony die het karretje, waarin vier personen gemak- kelijk kunnen zitt-en, met weinig moeite trekt. De firma is thans op zoek naar pony's. DE N.S.B.-STALEN RINGEN TOEGELATEN OP DE SCHOLEN. De N.S.B.-persdienst meldt: Zooals bekend zal zijn hebben in het jaar 1939 een -groot aantal -volksgenooten gouden sieraden als trouwringen e.d. aftgestaar. aan de N ationaal-socialistische Beweging in Nederland. In ruil daarvoor hebben zij stalen ringen terug ontvangen. Daar het het hoofd van het opvoedersgilde mr. dr. R. van Genechten gebleken was, dat deze stalen ringen, dje door velen, ook ondei- wijzers, leeraren, enz. als trouwrmgen worden o-edragen, door de daarvoor aangewezen in- stantie ten onrechte beschouwd worden sis onderscheidingsteekenen, waarvan het dragen niet is toegestaan, heeft hij zich ter zake tot den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuuibe- scherming gewend met verzoek te willen be- palen dat deze stalen ringen geen onderschei- dingsteeken zijn. De secretaris-generaal heeft dezer dagen medegedeeld, het standpunt van het gildehoofd te deelen. Hierdoor staat vast, dat de ringen van de N.S.B.-actie ,,Goud om staal" gedragen kunnen worden in de scholen. Europapress meldt uit Tokio: De Japansche markt voor copra heeft den laatsten tijd belangrijk in beteekenis gewon- nen. Voor de bereid-ing van spijsvetten. en veekoeken is de copra van groote beteekenis en met het oog op deze vetverzorging word:t het gewenscht geacht, copra in voldoende hoeveelheden in te voeren. Tusschen de Japansche en- Nederlandsch-Indische regee- ringsautoriteiten worden besprekingen ge- Voerd over den invoer van copra uit Neder- landsch Nieuw Guinea, welken invoer men in Japan nog belangrijk wil uitbreiden en voor welk doel een der grootste Japansche scheep- vaartondernemingen nieuwe scheepstonnage in die vaart wenscht te brengen. Tot dit doel is het aandeelenkapitaal van die maatschappij bereids uitgebreid. DE RIJKSCOMMISSARIS BENOEMT EEN LIMBURGSCHEN GEDEPUTEERDE. De rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft tot lid van Gedeputeer- de Staten van Limburg (vacature Corten) benoemd den heer W. Quaedvlieg, lid van de N.S.B. (Volkskr.). EIGEN-VERVOERDERS ORGANISATIE OPGERICHT. Maandag is verschenen het Verordeningen- blad no. 23 bevattende het besluit van den Secretaris-Generaal van het departement van Waterstaat, houdende oprichting van een organisatie, welke den naam „Eigen-Vervoer- ders Organisatie (E.V.O.) draagt. Artikel 1 luidt als volgt: (1) Ten behoeve van een eenvormige samenvatting van diegenen, die goederen in eigen vervoer langs den weg vervoeren, wordt een organisatie opgericht, welke den naam Eigen Vervoerders Organisatie' draagt, rechtspersoonlijtebeid bezit en welker zetel te 's-Gravenhage is gevestigd. (2) De Secretaris-Generaal van net De- partement van Waterstaat geeft voorschrif- f_._ 4,,^^4 An oompnstplline- en bevoe^a- HET SLAGSCHIP „BISM.ARCK" ONDERGEGAAN. Het D.NjB. meldde Dinsdiag uit Berlin Het slagschip Bismarck, dat in zijn eerste gevecht tegen een Br^tsche overmacht de .Hood tot zinken bracht en de King George beschadigde, had door een treffer in het voor- schip snelheid verloren. Door een torpedo, die tijdens een luchtaanval van 24 Mei werd ge- lanceerd, verloor het nogmaals aan snelheid. Vierhondierd zeemijlen ten Westen van Brest werd het schip op 26 Mei tegen 21.00 uur op- nieuw door twee luchttorpedo's getroffen, waarvan er een het roer en de schroeven brOm 23.42 uur ontving het opperbevel ran de marihe vati den vlootchef admiraal Liittjens het volgende rapport: Schip onbestuurbaar. Wij strijden tot de laatste granaat. Leve de Fiihrer." w.g. vlootchef. In den strijd tegen de vijandelijke zeestrijd- krachten., die langzamerhandi versterkt wer den vocht het slagschip Bismarck tot het tenslotte op 27 Mei des ochtends het slaoht- offer van de overmacht geworden is. Het laatste gevecht van de Bisniairek, Over het laatste gevecht van het Duitsche linieschip Bismarck wordt in een mededeeling van het opperbevel van de Duitsche weer- macht Dinsdag nog het volgende bekend ge- maakt: In den strijd tegen de langzamerhand- steeds versterkte vijandelijke zeestrijdkrachten vocht het linieschip Bismarck in zijn onbestuur- baren toestand tot het eindelijk vanmorgen het slachtoffer is geworden van de overmacht van drie Britsche linieschepen, een vheg- kampschip, verscheidene kruisers en torpedo- bootjagers. De Britsche formatie zelf wordt sinds vanochtend door Duitsche gevecbtsvlie-g- tuigen aangevallen. De gedachten van het geheele Duitsche volk -zijn vol trots en rouw bij zijn in het zeege- vecht bij Usland zegevierenden vlootvoogd admiraal Liittjens, bij het linieschip Bismarck, zijn commandant, kapitein ter zee Lindemann en bij zijn dappere bemanning. ,rEen meute heeft een stuk wild gejaagd verklaren de Londensche correspondenten van de Amerikaansche pers omtrent den strijd tusschen de Britsche oorlogsschepen en de Bismarck. Associated Press meldt uit Lon- den diat aan d-en slag, waarin de Bismarck verloren ging, de grootste Britsche oorlogs schepen deelgenomen hebben. waaronder de Rodney, de Nelson, de King George V en de Prince of Wales, benevens een ongenoemd vliegkampschip. DE ONDERGANG VAN DE „HOOD". Uit Washington verneemt Sch-weizer Press. ten omtrent de samenstelling en bevoe heden van de organen der in het eerste lid genoemde organisatieen neemt de daarmee samenhangende noodzakelijke maatregelen. Voorts zijn bij deze verordening eenige wijzigingen aangebracht in het tweede uit- voeringsbesluit ingevolge de verordening be treffende het vervoer van personen en goede ren. Deze wijzigingen hebben de volgende «trekking: Degene, aan wien een vervoer- vergunning van den inspecteur-generaal ver leend is, wordt daarmede lid van de Eigen Vervoerders Organisatie met alle daaruit voortvloeiende rechten en verplichtingen. De Rijksinspecteur van het verkeer beslist over het al dan niet verleenen van een ver- Tel.: In semi-officieele kringen wordt naar aan- leiding van de verklaring van senator Norris gezegd, dat de vraag, die hij heeft opgewor- pen, door den ondergang van de ,,-Hood' zeker sneller aan de orde zal komen dan aanvanke- lijk werd gedacht. Op het oogenbUk is er nog geen officieele commentaar over het ver- lies van de „Hood". Als reden wordt opge- geven, dat er nog geen gedeta-illeerde bericti- ten over de toedracht van den zeeslag zijn ontvangen en de operaties nog voortduren. -De communiques van Duitsche en Engel- sche zijde, aldus wordt eraan toegevoegd, zijn niet zoo uitvoerig, dat men zich thans reeds een juist beeld1 van den slag kan vormen. De Vereeni-gde S-taten kunnen dan ook nog niet de gewenschte gevolgtrekkingen voor zich zelf maken. In goed ingelichte kringen te Washmgton is men, vol-gens United Press, naar aanleiding van den ondergang van de ,,IIood niet alleen bezorgd over de' verzwakking van de Britsche vloot maar ook over de mogelijkheid, dat een sterke afdeeling Duitsche zeestrijdkrachten in staat zou zijn Greenland te bereiken om van- daar uit in den Noordelij-ken Atlantiscben Oceaan te opereeren. Dit zou een volledige verandering der situatie beteekenen. Door een dergelijke actie zouden naar wordt ver- klaard, het geheele beeld van de Amerikaan sche hulp aan Engeland en de koers van Ame- rika's touitenlandsche politiek gewijzigd kun nen worden. Naar het D.N.B. uit Stockholm meldt, schrijft de Londensche Times over het ver- lies van de ,,Hood" o.a. het volgende. De vemietiging van den slagkruiser is een ernsti-g ongeluk. Het verlies scheurt een nie. te loochenen gat in Engeland's gevechtslkiles, die vooral se-dert het uitvallen van Frankrijk tot aan de uiterste grens harer rekbaarheid worden. Niet minder -beklagenswaardig is het verlies van meer dan 1300 van de beste officieren en matrozen der vloot. De admi- raliteit vestigt er thans reeds de aandacht op, dat slechts enkelen het leven er af gebracht zullen hebben. Ov-er de strategische en tac- tische omstandigheden van den strijd is nog niets bekend geworden. -De New-York Herald Tribune vraagt zich af hoe het mogelijk is geweest, dat een gra naat in de munitiekamer van den slagkruiser kon doordringen. Het blad komt hierbij tot de conclusie, dat dit verge-makkelijkt moet zijn, doordat de „Hood" een verouderd systeem van -pantsering had, dat blijkbaar niet vol doende bestand- is geweest tegen de uitw-er- king van het gesch-ut van het zeer modeme linieschip Bismarck

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2