ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLADVOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No 10.221 WOENSDAG 28 MEI 1941 81® Jaargang Uitreiking Aardappelkaarten. Inlevering Oistributiebonnen Melk door Slijters. Binnenland Liefde's Zegepraal HOUDEN VAN VARKENS. De Burgemeester maakt bekend, dat vanaf 1 Juni a.s. door den Distributiedienst te Terneuzen geen Aardappelkaarten le serie meer zullen worden verstrekt, zulks wegens het verstrijken^ van de uitreikingstermijn. Terneuzen, 28 Mei 1941. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. De slijters welke in het bezit zijn van een erkenning als standaardisatiebedrijf dienen hun kaart van inschrijving hierbij over te leggen. Terneuzen, 28 Mei 1941. De Burgemeester van Terneuzen P. TELLEGEN. FEUILLETON Rheumatische pijnen Q Z) Z) TllijrUiazdlje4 TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen f 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen /2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Finna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Hoofd-redacteur: N. J. Harte, Lange Kerkstraat 21. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,82 y2 Voor elken regel meer 0,20%. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. De Burgemeester van Terneuzen brengt hierbij, ingevolge een ontvangen schrijven van den wnd Commissaris der provincie Zeeland, het volgende ter openbare kennis De Directeur-Generaal der Voedselvoorziening heeft laatstgenoemden bewindsman medege- deeld, dat voor die personen, die in staat zijn zander eenige krachtvoedertoevoeging den of meer varkens te mesten, de Landbouw-Crisis- Organisatie voor Zeeland te Goes gemachtigd is een speciale varkenstoewijzing te verstrek- ken, mits overtuigend ten genoege van ge- noemde Organisatie wordt aangetoond, dat de ingevolge deze varkenstoewijzing aan te houden varkens, ook inderdaad zonder eenige krachtvoedertoewijzing kunnen worden ge- mest. Personen, die op grond van het vorenstaan- de meenen voor een speciale varkenstoewijzing in aanmerking te kunnen komen, kunnen zich hieromtrent alsnog wenden tot de Land- bouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland te Goes. Terneuzen, 28 Mei 1941. De Burgemeester voornoemd, P. TEDLEGEN. De Burgemeester maakt bekend, dat de Melkslijters hun opplakvellen met distributiebonnen voor Melk voortaan des Vrijdagsvoormiddags ten distributie- kantore kunnen inwisselen tegen coupures, voor het eerst op Vrijdag 30 Mei a.s. DE N EDERLANDSGHE A RBEIDSDIENST. Verplichte dienst voor jonge N eder landers Het Maandag verschenen Verordeningen- blad bevat een verordening van den Rijks- commissaris betreffende den Nederlandschen arbeidsdienst arbeidsdienstverordening Deze luidt als volgt: Artikel 1. (1) Alle jonge Nederlanders van beiderlei kunne. die in het bezette Neder- landsche gebied1 wonen of verblijf houden, zijn verplicht hun volk in den Nederlandschen arbeidsdienst te dienen. .O kr.o SV* fit i 4) Roman van A. HRUSOHKA (Nadruk verboden) Vader, het is toch maar een verdenking, die u tegen Kronstein hebt opgevat. Een verdenking? Neen, voor mij staat bet vast dat bij schuld draagt aan den dood van zijn stiefimoeder, die hij toaatte en ver- afschuwde. Je weet wat de houtvester van Kronstein, welke dien ongeluksnacht toeval- lig door het slotpark kiwam, verteld heeft. Jou alleen heb ik het gezegd, omdat ik wist dat je zoudt sawijgen izooals ik. Ik weet het vader, maar kan Ulrich zich niet vergist bebben, toen hij in den man, die door een achterdeurtje het slot verliet en heon met ontsteld gelaat voorbij kwam ge- loopen, Marc Kronstein meende te herkennen. Neen, neen! Hij herkende hem pertinent en toen 's morgens de moord ruchbbaar werd zeide hij onmiddellijk bij zich zelven dat alleen de jonge graaf de dader kon zijn. Want al de andere bewoners van het kasteel konden een afdoend alibi aanvoeren. En Ulrich was een trouw dienaar van zijn meesteres, een be- jaard, eenvoudig, door en door toraaf man. Van onze jeugd af zijn we vrienden geweest. Hetgeen hij wist lag hem ziwaar op het hart. In zijn radeloosheid kwam hij mij vragen wat ik in zijn plaats sou doen, de autoriteiten in kennis stellen of... ziwijgen. U hebt hem bet laatste aangeraden. Ja en neen, ik izeide hem, dat ik in zijn plaats mijn meester, wiens brood ik eet en die steeds vriendelijk en goed voor mij is ge- (2) Zij, die tot den Nederlandschen ar beidsdienst behooren, vervullen een eerepliebt jegens het Nede r 1and sche volk; bet is de taak van den Nederlandschen arbeidsdienst, wer- kend in den geest eener ware volksgemeen- schap, de Nederlandsche jeugd te doordrin- gen van de ethische waarde van den arbeid in het algemeen en haar in het bijzonder de vereischte waardeering voor den handenarbeid bij te brengen. (3) Tot bet ibereiken van zijn doel verricbt de Nederlandsche Arbeidsdienst werkzaam- heden, welke tot algemeen nut strekken. Artikel 2. (1) De Nederlandsche arbeids dienst ressorteert onder den secretaris-gene- raal van het departement van algemeene zaken. (2) De commandant van den Nederland schen arbeidsdienst staat recbtstreeks onder den secretaris-generaal; bij voert het bevel, bepaalt de organisatie en regelt de wijze, waarop de arbeidskrachten worden aange- wemd; tevens leidt hij de opleiding en de op- voeding. Artikel 3. (1) De dienstplicht in den Nederlandschen arbeidsdienst begint op zijn vroegst bij het bereiken van den leeftijd van acbttien jaar en eindigt op zijn laatst bij het bereiken van den leeftijd van vijf en twintig jaar. (i2) Zij, die den leeftijd van aeventien jaar hebben bereikt, kunnen zich als vrijwilliger aanmelden. (3) De diensttijd bedraagt een half jaar; deze moet in den regel in het negentiende levensjaar vallen. (4) Hij die overeenkomstig het tweede lid als vrijwilliger dienst verricbt, is in zooverre vrijgesteld van de vervulling zijner arbeids- dienstplicht. Artikel 4. (1) De secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken be paalt 1. tot welk aantal dienstplichtigen worden opgeroepen, en 2. tegen welk tijdstip zij worden opge roepen. (2) De dienstplichtigen worden door recru- teeringsbureaux van den Nederlandschen ar beidsdienst in overleg met de bevoegde plaat- selrjke autoriteiten opgeroepen en gekeurd. (3) De secretaris-generaal van het depar tement van algemeene zaken kan, zoo noodig in overeenstemming met den secretaris-gene raal van het desbetreffende departement, be- palen, dat bet vervuld hebben van den dienst tijd van een half jaar bij den Nederlandschen arbeidsdienst voorwaarde is voor de toelating tot bepaalde werkzaamheden. Artikel 5. Van dienstneming bij den Neder landschen arbeidsdienst, als zijnde daartoe onwaardiig, is uitgesloten: 1. hij die krachtens onfaerroepelijke rech- terlijke uitspraak is veroordeeld tot een ge- vangenisstraf van meer dan zes maanden; 2. hij, die krachtens onherroepelijke uit spraak is..ontzet van een der in artikel 28 van het wetiboek van strafrecht genoemde rech- ten, tijdens den duur dier bezettinig. Artikel 6. (1) Joden worden tot den Nederlandschen arbeidsdienst niet toegelaten. (2) Jood is een ieder die nit ten minste drie naar ras voljoodsche grootouders stamt. (3) Als jood wordt ook aangemerkt hij die uit twee voljoodsche grootouders stamt en 1. hetzjj zelf op den negenden Mei 1940 tot de joodsch kerkelijke gemeenschap heeft be- hoord of na dien datum daarin wordt opge- nomen, 2. hetzij op den negenden Mei 1940 met een jood was gehuwd of na dien datum met een jood in het huwelijk treedt. (4) Ben grootouder wordt zonder meer als voljoodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch-kerkelijke gemeenschap heeft be- hoord. Artikel 7. Personen, die lichamelijk onge- schikt zijn voor het vervullen van den dienst of van wie kan worden verwacht, dat ten aanzien van hun persoon het opvoedkundig weest, vrijwillig r.ooit zou verraden. Maar ik voegde er aan toe: Als je echter rechtstreeks wordt ondervraagd, of als iemand gevaar liep onschuMdig veroordeeld te worden, dan zou je, naar mijn oordeel, verplicht zijn, de iwaarheid aan het Jicht te brengen. En Ulrich werd nooit ondervraagd door de justitie Neen, zijn houtvesterij ligt diep in het gebergte en niemand wist, dat hij dien nacfat van Wirke komende, den weg door het park van Kronstein had gekozen om spoediger thuis te zijn. Hij is niet igetrouwd en zijn huis- houdster is half doof. Niemand wist, dat hrj na het avondmaal nog was uitgegaan om te Winikel tahaik te gaan koopen. Het gerecht dacht er dus niet aan hem in verhoor te nemen. Er werd geen ander spoor ontdekt en zoo kiwam het, dat Ulrich zweeg en de moor- denaar zich thans nog op vrije voeten be- vindt... 'Hartlieib slaakte een zudht... Tot nog toe, ging hij voort, heb ik mij verder niet bekommerd om de zaak. Ik bleef den jongen Kronstein zooveel mogelijk uit den weg en dacht: „Waarom je (bemoeien met een zaak die je feitelijlc niet aangaat?" Ik vond ook geen aanleidlng om op te treden als wreker van de jonge gravin, die mij nooit sympatbie inboezemde, misschien zelfs haar lot verdiend had... Zwijgen niets weten, d!at kwam hij het beste voor. Maar thans, nu het levensgeluk van mijn kind op het spel staat, moet ik de zaken anders beoordeelen. Ik zal nu misschien toch nog genoodzaakt zijn een andere houding aan te nemen, inge- val Kronstein niet uit eigen foeweging zijn plannen opgeeft... Om 's Hem els wil Vader, wat wilt u doen? Toch geen aankJacht tegen Kronstein indienen vraagt Marianne, verschrokken en hevig ontsteld. Hartlieto schudde het hoofd. Hij dacht even na en zei toen: doel, dat den Nederlandschen arbeidsdienst is gesteld, niet kan worden bereikt, worden voor het vervullen van den dienst niet aangenomen. Artikel 8. (1) In geval van twijfel omtrent de vraag, ten aanzien van welke personen zich een der gevallen, als bedoeld in de artikelen 5 tot en met 7, voordoet, beslist de comman dant van den Nederlandschen arbeidsdienst volgenjs richtlijnen, welke de secretaris-gene raal van het departement van algemeene zaken geeft. (2) De betrokkene heeft het recht, in be- roep te komen bij den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken. Artikel 9. (1) De dienstbetrekking van de leden van den Nederlandschen arbeidsdienst is een publiekrechtelijke. (2) Onder leden van den Nederlandschen arbeidsdienst worden begrepen: 1. het beroepspersoneel; 2. degenen die hun dienstplicht in den ar beidsdienst vervullen; 3. de vrijwilligers bij den arbeidsdienst met mbegrip van hen, die vrijwillig een verleng- den diensttijd doormaken. (3) Voor het verrichten van bepaalden dienst kunnen personen in dienst worden ge- nomen op privaatrechtelijke arbeidsovereen- komst. Zoodanige personen worden niet als leden van den Nederlandschen arbeidsdienst beschouwd. Sociale verzorging. Artikel 10. (1) Alle leden van den Neder landschen arbeidsdienst genieten in geval van ziekte of ongeval vrge, geneeskundige foe- handeling, verpleging "en verzorging. Om trent de sociale en verdere verzorging van gewezen leden van den Nederlandschen ar beidsdienst of van hun nagelaten betrekkin- gen worden, voor zoover noodig, nadcre voor- schriften gegeven. (2) Alle leden van den Nederlandschen arbeidsdienst zijn onderworpen aan een voor hen alien gelijk tuchtreglement. Artikel 11. De leden van den Nederland schen arbeidsdienst, met uitzondering van het beroepspersoneel, genieten vrije inwoning, kost en dienstkleeding. Zij hebben aanspraak op kostwinnersvergoeding volgens nader vast te stellen regelen. Artikel 12. (1) Het beroepspersoneel ge- niet bezoldiging. (2) Tot het beroepspersoneel van den Nederlandschen arbeidsdienst kan niet behoo ren hij die hetzij zelf uit ten minste den vol joodsche grootouders stamt, hetzij met een persoon i? gehuwd, die uit ten minste edn vol-joodsche grootouder stamt. Het vierde lid van art. 6 is van toepassing. (3) Het beroepspersoneel kan vrije inwo ning, kost en dienstkleeding genieten. (4) De gezinsleden van het beroepsperso neel kunnen in geval van ziekte of ongeval vrije geneeskundige behandeling, verpleging en verzorging genieten. Artikel 13. De secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken vaardigt, zoo noodig in overeenstemming met den secretaris-generaal van het desbetreffende departement, de ter uitvoering en aanvulling van dit besluit noodzakelijke voorschriften uit. (2) De krachtens de artikelen 4, 10 en 11 uit te vaardigen rechtsvoorschriften moeten in de Nederlandsche Staatscourant worden afgekondigd. Artikel 14. De secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken kan ge- durende den tijd, waarin de Nederlandsche arbeidsdienst zich nog in een stadium van op- bouw bevindt, uitsluitend of in de eerste plaats degenen oproepen, die zich vrijwillig voor den arbeidsdienst aanmelden. Artikel 15. (1) Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1941. (2) Zij wordt aangehaald als „arbeids- dienstverordening' Neen, ik (wil niemand ongelukkig maken, Kronstein mag doen en laten wat hij wil, maar ons moet hij met rust laten. Doet hij het niet, dan zal ik hem klaar en duidelijk zeggen waarom een huwelijk met Use onmo- gelijk is. Toen ik hem met Use ontmoette, heb ik er reeds op gezinspeeld.';. •-» En hij Wat zei 7ijj? Niets. Hij werd akelig b)t»k, stand daar als gebroken. En... zweeg. Marianne kijkt onrustig voor zich uit. Maar plotseling heft zij vastberaden het hoofd op en zegt: En toch vader, zegt mij een stem in mijn binnenste dat Marc Kronstein onschuldig is, dat alles zich geheel anders heeft toegedra- gen dan u en houtvester Ulrich vermoeden. Ik heb in de laatste weken Kronstein her- haaldelijk ontmoet, wanneer ik met Use te Kranndorf of Winkel boodsehappen ging doen en teikens maakte hij op mij den indruk een zeer rechtsehapen menseh te zijn. Ik kan niet geiooven dat hij ooit een misdaad heeft gepleegd en hen integendeel vast overtuigd, dat hij zich, wanneer u hem van die verden king spreekt, kan en zal rechtvaardlgen. Maria, zegt Hartlieb emstig en treurig, ik wou dat je gelijk had... Maar, kind, ik vrees... HOOFDSTUK HI. Use heeft den heelen nacht geen oog geslo- ten. Nog steeds denkt zij aan de woorden van haar vader, Marc zou zijn stiefmoeder vermoord hebihen! Dat was natuurlijk een dwaasheid. Marc ken geen moordenaar zijn. Maar ongelukkig was hij zekerzij had het steeds gevoeld en dat gevoel van gisteren was zeketheid ge wor den. Hij had gezegd ..Mijn leven op Kron stein is niets dan duisternis en ellende." In smartelijk gepeins verzonken vroeg Use zich honderdimaal af, wat die woorden van BUITENGEWONE MAATREGELEN VOOR DE KI STVERDEDIGING. In het Maandag verschenen Verordeningen- blad komt voor een verordening van den Rijkscommissaris, houdende buitengewone maatregelen voor de kustverdediging. De eerste afdeeling bepaalt het gebied waarvoor de verbodsbepalingen gelden als volgt Artikel 1. 1. Het gebied, waarvoor de verbodsbepa lingen in deze verordening gelden omvat de Nederlandscne Wadden-eilanden, de Wadden- zee, het IJselmeer, alsmede het in het tweede lid omschreven kustgebied. 2. Het kustgebied wordt begrensd door een lijm, welke loopt van Nieuweschans langs den weg over Finsterwolde, Oostwolde, Ter- munten naar Appingedam; van Appingedam langs de spoorbaan tot Sauwerd; van Sau- werd langs den weg over Winsum, Mensinge- weer, Oldenhove, Noordhom, Grijpskerk, Vis- vliet, Kollum, Oudwolde naar iDokkum; van Dokkum langs de spoorbaan over Stiens, Eeeuwarden naar Franeker; van Franeker langs de trambaan tot Arum; van. Arum' langs den weg over Grauwekat, Bolsward, Sneek, naar Akkrum; van Akkrum langs de spoorbaan over Meppel, Zwolle, Harderwijk, Amersfoort, Hilversum, Bussm tot waar deze het Merwedekanaal kruist; van daar langs het Merwedekanaal tot de Oranjesluizen; van de Oranjesluizen langs den weg naar Buik- sloot en langs het Noord-Hollandsch Kanaal tot Purmerend; van Purmerend langs het kanaal tot Oosthuizen; van Oosthuizen langs de spoorbaan over Hoorn, Obdam naar Scha- gen; van Schagen langs den weg over Scha- gerbrug tot het Noord-Hollandsch Kanaal; verder langs het Noord-Hollandsch Kanaal tot Alkmaar; van Alkmaar langs den weg Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haar lem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lis- se, Sassenheim, Warmond, Eeiden tot Voor- schoten; verder over Leidschendam, Veen- weg, Vheland, Berkel, Bergschenhoek, Oude- verlaat, Nieuwerkerk, Sohinkel, Kapelle, Kin- derdijk, Alhlasserdam, Papendrecht naar Dordrecht; van Dordrecht langs de spoor baan tot Breda; van Breda langs den weg over Ulvenhout naar het Zuiden tot in de1 richting Meerle tot d-. Belgische grens en \er- volgens langs den Nederlandsch-Belgische grens tot aan zee. Tot het kustgebied behooren ook de boven- genoemde gedeelten van kanalen. Artikel 2. (1) Vaartuigen mogen het gebied, waar voor de verbodsbepalingen gelden, niet be- varen, noch daarbinnen op het water of op het land liggen. (2) Het bepaalde in het eerste lid is op vaartuigen, welke gebruikt worden bij de uitoefening van een bedrijf, hieronder begre pen een landbouwbedrijf, alsmede op woon- schepen zonder eigen beweegkracht, niet van toepassing. Artikel 3. Het overschrijden van de zeegrens is ook bij de uitoefening van een bedrijf niet geoor- loofd. (2) De zeegrens loopt langs de Neder landsche grens in den Dollart tot aan het meest Noordelijke punt van het eiland Rot- tumeroog, verder langs de buitenste kustlijn van de provlncies Noord-Holland, Zuid-Hol- land en Zeeland tot aan de Belgische grens. Voor zoover de Waddeneilanden van elkaar en van het vasteland (Den Helder) door wa ter zijn geseheiden, wordt de verbi'ndingslijn tussehen de uiterste punten van de eilanden en van het eiland Texel naar het vasteland, als zeegrens beschouwd. In het gebied van de mondingen van den Rijn en de Schelde gelden voor de wateren de volgende grenzen: in het Briel&che Gat de van het Noorden naar het Zuiden loopende lijn van het eiland Beer naar Oostvoome; in het Goereesche Gat de lijn: Zwarte Hoek (Westpunt van het eiland Voome) naar den Marc konden beteekenen, wat er achter de vage beschuldiging van haar vader verscho- len lag. Wat was er eigenlijk gebeurd, toen men, ruim een jaar geleden de jonge gravin dood in haar boudoir had gevonden? Use, die zich toen op dat tijdstip in een pen- sionaat in Zwitserland' bevond, wist zoo wei- nig van die zaak. Marianne had haar in een brief zeer ibekn-opt het feit medegedeeld. Den 28sten Fabruari had men Gravin Sabine Kronstein dood in haar boudoir gevonden. Zij droeg nog het toilet, waarin men haar 's avonds te voren had gezien. Haar bed in de foelendende kamer was niet aangeroerd, een ibewijs dat zij zich nog niet ter ruste had begeven toen zij door den dood werd verrast. Zij lag op een ruststoel, met een soort dolk in de borst. Dat voorwerp behoorde haar toe, en werd geiwoonlijk als papiermes gebruikt. Haar hand hield den met edelgesteenten be- zetten greep omkneld. Had zij op het oogen- bli'k van haar dood het mes nog uit de wonde willen trekken; bad zij zich zelf het wapen in de Iborst gestooten of had een onvoorzich- tige beweging een ongeluk veroorzaakt Dat wist niemand. De justitie geloofde aan- vankelijk aan moord. Doch er was niet het minste spoor van een dader te vinden, op nie mand konden ernstige vermoedens rusten en zoo concludeerde men eindelijk tot zelfmoord of tot een ongelukkig toeval. De instructie werd gesloten maar de mond van het volk fluisterde nog altijd geheimzin- nigheden aangaande den dood van de jonge en schoone gravin... Ziedaar alles wat Use betreffende het ver- schrikkelijk gelbeuren wist. Trouwens zij had zich niet hijzonder voor de zaak geinteres- s&erd, want zij had Gravin Sabine niet per- soonlijk gekend en tussehen Kronstein en de familie Hartlieb bestond geenerlei 'betrekking. Een half jaar later keerde Use voorgoed naar huis terug. hebben een grondige pijnuitdrijvende werking. vuurturen Westhoofd (Goeree in het Brouwershavensche Gat de lijn: vuur- toren Westhoofd (Goeree) rechtswrjzend 230 gr. (in de richting van den vuurtoren Ver- klikker) tot den meridiaan 3 gr. 47 min. Oost, van daar langs dien meridiaan; op de Ooster-Schelde de lijn: toren van Burg en Schouwen naar het richtingsbaken Veersche Gat (Hoek van den Haak); op de Wester-Schelde lijn: vuurtoren West- kapelle rechtswijzend 310 gr., vervolgens op twee zeemrjlen afstand in Zuidzuidwestelijke Zuidelijke en Zuidoostelijke richting langs de kust in de richting naar het havenlicht Bres- kens (van Breskens uit rechtswijzend 315 gr.). Artikel 4. Komen in het gebied, waarvoor de verbods bepalingen gelden of op zee voor de Neder landsche kust varende vaartuigen, welke de Duitsche oorlogsvlag voeren, in zicht dan dient elk ander varend vaartuig onverwijld zoover mogelijk naar den uitersten rand van het vaarwater te worden gestuurd of op zee terstond uit te wijken. Artikel 5. (1)' De bevelhebber der Duitsche marine in Nederland of de door hem daartoe aange- wezen instanties kunnen in bepaalde gevallen (1) van het bepaalde in het eerste lid van artikel 2 en in artikel 3 dispensatie verleenen; (2)de werking van het bepaalde in het tweede lid van artikel 2 wat betreft plaats of tijd, beperken. (2) Maatregelen, als bedoeld in het eerste lid, kunnen ook als algemeen geldend worden getroffen. Zij dienen door middel van de pers, den radio-omroep, door aanplakking of op andere ter plaatse gebruikelijke wijze te worden afgekondigd. Artikel 6. (1) Wanneer degene, die aan boord de leiding heeft, diens plaatsvervanger, de roer- ganger of de loods het vaartuig door zijn schuld in strijd met het bepaalde in art. 4 bestuurt, wordt deze gestraft met hechtenis van ten hoogste zes weken of met geldboete van ten hoogste 5000 R.M. of met een dezer straffen. (2) Bij herhaling kan den in het eerste lid genoemden personen het bevaren van het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gel den, of van de zee geheel of ten deele voor den tijd van ten hoogste een jaar worden verboden. Artikel 7. (1) Hij, die, in strijd met het bepaalde in de artikelen 2 of 3, een vaartuig naar het ge bied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, over de zeegrens brengt, het daar houdt Of gebruikt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren; in ernstige ge vallen met tuchthuisstraf van ten minste een jaar en van ten hoogste vijf jaren. (2) Hij die in strijd handelt met een maat- regei, krachtens artikel 5 getroffen, of met een verbod, uitgevaardigd krachtens het tweede lid van artikel 6, wordt gestraft met de in het eerste lid vermelde straffen. Artikel 8. (1) Vaartuigen, welke in strgd met het bepaalde in de artikelen 2 of 3 of met een maatregel, krachtens artikel 5 getroffen, in het gebied waarvoor de verbodsbepalingen gelden, op het water of op het land liggen of in dat gebied varen, kunnen worden verbeurd verklaard. (2) Zulks geldt eveneens ten aanzien van vaartuigen, welke zich bij het in werking treden dezer verordening in het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, bevin- den en welke ingevolge het bepaalde in deze verordening daaruit dienen te worden ver- Op haar terugreis van Zwitserland maakte zjj kermis riiet Marc Kronstein die haar een beleefdheidsdienst bewees. Zrj werden schier onmiddellijk op elkaar verliefd en waren spoe- dig overtuigd dat niets ter wereld hen schei- den kon. Eri nu had een rujwe hand die streelende illusie weggevaagd. Use was later dan gewoonlijk in bed ge- bleven om niet te moeten ontbijten met haar vader en met haar zuster, die zeker reeds van alles op de hoogte was. Want zij gevoelde zich nog al te zeer opgewonden om vorschen- de blikken en lastige vragen te kunnen uit- staan. Zij gaat heimelijk naar de keuken, laat zich door Anna een glas melk geven en wil dan naar buiten. Maar Anna, die steeds zoo moederlijk be- zorgd voor Use is, laat haar niet zoo onmid dellijk gaan, zij is gesdhrokken van haar bleek ontdaan gezictit. Kind, wat heb je! Toch niet ziek? - Neen.Waarom Omdat je er zoo miserabel uitziet. Ik heb slecht geslapen... nog altijd hoofdpijm. Ik zie en sipreek liever niemand... Eaat me naar buiten gaan in de frissche lucht... dan zal het wel gauw beter worden. Als ze naar mij vragen, zeg dan niet Anna, dat ik reeds op hen. Beloof je me dit? Anna knikte en Use sluipt door de keuken- deur" naar het bloementuintje. De oude meid kijkt haar na, schrijft het hoofd. Op haar rimpelig gezicht leest men hartelijk medelijden: Use is altijd haar beve ling geiweest. En zij meent te raden wat er aan de hand is; natuurlijk weer een harde uitval van haar meester. De op.perhoutvester heeft gisteren heel den avond' verscbrikkelijk donker gekeken. Och, die tiwee vliegen elkan- der zoo gemakkelijk in het haar... om een bagabel! (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1