ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD.VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.220 MAANDAG 26 MEI 1941 31® Jaargang Distributie Kolen. Binnenland Liefde's Zegepraal Zenuwachtig? inijixfva/idt'5 De Burgemeester maakt bekend, dat de aanvraagformulieren voor Kolen, welke thans huis aan huis worden bezorgd, op een nader bekend te maken datum bij den Distributiedienst dienen te worden ingeleverd. Voorloopig dient ieder zijn formulier onder zijn beheer te houden. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. FEUILLETON Za^rumvtaiy^eitert ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Brj vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,20, overige lan den 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Finna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Hoofd-redacteur: N. J. Harte, Lange Kerkstraat 21. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,82% Voor elken regel meer 0,20%. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de rntgave. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. NIEUWE REGEL1NG VAN DEN PACHTPRIJS. (De staatscourant van Vrijdag bevat bet volgende besluit van de secretarissen-gene- raal van landbouw en visscherij en van jus- titie, houdende nadere regelen betreffende de iwijze van verpachting en de lasten van den pachter. Artikel 1. 1. In een pachtovereenkomst kan als pachtprijs slecbts bedongen worden een uitsluitend naar tijdruimte ibepaald en niet van den prijs van producten of andere factoren afhankelijk gesteld 'bedrag in Neder- landsch geld; met toestemming van het pachtbureau kan evenwel in bijzondere geval- ien de pachtprijs op andere wijze worden be- paald. Ieder beding, in strijd met bet voren- staande, is nietig. 2. Is voor de inwerkingtreding van dit be sluit een pachtprijs op andere wijze bedongen dan volgens bet eerste lid geoorloofd is, zoo is de verpachter verplicht en de pachter be- voegd de pachtovereenkomst binnen twee maanden na de inwerkingtreding van dit be sluit bij het Pachtlbureau in te zenden. (Het pachtbureau stelt den pachtprijs op- nieuw vast met inachtneming van den in bet eerste lid gestelden regel; het berekent als pachtprijs den prijs, welke in 1039 voor gron- den, welke in aard en ligging met het ge- pacfate overeenstemt, als nonmaal kon worden beschouwd. De aldus vastgestelde pachtprijs treedt, te rekenen van den dag van de inwerkingtre ding van dit besluit, in de plaats van den overeengekomen pachtprijs. Het pachtbureau kan in bijzondere gevallen op het in dit lid bepaalde uitzonderingen toelaten. 4. Indien de verpachter niet binnen den gestelden termijn aan de in het tweede lid genoemde .verplichting heeft voldaan, terwijl de pachter van zijn bevoegdheid tot inzending geen gebruik beeft gemaakt, zoo is de pach ter, te rekenen van den dag der inwerking treding van dit besluit af, niet gehouden den pachtprijs te ibetalen, terwijl bij ook overigens tot geen enkele vergoeding gehouden is. Dit gevolg treedt niet in als het niet-nako- men der verpliehting te wijten is aan een om- standigheid, welke den verpachter niet kan worden toegerekend en deze, nadat de om- standigheid heeft opgehouden te bestaan, on- verwijld alsnog aan zijn verplichting voldoet. 5. Indien ingevolge het vierde lid geen pachtprijs is verschuldigd, kan de verpachter het pachtbureau verzoeken een lagen pacht- prijs vast te stellen. Te rekenen van den dag van vaststelling is deze door den pachter ver schuldigd. De vaststelling geschiedt niet, dan nadat de pachter is gehoord, althans behoor- lrjk is opgeroepen. Artikel 2. 1. Nietig is ieder beding in een pachtovereenkomst, ingevolge hetwelk de lasten, die den verpachter door publiekrech- telijke lichamen zijn opgelegd, geheel of ten deele ten laste van den pachter komen. 2. Een beding, als in het eerste lid be- doeld, gemaakt vodr de inwerkingtreding van dit besluit, blijft van kracht ten beloope van ten hoogste de lasten, die gedurende het jaar Roman van A. HRUSCJHKA 3) (Nadruk verboden) Zwijgend beklimmen vader en doehter het kronkelend pad naar den toren. Use wankelt, zij is erg bleek, haar hart klopt onstuimig. Naar adem hijgend blijft zij plotseling staan en vraagt: Vader, wait beteekenen uw laatste woor- den? Wat bedoelt u met .,het raadsel van Kronstein". Bestaat er zoo iets? Ja, dat raadsel (bestaat, maar aangezien zij idle het zouden kunnen oplossen liever het zwijgen bewaren, doen we beter verder niet over die zaak te spreken. (Het zij je voldoende te weten, dat Marcus Kronstein nooit je man kan worden, omdat hij al te nauw in die zaak befrokken en... een misdadiger is. Vader! 't Us zoo.al laat de justitie hem op vrije voeten hetzij omdat hij van hoogen adel en rijk is, hetzij omdat de omstandigheden waar- onder de jonge grarvdn Kronstein stierf met opzet voor haar verborgen werden gehouden. Maar ik ken die omstandigheden en het lijdt voor mij geen zweem van twijfel, dat hij zijn stiefmoeder heeft vermoord. Hij? Marc? O vader, dat is waanzin! Hoe kunt u ook maar... - Eaten we de zaak rusten: Ik voel mij niet geroepen am als aamklager op te treden, maar tegenover jou, Ilse, mocht ik er niet ge heel over izwijgen, want je moet weten waar- om ik Kronstein onherroepelijk afwijs. Nu ik 1940 wegens het verpacbte ten laste van den pachter zijn gekomen. Artikel 3. Dit besluit treedt in werking op den dag van afkondiging. BRITSOHE BOMMENWERPER NEERGSCHOTEN BIJ TEXEL. Zaterdagmiddag is een Britsch bombarde- mentsvliegtuig, toen het de Noorsche kust naderde, door Duitsche jagers neergeschoten voor het tot den aanval kon overgaan. Ten Noordwesten van Texel is Zaterdagmid dag door een Duitschen Jager een Britscne bmmenwerper van het type Vickers Welling ton neergeschoten. Het toestel, dat klaar- blijkelijk uit was op gewapende verkenning, stortte na korten strijd brandend in zee. VIJF DOODEN DOOR BRITSCHE ROMMEN. Nadat in de laatste dagen geen Engelsche luchtaanvallen op ons land plaats vonden, zijn iZaterdagnacht weer eenige Britsche toe- stellen hier binnengevlogen. In totaal werden twee woonhuizen vernield, ongeveer vijftien woonbuizen kregen glasschade. Helaas wer den vij-f burgers gedood, een vrouw werd licht gekwetst. Overigens vielen de meeste bommen op het vrije veld. NIEUWE VERORDENINGEN. Heden zou bet „Verordeningenblad" no. 23 het licht zien. Het zal vier nieuwe verorde- ningen bevatten. Nr. 97 is de verordening over de oprichting van een Nederlandscben Arbeidsdienst. Nr. 98 brengt de gelijktijdige opheffing van den Nederlandschen Opbouw- dienst. Nr. 99 geeft een aanvulling op ver ordening nr. 1081940 over benoeming en ontslag door den Rijkscommissaris; inplaats namelijk van den commandant van den Op- bouwdienst wordt de commandant van den Arbeidsdienst in de lijst der door den Rijks commissaris te benoemen personen opgeno- men. Nr. 100 is een samenvatting van de tot dusver in twee verordeningen neergelegde bepalingen over de beperkingen van de kust- vaart en maakt de mogelijkheid van het heb- ben van buitenboordmotoren van officieele toestemming afhankelijk. CATHARINA VAN RENNES GEfcEKD. In den gevel van het huis aan de Brigit- tenstraat te Utrecht, waar Catharina van Rennes langen tijd gewoond en gewerkt heeft, is Zaterdagmiddag een bronzen gedenkplaat onthuld met een portretrelief van de over- leden componiste. Een groot aantal genoo- digden had gehoor gegeven aan de uitnoodi- ging van het comite tot huldiging van de na- gedachtenis van Catharina van Rennes. Dr. J. P. Fockema Andreae, oud-commis- saris van de provincie Groningen en oud- burgemeester van Utrecht, voorzitter van dit comite, bield een korte toespraak tot de velen die zich in de Bel Cantozaal van het huis, de zaal waar Catharina van Rennes haar les sen gaf en koortjes leidde, hadden verzameld HET ONTSLAAN VAN WERKNEMERS MET INGANG VAN 1 JUNI ONDER BEPAALDE VOORWAARDEN TOEGESTAAN. De directeur-generaal van den arbeid heeft met ingang van 1 Juni aan leiders van In dustrie- en handelsbedrijven, alsmede van landbouwbedrijven, met uitzondering van akkerbouw- en veehouderijbedrijven, vergun- ning verleend tot het ontslaan van werk- nemers, die bij hen in tijdelijken dienst zijn, onder wie worden verstaan werknemers, die op niet meer dan 110 dagen in de zes onmid- dellijk aan den datum van het ontslag voor- afgaande maanden bij hen werkzaam zijn geweest. Voorts is met ingang van genoemden datum vergunning verleend aan leiders van land bouw-, industrie- en handelsbedrijven, om werknemers, die door of ten gevolge van hun bemiddeling een andere,, ten minste gelijk- waardige dienstbetrekking kunnen verkrijgen, te ontslaan, onder voorwaarde, dat zij den ontslagene, indien de nieuwe dienstbetrekking eindigt op andere wijze dan door ontslag op verzoek van den werknemer of door ontslag op grond van het bepaalde in artikel 1639 p. van het burgerlijk wetboek, onmiddellijk op de oude arbeidsvoorwaarden nerplaatsen, in- geval het ontslag uit de nieuwe dienstbetrek king plaats vindt binnt n drie maanden, of zoo het betreft werknemers met vier of meer jaren vrijwel onafgebroken dienst binnen een aantal maanden, gelijk aan het aantal dienst jaren in de oude dienstbetrekkir g, na de aanvaarding der nieuwe dienstbetrekking. DOELEINDEN VAN DE NEDERLANDSCHE S.S. Als eerste in de reeks vergaderingen, welke door de Ned. SjS. in den lande wordt georga- niseerd, is Vrijdagavond in het gebouw voor K. en W. te Utrecht een openbare bijeenkomst belegd, waarvoor vrij groote belangstelling bestond. Aanwezig waren o.a. de hoofdcom- missaris van politie, den heer D. Schuitema- ker, met enkele van zijn hoofdinspecteurs en inspecteurs en de plaatsvervangende leider van de Nederlandsche S.S., voorman Wolf- fram. Als spreker trad op de heer van Etten, die op de vraag: „wat wil de Nederlandsche S.S.", antwoordde, dat deze jonge organisatie aller- eerst een opheldering wil verschaffen. Want tevelen denken nog, dat de Nederlandsche S.S. een soort geheime staatspolitie, een half ge- heimzinnige organisatie is, met lange man- nen, die mooi kunnen marcheeren en zij weten nog niet, dat de Nederlandsche S.S. er is om het algemeen belang van ons volk te dienen. De Nederlandsche SjS., aldus spreker, is te be- schouwen als de voorpostentroep van ons volk in dezen nieuwen tijd en zij heeft voor dat volk geen geheimen. De Nederlandsche S.S. is door en door Germaansch een bond van strijdbare mannen, die te alien tijde willen opkomen voor hun heilig Germanendom. Zij zijn er om ons volk te verkondingen, dat het een bij uitstek Germaansch volk is. Wat spe- cifiek Nederlandsch is, wil de Nederlandsche S.S. steeds naar voren brengen. Allereerst dan het begrip „Germaan". Waarom zien we toch de Germanen alleen maar als barbaren, die honderd jaar voor Ohristus ons land bin- nenkwamen? Omdat ons volk nog te weinig weet, dat de Germanen de voortrekkers waren, die een nieuwe en be tore toekomst kwamen brengen. De Germanen hebben nooit, zooals de Joden, den arbeid als een vloek be schouwd. Integendeel, zij zagen en zien nog in den arbeid de hoogste levensvreugde. De Nederlandsche S.S. ziet het Germanendom als een ras, als een natuurlijke scheppings- eenheid. De Germanen waren, en zijn dat nog, van nature vrijheidlievend en immer bereid te strijden voor hun overtuiging. De Germa nen hebben het juiste gevoel voor eer, voor recht en rechtvaardigheid en de Nederland sche S.S. is er om ons volk wat meer respect bij te brengen voor zijn eigen aard. De Neder landsche S.S. wil en zal de Spiegel zijn, waar- in het Nederlandsche volk zichzelf zal kunnen terugvinden. Met de nationaal-socialistische wereldbeschouwing als grondslag. Het natio- naal-socialisme toch zal eens alle volken be- reiken van Germaanschen stam en de Neder landsche S.S. wil wegbereider zijn en hier- mede gaat zij uit van de drie hoofdgedachten van het nationaal-socialisme, te weten volk, gemeenschap en ras. Nadat deze drie begrip- pen nader uiteengezet waren, verklaarde spr. nog, dat ons volk weer door en door gezond moet worden, o.m. door een intensieve sport- beoefening bij de jeugd. De ontbindende elementen in ons volk zijn grootendeels reeds verwijderd, aldus spr. Voor de Joden, de vrijmetselaars, de plutocraten en de alan politiek doende godsdienstigen, is geen plaats meer. Met liefde en niet met hardheid moet ons volk voor het nationaal- socialisme gewonnen worden, zoo besloot spreker. Deze taak stelt de Nederlandsche S.S. zich voor oogen. De weg zal lang zijn, maar het doel zal ongetwijfeld worden bereikt. (A.N.P.) UITVOERING VAN BOUWWERKEN De goedkeuring vervalt na drie maanden. Zooals bekend is gemaakt, worden door den dienst voor den wederopbouw machtigin- gen tot aankoop (bonnen) afgegeven voor het betrekken van verschillende schaarsch gewor- den materialen, welke bestemd zijn voor den bouw van werken, waarvoor de algemeen ge- machtigde voor den wederopbouw zijn goed keuring heeft verleend. Het komt echter veelvuldig voor, dat deze machtigingen slechts gedeeltelijk of in het geheel niet worden gebruikt vnor het doel, waarvoor zij zijn bestemd of wel eerst vele maanden na uitreiking worden aangeboden. Ten einde hierin verandering te brengen zullen alle machtigingen, welke voor 1 Jan. zijn uitgereikt, op 26 dezer als vervallen wor den beschouwd, zoodat op deze machtigingen geen materialen meer bij leveranciers kunnen worden betrokken. Wanneer men voor werken, goedgekeurd voor 1 Januari, alsnog materialen heeft te betrekken, zal de principaal van het bouw- werk onder inlevering van de vervallen mach tigingen, via het gemeentebestuur (dienst van bouw- en woningtoezicht of de daarmede gelijk te stellen instantie), nieuwe machtigin gen moeten aanvragen bij den dienst van den algemeen gemachtigde voor den wederop bouw. Deze aanvragen moeten worden ver- gezeld van een met redenen omkleed advies van bovengenoemd orgaan. Na ontvangst van deze aanvrage voor een nieuwe machti- ging zal de dienst van den algemeen gemach tigde aan de hand van vorenbedoeld advies beslissen, of voor de uitreiking van een nieuwe machtiging aan den principaal van het werk voldoende termen aanwezig zijn. Voorts zal in den vervolge op de uit te rei- ken machtigingen de geldigheidsduur worden vermeld en moeten deze machtigingen, na aankoop van de voor den bouw benoodigde materialen onverwijld (in afwijking van een daarvoor vroeger geldenden maatregel) door den principaal (opdrachtgever) van het werk worden ingediend bij het gemeentebestuur (dienst van bouw- en woningtoezicht of de daarmede gelijk te stellen instantie), tor door- zending aan den algemeen gemachtigde. Niet gebruikte machtigingen moeten uiter- lrjk op den vervaldag door den principaal op dezelfde wijze worden ingeleverd. Ook de goedkeuringen voor de uitvoering van bouwwerken zullen aan een geldigheids duur worden onderworpen. Deze geldigheids duur is op 3 maanden gesteld. Indien binnen 3 maanden na den datum van afgifte van de goedkeuring niet met den bouw is begonnen, verliest deze goedkeuring haar geldigheid en zij moet dan onverwijld bij de meergenoemde instantie worden ingeleverd. De algemeen gemachtigde voor den weder opbouw heeft in een omzendbrief aan alle gemeentebesturen verzocht voortaan nauw- keurig te controleeren, of met de werken bin nen den vastgestelden termijn van 3 maan den is begonnen (in werkelijken zin) en of de aangevraagde hoeveelheden worden gebruikt voor het doel, waarvoor de machtigingen zijn afgegeven. In gevallen, dat bouwwerken niet of niet tijdig worden uitgevoerd, of wel op een of an dere wijze wordt afgeweken van de bestem- ming van de toegewezen materialen, zal de algemeen gemachtigde hiervan ten spoedigste in kennis moeten worden gesteld, onder terug- zending van de uitgereikte machtigingen. DE ANNEXATIE DOOR ROTTERDAM. B. en W. habben den g-emeenteraad thans het voorstel doen toekomen aan Gedep. Sta- ten te berichten, dat hij- zich met in acht- neming van eenige veranderingen kan ver- eenigen met de beschikking van den secreta- ris-generaal van binnenlandsche zaken in- zake de voorgenomen wijziging van de gren- zen der gemeente. Door deze wijziging worden aan Rotterdam toegevoegd de gemeenten Hillegersberg, Over- schie, iSchiebroek en iXIsselmonde, zoomede gedeelten van de gemeenten Barendrecht, je ingelicht heb, zul je hem ook gemakkelijker vergeten. Hem vergeten! Nooit! Nimrner zal ik hem loslaten. Neen, vader, -hetgeen u mij daar verteld hebt, is onmogelijk. Marc kan geen misdaad op zijn geweten hebben. Je was dus blind? Je hebt niet gezien hoe geweldig hij sctirok toen ik van „het raad sel van Kronstein" sprak en hoe bleek hij werd? Hij zweeg, poogde zelfs niet de een of andere opheldering te geven wat hij zeker zou helbben gedaan als hij onschuldig was ge weest. En nu, genoeg daarover nietwaar? Je wordt weer mijn ouide, verstandige Ilse, laat al die dwaasheden varen en den-kt niet meer aan dien man welke mijn doehter niet waar- dig is. Ilse vindt geen antwoord meer, maar in zwijgende wanhoop schudt zij (het hoofd. Neen, in weerwi-1 van al-les, wat zij uit den mond van, haar vader gehoord heeft, zal zij geen afstand doen van Marc. Doch er heerscht voor het oogenblik al te groote verwarring in haar gedachten. Nog heeft zij geen juisten kijk op de dingen die haar plotseling zoo dreigend en stmantelijk voorkomen. Voor de eerste maal heeft zij nu van een raadsel" op Kronstein gehoord... De rest van den weg wordt zwijgend afge- legd, maar bij den ingang van den toren blijft Ilse nogmaals staan en vraagt met bevende stem: Ik mag nu wel recht naar mijn kamer gaan, nietwaar vader? -Het gezi-cht van den houtvester -heeft nu de u-i-tdrukking van onverbiddellijke strengheid verloren, er ligt zelfs -eenig medelijden in zijn blik... Hij antwoordt: Zeker, mijn kind, je zult trouwens het beste doen, over alles nog eens kalm na te denken. Ik hoop en vertrouw, dat je morgen weer mijn verstandig en gehoorzaam meisje bent. Je moet toch overtuigd zijn dat je vader niet anders dan je welzijn beoogt... Ik zal Marianne eeggen, dat je vanavond niet aan tafel komt. In de gezellige huiskamer die gelijkvloers is gelegen en, wanneer er geen gasten zijn, ook tot eetkamer dient, staat de tafel reeds voor het avondmaal gedekt. Marianne, die bij het venster stond en tot haar venwonde- ring heeft gezien, dat Ilse met vader terug- komt, is juist bezig voor een derden persoon te dekken. nu de houtvester binnentreedt. Met een korten groet zet hij zich op zijn ge- wone plaats. Hij kijkt onvriendelijk, somber... Laat maar opdienen. Ik heb den trein gemist en dus mijn reis moeten uitstellen. Het eten is toch zeker klaar Anna zal onmiddellijk beginnen. Wij za gen u aankomen. Waar blijft Ilse? Ze heeft hoofdpijn en wil gaan slapen. We behoeven dus niet op haar te wachten. Het is ook niet noodig dat je naar haar -gaat zien. Geen nuttelooze vragen. Rust is het beste voor haar. Marianne, die zeven jaar ouder is dan haar nauwelijks achttienjarig zusje Ilse, bestuurt sinds den dood van de moeder het huishouden en is innig bezorgd voor haar zuster. Haar opvliegenden, maar in den grond zoo goeden vader kent zij door en door, zij leest op zijn gezicht als in een boek. Onmiddellijk bemerkt zij: „de barometer staat op storm". Zou het alleen maar de tegenslag van den trein zijn Of is er iets met Use gelbeurd? Want zij kan zich niet herinne- ren dat haar zusje ooit over hoofdpijn heeft g-eklaagid. Anna, die reeds toen mevrou-w Hartlieb nog leefde -bij de familie diende en thans nog als een ,,onmisbaar meubel" wordt beschouwd, treedt binnen, gevolgd door de keuken- en werkmeid Britta, die het eten draagt. Britta wil zooals gewoonlijk tafel dienen en Anna de bierglazen vullen, maar de houtves ter maakt een driftig gebaar en zegt wreve- lig; Dank je. Laat maar. Wij zullen ons zelf bedienen. De hoofdschotel is juist zijn lievelingsge- recht, maar van avond schijnt hem niets te smaken. Nauwelijks heeft hij wat gegeten of hij legt mes en vork neer. Zijn donkergrijze oogen richten zich scherp op Marianne. Wist je, vraagt hij, dat Ilse van den jon- gen graaf houdt?... Dat klinkt bijna dreigend. Marianne's hart begint sneller te kloppen, zij kleurt... Vader, hoe weet u dat?... Bijzaak! Zeg me eenvoudig of je het wist. Neen... geweten heb ik het niet wel echter vermoed... althans in den laatsten tijd. En je vond het niet de moeite waard, mij dat te zeggen, hoewel je sinds jaren bij het kind de plaats van haar moeder inneemt en ik haar onder veilige hoede waande? Zijn vuist komt met zooveel geweld op de tafel neer, dat glazen en borden kletteren. -Zoo staat het dus! gaat hij woedend voort, ik wordt verraden en verkocht in mijn eigen huis... door mijn eigen vl-eesch en bloed. Inplaats van mij bij het eerste teeken te waar- schuwen, opdat ik onverwijld een eind aan de historie kon maken, zwijg je en spant heime- lijk isamen met het verblin-de meisje. Nu staan we voor het feit. Ilse wil niet afzien van den kerel. En door je onverantwoordelijk zwijgen draag jij de schuld. Vader... Zwijg! Geen onnoozele verontschuldigin- gen! Als moeder nog leefde zou zoo iets niet gefbeuTd zijn. Zij zou niet gezwegen, maar met mij samengewerkt hebben. Maar een man Capelle a. d. IJssel, Kethel en -Spaland en Rozenburg. Uit de toelichting tot het voor stel blijkt, dat aan het grondgebied der ge meente zullen worden toegevoegd 6228 ha; het totale grondgebied van Rotterdam -wordt daardoor 14.408 ha. Hgt aantal inwoners zal door de annexatie toenemen met 60.000, zoo dat het na 1 Juli 643.000 zal bedragen. Ove rigens d-oen B. en W. eenige voorstellen om- trent de gemeentebedrijven en -diensten in het nieuw te verwerven gebied. RESERVE-OFFICIEREN DER I.ANDMACHT. De bepalingen van de pensioenwet voor de landmacht en die der militaire weduwenwet zijn eind 1938 van toepassing verklaard ten aanzien van de reserve-officieren der land macht, die zich krachtens een vrijwillige ver- bintenis in actieven dienst bevonden met be- stemming am naar het korps beroeps-offi- cieren bij het leger hier te lande over te gaan. Laatsbbedoelde maatregel was getroffen ter aanvulling van het tekort aan beroeps-offi- cieren. Bij de demobilisatie zijn bedoelde offi- cieren met groot verlof gezonden en is aan hen een wachtgeld toegekend, zulks ten laste van het Rijk en met toepassing van de bepa lingen van het wachtgeldbesluit voor officie- ren der landmacht. In verband hiermede heeft zich de vraag voorgedaan of bedoelde reserve-officieren zich voor hun gezin het uitzicht op pensioen kon- den verzekeren op grond van het bepaalde in de militaire weduwenwet. De pensioenraad heeft deze vraag thans ontkennend beantwoord. Wel zijn genoemde pensioenwetten van toepassing verklaard ten aanzien van deze reserve-officieren, doch dit gold slechts zoo lang zij zioh in actieven dienst bevonden, zoodat zij door hun onthef- fing uit den actieven dienst in de positie van reserve-officier terugvielen. Aan de militaire weduwenwet kan geen recht worden ontleend voor het zich verzekeren van uitzicht op pen sioen voor het gezin, omdat voor het sluiten van een verzekering als hier bedoeld een ont slag is vereischt, terwijl dit aan deze officie- ren niet is verleend. Het gaan met groot ver lof kan voor de toepassing der wet niet met een ontslag als beroepsofficier worden gelijk- gesteld. LANDBOUVV-OPLEIDINGSKAMP GEOPEND. Woensdagmiddag heeft op de voormalige padvindersboerderij in het landgoed „Het Laar" bij Ommen een eenvoudige pleohtigheid plaats gevonden. Het landbouwopleidings- kamp, dat daar sedert April van dit jaar wordt gehouden, is officieel geopend door den vertegenwoordiger van den secretaris-gene- raal van het departement van sociale zaken, den heer W. Meijerink uit Zwolle. Het land- bouwopleidingskamp, ook wel het jeugd- werkkamp genoemd, staat onder toezicht van het genoemde departement en beoogt een theoretische en practische opleiding te geven in den land- en tuinbouw voor elk jong- miensch, dat daarin zijn bestaan zou willen vinden. De eursus duurt 10 maanden. waar- na het rijksarbeidsbureau dan wordt inee- schakeld om de cursisten aan een positie te helpen. Het aantal jon-gens bedraagt momen- teel ongeveer 21. Het ligt in de bedoeling in de toekomst dit aantal tot ongeveer 50 uit te breiden. De heer Meijerink wees in zijn rede op de totstandkoming van dit kamp en legde den nadruk op twee stroomingen, die men vroe ger ten aanzien van het probleem der jeugd- werkloosheid kende. Er was een streven naar een arbeidsdienst en dan naar de verschil lende richtingen, die men in geestelijk opzicht zonder vrouw is een ongelukkig mensch, die bij iedere gelegenheid wordt gefopt en bedro- gen... Waarom heb je eigenlijk gezwegen? bulderde hij zijn doehter toe. Waarom vader? antwoordt Marianne, die hevig ontsteld is en begint te schreiem. Waarom Omdat ik medelijden had met Ilse, omdat ik het niet over mijn hart kon krijigen haar te verraden. Toen moeder nog leefde hoorde ik haar dikwijls zeggen: „Liefde is iets heiligs". Dat woord heeft zich diep in mijn hart gegrift... Daarom kon ik Ilse geen pijn doen. Maar nu, zie Ik in, dat ik verkeerd heb gedaan... Vergeef het mij, vader! Een oogenblik stilte. Hartlieb's toorn is even snel verdwenen als hij was opgekomen. Niet voor de eerste maal heeft Marianne's nederige zachtmoedigheid hem ontwapend. Reeds nu verwijt hij zich, zoo hard en grof tegen haar te zijn geweest. Doet ze niet on- ophoudelijk haar best om hem bewij-zen van kin-derlijke dankbare liefde te geven, zijn wenschen te voorkomen, hem het verlies van zijn dierbare vrouw zooveel mogelijk te ver- goeden Neen, Marianne heeft hem zeker niet wil len bedriegen. Ze heeft enkel medelijden met haar zuster gehad. En had hij niet zelf deer- nis -met Ilse gevoeld, toen hij bemerkte hoe diep de hopelooze liefde voor Kronstein in haar was geworteld? Hij stak Marianne over de tafel de hand toe. t Je moogt het mij niet kwalijk nemen, j Maria. Eaten we er niet verder over praten. We staan helaas voor het feit, dat er bij Ilse i voorloopig niets valt uit te richten met rede- neeren. En er kan toch niets van komen, dat moet je zelf begrijpen. Hoe zou ik mijn kind aan een misdadiger kunnen geven? (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1